ISSN 1725-5082

Euroopa Liidu

Teataja

L 80

European flag  

Eestikeelne väljaanne

Õigusaktid

51. köide
19. märts 2008


Sisukord

 

II   EÜ asutamislepingu / Euratomi asutamislepingu kohaselt vastu võetud aktid, mille avaldamine ei ole kohustuslik

Lehekülg

 

 

OTSUSED

 

 

Nõukogu

 

 

2008/210/EÜ

 

*

Nõukogu otsus, 18. veebruar 2008, millega sätestatakse Albaaniaga loodud Euroopa partnerluse põhimõtted, prioriteedid ja tingimused ning tunnistatakse kehtetuks otsus 2006/54/EÜ

1

 

 

2008/211/EÜ

 

*

Nõukogu otsus, 18. veebruar 2008, millega sätestatakse Bosnia ja Hertsegoviinaga loodud Euroopa partnerluse põhimõtted, prioriteedid ja tingimused ning tunnistatakse kehtetuks otsus 2006/55/EÜ

18

 

 

2008/212/EÜ

 

*

Nõukogu otsus, 18. veebruar 2008, millega sätestatakse endise Jugoslaavia Makedoonia Vabariigiga loodud ühinemispartnerluse põhimõtted, prioriteedid ja tingimused ning tunnistatakse kehtetuks otsus 2006/57/EÜ

32

 

 

2008/213/EÜ

 

*

Nõukogu otsus, 18. veebruar 2008, millega sätestatakse Serbiaga, kaasa arvatud Kosovo, nagu on määratletud ÜRO Julgeolekunõukogu 10. juuni 1999. aasta resolutsioonis 1244, loodud Euroopa partnerluse põhimõtted, prioriteedid ja tingimused ning tunnistatakse kehtetuks otsus 2006/56/EÜ

46

ET

Aktid, mille peakiri on trükitud harilikus trükikirjas, käsitlevad põllumajandusküsimuste igapäevast korraldust ning nende kehtivusaeg on üldjuhul piiratud.

Kõigi ülejäänud aktide pealkirjad on trükitud poolpaksus kirjas ja nende ette on märgitud tärn.


II EÜ asutamislepingu / Euratomi asutamislepingu kohaselt vastu võetud aktid, mille avaldamine ei ole kohustuslik

OTSUSED

Nõukogu

19.3.2008   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 80/1


NÕUKOGU OTSUS,

18. veebruar 2008,

millega sätestatakse Albaaniaga loodud Euroopa partnerluse põhimõtted, prioriteedid ja tingimused ning tunnistatakse kehtetuks otsus 2006/54/EÜ

(2008/210/EÜ)

EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Ühenduse asutamislepingut,

võttes arvesse nõukogu 22. märtsi 2004. aasta määrust (EÜ) nr 533/2004 Euroopa partnerluse loomise kohta stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsessi raames (1) (koos muudatustega), eriti selle artiklit 2,

võttes arvesse komisjoni ettepanekut

ning arvestades järgmist:

(1)

19. ja 20. juunil 2003 Thessaloníkis kokku tulnud Euroopa Ülemkogu kiitis heaks Euroopa partnerluste kasutuselevõtmise vahendina, millega realiseerida Lääne-Balkani riikide Euroopa-suunalisi tulevikuväljavaateid.

(2)

Määruses (EÜ) nr 533/2004 on sätestatud, et partnerluste põhimõtteid, prioriteete ja tingimusi ning mis tahes hilisemaid muudatusi käsitlevaid otsuseid teeb nõukogu. Kõnealuses määruses on ka märgitud, et Euroopa partnerluste järelmeetmed tagatakse stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsessi alusel loodud mehhanismide abil, eelkõige iga-aastaste eduaruannetega.

(3)

Nõukogu võttis 30. jaanuaril 2006 vastu Albaaniaga loodud teise Euroopa partnerluse (2).

(4)

Komisjoni dokumendis „Laienemisstrateegia ja peamised väljakutsed aastatel 2006–2007” osutati, et partnerlusi ajakohastatakse 2007. aasta lõpus.

