ISSN 1977-0650

Euroopa Liidu

Teataja

L 60

European flag  

Eestikeelne väljaanne

Õigusaktid

65. aastakäik
28. veebruar 2022


Sisukord

 

II   Muud kui seadusandlikud aktid

Lehekülg

 

 

OTSUSED

 

*

Nõukogu otsus (ÜVJP) 2022/338, 28. veebruar 2022, mis käsitleb Euroopa rahutagamisrahastu abimeedet Ukraina relvajõududele surmava jõu kasutamiseks mõeldud kaitseotstarbelise varustuse ja platvormide andmiseks

1

ET

Aktid, mille peakiri on trükitud harilikus trükikirjas, käsitlevad põllumajandusküsimuste igapäevast korraldust ning nende kehtivusaeg on üldjuhul piiratud.

Kõigi ülejäänud aktide pealkirjad on trükitud poolpaksus kirjas ja nende ette on märgitud tärn.


II Muud kui seadusandlikud aktid

OTSUSED

28.2.2022   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 60/1


NÕUKOGU OTSUS (ÜVJP) 2022/338,

28. veebruar 2022,

mis käsitleb Euroopa rahutagamisrahastu abimeedet Ukraina relvajõududele surmava jõu kasutamiseks mõeldud kaitseotstarbelise varustuse ja platvormide andmiseks

EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Liidu lepingut, eriti selle artikli 28 lõiget 1 ja artikli 41 lõiget 2,

võttes arvesse liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja ettepanekut

ning arvestades järgmist:

(1)

Kooskõlas otsusega (ÜVJP) 2021/509 (1) loodi Euroopa rahutagamisrahastu, et liikmesriigid saaksid rahastada ühise välis- ja julgeolekupoliitika (ÜVJP) raames võetavaid liidu meetmeid rahu säilitamiseks, konfliktide ennetamiseks ja rahvusvahelise julgeoleku tugevdamiseks kooskõlas aluslepingu artikli 21 lõike 2 punktiga c. Eelkõige saab Euroopa rahutagamisrahastust kooskõlas otsuse (ÜVJP) 2021/509 artikli 1 lõike 2 punkti b alapunktiga i rahastada meetmeid kolmandate riikide ning piirkondlike ja rahvusvaheliste organisatsioonide sõjaliste ja kaitseküsimustega seotud suutlikkuse suurendamiseks.

(2)

Dialoogi ja koostöö süvendamine julgeoleku- ja kaitsevaldkonnas on üks ühelt poolt Euroopa Liidu ja selle liikmesriikide ning teiselt poolt Ukraina vahelise assotsieerimislepingu (2) põhieesmärke. Liidu ja Ukraina vaheline tõhustatud koostöö ühise julgeoleku- ja kaitsepoliitika (ÜJKP) valdkonnas ning Ukraina joondumine ÜVJPga oli üks 2020. aasta ELi ja Ukraina tippkohtumise tulemusi, mida veelgi tugevdati 2021. aasta ELi ja Ukraina tippkohtumisel.

(3)

Ukraina relvajõud on osalised seitse aastat väldanud konfliktis, kus pidevalt hukkuvad ja saavad surma sõjaväelased ja tsiviilisikud. See konflikt eskaleerus dramaatiliselt 2022. aasta veebruaris Venemaa Föderatsiooni relvajõudude provotseerimata sissetungi tõttu Ukrainasse.

(4)

Võttes arvesse alates 2022. aasta algusest halvenevat olukorda, on liikmesriigid andnud Ukraina relvajõududele abi. Sellist abi peaks saama rahastada Euroopa rahutagamisrahastust.

(5)

25. veebruaril 2022 esitas Ukraina valitsus liidule kiireloomulise taotluse saada kaitseotstarbelise varustuse alast abi.

(6)

Abimeetmete rakendamisel võetakse arvesse otsuses (ÜVJP) 2021/509 sätestatud põhimõtteid ja nõudeid ning eelkõige järgitakse vastavust nõukogu ühisele seisukohale 2008/944/ÜVJP (3) ja Euroopa rahutagamisrahastust rahastatavate tulude ja kulude rakendamise korrale.

