EUR-Lex Access to European Union law
This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 32009R0216
Regulation (EC) No 216/2009 of the European Parliament and of the Council of 11 March 2009 on the submission of nominal catch statistics by Member States fishing in certain areas other than those of the North Atlantic (recast) (Text with EEA relevance)
Euroopan parlamentin ja neuvoston asetus (EY) N:o 216/2009, annettu 11 päivänä maaliskuuta 2009 , muualla kuin Pohjois-Atlantilla kalastavien jäsenvaltioiden nimellissaaliiden määriä koskevien tilastojen toimittamisesta (uudelleenlaadittu toisinto) (ETA:n kannalta merkityksellinen teksti)
Euroopan parlamentin ja neuvoston asetus (EY) N:o 216/2009, annettu 11 päivänä maaliskuuta 2009 , muualla kuin Pohjois-Atlantilla kalastavien jäsenvaltioiden nimellissaaliiden määriä koskevien tilastojen toimittamisesta (uudelleenlaadittu toisinto) (ETA:n kannalta merkityksellinen teksti)
OJ L 87, 31.3.2009, p. 1–41
(BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
Special edition in Croatian: Chapter 04 Volume 007 P. 162 - 202
In force: This act has been changed. Current consolidated version: 10/01/2014
31.3.2009 |
FI |
Euroopan unionin virallinen lehti |
L 87/1 |
EUROOPAN PARLAMENTIN JA NEUVOSTON ASETUS (EY) N:o 216/2009,
annettu 11 päivänä maaliskuuta 2009,
muualla kuin Pohjois-Atlantilla kalastavien jäsenvaltioiden nimellissaaliiden määriä koskevien tilastojen toimittamisesta (uudelleenlaadittu toisinto)
(ETA:n kannalta merkityksellinen teksti)
EUROOPAN PARLAMENTTI JA EUROOPAN UNIONIN NEUVOSTO, jotka
ottavat huomioon Euroopan yhteisön perustamissopimuksen ja erityisesti sen 285 artiklan 1 kohdan,
ottavat huomioon komission ehdotuksen,
noudattavat perustamissopimuksen 251 artiklassa määrättyä menettelyä (1),
sekä katsovat seuraavaa:
(1) |
Muualla kuin Pohjois-Atlantilla kalastavien jäsenvaltioiden nimellissaaliiden määriä koskevien tilastojen toimittamisesta 23 päivänä lokakuuta 1995 annettua neuvoston asetusta (EY) N:o 2597/95 (2) on muutettu useita kertoja ja huomattavilta osin (3). Nyt kun mainittuun asetukseen tehdään uusia muutoksia, kyseiset säännökset olisi selkeyden vuoksi laadittava uudelleen. |
(2) |
Euroopan yhteisö on tullut Yhdistyneiden kansakuntien elintarvike- ja maatalousjärjestön (FAO) jäseneksi. |
(3) |
Euroopan unionin neuvoston ja Euroopan yhteisöjen komission välisessä pöytäkirjassa määrätään komissio luovuttamaan vaadittavat tilastot FAO:lle. |
(4) |
Toissijaisuusperiaatteen mukaisesti ehdotetun toiminnan tavoitteet voidaan toteuttaa vain yhteisön säädöksen perusteella, koska vain komissio voi koordinoida tilastotietojen tarvittavan harmonisoinnin yhteisön tasolla, kun taas kalastustilastojen keruu ja tarvittava infrastruktuuri näiden tietojen käsittelemiseksi ja niiden luotettavuuden seuraamiseksi on ensisijassa jäsenmaiden vastuulla. |
(5) |
Useat jäsenvaltiot ovat pyytäneet lupaa saada toimittaa tietoja muussa muodossa tai muulla välineellä kuin ne, jotka on esitetty liitteessä (Statlant-kyselylomakkeen vastine). |
(6) |
Tämän asetuksen täytäntöönpanemiseksi tarvittavista toimenpiteistä olisi päätettävä menettelystä komissiolle siirrettyä täytäntöönpanovaltaa käytettäessä 28 päivänä kesäkuuta 1999 tehdyn neuvoston päätöksen 1999/468/EY (4) mukaisesti. |
(7) |
Komissiolle olisi erityisesti siirrettävä toimivalta mukauttaa tilastollisten kalastusalueiden tai niiden osa-alueiden sekä lajien luetteloita. Koska nämä toimenpiteet ovat laajakantoisia ja niiden tarkoituksena on muuttaa asetuksen muita kuin keskeisiä osia, ne on hyväksyttävä päätöksen 1999/468/EY 5 a artiklassa säädettyä valvonnan käsittävää sääntelymenettelyä noudattaen, |
OVAT ANTANEET TÄMÄN ASETUKSEN:
1 artikla
Kunkin jäsenvaltion on toimitettava komissiolle tiedot niiden nimellissaaliin määristä, jotka on pyydystetty aluksilla, jotka on rekisteröity kyseisessä jäsenvaltiossa tai purjehtivat sen lipun alla ja kalastavat muilla alueilla kuin Pohjois-Atlantin vesillä, ottamalla huomioon salassapidettävien tilastotietojen luovuttamisesta Euroopan yhteisöjen tilastotoimistolle 11 päivänä kesäkuuta 1990 annetun neuvoston asetuksen (Euratom, ETY) N:o 1588/90 (5).
Nimellissaalis sisältää kaikki kalastustuotteet, jotka on tuotu maihin tai jälleenlaivattu merellä missä tahansa muodossa, mutta niihin ei sisällytetä niitä eriä, jotka pyynnin jälkeen on heitetty takaisin mereen, kulutettu laivassa tai käytetty syöttinä laivalla. Tiedot on kirjattava elopainon mukaisina maihintuontia tai jälleenlaivausta vastaavina lähimpään tonniin pyöristettyinä.
2 artikla
1. Tiedot on toimitettava nimellissaaliista kullakin pääkalastusalueella ja niiden osa-alueilla, jotka on lueteltu liitteessä I, selostettu liitteessä II ja havainnollistettu liitteessä III. Kunkin pääkalastusalueen osalta lajit, joista vaaditaan tietoja, on lueteltu liitteessä IV.
2. Kutakin kalenterivuotta koskevat tiedot on ilmoitettava kuuden kuukauden kuluessa kyseisen kalenterivuoden päättymisestä.
3. Jos jäsenvaltion 1 artiklan mukaiset alukset eivät ole kalastaneet pääkalastusalueella kalenterivuotena, jäsenvaltion on ilmoitettava siitä komissiolle. Jos kalastusta on harjoitettu pääkalastusalueella, tietojen luovuttamista vaaditaan kuitenkin vain laji/osa-alueyhdistelmistä, joiden osalta saaliit on merkitty saalismäärän vuosi-ilmoitukseen.
4. Ilmoitettavia tietoja ei tarvitse erikseen yksilöidä, jos jäsenvaltion alusten pyytämillä lajeilla on vähäistä merkitystä, vaan tiedot voidaan sisällyttää kokoomaerään, jos näin merkittyjen tuotteiden paino on enintään viisi prosenttia kyseisellä pääkalastusalueella vuoden aikana saadun saaliin kokonaismäärästä.
5. Komissio voi muuttaa tilastollisten kalastusalueiden tai niiden osa-alueiden sekä lajien luetteloita.
Näistä toimenpiteistä, joilla on tarkoitus muuttaa tämän asetuksen muita kuin keskeisiä osia, päätetään 5 artiklan 2 kohdassa tarkoitettua valvonnan käsittävää sääntelymenettelyä noudattaen.
3 artikla
Jollei yhteistä kalastuspolitiikkaa koskevissa säädöksissä toisin säädetä, jäsenvaltio saa käyttää otantatekniikkaa saalistietoja kerätessään sellaisten kalastuslaivaston saaliiden osalta, joiden tietojen täydellinen kerääminen aiheuttaisi kohtuuttomia hallinnollisia menettelyjä. Jäsenvaltion on esitettävä 6 artiklan 1 kohdan mukaisesti laaditussa selostuksessa yksityiskohtaisesti otantamenetelmät samoin kuin tiedot siitä, mikä on sellaisella tekniikalla kerättyjen tietojen osuus.
4 artikla
Jäsenvaltioiden on täytettävä 1 ja 2 artiklan mukaiset velvollisuutensa toimittamalla tiedot magneettisella tallennusvälineellä, jonka muodosta säädetään liitteessä V.
Jäsenvaltiot voivat toimittaa tiedot liitteessä VI esitetyssä muodossa.
Jäsenvaltiot voivat komission annettua siihen etukäteen luvan ilmoittaa tiedot myös muussa muodossa tai muulla välineellä.
5 artikla
1. Komissiota avustaa neuvoston päätöksellä 72/279/ETY (6) perustettu pysyvä maataloustilastokomitea, jäljempänä ’komitea’.
2. Jos tähän kohtaan viitataan, sovelletaan päätöksen 1999/468/EY 5 a artiklan 1–4 kohtaa ja 7 artiklaa ottaen huomioon mainitun päätöksen 8 artiklan säännökset.
6 artikla
1. Jäsenvaltioiden on toimitettava 14 päivään marraskuuta 1996 mennessä komissiolle yksityiskohtainen selostus, jossa esitetään saaliita koskevien tietojen laadintatapa sekä osoitetaan näiden tietojen edustavuus ja luotettavuus. Komissio laatii näistä selostuksista yhteenvedon, jota käsitellään komitean toimivaltaisessa työryhmässä.
2. Jäsenvaltioiden on kolmen kuukauden kuluessa siitä, kun muutos on toteutettu, ilmoitettava komissiolle kaikista muutoksista, joilla on vaikutusta 1 kohdan mukaisesti annettuihin tietoihin.
3. Edellä 1 kohdassa tarkoitetut menetelmäselostukset, tietojen saatavuus ja tietojen luotettavuus sekä muut tämän asetuksen soveltamiseen liittyvät seikat tutkitaan kerran vuodessa komitean toimivaltaisessa työryhmässä.
7 artikla
1. Kumotaan asetus (EY) N:o 2597/95.
2. Viittauksia kumottuun asetukseen pidetään viittauksina tähän asetukseen liitteessä VIII olevan vastaavuustaulukon mukaisesti.
8 artikla
Tämä asetus tulee voimaan kahdentenakymmenentenä päivänä sen jälkeen, kun se on julkaistu Euroopan unionin virallisessa lehdessä.
Tämä asetus on kaikilta osiltaan velvoittava, ja sitä sovelletaan sellaisenaan kaikissa jäsenvaltioissa.
Tehty Strasbourgissa 11 päivänä maaliskuuta 2009.
Euroopan parlamentin puolesta
Puhemies
H.-G. PÖTTERING
Neuvoston puolesta
Puheenjohtaja
A. VONDRA
(1) Euroopan parlamentin lausunto, annettu 17. kesäkuuta 2008 (ei vielä julkaistu virallisessa lehdessä), ja neuvoston päätös tehty 26. helmikuuta 2009.
(2) EYVL L 270, 13.11.1995, s. 1.
(3) Katso liite VII.
(4) EYVL L 184, 17.7.1999, s. 23.
(5) EYVL L 151, 15.6.1990, s 1.
(6) EYVL L 179, 7.8.1972, s. 1.
LIITE I
LUETTELO FAO-PÄÄKALASTUSALUEISTA JA NIIDEN OSA-ALUEISTA, JOITA KOSKEVAT TIEDOT TÄYTYY ILMOITTAA
(Näiden alueiden ja osa-alueiden kuvaukset esitetään liitteessä II)
KESKI-ATLANTIN ITÄOSAT (pääkalastusalue 34)
34.1.1 |
Marokon rannikon alue |
34.1.2 |
Kanariansaarten ja Madeiran alue |
34.1.3 |
Saharan rannikon alue |
34.2 |
Valtameren pohjoisosien suuralue |
34.3.1 |
Kap Verden alue |
34.3.2 |
Kap Verden saarten alue |
34.3.3 |
Sherbron alue |
34.3.4 |
Guineanlahden läntinen alue |
34.3.5 |
Guineanlahden keskiosien alue |
34.3.6 |
Guineanlahden eteläinen alue |
34.4.1 |
Guineanlahden lounainen alue |
34.4.2 |
Valtameren lounaisosien alue |
VÄLIMERI JA MUSTAMERI (pääkalastusalue 37)
37.1.1 |
Baleaarien alue |
37.1.2 |
Lioninlahden alue |
37.1.3 |
Sardinian alue |
37.2.1 |
Adrian alue |
37.2.2 |
Joonianmeren alue |
37.3.1 |
Egeanmeren alue |
37.3.2 |
Levantin alue |
37.4.1 |
Marmarameren alue |
37.4.2 |
Mustanmeren alue |
37.4.3 |
Asovanmeren alue |
LOUNAIS-ATLANTTI (pääkalastusalue 41)
41.1.1 |
Amazonin alue |
41.1.2 |
Natalin alue |
41.1.3 |
Salvadorin alue |
41.1.4 |
Valtameren pohjoisosien alue |
41.2.1 |
Santosin alue |
41.2.2 |
Rio Granden alue |
41.2.3 |
La Platan alue |
41.2.4 |
Valtameren keskiosien alue |
41.3.1 |
Patagonian pohjoinen alue |
41.3.2 |
Patagonian eteläinen alue |
41.3.3 |
Valtameren eteläinen alue |
KAAKKOIS-ATLANTTI (pääkalastusalue 47)
47.1.1 |
Palmeirinhasinniemen alue |
47.1.2 |
Salinasinniemen alue |
47.1.3 |
Cunenen alue |
47.1.4 |
Cape Crossin alue |
47.1.5 |
Oranjejoen alue |
47.1.6 |
Hyväntoivonniemen alue |
47.2.1 |
Keski-Agulhasin alue |
47.2.2 |
Agulhasin itäinen alue |
47.3 |
Valtameren eteläinen suuralue |
47.4 |
Tristan da Cunhan suuralue |
47.5 |
Saint Helenan ja Ascensionin suuralue |
LÄNTINEN INTIAN VALTAMERI (pääkalastusalue 51)
51.1 |
Punaisenmeren suuralue |
51.2 |
Persianlahden suuralue |
51.3 |
Arabianmeren läntinen suuralue |
51.4 |
Itäisen Arabianmeren, Lakkadiivien ja Sri Lankan suuralue |
51.5 |
Somalian, Kenian ja Tansanian suuralue |
51.6 |
Madagaskarin ja Mosambikin kanaalin suuralue |
51.7 |
Valtameren suuralue |
51.8.1 |
Prinssi Edwardin saarten alue |
51.8.2 |
Sambesin alue |
LIITE II
KESKI-ATLANTIN ITÄOSAT (pääkalastusalue 34)
Liitteessä III A esitetään Keski-Atlantin itäosan (pääkalastusalue 34) rajat, suuralueet, alueet ja osa-alueet. Seuraavassa esitetään kuvaus pääalueesta ja sen suuralueista, alueista ja osa-alueista. Keski-Atlantin itäosat käsittävät seuraavan linjan sisäpuolelle jäävät Atlantin vesialueet:
Linja alkaa Pohjois-Afrikan vuoksilinjalla pituuspiiriltä 5o36′ läntistä pituutta jatkuen lounaissuunnassa rannikon vuoksilinjaa Ponta do Padrãoon pisteeseen (6o04′36″ eteläistä leveyttä ja 12o19′48″ itäistä pituutta); sieltä luoteissuunnassa linjaa pitkin pisteeseen 6o00′ eteläistä leveyttä ja 12o00′ itäistä pituutta; suoraan länteen pitkin 6o00′ eteläistä pituuspiiriä 20o00′ läntiselle pituuspiirille; suoraan pohjoiseen päiväntasaajalle; suoraan länteen 30o00′ läntiselle pituuspiirille saakka; suoraan pohjoiseen 5o00′ pohjoiselle leveyspiirille; suoraan länteen 40o00′ läntiselle pituuspiirille; suoraan pohjoiseen 36o00′ pohjoiselle leveyspiirille; suoraan itään Punta Marroquiin pituuspiirille 5o36′ läntistä pituutta; suoraan etelään Afrikan rannikolle alkupisteeseen.
Keski-Atlantin itäosa jaetaan seuraavasti:
Pohjoisrannikon suuralue (suuralue 34.1)
a) Marokon rannikon alue (alue 34.1.1):
Vesialueet, joita rajoittavat 36o00′ ja 26o00′ pohjoiset leveyspiirit, sekä itäpuolella linja, joka seuraa 13o00′ läntistä pituuspiiriä 36o00′ pohjoiselta leveyspiiriltä 29o00′ pohjoiselle leveyspiirille ja jatkuu siitä suoraan lounaaseen pisteeseen 26o00′ pohjoista leveyttä ja 16o00′ läntistä pituutta.
b) Kanariansaaret ja Madeira (alue 34.1.2):
Vesialueet, joita rajoittavat 36o00′ ja 26o00′ pohjoiset leveyspiirit, 20o00′ läntinen pituuspiiri sekä linja, joka seuraa 13o00′ läntistä pituuspiiriä 36o00′ pohjoiselta leveyspiiriltä 29o00′ pohjoiselle leveyspiirille ja jatkuu sieltä suoraan pisteeseen 26o00′ pohjoista leveyttä ja 16o00′ läntistä pituutta.
c) Saharan rannikon alue (alue 34.1.3):
26o00′ ja 19o00′ pohjoisen leveyspiirin välissä sijaitsevat vesialueet 20o00′ läntisestä pituuspiiristä itään.
Valtameren pohjoinen suuralue (suuralue 34.2):
36o00′ ja 20o00′ pohjoisen leveyspiirin sekä 40o00′ ja 20o00′ läntisen pituuspiirin välissä sijaitsevat vesialueet.