(5)

Nõukogu võttis 17. juulil 2006 vastu määruse (EÜ) nr 1085/2006 (3) (millega luuakse ühinemiseelse abi rahastamisvahend), millega uuendatakse ühinemiseks valmistuvatele riikidele finantsabi andmise raamistikku.

(6)

Seepärast on asjakohane võtta vastu läbivaadatud Euroopa partnerlus, millega ajakohastatakse praegust partnerlust, et määrata edasiseks tööks kindlaks uued prioriteedid, tehes seda 2007. aasta eduaruande järelduste põhjal, milles käsitletakse Albaania ettevalmistusi edasiseks integreerumiseks Euroopa Liiduga.

(7)

Et edasist integreerumist Euroopa Liiduga ette valmistada, peaksid Albaania pädevad ametiasutused välja töötama tegevuskava koos ajakava ja konkreetsete meetmetega käesoleva Euroopa partnerluse prioriteetide saavutamiseks.

(8)

Otsus 2006/54/EÜ tuleks seepärast kehtetuks tunnistada,

ON TEINUD JÄRGMISE OTSUSE:

Artikkel 1

Albaaniaga loodud Euroopa partnerluse põhimõtted, prioriteedid ja tingimused on sätestatud käesoleva otsuse lisas.

Artikkel 2

Euroopa partnerluse rakendamist kontrollitakse stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsessi alusel loodud mehhanismide, eelkõige komisjoni esitatavate iga-aastaste eduaruannete abil.

Artikkel 3

Otsus 2006/54/EÜ tunnistatakse kehtetuks.

Artikkel 4

Käesolev otsus jõustub kolmandal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Brüssel, 18. veebruar 2008

Nõukogu nimel

eesistuja

D. RUPEL


(1)  ELT L 86, 24.3.2004, lk 1. Määrust on muudetud määrusega (EÜ) nr 269/2006 (ELT L 47, 17.2.2006, lk 7).

(2)  Nõukogu 30. jaanuari 2006. aasta otsus 2006/54/EÜ, millega sätestatakse Albaaniaga loodud Euroopa partnerluse põhimõtted, prioriteedid ja tingimused ning tunnistatakse kehtetuks otsus 2004/519/EÜ (ELT L 35, 7.2.2006, lk 1).

(3)  ELT L 210, 31.7.2006, lk 82.


LISA

ALBAANIAGA LOODUD 2007. AASTA EUROOPA PARTNERLUS

1.   SISSEJUHATUS

Euroopa Ülemkogu kiitis heaks Euroopa partnerluste kasutuselevõtmise vahendina, millega realiseerida Lääne-Balkani riikide Euroopa-suunalisi tulevikuväljavaateid. Kavandatud läbivaadatud partnerlusega ajakohastatakse teist partnerlust komisjoni Albaaniat käsitleva 2007. aasta eduaruande järelduste põhjal. Selles määratakse kindlaks uued ja veel täitmata tegevusprioriteedid. Uusi prioriteete kohandatakse vastavalt riigi konkreetsetele vajadustele ja ettevalmistustasemele ning neid ajakohastatakse vajaduse korral. Euroopa partnerluse prioriteetide saavutamiseks tuleb Albaanial töötada välja tegevuskava koos ajakava ja konkreetsete meetmetega. Partnerlusega antakse ka riigile juhised finantsabi andmise kohta.

2.   PÕHIMÕTTED

Stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsess jääb Lääne-Balkani riikide Euroopale lähenemise raamistikuks kuni nende tulevase ühinemiseni ELiga. Albaania suhtes kindlaks määratud prioriteedid on seotud riigi suutlikkusega täita 1993. aastal Kopenhaagenis kokku tulnud Euroopa Ülemkogu kehtestatud kriteeriume ning stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsessiks seatud tingimusi, eriti nõukogu 29. aprilli 1997. aasta ning 21. ja 22. juuni 1999. aasta järeldustes, Zagrebi 24. novembri 2000. aasta tippkohtumise lõppdeklaratsioonis ja Thessaloníki arengukavas seatud tingimusi.

