European flag

Teataja
Euroopa Liidu

ET

Seeria L


2024/832

7.3.2024

NÕUKOGU OTSUS (EL) 2024/832,

4. märts 2024,

Euroopa Liidu nimel võetava seisukoha kohta narkootiliste ainete komisjoni 67. istungjärgul seoses ainete lisamisega 1961. aasta narkootiliste ainete ühtsesse konventsiooni, mida on muudetud 1972. aasta protokolliga, ja 1971. aasta psühhotroopsete ainete konventsiooni

EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut, eriti selle artikli 83 lõiget 1 koostoimes artikli 218 lõikega 9,

võttes arvesse Euroopa Komisjoni ettepanekut

ning arvestades järgmist:

(1)

Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni (ÜRO) 1961. aasta narkootiliste ainete ühtne konventsioon, mida on muudetud 1972. aasta protokolliga (edaspidi „narkootiliste ainete konventsioon“), jõustus 8. augustil 1975.

(2)

Narkootiliste ainete konventsiooni artikli 3 kohaselt võib narkootiliste ainete komisjon otsustada lisada kõnealuse konventsiooni nimekirjadesse aineid. Narkootiliste ainete komisjon võib nimekirju muuta üksnes vastavalt Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) soovitustele, kuid ta võib ka otsustada WHO soovitatud muudatusi mitte sisse viia.

(3)

ÜRO 1971. aasta psühhotroopsete ainete konventsioon (edaspidi „psühhotroopsete ainete konventsioon“) jõustus 16. augustil 1976.

(4)

Psühhotroopsete ainete konventsiooni artikli 2 kohaselt saab narkootiliste ainete komisjon WHO soovitustele tuginedes otsustada kõnealuse konventsiooni nimekirjadesse aineid lisada või neid sealt välja jätta. Narkootiliste ainete komisjonil on majanduslike, sotsiaalsete, õiguslike, halduslike ja muude tegurite arvesse võtmisel laialdane kaalutlusõigus, kuid ta ei saa käituda meelevaldselt.

(5)

Narkootiliste ainete konventsiooni ja psühhotroopsete ainete konventsiooni nimekirjade muutmine mõjutab otseselt liidu õiguse kohaldamisala uimastikontrolli valdkonnas. Kõnealuste konventsioonide nimekirjades loetletud ainete suhtes kohaldatakse nõukogu raamotsust 2004/757/JSK (1). Seega võetakse kõnealuste konventsioonide nimekirjade iga muudatus otse üle liidu ühistesse normidesse.

(6)

Narkootiliste ainete komisjon võtab vastu otsused viie uue aine lisamise kohta narkootiliste ainete konventsiooni ja psühhotroopsete ainete konventsiooni nimekirjadesse oma 67. istungjärgul, mis toimub 14.–22. märtsil 2024 Viinis.

(7)

Liit ei ole narkootiliste ainete konventsiooni ega psühhotroopsete ainete konventsiooni osaline. Narkootiliste ainete komisjonis, mille 67. istungjärgul on hääleõigus 13 liikmesriigil, (2) on liidul hääleõiguseta vaatleja staatus. On vaja, et nõukogu annaks neile liikmesriikidele loa väljendada liidu seisukohta seoses ainete lisamisega kõnealuste konventsioonide nimekirjadesse, kuna sellised otsused uute ainete lisamise kohta konventsioonide nimekirjadesse kuuluvad liidu pädevusse.

(8)

WHO on soovitanud lisada narkootiliste ainete konventsiooni I nimekirja ühe uue aine ning psühhotroopsete ainete konventsiooni II nimekirja kolm uut ainet ja IV nimekirja ühe uue aine.

(9)

Euroopa Narkootikumide ja Narkomaania Seirekeskus (EMCDDA) jälgib kõiki WHO narkosõltuvuse eksperdikomisjoni (edaspidi „eksperdikomisjon“) poolt läbi vaadatud ja WHO poolt nimekirjadesse lisamiseks soovitatud aineid kui uusi psühhoaktiivseid aineid Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EÜ) nr 1920/2006 (3) tingimuste kohaselt.

