52003PC0187

Ehdotus: Euroopan parlamentin ja neuvoston päätös Kulttuuri 2000 -ohjelman perustamisesta 14 päivänä helmikuuta 2000 tehdyn päätöksen N:o 508/2000/EY muuttamisesta /* KOM/2003/0187 lopull. - COD 2003/0076 */


Ehdotus: EUROOPAN PARLAMENTIN JA NEUVOSTON PÄÄTÖS Kulttuuri 2000 -ohjelman perustamisesta 14 päivänä helmikuuta 2000 tehdyn päätöksen N:o 508/2000/EY muuttamisesta

(komission esittämä)

PERUSTELUT

Euroopan parlamentti ja neuvosto hyväksyivät Kulttuuri 2000 -ohjelman helmikuussa 2000, [1] ja sille varattiin määrärahaa 167 miljoonaa euroa neljäksi vuodeksi. Ohjelma päättyy 31. joulukuuta 2004.

[1] Euroopan parlamentin ja neuvoston päätös N:o 508/2000/EY, tehty 14. helmikuuta 2000, EYVL L 63, 10.3.2000.

Ohjelma perustuu Euroopan parlamentin ja neuvoston toukokuussa 1998 EY:n perustamissopimuksen 151 artiklan nojalla tekemään, kulttuuriyhteistyön yhtenäistä rahoitus- ja ohjelmointivälinettä (Kulttuuri 2000 -ohjelma) koskevaan ehdotukseen (KOM(98) 266). Ehdotuksella pyrittiin pääsemään seuraaviin tavoitteisiin, jotka Euroopan yhteisölle on perustamissopimuksessa määrätty:

- eurooppalaisten yhteisen kulttuurialueen korostaminen tuomalla esiin heidän kulttuuriensa yhteisiä piirteitä

- kulttuurien monimuotoisuuden kunnioittaminen ja edistäminen

- luovuuden tukeminen kestävän kehityksen lähteenä yhteisellä kulttuurialueella

- kulttuurin sosiaalista yhteenkuuluvuutta edistävä vaikutus

- Euroopan kulttuurien vaikutus kolmansissa maissa ja vuoropuhelu muiden kulttuurien kanssa.

Kulttuuri 2000 -ohjelmalla pyritään pääasiassa tukemaan eurooppalaisten yhteisen kulttuurialueen luomista ja edistämään kulttuurialan toimijoiden yhteistyötä ja tällä tavoin kehittämään kulttuurienvälistä vuoropuhelua, historian ja kulttuurin tuntemusta, kulttuurin rajatylittävää levitystä, kulttuurien monimuotoisuutta, luovuutta, kulttuuriperinnön arvostamista sekä sosioekonomista ja sosiaalista integroitumista.

Ohjelmasta on voitu kolmen vuoden aikana tukea yli 700:aa yhteistyöhanketta esittävän ja kuvataiteen, kirjallisuuden sekä kulttuuriperinnön alalla. Lisäksi on muun muassa rahoitettu 250 teoksen kääntäminen, tuettu Euroopan kulttuurikaupunkitapahtumia ja eurooppalaisia kulttuuriperintöä esitteleviä teemapäiviä. Tapahtumiin on vuosittain osallistunut tuhansia kulttuurialan toimijoita ja satoja tuhansia kansalaisia.

Ohjelma päättyy ajankohtana, jolloin tapahtuu Euroopan unionin tulevaisuuden kannalta merkittäviä muutoksia. Unionin toimiin vaikuttavat varmasti kymmenen uuden jäsenvaltion liittyminen unioniin, Euroopan tulevaisuutta käsittelevän valmistelukunnan työn pohjalta saatavat hallitustenvälisen konferenssin tulokset, Euroopan parlamentin vaalit ja komission uusi kokoonpano.

Kulttuurialallakin tapahtuu luonnollisesti muutoksia, joiden mukaan alan ohjelmia on muokattava. Tässä vaiheessa muutoksia ei kuitenkaan voida täsmällisesti ennustaa.