3.   PRIORITEEDID

Käesolevas Euroopa partnerluses loetletud prioriteedid on valitud põhimõttel, et Albaania suudaks need lähiaastatel reaalselt saavutada või märgatavalt nende suunas liikuda. Eristatakse lühiajalisi prioriteete, mis tuleks täita ühe kuni kahe aasta jooksul, ja keskmise tähtajaga prioriteete, mis tuleks täita kolme kuni nelja aasta jooksul. Prioriteedid käsitlevad nii õigusakte kui ka nende rakendamist.

Prioriteete seades tuleb silmas pidada, et Albaanial on ka muid ülesandeid, mida ta peab täitma ja mis võivad saada mõne järgmise partnerluse prioriteetideks, võttes arvesse ka Albaania edaspidi tehtavaid edusamme.

Peamised lühiajalised prioriteedid on kindlaks määratud ja rühmitatud loetelu alguses. Peamised prioriteedid ei ole esitatud tähtsuse järjekorras.

3.1.   LÜHIAJALISED PRIORITEEDID

Peamised prioriteedid

Tugevdada haldussuutlikkust stabiliseerimis- ja assotsieerimislepingu ning vahelepinguga võetud kohustuste rakendamise ettevalmistustes.

Edendada konstruktiivset parteidevahelist ja sidusrühmadega peetavat dialoogi reformide rakendamise üle.

Suurendada kohtusüsteemi sõltumatust, vastutust ja läbipaistvust, tehes seda näiteks edendades kohtunike põhiseaduslikku kaitset, nimetades kohtunikke ja prokuröre ametisse konkursi alusel, kehtestades prokuröride jaoks tulemuspõhise tegevuse hindamise süsteemi ja nähes ette objektiivsed eeskirjad kohtuasjade jaotamiseks kohtunike vahel.

Rakendada 2007.–2013. aasta korruptsioonivastast strateegiat ja Euroopa Nõukogu korruptsioonivastase riikide ühenduse 2005. aasta hindamisaruandes esitatud soovitusi ning uurida politseis ja kohtusüsteemis aset leidnud korruptsioonijuhtumeid ja esitada nende kohta süüdistused, tegutsedes sealjuures vajaliku otsustavusega.

Rakendada OSCE demokraatlike institutsioonide ja inimõiguste büroo soovitusi valimiste kohta, parandades eelkõige valijate nimekirju ja muutes valimisseadustikku kooskõlas Veneetsia komisjoni soovitustega aegsasti enne järgmisi parlamendivalimisi.

Jätkata avaliku sektori halduse tugevdamist, parandades selleks avalikus halduses töötava personali kvaliteeti ja erapooletust ning tugevdades riigikantseleid.

Viia lõpule riikliku elektriettevõtja KESHi jagamine mitmeks eraldi ettevõtteks ning erastada jaotusega tegelev haru. Stabiliseerida KESHi finantsseisund, parandades maksedistsipliini ja viies hinnad tasemele, kus need katavad kulud, ning suurendada elektritootmist ja ühendusvõimsust.

Jätkata konkreetsete tulemuste saavutamist organiseeritud kuritegevuse vastases võitluses, kasutades selleks eelkõige jälitusteabel põhineva politseitöö kõiki võimalusi ja tagades tõhusate kohtulike järelmeetmete võtmise.

Poliitilised kriteeriumid

Demokraatia ja õigusriik

Valitsus

Võtta piisavalt aegsasti vastu riiklik arengu ja integratsiooni strateegia, et seda saaks võtta arvesse 2008.–2009. aasta eelarvemenetlustes, tagades, et selles kajastuvad Euroopa integratsiooni raames võetud kohustused ja et selle täitmiseks on ette nähtud piisavad vahendid, ning alustada strateegia rakendamist.

Kasutada täielikult ja tõhusalt ühtset kavandamise süsteemi, et tugevdada poliitiliste eesmärkide sidusust eelarve planeerimise ja täitmisega.

