This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 32019R1603
Commission Delegated Regulation (EU) 2019/1603 of 18 July 2019 supplementing Directive 2003/87/EC of the European Parliament and of the Council as regards measures adopted by the International Civil Aviation Organisation for the monitoring, reporting and verification of aviation emissions for the purpose of implementing a global market-based measure (Text with EEA relevance.)
Komission delegoitu asetus (EU) 2019/1603, annettu 18 päivänä heinäkuuta 2019, Euroopan parlamentin ja neuvoston direktiivin 2003/87/EY täydentämisestä siltä osin kuin on kyse Kansainvälisen siviili-ilmailujärjestön ilmailun päästöjen tarkkailua, raportointia ja todentamista varten hyväksymistä toimenpiteistä maailmanlaajuisen markkinaperusteisen järjestelmän täytäntöön panemiseksi (ETA:n kannalta merkityksellinen teksti.)
Komission delegoitu asetus (EU) 2019/1603, annettu 18 päivänä heinäkuuta 2019, Euroopan parlamentin ja neuvoston direktiivin 2003/87/EY täydentämisestä siltä osin kuin on kyse Kansainvälisen siviili-ilmailujärjestön ilmailun päästöjen tarkkailua, raportointia ja todentamista varten hyväksymistä toimenpiteistä maailmanlaajuisen markkinaperusteisen järjestelmän täytäntöön panemiseksi (ETA:n kannalta merkityksellinen teksti.)
C/2019/5206
EUVL L 250, 30.9.2019, p. 10–13
(BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
In force
30.9.2019 |
FI |
Euroopan unionin virallinen lehti |
L 250/10 |
KOMISSION DELEGOITU ASETUS (EU) 2019/1603,
annettu 18 päivänä heinäkuuta 2019,
Euroopan parlamentin ja neuvoston direktiivin 2003/87/EY täydentämisestä siltä osin kuin on kyse Kansainvälisen siviili-ilmailujärjestön ilmailun päästöjen tarkkailua, raportointia ja todentamista varten hyväksymistä toimenpiteistä maailmanlaajuisen markkinaperusteisen järjestelmän täytäntöön panemiseksi
(ETA:n kannalta merkityksellinen teksti)
EUROOPAN KOMISSIO, joka
ottaa huomioon Euroopan unionin toiminnasta tehdyn sopimuksen,
ottaa huomioon kasvihuonekaasujen päästöoikeuksien kaupan järjestelmän toteuttamisesta unionissa ja neuvoston direktiivin 96/61/EY (1) muuttamisesta 13 päivänä lokakuuta 2003 annetun Euroopan parlamentin ja neuvoston direktiivin 2003/87/EY ja erityisesti sen 28 c artiklan,
sekä katsoo seuraavaa:
(1) |
Direktiivin 2003/87/EY 28 c artiklassa siirretään komissiolle valta antaa säännöksiä, jotka koskevat asianmukaista päästöjen tarkkailua, raportointia ja todentamista Kansainvälisen siviili-ilmailujärjestön (ICAO) maailmanlaajuisen markkinaperusteisen järjestelmän panemiseksi täytäntöön kaikilla sen kattamilla reiteillä. Oikeusvarmuuden ja selkeyden vuoksi on tarpeen määrittää lennot, joihin kyseisiä säännöksiä sovelletaan, täsmentämällä asianomaiset reitit ja ilma-alusten käyttäjät. |
(2) |