Tästä huolimatta on hyvin tärkeää varmistaa yhteisön tuen jatkuvuus ja välttää se, että perustamissopimuksen mukainen, paljon eurooppalaisia kulttuurialan toimijoita työllistävä yhteisön kulttuuritoiminta keskeytyisi.

Siksi Euroopan komissio ehdottaa, että Kulttuuri 2000 -ohjelmaa jatketaan muuttumattomana vuosina 2005-2006, mikä tarkoittaa, ettei sen sisältöä muutettaisi.

Jotta ohjelmaa voitaisiin jatkaa, vuoden 2005 hankkeiden tukemista varten on hyväksyttävä oikeusperusta jo alkuvuodesta 2004. Tällä tavoin voidaan julkaista ehdotuspyyntö vuoden 2004 alkupuoliskon aikana.

Samanaikaisesti komissio kokeilee valmistelutoimissa, miten yhteisön kulttuuritoimintaa voitaisiin täydentää vastaisuudessa. Se kokeilee uusia tukimuotoja toimijoiden välisiin yhteistyöhankkeisiin, vahvistaa yhteistyötä jäsenvaltioiden kesken ja kolmansien maiden kanssa, tukee kulttuurin tuotantoa sekä vahvistaa kulttuuri- ja koulutusalan välisiä yhteyksiä.

Saatujen kokemusten perusteella voidaan laatia kulttuurialan toimintaa ja yhteistyötä koskevan uuden ohjelman perusta ja omaksua tällöin uudistettu lähestymistapa ja hyödyntää Kulttuuri 2000 -ohjelman keskipitkän aikavälin arviointia (josta säädetään päätöksen N:o 508/2000/EY 8 artiklassa).

Euroopan komissio aikoo esittää vuoden 2003 loppuun mennessä ehdotuksensa kulttuurialan uuden yhteisön puiteohjelman perustamiseksi vuodesta 2007 alkaen. Muiden Euroopan unionin toimielinten kanssa käytyjen keskustelujen ja toimijoiden kuulemisten perusteella voidaan sanoa, että Kulttuuri 2000 -ohjelmassa on myönteisellä tavalla voitu panna täytäntöön yhteisön kulttuurinedistämistoimintaa mutta että täytäntöönpanoa voidaan vielä paljon parantaa. Tätä ajatellen neuvoston ja Euroopan parlamentin hiljattainen työ tulee olemaan äärimmäisen hyödyllistä. [2]

[2] Esimerkiksi neuvoston päätöslauselma 25.6.2002, EYVL C 162, 6.7.2002, s. 5, Euroopan parlamentin päätöslauselmat 5.9.2001, 28.2.2002 ja 21.10.2002.

Komissio ehdottaa näin ollen seuraavaa:

- jatketaan Kulttuuri 2000 -ohjelmaa vuosiksi 2005-2006

- vahvistetaan tällä tavoin jatketun Kulttuuri 2000 -ohjelman kokonaisbudjetiksi 236,5 miljoonaa euroa.

2003/0076 (COD)

Ehdotus: EUROOPAN PARLAMENTIN JA NEUVOSTON PÄÄTÖS Kulttuuri 2000 -ohjelman perustamisesta 14 päivänä helmikuuta 2000 tehdyn päätöksen N:o 508/2000/EY muuttamisesta

(ETA:n kannalta merkityksellinen teksti)

EUROOPAN PARLAMENTTI JA EUROOPAN UNIONIN NEUVOSTO, jotka

ottavat huomioon Euroopan yhteisön perustamissopimuksen ja erityisesti sen 151 artiklan,

ottavat huomioon komission ehdotuksen, [3]

[3] EYVL C ..., ..., s. ...

ottavat huomioon alueiden komitean lausunnon, [4]

[4] EYVL C ..., ..., s. ...

toimivat perustamissopimuksen 251 artiklassa määrätyn menettelyn mukaisesti, [5]

[5] EYVL C ..., ..., s. ...

sekä katsovat seuraavaa:

1) Kulttuuri 2000 -ohjelman perustamisesta 14 päivänä helmikuuta 2000 tehdyllä Euroopan parlamentin ja neuvoston päätöksellä N:o 508/2000/EY [6] perustettiin kulttuurialan yhteistyön rahoittamista ja ohjelmointia koskeva yhtenäinen ohjelma ajanjaksoksi 1.1.2000-31.12. 2004.