Parandada kogu valitsust hõlmavat ELi integratsiooniks tehtava töö koordineerimist ministeeriumidevahelise laiema ja järjekindlama konsulteerimise kaudu, mis hõlmab sidusrühmi ja ELi eksperte integratsiooniga seonduvate õigusaktide alal.

Tagada Euroopa integratsiooni ministeeriumi ning eri ministeeriumide ELi integratsiooniga tegelevate ametite varustatus asjakohaste seadmete ja personaliga.

Tagada, et rahvastikuregistri ja aadressisüsteemi täiustamist koordineeritakse nõuetekohaselt elektrooniliste isikutunnistuste ja biomeetriliste andmetega passide kasutuselevõtuga.

Avalik haldus

Tagada avaliku teenistuse seaduse ja avaliku halduse asjakohaste eeskirjade jõustamine.

Tagada, et personali värbamine, ametisse nimetamine, edutamine, üleviimine ja ametist vabastamine toimub kooskõlas kehtestatud eeskirjadega, et luua vastutustundlik ja tõhus avalik teenistus, mis põhineb teenistuskäigu arengu kriteeriumidel.

Kohtusüsteem

Viia lõpule kohtureformi seaduse eelnõu koostamine, võtta see vastu ja rakendada seda ning täiustada kohtusüsteemi infrastruktuuri.

Täiustada prokuröride ja politsei vahelist koordineerimist, eelkõige juhtumite haldamise süsteemi kasutamise abil.

Tagada, et tunnistajate usaldusväärseks kaitseks on ette nähtud asjakohased õigusaktid ja vahendid.

Korruptsioonivastane poliitika

Ühtlustada tsiviil-, äri- ja haldusmenetluse seadustik korruptsiooni tsiviilõiguslike aspektide Euroopa Nõukogu konventsiooniga.

Tugevdada institutsioonilist suutlikkust uurida korruptsiooni ja esitada selle eest süüdistusi.

Rakendada altkäemaksu tõkestamist käsitlevaid õigusakte, võttes nõuetekohaselt arvesse asutustevahelist koordineerimist.

Tugevdada mehhanisme, et jõustada varade deklareerimise seadus.

Täpsustada avalike ülesannete täitmisel huvide konflikti vältimist käsitlevaid eeskirju.

Täpsustada kooskõlas rahvusvaheliste standarditega eeskirju, milles käsitletakse üldsuse juurdepääsu teabele.

Piirata immuniteediga kaitstud ametnike hulka ning anda immuniteet üksnes juhul, kui see on rangelt asjakohane.

Inimõigused ja vähemuste kaitse

Inimõigusi käsitleva rahvusvahelise õiguse järgimine

Tagada, et kõik õiguskaitseasutused on teadlikud oma kohustustest, mis on seotud inimõigustega, ning rakendavad neid rangelt kooskõlas vanglasüsteemi eetikakoodeksi ja rahvusvaheliste konventsioonidega, mis Albaania on ratifitseerinud, eelkõige inimõiguste Euroopa konventsiooniga.

Tagada, et kinnipidamiskeskustes, vanglates ja psühhiaatriaasutustes austatakse inimväärikust ja isiku julgeolekut vastavalt rahvusvahelistele konventsioonidele.

Kodaniku- ja poliitilised õigused

Menetleda õiguskaitseasutuste poolse väärkohtlemise juhtusid ja esitada nende täideviijatele asjakohane süüdistus.

Kindlustada juurdepääs õigusemõistmisele.

Tagada, et uute kinnipidamiskohtade loomisel ja haldamisel järgitakse asjaomaseid rahvusvahelisi konventsioone.

Viia laimu käsitlevad Albaania õigusaktid kooskõlla Euroopa standarditega ning rakendada neid.

Edendada tõhusat seadusandlust, et tagada meediakanalite omandilise kuuluvuse läbipaistvus.

Rakendada täielikult trükimeediat ja ajakirjanike sõltumatust käsitlevaid kehtivaid õigusakte, koordineerida uusi sõnavabadust käsitlevaid õigusakte ja töötada välja laiaulatuslikud elektroonilist meediat käsitlevad õigusaktid kooskõlas Euroopa standarditega.

