EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016XC0504(01)

Luettelo keskusviranomaisista, jotka jäsenvaltiot ovat direktiivin 2014/60/EU 4 artiklan soveltamiseksi nimittäneet huolehtimaan jäsenvaltion alueelta laittomasti vietyjen kulttuuriesineiden palauttamisesta

OJ C 160, 4.5.2016, p. 2–12 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

4.5.2016   

FI

Euroopan unionin virallinen lehti

C 160/2


Luettelo keskusviranomaisista, jotka jäsenvaltiot ovat direktiivin 2014/60/EU (1) 4 artiklan soveltamiseksi nimittäneet huolehtimaan jäsenvaltion alueelta laittomasti vietyjen kulttuuriesineiden palauttamisesta

(2016/C 160/02)

Jäsenvaltio

Keskusviranomainen

Belgia

Service Public Fédéral Justice/Federale Overheidsdienst Justitie

Service de droit de la procedure civile et droit patrimonial/Dienst burgerlijk procesrecht en vermogensrecht

Boulevard de Waterloo/Waterloolaan 115

1000 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

Yhteyshenkilö: Jean-Christophe Boulet

P. +32 25426597

Faksi +32 25427006

Sähköposti: jean-christophe.boulet@just.fgov.be

Bulgaria

Ministry of Culture

DG Inspectorate for Protection of Cultural Heritage

17 Al. Stamboliyski Blvd.

1040 Sofia

BULGARIA

Yhteyshenkilö: Petya Ganchovska

P. +359 29400879

Faksi: +359 29871434

Sähköposti: p.ganchovska@mc.government.bg

Mariya Todorova-Simova

P. +359 29400972

Sähköposti: m.todorova@mc.government.bg

Tšekki

Ministerstvo kultury

Maltézské nám. 1

118 11 Praha 1

ČESKÁ REPUBLIKA

Yhteyshenkilö: Magda Němcová

P. +420 257085454

Faksi +420 602623699

Sähköposti: Magda.Nemcova@mkcr.cz

Ministerstvo vnitra (responsible for archives)

Milady Horákové 133

166 21 Praha 6

ČESKÁ REPUBLIKA

Yhteyshenkilö: Pavel Šimůnek

odbor archivní správy a spisové služby

P. +420 974847606

Faksi +420 974835032

Sähköposti: pavel.simunek@mvcr.cz

Tanska

Kulturværdiudvalget

Nationalmuseet

Frederiksholms Kanal 12

1220 København K

DANMARK

P. +45 33745185

Faksi +45 33745101

Sähköposti: kulturvaerdier@natmus.dk

Yhteyshenkilö: Jan B. Jans

P. +45 33744500 / +45 33744514

Faksi +45 40786818

Saksa

LIITTOHALLITUKSEN TASOLLA

Die Beauftragte der Bundesregierung für Kultur und Medien

Referat K 42

Graurheindorfer Str. 198

53117 Bonn

DEUTSCHLAND

Yhteyshenkilö: Ministerialrat Frithjof Berger

P. +49 228996813657

Faksi +49 2289968153657

Sähköposti: K42@bkm.bund.de

Internet: www.kulturstaatsministerin.de

OSAVALTIOIDEN TASOLLA

Ministerium für Wissenschaft, Forschung und Kunst Baden-Württemberg

Königstraβe 46

70173 Stuttgart

DEUTSCHLAND

Yhteyshenkilö: Leitender Ministerialrat Joachim Uhlmann

P. +49 7112792980

Faksi +49 7112793213

Sähköposti: joachim.uhlmann@mwk.bwl.de

Internet: www.mwk.baden-wuerttemberg.de

Bayerisches Staatsministerium für Bildung und Kultus, Wissenschaft und Kunst

Abteilung B Referat B 3

Salvatorstraβe 2

80333 München

DEUTSCHLAND

Yhteyshenkilö: Ministerialrat Dr. Burkhard von Urff

P. +49 8921862369

Faksi +49 8921862842

Sähköposti: burkhard.urff@stmbkwk.bayern.de

Internet: www.stmbkwk.bayern.de

Der Regierende Bürgermeister von Berlin Senatskanzlei – Kulturelle Angelegenheiten