[6] EYVL L 63, 10.3.2000, s. 1.

2) On varmistettava yhteisön kulttuurialan toiminnan jatkuvuus Euroopan unionista tehdyn sopimuksen 151 artiklan nojalla unionille kuuluvien tehtävien mukaisesti.

3) Tämän vuoksi on syytä jatkaa Kulttuuri 2000 -ohjelmaa kahdella vuodella vuoteen 2006 saakka,

OVAT PÄÄTTÄNEET SEURAAVAA:

1 artikla

Muutetaan päätös N:o 508/2000/EY seuraavasti:

1) Korvataan 1 artiklan 1 alakohdassa päivämäärä '31 päivänä joulukuuta 2004' päivämäärällä '31 päivänä joulukuuta 2006'.

2) Korvataan 3 artiklan 1 alakohdassa ilmaisu '167 miljoonaksi euroksi' ilmaisulla '236,5 miljoonaksi euroksi'.

2 artikla

Tämä päätös tulee voimaan kahdentenakymmenentenä päivänä sen jälkeen, kun se on julkaistu Euroopan unionin virallisessa lehdessä.

Päätöstä sovelletaan 1. päivästä tammikuuta 2005 lähtien.

Tehty Brysselissä

Euroopan parlamentin puolesta Neuvoston puolesta

Puheenjohtaja Puheenjohtaja

SÄÄDÖKSEEN LIITTYVÄ RAHOITUSSELVITYS

Politiikan ala: koulutus ja kulttuuri

Toiminta-ala: kulttuuriyhteistyö

Toimenpiteen nimi: Ehdotus Euroopan parlamentin ja neuvoston päätökseksi Kulttuuri 2000 -ohjelman perustamisesta 14 päivänä helmikuuta 2000 tehdyn päätöksen N:o 508/2000/EY muuttamisesta

1. BUDJETTIKOHTA

B3-2008B (ABB: 15 04 02 01) - Kulttuurin puiteohjelma

B3-2008A (ABB: 15 01 04 07) - Kulttuurin puiteohjelma - Hallintoon liittyvät menot

2. NUMEROTIEDOT

2.1 Toimenpiteen kokonaismäärärahat (osa B): maksusitoumusmäärärahat

69,5 miljoonaa euroa 25 jäsenvaltion unionissa (EUR25).

Summa vastaa 31. joulukuuta 2004 päättyvän ohjelman jatkamista koskevan ehdotuksen budjettivaikutuksia vuosina 2005 ja 2006. Summa, joka vastaa vuonna 2004 tapahtuvan laajentumisen vaikutuksia, lisätään ohjelman määrärahoihin sen jatkamista koskevan ehdotuksen muutoksen mukaisesti.

2.2 Toimenpiteen soveltamisaika

1. tammikuuta 2005 - 31. joulukuuta 2006

2.3 Monivuotinen kokonaismenoarvio

a) Maksusitoumusmäärärahojen/maksumäärärahojen aikataulu (rahoitustuki)

miljoonaa euroa (kolmen desimaalin tarkkuudella)

>TAULUKON PAIKKA>

b) Tekninen ja hallinnollinen apu ja tukimenot (vrt. kohta 6.1.2)

miljoonaa euroa (kolmen desimaalin tarkkuudella)

>TAULUKON PAIKKA>

miljoonaa euroa (kolmen desimaalin tarkkuudella)

>TAULUKON PAIKKA>

c) Henkilöstö- ja muiden hallintomenojen kokonaisvaikutus rahoitukseen (ks. kohdat 7.2 ja 7.3)

miljoonaa euroa (kolmen desimaalin tarkkuudella)

>TAULUKON PAIKKA>

>TAULUKON PAIKKA>

2.4 Yhteensopivuus rahoitussuunnitelman ja rahoitusnäkymien kanssa

[X] Ehdotus on tehdyn rahoitussuunnitelman mukainen.