Etelärannikon suuralue (suuralue 34.3)
a) Kap Verden rannikon alue (alue 34.3.1):
19o00′ ja 9o00′ pohjoisen leveyspiirin välissä, 20o00′ läntisen pituuspiirin itäpuolella sijaitsevat vesialueet.
b) Kap Verden saarten alue (alue 34.3.2):
20o00′ ja 10o00′ pohjoisen leveyspiirin sekä 30o00′ ja 20o00′ läntisen pituuspiirin välissä sijaitsevat vesialueet.
c) Sherbron alue (alue 34.3.3):
Päiväntasaajan ja 9o00′ pohjoisen leveyspiirin sekä 20o00′ ja 8o00′ läntisen pituuspiirin välissä sijaitsevat vesialueet.
d) Läntisen Guineanlahden alue (alue 34.3.4):
Päiväntasaajan pohjoispuolella sijaitsevat vesialueet 8o00′ läntisen ja 3o00′ itäisen pituuspiirin välillä.
e) Guineanlahden keskiosien alue (alue 34.3.5):
Päiväntasaajan pohjoispuolella sijaitsevat vesialueet 3o00′ itäisen pituuspiirin itäpuolella.
f) Eteläisen Guineanlahden alue (alue 34.3.6):
Vesialueet päiväntasaajan ja 6o00′ eteläisen pituuspiirin välillä 3o00′ itäisestä pituuspiiristä itään. Tähän jakoalueeseen kuuluu myös Kongojoen suisto 6o00′ eteläisestä leveyspiiristä etelään rajoittuen linjaan, joka alkaa pisteestä Ponta do Padrãossa (6o04′36″ eteläistä leveyttä 12o19′48″ itäistä pituutta) jatkuen suoraan luoteeseen pisteeseen 6o00′ eteläistä leveyttä 12o00′ itäistä pituutta; sieltä suoraan itään pitkin 6o00′ eteläistä leveyspiiriä Afrikan rannikolle jatkuen rannikkoa pitkin alkupisteeseen Ponta do Padrãoon.
Valtameren eteläinen suuralue (suuralue 34.4)
a) Guineanlahden lounainen alue (alue 34.4.1):
Päiväntasaajan ja 6o00′ eteläisen leveyspiirin sekä 20o00′ läntisen ja 3o00′ itäisen pituuspiirin välissä sijaitsevat vesialueet.
b) Valtameren lounainen alue (alue 34.4.2):
20o00′ ja 5o00′ pohjoisen leveyspiirin sekä 40o00′ ja 30o00′ läntisen pituuspiirin välissä sijaitsevat vesialueet; päiväntasaajan ja 10o00′ pohjoisen leveyspiirin sekä 30o00′ ja 20o00′ läntisen pituuspiirin välissä sijaitsevat vesialueet.
VÄLIMERI JA MUSTAMERI (pääkalastusalue 37)
Liite III B esittää Välimeren ja Mustanmeren (pääkalastusalue 37) rajat, suuralueet ja alueet. Seuraavassa esitetään kuvaus tästä alueesta ja sen alajaosta.
Välimeren ja Mustanmeren tilastoalue käsittää kaikki a) Välimeren, b) Marmarameren, c) Mustanmeren, d) Asovanmeren merivedet. Merivesiksi lasketaan murtovesilaguunit ja muut vesialueet, joilla ovat vallitsevina merellistä alkuperää olevat kalalajit ja muut eliöt. Länsi- ja kaakkoisrajat määritellään seuraavasti:
a) |
Länsiraja: Punta Marroquin kohdalta läntistä pituuspiiriä 5o36′ suoraan etelään Afrikan rannikolle kulkeva linja. |
b) |
Kaakkoisraja: Suezin kanavan pohjoinen (Välimeren puoleinen) suuaukko. |
VÄLIMEREN TILASTOALUEEN SUURALUEET JA ALUEET
Läntinen Välimeri (suuralue 37.1) käsittää seuraavat alueet:
a) Baleaarit (alue 37.1.1):
Läntisen Välimeren vesialueet, jotka rajoittuvat linjaan, joka alkaa Afrikan rannikolta Algerian ja Tunisian rajalta, jatkuu suoraan pohjoiseen 38o00′ pohjoiselle leveyspiirille, jota pitkin suoraan länteen 8o00′ itäiselle pituuspiirille; sieltä suoraan pohjoiseen leveyspiirille 41o20′ pohjoista leveyttä; sitten länsisuunnassa Ranskan ja Espanjan rajan mannermaan rannikon itäiseen päätepisteeseen; sieltä Espanjan rannikkoa seuraten Punta Marroquiin sitten suoraan etelään pitkin läntistä pituuspiiriä 5o36′ Afrikan rannikolle ja sieltä Afrikan rannikkoa itäsuunnassa alkupisteeseen saakka.
b) Lioninlahti (alue 37.1.2):
Luoteis-Välimeren vesialueet, joita rajoittaa linja, joka alkaa mannermaan rannikolta Ranskan ja Espanjan rajan itäisestä ääripisteestä jatkuen itäsuunnassa pisteeseen 8o00′ itäistä pituutta ja 41o20′ pohjoista leveyttä; sitten suoraan pohjoiseen Ranskan ja Italian rajan rannikolla sijaitsevaan päätepisteeseen ja sieltä Ranskan rannikkoa lounaissuunnassa alkupisteeseen.
c) Sardinia (alue 37.1.3):
Tyrrhenanmeri ja siihen liittyvät vesialueet, jotka rajoittuvat linjaan, joka alkaa Afrikan rannikolta Algerian ja Tunisian rajalta jatkuen suoraan pohjoiseen 38o00′ pohjoiselle leveyspiirille; sitten suoraan länteen 8o00′ itäiselle pituuspiirille; sitten suoraan pohjoiseen leveyspiirille 41o20′ pohjoista leveyttä; sitten pohjoiseen mannermaan rannikolle Ranskan ja Italian rajan päätepisteeseen; sitten Italian rannikkoa pitkin 38o00′ pohjoiselle leveyspiirille, jota pitkin suoraan länteen Sisilian rannikolle saakka; Sisilian pohjoisrannikkoa Trapaniin; sitten lounaissuunnassa Cap Boniin, sitten länsisuunnassa Tunisian rannikkoa seuraten alkupisteeseen.
Keski-Välimeri (suuralue 37.2) käsittää seuraavat alueet:
a) Adrianmeri (alue 37.2.1):
Adrianmeren vesialueet pohjoiseen linjasta, joka kulkee Albanian ja Montenegron rajan Adrianmeren itärannalla sijaitsevasta päätepisteestä länteen Cap Garganoon Italian rannikolle.
b) Joonianmeri (alue 37.2.2):
Keski-Välimeri ja siihen liittyvät vesialueet rajoittuen linjaan, joka alkaa Afrikan pohjoisrannikolta 25o00′ itäiseltä pituuspiiriltä jatkuen suoraan pohjoiseen 34o00′ pohjoiselle leveyspiirille; sitten suoraan länteen 23o00′ itäiselle pituuspiirille; sitten suoraan pohjoiseen Kreikan rannikolle; sieltä Kreikan länsirannikkoa ja Albanian rannikkoa pitkin Albanian ja Montenegron rajalle; sitten suoraan länteen Italian rannikolle Cap Garganoon; sieltä Italian rannikkoa pitkin 38o00′ pohjoiselle leveyspiirille, jota pitkin suoraan länteen Sisilian rannikolle asti; sitten Sisilian pohjoisrannikkoa pitkin Trapaniin, josta suoraan Cap Boniin, josta itäsuunnassa Afrikan pohjoisrannikkoa pitkin alkupisteeseen.
Itäinen Välimeri (suuralue 37.3) käsittää seuraavat alueet:
a) Egeanmeri (alue 37.3.1):
Egeanmeri ja siihen liittyvät vesialueet, jotka rajoittuvat linjaan, joka alkaa Kreikan etelärannikolta 23o00′ itäiseltä pituuspiiriltä jatkuen eteläsuunnassa 34o00′ pohjoiselle leveyspiirille; sitten suoraan itään pituuspiirille 29o00′ itäistä pituutta; suoraan pohjoiseen Turkin länsirannikolle, jotka pitkin Kum Kaleen, josta suoraan Cape Hellakseen (Gelipolu Yarimadas) ja sieltä Turkin ja Kreikan rannikkoja pitkin alkupisteeseen.
b) Levantin alue (alue 37.3.2):
Välimeren itäosat rajoittuen linjaan, joka alkaa Afrikan pohjoisrannikolta 25o00′ itäiseltä pituuspiiriltä jatkuen pohjoissuunnassa 34o00′ pohjoiselle leveyspiirille; sitten suoraan itään pituuspiirille 29o00′ itäiselle pituuspiirille; sitten suoraan pohjoiseen Turkin rannikolle, josta Turkin ja muiden itäisen Välimeren maiden rannikoita pitkin alkupisteeseen.
Mustameri (suuralue 37.4) käsittää seuraavat jakoalueet:
a) Marmarameri (alue 37.4.1):
Marmarameri rajoittuen lännessä linjaan, joka kulkee Cape Hellaksesta Kum Kaleen Dardanelliensalmen suulla sekä idässä Bosporinsalmen Kumderen kohdalla ylittävään linjaan.
b) Mustameri (alue 37.4.2):
Mustameri ja siihen liittyvät vesialueet, jotka rajoittuvat lounaassa Bosporinsalmen Kumderen kohdalla ylittävään linjaan ja koillisessa Kertsin niemimaalla sijaitsevasta Takilinniemestä Tamanin niemimaalla sijaitsevaan Panagijanniemeen kulkevaan linjaan.
c) Asovanmeri (alue 37.4.3):
Asovanmeri pohjoiseen linjasta, joka kulkee Kertsinniemen eteläistä suuaukkoa pitkin Kertsin niemimaalla sijaitsevasta Takilinniemestä pisteessä 45o06′ pohjoista leveyttä ja 36o27′ itäistä pituutta Tamanin niemimaalla sijaitsevaan Panagijanniemeen pisteessä 45o08′ pohjoista leveyttä ja 36o38′ itäistä pituutta.
LOUNAIS-ATLANTTI (pääkalastusalue 41)
Liite III C esittää Lounais-Atlantin (pääkalastusalue 41) alueen rajat ja osa-alueet.
Alueitten kuvaus on seuraava:
Lounais-Atlantti (pääkalastusalue 41) määritellään seuraavalla tavalla kulkevan linjan rajoittamiksi vesialueiksi: linja alkaa Etelä-Amerikan rannikolla 5o00′ pohjoiselta leveyspiiriltä jatkuen sitä pitkin 30o00′ läntiselle pituuspiirille; sitten suoraan etelään päiväntasaajalle asti, jota pitkin suoraan itään 20o00′ läntiselle pituuspiirille; sitten suoraan etelään 50o00′ eteläiselle leveyspiirille; sitten suoraan länteen 50o00′ läntiselle pituuspiirille; sitten suoraan etelään 60o00′ eteläiselle leveyspiirille; sitten suoraan länteen pituuspiirille 67o16′ läntistä pituutta; sitten suoraan pohjoiseen pisteeseen 56o22′ eteläistä leveyttä ja 67o16′ läntistä pituutta; sitten suoraan itään linjaa 56o22′ eteläistä leveyttä pisteeseen 65o43′ läntistä pituutta, mistä jatketaan pisteet 55o22′ eteläistä leveyttä ja 65o43′ läntistä pituutta, 55o11′ eteläistä leveyttä ja 66o04′ läntistä pituutta ja 55o07′ eteläistä leveyttä ja 66o25′ läntistä pituutta yhdistävää linjaa pitkin; viimeksi mainitusta pisteestä pohjoissuunnassa Etelä-Amerikan rannikkoa pitkin alkupisteeseen.
Lounais-Atlantti jaetaan edelleen seuraaviin alueisiin:
Amazonin alue (alue 41.1.1):
Kaikki vesialueet, jotka rajoittuvat linjaan, joka alkaa Etelä-Amerikan rannikolta 5o00′ pohjoiselta leveyspiiriltä jatkuen sitä pitkin 40o00′ läntiselle pituuspiirille; sitten tätä pituuspiiriä pitkin etelään Brasilian rannikolle; luoteissuunnassa Etelä-Amerikan rannikkoa pitkin alkupisteeseen.
Natalin alue (alue 41.1.2):
Vesialueet, jotka rajoittuvat linjaan, joka kulkee suoraan Brasilian rannikolta pohjoiseen 40o00′ läntistä pituuspiiriä pitkin päiväntasaajalle, jota pitkin suoraan itään 32o00′ läntiselle pituuspiirille; sitten suoraan etelään 10o00′ eteläiselle leveyspiirille; sitten suoraan länteen Etelä-Amerikan rannikolle leveyspiirillä 10o00′ eteläistä leveyttä sijaitsevaan pisteeseen ja sieltä Etelä-Amerikan rannikkoa pohjoissuunnassa alkupisteeseen.
Salvadorin alue (alue 41.1.3):
Vesialueet, jotka rajoittuvat linjaan, joka kulkee suoraan itään Etelä-Amerikan rannikolla leveyspiirillä 10o00′ eteläistä leveyttä sijaitsevasta pisteestä 35o00′ läntiselle pituuspiirille; sitten suoraan 20o00′ eteläiselle leveyspiirille, jota pitkin suoraan länteen Etelä-Amerikan rannikolle, jota pitkin pohjoissuunnassa alkupisteeseen.
Pohjoinen valtamerialue (alue 41.1.4):
Vesialueet, jotka rajoittuvat linjaan, joka alkaa pisteestä 5o00′ pohjoista leveyttä ja 40o00′ läntistä pituutta jatkuen suoraan itään 30o00′ läntiselle pituuspiirille; sitten suoraan etelään päiväntasaajalle, jota pitkin suoraan itään 20o00′ läntiselle pituuspiirille, sitten suoraan etelään 20o00′ eteläiselle leveyspiirille; sitten suoraan länteen 35o00′ läntiselle pituuspiirille; sitten suoraan pohjoiseen 10o00′ eteläiselle leveyspiirille; sitten suoraan itään 32o00′ läntiselle pituuspiirille; sitten suoraan pohjoiseen päiväntasaajalle, jota pitkin suoraan länteen 40o00′ läntiselle pituuspiirille ja sieltä suoraan pohjoiseen alkupisteeseen.
Santosin alue (alue 41.2.1):
Vesialueet, jotka rajoittuvat linjaan, joka alkaa Etelä-Amerikan rannikolta 20o00′ eteläiseltä leveyspiiriltä jatkuen itään 39o00′ läntiselle pituuspiirille; sitten suoraan etelään 29o00′ eteläiselle leveyspiirille, jota pitkin suoraan länteen Etelä-Amerikan rannikolle, jota pitkin pohjoissuunnassa alkupisteeseen.
Rio Granden alue (alue 41.2.2):
Vesialueet, jotka rajoittuvat linjaan, joka alkaa Etelä-Amerikan rannikolta 29o00′ eteläiseltä leveyspiiriltä jatkuen itään 45o00′ läntiselle pituuspiirille; sitten suoraan etelään 34o00′ eteläiselle leveyspiirille, jota pitkin suoraan länteen Etelä-Amerikan rannikolle, jota pitkin pohjoissuunnassa alkupisteeseen.
La Platan alue (alue 41.2.3):
Vesialueet, jotka rajoittuvat linjaan, joka alkaa Etelä-Amerikan rannikolta 34o00′ eteläiseltä leveyspiiriltä jatkuen suoraan itään 50o00′ läntiselle pituuspiirille; sitten suoraan etelään 40o00′ eteläiselle leveyspiirille, jota pitkin suoraan länteen Etelä-Amerikan rannikolle, jota pitkin pohjoissuunnassa alkupisteeseen.
Valtameren keskiosien alue (alue 41.2.4):
Vesialueet, jotka rajoittuvat linjaan, joka alkaa pisteestä 20o00′ eteläistä leveyttä ja 39o00′ läntistä pituutta jatkuen suoraan itään 20o00′ läntiselle pituuspiirille; sitten suoraan etelään 40o00′ eteläiselle leveyspiirille, jota pitkin suoraan länteen 50o00′ läntiselle pituuspiirille; sitten suoraan pohjoiseen 34o00′ eteläiselle leveyspiirille; sitten suoraan itään 45o00′ läntiselle pituuspiirille; sitten suoraan pohjoiseen 29o00′ eteläiselle leveyspiirille; sitten suoraan itään 39o00′ läntiselle pituuspiirille, josta pohjoissuunnassa suoraan alkupisteeseen.
Pohjoisen Patagonian alue (alue 41.3.1):
Vesialueet, jotka rajoittuvat linjaan, joka alkaa Etelä-Amerikan rannikolta 40o00′ eteläiseltä leveyspiiriltä jatkuen itään 50o00′ läntiselle pituuspiirille; sitten suoraan etelään 48o00′ eteläiselle leveyspiirille, jota pitkin suoraan länteen Etelä-Amerikan rannikolle, jota pitkin pohjoissuunnassa alkupisteeseen.
Eteläisen Patagonian alue (alue 41.3.2):
Vesialueet, jotka rajoittuvat linjaan, joka alkaa Etelä-Amerikan rannikolta 48o00′ eteläiseltä leveyspiiriltä jatkuen itään 50o00′ läntiselle pituuspiirille; sitten suoraan etelään 60o00′ eteläiselle leveyspiirille, jota pitkin suoraan länteen pituuspiirille 67o16′ läntistä pituutta; sitten suoraan pohjoiseen kohtaan 56o22′ eteläistä leveyttä ja 67o16′ läntistä pituutta, josta jatkuen ja pitkin loksodromia, joka yhdistää pisteet 56o22′ eteläistä leveyttä ja 65o43′ läntistä pituutta, 55o22′ eteläistä leveyttä ja 65o43′ läntistä pituutta, 55o11′ eteläistä leveyttä ja 66o04′ läntistä pituutta, 55o07′ eteläistä leveyttä ja 66o25′ läntistä pituutta; viimeksi mainitusta pisteestä pohjoissuunnassa alkupisteeseen Etelä-Amerikan rannikkoa seuraten.
Eteläinen valtamerialue (alue 41.3.3):
Vesialueet, jotka rajoittuvat linjaan, joka alkaa pisteestä 40o00′ eteläistä leveyttä 50o00′ läntistä pituutta jatkuen suoraan itään 20o00′ läntiselle pituuspiirille; sieltä suoraan etelään 50o00′ eteläiselle leveyspiirille; sitten pohjoissuunnassa suoraan alkupisteeseen.
KAAKKOIS-ATLANTTI (pääkalastusalue 47)
Liite III D esittää Kaakkois-Atlantin rajat ja osa-alueet. Seuraavassa esitetään ICSEAF:n yleissopimuksen alueen kuvaus:
Kaakkois-Atlantti (pääkalastusalue 47) käsittää vesialueet, jotka rajoittuvat linjaan, joka alkaa pisteestä 6o04′36″ eteläistä leveyttä ja 12o19′48″ itäistä pituutta jatkuen luoteissuunnassa 12o itäisen pituuspiirin ja 6o eteläisen leveyspiirin leikkauspisteeseen; sieltä suoraan länteen pitkin 6o eteläistä leveyspiiriä 20o läntiselle pituuspiirille, jota pitkin suoraan etelään 50o eteläiselle leveyspiirille, jota pitkin suoraan itään 30o itäiselle pituuspiirille, jota pitkin suoraan pohjoiseen Afrikan mantereelle ja sieltä länsisuunnassa rannikkoa pitkin alkupisteeseen.
