European flag

Euroopa Liidu
Teataja

ET

C-seeria


C/2024/2832

22.4.2024

Kokkuvõtlik teade põhjaliku uurimise algatamise kohta juhtumis FSP.100154 vastavalt määruse (EL) 2022/2560 artikli 10 lõike 3 punktile d

(C/2024/2832)

Kuna komisjon oli esialgse läbivaatamise põhjal leidnud piisavalt tõendeid selle kohta, et Shanghai Electric UK Ltd. ja Shanghai Electric Hong Kong International Engineering Company (edaspidi „teatise esitajad“) on saanud allpool kirjeldatud riigihankemenetluses välisriigi subsiidiume, mis moonutavad siseturgu, otsustas ta 3. aprillil 2024 kooskõlas Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) 2022/2560 (1) (edaspidi „välisriigi subsiidiumide määrus“) artikli 10 lõikega 3 algatada eespool nimetatud juhtumi suhtes põhjaliku uurimise. Põhjaliku uurimise algatamine seoses teada antud riigihankemenetlusega ei mõjuta lõplikku otsust selles juhtumis.

1.   Riigihankemenetlus

Ettevõtja Societatea PARC FOTOVOLTAIC ROVINARI EST S.A. algatas 27. septembril 2023 (edaspidi „hankija“) ligikaudu 375 miljoni euro suuruse avatud riigihankemenetluse päikeseelektripargi projekteerimiseks, ehitamiseks ja käitamiseks Rumeenias. Hange, mille viide oli „Romania-Târgu Jiu: Construction work for power plant, 2023/S 189-592487“, viidi läbi platvormil Tender Electronic Daily (TED). TEDi link: Works - 592487-2023 - TED Tenders Electronic Daily (europa.eu)

2.   Teatise esitaja ja välisriigi rahaline toetus, millest teatati

Ettevõtjad Shanghai Electric UK Co., Ltd. ja Shanghai Electric Hong Kong International Engineering Co., Ltd., mis on täielikult ettevõtjate Shanghai Electric Group Co., Ltd. Shanghai Electric UK Co., Ltd. ja Shanghai Electric Hong Kong International Engineering Co., Ltd. omandis ja kontrolli all, tarnivad kogu maailmas tööstuslahendusi energia ja tootmise ning digitaalandmete analüüsi ja integreerimise valdkonnas.

Hankija edastas 22. jaanuaril 2024 komisjonile teatise esitajate esitatud teatise välisriigi subsiidiumide määruse artikli 29 lõike 1 tähenduses. Komisjon leidis, et teatis ei ole täielik. Seetõttu võttis ta 19. veebruaril 2024 vastu välisriigi subsiidiumide määruse artikli 29 lõike 4 ja komisjoni rakendusmääruse (EL) 2023/1441 (2) artikli 7 lõike 1 kohase otsuse, millega teatis tunnistati mittetäielikuks.

Teatise esitajad esitasid 4. märtsil 2024 täieliku teatise, mida arvesse võttes kuulutas komisjon selle kuupäeva teatise esitamise kuupäevaks vastavalt rakendusmääruse (EL) 2023/1441 artiklile 7. Kooskõlas välisriigi subsiidiumide määruse artikli 30 lõikega 2 korraldas komisjon 20 tööpäeva jooksul täieliku teatise esialgse läbivaatamise.

3.   Tõendid välisriigi subsiidiumide olemasolu kohta

Praegusel etapil kättesaadava teabe põhjal leiab komisjon, et leidub piisavalt tõendeid selle kohta, et teatise esitajad on saanud kooskõlas välisriigi subsiidiumide määruse artikli 28 lõike 1 punktiga b järgmisi välisriigi subsiidiume sama määruse artikli 3 tähenduses:

Teatise esitajad ja nende valdusettevõtjad olid kolme aasta jooksul enne teatise esitamist saanud valitsuse toetusi, millest teatise esitajad said konkreetset kasu.

Teatise esitajad ja nende valdusettevõtjad olid teatise esitamisele eelnenud kolme aasta jooksul saanud vähemalt 389 miljoni euro ulatuses maksutagastusi, maksusoodustusi ja tasusid, millest nad said konkreetset kasu.

Teatise esitajatele ja nende valdusettevõtjatele oli kolme aasta jooksul enne teatise esitamist võimaldatud rahastust, millest nad said konkreetset kasu.

Teatise esitajatele ja nende valdusettevõtjatele oli kolme aasta jooksul enne teatise esitamist võimaldatud vähemalt 546 miljoni euro ulatuses kaupade müüki ja teenuste pakkumist, millest nad said konkreetset kasu.

4.   Tõendid siseturu moonutuse kohta

Praegusel etapil kättesaadava teabe põhjal leiab komisjon, et on piisavalt tõendeid selle kohta, et punktis 3 esialgselt nimetatud välisriigi subsiidiumid võivad parandada teatise esitajate konkurentsiseisundit siseturul ning seeläbi mõjutavad tegelikult või potentsiaalselt negatiivselt konkurentsi siseturul välisriigi subsiidiumide määruse artikli 4 tähenduses.

