EUROOPAN KOMISSIO
Bryssel 28.7.2017
COM(2017) 385 final
2017/0163(COD)
Ehdotus
EUROOPAN PARLAMENTIN JA NEUVOSTON ASETUS
Luova Eurooppa -ohjelman (2014–2020) perustamisesta annetun asetuksen (EU) N:o 1295/2013 muuttamisesta
EUROOPAN KOMISSIO
Bryssel 28.7.2017
COM(2017) 385 final
2017/0163(COD)
Ehdotus
EUROOPAN PARLAMENTIN JA NEUVOSTON ASETUS
Luova Eurooppa -ohjelman (2014–2020) perustamisesta annetun asetuksen (EU) N:o 1295/2013 muuttamisesta
PERUSTELUT
1.EHDOTUKSEN TAUSTA
Euroopan parlamentin antaman päätöslauselman 1 johdosta vuonna 1976 perustettu Euroopan unionin nuoriso-orkesteri (EUYO) on esiintynyt Euroopan unionin nimissä jo 40 vuotta. Euroopan parlamentin puhemies on orkesterin kunniapuheenjohtaja, ja sen suojelijoina toimivat jäsenvaltioiden valtion- tai hallitusten päämiehet Euroopan komission puheenjohtajan johdolla.
Orkesteri koostuu kaikista jäsenvaltioista lähtöisin olevista nuorista muusikoista, jotka on valittu vaativien laatukriteerien mukaan. Se kokoaa yhteen eurooppalaisia erittäin lahjakkaita nuoria muusikoita kulttuurirajat ylittäväksi eurooppalaiseksi huipputason orkesteriksi.
Perustamisestaan lähtien orkesteri on ollut ainutlaatuisessa asemassa kulttuurienvälisen vuoropuhelun sekä keskinäisen kunnioituksen ja ymmärryksen edistämisessä kulttuurin kautta. Se on esiintynyt merkittävimmissä kaupungeissa ja festivaaleilla Euroopassa ja muualla maailmassa erilaisissa virallisissa ja epävirallisissa yhteyksissä, joissa on erilaisia yleisöjä silmälläpitäen hyödynnetty sekä perinteisiä ja innovatiivisia formaatteja ja tekniikoita. Se on toimintansa kautta toiminut unionin kulttuurialan suurlähettiläänä ja tuonut esiin Euroopan kulttuurien rikkauden ja monimuotoisuuden sekä nousevat kyvyt.
Euroopan unionin nuoriso-orkesteri on eurooppalaisilla areenoilla lajissaan ainutlaatuinen erittäin tasokkaiden nuorten muusikoiden ryhmä, joka yhdessä pyrkii huipputason suoritukseen ja tuo eurooppalaisen musiikin ja lahjakkuudet erilaisten yleisöjen eteen EU:ssa ja sen ulkopuolella.
Euroopan unionin nuoriso-orkesterin merkitys on entistäkin tärkeämpi aikana, jona unioni on monien haasteiden edessä ja sen on pyrittävä luomaan läheisempi yhteys kansalaisiin. Taustoiltaan erilaisia nuoria klassisen musiikin koulutuksen saaneita muusikkoja konserttien ja mentorointijärjestelyjen kautta yhteenkokoavan orkesterin avulla voidaan välittää Euroopan keskeisiä arvoja, rakentaa siltoja ihmisten välille klassisen musiikin kautta ja tavoittaa eurooppalainen nuorempi sukupolvi.
EU-rahoitus on olennaisen tärkeää eurooppalaisia arvoja, Euroopan monimuotoisuutta ja nuoria kykyjä edistävän Euroopan unionin nuoriso-orkesterin jatkon kannalta. Ilman EU:n tukea se ei voi tarjota tällaisia voimaannuttavia kokemuksia, jolloin nuoret muusikot menettäisivät ainutlaatuisen tilaisuuden esiintyä kansainvälisillä areenoilla sekä edetä urallaan ja kehittää lahjojaan edelleen maineikkaiden kapellimestareiden ohjauksessa. Orkesterin 3 000 entistä jäsentä, jotka kaikki ovat selvittäneet jäsenvaltioissa vuosittain järjestettävän tiukan koe-esiintymisen, muodostavat nyt maailman tunnetuimpien orkesterien kanssa työskentelevien ansioituneiden kapellimestarien, solistien, opettajien ja soitinmuusikkojen verkoston.
Orkesteria on tuettu monin eri tavoin Luova Eurooppa -ohjelmasta ja sitä edeltävistä rahoitusjärjestelyistä. Vuonna 2016 Euroopan unionin nuoriso-orkesteri sai asetuksen (EU, Euratom) N:o 966/2012 2 mukaisen toiminta-avustuksen, joka myönnetään sellaisen elimen toimintaan, joka edistää unionin yleisen edun tai unionin politiikan mukaista ja sitä tukevaa tavoitetta. Vuonna 2017 orkesteria rahoitetaan samalla tavalla.