Kaakkois-Atlantti (pääkalastusalue 47) jakautuu seuraavasti:
Länsirannikon suuralue (suuralue 47.1)
a) Palmeirinhasinniemen alue (alue 47.1.1):
Vesialueet, jotka sijaitsevat 6o00′ ja 10o00′ eteläisen leveyspiirin välissä ja 10o00′ itäisen pituuspiirin itäpuolella. Tämän alueen ulkopuolelle jäävät Kongon suiston vesialueet, toisin sanoen vesialueet, jotka sijaitsevat Ponta do Padrãosta (6o04′36″ eteläistä leveyttä ja 12o19′48″ itäistä pituutta) pisteeseen 6o00′ eteläistä leveyttä ja 12o00′ itäistä pituutta kulkevan linjan koillispuolella.
b) Salinasinniemen alue (alue 47.1.2):
10o00′ ja 15o00′ eteläisen leveyspiirin välissä, 10o00′ itäisen pituuspiirin itäpuolella sijaitsevat vesialueet.
c) Cunenen alue (alue 47.1.3):
15o00′ ja 20o00′ eteläisen leveyspiirin välissä, 10o00′ itäisen pituuspiirin itäpuolella sijaitsevat vesialueet.
d) Cape Crossin alue (alue 47.1.4):
20o00′ ja 25o00′ eteläisen leveyspiirin välissä, 10o00′ itäisen pituuspiirin itäpuolella sijaitsevat vesialueet.
e) Oranjejoen alue (alue 47.1.5):
25o00′ ja 30o00′ eteläisen leveyspiirin välissä, 10o00′ itäisen pituuspiirin itäpuolella sijaitsevat vesialueet.
f) Hyväntoivonniemen alue (alue 47.1.6):
30o00′ ja 40o00′ eteläisen leveyspiirin ja 10o00′ ja 20o00′ itäisen pituuspiirin välissä sijaitsevat vesialueet.
Agulhasin rannikon suuralue (suuralue 47.2)
a) Keski-Agulhasin alue (alue 47.2.1):
40o00′ eteläisen leveyspiirin pohjoispuolella, 20o00′ ja 25o00′ itäisen pituuspiirin välissä sijaitsevat vesialueet.
b) Itä-Agulhasin alue (alue 47.2.2):
40o00′ eteläisen leveyspiirin pohjoispuolella, 25o00′ ja 30o00′ itäisen pituuspiirin välissä sijaitsevat vesialueet.
Eteläisen valtameren suuralue (suuralue 47.3):
40o00′ ja 50o00′ eteläisen leveyspiirin ja 10o00′ ja 30o′ itäisen pituuspiirin välissä sijaitsevat vesialueet.
Tristan da Cunhan suuralue (suuralue 47.4):
20o00′ ja 50o00′ eteläisen leveyspiirin ja 20o00′ läntisen ja 10o00′ itäisen pituuspiirin välissä sijaitsevat vesialueet.
St. Helenan ja Ascensionin suuralue (suuralue 47.5):
6o00′ ja 20o00′ eteläisen leveyspiirin ja 20o00′ läntisen ja 10o00′ itäisen pituuspiirin välissä sijaitsevat vesialueet.
LÄNTINEN INTIAN VALTAMERI (pääkalastusalue 51)
Intian valtameri käsittää yleisesti ottaen
a) |
Punaisenmeren |
b) |
Adeninlahden |
c) |
Iranin rannikon ja Arabian niemimaan välisen lahden |
d) |
Arabianmeren |
e) |
Intian valtameren 30o00′ ja 80o00′ itäisen pituuspiirin välissä ja Antarktiksen konvergenssivyöhykkeen pohjoispuolella olevat osat, mukaan lukien Mosambikin kanaalin ja Sri Lankaa ympäröivät vesialueet. |
Liite III E esittää Intian valtameren länsiosan (pääkalastusalue 51) rajat ja osa-alueet.
Läntisen Intian valtameren rajat määritellään seuraavasti:
— |
Välimeren puoleinen raja: Suezin kanavan pohjoinen suuaukko, |
— |
läntinen meriraja: linja Afrikan itärannikolta 30o00′ itäiseltä pituuspiiriltä suoraan etelään 45o00′ eteläiselle leveyspiirille, |
— |
itäinen meriraja: linja, joka alkaa Intian kaakkoisrannikolta (Point Calimere) jatkuen koilliseen pisteeseen 82o00′ itäistä pituutta ja 11o00′ pohjoista leveyttä; sitten suoraan itään pituuspiirille 85o00′ itäistä leveyttä; sitten suoraan etelään leveyspiirille 3o00′ pohjoista leveyttä; sitten suoraan länteen pituuspiirille 80o00′ itäistä leveyttä; sitten suoraan etelään leveyspiirille 45o00′ eteläistä leveyttä, |
— |
eteläraja: 45o00′ eteläinen leveyspiiri välillä 30o00′ ja 80o00′ itäistä pituutta. |
Läntinen Intian valtameri jakautuu seuraavasti:
Punaisenmeren suuralue (suuralue 51.1):
— |
Pohjoisraja: Suezin kanavan pohjoinen suuaukko, |
— |
eteläraja: Afrikan rannikolta Etiopian ja Djiboutin tasavallan rajalta alkava linja, joka ylittää Punaisenmeren suuaukon jatkuen entisen Jemenin arabitasavallan ja entisen Jemenin demokraattisen kansantasavallan väliselle rajalle Arabian niemimaalle. |
Persianlahden suuralue (suuralue 51.2):
Persianlahden suuaukon rajana on linja, joka alkaa Ra′s Musandamin pohjoiskärjestä jatkuen suoraan itään Iranin rannikolle.
Läntisen Arabianmeren suuralue (suuralue 51.3):
Itä- ja etelärajat muodostuvat linjasta, joka alkaa Aasian rannikolta Iranin ja Pakistanin väliseltä rajalta, jatkuen suoraan etelään leveyspiirille 20o00′ pohjoista leveyttä; sitten suoraan itään pituuspiirille 65o00′ itäistä pituutta; sitten suoraan etelään leveyspiirille 10o00′ pohjoista leveyttä; sitten suoraan länteen Afrikan rannikolle. Muut merirajat ovat yhteisiä suuralueiden 51.1 ja 51.2 kanssa (ks. edellä).
Itäisen Arabianmeren, Lakkadiivien ja Sri Lankan suuralue (suuralue 51.4):
Merirajan muodostaa linja, joka alkaa Aasian rannikolta Iranin ja Pakistanin väliseltä rajalta jatkuen suoraan etelään leveyspiirille 20o00′ pohjoista leveyttä; sitten suoraan itään pituuspiirille 65o00′ itäistä pituutta; sitten suoraan etelään leveyspiirille 10o00′ eteläistä pituutta; sitten suoraan itään pituuspiirille 80o00′ itäistä pituutta; sitten suoraan pohjoiseen leveyspiirille 3o00′ pohjoista leveyttä; sitten suoraan itään pituuspiirille 85o00′ itäistä pituutta; sitten suoraan pohjoiseen leveyspiirille 11o00′ pohjoista leveyttä; sitten suoraan länteen pituuspiirille 82o00′ itäistä pituutta ja sieltä lounaissuunnassa Intian kaakkoisrannikolle.
Somalian, Kenian ja Tansanian suuralue (suuralue 51.5):
Linja, joka alkaa Somalian rannikolta leveyspiiriltä 10o00′ pohjoista leveyttä jatkuen suoraan itään pituuspiirille 65o00′ itäistä pituutta; sitten suoraan etelään leveyspiirille 10o00′ eteläistä leveyttä, sieltä suoraan länteen pituuspiirille 45o00′ itäistä pituutta; sitten suoraan etelään leveyspiirille 10o28′ eteläistä leveyttä; sitten suoraan länteen Afrikan itärannikolle Ras Mwambon (pohjoisessa) ja Mwambo Villagen (etelässä) väliin.
Madagaskarin ja Mosambikin kanaalin suuralue (suuralue 51.6):
Linja, joka alkaa Afrikan itärannikolla Ras Mwambon (pohjoisessa) ja Mwambo Villagen (etelässä) välissä sijaitsevasta pisteestä leveyspiirillä 10o28′ eteläistä leveyttä jatkuen suoraan itään pituuspiirille 45o00′ itäistä pituutta; sitten suoraan pohjoiseen leveyspiirille 10o00′ eteläistä leveyttä; sitten suoraan itään pituuspiirille 55o00′ itäistä pituutta; sitten suoraan etelään leveyspiirille 30o00′ eteläistä leveyttä; sitten suoraan länteen pituuspiirille 40o00′ itäistä pituutta; sitten suoraan pohjoiseen Mosambikin rannikolle.
Valtamerellinen suuralue (läntinen Intian valtameri) (suuralue 51.7):
Linja, joka alkaa pisteestä 10o00′ eteläistä leveyttä ja 55o00′ itäistä pituutta jatkuen suoraan itään pituuspiiriltä 80o00′ itäistä pituutta; sitten suoraan etelään leveyspiirille 45o00′ eteläistä leveyttä; sitten suoraan länteen pituuspiirille 40o00′ itäistä pituutta; siiten suoraan pohjoiseen leveyspiirille 30o00′ eteläistä leveyttä; sitten suoraan itään leveyspiirille 55o00′ itäistä pituutta ja sieltä suoraan pohjoiseen leveyspiirillä 10o00′ eteläistä leveyttä sijaitsevaan alkupisteeseen.
Mosambikin suuralue (suuralue 51.8):
Suuralue käsittää vesialueet, jotka sijaitsevat leveyspiiristä 45o00′ eteläistä leveyttä pohjoiseen pituuspiirien 30o00′ itäistä pituutta ja 40o00′ itäistä pituutta välissä. Se jaetaan edelleen kahteen alueeseen.
Prinssi Edwardin saarten alue (alue 51.8.1):
Vesialueet, jotka sijaitsevat 40o00′ ja 50o00′ eteläisen leveyspiirin sekä 30o00′ ja 40o00′ itäisen pituuspiirin välissä.
Sambesin alue (alue 51.8.2):
Vesialueet, jotka sijaitsevat 40o00′ eteläisestä leveyspiiristä pohjoiseen 30o00′ ja 40o00′ itäisen pituuspiirin välissä.
LIITE III
A: KESKI-ATLANTIN ITÄOSAT (pääkalastusalue 34)
B: VÄLIMERI JA MUSTAMERI (pääkalastusalue 37)
C: LOUNAIS-ATLANTTI (pääkalastusalue 41)
D: KAAKKOIS-ATLANTTI (pääkalastusalue 47)
E: LÄNTINEN INTIAN VALTAMERI (pääkalastusalue 51)
LIITE IV
LUETTELO LAJEISTA, JOITA KOSKEVAT TIEDOT ON ILMOITETTAVA KUNKIN PÄÄKALASTUSALUEEN OSALTA
Alla esitetty luettelo kattaa lajit, joita koskevia saalistietoja on ilmoitettu virallisissa tilastoissa. Mikäli mahdollista, jäsenvaltioiden tulisi ilmoittaa tiedot kaikista tunnistetuista lajeista. Kun yksittäisiä lajeja ei pystytä tunnistamaan, saalistiedot on ryhmiteltävä ja ilmoitettava mahdollisimman tarkasti asiaan kuuluvissa kohdissa.
Huom.
e.m.l. |
= |
on lyhenne, joka tarkoittaa ”ei muualla luokiteltu”. |
KESKI-ATLANTIN ITÄOSAT (pääkalastusalue 34)
Suomenkielinen nimi |
3-kirjaiminen tunnus |
Tieteellinen nimi |
Englanninkielinen nimi |
Ankerias |
ELE |
Anguilla anguilla |
European eel |
Kantasillit e.m.l. |
SHZ |
Alosa spp. |
Shads n.e.i. |
Afrikanhilsa |
ILI |
Ilisha africana |
West African ilisha |
Kampelakalat e.m.l. |
FLX |
Pleuronectiformes |
Flatfishes n.e.i. |
Vasensilmäkampelat |
LEF |
Bothidae |
Lefteye flounders |
Meriantura |
SOL |
Solea solea |
Common sole |
Kiila-antura |
CET |
Dicologlossa cuneata |
Wedge (= Senegal) sole |
Merianturat e.m.l. |
SOX |
Soleidae |
Soles n.e.i. |
Kielikampelat e.m.l. |
TOX |
Cynoglossidae |
Tonguefishes n.e.i. |
Lasikampela |
MEG |
Lepidorhombus whiffiagonis |
Megrim |
Lepidorhombus-suvun lajit e.m.l. |
LEZ |
Lepidorhombus spp. |
Megrims n.e.i. |
Suomuturska |
GFB |
Phycis blennoides |
Greater forkbeard |
Partaturska |
BIB |
Trisopterus luscus |
Pouting (= Bib) |
Mustakitaturska |
WHB |
Micromesistius poutassou |
Blue whiting (= Poutassou) |
Kummeliturska |
HKE |
Merluccius merluccius |
European hake |
Senegalinkummeli |
HKM |
Merluccius senegalensis |
Senegalese hake |
Kummeliturskat e.m.l. |
HKX |
Merluccius spp. |
Hakes n.e.i. |
Turskakalat e.m.l. |
GAD |
Gadiformes |
Gadiformes n.e.i. |
Merimonnit e.m.l. |
CAX |
Ariidae |
Sea catfishes n.e.i. |
Meriankerias |
COE |
Conger conger |
European conger |
Meriankeriaat e.m.l. |
COX |
Congridae |
Conger eels n.e.i. |
Torvikala |
SNS |
Macroramphosus scolopax |
Slender snipefish |
Limapäät |
ALF |
Beryx spp. |
Alfonsinos |
Pietarinkala |
JOD |
Zeus faber |
John dory |
Hopeapietarinkala |
JOS |
Zenopsis conchifera |
Silvery John dory |
Karjukalat |
BOR |
Caproidae |
Boar fishes |
Pohja-ahvenkalat e.m.l. |
DPX |
Perciformes |
Demersal percomorphs n.e.i. |
Harmaameriahven |
GPD |
Epinephelus marginatus |
Dusky grouper |
Valkomeriahven |
GPW |
Epinephelus aeneus |
White grouper |
Meriahvenet e.m.l. |
GPX |
Epinephelus spp. |
Groupers n.e.i. |
Hylkyahven |
WRF |
Polyprion americanus |
Wreckfish |
Meriahvenet e.m.l. |
BSX |
Serranidae |
Groupers, seabasses n.e.i. |
Täpläbassi |
SPU |
Dicentrarchus punctatus |
Spotted seabass |
Meribassi |
BSS |
Dicentrarchus labrax |
Seabass |
Suurisilmät e.m.l. |
BIG |
Priacanthus spp. |
Bigeyes n.e.i. |
Kardinaaliahvenet e.m.l. |
APO |
Apogonidae |
Cardinal fishes n.e.i. |
Tiilikalat |
TIS |
Branchiostegidae |
Tilefishes |
Vaeltajat |
EMT |
Emmelichthyidae |
Bonnetmouths, rubyfishes, etc. |
Napsijat e.m.l. |
SNA |
Lutjanus spp. |
Snappers n.e.i. |
Napsijat e.m.l. |
SNX |
Lutjanidae |
Snappers, iobfishes, n.e.i. |
Kumihuulimurisija |
GBR |
Plectorhinchus mediterraneus |
Rubberlip grunt |
Keltaevämurisija |
BGR |
Pomadasys incisus |
Bastard grunt |
Pippurimurisija |
BUR |
Pomadasys jubelini |
Sompat grunt |
Isosilmämurisija |
GRB |
Brachydeuterus auritus |
Bigeye grunt |
Murisijat e.m.l. |
GRX |
Haemulidae (= Pomedasyidae) |
Grunts, sweetlips, n.e.i. |
Rummuttajat |
DRU |
Sciaena spp. |
Drums |
Patarummuttaja |
COB |
Umbrina cirrosa |
Shi drum (= Corb) |
Kotkakala |
MGR |
Argyrosomus regius |
Meagre |
Pelirummuttaja |
DRS |
Pteroscion peli |
Boe drum |
Suistorummuttaja |
CKL |
Pseudotolithus brachygnatus |
Law croaker |
Kassavarummuttaja |
PSS |
Pseudotolithus senegalensis |
Cassava croaker |
Senegalinrummuttaja |
PSE |
Pseudotolithus elongatus |
Bobo croaker |
Rummuttajat |
CKW |
Pseudotolithus spp. |
West African croakers |
Rummuttajat e.m.l. |
CDX |
Sciaenidae |
Croakers, drums n.e.i. |
Pilkkupagelli |
SBR |
Pagellus bogaraveo |
Red (=Blackspot) seabream |
Punapagelli |
PAC |
Pagellus erythrinus |
Common pandora |
Täpläpagelli |
SBA |
Pagellus acarne |
Axillary seabream |
Pistepagelli |
PAR |
Pagellus bellottii |
Red pandora |
Pagellit e.m.l. |
PAX |
Pagellus spp. |
Pandoras n.e.i. |
Sargit e.m.l. |
SRG |
Diplodus spp. |
Sargo breams, n.e.i. |
Isosilmähammasahven |
DEL |
Dentex macrophthalmus |
Large-eye dentex |
Hammasahven |
DEC |
Dentex dentex |
Common dentex |
Angolanhammasahven |
DEA |
Dentex angolensis |
Angolan dentex |
Kongonhammasahven |
DNC |
Dentex congoensis |
Congo dentex |
Hammasahvenet |
DEX |
Dentex spp. |
Dentex n.e.i. |