Sotsiaalsed ja majanduslikud õigused

Teha täiendavaid jõupingutusi, et tõkestada koduvägivalda.

Võtta täiendavaid meetmeid laste tööjõu probleemi lahendamiseks, võttes seejuures vastu asjakohased õigusaktid ning pakkudes vahendeid laste õiguste tagamiseks.

Arendada välja kohalikud teenused ning pakkuda abi ülalpeetavatele isikutele, sealhulgas vaimse tervise valdkonnas.

Tagada täielik kaitse mis tahes diskrimineerimise eest, seda nii õigusaktide rakendamise kui ka soolise võrdõiguslikkusega tegelevate struktuuride tugevdamise teel.

Jätkata nii vara esmase registreerimise kui ka tagastamisnõuete käsitlemise kiirendamist ning tagada hüvitamismehhanismide jätkusuutlikkus ja kõnealuste menetluste nõuetekohane koordineerimine vara käsitlevate õigusaktide algatusega.

Vähemuste õigused, kultuurilised õigused ja vähemuste kaitse

Täita kogu Albaanias Euroopa Nõukogu vähemusrahvuste kaitse raamkonventsiooni raames võetud kohustusi, pidades eelkõige silmas vähemuskeelte kasutamist ametiasutustes, traditsiooniliste kohanimede kasutamist avalikel siltidel ja viitadel ning asjakohaste sätete vastuvõtmist vähemuskeeltes antava hariduse kohta.

Rakendada mustlasi käsitlevat riiklikku strateegiat ja tagada asjakohane rahastamine vaesuse ja sotsiaalse tõrjutuse vastast võitlust käsitleva valitsuse strateegia raames.

Edendada mustlasvähemuse liikmete, sealhulgas sündide registreerimist.

Esitada täpsed andmed vähemuste kohta Albaanias.

Piirkondlikud küsimused ja rahvusvahelised kohustused

Täita stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsessi raames võetud kohustusi seoses piirkondliku koostöö ja heanaaberlike suhetega, sealhulgas edendada üleminekut stabiilsuspaktilt piirkondliku tasandi koostööraamistikule ning Kesk-Euroopa vabakaubanduslepingu tõhusat rakendamist.

Sõlmida naaberriikidega lepingud piiriülese koostöö, organiseeritud kuritegevuse, ebaseadusliku kaubanduse ja salakaubaveo vastase võitluse, õigusalase koostöö, piirihalduse, isikute tagasivõtmise, keskkonna, transpordi ja energeetika valdkonnas ning rakendada nimetatud lepinguid.

Majanduslikud kriteeriumid

Jätkata stabiilsusele suunatud eelarvepoliitika rakendamist, mille eesmärk on eelarve tasakaalustamine ning mis soodustab madalat inflatsiooni ja välismajanduse jätkusuutlikkust.

Jätkata maksureformi, et tugevdada tulude haldamist ja parandada võlahaldussuutlikkust.

Järgida rahapoliitikat, mis soodustab hindade stabiilsuse saavutamist ja säilitamist, et vähendada ja pidurdada prognoositud inflatsiooni.

Viia lõpule krediidiinfobüroo loomine, et aidata kaitsta pangandussüsteemi kiiresti kasvavat krediidiportfelli.

Vähendada varimajanduse osakaalu maksualaste õigusaktide tõhusa ja mittediskrimineeriva jõustamise teel ning süvendades võitlust maksupettuse vastu.

Euroopa standardid

Siseturg

Kaupade vaba liikumine

Suurendada veelgi ettevõtjate teadlikkust standarditest ja sertifitseerimisest ning nende tähtsusest rahvusvahelises kaubanduses.

Võtta vastu riiklik turujärelvalve strateegia tööstustoodete ja toiduainete kohta ning alustada selle rakendamist.

Võtta vastu uued tarbijakaitset käsitlevad õigusaktid, mis on kooskõlas acquis'ga. Tugevdada tarbijakaitseametit.

Isikute ja teenuste vaba liikumine ning asutamisõigus

Tagada selge vahetegemine ajutise ja püsiva teenuste osutamise vahel ning nende vastavus stabiliseerimis- ja assotsieerimislepingu nõuetele.

