52003SC0635

Komission tiedonanto Euroopan parlamentille EY:n perustamissopimuksen 251 artiklan 2 kohdan toisen alakohdan mukaisesti neuvoston vahvistamasta yhteisestä kannasta Euroopan parlamentin ja neuvoston päätöksen antamiseksi eEurope-toimintasuunnitelman seurantaa, hyvien toimintatapojen levittämistä sekä verkko- ja tietoturvan parantamista koskevan monivuotisen MODINIS-ohjelman (2003-2005) hyväksymiseksi /* SEK/2003/0635 lopull. - COD 2002/0187 */


KOMISSION TIEDONANTO EUROOPAN PARLAMENTILLE EY:n perustamissopimuksen 251 artiklan 2 kohdan toisen alakohdan mukaisesti neuvoston vahvistamasta yhteisestä kannasta Euroopan parlamentin ja neuvoston päätöksen antamiseksi eEurope-toimintasuunnitelman seurantaa, hyvien toimintatapojen levittämistä sekä verkko- ja tietoturvan parantamista koskevan monivuotisen MODINIS-ohjelman (2003-2005) hyväksymiseksi

2002/0187 (COD)

KOMISSION TIEDONANTO EUROOPAN PARLAMENTILLE EY:n perustamissopimuksen 251 artiklan 2 kohdan toisen alakohdan mukaisesti neuvoston vahvistamasta yhteisestä kannasta Euroopan parlamentin ja neuvoston päätöksen antamiseksi eEurope-toimintasuunnitelman seurantaa, hyvien toimintatapojen levittämistä sekä verkko- ja tietoturvan parantamista koskevan monivuotisen MODINIS-ohjelman (2003-2005) hyväksymiseksi

1. TAUSTA

Ehdotus (KOM(2002) 425 lopullinen - 2002/0187(COD)) perustamissopimuksen 157 artiklan 3 kohdan nojalla neuvostolle ja Euroopan parlamentille: // 26. heinäkuuta 2002

Euroopan talous- ja sosiaalikomitean lausunnon päivä: // 24. lokakuuta 2002

Alueiden komitean lausunto: // 12. helmikuuta 2003

Euroopan parlamentin ensimmäisen käsittelyn lausunnon päivä // 12. helmikuuta 2003.

Muutetun ehdotuksen toimituspäivä: // 7. huhtikuuta 2003

Yhteisen kannan vahvistamispäivä: // 26. toukokuu 2003

2. KOMISSION EHDOTUKSEN TAVOITTEET

MODINIS-ohjelmaa koskevalla ehdotuksella pyritään luomaan oikeusperusta eEurope 2005 -toimintaohjelman seurantatoimien ja parhaiden toimintatapojen levittämisen jatkamiselle. Lisäksi ehdotuksella pyritään mahdollistamaan verkko- ja tietoturvaviraston valmistelujen aloittaminen.

3. YHTEISTÄ KANTAA KOSKEVAT HUOMAUTUKSET

Neuvoston (yksimielisesti vahvistetussa) yhteisessä kannassa ehdotetaan joitakin muutoksia komission alkuperäiseen ehdotukseen. Komissio voi hyväksyä kaikki ehdotetut muutokset lukuun ottamatta neuvoston kantaa 4 artiklaan, joka koskee ohjelman budjettia.

3.1. Huomautukset yhteisen kannan johdanto-osasta

Komissio voi hyväksyä kaikki muutokset, joita neuvosto on ehdottanut päätöksen johdanto-osan kappaleisiin ja artikloihin, koska ne ovat hyödyllisiä selvennyksiä (tai lisäyksiä) komission alkuperäiseen ehdotukseen. Lisäksi useissa muutoksissa viitataan neuvoston ja parlamentin päätöslauselmiin, jotka on annettu vasta komission alkuperäisen ehdotuksen jälkeen.