(10)

Eksperdikomisjoni hinnangu kohaselt on bromasolaam (IUPACi nimetus: 8-bromo-1-metüül-6-fenüül-4H-[1,2,4]triasool[4,3-a][1,4]bensodiasepiin) suhteliselt tugeva toimega bensodiasepiin. Eksperdikomisjon arutas bromasolaami oma 45. koosolekul ja see võeti jälgimise alla. Bromasolaamil ei ole teadaolevat raviotstarvet ega müügilube. On piisavalt tõendeid selle kohta, et bromasolaami kuritarvitatakse või selle kuritarvitamine on tõenäoline ning see võib endast kujutada rahvatervise ja sotsiaalset probleemi, mis annab alust kehtestada selle üle rahvusvaheline kontroll. Seepärast soovitab WHO lisada bromasolaami psühhotroopsete ainete konventsiooni IV nimekirja.

(11)

Bromasolaami on leitud 19 liikmesriigis ja see on kontrollialune vähemalt neljas liikmesriigis. Bromasolaam on EMCDDA jälgimise all. Üks liikmesriik on teatanud ühest bromasolaamiga seotud ägedast mürgistusest. Lisaks on üks liikmesriik teatanud ühest ägedast mürgistusest, mille puhul kahtlustatakse kokkupuudet bromasolaamiga. Viis liikmesriiki on teatanud kokku 15 surmajuhtumist, mille puhul on tõendatud kokkupuude bromasolaamiga.

(12)

Seetõttu peaks liidu seisukoht olema lisada bromasolaam psühhotroopsete ainete konventsiooni IV nimekirja.

(13)

Eksperdikomisjoni hinnangu kohaselt on butonitaseen (IUPACi nimetus: 2-[(4-butoksüfenüül)metüül]-N,N-dietüül-5-nitro-1H-bensimidasool-1-etaanamiin) bensimidasoolist saadud sünteetiline opioid (nitaseen), mille keemiline struktuur ja farmakoloogilised omadused sarnanevad narkootiliste ainete konventsiooni I nimekirjas loetletud narkootikumidega. Eksperdikomisjon ei ole butonitaseeni varem arutanud. Butonitaseenil ei ole teadaolevat raviotstarvet ega müügilube. On piisavalt tõendeid selle kohta, et butonitaseeni kuritarvitatakse või selle kuritarvitamine on tõenäoline ning see võib endast kujutada rahvatervise ja sotsiaalset probleemi, mis annab alust kehtestada selle üle rahvusvaheline kontroll. Seepärast soovitab WHO lisada butonitaseeni narkootiliste ainete konventsiooni I nimekirja.

(14)

Butonitaseeni on leitud seitsmes liikmesriigis ja see on kontrollialune vähemalt kolmes liikmesriigis. Butonitaseen on EMCDDA intensiivse jälgimise all. Üks riik on teatanud surmajuhtumist, mille puhul on kinnitust leidnud kokkupuude butonitaseeniga.

(15)

Seetõttu peaks liidu seisukoht olema lisada butonitaseen narkootiliste ainete konventsiooni I nimekirja.

(16)

Eksperdikomisjoni hinnangu kohaselt on 3-klorometkatinoon (3-CMC; IUPACi nimetus: 1-(3-klorofenüül)-2-(metüülamino)propaan-1-oon) katinoonide hulka kuuluv sünteetiline stimulant. 3-CMC on uimasti metkatinooni analoog, kusjuures metkatinooni kontrollitakse psühhotroopsete ainete konventsiooni I nimekirja alusel. 3-CMC üle ei kehti praegu rahvusvaheline kontroll, kuid 2020. aastal kehtestati rahvusvaheline kontroll selle isomeeri 4-CMC üle. Eksperdikomisjon ei ole ainet 3-CMC varem arutanud. Ainel 3-CMC ei ole teadaolevat raviotstarvet ega müügilube. On piisavalt tõendeid selle kohta, et ainet 3-CMC kuritarvitatakse või selle kuritarvitamine on tõenäoline ning see võib endast kujutada rahvatervise ja sotsiaalset probleemi, mis annab alust kehtestada selle üle rahvusvaheline kontroll. Seepärast soovitab WHO lisada 3-CMC psühhotroopsete ainete konventsiooni II nimekirja.

