52004PC0435

Ehdotus neuvoston asetus tiettyjä maatalous- ja teollisuustuotteita koskevien yhteisön autonomisten tariffikiintiöiden avaamisesta ja hallinnoinnista annetun asetuksen (EY) N:o 2505/96 muuttamisesta /* KOM/2004/0435 lopull. */


Ehdotus NEUVOSTON ASETUS tiettyjä maatalous- ja teollisuustuotteita koskevien yhteisön autonomisten tariffikiintiöiden avaamisesta ja hallinnoinnista annetun asetuksen (EY) N:o 2505/96 muuttamisesta

(komission esittämä)

PERUSTELUT

1. Eri jäsenvaltioiden esittämien pyyntöjen johdosta komission yksiköt ovat tarkastelleet yhdessä kyseisten valtioiden asiantuntijoiden kanssa mahdollisuutta avata, korottaa ja jatkaa eräiden teollisuustuotteiden tariffikiintiöitä.

2. Tämä tarkastelu tehtiin tullitaloustyöryhmän kokouksissa, ja sen perusteella voitiin todeta, että jäsenvaltiot voivat hyväksyä tässä asetusehdotuksessa tarkoitettujen tuotteiden tariffikiintiöiden avaamisen, korottamisen ja jatkamisen ja että tämä ei aiheuta häiriöitä näiden tuotteiden markkinoilla.

Tämä on liitteenä olevan asetusehdotuksen tavoite.

Ehdotus NEUVOSTON ASETUS tiettyjä maatalous- ja teollisuustuotteita koskevien yhteisön autonomisten tariffikiintiöiden avaamisesta ja hallinnoinnista annetun asetuksen (EY) N:o 2505/96 muuttamisesta

EUROOPAN UNIONIN NEUVOSTO, joka

ottaa huomioon Euroopan yhteisön perustamissopimuksen ja erityisesti sen 26 artiklan,

ottaa huomioon komission ehdotuksen [1],

[1] EYVL C [...] [...], s. [...]

sekä katsoo seuraavaa:

(1) Neuvosto antoi 20 päivänä joulukuuta 1996 tiettyjen maatalous- ja teollisuustuotteiden yhteisön tariffikiintiöiden avaamisesta ja hallinnoinnista asetuksen (EY) N:o 2505/96 [2].Yhteisön kyseisten tuotteiden hankintatarpeet olisi tyydytettävä mahdollisimman suotuisin ehdoin. On syytä avata uusia sopivan suuruisia yhteisön tariffikiintiöitä, joissa kannetaan alennettua tullia tai joissa ei kanneta tullia lainkaan, ja korottaa eräiden nykyisten tariffikiintiöiden määrää ja pidentää niiden voimassaoloaikaa häiritsemättä kuitenkaan näiden tuotteiden markkinoita.

[2] EYVL J 345, 31.12.1996, s. 1. Asetus sellaisena kuin se on viimeksi muutettuna asetuksella (EY) No 226/2004 (EYVL L 39, 11.2.2004, p. 1).

(2) Tiettyjen yksipuolisten yhteisön tariffikiintiöiden määrät eivät riitä tyydyttämään yhteisön tuotannonalan tarpeita nykyisellä kiintiökaudella. Kyseisten kiintiöiden määriä olisi lisättävä.

(3) Sen vuoksi asetus (EY) N:o 2505/96 olisi muutettava vastaavasti,

ON ANTANUT TÄMÄN ASETUKSEN:

1 artikla

Lisätään asetuksen (EY) N:o 2505/96 liitteeseen I tämän asetuksen liitteessä mainittavat kiintiöt 1 päivästä heinäkuuta 2004 alkaen.

2 artikla

Kiintiökaudella, joka kestää 1 päivästä tammikuuta 31 päivään joulukuuta 2004, asetuksen liitteessä I mainittavan tariffikiintiön 09.2950 määräksi vahvistetaan 8 400 tonnia.

3 artikla

Tämä asetus tulee voimaan kolmantena päivänä sen jälkeen, kun se on julkaistu Euroopan unionin virallisessa lehdessä.

Tämä asetus on kaikilta osiltaan velvoittava, ja sitä sovelletaan sellaisenaan kaikissa jäsenvaltioissa.

Tehty Brysselissä [...] päivänä [...]kuuta [...].

Neuvoston puolesta

Puheenjohtaja

LIITE

>TAULUKON PAIKKA>

(a) Tätä erityiskäyttöä on valvottava yhteisön asiaa koskevien säännösten mukaisesti.

Voimaantulo 1.7.2004:

>TAULUKON PAIKKA>

Tulojen menetys edelliseen kiintiökauteen verrattuna yhteensä: (791 472 - 197 868) 593 604 euroa (netto)

PETOSTENVASTAISET TOIMENPITEET

Tariffikiintiöiden hallinnointia koskevissa säännöksissä säädetään tarvittavista toimenpiteistä petosten ja säännönvastaisuuksien ehkäisemiseksi ja niiltä suojautumiseksi.

Voimaantulo 1.1.2004:

>TAULUKON PAIKKA>

Tulonmenetykset yhteensä edelliseen kiintiökauteen verrattuna: (20 900 - 5 225) 15 675 euroa (netto).

>TAULUKON PAIKKA>