EUROOPAN KOMISSIO
Bryssel 26.3.2025
COM(2025) 119 final
2025/0063(NLE)
Ehdotus
NEUVOSTON PÄÄTÖS
kaupasta ja yhteistyöstä tehdyllä Euroopan yhteisön sekä Länsirannan ja Gazan alueen palestiinalaishallinnon puolesta toimivan Palestiinan vapautusjärjestön väliaikaisella Euro–Välimeri-assosiaatiosopimuksella perustetussa sekakomiteassa Euroopan unionin puolesta otettavasta kannasta EU:n ja palestiinalaishallinnon toimintaohjelman jatkamiseen
PERUSTELUT
1.Ehdotuksen kohde
Tämä ehdotus koskee kaupasta ja yhteistyöstä tehdyllä Euroopan yhteisön sekä Länsirannan ja Gazan alueen palestiinalaishallinnon puolesta toimivan Palestiinan vapautusjärjestön väliaikaisella Euro–Välimeri-assosiaatiosopimuksella, jäljempänä ’väliaikainen assosiaatiosopimus’, perustetussa sekakomiteassa unionin puolesta otettavaa kantaa EU:n ja palestiinalaishallinnon toimintaohjelman jatkamista koskevan suosituksen suunniteltuun hyväksymiseen.
2.Ehdotuksen tausta
2.1.Väliaikainen assosiaatiosopimus
Kaupasta ja yhteistyöstä vuonna 1997 tehty EU:n ja palestiinalaishallinnon puolesta toimivan Palestiinan vapautusjärjestön (PLO) väliaikainen assosiaatiosopimus, jäljempänä ’sopimus’, muodostaa oikeusperustan EU:n ja palestiinalaishallinnon kahdenvälisille suhteille. Sopimuksessa määrätään palestiinalaisten teollisuustuotteiden tullittomasta pääsystä EU:n markkinoille ja tariffien poistamisesta Palestiinaan suuntautuvalta EU:n vienniltä vaiheittain viiden vuoden aikana. Sopimuksen 1 artiklan mukaan sopimuksen tavoitteena on
–luoda asianmukaiset kehykset monipuoliselle vuoropuhelulle, jolla mahdollistetaan osapuolten välisten tiiviiden suhteiden kehittäminen;
–luoda edellytykset kaupan asteittaiselle vapauttamiselle;
–edistää tasapainoisten taloudellisten ja yhteiskunnallisten suhteiden kehittymistä osapuolten välillä vuoropuhelun ja yhteistyön avulla;
–edistää Länsirannan ja Gazan alueen yhteiskunnallista ja taloudellista kehitystä;
–edistää alueellista yhteistyötä, jonka tarkoituksena on vakiinnuttaa rauhanomainen rinnakkaiselo sekä vakaa talous ja yhteiskunta;
–edistää yhteistyötä muilla molemminpuolista etua koskevilla aloilla.
Sopimus tuli voimaan 1. heinäkuuta 1997.
2.2.Sekakomitea
Sekakomitea on perustettu väliaikaisen assosiaatiosopimuksen 63 artiklalla. Sekakomitealla on valtuudet tehdä päätöksiä sopimuksessa määrätyissä tapauksissa sekä tapauksissa, joissa päätökset ovat välttämättömiä sopimuksen tavoitteiden saavuttamiseksi. Nämä päätökset sitovat osapuolia. Sopimuksen 63 artiklan 2 kohdan mukaan sekakomitea voi myös laatia päätöslauselmia, suosituksia tai lausuntoja, joita se pitää suotavina sopimuksen yleisten tavoitteiden saavuttamisen ja moitteettoman toiminnan varmistamisen kannalta. Toisin kuin päätökset, tällaiset suositukset eivät sido osapuolia.
Sekakomitean puheenjohtajuutta hoitavat vuorotellen EU ja palestiinalaishallinto työjärjestyksessä vahvistetuin ehdoin. Sekakomitea kokoontuu vähintään kerran vuodessa ja tarvittaessa puheenjohtajansa aloitteesta.
2.3.Suunniteltu sekakomitean säädös
Sekakomitean on määrä hyväksyä suositus EU:n ja palestiinalaishallinnon toimintaohjelman jatkamisesta, jäljempänä ’suunniteltu säädös’. Sekakomitean työjärjestyksen 10 artiklan mukaisesti suositus hyväksytään kirjallisella menettelyllä.
Suunnitellun säädöksen tarkoituksena on jatkaa EU:n ja palestiinalaishallinnon toimintaohjelmaa kahdella vuodella, jotta voidaan varmistaa osapuolten välisen yhteistyön jatkuminen. Väliaikaisen assosiaatiosopimuksen 63 artiklan mukaan sekakomitean suositukset eivät ole oikeudellisesti sitovia. Koska väliaikaisen assosiaatiosopimuksen 63 artiklan 2 kohdassa nimenomaisesti todetaan, että sekakomitea voi antaa suosituksia, tällaisilla suosituksilla olisi kuitenkin katsottava olevan oikeusvaikutuksia.