(7)

Nõukogu kinnitab taas oma kindlat kavatsust kaitsta, edendada ja järgida inimõigusi, põhivabadusi ja demokraatlikke põhimõtteid ning tugevdada õigusriiki ja head valitsemistava, järgides Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni põhikirja, inimõiguste ülddeklaratsiooni ja rahvusvahelist õigust, eelkõige rahvusvahelist inimõigustealast õigust ja rahvusvahelist humanitaarõigust,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

Artikkel 1

Abimeetme loomine, eesmärgid, kohaldamisala ja kestus

1.   Käesolevaga luuakse Euroopa rahutagamisrahastust rahastatav abimeede (edaspidi „abimeede“), millega toetatakse Ukrainat (edaspidi „toetusesaaja“).

2.   Abimeetme eesmärk on aidata tugevdada Ukraina relvajõudude suutlikkust ja vastupanuvõimet, et kaitsta Ukraina territoriaalset terviklikkust ja suveräänsust ning kaitsta tsiviilelanikkonda käimasoleva sõjalise agressiooni eest.

3.   Lõikes 2 sätestatud eesmärgi saavutamiseks rahastatakse abimeetmest Ukraina relvajõudude varustamist surmava jõu kasutamiseks mõeldud kaitseotstarbelise varustusega ja platvormidega.

4.   Abimeetme kehtivusaeg on 24 kuud alates käesoleva otsuse vastuvõtmisest.

Artikkel 2

Rahastamiskord

1.   Abimeetmega seotud kulutuste katmiseks ette nähtud lähtesumma on 450 000 000 eurot.

2.   Kõiki kulutusi hallatakse vastavalt Euroopa rahutagamisrahastust rahastatavate tulude ja kulude haldamise korrale.

3.   Kooskõlas otsuse (ÜVJP) 2021/509 artikli 29 lõikega 5 võib abimeetme haldur kutsuda pärast käesoleva otsuse vastuvõtmist üles panustama kuni 450 000 000 eurot. Abimeetme halduri üleskutsel panustatud vahendeid kasutatakse tehtud kulutuste eest tasumiseks üksnes otsusega (ÜVJP) 2021/509 loodud komitee heaks kiidetud määras käesolevale abimeetmele vastavas 2022. aasta paranduseelarves.

4.   Abimeetme rakendamisega seotud kulud on rahastamiskõlblikud alates 1. jaanuarist 2022 kuni kuupäevani, mille määrab kindlaks nõukogu.

Artikkel 3

Kokkulepped toetusesaajaga

1.   Kõrge esindaja sõlmib toetusesaajaga vajalikud kokkulepped tagamaks, et toetusesaaja järgib rahvusvahelist õigust, eelkõige rahvusvahelist inimõigustealast õigust ja rahvusvahelist humanitaarõigust, ning otsuse (ÜVJP) 2021/509 artikli 62 lõiget 2, mis on abimeetmest toetuse andmise tingimus.

2.   Lõikes 1 osutatud kokkulepped hõlmavad sätteid abimeetmest toetuse andmise peatamise ja lõpetamise kohta, kui leitakse, et toetusesaaja on lõikes 1 osutatud kohustusi rikkunud.

Artikkel 4

Rakendamine

1.   Kõrge esindaja vastutab käesoleva otsuse rakendamise tagamise eest kooskõlas otsusega (ÜVJP) 2021/509 ning Euroopa rahutagamisrahastust rahastatavate tulude ja kulude haldamise korraga ning järgides terviklikku metoodikaraamistikku Euroopa rahutagamisrahastust rahastatavate abimeetmete jaoks nõutavate meetmete ja kontrollide hindamiseks ja kindlaksmääramiseks.

2.   Otsusega (ÜVJP) 2021/509 loodud komitee määrab täpsemalt kindlaks abimeetme raames rahastatava toetuse liigi ja suuruse, võttes arvesse Euroopa Liidu sõjalise staabi soovitatud prioriteete Ukraina relvajõudude vajaduste rahuldamiseks.

3.   Abimeetme haldur esitab rakendaja(te)lt saadud teabe põhjal otsuse (ÜVJP) 2021/509 alusel loodud komiteele aruande varustuse tarnimise, sealhulgas varustuse koguste ja liigi kohta ning mis tahes muu asjakohase teabe, mida on vaja edasiste järelmeetmete võtmiseks ja järelevalveks.