Brunnenstraβe 188–190

10119 Berlin

DEUTSCHLAND

Yhteyshenkilö: Regierungsdirektorin Liane Rybczyk

P. +49 3090228410

Faksi +49 3090228456

Sähköposti: liane.rybczyk@kultur.berlin.de

Internet: www.berlin.de/senatskanzlei

Ministerium für Wissenschaft, Forschung und Kultur des Landes Brandenburg

Dortustraβe 36

14467 Potsdam

DEUTSCHLAND

Yhteyshenkilö: Ministerialrat Dr. Philipp Riecken

P. +49 3318664910

Faksi +49 3318664998

Sähköposti: Philipp.Riecken@mwfk.brandenburg.de

Internet: www.mwfk.brandenburg.de

Der Senator für Kultur

Altenwall 15/16

28195 Bremen

DEUTSCHLAND

Yhteyshenkilö: Referatsleiter Dr. Andreas Mackeben

P. +49 42136119541 / 4213612749

Faksi +49 4213616025

Sähköposti

:

Andreas.Mackeben@Kultur.Bremen.de

Kirsten.Paffhausen@Kultur.Bremen.de

Internet: www.kultur.bremen.de

Freie und Hansestadt Hamburg

Kulturbehörde – Staatsarchiv

Kattunbleiche 19

22041 Hamburg

DEUTSCHLAND

Yhteyshenkilö: Dr. Christine Axer

P. +49 40428313132

Faksi +49 40427916001

Sähköposti: christine.axer@staatsarchiv.hamburg.de

Hessisches Ministerium für Wissenschaft und Kunst

Rheinstraβe 23–25

65185 Wiesbaden

DEUTSCHLAND

Yhteyshenkilö: Dr. Reinhard Dietrich

P. +49 611323463

Faksi +49 611323499

Sähköposti: Reinhard.Dietrich@HMWK.Hessen.de

Internet: www.HMWK.Hessen.de

Ministerium für Bildung, Wissenschaft und Kultur Mecklenburg-Vorpommern

Werderstraβe 124

19055 Schwerin

DEUTSCHLAND

Yhteyshenkilö: Ministerialrat Ulf Tielking

P. +49 3855887420

Faksi +49 3855887087

Sähköposti: U.Tielking@bm.mv-regierung.de

Niedersächsisches Ministerium für Wissenschaft und Kultur

Leibnizufer 9

30169 Hannover

DEUTSCHLAND

Yhteyshenkilö: Lars Augath

P. +49 5111202596

Faksi +49 511120992596

Sähköposti: lars.augath@mwk.niedersachsen.de

Internet: www.mwk.niedersachsen.de

Ministerium für Familie, Kinder, Jugend, Kultur und Sport des Landes Nordrhein-Westfalen

Abteilung IV – Kultur

Haroldstr. 4

40213 Düsseldorf

DEUTSCHLAND

Yhteyshenkilö: Ministerialrat Johannes Lierenfeld

P. +49 2118374391

Faksi +49 211837664391

Sähköposti: Johannes.Lierenfeld@mfkjks.nrw.de

Internet: www.mfkjks.nrw.de

Ministerium für Bildung, Wissenschaft, Weiterbildung und Kultur des Landes Rheinland-Pfalz