Tummasargi |
BRB |
Spondyliosoma cantharus |
Black seabream |
Satulasargi |
SBS |
Oblada melanura |
Saddled seabream |
Sinipilkkupargo |
BSC |
Pagrus caeruleostictus |
Bluespotted seabream |
Pargo |
RPG |
Pagrus pagrus |
Red porgy |
Kultaotsasargi |
SBG |
Sparus aurata |
Gilthead seabream |
Pargot e.m.l. |
SBP |
Pagrus spp. |
Pargo breams, n.e.i. |
Boga |
BOG |
Boops boops |
Bogue |
Hammasahvenet e.m.l. |
SBX |
Sparidae |
Porgies, seabreams, n.e.i. |
Pikarellit |
PIC |
Spicara spp. |
Picarels |
Mullot |
MUX |
Mullus spp. |
Surmullets (= Red mullets) |
Hurmemullo |
GOA |
Pseudupeneus prayensis |
West African goatfish |
Mullot e.m.l. |
MUM |
Mullidae |
Goatfishes, red mullets n.e.i. |
Afrikanlevykala |
SIC |
Drepane africana |
African sicklefish |
Lepakkokalat |
SPA |
Ephippidae |
Spadefishes |
Ahvenet e.m.l. |
PRC |
Percoidei |
Percoids n.e.i. |
Partanilkka |
BRD |
Brotula barbata |
Bearded brotula |
Välskärikalat |
SUR |
Acanthuridae |
Surgeonfishes |
Kurnusimput e.m.l. |
GUX |
Triglidae |
Gurnards, searobins n.e.i. |
Säppikalat |
TRI |
Balistidae |
Triggerfishes, durgons |
Merikrotti |
MON |
Lophius piscatorius |
Angler (= Monk) |
Merikrotit e.m.l. |
ANF |
Lophiidae |
Anglerfishes n.e.i. |
Nokkakalat e.m.l. |
BEN |
Belonidae |
Needlefishes, n.e.i. |
Liitokalat e.m.l. |
FLY |
Exocoetidae |
Flying fishes n.e.i. |
Barrakudat |
BAR |
Sphyraena spp. |
Barracudas |
Juovakeltti |
MUF |
Mugil cephalus |
Flathead grey mullet |
Suurisiimaevä |
TGA |
Polydactylus quadrifilis |
Giant African threadfin |
Siimaevä |
GAL |
Galeoides decadactylus |
Lesser African threadfin |
Kuningassiimaevä |
PET |
Pentanemus quinquarius |
Royal threadfin |
Siimaevät e.m.l. |
THF |
Polynemidae |
Threadfins, tasselfishes n.e.i. |
Pelagiset ahvenkalat e.m.l. |
PPX |
Perciformes |
Pelagic percomorphs n.e.i. |
Sinikala |
BLU |
Pomatomus saltatrix |
Bluefish |
Oka-ahven |
CBA |
Rachycentron canadum |
Cobia |
Piikkimakrilli |
HOM |
Trachurus trachurus |
Atlantic horse mackerel |
Piikkimakrillit e.m.l. |
JAX |
Trachurus spp. |
Jack and horse mackerels n.e.i. |
Piikkimakrillit |
SDX |
Decapterus spp. |
Scads |
Hevospiikkimakrilli |
CVJ |
Caranx hippos |
Crevalle jack |
Täpläeväpiikkimakrilli |
HMY |
Caranx rhonchus |
False scad |
Piikkimakrillit e.m.l. |
TRE |
Caranx spp. |
Jacks, crevalles n.e.i. |
Afrikanmurjottaja |
LUK |
Selene dorsalis |
Lookdown fish |
Pompanot |
POX |
Trachinotus spp. |
Pompanos |
Piikkimakrillit e.m.l. |
AMX |
Seriola spp. |
Amberjacks n.e.i. |
Amiapompano |
LEE |
Lichia amia |
Leerfish (= Garrick) |
Puskurikala |
BUA |
Chloroscombrus chrysurus |
Atlantic bumper |
Dolfiini |
DOL |
Coryphaena hippurus |
Common dolphinfish |
Sinivoikala |
BLB |
Stromateus fiatola |
Blue butterfish |
Voikalat |
BUX |
Stromateidae |
Butterfishes, silver pomfrets |
Naiskala |
BOF |
Albula vulpes |
Bonefish |
Kultasardiini |
SAA |
Sardinella aurita |
Round sardinella |
Pilkkapyrstösardiini |
SAE |
Sardinella maderensis |
Madeiran sardinella |
Sardinella-suvun lajit e.m.l. |
SIX |
Sardinella spp. |
Sardinellas |
Afrikansilli |
BOA |
Ethmalosa fimbriata |
Bonga shad |
Sardiini |
PIL |
Sardina pilchardus |
European pilchard (sardine) |
Sardelli |
ANE |
Engraulis encrasicolus |
European anchovy |
Sillinsukuiset e.m.l. |
CLU |
Clupeoidei |
Clupeoids n.e.i. |
Sarda |
BON |
Sarda sarda |
Atlantic bonito |
Silosarda |
BOP |
Orcynopsis unicolor |
Plain bonito |
Raitamakrilli |
WAH |
Acanthocybium solandri |
Wahoo |
Afrikanmakrilli |
MAW |
Scomberomorus tritor |
West African Spanish mackerel |
Kuula- ja fregattimakrillit |
FRZ |
Auxis thazard, A. rochei |
Frigate and bullet tunas |
Tonnikala |
BFT |
Thunnus thynnus |
Northern bluefin tuna |
Valkotonnikala |
ALB |
Thunnus alalunga |
Albacore |
Keltaevätonnikala |
YFT |
Thunnus albacares |
Yellowfin tuna |
Isosilmätonnikala |
BET |
Thunnus obesus |
Bigeye tuna |
Tonnikalat e.m.l. |
TUN |
Thunnini |
Tunas n.e.i. |
Saharauskut |
SAW |
Pristidae |
Sawfishes |
Atlantinpurjekala |
SAI |
Istiophorus albicans |
Atlantic sailfish |
Sinimarliini |
BUM |
Makaira nigricans |
Atlantic blue marlin |
Valkomarliini |
WHM |
Tetrapturus albidus |
Atlantic white marlin |
Purjekalat |
BIL |
Istiophoridae |
Marlins, sailfishes, spearfishes |
Miekkakala |
SWO |
Xiphias gladius |
Swordfish |
Tonnikalansukuiset e.m.l. |
TUX |
Scombroidei |
Tuna-like fishes n.e.i. |
Huotrakala |
LHT |
Trichiurus lepturus |
Largehead hairtail |
Hopeahuotrakala |
SFS |
Lepidopus caudatus |
Silver scabbardfish |
Mustahuotrakala |
BSF |
Aphanopus carbo |
Black scabbardfish |
Huotrakalat e.m.l. |
CUT |
Trichiuridae |
Hairtails, cutlassfishes, n.e.i. |
Japaninmakrilli |
MAS |
Scomber japonicus |
Chub mackerel |
Makrilli |
MAC |
Scomber scombrus |
Atlantic mackerel |
Scomber-suvun makrillit e.m.l. |
MAZ |
Scomber spp. |
Scomber mackerels n.e.i. |
Makrillinsukuiset e.m.l. |
MKX |
Scombroidei |
Mackerel-like fishes n.e.i. |
Kettuhai |
ALV |
Alopias vulpinus |
Thresher shark |
Isosilmäkettuhai |
BTH |
Alopias superciliosus |
Bigeye thresher |
Isurus-suvun hait |
MAK |
Isurus spp. |
Mako sharks |
Sinihai |
BSH |
Prionace glauca |
Blue shark |
Haukkahai |
FAL |
Carcharhinus falciformis |
Silky shark |
Vasarahai |
SPZ |
Sphyrna zygaena |
Smooth hammerhead |
Kampavasarahai |
SPL |
Sphyrna lewini |
Scalloped hammerhead |
Vasarahait e.m.l. |
SPY |
Sphyrnidae |
Hammerhead sharks, etc. n.e.i. |
Leijahai |
SCK |
Dalatias licha |
Kitefin shark |
Kitararauskut e.m.l. |
GTF |
Rhinobatidae |
Guitarfishes, etc. n.e.i. |
Koirahait |
SDV |
Mustelus spp. |
Smoothhounds |
Rauskukalat e.m.l. |
SRX |
Rajiformes |
Skates and rays n.e.i. |
Hait, rauskut e.m.l. |
SKX |
Elasmobranchii |
Sharks, rays, skates, n.e.i. |
Merikalat e.m.l. |
MZZ |
Osteichthyes |
Marine fishes n.e.i. |
Meriravut e.m.l. |
CRA |
Brachyura |
Marine crabs n.e.i. |
Panulirus-suvun langustit e.m.l. |
SLV |
Panulirus spp. |
Tropical spiny lobsters n.e.i. |
Palinurus -suvun langustit e.m.l. |
CRW |
Palinurus spp. |
Palinurid spiny lobsters n.e.i. |
Keisarihummeri |
NEP |
Nephrops norvegicus |
Norway lobster |
Euroopanhummeri |
LBE |
Homarus gammarus |
European lobster |
Katkarapu |
TGS |
Melicertus kerathurus |
Caramote prawn |
Katkarapu |
SOP |
Farfantepenaeus notialis |
Southern pink shrimp |
Penaeus-suvun katkaravut e.m.l. |
PEN |
Penaeus spp. |
Penaeus shrimps n.e.i. |
Syvänmerenkatkarapu |
DPS |
Parapenaeus longirostris |
Deepwater rose shrimp |
Katkarapu |
GUS |
Parapenaeopsis atlantica |
Guinea shrimp |
Katkarapu |
SSH |
Aristaeopsis edwardsiana |
Scarlet shrimp |
Palaemonidae-heimon katkaravut |
PAL |
Palaemonidae |
Palaemonid shrimps |
Uivat kymmenjalkaisäyriäiset e.m.l. |
DCP |
Natantia |
Natantian decapods n.e.i. |
Meriäyriäiset e.m.l. |
CRU |
Crustacea |
Marine crustaceans n.e.i. |
Kotilot e.m.l. |
GAS |
Gastropoda |
Gastropods n.e.i. |
Crassostrea-suvun osterit e.m.l. |
OYC |
Crassostrea spp. |
Cupped oysters n.e.i. |
Sinisimpukat e.m.l. |
MSX |
Mytilidae |
Sea mussels n.e.i. |
Pääjalkaiset e.m.l. |
CEP |
Cephalopoda |
Cephalopods n.e.i. |
Seepia |
CTC |
Sepia officinalis |
Common cuttlefish |
Seepiat, pikkuseepiat |
CTL |
Sepiidae, Sepiolidae |
Cuttlefishes, bobtail squids |
Varsinaiset kalmarit |
SQC |
Loligo spp. |
Common squids |
Meritursas |
OCC |
Octopus vulgaris |
Common octopus |
Myskitursaat |
OCT |
Octopodidae |
Octopuses |
Kalmarit e.m.l. |
SQU |
Loliginidae, Ommastrephidae |
Squids n.e.i. |
Merinilviäiset e.m.l. |
MOL |
Mollusca |
Marine molluscs n.e.i. |
Merikilpikonnat e.m.l. |
TTX |
Testudinata |
Marine turtles n.e.i. |
VÄLIMERI JA MUSTAMERI (pääkalastusalue 37)
Suomenkielinen nimi |
3-kirjaiminen tunnus |
Tieteellinen nimi |
Englanninkielinen nimi |
Sammet e.m.l. |
STU |
Acipenseridae |
Sturgeons n.e.i. |
Ankerias |
ELE |
Anguilla anguilla |
European eel |
Mustanmerensilli |
SHC |
Alosa immaculata |
Pontic shad |
Kantasillit e.m.l. |
SHD |
Alosa spp. |
Shads n.e.i. |
Asovanhaili |
CLA |
Clupeonella cultriventris |
Azov tyulka |
Kampelakalat e.m.l. |
FLX |
Pleuronectiformes |
Flatfishes n.e.i. |
Punakampela |
PLE |
Pleuronectes platessa |
European plaice |
Kampela |
FLE |
Platichthys flesus |
European flounder |
Meriantura |
SOL |
Solea solea |
Common sole |
Solea-suvun lajit e.m.l. |
SOX |
Solea spp. |
Soles n.e.i. |
Lasikampela |
MEG |
Lepidorhombus whiffiagonis |
Megrim |
Lepidorhombus-suvun kampelat e.m.l. |
LEZ |
Lepidorhombus spp. |
Megrims n.e.i. |
Piikkikampela |
TUR |
Psetta maxima |
Turbot |
Mustanmerenkampela |
TUB |
Psetta maeotica |
Black Sea turbot |
Suomuturska |
GFB |
Phycis blennoides |
Greater forkbeard |
Pikkuturska |
POD |
Trisopterus minutus |
Poor cod |
Partaturska |
BIB |
Trisopterus luscus |
Pouting (= Bib) |
Mustakitaturska |
WHB |
Micromesistius poutassou |
Blue whiting (= Poutassou) |
Valkoturska |
WHG |
Merlangius merlangus |
Whiting |
Kummeliturska |
HKE |
Merluccius merluccius |
European hake |
Turskakalat e.m.l. |
GAD |
Gadiformes |
Gadiformes n.e.i. |
Argentina-suvun lajit |
ARG |
Argentina spp. |
Argentines |
Sahaliskokala |
LIB |
Saurida undosquamis |
Brushtooth lizardfish |
Liskokalat e.m.l. |
LIX |
Synodontidae |
Lizardfishes n.e.i. |
Meriankerias |
COE |
Conger conger |
European conger |
Meriankeriaat e.m.l. |
COX |
Congridae |
Conger eels n.e.i. |
Pietarinkala |
JOD |
Zeus faber |
John Dory |
Pohja-ahvenkalat e.m.l. |
DPX |
Perciformes |
Demersal percomorphs n.e.i. |
Harmaameriahven |
GPD |
Epinephelus marginatus |
Dusky grouper |
Valkomeriahven |
GPW |
Epinephelus aeneus |
White grouper |
Meriahvenet e.m.l. |
GPX |
Epinephelus spp. |
Groupers n.e.i. |
Hylkyahven |
WRF |
Polyprion americanus |
Wreckfish |
Pastellimeriahven |
CBR |
Serranus cabrilla |
Comber |
Meriahvenet e.m.l. |
BSX |
Serranidae |
Groupers, seabasses n.e.i. |
Meribassi |
BSS |
Dicentrarchus labrax |
Seabass |
Bassit |
BSE |
Dicentrarchus spp. |
Seabasses |
Kumihuulimurisija |
GBR |
Plectorhinchus mediterraneus |
Rubberlip grunt |
Rummuttajat |
DRU |
Sciaena spp. |
Drums |
Patarummuttaja |
COB |
Umbrina cirrosa |
Shi drum (= Corb) |
Kotkakala |
MGR |
Argyrosomus regius |
Meagre |
Rummuttajat e.m.l. |
CDX |
Sciaenidae |
Croakers, drums n.e.i. |
Pilkkupagelli |
SBR |
Pagellus bogaraveo |
Red (= Blackspot) seabream |
Punapagelli |
PAC |
Pagellus erythrinus |
Common pandora |
Täpläpagelli |
SBA |
Pagellus acarne |
Axillary seabream |
Pagellit e.m.l. |
PAX |
Pagellus spp. |
Pandoras n.e.i. |
Isosargi |
SWA |
Diplodus sargus |
White seabream |
Sargit e.m.l. |
SRG |
Diplodus spp. |
Sargo breams, n.e.i. |
Isosilmähammasahven |
DEL |
Dentex macrophthalmus |
Large-eye dentex |
Hammasahven |
DEC |
Dentex dentex |
Common dentex |
Hammasahvenet e.m.l. |
DEX |
Dentex spp. |
Dentex n.e.i. |
Tummasargi |
BRB |
Spondyliosoma cantharus |
Black seabream |
Satulasargi |
SBS |
Oblada melanura |
Saddled sea bream |
Pargo |
RPG |
Sparus pagrus |
Red porgy |
Kultaotsasargi |
SBG |
Sparus aurata |
Gilthead seabream |
Pargot e.m.l. |
SBP |
Pagrus spp. |
Pargo breams, n.e.i. |
Boga |
BOG |
Boops boops |
Bogue |
Marmoripagelli |
SSB |
Lithognathus mormyrus |
Sand steenbras |
Juovaboga |
SLM |
Sarpa salpa |
Salema (= Strepie) |
Hammasahvenet e.m.l. |
SBX |
Sparidae |
Porgies, seabreams, n.e.i. |
Täpläpikarelli |
BPI |
Spicara maena |
Blotched picarel |
Pikarellit |
PIC |
Spicara spp. |
Picarels |
Keltajuovamullo |
MUR |
Mullus surmuletus |
Red mullet |
Rusotäplämullo |
MUT |
Mullus barbatus |
Striped mullet |
Mullot |
MUX |
Mullus spp. |
Surmullets (= Red mullets) |
Louhikala |
WEG |
Trachinus draco |
Greater weever |
Ahvenet e.m.l. |
PRC |
Percoidei |
Percoids n.e.i. |
Tuulenkalat |
SAN |
Ammodytes spp. |
Sandeels (= Sandlances) |
Siganus-suvun lajit |
SPI |
Siganus spp. |
Spinefeet (= Rabbitfishes) |
Tokot |
GOB |
Gobius spp. |
Atlantic gobies |
Tokot e.m.l. |
GPA |
Gobiidae |
Gobies n.e.i. |
Skorpionisimput e.m.l. |
SCO |
Scorpaenidae |
Scorpionfishes, n.e.i. |
Piikkikurnusimppu |
GUN |
Trigla lyra |
Piper gurnard |
Kurnusimput e.m.l. |
GUX |
Triglidae |
Gurnards, searobins n.e.i. |
Merikrotti |
MON |
Lophius piscatorius |
Angler (= Monk) |
Merikrotit e.m.l. |
ANF |
Lophiidae |
Anglerfishes n.e.i. |
Nokkakala |
GAR |
Belone belone |
Garfish |
Barrakudat |
BAR |
Sphyraena spp. |
Barracudas |
Juovakeltti |
MUF |
Mugil cephalus |
Flathead grey mullet |
Hopeakyljet |
SIL |
Atherinidae |
Silversides (Sandsmelts) |
Pelagiset ahvenkalat e.m.l. |
PPX |
Perciformes |
Pelagic percomorphs n.e.i. |