[...] Ehdotus edellyttää rahoitusnäkymien kyseisen otsakkeen rahoitussuunnitelman muuttamista.

[...] ja tämä voi edellyttää toimielinten välisen sopimuksen määräysten soveltamista.

2.5 Vaikutukset tuloihin

[X] Ei vaikuta tuloihin (kyseessä ovat toimenpiteen toteuttamiseen liittyvät tekniset näkökohdat).

3. BUDJETTITIEDOT

>TAULUKON PAIKKA>

4. OIKEUSPERUSTA

EY:n perustamissopimuksen 151 artikla.

5. KUVAUS JA PERUSTELUT

5.1 Yhteisön toiminnan välttämättömyys

5.1.1 Tavoitteet ja yhteisön toiminta

Tavoitteena on jatkaa Euroopan unionin kulttuurialan yhteistyötä Kulttuuri 2000 -ohjelman perusteella. Ohjelma päättyy 31. joulukuuta 2004.

Ohjelma päättyy ajankohtana, jolloin tapahtuu Euroopan unionin tulevaisuuden kannalta merkittäviä muutoksia. Unionin toimiin vaikuttavat varmasti kymmenen uuden jäsenvaltion liittyminen unioniin, Euroopan tulevaisuutta käsittelevän valmistelukunnan työn pohjalta saatavat hallitustenvälisen konferenssin tulokset, Euroopan parlamentin vaalit ja komission uusi kokoonpano.

Kulttuurialallakin tapahtuu luonnollisesti muutoksia, joiden mukaan alan ohjelmia on muokattava. Tässä vaiheessa muutoksia ei kuitenkaan voida täsmällisesti ennustaa, varsinkin kun nykyiset rahoitusnäkymät ulottuvat vain vuoteen 2006.

Siksi ehdotetaankin, että puiteohjelman perustamisesta tehtyä päätöstä N:o 508/2000/EY jatketaan muuttumattomana kahdella lisävuodella. Näin halutaan välttää yhteisön kulttuurialan toiminnan keskeytyminen. Toiminnalla - josta määrätään perustamissopimuksen 151 artiklassa - on (päätöksen 1 artiklan mukaan) seuraavat tavoitteet:

a) kulttuurivuoropuhelun ja Euroopan kansojen kulttuurin ja historian keskinäisen tuntemuksen edistäminen

b) luovuuden ja valtioiden rajojen yli tapahtuvan kulttuurin levittämisen edistäminen sekä taiteilijoiden, muiden luovan työn tekijöiden ja kulttuurialan toimijoiden ja ammattilaisten sekä heidän teostensa liikkuvuuden estäminen, erityisesti nuoria ja sosiaalisesti epäedullisessa asemassa olevia sekä kulttuurien monimuotoisuutta painottaen

c) kulttuurin monimuotoisuuden korostaminen ja uusien kulttuurin ilmaisumuotojen kehittäminen

d) Euroopassa yhteisen eurooppalaisen kulttuuriperinnön jakaminen ja esiin tuominen; kulttuurin taitotiedon levittäminen ja hyvien käytäntöjen edistäminen, jotka koskevat kulttuuriperinnön säilyttämistä ja suojelemista

e) kulttuurin merkityksen huomioon ottaminen sosioekonomisessa kehityksessä

f) Euroopan kulttuurien ja Euroopan ulkopuolisten kulttuurien välisen vuoropuhelun ja keskinäisen vaihdon edistäminen

g) kulttuurin nimenomainen tunnustaminen sekä taloudelliseksi että sosiaaliseen integroitumiseen ja kansalaisuuteen vaikuttavaksi tekijäksi

h) kulttuurin saatavuuden parantaminen ja mahdollisimman monen Euroopan unionin kansalaisen pääseminen osalliseksi kulttuuritoiminnasta.