Mittlere Bleiche 61

55116 Mainz

DEUTSCHLAND

Yhteyshenkilö: Hedda Frank

P. +49 6131165451

Faksi +49 6131164151

Sähköposti: Hedda.Frank@mbwwk.rlp.de

Internet: www.mbwwk.rlp.de

Der Minister für Bildung und Kultur

Trierer Straβe 33

66111 Saarbrücken

DEUTSCHLAND

Yhteyshenkilö: Jörg Sämann

P. +49 6815017458

Faksi +49 6815017227

Sähköposti: J.saemann@kultur.saarland.de

Internet: www.saarland.de

Sächsisches Staatsministerium für Wissenschaft und Kunst

Wigardstraβe 17

01097 Dresden

DEUTSCHLAND

Yhteyshenkilö: Uta Volkmann

P. +49 3515646211

Faksi +49 3515646099

Sähköposti: uta.volkmann@smwk.sachsen.de

Internet: www.smwk.sachsen.de

Kultusministerium des Landes Sachsen-Anhalt

Turmschanzenstraβe 32

39114 Magdeburg

DEUTSCHLAND

Yhteyshenkilö: Ingo Mundt

P. +49 3915673635

Faksi +49 3915673695

Sähköposti: ingo.mundt@mk.sachsen-anhalt.de

Zuständiger Referent

Yhteyshenkilö: Felix Meister

Sähköposti: felix.meister@mk.sachsen.anhalt.de

Internet: www.mk.sachsen-anhalt.de

Ministerium für Justiz Kultur und Europa des Landes Schleswig-Holstein

Kulturabteilung, Referat II 42

Reventlouallee 2–4

24105 Kiel

DEUTSCHLAND

Yhteyshenkilö: Anne Nilges

P. +49 4319885845

Faksi: +49 4319886125845

Sähköposti: anne.nilges@jumi.landsh.de

Thüringer StaatskanzleiReferat 43

Werner-Seelenbinder-Straβe 7

99096 Erfurt

DEUTSCHLAND

Yhteyshenkilö: Ministerialrat Stefan Biermann

P. +49 3613794120

Faksi +49 3613794008

Sähköposti: stefan.biermann@tsk.thueringen.de

Internet: www.thueringen.de

Viro

Kultuuriministeerium

Muinsuskaitseamet

Uus, 18

10111 Tallinn

EESTI/ESTONIA

Yhteyshenkilö: Linda Lainvoo

P. +372 6403018

Faksi +372 6403060

Sähköposti: linda.lainvoo@muinas.ee

Irlanti

Department of Arts, Heritage and the Gaeltacht

Cultural Institutions Unit

New Road

Killarney

Co. Kerry

IRELAND

Yhteyshenkilö: Orlaith Gleeson

P. +353 646627337

Sähköposti: Orlaith.gleeson@ahg.gov.ie

Yhteyshenkilö: Angela Byrne

P. +353 646627355

Sähköposti: angela.byrne@ahg.gov.ie

Kreikka

Hellenic Ministry of Culture & General Directorate of Antiquities and Culture Property

Directorate for the Documentation & Protection of Cultural Goods

Ag. Assomaton 33 str.

105 53 Αθήνα/Athens

ΕΛΛΑΔΑ/GREECE

Yhteyshenkilö: Katerina Voutsa

Kosta Nikolentzos

P.

+30 2103238877

+30 2103238870

Faksi: +30 2103238874

Sähköposti: dtppa@culture.gr

Espanja

Ministerio de Educación, Cultura y Deporte

Dirección General de Bellas Artes y Bienes Culturales y de Archivos y Bibliotecas

Plaza del Rey, 1

28004 Madrid

ESPAÑA

Yhteyshenkilö: Carlos González-Barandiarán y de Muller, Consejero Tecnico

Sähköposti: carlos.gonzalez@mecd.es

Yhteyshenkilö: Elisa de Cabo de la Vega, Subdirectora General de Protección del Patrimonio Histórico

Sähköposti: elisa.decabo@mecd.es

Yhteyshenkilö: Miguel Angel Recio Crespo, Director General de Bellas Artes y Bienes Culturales y de Archivos y Bibliotecas

Sähköposti: secretaria.bellasartes@mecd.es

P. +34 917017040 / 91 7017035

Faksi +34 917017381

Ranska

Office Central de lutte contre le trafic illicite de biens culturels (OCBC)