Sinikala |
BLU |
Pomatomus saltatrix |
Bluefish |
Piikkimakrilli |
HOM |
Trachurus trachurus |
Atlantic horse mackerel |
Hevosmakrilli |
HMM |
Trachurus mediterraneus |
Mediterranean horse mackerel |
Piikkimakrillit e.m.l. |
JAX |
Trachurus spp. |
Jack and horse mackerels n.e.i. |
Piikkimakrillit e.m.l. |
TRE |
Caranx spp. |
Jacks, crevalles n.e.i. |
Isopiikkimakrilli |
AMB |
Seriola dumerili |
Greater amberjack |
Piikkimakrillit e.m.l. |
AMX |
Seriola spp. |
Amberjacks n.e.i. |
Amiapompano |
LEE |
Lichia amia |
Leerfish (= Garrick) |
Piikkimakrillit e.m.l. |
CGX |
Carangidae |
Carangids n.e.i. |
Pomfretti |
POA |
Brama brama |
Atlantic pomfret |
Dolfiini |
DOL |
Coryphaena hippurus |
Common dolphinfish |
Sardinella-suvun lajit e.m.l. |
SIX |
Sardinella spp. |
Sardinellas n.e.i. |
Sardiini |
PIL |
Sardina pilchardus |
European pilchard (= Sardine) |
Kilohaili |
SPR |
Sprattus sprattus |
European sprat |
Sardelli |
ANE |
Engraulis encrasicolus |
European anchovy |
Sillinsukuiset e.m.l. |
CLU |
Clupeoidei |
Clupeoids n.e.i. |
Sarda |
BON |
Sarda sarda |
Atlantic bonito |
Silosarda |
BOP |
Orcynopsis unicolor |
Plain bonito |
Kuula- ja fregattimakrillit |
FRZ |
Auxis thazard A. rochei |
Frigate and bullet tunas |
Pikkuboniitti |
LTA |
Euthynnus alletteratus |
Atlantic black skipjack |
Boniitti |
SKJ |
Katsuwonus pelamis |
Skipjack tuna |
Tonnikala |
BFT |
Thunnus thynnus |
Northern bluefin tuna |
Valkotonnikala |
ALB |
Thunnus alalunga |
Albacore |
Isosilmätonnikala |
BET |
Thunnus obesus |
Bigeye tuna |
Tonnikalat e.m.l. |
TUN |
Thunnini |
Tunas n.e.i. |
Atlantinpurjekala |
SAI |
Istiophorus albicans |
Atlantic sailfish |
Purjekalat |
BIL |
Istiophoridae |
Marlins, sailfishes, spearfishes |
Miekkakala |
SWO |
Xiphias gladius |
Swordfish |
Tonnikalansukuiset e.m.l. |
TUX |
Scombroidei |
Tuna-like fishes n.e.i. |
Hopeahuotrakala |
SFS |
Lepidopus caudatus |
Silver scabbardfish |
Japaninmakrilli |
MAS |
Scomber japonicus |
Chub mackerel |
Makrilli |
MAC |
Scomber scombrus |
Atlantic mackerel |
Scomber-suvun makrillit e.m.l. |
MAZ |
Scomber spp. |
Scomber mackerels n.e.i. |
Makrillinsukuiset e.m.l. |
MKX |
Scombroidei |
Mackerel-like fishes n.e.i. |
Jättiläishai |
BSK |
Cetorhinus maximus |
Basking shark |
Kettuhai |
ALV |
Alopias vulpinus |
Thresher |
Makrillihai |
SMA |
Isurus oxyrinchus |
Shortfin mako |
Rengaskissahai |
SHO |
Galeus melastomus |
Blackmouth catshark |
Sinihai |
BSH |
Prionace glauca |
Blue shark |
Ruskohai |
CCP |
Carcharhinus plumbeus |
Sandbar shark |
Vasarahai |
SPZ |
Sphyrna zygaena |
Smooth hammerhead |
Kampavasarahai |
SPL |
Sphyrna lewini |
Scalloped hammerhead |
Nokkapiikkihai |
QUB |
Squalus blainville |
Longnose spurdog |
Nystypistinhai |
GUP |
Centrophorus granulosus |
Gulper shark |
Leijahai |
SCK |
Dalatias licha |
Kitefin shark |
Samettivalohai |
ETX |
Etmopterus spinax |
Velvet belly |
Okarausku |
RJC |
Raja clavata |
Thornback ray |
Keihäsrausku |
JDP |
Dasyatis pastinaca |
Common stingray |
Sillihai |
POR |
Lamna nasus |
Porbeagle |
Punahait |
SCL |
Scyliorhinus spp. |
Catsharks, nursehound |
Koirahait |
SDV |
Mustelus spp. |
Smoothhounds |
Piikkihai |
DGS |
Squalus acanthias |
Picked (= Spiny) dogfish |
Piikkihait e.m.l. |
DGX |
Squalidae |
Dogfish sharks n.e.i. |
Merienkeli |
AGN |
Squatina squatina |
Angelshark |
Merienkelit |
ASK |
Squatinidae |
Angelsharks, sand devils |
Piikkihaikalat e.m.l. |
SHX |
Squaliformes |
Large sharks n.e.i. |
Kitararauskut |
GTF |
Rhinobatidae |
Guitarfishes |
Raja-suvun rauskut e.m.l. |
SKA |
Raja spp. |
Skates |
Rauskukalat e.m.l. |
SRX |
Rajiformes |
Skates and rays n.e.i. |
Hait, rauskut jne. |
SKX |
Elasmobranchii |
Sharks, rays and skates etc. |
Merikalat e.m.l. |
MZZ |
Osteichthyes |
Marine fishes n.e.i. |
Isotaskurapu |
CRE |
Cancer pagurus |
Edible crab |
Rantataskurapu |
CMR |
Carcinus aestuarii |
Mediterranean shore crab |
Hämähäkkirapu |
SCR |
Maja squinado |
Spinous spider crab |
Meriravut e.m.l. |
CRA |
Brachyura |
Marine crabs n.e.i. |
Langusti |
PSL |
Palinurus mauritanicus |
Pink spiny lobster |
Langusti |
SLO |
Palinurus elephas |
Common spiny lobster |
Palinurus-suvun langustit e.m.l. |
CRW |
Palinurus spp. |
Palinurid spiny lobsters n.e.i. |
Keisarihummeri |
NEP |
Nephrops norvegicus |
Norway lobster |
Euroopanhummeri |
LBE |
Homarus gammarus |
European lobster |
Katkarapu |
TGS |
Melicertus kerathurus |
Caramote prawn |
Syvänmerenkatkarapu |
DPS |
Parapenaeus longirostris |
Deepwater rose shrimp |
Katkarapu |
SSH |
Aristaeopsis edwardsiana |
Scarlet shrimp |
Katkarapu |
ARA |
Aristeus antennatus |
Blue and red shrimp |
Katkarapu |
CPR |
Palaemon serratus |
Common prawn |
Hietakatkarapu |
CSH |
Crangon crangon |
Common shrimp |
Uivat kymmenjalkaisäyriäiset e.m.l. |
DCP |
Natantia |
Natantian decapods n.e.i. |
Sirkkaäyriäinen |
MTS |
Squilla mantis |
Mantis squillid |
Meriäyriäiset e.m.l. |
CRU |
Crustacea |
Marine crustaceans n.e.i. |
Kotilot e.m.l. |
GAS |
Gastropoda |
Gastropods n.e.i. |
Rantakotilo |
PEE |
Littorina littorea |
Periwinkle |
Osteri |
OYF |
Ostrea edulis |
European flat oyster |
Tyynenmerenosteri |
OYG |
Crassostrea gigas |
Pacific cupped oyster |
Välimerensinisimpukka |
MSM |
Mytilus galloprovincialis |
Mediterranean mussel |
Välimerenkampasimpukka |
SJA |
Pecten jacobaeus |
Great scallop |
Piikkikotilot |
MUE |
Murex spp. |
Murex |
Sydänsimpukka |
COC |
Cerastoderma edule |
Common cockle |
Venussimpukka |
SVE |
Chamelea gallina |
Striped Venus |
Isomattosimpukka |
CTG |
Ruditapes decussatus |
Grooved carpetshell |
Pikkumattosimpukka |
CTS |
Venerupis pullastra |
Carpetshell |
Tapes-suvun simpukat e.m.l. |
TPS |
Tapes spp. |
Carpetshells n.e.i. |
Donax-suvun simpukat |
DON |
Donax spp. |
Donax clams |
Huotrasimpukat |
RAZ |
Solen spp. |
Razor clams |
Simpukat e.m.l. |
CLX |
Bivalvia |
Clams n.e.i. |
Pääjalkaiset e.m.l. |
CEP |
Cephalopoda |
Cephalopods n.e.i. |
Seepia |
CTC |
Sepia officinalis |
Common cuttlefish |
Seepiat, pikkuseepiat |
CTL |
Sepiidae, Sepiolidae |
Cuttlefishes, bobtail squids |
Varsinaiset kalmarit |
SQC |
Loligo spp. |
Common squids |
Liitokalmari |
SQE |
Todarodes sagittatus |
European flying squid |
Meritursas |
OCC |
Octopus vulgaris |
Common octopus |
Eledone-suvun tursaat |
OCM |
Eledone spp. |
Horned and musky octopuses |
Myskitursaat |
OCT |
Octopodidae |
Octopuses |
Kalmarit e.m.l. |
SQU |
Loliginidae, Ommastrephidae |
Squids n.e.i. |
Merinilviäiset e.m.l. |
MOL |
Mollusca |
Marine molluscs n.e.i. |
Merikilpikonnat e.m.l. |
TTX |
Testudinata |
Marine turtles n.e.i. |
Merituppi |
SSG |
Microcosmus sulcatus |
Grooved sea-squirt |
Kalliomerisiili |
URM |
Paracentrotus lividus |
Stony sea-urchin |
Meduusat |
JEL |
Rhopilema spp. |
Jellyfishes |
LOUNAIS-ATLANTTI (pääkalastusalue 41)
Suomenkielinen nimi |
3-kirjaiminen tunnus |
Tieteellinen nimi |
Englanninkielinen nimi |
Kantasillit e.m.l. |
SHZ |
Alosa spp. |
Shads n.e.i. |
Kampelakalat e.m.l. |
FLX |
Pleuronectiformes |
Flatfishes n.e.i. |
Paralichthys-suvun kampelat |
BAX |
Paralichthys spp. |
Bastard halibuts |
Kielikampelat e.m.l. |
TOX |
Cynoglossidae |
Tonguefishes n.e.i. |
Ruskomora |
SAO |
Salilota australis |
Tadpole codling |
Morat |
MOR |
Moridae |
Moras |
Brasilianturska |
HKU |
Urophycis brasiliensis |
Brazilian codling |
Siniturska |
POS |
Micromesistius australis |
Southern blue whiting |
Argentiinankummeli |
HKP |
Merluccius hubbsi |
Argentine hake |
Etelänkummeli |
HKN |
Merluccius australis |
Patagonian hake |
Kummeliturskat e.m.l. |
HKX |
Merluccius spp. |
Hakes n.e.i. |
Patagonianhoki |
GRM |
Macruronus magellanicus |
Patagonian grenadier |
Hokit |
GRS |
Macruronus spp. |
Blue grenadiers |
Lestikalat |
GRV |
Macrourus spp. |
Grenadiers |
Turskakalat e.m.l. |
GAD |
Gadiformes |
Gadiformes n.e.i. |
Merimonnit e.m.l. |
CAX |
Ariidae |
Sea catfishes n.e.i. |
Isoliskokala |
LIG |
Saurida tumbil |
Greater lizardfish |
Argentiinanmeriankerias |
COS |
Conger orbignianus |
Argentine conger |
Pohja-ahvenkalat e.m.l. |
DPX |
Perciformes |
Demersal percomorphs n.e.i. |
Robalot e.m.l. |
ROB |
Centropomus spp. |
Snooks (= Robalos) n.e.i |
Meriahvenet |
GPB |
Mycteroperca spp. |
Brazilian groupers |
Punameriahven |
GPR |
Epinephelus mario |
Red grouper |
Meriahvenet e.m.l. |
GPX |
Epinephelus spp. |
Groupers n.e.i. |
Brasilianmeriahven |
BSZ |
Acanthistius brasilianus |
Argentine seabass |
Meriahvenet e.m.l. |
BSX |
Serranidae |
Groupers, seabasses n.e.i. |
Purppuranapsija |
SNC |
Lutjanus purpureus |
Southern red snapper |
Keltapyrstönapsija |
SNY |
Ocyurus chrysurus |
Yellowtail snapper |
Napsijat e.m.l. |
SNX |
Lutjanidae |
Snappers, jobfishes, n.e.i. |
Raitamurisija |
BRG |
Conodon nobilis |
Barred grunt |
Murisijat e.m.l. |
GRX |
Haemulidae (= Pomadasyidae) |
Grunts, sweetlips, n.e.i. |
Raitaveltto |
WKS |
Cynoscion striatus |
Striped weakfish |
Veltot e.m.l. |
WKX |
Cynoscion spp. |
Weakfishes n.e.i. |
Aaltorummuttaja |
CKA |
Micropogonias undulatus |
Atlantic croaker |
Amerikanrummuttaja |
KGB |
Menticirrhus americanus |
Southern kingcroaker |
Argentiinanrummuttaja |
CKY |
Umbrina canasai |
Argentine croaker |
Kuningasveltto |
WKK |
Macrodon ancylodon |
King weakfish |
Partarummuttaja |
BDM |
Pogonias cromis |
Black drum |
Rummuttajat e.m.l. |
CDX |
Sciaenidae |
Croakers, drums n.e.i. |
Sargit e.m.l. |
SRG |
Diplodus spp. |
Sargo breams n.e.i. |
Hammasahvenet e.m.l. |
DEX |
Dentex spp. |
Dentex n.e.i. |
Pargo |
RPG |
Pagrus pagrus |
Red porgy |
Hammasahvenet e.m.l. |
SBX |
Sparidae |
Porgies, seabreams, n.e.i. |
Mullot |
MUX |
Mullus spp. |
Surmullets (= Red mullets) |
Amerikannaamioahven |
CTA |
Nemadactylus bergi |
Castaneta |
Hieta-ahvenet |
SPB |
Pinguipes spp. |
Brazilian sandperches |
Soukkalättäahven |
FLA |
Percophis brasiliensis |
Brazilian flathead |
Jääahven |
BLP |
Eleginops maclovinus |
Patagonian blennie |
Hammasjääahven |
TOP |
Dissostichus eleginoides |
Patagonian toothfish |
Kyhmyjääahven |
NOG |
Gobiotothen gibbenfrons |
Humped rockcod |
Harmaajääahven |
NOS |
Lepidonotothen squamifrons |
Grey rockcod |
Patagonianjääahven |
NOT |
Patagonotothen brevicauda |
Patagonian rockcod |
Jääahven |
PAT |
Patagonotothen ramsayi |
Cod icefish |
Jääahvenet e.m.l. |
NOX |
Nototheniidae |
Antarctic rockcods, noties n.e.i. |
Jääkala |
SSI |
Chaenocephalus aceratus |
Blackfin icefish |
Makrillijääkala |
ANI |
Champsocephalus gunnari |
Mackerel icefish |
Jääkalat e.m.l. |
ICX |
Channichthyidae |
Icefishes n.e.i. |
Ahvenet e.m.l. |
PRC |
Percoidei |
Percoids n.e.i. |
Partanilkka |
CUS |
Genypterus blacodes |
Pink cusk-eel |
Meduusakalat e.m.l. |
CEN |
Centrolophidae |
Ruffs, barrelfishes n.e.i. |
Sinisuusimppu |
BRF |
Helicolenus dactylopterus |
Blackbelly rosefish |
Skorpionisimput e.m.l. |
SCO |
Scorpaenidae |
Scorpionfishes n.e.i. |
Prionotus-suvun simput |
SRA |
Prionotus spp. |
Atlantic searobins |
Brasiliannokkakala |
BAL |
Hemiramphus brasiliensis |
Ballyhoo halfbeak |
Liitokalat e.m.l. |
FLY |
Exocoetidae |
Flying fishes n.e.i. |
Barrakudat |
BAR |
Sphyraena spp. |
Barracudas |
Keltit e.m.l. |
MUL |
Mugilidae |
Mullets n.e.i. |
Hopeakyljet |
SIL |
Atherinidae |
Silversides (= Sandsmelts) |
Pelagiset ahvenkalat e.m.l. |
PPX |
Perciformes |
Pelagic percomorphs n.e.i. |
Sinikala |
BLU |
Pometomus saltatrix |
Bluefish |
Sinipiikkimakrilli |
JAA |
Trachurus picturatus |
Blue jack mackerel |
Piikkimakrillit e.m.l. |
JAX |
Trachurus spp. |
Jack and horse mackerels n.e.i. |
Piikkimakrillit e.m.l. |
TRE |
Caranx spp. |
Jacks, crevalles, n.e.i. |
Piikkimakrillit e.m.l. |
AMX |
Seriola spp. |
Amberjacks n.e.i. |
Täpläharppoja |
PAO |
Parona signata |
Parona leatherjack |
Piikkimakrillit e.m.l. |
CGX |
Carangidae |
Carangids n.e.i. |
Dolfiini |
DOL |
Coryphaena hippurus |
Common dolphinfish |
Voikalat |
BTG |
Peprilus spp. |
Gulf butterfish, harvestfishes |
Voikalat |
BUX |
Stromateidae |
Butterfishes silver pomfrets |
Hopeakala |
LAD |
Elops saurus |
Ladyfish |
Pikkutarponi |
TAR |
Megalops atlanticus |
Tarpon |
Sardiini |
BSR |
Sardinella janeiro |
Brazilian sardinella |
Sardinella-suvun lajit e.m.l. |
SIX |
Sardinella spp. |
Sardinellas n.e.i. |
Brasilianmenhaden |
MHS |
Brevoortia aurea |
Brazilian menhaden |
Argentiinanmenhaden |
MHP |
Brevoortia pectinata |
Argentine menhaden |
Harengula-suvun lajit |
SAS |
Harengula spp. |
Scaled sardines |
Kilohaili |
FAS |
Sprattus fuegensis |