Johdanto-osan kappale 1: Toimituksellinen muutos, jolla korvataan ilmaisu "unionista on tultava" ilmaisulla "Euroopan unionista on tehtävä". Muutos voidaan hyväksyä.

Johdanto-osan kappale 2: Toimituksellinen muutos, jolla lisätään englanninkieliseen tekstiin sanat "Action Plan". Ei vaikuta suomenkieliseen tekstiin. Muutos voidaan hyväksyä.

Johdanto-osan kappale 3: Neuvosto on lisännyt viittauksen Sevillan Eurooppa-neuvostoon lisäämällä kappaleen loppuun lauseen "... ja Sevillan Eurooppa-neuvostossa hyväksyttiin toimintasuunnitelman yleistavoitteet". Lisäys saattaa ajan tasalle alkuperäisen tekstin, joka laadittiin ennen kyseistä Eurooppa-neuvostoa. Muutos voidaan näin ollen hyväksyä.

Johdanto-osan kappale 6: Neuvosto on lisännyt viittauksen hiljattain 18. helmikuuta 2003 annettuun neuvoston päätöslauselmaan verkko- ja tietoturvallisuuskulttuuria koskevasta eurooppalaisesta lähestymistavasta. Neuvosto on lisäksi hyväksynyt kyseiseen kappaleeseen Euroopan parlamentin ehdottaman tarkistuksen, jolla lisätään viittaus Euroopan parlamentin 22. lokakuuta 2002 antamaan päätöslauselmaan verkko- ja tietoturvasta. Komissio hyväksyy nämä muutokset.

Kappaleen lopussa neuvosto on korvannut ilmaisun "tietoverkkorikollisuuden työryhmän perustamiseksi" ilmaisulla "Euroopan tasolla verkko- ja tietoturva-asioissa perustettavaksi rakenteeksi". Samoin siinä on tehty alkuperäiseen tekstiin muutoksia, jotka kuvastavat neuvottelujen edistymistä komission ehdottamasta tulevasta elimestä, joka vastaisi verkko- ja tietoturvakysymyksistä. Muutos voidaan näin ollen hyväksyä.

Johdanto-osan kappale 6 a: Tässä uudessa kappaleessa neuvosto toistaa viittauksen 18. helmikuuta 2003 antamaansa päätöslauselmaan korostaakseen tarvetta perustaa verkko- ja tietoturva-asioita Euroopan tasolla käsittelevä rakenne. Komissio hyväksyy täysin tämän lisäyksen.

Johdanto-osan kappale 7: Neuvosto on hyväksynyt Euroopan parlamentin ehdottaman tarkistuksen sanojen "kaksijakoiseen yhteiskuntaan" korvaamisesta sanoilla "digitaaliseen syrjäytymiseen". Neuvosto on hyväksynyt komissionkin jo hyväksymän Euroopan parlamentin tarkistuksen, jolla lisätään uusi virke seuraavasti: "Euroopan unionin ja jäsenvaltioiden toimilla tietoyhteiskunnan alalla pyritään edelleen edistämään epäedullisessa asemassa olevien ryhmien osallistumista tietoyhteiskuntaan." Komissio hyväksyy nämä kaksi tarkistusta alkuperäiseen tekstiin.

Johdanto-osan kappale 8: Kappaleessa viitataan tarpeeseen luoda puitteet, joiden avulla jäsenvaltiot voivat vertailla ja analysoida onnistumistaan ja edistymistään eEurope-toimintasuunnitelman toteuttamisessa. Neuvosto on korvannut sanan "puitteet" sanalla "järjestelyt" ja poistanut kappaleen loppuosan, jossa selitettiin tällaisten seurannan puitteiden tarkoitus. Muutokset vaikuttavat lähinnä toimituksellisilta, joten komissio suostuu poistamaan virkkeen, joka alkaa seuraavasti: "Tällaisten puitteiden avulla jäsenvaltiot voivat...."