Euroopan unionin nuoriso-orkesterin toiminnan edellyttämän rahoituksen jatkuvuuden varmistamiseksi ja orkesterin erityisaseman, strategisten päämäärien ja toiminnan vuoksi komissio ehdottaa, että orkesteri tunnustetaan komission delegoidun asetuksen (EU) N:o 1268/2012 3 190 artiklan 1 kohdan d alakohdassa tarkoitetuksi ”perussäädöksellä määritellyksi elimeksi”, ja että sen vuoksi asetuksen (EU) N:o 1295/2013 4 13 artiklan 1 kohtaa olisi muutettava.
2. OIKEUSPERUSTA, TOISSIJAISUUSPERIAATE JA SUHTEELLISUUSPERIAATE
•Oikeusperusta
Ehdotuksella muutetaan asetusta (EU) N:o 1295/2013 Luova Eurooppa -ohjelman Kulttuuri-alaohjelman osalta, joten ehdotuksen oikeusperusta on Euroopan unionin toiminnasta tehdyn sopimuksen 167 artiklan 5 kohdan ensimmäinen luetelmakohta.
•Toissijaisuusperiaate
SEUT-sopimuksen 167 artiklan nojalla unionin toimilla tuetaan ja täydennetään jäsenvaltioiden toimia. Koska Euroopan unionin nuoriso-orkesterin tavoitteet ja toiminta ylittää yhden tai useamman jäsenvaltion edun ja hyödyn ja koska se on perustettu Euroopan parlamentin päätöslauselman johdosta, on johdonmukaista vahvistaa se komission delegoidun asetuksen (EU) N:o 1268/2012 190 artiklan 1 kohdan d alakohdassa tarkoitetuksi ”perussäädöksellä määritellyksi elimeksi”. Orkesterin toiminta tuottaa huomattavaa eurooppalaista lisäarvoa.
•Suhteellisuusperiaate
Ehdotettu muutos rajoittuu siihen, mikä on ehdottoman välttämätöntä asian ratkaisemiseksi, eikä se ylitä sitä, mikä on tarpeen tavoitteiden saavuttamiseksi. Muutoksella ainoastaan lisätään asetuksen N:o 1295/2013 13 artiklan 1 kohtaan viittaus Euroopan unionin nuoriso-orkesteriin.
3.JÄLKIARVIOINTIEN, SIDOSRYHMIEN KUULEMISTEN JA VAIKUTUSTENARVIOINTIEN TULOKSET
Vuoden 2016 keväällä Euroopan unionin nuoriso-orkesteri ajautui orkesterin olemassaoloa uhkaaviin taloudellisiin vaikeuksiin, jolloin sen tueksi järjestettiin ”SaveEUYO”-kampanja. Kampanjan aikana useat kulttuuri- ja musiikkialan ammattilaiset antoivat julkisesti tukensa orkesterille lehdistössä ja yhteydenpidossaan komission kanssa. Jäsenvaltiot ja etenkin toukokuussa 2016 kokoontunut kulttuuriministerineuvosto sekä Euroopan parlamentin jäsenet ovat ilmaisseet kannattavansa orkesterin rahoituskysymyksen ratkaisemista.
Koska ehdotetun muutoksen soveltamisala on rajoitettu eikä sillä sinällään ole merkittäviä taloudellisia, ympäristöön liittyviä ja sosiaalisia vaikutuksia, vaikutustenarviointi tai muut kuulemistilaisuudet eivät ole tarpeen.
4.TALOUSARVIOVAIKUTUKSET
Euroopan unionin nuoriso-orkesterin rahoitus saadaan nykyisistä Luova Eurooppa -ohjelman määrärahoista eikä siihen tarvita ylimääräisiä määrärahoja Euroopan unionin talousarviosta. Liitteenä olevasta rahoitusselvityksestä, jossa esitetään talousarviovaikutukset sekä
henkilöstö- ja hallintoresurssitarpeet, käy ilmi, että aloitteella ei ole vaikutuksia talousarvioon.
5.LISÄTIEDOT
Ehdotuksessaan komissio ehdottaa seuraavaa:
·Varmistetaan oikeudellisesti kestävällä ja avoimella tavalla Euroopan unionin nuoriso-orkesterin tuen jatkuvuus ja tunnustetaan orkesteri sen erityispiirteet huomioon ottaen komission delegoidun asetuksen (EU) N:o 1268/2012 190 artiklan 1 kohdan d alakohdassa tarkoitetuksi ”perussäädöksellä määritellyksi elimeksi”
·ja lisätään siksi uusi f alakohta asetuksen (EU) N:o 1295/2013 13 artiklan 1 kohtaan.
2017/0163 (COD)
Ehdotus
EUROOPAN PARLAMENTIN JA NEUVOSTON ASETUS
Luova Eurooppa -ohjelman (2014–2020) perustamisesta annetun asetuksen (EU) N:o 1295/2013 muuttamisesta
EUROOPAN PARLAMENTTI JA EUROOPAN UNIONIN NEUVOSTO, jotka
ottavat huomioon Euroopan unionin toiminnasta tehdyn sopimuksen ja erityisesti sen 167 artiklan 5 kohdan ensimmäisen luetelmakohdan,
ottavat huomioon Euroopan komission ehdotuksen,
sen jälkeen, kun esitys lainsäätämisjärjestyksessä hyväksyttäväksi säädökseksi on toimitettu kansallisille parlamenteille,
ottavat huomioon Euroopan talous- ja sosiaalikomitean lausunnon 5 ,
ottavat huomioon alueiden komitean lausunnon 6 ,
noudattavat tavallista lainsäätämisjärjestystä,
sekä katsovat seuraavaa:
(1)Luova Eurooppa -ohjelma (2014–2020) perustettiin Euroopan parlamentin ja neuvoston asetuksella (EU) N:o 1295/2013 7 tukemaan kulttuurialaa ja luovia aloja Euroopassa.