(17)

EMCDDA teaduskomitee on aine 3-CMC riske hinnanud ning see on komisjoni delegeeritud direktiiviga (EL) 2022/1326 (4) juba lisatud raamotsuses 2004/757/JSK esitatud mõiste „uimasti“ määratlusse. 3-CMC on EMCDDA jälgimise all. Riskihindamise ajal 2021. aasta novembris oli ainet 3-CMC tuvastatud 23 liikmesriigis. Kaks liikmesriiki on teatanud kokku kümnest surmajuhtumist, mille puhul on kinnitust leidnud kokkupuude ainega 3-CMC, ja üks liikmesriik on teatanud ühest ägedast mürgistusest, mille puhul on kinnitust leidnud kokkupuude ainega 3-CMC.

(18)

Seetõttu peaks liidu seisukoht olema lisada 3-CMC psühhotroopsete ainete konventsiooni II nimekirja.

(19)

Eksperdikomisjoni hinnangu kohaselt on dipentüloon (IUPACi nimetus: 1-(1,3-bensodioksool-5-üül)-2-(dimetüülamino)pentaan-1-oon) katinoonide hulka kuuluv sünteetiline stimulant. Selle keemiline struktuur ja farmakoloogilised omadused sarnanevad psühhotroopsete ainete konventsiooni II nimekirja kantud muude sünteetiliste katinoonidega. Eksperdikomisjon ei ole dipentülooni varem arutanud. Dipentüloonil ei ole teadaolevat raviotstarvet ega müügilube. On piisavalt tõendeid selle kohta, et dipentülooni kuritarvitatakse või selle kuritarvitamine on tõenäoline ning see võib endast kujutada rahvatervise ja sotsiaalset probleemi, mis annab alust kehtestada selle üle rahvusvaheline kontroll. Teatatud ei ole ühestki heakskiidetud meditsiinilisest kasutusotstarbest. Seepärast soovitab WHO lisada dipentülooni psühhotroopsete ainete konventsiooni II nimekirja.

(20)

Dipentülooni on leitud 16 liikmesriigis ja see on kontrollialune vähemalt neljas liikmesriigis. Dipentüloon on EMCDDA jälgimise all.

(21)

Seetõttu peaks liidu seisukoht olema lisada dipentüloon psühhotroopsete ainete konventsiooni II nimekirja.

(22)

Eksperdikomisjoni hinnangu kohaselt on 2-fluorodeskloroketamiin (2-FDCK; IUPACi nimetus: 2-(2-fluorofenüül)-2-metüülaminotsükloheksanoon) arüültsükloheksüülamiin, mis on keemiliselt sarnane dissotsiatiivse anesteetikumi ketamiiniga. Eksperdikomisjon ei ole ainet 2-FDCK varem arutanud. Ainel 2-FDCK ei ole teadaolevat raviotstarvet ega müügilube. On piisavalt tõendeid selle kohta, et ainet 2-FDCK kuritarvitatakse või selle kuritarvitamine on tõenäoline ning see võib endast kujutada rahvatervise ja sotsiaalset probleemi, mis annab alust kehtestada selle üle rahvusvaheline kontroll. Seepärast soovitab WHO lisada 2-FDCK psühhotroopsete ainete konventsiooni II nimekirja.

(23)

Ainet 2-FDCK on leitud 22 liikmesriigis ja see on kontrollialune vähemalt viies liikmesriigis. Aine 2-FDCK on EMCDDA intensiivse jälgimise all. Kaks liikmesriiki on teatanud kahest surmajuhtumist, mille puhul on tõendatud kokkupuude ainega 2-FDCK. Kolm liikmesriiki on teatanud kokku 11 ägedast mürgistusest, mille puhul on tõendatud kokkupuude ainega 2-FDCK. Lisaks on üks liikmesriik teatanud ühest ägedast mürgistusest, mille puhul kahtlustatakse kokkupuudet ainega 2-FDCK.