Tugevdada panganduslikku ja mittepanganduslikku finantsjärelevalvet reguleerivat raamistikku ning suurendada finantsinspektsiooni suutlikkust.

Kapitali vaba liikumine

Lubada ELi kodanikel soetada kinnisvara teenuskaubanduse üldlepingule (GATS) lisatud erikohustuste nimekirjas ette nähtud ulatuses.

Toll ja maksustamine

Jätkata tollialaste õigusaktide ja tolliprotseduuride vastavusseviimist ELi tavadega, eelkõige tagada transiidieeskirjade ja -protseduuride, tolliladude, tolliväärtuse määramise, füüsilise kontrolli ja riskianalüüsi ühtlustamine ELi standarditega. Tagada, et tariife ajakohastatakse õigeaegselt vastavalt kõige viimasele kombineeritud nomenklatuurile.

Rakendada täielikult elektroonilist tollideklaratsioonide ja tolliandmete töötlemise süsteemi kõigis tolliasutustes.

Jätkata maksualaste õigusaktide ühtlustamist ELi acquis'ga, eelkõige aktsiisimaksude valdkonnas, ning järgida äriühingute maksustamise juhendi põhimõtteid, tagades, et uued maksumeetmed on samuti kooskõlas nimetatud põhimõtetega.

Tugevdada maksuameti suutlikkust, eelkõige maksukontrolli ja auditeerimise valdkonnas, et parandada maksualaste õigusaktide täitmist ja vähendada maksude vältimist.

Viia lõpule tolliasutuste arvutistamine.

Konkurents

Täiustada olemasolevaid monopolivastaseid õigusakte ja ühtlustada need acquis'ga, et tugevdada kontrolli konkurentsi üle.

Tugevdada konkurentsiameti haldussuutlikkust ning näha ette asjakohane personal ja asjakohased koolitused.

Võtta vastu riigiabi käsitlevad rakendusaktid.

Jätkata riigiabi kavade loendi ajakohastamist.

Riigihanked

Jõustada riigihankealased õigusaktid ning võtta meetmeid nende täielikuks vastavusseviimiseks ELi standarditega, eelkõige kommunaalteenuste sektoris ja õiguskaitsevahendite osas.

Tugevdada veelgi riigihankeameti haldussuutlikkust ning eri ministeeriumides, kohalikes omavalitsustes ja riigihangetega tegelevates kohtutes tegutsevate riigihankeüksuste haldussuutlikkust.

Tagada uurimine ja kriminaalsüüdistuse esitamine riigihankega seotud õigusrikkumiste korral.

Intellektuaalomandiõigus

Koostada riiklik strateegia ja tegevuskava edasiste õiguslike arengusuundade kohta ning tugevdada intellektuaalomandiõiguseid.

Suurendada haldus- ja õigussüsteemi suutlikkust, et kaitsta intellektuaalomandiõiguseid.

Tugevdada piraatluse- ja võltsimisevastast võitlust.

Jätkata ettevõtjate ning õiguskaitseasutuste, sealhulgas kohtusüsteemi teadlikkuse suurendamist intellektuaalomandiõiguste küsimustes.

Parandada tööstusomandit käsitlevaid õigusakte.

Tööhõive ja sotsiaalpoliitika

Täiustada sotsiaalkaitsesüsteeme ning võidelda sotsiaalse tõrjutusega.

Võtta meetmeid, et suurendada maapiirkondades koolis käivate laste (eriti tüdrukute) arvu põhi- ja keskkoolis ning kutsekoolides.

Töötada tarbija- ja tervisekaitse valdkonnas välja asjakohased haldusstruktuurid ning arendada välja suutlikkus.

Haridus ja teadus

Jätkata jõupingutusi, et täiustada haridussüsteemi juhtimist, õpetajakoolitust ning hariduse infrastruktuuri.

Rakendada uut kõrgharidusseadust. Kiirendada jõupingutusi, et edendada osalust programmis Tempus.