(2)Euroopan unionin nuoriso-orkesteri koostuu nuorista muusikoista, jotka on valittu vaativien laatukriteerien mukaisesti kaikissa jäsenvaltioissa vuosittain järjestettävän tiukan koe-esiintymisen perusteella.
(3)Siihen on koottu eurooppalaisia erittäin lahjakkaita nuoria muusikoita muodostamaan kulttuurirajat ylittävän eurooppalaisen huipputason orkesterin. Perustamisestaan lähtien orkesteri on ollut ainutlaatuisessa asemassa kulttuurienvälisen vuoropuhelun, keskinäisen kunnioituksen ja ymmärryksen edistämisessä kulttuurin kautta. Näin se on toiminut unionin kulttuurialan suurlähettiläänä ja tuonut esiin Euroopan eri kulttuurien rikkauden ja monimuotoisuuden sekä nousevat kyvyt. Orkesteri on tarjonnut nuorille muusikoille tilaisuuden uran ja lahjojen kehittämiseen maineikkaiden kapellimestareiden ohjauksessa ja siten osaltaan vaikuttanut eurooppalaisten teosten levitykseen ja parantanut nuorten eurooppalaisten lahjakkuuksien liikkuvuutta Euroopan sisällä ja sen ulkopuolella
(4)Euroopan unionin nuoriso-orkesterin toiminta on Luova Eurooppa -ohjelman ja kulttuurin alaohjelman erityistavoitteiden mukaista.
(5)Orkesteri perustettiin Euroopan parlamentin vuonna 1976 8 antaman päätöslauselman johdosta, ja sellaisena se on ainoa laatuaan oleva orkesteri Euroopassa. Orkesterin erityisaseman, strategisten päämäärien ja toiminnan vuoksi se täyttää komission delegoidun asetuksen (EU) N:o 1268/2012 9 190 artiklan 1 kohdan d alakohdassa tarkoitetun ”perussäädöksellä määritellyn elimen” edellytykset. Näin ollen tukea on mahdollista myöntää ilman ehdotuspyyntöä.
(6)Euroopan unionin nuoriso-orkesteri olisi näin sisällytettävä Kulttuurin alaohjelmasta tuettaviin toimiin.
(7)Sen vuoksi asetusta (EU) N:o 1295/2013 olisi muutettava.
OVAT HYVÄKSYNEET TÄMÄN ASETUKSEN:
1 artikla
Lisätään asetuksen (EU) N:o 1295/2013 13 artiklan 1 kohtaan f alakohta seuraavasti:
‘f) Euroopan unionin nuoriso-orkesteri.’
2 artikla
Tämä asetus tulee voimaan kahdentenakymmenentenä päivänä sen jälkeen, kun se on julkaistu Euroopan unionin virallisessa lehdessä.
Sitä sovelletaan 1 päivästä tammikuuta 2018.
Tämä asetus on kaikilta osiltaan velvoittava, ja sitä sovelletaan sellaisenaan kaikissa jäsenvaltioissa.
Tehty Brysselissä
Euroopan parlamentin puolesta Neuvoston puolesta
Puhemies Puheenjohtaja
SÄÄDÖSEHDOTUKSEEN LIITTYVÄ RAHOITUSSELVITYS
1.PERUSTIEDOT EHDOTUKSESTA/ALOITTEESTA
1.1Ehdotuksen/aloitteen nimi
1.2Toimintalohko(t) toimintoperusteisessa johtamis- ja budjetointijärjestelmässä (ABM/ABB)
1.3Ehdotuksen/aloitteen luonne
1.4Tavoitteet
1.5Ehdotuksen/aloitteen perustelut
1.6Toiminnan ja sen rahoitusvaikutusten kesto
1.7Hallinnointitapa (Hallinnointitavat)
2.HALLINNOINTI
2.1Seuranta- ja raportointisäännöt
2.2Hallinnointi- ja valvontajärjestelmä
2.3Toimenpiteet petosten ja sääntöjenvastaisuuksien ehkäisemiseksi
3.EHDOTUKSEN/ALOITTEEN ARVIOIDUT RAHOITUSVAIKUTUKSET
3.1Kyseeseen tulevat monivuotisen rahoituskehyksen otsakkeet ja menopuolen budjettikohdat
3.2.Arvioidut vaikutukset menoihin
3.2.1Yhteenveto arvioiduista vaikutuksista menoihin
3.2.2Arvioidut vaikutukset toimintamäärärahoihin
3.2.3Arvioidut vaikutukset hallintomäärärahoihin
3.2.4Yhteensopivuus nykyisen monivuotisen rahoituskehyksen kanssa
3.2.5Ulkopuolisten tahojen rahoitusosuudet
3.3Arvioidut vaikutukset tuloihin
SÄÄDÖSEHDOTUKSEEN LIITTYVÄ RAHOITUSSELVITYS
1.PERUSTIEDOT EHDOTUKSESTA/ALOITTEESTA
1.1.Ehdotuksen/aloitteen nimi
Luova Eurooppa -ohjelman perustamisesta annetun asetuksen (EU) N:o 1295/2013 muuttaminen
1.2.Toimintalohko(t) toimintoperusteisessa johtamis- ja budjetointijärjestelmässä (ABM/ABB) 10
KOULUTUS- JA KULTTUURITOIMI (TOIMET): LUOVA EUROOPPA
1.3.Ehdotuksen/aloitteen luonne