5.1.2 Ennakkoarviointiin liittyvät toimenpiteet

Arviointi (seuranta, jatkuva arviointi ja päätöksen N:o 508/2000/EY 8 artiklan mukaisen Kulttuuri 2000 -ohjelman väliarvioinnin alustavat johtopäätökset) on tarjonnut tietoa, joka on otettu huomioon päädyttäessä ehdottamaan ohjelman jatkamista.

Ohjelmasta on tuettu yli 700:aa yhteistyöhanketta esittävän ja kuvataiteen, kirjallisuuden sekä kulttuuriperinnön alalla. Lisäksi on muun muassa rahoitettu 250 teoksen kääntäminen, tuettu Euroopan kulttuurikaupunkitapahtumia ja eurooppalaisia kulttuuriperintöä esitteleviä teemapäiviä.

Ohjelmalla on tuettu eurooppalaisten yhteisen kulttuurialueen luomista ja edistetty kulttuurialan toimijoiden yhteistyötä ja tällä tavoin kehitetty kulttuurienvälistä vuoropuhelua, historian ja kulttuurin tuntemusta, kulttuurin rajatylittävää levitystä, kulttuurien monimuotoisuutta, luovuutta, kulttuuriperinnön arvostamista sekä sosioekonomista ja sosiaalista integroitumista tai parhaiden toimintatapojen levitystä.

Tämä ehdotus on lisäksi asian eri osapuolten laajojen keskustelujen tulosta (joita on käyty marraskuussa 2001 järjestetyllä kulttuuriyhteistyötä käsitelleellä foorumilla, muiden toimielinten kanssa käytävän vuoropuhelun yhteydessä, alan ammattilaisten tapaamisissa ja paikan päälle tehtyjen vierailujen aikana). Keskusteluista voi tehdä sen johtopäätöksen, että Kulttuuri 2000 -ohjelma on ollut myönteinen kokemus yhteisön kulttuuritoiminnan täytäntöönpanossa.

Lisäksi komissio ottaa Kulttuuri 2000 -ohjelman välivaiheen arvioinnin tulokset huomioon miettiessään, miten yhteisön toimintaa kulttuurialalla jatketaan ja miten tulevaa kulttuuriohjelmaa suunnitellaan ja hallinnoidaan huomattavasti laajentuneessa Euroopan unionissa.

5.1.3 Jälkiarvioinnin perusteella toteutetut toimenpiteet

Aiempia kokemuksia on kahdenlaisia:

a) kokemukset, joita voidaan hyödyntää ohjelman suunnittelussa

b) kokemukset, joita voidaan hyödyntää ohjelman hallinnossa.

Ohjelman suunnittelun osalta ehdotus perustuu siihen, että yhteisön toiminta on osoittautunut hyödylliseksi kulttuuriyhteistyössä ja että on välttämätöntä varmistaa yhteisön tuen jatkuvuus ja välttää perustamissopimuksen mukaisen yhteisön kulttuurialan toiminnan keskeytyminen, kunnes tehdään päätösehdotus yhteisön uudesta kulttuurialan toimintapolitiikasta vuoden 2006 jälkeen. Komission on tehtävä kyseinen ehdotus vuoden 2003 lopussa.