Johdanto-osan kappaleet 9 ja 10: Neuvosto on tehnyt pieniä sanamuotomuutoksia, jotka komissio voi hyväksyä.

Johdanto-osan kappale 11: Kappaleessa viitataan jäsenvaltioiden ja yhteisön toimiin laajakaistaviestinnän edistämiseksi ja todetaan, että komission olisi kannustettava paikallis- ja aluetasolla saatujen kokemusten vaihtoa. Vaikka neuvosto hyväksyikin laajakaistaviestinnän yhdeksi seurannan ja parhaiden toimintatapojen vaihdon alaksi, se katsoo ettei tällainen viittaus sen edistämisen poliittisiin painotuksiin kuulu tämän päätöksen johdanto-osaan. Näin ollen kappale 11 on poistettu. Komissio voi hyväksyä tämän muutoksen, koska se vastaa ohjelman tavoitteita, joissa rajoitutaan luomaan analysointimenetelmiä ja kokemustenvaihtoa EU:n tasolla.

Johdanto-osan kappale 12 (uusi): Neuvosto on lisännyt uuden kappaleen tarpeesta analysoida talouteen ja yhteiskuntaan kohdistuvia tietoyhteiskunnan vaikutuksia. Komissio pitää ehdotusta hyödyllisenä ja hyväksyy sen.

Johdanto-osan kappale 13 (entinen kappale 12): Neuvosto on lisännyt tekstiä, jolla selvennetään tulevan verkko- ja tietoturva-asioita käsittelevän rakenteen asemaa. Komissio hyväksyy tämän selvennyksen.

Johdanto-osan kappale 13 a (entinen kappale 13): Tämä kappale on jätetty pois, koska neuvosto katsoi, ettei eurooppalaisesta verkkoturvaelimestä käytävien keskustelujen tässä vaiheessa ole tarpeen viitata asiaan liittyviin yhteiseurooppalaisiin puitteisiin. Komissio on samaa mieltä ja hyväksyy muutoksen.

Johdanto-osan kappale 14 (uusi): Tällä kappaleella vastataan Euroopan parlamentin pyyntöön ottaa EU:hun liittymässä olevat maat, ETA-maat, assosioituneet maat ja Turkki mukaan ohjelmaan ja kannustaa niitä osallistumaan siihen. Komissio on samaa mieltä asiasta ja hyväksyy muutoksen.

3.2. Huomautukset yhteisessä kannassa päätöksen artikloihin tehdyistä muutoksista

Päätöksen 1 artikla (päätöksen tavoitteet)

Päätöksen 1 artiklan a kohta: Neuvosto on lisännyt viittauksen tarpeeseen käyttää mahdollisimman usein virallisia tilastoja tietolähteenä seurantaprosessissa. Tämä lisäys on hyödyllinen selvennys, jonka komissio näin ollen hyväksyy. Neuvosto on poistanut samaisesta kohdasta merkitykseltään vähäisen ilmaisun.

Päätöksen 1 artiklan b kohta: Neuvosto on lisännyt sanan "paikallisesti". Komissio voi hyväksyä lisäyksen.

Päätöksen 1 artiklan c kohta: Neuvoston tähän kohtaan tekemän muutoksen tarkoituksena on luoda poliittinen keskusteluryhmä ("johtoryhmä"), joka käsittelisi talouteen ja yhteiskuntaan kohdistuvia tietoyhteiskunnan vaikutuksia voidakseen arvioida eEurope 2005 -toimintasuunnitelman asianmukaisen strategisen suunnan. Ehdotus on hyödyllinen ja komissio hyväksyy tekstiin tehdyt muutokset.