◻ Ehdotus/aloite liittyy uuteen toimeen
◻ Ehdotus/aloite liittyy uuteen toimeen, joka perustuu pilottihankkeeseen tai valmistelutoimeen 11
x Ehdotus/aloite liittyy käynnissä olevan toimen jatkamiseen
◻ Ehdotus/aloite liittyy toimeen, joka on suunnattu uudelleen
1.4.Tavoitteet
1.4.1.Komission monivuotinen strateginen tavoite (monivuotiset strategiset tavoitteet), jonka (joiden) saavuttamista ehdotus/aloite tukee
Ohjelma myötävaikuttaa Eurooppa 2020 strategian (KOM (2010) 2020, 3.3.2010) toteuttamiseen
a) tukemalla Euroopan kulttuurisen ja kielellisen monimuotoisuuden vaalimista ja edistämistä sekä
b) vahvistamalla kulttuurialan ja luovien toimialojen kilpailukykyä älykkään, kestävän ja osallistavan kasvun edistämiseksi.
1.4.2.Erityistavoite (erityistavoitteet) sekä toiminto (toiminnot) toimintoperusteisessa johtamis- ja budjetointijärjestelmässä
Erityistavoitteet:
a) Euroopan kulttuurialan ja luovien toimialojen kansainvälisten toimintamahdollisuuksien vahvistaminen
b) kulttuuriteosten ja kulttuurialan ammattilaisten rajat ylittävän liikkuvuuden tehostaminen uusien yleisöjen saavuttamiseksi Euroopassa ja sen ulkopuolella
c) kulttuurialan ja luovien toimialojen rahoituspohjan vahvistaminen sekä
d) kansainvälisen yhteistyön tukeminen toimintapolitiikan kehittämiseksi, innovoinnin tehostamiseksi, entistä laajempien yleisöjen saavuttamiseksi ja uusien liiketoimintamallien löytämiseksi.
Toiminto (toiminnot) toimintoperusteisessa johtamis- ja budjetointijärjestelmässä:
15.04 – Luova Eurooppa
1.4.3.Odotettavissa olevat tulokset ja vaikutukset
Selvitys siitä, miten ehdotuksella/aloitteella on tarkoitus vaikuttaa tuensaajien/kohderyhmän tilanteeseen
Varmistetaan oikeudellisesti pätevästi ja avoimella tavalla Euroopan unionin nuoriso-orkesterin jatkuva tuki niin, että tunnustetaan orkesteri sen erityispiirteet huomioon ottaen asetuksen (EU) N:o 1268/2012 190 kohdan d alakohdassa tarkoitetuksi ”perussäädöksellä määritellyksi elimeksi”, ja muutetaan sen vuoksi asetuksen (EU) N:o 1295/2013 13 artiklan 1 kohtaa.
1.4.4.Tulos- ja vaikutusindikaattorit
Selvitys siitä, millaisin indikaattorein ehdotuksen/aloitteen toteuttamista seurataan
Koska tällä muutoksella laajennetaan nykyistä Luova Eurooppa -ohjelmaa, ohjelman rahoitusselvityksen 1.4.4 kohdassa esitetyt seikat kattavat sen (COM(2011) 785 final).
1.5.Ehdotuksen/aloitteen perustelut
1.5.1.Tarpeet, joihin ehdotuksella/aloitteella vastataan lyhyellä tai pitkällä aikavälillä
Varmistetaan Euroopan unionin nuoriso-orkesterin jatkuva tuki.
1.5.2.EU:n osallistumisesta saatava lisäarvo
- Kyseessä on EU:n kaikista jäsenvaltioista peräisin olevista nuorista muusikoista, jotka on valittu vaativien laatukriteerien mukaisesti muodostamaan kulttuurirajat ylittävä eurooppalainen huipputaso orkesteri, joka
- edistää kulttuurin kautta kulttuurienvälistä vuoropuhelua sekä keskinäistä kunnioitusta ja ymmärrystä sekä
- tuo Euroopan kulttuurien rikkauden ja monimuotoisuuden sekä nousevat kyvyt erilaisten yleisöjen eteen EU:ssa ja sen ulkopuolella.
1.5.3.Vastaavista toimista saadut kokemukset
Euroopan unionin nuoriso-orkesteria on tuettu Luova Eurooppa -ohjelmasta ja sitä edeltävistä rahoitusjärjestelmistä monin eri tavoin. Sen on laajasti tunnustettu olevan huipputasoa. Pysyvän tuen puute on kuitenkin ollut orkesterin toimien edelleen kehittämisen esteenä. Jos orkesteri ei saa EU:n tason pysyvää tukea, se ei voi jatkaa toimintaansa. Euroopan unioni menettäisi siten merkittävän kulttuurialan suurlähettilään ja nuoret muusikot taas ainutlaatuisen tilaisuuden esiintyä kansainvälisillä areenoilla, edetä urallaan ja kehittää edelleen lahjojaan maineikkaiden kapellimestareiden ohjauksessa.