Esiteks on teatise esitajatele pakutud välisriigi subsiidiumide absoluutsumma oluliselt suurem kui nende lepingute väärtus, mille sõlmimiseks esitab teatise esitajate konsortsium oma pakkumuse. Kooskõlas välisriigi subsiidiumide määruse põhjenduses 19 esitatud kaalutlustega võivad välisriigi subsiidiumid, mis katavad olulise osa riigihankemenetluse tulemusel sõlmitava lepingu hinnangulisest maksumusest, põhjustada moonutusi. Komisjon püüdis kätte saada pakkumuse esitajate tehtud finantspakkumusi, kuid hankija jättis need esialgse uurimise ajal esitamata. Kuna komisjonil ei ole võimalik teatise esitajate finantspakkumust hinnata, ei saa ta välistada, et osutatud subsiidiumid on avaldanud pakkumusele, täpsemalt finantspakkumusele moonutavat mõju.

Teiseks ei ole teatise esitajad esitanud mingit teavet eespool punktis 3 nimetatud võimalike välisriigi subsiidiumide laadi, tingimuste, eesmärgi ega kasutamise kohta. Vastavalt grupisisesele kapitaliosaluse jaotusele olid meetmed ette nähtud ettevõtjale Shanghai Electric Holdings Group Co., Ltd või ettevõtjale Shanghai Electric Group Co., Ltd., kuid komisjon järeldab, lähtudes teabest, mis tal on grupisisese rahastamise kohta, ja võttes arvesse, et miski ei osuta sellele, et teatise esitajad ei oleks saanud emaettevõtjale antud subsiidiume enda huvides ära kasutada, et need välisriigi subsiidiumid võivad moonutada pakkumust ja seega ka siseturgu.

Arvesse tuleb võtta ka finantsabi, mille ettevõtja Shanghai Electric Group Co., Ltd. üksused on andnud teatise esitajatele nende äritegevuse jaoks, ja seda, et Shanghai Electric Group Co., Ltd. tegevus välismaal on kahjumlik, eriti kui neid mõlemat hinnata koos muude käesolevas otsuses nimetatud elementidega.

5.   Järeldus

Võttes arvesse punktides 3 ja 4 osutatud märkimisväärseid majanduslikke eeliseid, mille teatise esitajad on teatise esitamisele eelnenud kolme aasta jooksul võinud saada Shanghai Electric Group Co. Ltd kaudu eespool nimetatud subsiidiumidena, mille summa on vähemalt mõni miljard eurot, leiab komisjon, et leidub piisavalt tõendeid selle kohta, et teatise esitajad on saanud välisriigi subsiidiume, mis võivad moonutada siseturgu.

6.   Kutse märkuste esitamiseks

Kooskõlas välisriigi subsiidiumide määruse artikli 10 lõike 3 punktiga d ja artikli 40 lõikega 1 ning rakendusmääruse (EL) 2023/1441 (edaspidi „välisriigi subsiidiumide rakendusmäärus“) artikli 8 lõikega 1 kutsub komisjon kõiki füüsilisi või juriidilisi isikuid ja liikmesriike ning punktis 3 nimetatud välisriigi subsiidiume andnud kolmandat riiki üles esitama oma märkused. Kui esitatud kirjalikud märkused sisaldavad konfidentsiaalset teavet, esitab teabe esitaja kooskõlas välisriigi subsiidiumide rakendusmääruse artikli 8 lõikega 3 samaaegselt esildise konfidentsiaalse versiooniga ka selle mittekonfidentsiaalse versiooni.

Nõuetekohaselt põhjendatud juhtudel võivad märkuste esitajad nõuda, et nende isikut ei avalikustataks. Anonüümsus tagatakse taotluses esitatud selgel ja mõjuval põhjusel.

Selleks et neid märkusi menetluses täielikult arvesse võtta, peaks komisjon saama need hiljemalt 10 tööpäeva jooksul pärast käesoleva dokumendi avaldamist. Märkusi võib saata komisjonile e-postiga aadressil grow-fsr-pp-notifications@ec.europa.eu, lisades viitenumbri FSP.100154.


(1)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EL) 2022/2560, 14. detsember 2022, mis käsitleb siseturgu moonutavaid välisriigi subsiidiume (ELT L 330, 23.12.2022, lk 1).

(2)  Komisjoni rakendusmäärus (EL) 2023/1441, 10. juuli 2023, üksikasjaliku korra kohta, mille alusel komisjon korraldab menetlusi vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusele (EL) 2022/2560, mis käsitleb siseturgu moonutavaid välisriigi subsiidiume (ELT L 177, 12.7.2023, lk 1).


ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2024/2832/oj

ISSN 1977-0898 (electronic edition)