4.   Artikli 1 lõikes 3 osutatud tegevust võivad rakendada:

a)

Belgia Kaitseministeerium;

b)

Bulgaaria Kaitseministeerium;

c)

Horvaatia Kaitseministeerium;

d)

Küprose Kaitseministeerium;

e)

Tšehhi Kaitseministeerium;

f)

Taani Kaitseministeerium;

g)

Eesti Riigi Kaitseinvesteeringute Keskus Eesti Kaitseministeeriumi nimel;

h)

Soome Kaitseministeerium;

i)

Prantsusmaa Kaitseministeerium;

j)

Saksamaa Kaitseministeerium;

k)

Kreeka Kaitseministeerium;

l)

Ungari Kaitseministeerium;

m)

Itaalia Kaitseministeerium;

n)

Läti riigikaitse logistika- ja hankekeskus;

o)

Leedu Kaitseministeerium;

p)

Luksemburgi välis- ja Euroopa asjade ministeeriumi kaitsedirektoraat;

q)

Madalmaade Kaitseministeerium;

r)

Poola Kaitseministeerium;

s)

Portugali Kaitseministeerium;

t)

Rumeenia Kaitseministeerium;

u)

Slovaki Vabariigi Kaitseministeerium;

v)

Sloveenia Kaitseministeerium;

w)

Hispaania Kaitseministeerium;

x)

Rootsi Kaitseministeerium / Rootsi relvajõud.

Artikkel 5

Liikmesriikide toetus

Liikmesriigid lubavad kaitseotstarbelise varustuse, sealhulgas saatepersonali transiiti läbi oma territooriumi, sealhulgas õhuruumis.

Artikkel 6

Järelevalve, kontroll ja hindamine

1.   Kõrge esindaja tagab järelevalve toetusesaaja poolt artikli 3 kohaselt sätestatud kohustuste täitmise üle. Nimetatud järelevalve suurendab teadlikkust artikli 3 kohaselt sätestatud kohustuste rikkumise kontekstist ja riskidest, sealhulgas rahvusvahelise inimõigustealase õiguse ja rahvusvahelise humanitaarõiguse rikkumised abimeetmest toetust saavate Ukraina relvajõudude üksuste poolt.

2.   Varustuse saatmisjärgne kontroll korraldatakse viisil, mis on kooskõlas integreeritud metoodikaraamistikuga, mille alusel hinnatakse ja määratakse kindlaks Euroopa rahutagamisrahastu raames võetavate abimeetmete jaoks vajalikud meetmed ja kontrollid.

Artikkel 7

Aruandlus

Rakendamise ajal esitab kõrge esindaja poliitika- ja julgeolekukomiteele iga kuue kuu järel aruande abimeetme rakendamise kohta kooskõlas otsuse (ÜVJP) 2021/509 artikliga 63.

Artikkel 8

Peatamine ja lõpetamine

Poliitika- ja julgeolekukomitee võib kooskõlas otsuse (ÜVJP) 2021/509 artikliga 64 otsustada abimeetme rakendamise täielikult või osaliselt peatada.

Poliitika- ja julgeolekukomitee võib samuti soovitada nõukogul abimeede lõpetada.

Artikkel 9

Jõustumine

Käesolev otsus jõustub selle vastuvõtmise päeval.

Seda kohaldatakse alates 1. jaanuarist 2022.

Brüssel, 28. veebruar 2022

Nõukogu nimel

eesistuja

J.-Y. LE DRIAN


(1)  Nõukogu 22. märtsi 2021. aasta otsus (ÜVJP) 2021/509, millega luuakse Euroopa rahutagamisrahastu ja tunnistatakse kehtetuks otsus (ÜVJP) 2015/528 (ELT L 102, 24.3.2021, lk 14).

(2)  ELT L 161, 29.5.2014, lk 3.

(3)  Nõukogu 8. detsembri 2008. aasta ühine seisukoht 2008/944/ÜVJP, millega määratletakse sõjatehnoloogia ja -varustuse ekspordi kontrolli reguleerivad ühiseeskirjad (ELT L 335, 13.12.2008, lk 99).