Päätöksen 1 artiklan d kohta: Tällä muutoksella saatetaan ajan tasalle verkko- ja tietoturvaa koskeva kohta. Uudessa muotoilussa nostetaan ohjelman tavoitteeksi "verkko- ja tietoturva-asioita Euroopan tasolla käsittelevän rakenteen perustamisen valmistelu 28 päivänä tammikuuta 2002 annetun neuvoston päätöslauselman ja eEurope 2005 -toimintasuunnitelman mukaisesti verkko- ja tietoturvallisuuden parantamiseksi". Muutos vastaa verkko- ja tietoturvavirastoa koskevassa komission ehdotuksessa asetettuja tavoitteita.

Lisäksi neuvosto on hieman tarkentanut 1 artiklan loppuosaa, jotta MODINIS-ohjelman yhteydet eEurope 2005 -toimintasuunnitelmaan kävisivät selvästi ilmi. Komissio hyväksyy tämän muutoksen.

Päätöksen 2 artikla (varsinaiset toimet)

Komissio voi hyväksyä neuvoston tekstiin tekemät muutokset. Yleisesti ottaen uudessa tekstissä ryhmitellään uudelleen alkuperäisen ehdotuksen toimia ja lisätään viittauksia uusiin virallisiin asiakirjoihin (päätöslauselmiin ja päätöksiin).

Tällä välin neuvosto on hyväksynyt kahden tietoyhteiskuntaa käsittelevän ryhmän perustamisen: ensimmäinen koostuu yhteiskunnan ja talouden asiantuntijoista, ja sen tarkoituksena on laatia tulevaisuusanalyysejä, ja toinen on eEurope-johtoryhmä, joka ohjaa strategisesti eEurope 2005 -toimintasuunnitelman toteutusta. Komissio hyväksyy tekstin neuvoston esittämässä muodossa.

Päätöksen 3 artikla

Neuvoston tähän artiklaan tekemät muutokset ovat vähäisiä ja luonteeltaan toimituksellisia. Komissio voi hyväksyä muutokset.

Päätöksen 4 artikla (budjetti)

Neuvosto on pienentänyt ohjelman rahoitusohjetta 25 miljoonasta eurosta 20 miljoonaan euroon. Komissio pitäytyy alkuperäisessä ehdotuksessaanPäätöksen 5 artikla (ohjelman hallintokomitean tehtävät)

Vähäisten toimituksellisten muutosten ohella neuvosto on lisännyt tähän artiklaan uuden kohdan, jonka mukaan komission on esitettävä hallintokomitealle ehdotuspyyntöjen perusteet ja sisältö sekä sellaisten hankkeiden arvioinnit, joissa yhteisön rahoitusosuus on vähintään 250 000 euroa. Komissio voi hyväksyä muutoksen.

Päätöksen 7 artikla

Vähäisten toimituksellisten muutosten ohella neuvosto on lisännyt komissiolle velvollisuuden tiedottaa ohjelman edistymisestä säännöllisesti eEurope-johtoryhmälle. Koska tämä lisäys on suora seuraus johtoryhmän perustamisesta, komissio voi hyväksyä muutoksen.

Päätöksen 7 a artikla

Tämä artikla on lisätty, koska neuvosto hyväksyi Euroopan parlamentin ehdotuksen avata ohjelma ETA-maille, assosioituneille maille ja eräille muille yhteisön ulkopuolisille maille. Komissio hyväksyy tämän muutoksen.

4. PÄÄTELMÄ

Komissio katsoo, että neuvoston yhteinen kanta ei muuta merkittävästi komission ehdotuksen lähestymistapaa eikä tavoitteita.

LIITE

Neuvoston kokouspöytäkirjan liitteenä olevat komission lausumat

Komissio vahvistaa aikomuksensa perustaa tilapäinen jäsenvaltioiden edustajista koostuva tieteidenvälinen työryhmä tiiviissä yhteistyössä jäsenvaltioiden kanssa valmistelemaan verkko- ja tietoturvaviraston perustamista. Ryhmä aloittaa toimintansa viimeistään 1. heinäkuuta 2003 ja päättää työnsä vuoden 2003 loppuun mennessä, joka on tavoiteajankohta viraston perustamiselle.