52008PC0117

Komission lausunto EY:n perustamissopimuksen 251 artiklan 2 kohdan kolmannen alakohdan c alakohdan mukaisesti Euroopan parlamentin ehdottamista tarkistuksista neuvoston yhteiseen kantaan, joka koskee ehdotusta Euroopan parlamentin ja neuvoston direktiiviksi kulutusluottosopimuksista Komission ehdotusta EY:n perustamissopimuksen 250 artiklan 2 kohdan nojalla muuttava lausunto Komission ehdotusta muuttava EY:n perustamissopimuksen 250 (2) artiklan nojalla /* KOM/2008/0117 lopull. - COD 2002/0222 */


[pic] | EUROOPAN YHTEISÖJEN KOMISSIO |

Bryssel 25.2.2008

KOM(2008) 117 lopullinen

2002/0222 (COD)

KOMISSION LAUSUNTO

EY:n perustamissopimuksen 251 artiklan 2 kohdan kolmannen alakohdan c alakohdan mukaisesti Euroopan parlamentin ehdottamista tarkistuksista neuvoston yhteiseen kantaan, joka koskee ehdotusta Euroopan parlamentin ja neuvoston direktiiviksi kulutusluottosopimuksista Komission ehdotusta EY:n perustamissopimuksen 250 artiklan 2 kohdan nojalla muuttava lausunto

KOMISSION EHDOTUSTA MUUTTAVA EY:n perustamissopimuksen 250 (2) artiklan nojalla

2002/0222 (COD)

KOMISSION LAUSUNTO

EY:n perustamissopimuksen 251 artiklan 2 kohdan kolmannen alakohdan c alakohdan mukaisesti Euroopan parlamentin ehdottamista tarkistuksista neuvoston yhteiseen kantaan, joka koskee ehdotusta Euroopan parlamentin ja neuvoston direktiiviksi kulutusluottosopimuksista Komission ehdotusta EY:n perustamissopimuksen 250 artiklan 2 kohdan nojalla muuttava lausunto

1. TAUSTAA

Päivä, jona ehdotus on toimitettu Euroopan parlamentille ja neuvostolle (asiakirja KOM(2002) 443 lopullinen – 2002/0222(COD)): | 12.9.2002 |

Päivä, jona Euroopan parlamentti on antanut lausuntonsa ensimmäisessä käsittelyssä: | 20.4.2004 |

Päivä, jona ensimmäinen muutettu ehdotus on toimitettu: | 29.10.2004 |

Päivä, jona toinen muutettu ehdotus on toimitettu: | 7.10.2005 |

Päivä, jona neuvosto on päässyt poliittiseen yhteisymmärrykseen: | 21.5.2007 |

Päivä, jona yhteinen kanta on vahvistettu: | 14.9.2007 (määräenemmistö) |

Päivä, jona Euroopan talous- ja sosiaalikomitea on antanut lausuntonsa: | 17.7.2003 |

Päivä, jona Euroopan parlamentti on antanut lausuntonsa toisessa käsittelyssä: | 16.1.2008 |

2. KOMISSION EHDOTUKSEN TAVOITE

Ehdotuksella uudeksi kulutusluottoja koskevaksi direktiiviksi on kaksi tavoitetta: varmistetaan kuluttajansuojan korkea taso ja luodaan edellytykset kulutusluottojen todellisten sisämarkkinoiden luomiseksi.

Vuoden 1987 direktiivi perustui yhdenmukaistamisen vähimmäistasoon. Lähes kaikki jäsenvaltiot ovat asettaneet tätä tasoa eriasteisesti tiukempia vaatimuksia, mikä on estänyt yhtenäismarkkinoiden toteuttamista. Yhdenmukaistamalla täysin etenkin direktiivin viisi keskeistä osatekijää (ennen sopimuksen tekoa annettavat tiedot ja sopimukseen sisällytettävät tiedot, todellinen vuosikorko, peruuttamisoikeus ja oikeus takaisinmaksun aikaistamiseen) pyritään edistämään kulutusluottojen yhtenäismarkkinoiden toteuttamista, sillä luotonantajien ei tarvitse mukauttaa tuotteitaan eri jäsenvaltioiden kansallisiin lainsäädäntöihin.

Kulutusluottoja koskeva nykyinen direktiivi (87/102/ETY) annettiin vuonna 1987, mutta siinä säädetään ainoastaan kuluttajansuojaa koskevista perustoimenpiteistä. Markkinoiden viimeaikainen kehittyminen edellyttää kyseisten säännösten mukauttamista.

3. KOMISSION KANTA PARLAMENTIN EHDOTTAMIIN TARKISTUKSIIN

Euroopan parlamentti äänesti toisessa käsittelyssä konsolidoidusta tekstistä, joka sisältää erinäisiä tarkistuksia yhteisen kannan tekstiin. Teksti on tulosta neuvoston, Euroopan parlamentin ja komission neuvotteluista. Tärkein ja samalla kiistanalaisin tarkistus koskee korvausta aikaistetun takaisinmaksun yhteydessä. Euroopan parlamentti on poistanut korvauksen määrittämisen yhteydestä viittauksen Euroopan keskuspankin viitekorkoon ja lisännyt säännöksen, jonka mukaan jäsenvaltiot voivat säätää, että luotonantaja voi poikkeuksellisesti vaatia kynnysarvoa suurempaa korvausta, jos hän voi osoittaa, että ennenaikaisesta takaisinmaksusta hänelle aiheutunut tappio ylittää kynnysarvon, ja että kuluttaja voi vastaavasti vaatia korvauksen alentamista, jos hän voi osoittaa, että korvaus ylittää todellisen tappion.

Komissio hyväksyy tämän tarkistuksen ja muut Euroopan parlamentin ehdottamat tarkistukset. Euroopan parlamentin toisessa käsittelyssä saavuttama tulos on kaiken kaikkiaan tyydyttävä. Ennen sopimuksen tekoa annettavat ja sopimukseen sisällytettävät tiedot sekä todellinen vuosikorko on yhdenmukaistettu täysin. Myös peruuttamisoikeus on yhdenmukaistettu täysin; jäsenvaltiot voivat kuitenkin erittäin tiukkaan rajattujen ehtojen täyttyessä lyhentää peruuttamisoikeuden kestoa neljästätoista päivästä seitsemään päivään. Komissio olisi toivonut, että yhdenmukaistamista olisi viety pitemmälle tämän seikan ja aikaistettuun takaisinmaksuun liittyvän korvauksen osalta. Se voi kuitenkin hyväksyä jäsenvaltioille myönnetyt joustomahdollisuudet osana kokonaispakettia, jolla varmistetaan korkeatasoinen kuluttajansuoja ja luodaan edellytykset kulutusluottojen todellisten sisämarkkinoiden toteuttamiseksi.

4. PÄÄTELMÄT

Komissio muuttaa ehdotustaan EY:n perustamissopimuksen 250 artiklan 2 kohdan nojalla edellä esitetyllä tavalla.