(24)

Seetõttu peaks liidu seisukoht olema lisada 2-FDCK psühhotroopsete ainete konventsiooni II nimekirja.

(25)

On asjakohane määrata kindlaks seisukoht, mis võetakse liidu nimel narkootiliste ainete komisjonis, kuna otsused, mis tehakse viie kõnealuse aine nimekirjadesse lisamise kohta, mõjutavad otseselt liidu õiguse sisu, nimelt raamotsust 2004/757/JSK.

(26)

Liidu seisukohta väljendavad liikmesriigid, kes on narkootiliste ainete komisjoni liikmed, tegutsedes ühiselt liidu huvides.

(27)

Raamotsus 2004/757/JSK on Taanile siduv ja seepärast osaleb ta käesoleva otsuse vastuvõtmisel ja kohaldamisel.

(28)

Raamotsus 2004/757/JSK on Iirimaale siduv ja seepärast osaleb ta käesoleva otsuse vastuvõtmisel ja kohaldamisel,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

Artikkel 1

Seisukoht, mille liikmesriigid võtavad liidu nimel narkootiliste ainete komisjoni 67. istungjärgul, mis toimub 14.–22. märtsil 2024 ja kus nimetatud organil palutakse võtta vastu otsused ainete kandmise kohta nimekirjadesse, mis on lisatud ÜRO 1961. aasta narkootiliste ainete ühtsele konventsioonile, mida on muudetud 1972. aasta protokolliga, ja ÜRO 1971. aasta psühhotroopsete ainete konventsioonile, on kooskõlas käesoleva otsuse lisaga.

Artikkel 2

Artiklis 1 osutatud seisukohta väljendavad liikmesriigid, kes on narkootiliste ainete komisjoni liikmed, tegutsedes ühiselt liidu huvides.

Artikkel 3

Käesolev otsus jõustub selle vastuvõtmise päeval.

Brüssel, 4. märts 2024

Nõukogu nimel

eesistuja

A. VERLINDEN


(1)  Nõukogu 25. oktoobri 2004. aasta raamotsus 2004/757/JSK, millega kehtestatakse miinimumeeskirjad ebaseadusliku uimastiäri kuriteokoosseisu ja karistuste kohta (ELT L 335, 11.11.2004, lk 8).

(2)  Belgia, Hispaania, Prantsusmaa, Itaalia, Leedu, Ungari, Malta, Madalmaad, Austria, Poola, Portugal, Sloveenia ja Soome.

(3)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 12. detsembri 2006. aasta määrus (EÜ) nr 1920/2006 Euroopa Narkootikumide ja Narkomaania Seirekeskuse kohta (ELT L 376, 27.12.2006, lk 1).

(4)  Komisjoni 18. märtsi 2022. aasta delegeeritud direktiiv (EL) 2022/1326, millega muudetakse nõukogu raamotsuse 2004/757/JSK lisa seoses uute psühhoaktiivsete ainete lisamisega uimasti määratlusse (ELT L 200, 29.7.2022, lk 148).


LISA

Seisukoht, mille võtavad narkootiliste ainete komisjoni liikmeks olevad liikmesriigid ühiselt liidu huvides tegutsedes 14.–22. märtsil 2024 toimuval narkootiliste ainete komisjoni 67. istungjärgul seoses ainete nimekirjadesse lisamisega:

1)

bromasolaam tuleb lisada psühhotroopsete ainete konventsiooni IV nimekirja;

2)

butonitaseen tuleb lisada narkootiliste ainete konventsiooni I nimekirja;

3)

3-klorometkatinoon (3-CMC) tuleb lisada psühhotroopsete ainete konventsiooni II nimekirja;

4)

dipentüloon tuleb lisada psühhotroopsete ainete konventsiooni II nimekirja;

5)

2-fluorodeskloroketamiin (2-FDCK) tuleb lisada psühhotroopsete ainete konventsiooni II nimekirja.


ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2024/832/oj

ISSN 1977-0650 (electronic edition)