Falkland sprat |
Argentiinansardelli |
ANA |
Engraulis anchoita |
Argentine anchoita |
Sardellit e.m.l. |
ANX |
Engraulidae |
Anchovies n.e.i. |
Sillinsukuiset e.m.l. |
CLU |
Clupeoidei |
Clupeoids n.e.i. |
Sarda |
BON |
Sarda sarda |
Atlantic bonito |
Raitamakrilli |
WAH |
Acanthocybium solandri |
Wahoo |
Kuningasmakrilli |
KGM |
Scomberomorus cavalla |
King mackerel |
Pilkkumakrilli |
SSM |
Scomberomorus maculatus |
Atlantic Spanish mackerel |
Scomberomorus-suvun makrillit e.m.l. |
KGX |
Scomberomorus spp. |
Seerfishes n.e.i. |
Kuula- ja fregattimakrillit |
FRZ |
Auxis thazard, A. rochei |
Frigate and bullet tunas |
Pikkuboniitti |
LTA |
Euthynnus alletteratus |
Atlantic black skipjack |
Boniitti |
SKJ |
Katsuwonus pelamis |
Skipjack tuna |
Tonnikala |
BFT |
Thunnus thynnus |
Northern bluefin tuna |
Mustaevätonnikala |
BLF |
Thunnus atlanticus |
Blackfin tuna |
Valkotonnikala |
ALB |
Thunnus alalunga |
Albacore |
Sinievätonnikala |
SBF |
Thunnus maccoyii |
Southern bluefin tuna |
Keltaevätonnikala |
YFT |
Thunnus albacares |
Yellowfin tuna |
Isosilmätonnikala |
BET |
Thunnus obesus |
Bigeye tuna |
Tonnikalat e.m.l. |
TUN |
Thunnini |
Tunas n.e.i. |
Atlantinpurjekala |
SAI |
Istiophorus albicans |
Atlantic sailfish |
Sinimarliini |
BUM |
Makaira nigricans |
Atlantic blue marlin |
Valkomarliini |
WHM |
Tetrapturus albidus |
Atlantic white marlin |
Purjekalat |
BIL |
Istiophoridae |
Marlins, sailfishes, spearfishes |
Miekkakala |
SWO |
Xiphias gladius |
Swordfish |
Tonnikalansukuiset e.m.l. |
TUX |
Scombroidei |
Tuna-like fishes n.e.i. |
Valkokäärmemakrilli |
WSM |
Thyrsitops lepidopoides |
White snake mackerel |
Huotrakala |
LHT |
Trichiurus lepturus |
Largehead hairtail |
Japaninmakrilli |
MAS |
Scomber japonicus |
Chub mackerel |
Isosilmäkettuhai |
BTH |
Alopias superciliosus |
Bigeye thresher |
Makrillihai |
SMA |
Isurus oxyrinchus |
Shortfin mako |
Sinihai |
BSH |
Prionace glauca |
Blue shark |
Haukkahai |
FAL |
Carcharhinus falciformis |
Silky shark |
Kuparihai |
BRO |
Carcharhinus brachyurus |
Copper shark |
Vasarahai |
SPZ |
Sphyrna zygaena |
Smooth hammerhead |
Kampavasarahai |
SPL |
Sphyrna lewini |
Scalloped hammerhead |
Harmaakoirahai |
GAG |
Galeorhinus galeus |
Tope shark |
Piikkihai |
DGS |
Squalus acanthias |
Picked dogfish |
Merienkelit e.m.l. |
ASK |
Squatinidae |
Angel sharks, sand devils n.e.i. |
Keltakuonokitararausku |
GUD |
Rhinobatos percellens |
Chola guitarfish |
Saharauskut |
SAW |
Pristidae |
Sawfishes |
Kärsäkuninkaat e.m.l. |
CAH |
Callorhinchidae |
Elephantfishes n.e.i. |
Kuonokoirahai |
SDP |
Mustelus schmitti |
Patagonian smoothhound |
Koirahait |
SDV |
Mustelus spp. |
Smoothhounds |
Galeorhinus-suvun hait |
LSK |
Galeorhinus spp. |
Liveroil sharks |
Rauskukalat e.m.l. |
SRX |
Rajiformes |
Skates and rays, n.e.i. |
Hait, rauskut jne. |
SKX |
Elasmobranchii |
Sharks, rays, skates, etc. |
Merikalat e.m.l. |
MZZ |
Osteichthyes |
Marine fishes n.e.i. |
Taskurapu |
CRZ |
Callinectes danae |
Dana swimcrab |
Kivirapu |
KCR |
Lithodes santolla |
Southern kingcrab |
Rapu |
PAG |
Paralomis granulosa |
Softshell red crab |
Geryon-suvun ravut e.m.l. |
GER |
Geryon spp. |
Geryons n.e.i. |
Meriravut e.m.l. |
CRA |
Brachyura |
Marine crabs n.e.i. |
Karibianlangusti |
SLC |
Panulirus argus |
Caribbean spiny lobster |
Panulirus-suvun langustit e.m.l. |
SLV |
Panulirus spp. |
Tropical spiny lobsters n.e.i. |
Katkarapu |
ABS |
Penaeus aztecus |
Northern brown shrimp |
Katkarapu |
PNB |
Penaeus brasiliensis |
Redspotted shrimp |
Penaeus-suvun katkaravut e.m.l. |
PEN |
Penaeus spp. |
Penaeus shrimps n.e.i. |
Katkarapu |
BOB |
Xiphopenaeus kroyeri |
Atlantic seabob |
Katkarapu |
ASH |
Artemesia longinaris |
Argentine stiletto shrimp |
Katkarapu |
LAA |
Pleoticus muelleri |
Argentine red shrimp |
Uivat kymmenjalkaisäyriäiset e.m.l. |
DCP |
Natantia |
Natantian decapods n.e.i. |
Etelänkrilli |
KRI |
Euphausia spp. |
Antarctic krill |
Meriäyriäiset e.m.l. |
CRU |
Crustacea |
Marine crustaceans n.e.i. |
Kotilot e.m.l. |
GAS |
Gastropoda |
Gastropods n.e.i. |
Crassostrea-suvun osterit e.m.l. |
OYC |
Crassostrea spp. |
Cupped oysters n.e.i. |
Platansinisimpukka |
MSR |
Mytilus platensis |
River Plata mussel |
Sinisimpukka |
MSC |
Aulacomya ater |
Magellan mussel |
Kampasimpukat e.m.l. |
SCX |
Pectinidae |
Scallops n.e.i. |
Donax-suvun simpukat |
DON |
Donax spp. |
Donax clams |
Simpukat e.m.l. |
CLX |
Bivalvia |
Clams n.e.i. |
Seepiat, pikkuseepiat |
CTL |
Sepiidae, Sepiolidae |
Cuttlefishes, bobtail squids |
Kalmari |
SQP |
Loligo gahi |
Patagonian squid |
Varsinaiset kalmarit |
SQC |
Loligo spp. |
Common squids |
Argentiinankalmari |
SQA |
Illex argentinus |
Argentine shortfin squid |
Kalmari |
SQS |
Martialia hyadesii |
Sevenstar flying squid |
Myskitursaat |
OCT |
Octopodidae |
Octopuses |
Kalmarit e.m.l. |
SQU |
Loliginidae, Ommastrephidae |
Squids n.e.i. |
Merinilviäiset e.m.l. |
MOL |
Mollusca |
Marine molluscs n.e.i. |
Merikilpikonnat e.m.l. |
TTX |
Testudinata |
Marine turtles n.e.i. |
KAAKKOIS-ATLANTTI (pääkalastusalue 47)
Suomenkielinen nimi |
3-kirjaiminen tunnus |
Tieteellinen nimi |
Englanninkielinen nimi |
Kampelakalat e.m.l. |
FLX |
Pleuronectiformes |
Flatfishes n.e.i. |
Pikkusuomuantura |
SOW |
Austroglossus microlepis |
West coast sole |
Muta-antura |
SOE |
Austroglossus pectoralis |
Mud sole |
Austroglossus-suvun merianturat e.m.l. |
SOA |
Austroglossus spp. |
Southeast Atlantic soles n.e.i. |
Kielikampelat e.m.l. |
TOX |
Cynoglossidae |
Tonguefishes n.e.i. |
Tummakummeli |
HKB |
Merluccius polli |
Benguela hake |
Rantakummeli |
HKK |
Merluccius capensis |
Shallow-water Cape hake |
Teräskummeli |
HKO |
Merluccius paradoxus |
Deepwater Cape hake |
Ranta- ja teräskummelit |
HKC |
Merluccius capensis, M. paradoxus |
Cape hakes |
Kummeliturskat |
HKZ |
Merlucciidae |
Merluccid hakes |
Turskakalat e.m.l. |
GAD |
Gadiformes |
Gadiforms n.e.i. |
Lättäkalat |
HAF |
Sternoptychidae |
Hatchetfishes |
Maurolicus-suvun lajit e.m.l. |
MAU |
Maurolicus spp. |
Lightfishes n.e.i. |
Helmikylki |
MAV |
Maurolicus muelleri |
Silver lightfish |
Vihersilmät |
GRE |
Chlorophthalmidae |
Greeneyes |
Kissamerimonni |
GAT |
Galeichthyes feliceps |
White barbel |
Turpamerimonni |
SMC |
Arius heudoloti |
Smoothmouth sea catfish |
Merimonnit e.m.l. |
CAX |
Ariidae |
Sea catfishes n.e.i. |
Isoliskokala |
LIG |
Saurida tumbil |
Greater lizardfish |
Liskokalat e.m.l.. |
LIX |
Synodontidae |
Lizardfishes n.e.i. |
Meriankeriaat e.m.l. |
COX |
Congridae |
Conger eels n.e.i. |
Torvikala |
SNS |
Macroramphosus scolopax |
Slender snipefish |
Torvikalat |
SNI |
Macroramphosidae |
Snipefishes |
Limapäät |
ALF |
Beryx spp. |
Alfonsinos |
Limapäät e.m.l. |
BRX |
Berycidae |
Alfonsinos n.e.i. |
Pietarinkala |
JOD |
Zeus faber |
John Dory |
Hopeapietarinkala |
JOS |
Zenopsis conchifera |
Silvery John Dory |
Pietarinkalat e.m.l. |
ZEX |
Zeidae |
Dories n.e.i. |
Karjukalat |
BOR |
Caproidae |
Boarfishes |
Karjukala |
BOC |
Capros aper |
Boarfish |
Pohja-ahvenkalat e.m.l. |
DPX |
Perciformes |
Demersal percomorphs n.e.i. |
Meriahvenet |
GPX |
Epinephelus spp. |
Groupers n.e.i. |
Hylkyahven |
WRF |
Polyprion americanus |
Wreckfish |
Meriahvenet e.m.l. |
BSX |
Serranidae |
Groupers, seabasses n.e.i. |
Suurisilmät e.m.l. |
BIG |
Priacanthus spp. |
Bigeyes n.e.i. |
Suurisilmät |
PRI |
Priacanthidae |
Bigeyes, glasseyes, bulleyes |
Kardinaaliahvenet e.m.l. |
APO |
Apogonidae |
Cardinalfishes n.e.i. |
Lyhtyahvenet |
ACR |
Acropomatidae |
Glow-bellies, splitfins |
Japaninmeribassi |
SYN |
Synagrops japonicus |
Blackmouth splitfin |
Synagrops-suvun lajit e.m.l. |
SYS |
Synagrops spp. |
Splitfins n.e.i. |
Rusovaeltaja |
EMM |
Emmelichthys nitidus |
Cape bonnetmouth |
Vaeltajat |
EMT |
Emmelichthyidae |
Bonnetmouths, rubyfishes, etc. |
Napsijat e.m.l. |
SNX |
Lutjanidae |
Snappers, jobfishes, n.e.i. |
Nemipterus-suvun lajit |
THB |
Nemipterus spp. |
Threadfin breams |
Pennat |
THD |
Nemipteridae |
Threadfin, monocle, dwarf breams |
Isosilmämurisija |
GRB |
Brachydeuterus auratus |
Bigeye grunt |
Kumihuulimurisija |
GBR |
Plectorhinchus mediterraneus |
Rubberlip grunt |
Pippurimurisija |
BUR |
Pomadasys jubelini |
Sompat grunt |
Murisijat e.m.l. |
GRX |
Haemulidae (= Pomadasyidae) |
Grunts, sweetlips, n.e.i. |
Hopeaveltto |
KOB |
Argyrosomus hololeipidotus |
Southern meagre (= Kob) |
Kapinrummuttaja |
AWE |
Atractoscion aequidens |
Geelbek croaker |
Sapelihammasrummuttaja |
LKR |
Otolithes ruber |
Tigertooth croaker |
Rummuttajat |
CKW |
Pseudotolithus spp. |
West African croakers |
Rummuttajat e.m.l. |
CDX |
Sciaenidae |
Croakers, drums n.e.i. |
Rummuttaja |
UCA |
Umbrina canariensis |
Canary drum (= Baardman) |
Veltot e.m.l. |
WKX |
Cynoscion spp. |
Weakfishes n.e.i. |
Pagelli |
TJO |
Pagellus natalensis |
Natal pandora |
Hammasahvenet e.m.l. |
SBX |
Sparidae |
Porgies, seabreams n.e.i. |
Pagellit e.m.l. |
PAX |
Pagellus spp. |
Pandoras n.e.i. |
Sargit e.m.l. |
SRG |
Diplodus spp. |
Sargo breams n.e.i. |
Isosilmähammasahven |
DEL |
Dentex macrophthalmus |
Large-eye dentex |
Angolanhammasahven |
DEA |
Dentex angolensis |
Angolan dentex |
Kanarianhammasahven |
DEN |
Dentex canariensis |
Canary dentex |
Hammasahvenet e.m.l. |
DEX |
Dentex spp. |
Dentex n.e.i. |
Tummasargi |
BRB |
Spondyliosoma cantharus |
Black seabream |
Natalinsargi |
SLF |
Argyrozona argyrozona |
Carpenter seabream |
Punaraitasargi |
SLD |
Cheimerius nufar |
Santer seabream |
Jättisargi |
RER |
Petrus rupestris |
Red steenbras |
Huulisargi |
PGA |
Pterogymnus laniarius |
Panga seabream |
Hammasahven |
WSN |
Rhabdosargus globiceps |
White stumpnose |
Pargot e.m.l. |
SBP |
Pagrus spp. |
Pargo breams n.e.i. |
Boga |
BOG |
Boops boops |
Bogue |
Chrysoblephus-suvun lajit e.m.l. |
RSX |
Chrysoblephus spp. |
Stumpnose, dageraadbreams, n.e.i. |
Valkopagelli |
SNW |
Lithognathus lithognathus |
Whitesteenbras |
Lithognathus-suvun lajit |
STW |
Lithognathus spp. |
Steenbrasses, n.e.i. |
Marmoripagelli |
SSB |
Lithognathus mormyrus |
Sand steenbras |
Pachymetopon-suvun lajit |
CPP |
Pachymetopon spp. |
Copper breams |
Juovaboga |
SLM |
Sarpa salpa |
Salema (= Strepie) |
Polysteganus-suvun lajit e.m.l. |
PLY |
Polysteganus spp. |
Polystegan seabreams n.e.i. |
Mosambikinsargi |
SCM |
Polysteganus praeorbitalis |
Scotsman seabream |
Aaltosargi |
SEV |
Polysteganus undulosus |
Seventyfour seabream |
Hammasahven |
SBU |
Polysteganus coeruleopunctatus |
Blueskin seabream |
Hammasahvenet e.m.l. |
SBX |
Sparidae |
Porgies, seabreams, n.e.i. |
Pikarellit |
PIC |
Spicara spp. |
Picarels |
Mullot e.m.l. |
MUM |
Mullidae |
Goatfishes, red mullets n.e.i. |
Mullot |
MUX |
Mullus spp. |
Surmullets (= Red mullets) |
Kaljuunakalat e.m.l. |
COT |
Dichistiidae |
Galjoens n.e.i. |
Kaljuunakala |
GAJ |
Dichistius capensis |
Galjoen |
Lepakkokalat |
SPA |
Ephippidae |
Spadefishes |
Afrikanlevykala |
SIC |
Drepane africana |
African sicklefish |
Partanilkat e.m.l. |
OPH |
Ophidiidae |
Cuskeels, brotulas n.e.i. |
Kapinpartanilkka |
KCP |
Genypterus capensis |
Kingclip |
Tokot e.m.l. |
GPA |
Gobiidae |
Gobies n.e.i. |
Valkotäpläsimppu |
REC |
Sebastes capensis |
Cape redfish |
Simput e.m.l. |
ROK |
Helicolenus spp. |
Rosefishes n.e.i. |
Sinisuusimppu |
BRF |
Helicolenus dactylopterus |
Blackbelly rosefish |
Skorpionisimput e.m.l. |
SCO |
Scorpaenidae |
Scorpionfishes, n.e.i. |
Piikkikurnusimppu |
GUN |
Trigla lyra |
Piper gurnard |
Kapinkurnusimppu |
GUC |
Chelidonichthys capensis |
Cape gurnard |
Kurnusimput e.m.l. |
GUX |
Triglidae |
Gurnards, searobins n.e.i. |
Kurnusimput |
GUY |
Trigla spp. |
Gurnards |
Säppikalat |
TRI |
Balistidae |
Triggerfishes, durgons |
Munkkikrotti |
MOK |
Lophius upsicephalus |
Cape monk |
Merikrotit e.m.l. |
ANF |
Lophiidae |
Anglerfishes n.e.i. |
Ulappavalokala |
LAN |
Lampanyctodes hectoris |
Lanternfish |
Valokalat |
LXX |
Myctophidae |
Lanternfishes |
Nokkakalat e.m.l. |
BEN |
Belonidae |
Needlefishes n.e.i. |
Nokkakalat |
NED |
Tylosurus spp. |
Needlefishes |
Makrillihauet e.m.l. |
SAX |
Scomberesocidae |
Sauries n.e.i. |
Makrillihauki |
SAU |
Scomberesox saurus |
Atlantic saury |
Barrakudat |
BAR |
Sphyraena spp. |
Barracudas |
Barrakudat |
BAZ |
Sphyraenidae |
Barracudas |
Keltit e.m.l. |
MUL |
Mugilidae |
Mullets n.e.i. |
Siimaevät e.m.l. |
THF |
Polynemidae |
Threadfins, tasselfishes n.e.i. |
Siimaevä |
GAL |
Galeoides decadactylus |
