European flag

Euroopa Liidu
Teataja

ET

L-seeria


2025/1421

10.12.2025

KOMISJONI DELEGEERITUD MÄÄRUS (EL) 2025/1421,

17. juuli 2025,

millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) 2019/1009 ELi väetisetoodete vastavushindamismenetluste osas

(EMPs kohaldatav tekst)

EUROOPA KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 5. juuni 2019. aasta määrust (EL) 2019/1009, millega kehtestatakse ELi väetisetoodete turul kättesaadavaks tegemise nõuded ning muudetakse määrusi (EÜ) nr 1069/2009 ja (EÜ) nr 1107/2009 ning tunnistatakse kehtetuks määrus (EÜ) nr 2003/2003, (1) eriti selle artikli 42 lõiget 1,

ning arvestades järgmist:

(1)

Määruses (EL) 2019/1009 on sätestatud ELi väetisetoodete turul kättesaadavaks tegemise nõuded. ELi väetisetoote võib turul kättesaadavaks teha ainult juhul, kui see on edukalt läbinud kõnealuse määruse IV lisas esitatud kohaldatava vastavushindamismenetluse.

(2)

Kõrge lämmastikusisaldusega ammooniumnitraatväetiste suhtes kohaldatav vastavushindamismenetlus, mida on kirjeldatud IV lisa II osa moodulis A1, hõlmab detonatsioonikindluse katset ja eelnevaid termotsükleid, mille peab tegema tootja valitud labor ja mille üle teostab järelevalvet teavitatud asutus. Ammooniumnitraatväetised on plahvatusohtlikud ja seepärast on tähtis, et termotsüklite ja detonatsioonikindluse katsete tulemused oleksid usaldusväärsed. Seepärast peaksid neid tohtima teha ainult laborid, mille on selliste toimingute jaoks akrediteerinud riiklik akrediteerimisasutus.

(3)

Määruse (EL) 2019/1009 IV lisa II osa moodulis D1 kirjeldatud vastavushindamismenetluse puhul peavad teavitatud asutused tegema korrapäraseid auditeid. Taaskasutusse võetud koostisaineid sisaldavate väetisetoodete puhul on auditi sagedus seotud väljundmaterjalist proovide võtmise sagedusega, mis on samuti esitatud IV lisas; suure tootmismahuga tootjate jaoks toob see endaga kaasa suure auditisageduse, mis võib ulatuda kuni 48 auditini aastas. Auditinõude proportsionaalsuse tagamiseks ei peaks auditisagedus sõltuma proovivõtusagedusest ning üldiseks auditisageduseks tuleks kehtestada üks audit aastas. See hõlbustab taaskasutusse võetud koostisaineid sisaldavate ringluspõhiste ELi väetisetoodete vastavushindamist ilma selliste ainete ohutust kahjustamata, sest proove võetakse edasi sama sagedusega.

(4)

Selleks et võimaldada tootjatele üleminekuaega, tuleks mooduli A1 muudatust hakata termotsüklite ja detonatsioonikindluse katsete suhtes kohaldama kuus kuud pärast käesoleva määruse jõustumist.

(5)

Seepärast tuleks määrust (EL) 2019/1009 vastavalt muuta,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

Artikkel 1

Määruse (EL) 2019/1009 IV lisa II osa muudetakse järgmiselt.

1)

Pealkirja „MOODUL A1 – TOOTMISE SISEKONTROLL KOOS KONTROLLITAVA TOOTE KATSETAMISEGA“ all olevasse punkti 4 lisatakse järgmine lõik:

„Punktides 4.3 ja 4.4 osutatud termotsüklid ja katse tehakse laborites, mille on selleks otstarbeks akrediteerinud riiklik akrediteerimisasutus.“

2)

Pealkirja „MOODUL D1 – TOOTMISPROTSESSI KVALITEEDI TAGAMINE“ all oleva punkti 6.3.2 sissejuhatav märkus asendatakse järgmisega:

„II lisas kindlaks määratud CMCdesse 3, 5, 12, 13, 14 ja 15 kuuluvate materjalide puhul teeb teavitatud asutus iga-aastaseid auditeid. Lisaks võtab teavitatud asutus väljundmaterjalist proove ja analüüsib neid järgmise sagedusega:“.

Artikkel 2

Käesolev määrus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Artikli 1 lõiget 1 kohaldatakse alates 30. detsember 2025

Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

Brüssel, 17. juuli 2025

Komisjoni nimel

president

Ursula VON DER LEYEN


(1)   ELT L 170, 25.6.2019, lk 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2019/1009/oj.


ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2025/1421/oj

ISSN 1977-0650 (electronic edition)