Ohjelman hallinnossa komissio ottaa huomioon aiemmat kokemukset ja arvioinneista ja tarkastuksista saadut kommentit. Ohjelman täytäntöönpanon osalta komissio varmistaa, että ohjelma pysyy mahdollisimman yksinkertaisena ja helppokäyttöisenä, sillä näillä piirteillä ensi sijassa taataan, että ohjelma säilyy tehokkaana ja että sitä käytetään laajasti Euroopassa. Parhaillaan tutkitaan täytäntöönpanoviraston perustamista, ja jos sellainen on mahdollista ja kustannustehokkuustutkimus on myönteinen, tällaiselle virastolle annetaan toimeksianto hallinnoida ohjelmaa ja hoitaa muita ohjelman täytäntöönpanoon liittyviä tehtäviä kuten hankkeiden tuloksia koskevaa seurantaa ja kirjaamista.

5.2 Suunnitellut toimet ja yhteisön rahoitustukea koskevat yksityiskohtaiset säännöt

Ohjelmassa, jota ehdotetaan jatkettavaksi muuttumattomana, on kolmenlaisia toimia:

1. vuosittaiset yhteistyöhankkeet (toimet 1)

2. monivuotisten yhteistyösopimusten mukaiset hankkeet (toimet 2)

3. erityiset eurooppalaiset tai kansainväliset kulttuuritapahtumat (toimet 3).

Kaikilla kyseisillä toimilla pyritään samaan päämäärään eli edistämään yhteisen kulttuurialan luomista.

Toimet on tarkoitettu suoraan kulttuurialan toimijoille (esimerkiksi tapahtumien järjestäjille ja teatterinjohtajille) ja heidän kauttaan taiteilijoille ja luovaa työtä tekeville sekä vielä välillisemmin kaikille Euroopan kansalaisille, myös muita heikommassa asemassa oleville ja nuorille.

Edellä mainittuihin kolmeen toimintatyyppiin myönnetään yhteisrahoitustukea.

Lisäksi on syytä tarjota hankkeiden arviointiin sekä tiedotus- ja viestintäpalveluihin tarvittavaa tukea.

Rahoitusta myönnetään 100 prosenttia palveluhankintoihin (selvitykset, julkaisut, asiantuntijakokoukset, arvioinnit, teknisen avun sopimukset) sekä mahdolliseen tukeen tulevalle täytäntöönpanovirastolle, jonka perustamista pohditaan parhaillaan.

5.3 Täytäntöönpanoa koskevat yksityiskohtaiset säännöt

Ehdotuksen täytäntöönpanomenetelmien osalta noudatetaan tavanomaista yhteisön tukiin ja yhteisrahoitukseen liittyvää linjaa, joka perustuu yksityiskohtaisiin rahoitushakemuksiin.

Komissio hallinnoi ohjelmaa keskitetysti mahdollisen täytäntöönpanoviraston avustuksella, jonka perustamista pohditaan parhaillaan. Määrärahoja tarvitaan ohjelman tavoitteeseen suoraan liittyvien hallintomenojen kattamiseksi (selvitykset, asiantuntijakokoukset, tiedotus ja julkaisut, tuki täytäntöönpanoviraston toimintamenoihin sekä muut tekniseen ja hallintotukeen liittyvät menot).

Rahoitus myönnetään ehdotus- ja tarjouspyyntöjen perusteella.

6. TALOUDELLISET VAIKUTUKSET

6.1 Kokonaisrahoitusvaikutus, B osa (koko ohjelmakaudeksi)

6.1.1 Rahoitustuki

Maksusitoumusmäärärahat, miljoonaa euroa (kolmen desimaalin tarkkuudella)

>TAULUKON PAIKKA>

6.1.2 Tekninen ja hallinnollinen apu, tukimenot ja tietotekniikkamenot (maksusitoumusmäärärahat)

>TAULUKON PAIKKA>

Kyseisten menojen luonne voi muuttua, jos vuonna 2003 käynnistettävän kustannustehokkuusselvityksen tulokset vahvistavat, että on perusteltua perustaa täytäntöönpanovirasto hallinnoimaan ohjelmaa.