Lesser African threadfin |
Pelagiset ahvenkalat e.m.l. |
PPX |
Perciformes |
Pelagic percomorphs n.e.i. |
Sinikala |
BLU |
Pomatomus saltatrix |
Bluefish |
Sinikalat e.m.l. |
POT |
Pomatomidae |
Bluefishes n.e.i. |
Oka-ahven |
CBA |
Rachycentron canadum |
Cobia |
Oka-ahvenet e.m.l. |
CBX |
Rachycentridae |
Cobias n.e.i. |
Kapinpiikkimakrilli |
HMC |
Trachurus capensis |
Cape horse mackerel |
Kiilapiikkimakrilli |
HMZ |
Trachurus trecae |
Cunene horse mackerel |
Piikkimakrillit e.m.l. |
JAX |
Trachurus spp. |
Jack and horse mackerels n.e.i. |
Piikkimakrillit |
SDX |
Decapterus spp. |
Scads |
Hevospiikkimakrilli |
CVJ |
Caranx hippos |
Crevalle jack |
Täpläeväpiikkimakrilli |
HMY |
Caranx rhonchus |
False scad |
Piikkimakrillit e.m.l. |
TRE |
Caranx spp. |
Jacks, crevalles, n.e.i. |
Afrikanmurjottaja |
LUK |
Selene dorsalis |
Lookdown fish |
Pompanot |
POX |
Trachinotus spp. |
Pompanos |
Keltapyrstöpiikkimakrilli |
YTC |
Seriola lalandi |
Yellowtail amberjack |
Piikkimakrillit e.m.l. |
AMX |
Seriola spp. |
Amberjacks n.e.i. |
Amiapompano |
LEE |
Lichia amia |
Leerfish (= Garrick) |
Puskurikala |
BUA |
Chloroscombrus chrysurus |
Atlantic bumper |
Piikkimakrillit e.m.l. |
CGX |
Carangidae |
Carangids n.e.i. |
Pomfretit e.m.l. |
BRZ |
Bramidae |
Pomfrets, ocean breams n.e.i. |
Pomfretti |
POA |
Brama brama |
Atlantic pomfret |
Dolfiini |
DOL |
Coryphaena hippurus |
Common dolphinfish |
Dolfiinit e.m.l. |
DOX |
Coryphaenidae |
Dolphinfishes n.e.i. |
Sinivoikala |
BLB |
Stromateus fiatola |
Blue butterfish |
Voikalat |
BUX |
Stromateidae |
Butterfishes, silverpomfrets |
Naiskalat |
ALU |
Albulidae |
Bonefishes |
Atlantintrissa |
BNF |
Pterothrissus belloci |
Longfin bonefish |
Kultasardiini |
SAA |
Sardinella aurita |
Round sardinella |
Pilkkapyrstösardiini |
SAE |
Sardinella maderensis |
Madeiran sardinella |
Silmäsardiini |
PIA |
Sardinops ocellatus |
Southern African pilchard |
Pikkupyörösilli |
WRR |
Etrumeus whiteheadi |
Whitehead's round herring |
Sardelli |
ANC |
Engraulis capensis |
Southern African anchovy |
Sardellit e.m.l. |
ANX |
Engraulidae |
Anchovies n.e.i. |
Sillit e.m.l. |
CLP |
Clupeidae |
Herrings, sardines n.e.i. |
Sardinella-suvun lajit e.m.l. |
SIX |
Sardinella spp. |
Sardinellas n.e.i. |
Sillinsukuiset e.m.l. |
CLU |
Clupeoidei |
Clupeoids n.e.i. |
Sarda |
BON |
Sarda sarda |
Atlantic bonito |
Raitamakrilli |
WAH |
Acanthocybium solandri |
Wahoo |
Fregattimakrilli |
FRI |
Auxis thazard |
Frigate tuna |
Kuula- ja fregattimakrillit |
FRZ |
Auxis thazard, A. rochei |
Frigate and bullet tunas |
Seepramakrilli |
COM |
Scomberomorus commerson |
Narrow-banded Spanish mackerel |
Pilkkumakrilli |
SSM |
Scomberomorus maculatus |
King mackerel |
Afrikanmakrilli |
MAW |
Scomberomorus tritor |
West African Spanish mackerel |
Juovamakrilli |
KAK |
Scomberomorus plurilineatus |
Kanadi kingfish |
Scomberomorus-suvun makrillit e.m.l. |
KGX |
Scomberomorus spp. |
Seerfishes n.e.i. |
Pikkuboniitti |
LTA |
Euthynnus alletteratus |
Atlantic black skipjack |
Kiilaboniitti |
KAW |
Euthynnus affinis |
Kawakawa |
Boniitti |
SKJ |
Katsuwonus pelamis |
Skipjack tuna |
Tonnikala |
BFT |
Thunnus thynnus |
Northern bluefin tuna |
Valkotonnikala |
ALB |
Thunnus alalunga |
Albacore |
Sinievätonnikala |
SBF |
Thunnus maccoyji |
Southern bluefin tuna |
Keltaevätonnikala |
YFT |
Thunnus albacares |
Yellowfin tuna |
Isosilmätonnikala |
BET |
Thunnus obesus |
Bigeye tuna |
Atlantinpurjekala |
SAI |
Istiophorus albicans |
Atlantic sailfish |
Sinimarliini |
BUM |
Makaira nigricans |
Atlantic blue marlin |
Mustamarliini |
BLM |
Makaira indica |
Black marlin |
Valkomarliini |
WHM |
Tetrapturus albidus |
Atlantic white marlin |
Purjekalat |
BIL |
Istiophoridae |
Marlins, sailfishes, spearfishes |
Miekkakala |
SWO |
Xiphias gladius |
Swordfish |
Miekkakalat |
XIP |
Xiphiidae |
Swordfishes |
Tonnikalansukuiset e.m.l. |
TUX |
Scombroidei |
Tuna-like fishes n.e.i. |
Käärmemakrillit e.m.l. |
GEP |
Gempylidae |
Snake mackerels, escolars n.e.i. |
Kuta |
SNK |
Thyrsites atun |
Snoek |
Huotrakala |
LHT |
Trichiurus lepturus |
Largehead hairtail |
Huotrakalat e.m.l. |
CUT |
Trichiuridae |
Hairtails, cutlassfishes n.e.i. |
Hopeahuotrakala |
SFS |
Lepidopus caudatus |
Silver scabbardfish |
Japaninmakrilli |
MAS |
Scomber japonicus |
Chub mackerel |
Makrillit e.m.l. |
MAX |
Scombridae |
Mackerels n.e.i. |
Makrillinsukuiset e.m.l. |
MKX |
Scombroidei |
Mackerel-like fishes n.e.i. |
Makrillihai |
SMA |
Isurus oxyrinchus |
Shortfin mako |
Sinihai |
BSH |
Prionace glauca |
Blue shark |
Vasarahai |
SPZ |
Sphyrna zygaena |
Smooth hammerhead |
Koirahait e.m.l. |
SDV |
Mustelus spp. |
Smooth-hounds n.e.i. |
Harmaakoirahai |
GAG |
Galeorhinus galeus |
Tope shark |
Merienkelit e.m.l. |
ASK |
Squatinidae |
Angelsharks, sand devils n.e.i. |
Raja-suvun rauskut e.m.l. |
SKA |
Raja spp. |
Raja rays n.e.i. |
Rauskukalat e.m.l. |
SRX |
Rajiformes |
Rays, stingrays, mantas n.e.i. |
Kapinkärsäkuningas |
CHM |
Callorhinchus capensis |
Cape elephantfish |
Hait, rauskut jne. e.m.l. |
SKX |
Elasmobranchii |
Sharks, rays, skates, etc. n.e.i. |
Sillihait |
MSK |
Lamnidae |
Mackerel sharks, porbeagles |
Kissahait |
SYX |
Scyliorhinidae |
Catsharks |
Tiikerihait |
RSK |
Carcharhinidae |
Requiem sharks |
Vasarahait |
SPY |
Sphyrnidae |
Bonnethead, hammerhead sharks |
Silokoirahai |
SMD |
Mustelus mustelus |
Smoothhound |
Piikkihait e.m.l. |
DGX |
Squalidae |
Dogfish sharks n.e.i. |
Piikkihai |
DGS |
Squalus acanthias |
Picked (= Spiny) dogfish |
Töppöpiikkihai |
DOP |
Squalus megalops |
Shortnose dogfish |
Kitararauskut |
GTF |
Rhinobatidae |
Guitarfishes |
Saharauskut |
SAW |
Pristidae |
Sawfishes |
Rauskut e.m.l. |
RAJ |
Rajidae |
Skates n.e.i. |
Raja-suvun rauskut e.m.l. |
SKA |
Raja spp. |
Skates |
Keihäsrauskut |
STT |
Dasyaididae (= Trygonidae) |
Stingrays, butterfly rays |
Kotkarauskut |
EAG |
Myliobatidae |
Eagle rays |
Paholaisrauskut |
MAN |
Mobulidae |
Mantas |
Sähkörauskut |
TOD |
Torpedinidae |
Torpedo (= Electric) rays |
Kärsäkuninkaat e.m.l. |
CAH |
Callorhinchidae |
Elephantfishes n.e.i. |
Rauskukalat e.m.l. |
BAI |
Batoidimorpha (Hypotremata) |
Rays, skates, mantas n.e.i. |
Erilaiset hait e.m.l. |
SKH |
Selachimorpha (Pleurotremata) |
Various sharks n.e.i. |
Hait, rauskut jne. |
SKX |
Elasmobranchii |
Sharks, rays, skates etc |
Rustokalat e.m.l. |
CAR |
Chondrichthyes |
Cartilaginous fishes n.e.i. |
Koppapääkalat |
HOL |
Chimaeriformes |
Chimaeras n.e.i. |
Merikalat e.m.l. |
MZZ |
Osteichthyes |
Marine fishes n.e.i. |
Isotaskurapu |
CRE |
Cancer pagurus |
Edible crab |
Isotaskuravut |
CAD |
Cancridae |
Jonah crabs, rock crabs |
Ravut e.m.l. |
SWM |
Portunidae |
Swimming crabs n.e.i. |
Kuningasravut e.m.l. |
KCX |
Lithodidae |
King crabs n.e.i. |
Kivirapu |
KCR |
Lithodes santolla |
Southern king crabs |
Kuningasrapu |
KCA |
Lithodes ferox |
King crab |
Punataskurapu |
CGE |
Chaceon maritae |
West African geryon |
Ravut e.m.l. |
GER |
Geryon spp. |
Geryons n.e.i. |
Syvänmerentaskuravut |
GEY |
Geryonidae |
Deep-sea crabs, geryons |
Meriravut e.m.l. |
CRA |
Brachyura |
Marine crabs n.e.i. |
Panulirus-suvun langustit e.m.l. |
SLV |
Panulirus spp. |
Tropical spiny lobsters n.e.i. |
Langusti |
LOY |
Panulirus regius |
Royal spiny lobster |
Transkeinlangusti |
LOK |
Panulirus homarus |
Scalloped spiny lobster |
Tyynenmerenlangusti |
LBC |
Jasus lalandii |
Cape rock lobster |
Tristaninlangusti |
LBT |
Jasus tristani |
Tristan da Cunha rock lobster |
Natalinlangusti |
SLN |
Palinurus delagoae |
Natal spiny lobster |
Langusti |
SLS |
Palinurus gilchristi |
South coast spiny lobster |
Palinuridae-heimon langustit e.m.l. |
VLO |
Palinuridae |
Spiny lobsters n.e.i. |
Tohveliravut |
LOS |
Scyllaridae |
Slipper lobsters |
Hummeri |
NES |
Nephropsis stewarti |
Indian Ocean lobsterette |
Hummerit |
NEX |
Nephropidae |
True lobsters, lobsterettes |
Katkarapu |
TGS |
Melicertus kerathurus |
Caramote prawn |
Katkarapu |
PNI |
Penaeus indicus |
Indian white prawn |
Katkarapu |
SOP |
Penaeus notiatis |
Southern pink shrimp |
Penaeus-suvun katkaravut e.m.l. |
PEN |
Penaeus spp. |
Penaeus shrimps n.e.i. |
Syvänmerenkatkarapu |
DPS |
Parapenaeus longirostris |
Deepwater rose shrimp |
Valkokatkaravut |
PEZ |
Penaeidae |
Penaeid shrimps |
Katkarapu |
ARV |
Aristeus varidens |
Striped red shrimp |
Aristeidae-heimon katkaravut |
ARI |
Aristeidae |
Aristeid shrimps |
Katkarapu |
CPR |
Palaemon serratus |
Common prawn |
Katkaravut |
SOZ |
Solenoceridae |
Solenocerid shrimps |
Haliporoides-suvun katkaravut |
KNI |
Haliporoides spp. |
Knife shrimps |
Katkarapu |
KNS |
Haliporoides triarthrus |
Knife shrimp |
Katkarapu |
JAQ |
Haliporoides sibogae |
Jack-knife shrimp |
Uivat kymmenjalkaisäyriäiset e.m.l. |
DCP |
Natantia |
Natantian decapods n.e.i. |
Meriäyriäiset e.m.l. |
CRU |
Crustacea |
Marine crustaceans n.e.i. |
Abaloni |
ABP |
Haliotis midae |
Perlemoen abalone |
Kotilo |
GIW |
Turbo sarmaticus |
Giant periwinkle |
Ostrea-suvun osterit e.m.l. |
OYX |
Ostrea spp. |
Flat oysters n.e.i. |
Hammasosteri |
ODE |
Ostrea denticulata |
Denticulate rock oyster |
Tyynenmerenosteri |
OYG |
Crassostrea gigas |
Pacific cupped oyster |
Crassostrea-suvun osterit e.m.l. |
OYC |
Crassostrea spp. |
Cupped oysters n.e.i. |
Vihersimpukka |
MSL |
Perna perna |
Rock mussel |
Sinisimpukat e.m.l. |
MSX |
Mytilidae |
Sea mussels n.e.i. |
Kampasimpukka |
PSU |
Pecten sulcicostatus |
… |
Kampasimpukat e.m.l. |
SCX |
Pectinidae |
Scallops n.e.i. |
Vinohammassimpukka |
MAG |
Mactra glabrata |
Smooth mactra |
Mactridae-suvun simpukat |
MAT |
Mactridae |
Mactra surf clams |
Venussimpukat |
CLV |
Veneridae |
Venus clams |
Venussimpukka |
DOR |
Dosinia orbignyi |
… |
Donax-suvun simpukat |
DON |
Donax spp. |
Donax clams |
Kapinveitsisimpukka |
RAC |
Solen capensis |
Cape razor clams |
Huotrasimpukat, veitsisimpukat |
SOI |
Solenidae |
Razor clams, knife clams |
Simpukat e.m.l. |
CLX |
Bivalvia |
Clams n.e.i. |
Seepiat, pikkuseepiat |
CTL |
Sepiidae, Sepiolidae |
Cuttlefishes, bobtail squids |
Kapinkalmari |
CHO |
Loligo reynaudi |
Chokker squid |
Angolanliitokalmari |
SQG |
Todarodes angolensis |
Angolan flying squid |
Varsinaiset kalmarit |
SQC |
Loligo spp. |
Common squids |
Myskitursaat |
OCT |
Octopodidae |
Octopuses |
Kalmarit e.m.l. |
SQU |
Loliginidae, Ommastrephidae |
Squids n.e.i. |
Merinilviäiset e.m.l. |
MOL |
Mollusca |
Marine molluscs n.e.i. |
Afrikanmerikarhu |
SEK |
Arctocephalus pusillus |
South African fur seal |
Merituppi |
SSR |
Pyura stolonifera |
Red bait |
Merisiili |
URR |
Parechinus angulosus |
… |
Varsinaiset merimakkarat e.m.l. |
CUX |
Holothuroidea |
Sea-cucumbers n.e.i. |
Vesiselkärangattomat e.m.l. |
INV |
Invertebrata |
Aquatic invertebrates n.e.i. |
LÄNTINEN INTIAN VALTAMERI (pääkalastusalue 51)
Suomenkielinen nimi |
3-kirjaiminen tunnus |
Tieteellinen nimi |
Englanninkielinen nimi |
Juomuhilsa |
HIX |
Hilsa kelee |
Kelee shad |
Hilsa |
HIL |
Tenualosa ilisha |
Hilsa shad |
Maitokala |
MIL |
Chanos chanos |
Milkfish |
Barramundi |
GIP |
Lates calcarifer |
Giant seaperch (= Barramundi) |
Kampelakalat e.m.l. |
FLX |
Pleuronectiformes |
Flatfishes n.e.i. |
Alkukampela |
HAI |
Psettodes erumei |
Indian halibut |
Kielikampelat e.m.l. |
TOX |
Cynoglossidae |
Tonguefishes n.e.i. |
Täpläantenniturska |
UNC |
Bregmaceros mcclellandi |
Unicorn cod |
Turskakalat e.m.l. |
GAD |
Gadiformes |
Gadiformes n.e.i. |
Bummalo |
BUC |
Harpadon nehereus |
Bombay duck |
Merimonnit e.m.l. |
CAX |
Ariidae |
Seacatfishes n.e.i. |
Isoliskokala |
LIG |
Saurida tumbil |
Greater lizardfish |
Sahaliskokala |
LIB |
Saurida undosquamis |
Brushtooth lizardfish |
Liskokalat e.m.l. |
LIX |
Synodontidae |
Lizardfishes n.e.i. |
Muraenesox-suvun haukiankeriaat e.m.l. |
PCX |
Muraenesox spp. |
Pike congers n.e.i. |
Meriankeriaat e.m.l. |
COX |
Congridae |
Conger eels n.e.i. |
Limapäät |
ALF |
Beryx spp. |
Alfonsinos |
Pietarinkala |
JOD |
Zeus faber |
Japanese John Dory |
Pohja-ahvenkalat e.m.l. |
DPX |
Perciformes |
Demersal percomorphs n.e.i. |
Meriahvenet e.m.l. |
GPX |
Epinephelus spp. |
Groupers n.e.i. |
Meriahvenet e.m.l. |
BSX |
Serranidae |
Groupers, seabasses n.e.i. |
Suurisilmät e.m.l. |
BIG |
Priacanthus spp. |
Bigeyes n.e.i. |
Kuoreahvenet |
WHS |
Sillaginidae |
Sillago whitings |
Valkoahven |
TRF |
Lactarius lactarius |
False trevally |
Vaeltajat |
EMT |
Emmelichthyidae |