1.5.4.Yhteensopivuus muiden kyseeseen tulevien välineiden kanssa ja mahdolliset synergiaedut
Muiden unionin ohjelmista rahoitettavien toimien kanssa ei ole päällekkäisyyksiä.
1.6.
1.6.Toiminnan ja sen rahoitusvaikutusten kesto
X Ehdotuksen/aloitteen mukaisen toiminnan kesto on rajattu
–X Ehdotuksen/aloitteen mukainen toiminta alkaa 1. tammikuuta 2018 ja päättyy 31. joulukuuta 2020
–◻ Ehdotuksen/aloitteen mukaisen toiminnan kestoa ei ole rajattu
–Käynnistysvaihe alkaa vuonna VVVV ja päättyy vuonna VVVV,
–minkä jälkeen toteutus täydessä laajuudessa.
1.7.Hallinnointitapa (Hallinnointitavat) 12
X Suora hallinnointi,jonka komissio toteuttaa käyttämällä
–◻ yksiköitään, myös unionin edustustoissa olevaa henkilöstöään
–◻ toimeenpanovirastoja
◻ hallinnointi yhteistyössä jäsenvaltioiden kanssa
◻ Välillinen hallinnointi, jossa täytäntöönpanotehtäviä on siirretty
–◻ kolmansille maille tai niiden nimeämille elimille
–◻ kansainvälisille järjestöille ja niiden erityisjärjestöille (tarkennettava)
–◻ Euroopan investointipankille tai Euroopan investointirahastolle
–◻ varainhoitoasetuksen 208 ja 209 artiklassa tarkoitetuille elimille
–◻ julkisoikeudellisille yhteisöille
–◻ sellaisille julkisen palvelun tehtäviä hoitaville yksityisoikeudellisille elimille, jotka antavat riittävät rahoitustakuut
–◻ sellaisille jäsenvaltion yksityisoikeuden mukaisille elimille, joille on annettu tehtäväksi julkisen ja yksityisen sektorin kumppanuuden täytäntöönpano ja jotka antavat riittävät rahoitustakuut
–◻ henkilöille, joille on annettu tehtäväksi toteuttaa SEU-sopimuksen V osaston mukaisia yhteisen ulko- ja turvallisuuspolitiikan erityistoimia ja jotka nimetään asiaa koskevassa perussäädöksessä.
–Jos käytetään useampaa kuin yhtä hallinnointitapaa, huomautuksille varatussa kohdassa olisi annettava lisätietoja.
Huomautukset:
[…]
[…]
2.HALLINNOINTI
2.1.Seuranta- ja raportointisäännöt
Ilmoitetaan sovellettavat aikavälit ja edellytykset.
Komissio on velvollinen huolehtimaan Luova Eurooppa -ohjelmasta rahoitettujen hankkeiden ja näin ollen myös Euroopan unionin nuoriso-orkesterin säännöllisestä seurannasta ja ulkoisen arvioinnin järjestämisestä.
2.2.Hallinnointi- ja valvontajärjestelmä
2.2.1.Todetut riskit
Koska nyt tehtävällä muutoksella laajennetaan nykyistä Luova Eurooppa -ohjelmaa, ohjelman rahoitusselvityksen 2.2.1 kohdassa esitetyt seikat kattavat sen (COM(2011) 785 final).
2.2.2.Tiedot käyttöön otetusta sisäisen valvonnan järjestelmästä.
Koska nyt tehtävällä muutoksella laajennetaan nykyistä Luova Eurooppa -ohjelmaa, ohjelman rahoitusselvityksen 2.2.2 kohdassa esitetyt seikat kattavat sen (COM(2011) 785 final).
2.2.3.Arvio tarkastusten kustannustehokkuudesta ja odotettavissa olevasta virheriskin tasosta.
[pm]
[pm]
2.3.Toimenpiteet petosten ja sääntöjenvastaisuuksien ehkäisemiseksi
Ilmoitetaan käytössä olevat ja suunnitellut torjunta- ja suojatoimenpiteet
Komissio varmistaa tämän päätöksen nojalla rahoitettavien toimien toteutuksen yhteydessä, että unionin taloudellisia etuja suojataan petoksia, korruptiota ja muuta laitonta toimintaa ehkäisevillä toimenpiteillä, tehokkailla tarkastuksilla ja perimällä virheellisesti maksetut varat takaisin ja, jos väärinkäytöksiä havaitaan, tehokkailla, oikeasuhteisilla ja varoittavilla seuraamuksilla. Komissiolla on tämän päätöksen nojalla oikeus suorittaa paikalla tehtäviä tarkastuksia neuvoston asetuksen (Euratom, EY) N:o 2185/96 mukaisesti. Petostentorjuntavirasto (OLAF) tekee tarvittaessa tutkimuksia asetuksen (EY) N:o 1073/1999 nojalla.