6.2 Toimenpidekohtainen kustannuslaskelma, B osa (koko ohjelmakaudeksi)

Maksusitoumusmäärärahat, miljoonaa euroa (kolmen desimaalin tarkkuudella)

>TAULUKON PAIKKA>

7. VAIKUTUKSET HENKILÖSTÖÖN JA HALLINTOMENOIHIN

Nykyistä ohjelmaa hallinnoiva henkilöstö osallistuu jatkoajan hallintoon.

Henkilöstö- ja hallintoresurssit katetaan hallinnoivalle yksikölle jo myönnetyistä määrärahoista.

7.1 Vaikutus henkilöstöön

Ei ole tarkoitus lisätä henkilöstöresursseja Kulttuuri 2000 -ohjelman hallintoon jo osoitettuihin resursseihin.

>TAULUKON PAIKKA>

7.2 Henkilöstön taloudellinen kokonaisvaikutus

>TAULUKON PAIKKA>

*Määrät vastaavat 12 kuukauden kokonaismenoja.

7.3 Muut toimesta johtuvat hallintomenot

>TAULUKON PAIKKA>

*Määrät vastaavat 12 kuukauden kokonaismenoja.

(1) Mainittava komitean laji sekä ryhmä, johon se kuuluu.

>TAULUKON PAIKKA>

Henkilöstö- ja hallintoresurssitarpeet rahoitetaan vuosittaisen määrärahojen jakoa koskevan menettelyn yhteydessä pääosaston hallintoon osoitetuista määrärahoista.

8. SEURANTA JA ARVIOINTI

8.1 Seurantajärjestelmä

Ohjelman täytäntöönpanoa varten on määritelty saavutuksia kuvaavia, tuettavien hankkeiden määrään liittyviä indikaattoreita. Hankkeita on yhteensä 350 toimessa 1,39 toimessa 2 ja 77 toimessa 3.

Kulttuuri 2000 -ohjelmasta rahoitusta saavista hankkeista ja toimista on kerätty tietoja seuraavista lähteistä:

- tukihakemuslomakkeet

- tuensaajien komissiolle hyväksyttäväksi toimittamat välivaiheen ja loppuraportit

- mahdolliset komission henkilöstön paikan päällä tekemät tarkastukset ja vierailut.

8.2 Arvioinnin yksityiskohtaiset säännöt ja arviointijaksot

Komissio esittää Kulttuuri 2000 -ohjelman päätyttyä Euroopan parlamentille, neuvostolle, Euroopan talous- ja sosiaalikomitealle ja alueiden komitealle täytäntöönpanoraportin.

Lisäksi komissio esittää Euroopan parlamentille, neuvostolle ja alueiden komitealle vuosittain Kulttuuri 2000 -ohjelman toteuttamisen edistymistä koskevan lyhyen raportin.

Kyseisissä raporteissa käsitellään erityisesti yhteisön myöntämän rahoitustuen ansiosta saatua lisäarvoa - etenkin kulttuurista lisäarvoa - sekä sosioekonomisia vaikutuksia.

9. PETOSTEN VASTAISET TOIMENPITEET

Kaikissa komission ja tuensaajan välisissä sopimuksissa ja oikeudellisissa sitoumuksissa taataan komissiolle ja tilintarkastustuomioistuimelle mahdollisuus tehdä tarkastuskäyntejä välittömien tuensaajien luona ja vaatia todisteet kaikista sopimuksen tai oikeudellisen sitoumuksen perusteella aiheutuneista kuluista viiden vuoden ajan sopimuskauden päättymisestä. Tuensaajat ovat velvolliset laatimaan kertomuksia ja rahoitusselvityksiä, jotka arvioidaan sekä toteutettujen toimien että menojen tukikelpoisuuden kannalta ottaen huomioon yhteisön varainkäytön tavoitteet sekä sopimuksista johtuvat velvoitteet ja taloudellisuuden ja moitteettoman varainhoidon periaatteet.