Järjestelyjä päästöjen tarkkailemiseksi ja raportoimiseksi sekä päästöraporttien todentamiseksi sovelletaan EU:n päästökauppajärjestelmää varten komission asetuksen (EU) N:o 601/2012 (2) ja komission täytäntöönpanoasetuksen (EU) 2018/2067 (3) mukaisesti. Järjestelyt on saatettu ajan tasalle ja niitä on kehitetty edelleen päästöjen tarkkailun ja raportoinnin osalta komission täytäntöönpanoasetuksella (EU) 2018/2066 (4), jota sovelletaan 1 päivästä tammikuuta 2021. Täytäntöönpanoasetuksissa (EU) 2018/2066 ja (EU) 2018/2067 otetaan huomioon ICAOn 27 päivänä kesäkuuta 2018 hyväksymä kansainvälisten standardien ja suositeltujen menettelytapojen ensimmäinen painos. Hallinnolliseen tehokkuuteen liittyvistä syistä ja sääntöjen noudattamisesta toiminnanharjoittajille aiheutuvien kustannusten minimoimiseksi on syytä yhdenmukaistaa säännökset ICAOn maailmanlaajuisen markkinaperusteisen järjestelmän täytäntöönpanemiseksi sekä asetuksen (EU) No 601/2012 ja täytäntöönpanoasetusten säännökset. |
(3) |
Komission asetuksen (EU) N:o 601/2012 nojalla jäsenvaltiot voivat edellyttää sähköisten mallien tai erityisten tiedostomuotojen käyttöä ilmailutoiminnasta aiheutuvien päästöjen direktiivin 2003/87/EY mukaista raportointia varten. Sen varmistamiseksi, että ilma-alusten käyttäjät voivat noudattaa tällaisia vaatimuksia myös silloin, kun ne raportoivat päästöjä ICAOn maailmanlaajuista markkinaperusteista järjestelmää varten, komission olisi julkaistava erityinen sähköinen tiedonsiirtomalli. |
(4) |
Sen, että tarkkailu-, raportointi- ja todentamisvaatimuksia sovelletaan tiettyihin lentoihin ainoastaan Euroopan talousalueelle sijoittautuneiden ilma-alusten käyttäjien osalta, ei katsota aiheuttavan kilpailun vääristymistä. Tämän vuoksi vaatimukset voidaan hyväksyä direktiivin 2003/87/EY 28 c artiklan perusteella. |
(5) |
Komission ja Eurocontrolin yhteistyösopimuksen perusteella komissio voi pyytää Eurocontrolin apua päästötietojen laadun varmistamiseksi. Kun jäsenvaltiot toimittavat päästötiedot ICAOn odottamassa muodossa, niiden täydellisyyden ja oikeellisuuden varmistamiseksi jäsenvaltioiden olisi voitava esittää komissiolle pyyntö Eurocontrolin avusta. |
(6) |
Jäsenvaltioiden olisi siirrettävä todennetut päästötiedot ICAOn sihteeristölle ja varmistaa päästötietojen täydellinen ja oikea-aikainen raportointi kaikista asiaankuuluvista lennoista. |
(7) |
Direktiivin 28 b artiklan 2 kohdan mukaisesti mainitussa artiklassa tarkoitetussa kertomuksessa olisi käsiteltävä sitä, olisiko tätä asetusta tarkistettava, |
ON HYVÄKSYNYT TÄMÄN ASETUKSEN:
1 artikla
1. Jäljempänä olevassa 2 artiklassa säädettyjä raportointivelvoitteita sovelletaan ainoastaan ilma-alusten käyttäjiin, jotka täyttävät seuraavat edellytykset:
a) |
niillä on jonkin jäsenvaltion myöntämä lentotoimintalupa tai ne on rekisteröity jossakin jäsenvaltiossa, mukaan lukien jäsenvaltion syrjäisimmät sekä sille kuuluvat merentakaiset alueet; |
b) |
ne aiheuttavat vuosittain yli 10 000 tonnia hiilidioksidipäästöjä sellaisten lentokoneiden käytöstä, joiden suurin sallittu lentoonlähtömassa on yli 5 700 kg ja joilla tehdään lentoja Euroopan talousalueen eri valtioissa sijaitsevien lentopaikkojen välillä tai 2 artiklan 1 kohdassa tarkoitettuja lentoja, 1 päivästä tammikuuta 2019. |