3.EHDOTUKSEN/ALOITTEEN ARVIOIDUT RAHOITUSVAIKUTUKSET
3.1.Kyseeseen tulevat monivuotisen rahoituskehyksen otsakkeet ja menopuolen budjettikohdat
·Talousarviossa jo olevat budjettikohdat
Monivuotisen rahoituskehyksen otsakkeiden ja budjettikohtien mukaisessa järjestyksessä
|
Monivuotisen rahoituskehyksen otsake |
Budjettikohta |
Määräraha-
|
Rahoitusosuudet |
||||
|
Otsake 3: Turvallisuus ja kansalaisuus |
JM/EI-JM 13 . |
EFTA-mailta 14 |
Ehdokasmailta 15 |
kolmansilta mailta |
varainhoitoasetuksen 21 artiklan 2 kohdan b alakohdassa tarkoitetut rahoitusosuudet |
||
|
3 |
15 04 02- Kulttuurin alaohjelma – Rajatylittävien toimien tukeminen ja kansainvälisen levityksen ja liikkuvuuden edistäminen |
JM |
EI |
EI |
EI |
EI 16 |
|
3.2.Arvioidut vaikutukset menoihin
Euroopan unionin nuoriso-orkesterin rahoitus saadaan nykyisistä Luova Eurooppa -ohjelman määrärahoista eikä siihen tarvita ylimääräisiä määrärahoja Euroopan unionin talousarviosta.
3.2.1.Yhteenveto arvioiduista vaikutuksista menoihin
milj. euroa (kolmen desimaalin tarkkuudella)
|
Monivuotisen rahoituskehyksen
|
Numero |
3 – Turvallisuus ja kansalaisuus |
|
PO: EAC |
vuosiN 17 |
Vuosi N+1 |
Vuosi N+2 |
Vuosi N+3 |
Ilmoitetaan kaikki vuodet, joille ehdotuksen/aloitteen vaikutukset ulottuvat (ks. kohta 1.6) |
YHTEENSÄ |
|||||
|
• Toimintamäärärahat |
|||||||||||
|
(1) |
|||||||||||
|
(2) |
|||||||||||
|
15 04 02 – Luova Eurooppa – Kulttuurin alaohjelma |
Sitoumukset |
(1a) |
0,600 |
0,600 |
0,600 |
1,800 |
|||||
|
Maksut |
(2 a) |
0,480 |
0,600 |
0,600 |
0,120 |
1,800 |
|||||
|
Tiettyjen ohjelmien määrärahoista katettavat hallintomäärärahat 18 |
|||||||||||
|
Budjettikohdan numero |
(3) |
||||||||||
|
EAC PO:n määrärahat
|
Sitoumukset |
=1+1a +3 |
0,600 |
0,600 |
0,600 |
1,800 |
|||||
|
Maksut |
=2+2a +3 |
0 480 |
0 600 |
0 600 |
0 120 |
1 800 |
|||||
|
|
Sitoumukset |
(4) |
0,600 |
0,600 |
0,600 |
1,800 |
||||
|
Maksut |
(5) |
0,480 |
0,600 |
0,600 |
0,120 |
1,800 |
||||
|
• Tiettyjen ohjelmien määrärahoista katettavat hallintomäärärahat YHTEENSÄ |
(6) |
|||||||||
|
Monivuotisen rahoituskehyksen
|
Sitoumukset |
=4+ 6 |
0,600 |
0,600 |
0,600 |
1,800 |
||||
|
Maksut |
=5+ 6 |
0,480 |
0,600 |
0,600 |
0,120 |
1,800 |
||||
Jos ehdotuksella/aloitteella on vaikutuksia useampaan otsakkeeseen:
|
• Toimintamäärärahat YHTEENSÄ |
Sitoumukset |
(4) |
||||||||
|
Maksut |
(5) |
|||||||||
|
• Tiettyjen ohjelmien määrärahoista katettavat hallintomäärärahat YHTEENSÄ |
(6) |
|||||||||
|
Monivuotisen rahoituskehyksen
|
Sitoumukset |
=4+ 6 |
0,600 |
0,600 |
0,600 |
1,800 |
||||
|
Maksut |
=5+ 6 |
0,480 |
0,600 |
0,600 |
0,120 |
1,800 |
||||
|
|
5 |
”Hallintomenot” |
milj. euroa (kolmen desimaalin tarkkuudella)
|
vuosiN |
Vuosi N+1 |
Vuosi N+2 |
Vuosi N+3 |
Ilmoitetaan kaikki vuodet, joille ehdotuksen/aloitteen vaikutukset ulottuvat (ks. kohta 1.6) |
YHTEENSÄ |
|||||
|
PO: EAC |
||||||||||
|
• Henkilöresurssit |
p.m. |
p.m. |
p.m. |
p.m. |
p.m. |
|||||
|
• Muut hallintomenot |
p.m. |
p.m. |
p.m. |
p.m. |
p.m. |
|||||
|
PO EAC YHTEENSÄ |
Määrärahat |
p.m. |
p.m. |
p.m. |
p.m. |
p.m. |
||||
|
Monivuotisen rahoituskehyksen
|
(Sitoumukset yhteensä = maksut yhteensä) |
p.m. |
p.m. |
p.m. |
milj. euroa (kolmen desimaalin tarkkuudella)
|
vuosiN 19 |
Vuosi N+1 |
Vuosi N+2 |
Vuosi N+3 |
Ilmoitetaan kaikki vuodet, joille ehdotuksen/aloitteen vaikutukset ulottuvat (ks. kohta 1.6) |
YHTEENSÄ |
|||||
|
Monivuotisen rahoituskehyksen
|
Sitoumukset |
0,600 |
0,600 |
0,600 |
1,800 |
|||||
|
Maksut |
0,480 |
0,600 |
0,600 |
0,120 |
1,800 |
|||||
*Otsake 5: Hallintomenot, henkilöresurssit mukaan luettuna, katetaan PO EACin sisäisillä uudelleenjärjestelyillä.