3.Unionin puolesta otettava kanta
Väliaikaisella assosiaatiosopimuksella perustetussa sekakomiteassa esitettävä EU:n kanta sellaisen suosituksen antamiseen, joka koskee EU:n ja palestiinalaishallinnon toimintaohjelman jatkamista kahdella vuodella, perustuu tämän päätöksen liitteenä olevaan suositukseen.
Osapuolet ovat toistuvasti vahvistaneet keskinäisten suhteidensa monipuolisuuden ja elinvoimaisuuden sekä täyden sitoutumisensa kahdenvälisten suhteidensa jatkuvaan kehittämiseen kaikilla yhteisen edun mukaisilla aloilla.
Gazan alueen viimeaikainen konflikti, hauras tulitauko ja alueen epävakaus eivät tarjoa edellytyksiä strategisten keskustelujen aloittamiselle. Toimintaohjelman jatkaminen tarjoaisi pidemmän aikaperspektiivin strategisen vuoropuhelun käymiseen. Toimintaohjelma on linjassa Euroopan naapuruuspolitiikan kanssa ja täydentää Palestiinaa koskevaa EU:n yhteistä strategiaa. Kun otetaan huomioon käynnissä oleva työ Välimeren aluetta koskevan uuden sopimuksen ja uuden Lähi-idän-strategian laatimiseksi sekä keskustelut kattavasta palestiinalaishallintoa tukevasta monivuotisesta ohjelmasta, toimintaohjelman jatkaminen on osapuolten edun mukaista, koska ohjelmaan on kirjattu ensisijaisia ja täydentäviä tavoitteita (jotka liittyvät mm. poliittiseen, taloudelliseen ja alakohtaiseen yhteistyöhön) kahdenvälisten suhteiden edistämiseksi.
4.Oikeusperusta
4.1.Menettelyllinen oikeusperusta
4.1.1.Periaatteet
Euroopan unionin toiminnasta tehdyn sopimuksen (SEUT-sopimus) 218 artiklan 9 kohdassa määrätään päätöksistä ”sopimuksella perustetussa elimessä unionin puolesta esitettävien kantojen vahvistamisesta, silloin kun tämän elimen on annettava säädöksiä, joilla on oikeusvaikutuksia, lukuun ottamatta säädöksiä, joilla täydennetään tai muutetaan sopimuksen institutionaalisia rakenteita”.
Ilmaisu ’säädökset, joilla on oikeusvaikutuksia’, kattaa myös asiakirjat, joilla on oikeusvaikutuksia kyseiseen elimeen sovellettavan kansainvälisen oikeuden nojalla, sekä välineet, joilla ei ole sitovaa vaikutusta kansainvälisen oikeuden nojalla mutta jotka ”voivat vaikuttaa ratkaisevasti sen säännöstön sisältöön, jonka unionin lainsäätäjä antaa”.
4.1.2.Soveltaminen käsillä olevassa asiassa
Sekakomitea on sopimuksella, tässä tapauksessa väliaikaisella assosiaatiosopimuksella, perustettu elin.
Säädöksellä, joka sekakomiteaa pyydetään antamaan, on oikeusvaikutuksia.
Suunnitellulla säädöksellä on oikeusvaikutuksia, koska väliaikaisen assosiaatiosopimuksen 63 artiklan 2 kohdassa nimenomaisesti todetaan, että sekakomitea voi antaa suosituksia, joilla näin ollen on kansainvälisen oikeuden nojalla oikeusvaikutuksia, ja sillä jatketaan EU:n ja palestiinalaishallinnon voimassa olevaa toimintaohjelmaa kahdella vuodella.
Suunnitellulla säädöksellä ei täydennetä eikä muuteta sopimuksen institutionaalisia rakenteita.
Tämän vuoksi ehdotetun päätöksen menettelyllinen oikeusperusta on SEUT-sopimuksen 218 artiklan 9 kohta.
4.2.Aineellinen oikeusperusta
4.2.1.Periaatteet
SEUT-sopimuksen 218 artiklan 9 kohdan nojalla annettavan päätöksen aineellinen oikeusperusta määräytyy ensisijaisesti sen suunnitellun säädöksen tavoitteen ja sisällön perusteella, jota unionin puolesta otettava kanta koskee. Jos suunnitellulla säädöksellä on kaksi tavoitetta tai siihen sisältyy kaksi osatekijää ja jos näistä tavoitteista tai osatekijöistä toinen on mahdollista määritellä pääasialliseksi tavoitteeksi tai osatekijäksi, johon nähden toinen tavoite tai osatekijä on liitännäinen, SEUT-sopimuksen 218 artiklan 9 kohdan nojalla hyväksyttävällä päätöksellä on oltava vain yksi aineellinen oikeusperusta eli se, jota pääasiallinen tai ensisijainen tavoite tai osatekijä edellyttää.