2. Edellä olevaa 1 kohdan b alakohtaa sovellettaessa ei oteta huomioon seuraavantyyppisistä lennoista aiheutuvia päästöjä:
a) |
valtion tarkoituksiin suoritetut lennot; |
b) |
humanitaariset avustuslennot; |
c) |
lääkintälennot; |
d) |
sotilaslennot; |
e) |
palonsammutuslennot. |
2 artikla
1. Ilma-alusten käyttäjien on raportoitava päästöt, jotka aiheutuvat seuraavista lennoista:
a) |
lennot jäsenvaltiossa sijaitsevien lentopaikkojen ja kolmansissa maissa sijaitsevien lentopaikkojen välillä; |
b) |
lennot jäsenvaltioissa sijaitsevien lentopaikkojen ja muiden jäsenvaltioiden syrjäisimmillä alueilla tai niille kuuluvilla merentakaisilla alueilla sijaitsevien lentopaikkojen välillä; |
c) |
lennot jäsenvaltioiden syrjäisimmillä alueilla ja niille kuuluvilla merentakaisilla alueilla ja kolmansissa maissa tai muille jäsenvaltioille kuuluvilla merentakaisilla alueilla sijaitsevien lentopaikkojen välillä. |
2. Edellä olevaa 1 kohtaa sovelletaan myös sellaisiin kaupallisen ilmakuljetustoiminnan harjoittajiin, joilla on kolmen peräkkäisen neljän kuukauden jakson aikana alle 243 lentoa, jotka lähtevät jonkin jäsenvaltion alueella sijaitsevalta lentopaikalta tai saapuvat sinne.
3. Ilma-alusten käyttäjille suositellaan, että ne todentavat ja raportoivat myös ne päästönsä, jotka ovat peräisin kahdessa eri kolmannessa maassa sijaitsevien lentopaikkojen välisistä lennoista.
4. Edellä 1 ja 3 kohtaa sovelletaan päästöihin, jotka ovat peräisin kaikentyyppisistä lennoista, lukuun ottamatta 1 artiklan 2 kohdassa tarkoitettuja lentotyyppejä, mukaan lukien
a) |
koulutus- tai etsintä- ja pelastuslennot; |
b) |
näkölentosääntöjen (VFR) mukaiset lennot; |
c) |
tieteellistä tutkimusta ja testausta varten suoritetut lennot; |
d) |
julkisen palvelun velvoitteiden mukaiset lennot. |
3 artikla
1. Tämän asetuksen 2 artiklan mukaista ilma-alusten käyttäjien päästöjen raportoimista varten ilma-alusten käyttäjiin sovelletaan direktiivin 2003/87/EY 14 artiklassa ja asetuksessa (EU) N:o 601/2012 vahvistettuja vaatimuksia. Tammikuun 1. päivästä 2021 alkaen niihin sovelletaan täytäntöönpanoasetuksessa (EU) 2018/2066 vahvistettuja vaatimuksia.
2. Komissio julkaisee sähköisen tiedonsiirtomallin, jota käytetään raportoitaessa 2 kohdassa tarkoitetuista lennoista peräisin olevia päästöjä. Ilma-alusten käyttäjien on käytettävä tätä sähköistä tiedonsiirtomallia.
4 artikla
Tämän asetuksen 2 artiklan mukaan raportoitavien päästötietojen todentamiseen ja todentamisen suorittavien todentajien akkreditointiin sovelletaan direktiivin 2003/87/EY 15 artiklassa ja sen liitteessä V olevassa B osassa sekä täytäntöönpanoasetuksessa (EU) 2018/2067 vahvistettuja vaatimuksia.
5 artikla
Ilma-alusten käyttäjä, joka mainitaan komission asetuksen (EY) N:o 748/2009 (5) liitteessä, raportoi päästönsä mainitussa liitteessä yksilöidylle hallinnoivalle jäsenvaltiolleen.