3.2.2.Arvioidut vaikutukset toimintamäärärahoihin
–◻ Ehdotus/aloite ei edellytä toimintamäärärahoja.
–X Ehdotus/aloite edellyttää toimintamäärärahoja seuraavasti:
Maksusitoumusmäärärahat, milj. euroa (kolmen desimaalin tarkkuudella)
|
Tavoitteet ja tuotokset ⇩ |
Vuosi N |
Vuosi N+1 |
Vuosi N+2 |
Vuosi N+3 |
Ilmoitetaan kaikki vuodet, joille ehdotuksen/aloitteen vaikutukset ulottuvat (ks. kohta 1.6) |
YHTEENSÄ |
||||||||||||||
|
TUOTOKSET |
||||||||||||||||||||
|
Tyyppi 20 |
Keskimäär. kustannukset |
Lukumäärä |
Kustannus |
Lukumäärä |
Kustannus |
Lukumäärä |
Kustannus |
Lukumäärä |
Kustannus |
Lukumäärä |
Kustannus |
Lukumäärä |
Kustannus |
Lukumäärä |
Kustannus |
Lukumäärä yhteensä |
Kustannukset yhteensä |
|||
|
ERITYISTAVOITTEET a) – d) 21 ... |
||||||||||||||||||||
|
- tuotos |
Toiminta-avustus |
0,6 |
1 |
0,600 |
1 |
0,600 |
1 |
0,600 |
1 800 |
|||||||||||
|
KUSTANNUKSET YHTEENSÄ |
1 |
0,600 |
1 |
0,600 |
1 |
0,600 |
1,800 |
|||||||||||||
Tuotokset
Euroopan unionin nuoriso-orkesterin toiminta-avustus
Kustannusrakenne
Euroopan unionin nuoriso-orkesterin aikaisemman ja etenkin nykyisestä Luova Eurooppa -ohjelmasta myönnettävän rahoituksen perusteella orkesterin toiminta-avustus on 600 000 euroa.
3.2.3.Arvioidut vaikutukset hallintomäärärahoihin
3.2.3.1.Yhteenveto
–◻ Ehdotus/aloite ei edellytä hallintomäärärahoja.
–X Ehdotus/aloite edellyttää hallintomäärärahoja seuraavasti:
milj. euroa (kolmen desimaalin tarkkuudella)
|
Vuosi N 22 |
Vuosi N+1 |
Vuosi N+2 |
Vuosi N+3 |
Ilmoitetaan kaikki vuodet, joille ehdotuksen/aloitteen vaikutukset ulottuvat (ks. kohta 1.6) |
YHTEENSÄ |
|
Monivuotisen rahoituskehyksen
|
||||||||
|
Henkilöresurssit |
p.m. |
p.m. |
p.m. |
p.m. |
||||
|
Muut hallintomenot |
p.m. |
p.m. |
p.m. |
p.m. |
||||
|
Monivuotisen rahoituskehyksen
|
p.m. |
p.m. |
p.m. |
p.m. |
|
Monivuotisen rahoituskehyksen
|
||||||||
|
Henkilöresurssit |
||||||||
|
Muut
|
||||||||
|
Monivuotisen rahoituskehyksen
|
|
YHTEENSÄ |
p.m. |
p.m. |
p.m. |
p.m. |
Henkilöresursseja koskeva määrärahatarve ja muut hallintomenot katetaan toimen hallinnointiin jo osoitetuilla pääosaston määrärahoilla ja/tai pääosastossa toteutettujen uudelleenjärjestelyjen tuloksena saaduilla määrärahoilla sekä tarvittaessa sellaisilla lisäresursseilla, jotka toimea hallinnoiva pääosasto voi saada käyttöönsä vuotuisessa määrärahojen jakomenettelyssä talousarvion puitteissa.
3.2.3.2.Henkilöresurssien arvioitu tarve
–◻ Ehdotus/aloite ei edellytä henkilöresursseja.