4.2.2.Soveltaminen käsillä olevassa asiassa
Suunnitellun säädöksen päätavoite ja sisältö koskee politiikan, kaupan, talouden ja muiden alojen yhteistyötä, jota tehdään kolmannen maan kanssa SEUT-sopimuksen nykyisten 207 ja 209 artiklan nojalla hyväksytyn väliaikaisen assosiaatiosopimuksen ja Euroopan naapuruuspolitiikan puitteissa.
Tämän vuoksi ehdotetun päätöksen aineellinen oikeusperusta on SEUT-sopimuksen 207 ja 209 artikla.
4.3.Päätelmä
Ehdotetun päätöksen oikeusperustana tulisi olla SEUT-sopimuksen 207 ja 209 artikla yhdessä sen 218 artiklan 9 kohdan kanssa.
5.Suunnitellun säädöksen julkaiseminen
Koska sekakomitean säädöksellä muutetaan EU:n ja palestiinalaishallinnon toimintaohjelman kestoa, säädös on aiheellista julkaista Euroopan unionin virallisessa lehdessä hyväksymisensä jälkeen EU:n ja palestiinalaishallinnon sekakomitean työjärjestyksen mukaisesti.
2025/0063 (NLE)
Ehdotus
NEUVOSTON PÄÄTÖS
kaupasta ja yhteistyöstä tehdyllä Euroopan yhteisön sekä Länsirannan ja Gazan alueen palestiinalaishallinnon puolesta toimivan Palestiinan vapautusjärjestön väliaikaisella Euro–Välimeri-assosiaatiosopimuksella perustetussa sekakomiteassa Euroopan unionin puolesta otettavasta kannasta EU:n ja palestiinalaishallinnon toimintaohjelman jatkamiseen
EUROOPAN UNIONIN NEUVOSTO, joka
ottaa huomioon Euroopan unionin toiminnasta tehdyn sopimuksen ja erityisesti sen 207 ja 209 artiklan yhdessä sen 218 artiklan 9 kohdan kanssa,
ottaa huomioon Euroopan komission ehdotuksen,
sekä katsoo seuraavaa:
(1)Unioni teki neuvoston päätöksellä 24 päivänä helmikuuta 1997 Euroopan yhteisön sekä Länsirannan ja Gazan alueen palestiinalaishallinnon puolesta toimivan Palestiinan vapautusjärjestön välistä kauppaa ja yhteistyötä koskevan väliaikaisen Euro–Välimeri-assosiaatiosopimuksen, jäljempänä ’sopimus’, joka tuli voimaan 1 päivänä heinäkuuta 1997.
(2)Ottaen huomioon Hamasin Israeliin 7 päivänä lokakuuta 2023 tekemistä raa’oista terrori-iskuista alkunsa saaneen Gazan alueen viimeaikaisen konfliktin, hauraan tulitauon ja alueen epävakauden.
(3)EU aikoo hyväksyä Välimeren aluetta koskevan uuden sopimuksen, uuden Lähi-idän-strategian ja monivuotisen tukipaketin palestiinalaishallinnolle.
(4)Osapuolet ovat yhtä mieltä siitä, että nykyinen toimintaohjelma ohjaa edelleen EU:n ja palestiinalaishallinnon etuoikeutettua kumppanuutta ja tukee väliaikaisen Euro–Välimeri-assosiaatiosopimuksen täytäntöönpanoa.
(5)Sopimuksen 63 artiklan mukaan sekakomitea voi tehdä päätöksiä ja antaa asiaankuuluvia suosituksia.
(6)Sekakomitean on määrä hyväksyä kirjallista menettelyä noudattaen suositus EU:n ja palestiinalaishallinnon toimintaohjelman jatkamisesta kahdella vuodella.
(7)Koska suosituksella tulee olemaan oikeusvaikutuksia, on aiheellista vahvistaa unionin puolesta sekakomiteassa otettava kanta.
(8)Toimintaohjelman jatkaminen kahdella vuodella antaa osapuolille kaikki mahdollisuudet edistää yhteistyötään tulevina vuosina, myös neuvottelemalla kumppanuuden painopisteistä,
ON HYVÄKSYNYT TÄMÄN PÄÄTÖKSEN:
Ainoa artikla
Kaupasta ja yhteistyöstä tehdyllä Euroopan yhteisön sekä Länsirannan ja Gazan alueen palestiinalaishallinnon puolesta toimivan Palestiinan vapautusjärjestön väliaikaisella Euro–Välimeri-assosiaatiosopimuksella perustetussa sekakomiteassa esitettävä unionin kanta EU:n ja palestiinalaishallinnon toimintaohjelman jatkamiseen perustuu tämän päätöksen liitteenä olevaan luonnokseen sekakomitean suositukseksi.
Tehty Brysselissä
Neuvoston puolesta
Puheenjohtaja