Bonnetmouths, rubyfishes, etc. |
Mangrovenapsija |
RES |
Lutjanus argentimaculatus |
Mangrove red snapper |
Napsijat e.m.l. |
SNA |
Lutjanus spp. |
Snappers n.e.i. |
Napsijat e.m.l. |
SNX |
Lutjanidae |
Snappers, jobfishes, n.e.i. |
Nemipterus-suvun lajit |
THB |
Nemipterus spp. |
Threadfin breams |
Pennat |
THD |
Nemipteridae |
Threadfin, monocle dwarf breams |
Lima-ahvenet e.m.l. |
POY |
Leiognathus spp. |
Ponyfishes (= Slipmouths) n.e.i. |
Murisijat e.m.l. |
GRX |
Haemulidae (= Pomadasyidae) |
Grunts, sweetlips, n.e.i. |
Hopeaveltto |
KOB |
Argyrosomus hololepidotus |
Southern meagre (= Kob) |
Kapinrummuttaja |
AWE |
Atractoscion aequidens |
Geelbek croaker |
Rummuttajat e.m.l. |
CDX |
Sciaenidae |
Croakers, drums n.e.i. |
Putsarit |
EMP |
Lethrinidae |
Emperors (Scavengers) |
Pagellit e.m.l. |
PAX |
Pagellus spp. |
Pandoras n.e.i. |
Hammasahvenet e.m.l. |
DEX |
Dentex spp. |
Dentex n.e.i. |
Hammasahven |
KBR |
Argyrops spinifer |
King soldier bream |
Punaraitasargi |
SLD |
Cheimerius nufar |
Santer seabream |
Jättisargi |
RER |
Petrus rupestris |
Red steenbras |
Chrysoblephus-suvun lajit e.m.l. |
RSX |
Chrysoblephus spp. |
Stumpnose, dageraad breams, n.e.i. |
Hammasahvenet e.m.l. |
SBX |
Sparidae |
Porgies, seabreams, n.e.i. |
Mullot |
MUX |
Mullus spp. |
Surmullets (= Red mullets) |
Upeneus-suvun mullot |
GOX |
Upeneus spp. |
Goatfishes |
Mullot e.m.l. |
MUM |
Mullidae |
Goatfishes, red mullets n.e.i. |
Pilkkulevykala |
SPS |
Drepane punctata |
Spotted sicklefish |
Huulikalat |
WRA |
Labridae |
Wrasses, hogfishes, etc. |
Mojarat |
MOJ |
Gerres spp. |
Mojarras (= Silver-biddies) |
Ahvenet e.m.l. |
PRC |
Percoidei |
Percoids n.e.i. |
Siganus-suvun lajit |
SPI |
Siganus spp. |
Spinefeet (= Rabbitfishes) |
Skorpionisimput e.m.l. |
SCO |
Scorpaenidae |
Scorpionfishes, n.e.i. |
Lättäsimput |
FLH |
Platycephalidae |
Flatheads |
Säppikalat |
TRI |
Balistidae |
Triggerfishes, durgons |
Valokalat |
LXX |
Myctophidae |
Lanternfishes |
Nokkakalat |
NED |
Tylosurus spp. |
Needlefishes |
Hemiramphus-suvun nokkakalat e.m.l. |
HAX |
Hemiramphus spp. |
Halfbeaks n.e.i. |
Liitokalat e.m.l. |
FLY |
Exocoetidae |
Flyingfishes n.e.i. |
Barrakudat |
BAR |
Sphyraena spp. |
Barracudas |
Juovakeltti |
MUF |
Mugil cephalus |
Flathead grey mullet |
Keltit e.m.l. |
MUL |
Mugilidae |
Mullets n.e.i. |
Jättisiimaevä |
FOT |
Eleutheronema tetradactylum |
Fourfinger threadfin |
Siimaevät e.m.l. |
THF |
Polynemidae |
Threadfins, tasselfishes n.e.i. |
Pelagiset ahvenkalat e.m.l. |
PPX |
Perciformes |
Pelagic percomorphs n.e.i. |
Sinikala |
BLU |
Pomatomus saltatrix |
Bluefish |
Oka-ahven |
CBA |
Rachycentron canadum |
Cobia |
Oka-ahvenet e.m.l. |
CBX |
Rachycentridae |
Cobias, n.e.i. |
Piikkimakrillit e.m.l. |
JAX |
Trachurus spp. |
Jack and horse mackerels n.e.i. |
Intianpiikkimakrilli |
RUS |
Decapterus russelli |
Indian scad |
Piikkimakrillit |
SDX |
Decapterus spp. |
Scads |
Piikkimakrillit e.m.l. |
TRE |
Caranx spp. |
Jacks, crevalles, n.e.i. |
Pompanot |
POX |
Trachinotus spp. |
Pompanos |
Keltapyrstöpiikkimakrilli |
YTC |
Seriola lalandi |
Yellowtail amberjack |
Piikkimakrillit e.m.l. |
AMX |
Seriola spp. |
Amberjacks n.e.i. |
Sateenkaariharppoja |
RRU |
Elagatis bipinnulata |
Rainbow runner |
Kultapiikkimakrilli |
GLT |
Gnathanodon speciosus |
Golden trevally |
Torpedopiikkimakrilli |
HAS |
Megalaspis cordyla |
Torpedo scad |
Piikkimakrilli |
QUE |
Scomberoides (= Chorinemus) spp. |
Queenfishes |
Isosilmäpiikkimakrilli |
BIS |
Selar crumenophthalmus |
Bigeye scad |
Keltajuovatrevalli |
TRY |
Selaroides leptolepis |
Yellowstripe scad |
Piikkimakrillit e.m.l. |
CGX |
Carangidae |
Carangids n.e.i. |
Kiekkopompano |
POB |
Parastromateus niger |
Black pomfret |
Dolfiini |
DOL |
Coryphaena hippurus |
Common dolphinfish |
Hopeavoikala |
SIP |
Pampus argenteus |
Silver pomfret |
Voikalat |
BUX |
Stromateidae |
Butterfishes, silver pomfrets |
Sardiini |
SAG |
Sardinella gibbosa |
Goldstripe sardinella |
Intiansardiini |
IOS |
Sardinella longiceps |
Indian oil sardine |
Sardinella-suvun lajit e.m.l. |
SIX |
Sardinella spp. |
Sardinellas n.e.i. |
Silmäsardiini |
PIA |
Sardinops ocellatus |
Southern African pilchard |
Pyörösilli |
RRH |
Etrumeus teres |
Redeye round herring |
Stolephorus-suvun lajit |
STO |
Stolephorus spp. |
Stolephorus anchovies |
Sardellit e.m.l. |
ANX |
Engraulidae |
Anchovies n.e.i. |
Sillinsukuiset e.m.l. |
CLU |
Clupeoidei |
Clupeoids n.e.i. |
Pilkkasusisilli |
DOB |
Chirocentrus dorab |
Dorab wolf-herring |
Susisillit |
DOS |
Chirocentrus spp. |
Wolf-herrings |
Raitamakrilli |
WAH |
Acanthocybium solandri |
Wahoo |
Seepramakrilli |
COM |
Scomberomorus commerson |
Narrow-barred Spanish mackerel |
Intiankuningasmakrilli |
GUT |
Scomberomorus guttatus |
Indo-Pacific king mackerel |
Viirumakrilli |
STS |
Scomberomorus lineolatus |
Streaked seerfish |
Scomberomorus-suvun makrillit e.m.l. |
KGX |
Scomberomorus spp. |
Seerfishes n.e.i. |
Kuula- ja fregattimakrillit |
FRZ |
Auxis thazard, A. rochei |
Frigate and bullet tunas |
Kiilaboniitti |
KAW |
Euthynnus affinis |
Kawakawa |
Boniitti |
SKJ |
Katsuwonus pelamis |
Skipjack tuna |
Pitkäpyrstötonnikala |
LOT |
Thunnus tonggol |
Longtail tuna |
Valkotonnikala |
ALB |
Thunnus alalunga |
Albacore |
Sinievätonnikala |
SBF |
Thunnus maccoyii |
Southern bluefin tuna |
Keltaevätonnikala |
YFT |
Thunnus albacares |
Yellowfin tuna |
Isosilmätonnikala |
BET |
Thunnus obesus |
Bigeye tuna |
Purjekala |
SFA |
Istiophorus platypterus |
Indo-Pacific sailfish |
Idänmarliini |
BLZ |
Makaira mazara |
Indo-Pacific blue marlin |
Mustamarliini |
BLM |
Makaira indica |
Black marlin |
Raitamarliini |
MLS |
Tetrapturus audax |
Striped marlin |
Purjekalat |
BIL |
Istiophoridae |
Marlins, sailfishes, spearfishes |
Tonnikalansukuiset e.m.l. |
TUX |
Scombroidei |
Tuna-like fishes n.e.i. |
Kuta |
SNK |
Thyrsites atun |
Snoek |
Huotrakala |
LHT |
Trichiurus lepturus |
Largehead hairtail |
Hopeahuotrakala |
SFS |
Lepidopus caudatus |
Silver scabbardfish |
Huotrakalat e.m.l. |
CUT |
Trichiuridae |
Hairtails, cutlassfishes, n.e.i. |
Japaninmakrilli |
MAS |
Scomber japonicus |
Chub mackerel |
Kitamakrilli |
RAG |
Rastrelliger kanagurta |
Indian mackerel |
Rastrelliger-suvun makrillit e.m.l. |
RAX |
Rastrelliger spp. |
Indian mackerels n.e.i. |
Makrillinsukuiset e.m.l. |
MKX |
Scombroidei |
Mackerel-like fishes n.e.i. |
Miekkakala |
SWO |
Xiphias gladius |
Swordfish |
Makrillihai |
SMA |
Isurus oxyrinchus |
Shortfin mako |
Sinihai |
BSH |
Prionace glauca |
Blue shark |
Valkopilkkahai |
OCS |
Carcharhinus longimanus |
Oceanic whitetip shark |
Pilkkapyrstöhai |
CCQ |
Carcharhinus sorrah |
Spot-tail shark |
Sumuhai |
DUS |
Carcharhinus obscurus |
Dusky shark |
Haukkahai |
FAL |
Carcharhinus falciformis |
Silky shark |
Maitohai |
RHA |
Rhizoprionodon acutus |
Milk shark |
Tiikerihait e.m.l. |
RSK |
Carcharhinidae |
Requiem sharks n.e.i. |
Vasarahait e.m.l. |
SPY |
Sphyrnidae |
Hammerhead sharks, etc. n.e.i. |
Kitararauskut e.m.l. |
GTF |
Rhinobatidae |
Guitarfishes, etc. n.e.i. |
Saharauskut |
SAW |
Pristidae |
Sawfishes |
Rauskukalat e.m.l. |
SRX |
Rajiformes |
Rays, stingrays, mantas n.e.i. |
Hait, rauskut jne. e.m.l. |
SKX |
Elasmobranchii |
Sharks, rays, skates, etc. n.e.i. |
Merikalat e.m.l. |
MZZ |
Osteichthyes |
Marine fishes n.e.i. |
Uimataskuravut |
CRS |
Portunus spp. |
Swimcrabs |
Mutataskurapu |
MUD |
Scylla serrata |
Mud crab |
Ravut e.m.l. |
GER |
Geryon spp. |
Geryons n.e.i. |
Meriravut e.m.l. |
CRA |
Brachyura |
Marine crabs n.e.i. |
Panulirus-suvun langustit e.m.l. |
SLV |
Panulirus spp. |
Tropical spiny lobsters n.e.i. |
Natalinlangusti |
SLN |
Palinurus delagoae |
Natal spiny lobster |
Tohveliravut |
LOS |
Scyllaridae |
Slipper lobsters |
Hummeri |
NEA |
Metanephrops andamanicus |
Andaman lobster |
Tiikerikatkarapu |
GIT |
Penaeus monodon |
Giant tiger prawn |
Vihreä tiikerikatkarapu |
TIP |
Penaeus semisulcatus |
Green tiger prawn |
Katkarapu |
PNI |
Penaeus indicus |
Indian white prawn |
Penaeus-suvun katkaravut e.m.l. |
PEN |
Penaeus spp. |
Penaeus shrimps n.e.i. |
Katkarapu |
KNS |
Haliporoides triarthrus |
Knife shrimp |
Katkarapu |
JAQ |
Haliporoides sibogae |
Jack-knife shrimp |
Haliporoides-suvun katkaravut e.m.l. |
KNI |
Haliporoides spp. |
Knife shrimps |
Uivat kymmenjalkaisäyriäiset e.m.l. |
DCP |
Natantia |
Natantian decapods n.e.i. |
Meriäyriäiset e.m.l. |
CRU |
Crustacea |
Marine crustaceans n.e.i. |
Merikorvat e.m.l. |
ABX |
Haliotis spp. |
Abalones n.e.i. |
Osteri |
CSC |
Saccostrea cucullata |
Rock-cupped oyster |
Crassostrea-suvun osterit e.m.l. |
OYC |
Crassostrea spp. |
Cupped oysters n.e.i. |
Pääjalkaiset e.m.l. |
CEP |
Cephalopoda |
Cephalopods n.e.i. |
Seepiat, pikkuseepiat |
CTL |
Sepiidae, Sepiolidae |
Cuttlefishes, bobtail squids |
Varsinaiset kalmarit |
SQC |
Loligo spp. |
Common squids |
Myskitursaat |
OCT |
Octopodidae |
Octopuses |
Kalmarit e.m.l. |
SQU |
Loliginidae, Ommastrephidae |
Squids n.e.i. |
Merinilviäiset e.m.l. |
MOL |
Mollusca |
Marine molluscs n.e.i. |
Liemikilpikonna |
TUG |
Chelonia mydas |
Green turtle |
Merikilpikonnat e.m.l. |
TTX |
Testudinata |
Marine turtles n.e.i. |
Varsinaiset merimakkarat e.m.l. |
CUX |
Holothuroidea |
Sea cucumbers n.e.i. |
Vesiselkärangattomat e.m.l. |
INV |
Invertebrata |
Aquatic invertebrates n.e.i. |
LIITE V
MUITA ALUEITA KUIN POHJOIS-ATLANTTIA KOSKEVIEN SAALISTIETOJEN TOIMITTAMISMUOTO
Magneettiset tietovälineet
Tietokonenauhat: Yhdeksän uraa, joiden tiheys 1 600 tai 6 250 BPI; ja EBCDIC- tai ASCII-koodaus, mieluiten nimiöimätön. Mikäli nimiöity, tulisi myös tiedoston loppumerkistä ilmoittaa.
Levykkeet: MS-DOS-formatoidut 3,5″ 720 Kb tai 1,4 MB:n levykkeet tai 5,25″ 360 K tai 1,2 MB:n levykkeet.
Tietueen rakenne
Tavut n:ot |
Tiedot |
Huomautukset |
1–4 |
Maa (ISO 3-numerokoodi) |
Esim. FRA = RANSKA |
5–6 |
Vuosi |
Esim. 93 = 1993 |
7–8 |
Pääkalastusalue |
34 = Keski-Atlantin itäosat |
9–15 |
Alue |
3.3 = alue 3.3 |
16–18 |
Laji |
3-numeroinen tunnus |
19–26 |
Saalis |
tonnia |
Huomautukset:
a) |
Saaliin ilmaisevat kentät (tavut 19–26) tulisi tasata oikealle ja aloittaa tyhjämerkillä. Kaikki muut kentät tulisi tasata vasemmalle ja osoittaa loppuun tulevalla tyhjämerkillä. |
b) |
Saalis tulee ilmoittaa maihintuotuna elopainona pyöristettynä lähimpään tonniin. |
c) |
Määrät (tavut 19–26), jotka ovat alle puolen yksikön on merkittävä ”-1”. |
d) |
Tuntemattomat määrät (bitit 19–26) on merkittävä ”-2”. |
LIITE VI
MUITA ALUEITA KUIN POHJOIS-ATLANTTIA KOSKEVIEN SAALISTIETOJEN TOIMITTAMINEN MAGNEETTISILLA TIETOVÄLINEILLÄ
A. KOODAUSMUOTO
Tiedot olisi toimitettava vaihtelevan pituisina tietueina siten, että tietueen kenttien välissä on kaksoispiste (:). Jokaiseen tietueeseen olisi sisällytettävä seuraavat kentät:
Kenttä |
Huomautukset |
Maa |
3-kirjaiminen koodi, esim. FRA = Ranska |
Vuosi |
Esimerkiksi 2001 tai 01 |
FAO-pääkalastusalue |
Esimerkiksi 34 = Keski-Atlantin itäosat |
Alue |
Esimerkiksi 3.3 = alue 3.3 |
Laji |
3-kirjaiminen tunnus |
Saalis |
Tonnia |
a) |
Saalis on ilmoitettava maihintuotuna elopainona, joka on pyöristetty lähimpään tonniin. |
b) |
Määriin, jotka ovat alle puolen yksikön, liitetään merkintä ”–1”. |
c) |
Maakoodit:
|
B. TAPA, JOLLA TIEDOT TOIMITETAAN EUROOPAN KOMISSIOLLE
Tiedot olisi toimitettava sähköisessä muodossa (esimerkiksi sähköpostin liitetiedostona), mikäli mahdollista. Jos tämä ei ole mahdollista, hyväksytään tietojen toimittaminen 3,5” HD-levykkeellä.
LIITE VII
Kumottu asetus ja luettelo sen muutoksista
Neuvoston asetus (EY) N:o 2597/95 |
|
Komission asetus (EY) N:o 1638/2001 |
|
Euroopan parlamentin ja neuvoston asetus (EY) N:o 1882/2003 |
Ainoastaan liitteessä III oleva 57 kohta |
LIITE VIII
Vastaavuustaulukko
Asetus (EY) N:o 2597/95 |
Tämä asetus |
1 artikla |
1 artikla |
2 artikla |
2 artikla |
3 artikla |
3 artikla |
4 artiklan ensimmäinen kohta |
4 artiklan ensimmäinen kohta |
— |
4 artiklan toinen kohta |
4 artiklan toinen kohta |
4 artiklan kolmas kohta |
5 artiklan 1 ja 2 kohta |
5 artiklan 1 ja 2 kohta |
5 artiklan 3 kohta |
— |
6 artiklan 1 kohta |
6 artiklan 1 kohta |
6 artiklan 2 kohta |
6 artiklan 2 kohta |
6 artiklan 3 kohta |
— |
6 artiklan 4 kohta |
6 artiklan 3 kohta |
— |
7 artikla |
7 artikla |
8 artikla |
Liite 1 |
Liite I |
Liite 2 |
Liite II |
Liite 3 |
Liite III |
Liite 4 |
Liite IV |
Liite 5 |
Liite V |
— |
Liite VI |
— |
Liite VII |
— |
Liite VIII |