WTOga seonduvad küsimused

Tugevdada majandusministeeriumi koosseisus oleva WTOga arendatavate suhete ja majanduskoostöö osakonna haldussuutlikkust.

Valdkondlik poliitika

Tööstus ning väikesed ja keskmise suurusega ettevõtjad

Saavutada kiiresti edu Euroopa väikeste ja keskmise suurusega ettevõtjate harta rakendamisel.

Jätkata selliste tegevuskavade rakendamist, millega kõrvaldatakse haldustõkked ettevõtjate tegevuselt ja investeeringutelt ning lahendatakse varimajanduse probleem, ning tagada äritegevusega seotud õigusaktide, eeskirjade ja menetluste nõuetekohane, järjekindel ning mittediskrimineeriv rakendamine. Tunnistada korrapäraselt kehtetuks vananenud ja ebatõhusaid määrusi.

Suurendada poliitikauuringuid väikeettevõtjate innovatsiooni ja konkurentsi küsimustes ning rakendada abikavasid.

Põllumajandus ja kalandus

Võtta vastu uus toiduseadus, mis on kooskõlas ELi standarditega, ning tugevdada toiduohutuse süsteemi ja sellega seotud kontrollisüsteeme.

Arendada laborite suutlikkust toiduohutuse ning veterinaar- ja fütosanitaarvaldkonnas.

Täiustada toiduohutust ning fütosanitaar- ja veterinaariaküsimusi käsitlevaid õigusakte ning alustada nende rakendamist.

Täiustada veiste identifitseerimise ja nende liikumise registreerimise süsteemi ning alustada sigade, lammaste ja kitsede identifitseerimise ja nende liikumise registreerimise süsteemi rakendamist.

Täiustada loomahaiguste kontrolli, sealhulgas proovivõttu ja aruandlust.

Keskkond

Tugevdada haldussuutlikkust ja koordineerimist riiklikul ja kohalikul tasandil.

Rakendada täielikult keskkonnamõju hindamist käsitlevaid õigusakte.

Võtta vastu strateegia keskkonnaalaste õigusaktide edasiseks ühtlustamiseks acquis'ga ning rakendada nõuetekohaselt kehtivaid õigusakte, eelkõige jõustada need nõuetekohaselt.

Jätkata keskkonnaohtude kõrvaldamist Sharra tahkete jäätmete prügilas ja Patos-Marinezi naftatootmispiirkonnas.

Jätkata riikliku vee- ja kanalisatsioonistrateegia ning veevarustust ja kanalisatsiooni käsitleva maaelu strateegia arendamist ning rakendada nimetatud strateegiaid. Töötada välja strateegia veevarustuse ja kanalisatsiooni valdkonna õigusaktide järkjärguliseks ühtlustamiseks acquis'ga ning alustada selle rakendamist.

Rakendada Albaania osalusega rahvusvahelisi konventsioone looduskaitse valdkonnas.

Transpordipoliitika

Rakendada transpordi riiklikku tegevuskava, sealhulgas transpordivara hooldamise kavandamist ja eelarvestamist, ning võtta vastu riiklik transpordistrateegia, sealhulgas raudteesektori strateegia, ning rakendada seda.

Jätkata Kagu-Euroopa transpordi piirkondliku tuumikvõrgu väljaarendamist käsitleva vastastikuse mõistmise memorandumi rakendamist ning tugevdada koostööd Kagu-Euroopa transpordi vaatluskeskusega.

Võtta meetmeid, et parandada liiklusohutust, sealhulgas ühtlustada massi ja mõõtmete, tehnoülevaatuse, liiklevate sõidukite tehnokontrolli, juhilubade, sõidumeerikute ja sõiduki registreerimisdokumentide vallas õigusaktid ELi acquis'ga.

Võtta meetmeid, et takistada ebaseaduslikku ehitustegevust uute teede ääres, eelkõige ohtlike juurdepääsuteede ehitamist erasektori poolt.

Valmistada ette raudteevõrguaruanne avatud juurdepääsu kohta infrastruktuuri kasutamisele ning võtta vastu raudtee äriplaan ja rakendada seda.