–X Ehdotus/aloite edellyttää henkilöresursseja seuraavasti:
Arvio kokoaikaiseksi henkilöstöksi muutettuna
|
vuosi N |
Vuosi N+1 |
Vuosi N+2 |
Vuosi N+3 |
Ilmoitetaan kaikki vuodet, joille ehdotuksen/aloitteen vaikutukset ulottuvat (ks. kohta 1.6) |
||||
|
• Henkilöstötaulukkoon sisältyvät virat/toimet (virkamiehet ja väliaikaiset toimihenkilöt) |
||||||||
|
XX 01 01 01 (päätoimipaikka ja komission edustustot EU:ssa) |
0,5 |
0,5 |
0,5 |
0,5 |
||||
|
XX 01 01 02 (edustustot EU:n ulkopuolella) |
||||||||
|
XX 01 05 01 (epäsuora tutkimustoiminta) |
||||||||
|
10 01 05 01 (suora tutkimustoiminta) |
||||||||
|
• Ulkopuolinen henkilöstö (kokoaikaiseksi muutettuna) 24 |
||||||||
|
XX 01 02 01 (kokonaismäärärahoista katettavat sopimussuhteiset toimihenkilöt, kansalliset asiantuntijat ja vuokrahenkilöstö) |
||||||||
|
XX 01 02 02 (sopimussuhteiset ja paikalliset toimihenkilöt, kansalliset asiantuntijat, vuokrahenkilöstö ja nuoremmat asiantuntijat EU:n ulkopuolisissa edustustoissa) |
||||||||
|
XX 01 04 yy 25 |
- päätoimipaikassa |
|||||||
|
- EU:n ulkop. edustustoissa |
||||||||
|
XX 01 05 02 (epäsuora tutkimustoiminta: sopimussuhteiset toimihenkilöt, kansalliset asiantuntijat ja vuokrahenkilöstö) |
||||||||
|
10 01 05 02 (suora tutkimustoiminta: sopimussuhteiset toimihenkilöt, kansalliset asiantuntijat ja vuokrahenkilöstö) |
||||||||
|
Muu budjettikohta (tarkennettava) |
||||||||
|
YHTEENSÄ |
0,5 |
0,5 |
0,5 |
0,5 |
||||
XX viittaa kyseessä olevaan toimintalohkoon eli talousarvion osastoon.
Henkilöresurssien tarve katetaan toimen hallinnointiin jo osoitetulla pääosaston henkilöstöllä ja/tai pääosastossa toteutettujen henkilöstön uudelleenjärjestelyjen tuloksena saadulla henkilöstöllä sekä tarvittaessa sellaisilla lisäresursseilla, jotka toimea hallinnoiva pääosasto voi saada käyttöönsä vuotuisessa määrärahojen jakomenettelyssä talousarvion puitteissa.
Kuvaus henkilöstön tehtävistä:
|
Virkamiehet ja väliaikaiset toimihenkilöt |
Luova Eurooppa -ohjelman täytäntöönpano ja laajentaminen |
|
Ulkopuolinen henkilöstö |
3.2.4.Yhteensopivuus nykyisen monivuotisen rahoituskehyksen kanssa
–X Ehdotus/aloite on nykyisen monivuotisen rahoituskehyksen mukainen.
–◻ Ehdotus/aloite edellyttää monivuotisen rahoituskehyksen asianomaisen otsakkeen rahoitussuunnitelman muuttamista.
Selvitys rahoitussuunnitelmaan tarvittavista muutoksista, mainittava myös kyseeseen tulevat budjettikohdat ja määrät
–◻ Ehdotus/aloite edellyttää joustovälineen varojen käyttöön ottamista tai monivuotisen rahoituskehyksen tarkistamista.
Selvitys tarvittavista toimenpiteistä, mainittava myös kyseeseen tulevat rahoituskehyksen otsakkeet, budjettikohdat ja määrät
3.2.5.Ulkopuolisten tahojen rahoitusosuudet
–X Ehdotuksen/aloitteen rahoittamiseen ei osallistu ulkopuolisia tahoja.
–Ehdotuksen/aloitteen rahoittamiseen osallistuu ulkopuolisia tahoja seuraavasti (arvio):
määrärahat, milj. euroa (kolmen desimaalin tarkkuudella)
|
Vuosi
|
Vuosi
|
Vuosi
|
Vuosi
|
Ilmoitetaan kaikki vuodet, joille ehdotuksen/aloitteen vaikutukset ulottuvat (ks. kohta 1.6) |
Yhteensä |
|||
|
Rahoitukseen osallistuva taho |
||||||||
|
Yhteisrahoituksella katettavat määrärahat YHTEENSÄ |
||||||||
3.3.Arvioidut vaikutukset tuloihin
–X Ehdotuksella/aloitteella ei ole vaikutuksia tuloihin.
–◻ Ehdotuksella/aloitteella on vaikutuksia tuloihin seuraavasti:
–◻ vaikutukset omiin varoihin
–◻ vaikutukset sekalaisiin tuloihin
milj. euroa (kolmen desimaalin tarkkuudella)
|
Tulopuolen budjettikohta |
Käytettävissä olevat määrärahat kuluvana varainhoitovuonna |
Ehdotuksen/aloitteen vaikutus 26 |
||||||
|
vuosin |
Vuosi N+1 |
Vuosi N+2 |
Vuosi N+3 |
Ilmoitetaan kaikki vuodet, joille ehdotuksen/aloitteen vaikutukset ulottuvat (ks. kohta 1.6) |
||||
|
Momentti …. |
||||||||
Vastaava(t) menopuolen budjettikohta (budjettikohdat) käyttötarkoitukseensa sidottujen sekalaisten tulojen tapauksessa:
Selvitys tuloihin kohdistuvan vaikutuksen laskentamenetelmästä