101 rue des trois Fontanot

92000 Nanterre

FRANCE

P. +33 147449863

Faksi +33 147449866

Sähköposti: ocbc-doc.dcpjac@interieur.gouv.fr

Kroatia

Ministarstvo kulture

Runjaninova 2

HR-10000 Zagreb

HRVATSKA

Yhteyshenkilö: Nives Milinković

P. +3851 4866255

Faksi: +38514866280

Sähköposti: nives.milinkovic@min-kulture.hr

Italia

Ministero dei beni e delle attività culturali e del turismo

Segretario Generale

Via del Collegio Romano, 27

00186 Roma

ITALIA

Keskusviranomainen: Segretario Generale

Arch. Antonia Pasqua Recchia

P. +39 0667232002–24 33

Faksi +39 0667232705

Sähköposti: sg@beniculturali.it

Yhteyspiste

Ministero dei beni e delle attività culturali e del turismo

Segretario Generale – Servizio I, Coordinamento e studi

Via del Collegio Romano, 27

00186 Roma

ITALIA

Yhteyshenkilö: Dott. Vitantonio Bruno

P. +39 0667232098

Faksi +39 0667232547

Sähköposti: vitantonio.bruno@beniculturali.it

Muita yhteyshenkilöitä

Dott. ssa Loredana Rossigno

Ufficio legislativo

Via del Collegio Romano, 27

00186 Roma

ITALIA

P. +39 0667232699

Faksi +39 0667232290

Sähköposti: loredana.rossigno@beniculturali.it

Dott. ssa Jeannette Papadopoulos

Direzione generale Archeologia – Servizio III

Via di San Michele, 22

00153 Roma

ITALIA

P. +39 0658434689

Faksi +39 0658434721

Sähköposti: jeannette.papadopoulos@beniculturali.it

Kypros

Ministry of Transport, Communications and Works

Department of Antiquities

1 Museum Street,

1516 Nicosia

CYPRUS

Yhteyshenkilö: Dr. Despo Pilides, (Curator of Antiquities)

P. +357 22865800 / 22865806

Faksi: +357 22303148

Sähköposti: antiquitiesdept@da.mcw.gov.cy

Latvia

Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības Inspekcija

Mazā Pils iela 19

Rīga, LV-1050

Yhteyshenkilö: liāna Liepa

P. +371 67229272

Faksi +371 67228808

Sähköposti

:

Liana.Liepa@mantojums.lv,

vkpai@mantojums.lv

Liettua

Kultūros ministerija

J. Basanavičiaus st. 5

LT-01118 Vilnius

LIETUVA/LITHUANIA

Saugomų teritorijų ir paveldo apsaugos skyrius

Yhteyshenkilö: Mindaugas Žolynas

P. +370 52193460

Faksi +370 52623120

Sähköposti: m.zolynas@lrkm.lt

Luxemburg

Ministère de la Justice

Direction des affaires pénales et judiciaires

Centre administratif Pierre Werner

13, rue Erasme

1468 Luxembourg

LUXEMBOURG

Yhteyshenkilö: Catherine Trierweiler

P. +352 24788534

Faksi +352 24784026

Sähköposti: Catherine.trierweiler@mj.etat.lu

Unkari

Forster Gyula Nemzeti Örökséggazdálkodási és Szolgáltatási Központ – Műtárgyfelügyeleti Iroda

Szentháromság tér 6. III. emelet

Budapest

Táncsics M.u.1.

1014

MAGYARORSZÁG/HUNGARY

Yhteyshenkilö: Dr. Péter Buzinkay

P. +36 12254980

Faksi +36 12254985

Sähköposti

:

mutargy@forsterkozpont.hu

peter.buzinkay@forsterkozpont.hu

Μalta

Superintendence of Cultural Heritage

173, St. Christopher Street

Valletta VLT 2000

MALTA

Yhteyshenkilö: Nathaniel Cutajar

P. +356 23950503 / 23950100

Faksi +356 23950444

Sähköposti: nathaniel.cutajar@gov.mt

Alankomaat

Ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap Erfgoedinspectie

Rijnstraat 50

Postbus 16478

2500 BL Den Haag

NEDERLAND

Yhteyshenkilö: M.M.C. van Heese

P. +31 652367793

Faksi +31 704124014

Sähköposti: vanheese@erfgoedinspectie.nl

Internet: www.erfgoedinspectie.nl

Itävalta

Bundesdenkmalamt

Hofburg, Säulenstiege

1010 Wien

ÖSTERREICH

Yhteyshenkilö: Dr. Brigitte Faszbinder-Brückler

P. +43 153415105

Faksi +43 1534155107

Yhteyshenkilö: Dr. Ulrike Emberger

P. +43 153415108

Faksi +43 1534155107

Sähköposti

:

ausfuhr@bda.at

recht@bda.at

Österreichisches Staatsarchiv

Nottendorfergasse 2

1030 Wien

ÖSTERREICH

Yhteyshenkilö: Mag. Erwin Wolfslehner

P. +43 79540150

Sähköposti: Erwin.wolfslehner@oesta.gv.at

Minoritenplatz 1

1010 Wien

ÖSTERREICH

Yhteyshenkilö: Mag. Thomas Just

P. +43 79540800

Sähköposti: thomas.just@oesta.gv.at

Puola

Ministry of Culture and National Heritage

National Institute for Museums and Public Collections

Goraszewska 7 Street

02–910 Warszawa

POLSKA/POLAND

Yhteyshenkilö: Maria Romanowska-Zadrożna

P. +48 222569613

Faksi: +48 222569650

Sähköposti: mromanowska@nimoz.pl

Olgierd Jakubowski

P. +48 222569619

Faksi: +48 222569650

Sähköposti: ojakubowski@nimoz.pl

Portugali

Direção-Geral do Património Cultural

Palácio Nacional da Ajuda

349–021 Lisboa

PORTUGAL

Yhteyshenkilö: Dra. Maria Ramalho, Dra. Deolinda Folgado, Dra. Maria João Zagalo

P. +351 213614200

Faksi: +351 213637047

Sähköposti

:

dgpc@dgpc.pt

mramalho@dgpc.pt

dfolgado@dgpc.pt

mzagalo@dgpc.pt

Direção-Geral do Livro, Arquivos e Bibliotecas

Edifício da Torre do Tombo

Alameda da Universidade

1649–010 Lisboa

PORTUGAL

Yhteyshenkilö: Dr. José Cortês

P. +351 217811500

Faksi: +351 217937230

Sähköposti: secretariado@dglab.gov.pt

Biblioteca Nacional de Portugal

Campo Grande, no 83

1749–081 Lisboa

PORTUGAL

Yhteyshenkilö: Dra. Maria Inês Cordeiro

P. +351 217982000

Faksi: +351 217982140

Sähköposti: bn@bnportugal.pt

Cinemateca Portuguesa-Museu do Cinema

Rua Barata Salgueiro, no 39

1269–059 Lisboa

PORTUGAL

Yhteyshenkilö: Dr. José Manuel Costa

P. +351 213596200

Faksi: +351 213523180

Sähköposti: cinemateca@cinemateca.pt

Romania

Ministerul Culturii

Bulevardul Unirii, nr. 22

O.P. 4, C.P. 15, Sector 3

030833 București

ROMÂNIA

Yhteyshenkilö: Dl. Daniel-Lucian Ene

Direcția Patrimoniu Cultural

P. +402 12244421

Faksi: +402 12233157

Sähköposti: daniel.ene@cultura.ro

Slovenia

Ministry of Culture

Maistrova 10

SI-1000 Ljubljana

SLOVENIJA

Yhteyshenkilö: Marija Brus

P. +386 13695917

Faksi +386 13695902

Sähköposti: marija.brus@gov.si

Slovakia

Ministerstvo vnútra

Odbor archívov a registratúr

Križkova 7

811 04 Bratislava 1

SLOVENSKO/SLOVAKIA

Yhteyshenkilö: Mária Španková

P. +421 257283226

Faksi +421 252494530

Sähköposti: maria.spankova@mvsr.vs.sk

Ministerstvo kultúry SR

sekcia kultúrneho dedičstva

Nám. SNP 33

813 33 Bratislava 1

SLOVENSKO/SLOVAKIA

Yhteyshenkilö: Ing. Iveta Kodoňová

P. +421 220482414

Faksi +421 220482476

Sähköposti: skd@culture.gov.sk

Suomi

Opetus- ja kulttuuriministeriö

PL 29

FI-00023 Valtioneuvosto

SUOMI/FINLAND

Yhteyshenkilö: Merja Leinonen

P. +358 295330269

Sähköposti: merja.leinonen@minedu.fi

Muita yhteyshenkilöjä: Mirva Mattila

P. +358 295330269

Sähköposti: mirva.mattila@minedu.fi

Museovirasto

PL 913

FI-00101 Helsinki

SUOMI/FINLAND

Yhteyshenkilö: Tiina Tähtinen

P. +358 295336033

Sähköposti: tiina.tahtinen@museovirasto.fi

Muita yhteyshenkilöjä: Raila Kataja

P. +358 295336388

Sähköposti: raila.kataja@kansallismuseo.fi

Ruotsi

Swedish National Heritage Board

Riksantikvarieämbetet

Box 5405

SE-114 84 Stockholm

SVERIGE

Yhteyshenkilö: Maria Adolfsson

P. +46 851918179

Sähköposti: maria.adolfsson@raa.se

Yhdistynyt kuningaskunta

Department for Culture, Media and Sport

4th Floor, 100 Parliament Street

London

SW1A 2BQ

UNITED KINGDOM

Yhteyshenkilö: James Pender

P. +44 2072116491

Sähköposti: james.pender@culture.gsi.gov.uk

Yhteyshenkilö: Dominic Lake

P. +442072116957

Sähköposti: dominic.lake@culture.gsi.gov.uk


(1)  EUVL L 159, 28.5.2014, s. 1, oikaisu EUVL L 147, 12.6.2015, s. 24.


Top