Ilma-alusten käyttäjän, jota ei mainita asetuksen (EY) N:o 748/2009 liitteessä, on raportoitava päästönsä sille jäsenvaltiolle, joka on myöntänyt sen lentotoimintaluvan, tai, jos lentotoimintalupaa ei ole myöntänyt mikään jäsenvaltio, sille jäsenvaltiolle, jossa ilma-alusten käyttäjän rekisteröity kotipaikka on.
6 artikla
Jonkin jäsenvaltion pyynnöstä komissio voi pyytää Eurocontrolin apua päästötietojen oikeellisuuden parantamiseen niiden toimittamiseksi 7 artiklan mukaisesti.
7 artikla
Jäsenvaltiot toimittavat Kansainvälisen siviili-ilmailujärjestön sihteeristölle direktiivin 2003/87/EY 14 artiklan ja tämän asetuksen mukaan raportoidut asiaankuuluvat päästötiedot, sanotun kuitenkaan rajoittamatta Euroopan parlamentin ja neuvoston direktiivin 2003/87/EY tarkistusta. Ennen tietojen toimittamista toimivaltaiset viranomaiset tarkistavat toimitettavien tietojen suuruusluokan. Jäsenvaltiot toimittavat samaan aikaan nämä päästötiedot komissiolle.
Tämän artiklan ensimmäisen kohdan mukaista päästötietojen toimittamista varten käytetään 7 päivänä joulukuuta 1944 allekirjoitetun Kansainvälistä siviili-ilmailua koskevan yleissopimuksen (Chicagon yleissopimuksen) liitteen 16 niteessä IV määritettyä päästökerrointa polttoaineelle lentopetroli (Jet A1 tai Jet A).
8 artikla
Tämä asetus tulee voimaan kahdentenakymmenentenä päivänä sen jälkeen, kun se on julkaistu Euroopan unionin virallisessa lehdessä.
Tämä asetus on kaikilta osiltaan velvoittava, ja sitä sovelletaan sellaisenaan kaikissa jäsenvaltioissa.
Tehty Brysselissä 18 päivänä heinäkuuta 2019.
Komission puolesta
Puheenjohtaja
Jean-Claude JUNCKER
(1) EUVL L 275, 25.10.2003, s. 32.
(2) Komission asetus (EU) N:o 601/2012, annettu 21 päivänä kesäkuuta 2012, Euroopan parlamentin ja neuvoston direktiivissä 2003/87/EY tarkoitetusta kasvihuonekaasupäästöjen tarkkailusta ja raportoinnista (EUVL L 181, 12.7.2012, s. 30).
(3) Komission täytäntöönpanoasetus (EU) 2018/2067, annettu 19 päivänä joulukuuta 2018, Euroopan parlamentin ja neuvoston direktiivissä 2003/87/EY tarkoitetusta tietojen todentamisesta ja todentajien akkreditoinnista (EUVL L 334, 31.12.2018, s. 94).
(4) Komission täytäntöönpanoasetus (EU) 2018/2066, annettu 19 päivänä joulukuuta 2018, Euroopan parlamentin ja neuvoston direktiivissä 2003/87/EY tarkoitetusta kasvihuonekaasupäästöjen tarkkailusta ja raportoinnista sekä komission asetuksen (EU) N:o 601/2012 muuttamisesta (EUVL L 334, 31.12.2018, s. 1).
(5) Komission asetus (EY) N:o 748/2009, annettu 5 päivänä elokuuta 2009, niiden ilma-alusten käyttäjien luettelosta, jotka harjoittivat direktiivin 2003/87/EY liitteessä I tarkoitettua ilmailutoimintaa 1 päivänä tammikuuta 2006 tai sen jälkeen, ja hallinnoivan jäsenvaltion yksilöimisestä kunkin ilma-aluksen käyttäjän osalta (EUVL L 219, 22.8.2009, s. 1).