Täita Albaania poolt Euroopa ühise lennunduspiirkonna lepingu esimese üleminekuetapi raames võetud kohustusi, sealhulgas rakendada asjakohaseid lennundust käsitlevaid õigusakte.

Rakendada tegevuskava, mille abil parandada tsiviillennundusametis kindlaks tehtud puudujääke, mis seonduvad ohutusjärelevalvega riigi lennuettevõtjate üle.

Parandada meresõiduohutust, pöörates eelkõige tähelepanu vastastikuse mõistmise Pariisi memorandumi alusel kinni peetud Albaania laevade arvule.

Energeetika

Kiita heaks läbivaadatud riiklik energeetikastrateegia ja rakendada seda, pidades jätkuvalt silmas keskkonnamõju hindamiste tähtsust.

Täita energiaühenduse lepingust tulenevaid gaasi ja elektri valdkonna nõudeid.

Infoühiskond ja meedia

Tagada elektroonilist sidet käsitlevate õigusaktide vastavus acquis'le ja selliste õigusaktide jõustamine ning võtta meetmeid, et muuta elektrooniliste sidevõrkude ja -teenuste turg konkurentsivõimeliseks.

Tugevdada reguleeriva telekommunikatsiooniüksuse eksperditeadmisi ja suutlikkust.

Viia Albaania õigusaktid vastavusse piiriülese televisiooni Euroopa konventsiooni ja piirideta televisiooni direktiiviga.

Tugevdada raadio ja televisiooni riikliku nõukogu haldussuutlikkust ning võtta vastu raadio ja televisiooni sektori arengustrateegia ning ajakohastatud riiklik raadio ja televisiooni analoog- ja digitaalsageduse kava.

Finantskontroll

Vaadata läbi avaliku sektori sisefinantskontrolli poliitikat käsitlev dokument ja tegevuskava ning määrata selgelt kindlaks siseauditi ülesanded, mis on eraldatud muudest kontrolli- ja järelevalveülesannetest. Arendada välja järelevalveteenistus, kes võitleb pettuse vastu.

Tagada siseauditit käsitleva seaduse ja eelarveseaduse eelnõu vastavus rahvusvaheliselt tunnustatud standarditele.

Tugevdada kõrgeima auditeerimisasutuse sõltumatust.

Statistika

Tugevdada statistikaameti suutlikkust.

Õigus, vabadus ja turvalisus

Viisad, piirikontroll, varjupaigaõigus ja ränne

Anda välja reisidokumente kooskõlas rahvusvaheliste standarditega, tagada selleks nõutav haldussuutlikkus ja luua keskne infotehnoloogiavõrk viisahalduseks.

Võtta vastu välismaalaste seaduse muudatused, et lähendada viisasid käsitlevaid õigusakte ELi standarditele.

Rakendada integreeritud piirihalduse strateegiat ja tegevuskava, osutades erilist tähelepanu tolli ja piiripolitsei vahelisele piirialasele koostööle.

Tagada, et piiride haldamine kõigis piiripunktides, eelkõige Durrësi ja Vlorë sadamas vastab ELi standarditele.

Rakendada EÜ-Albaania tagasivõtmislepingut ning pidada läbirääkimisi tagasivõtmislepingute üle Albaaniat läbivate rändajate päritoluriikidega.

Tagada piisav haldussuutlikkus ja finantsvahendid varjupaigaõigust ja rännet käsitlevate õigusaktide ning nendega seotud riiklike strateegiate ja tegevuskavade rakendamiseks.

Rahapesu

Võtta vajalikke meetmeid rahapesuvastaste õigusaktide paremaks jõustamiseks ennetamise, süüdimõistmise, konfiskeerimise, arestimise ja vara külmutamise vallas.

Suurendada rahapesu andmebüroo, prokuratuuride ja politsei majanduskuritegude üksuse suutlikkust, tagades neile asjakohased rahalised ja infotehnoloogilised vahendid ning parandades nende operatiivset koostööd.

Viia rahapesu vältimist käsitlev seadus vastavusse acquis'ga ning rahapesuvastase töökonna ja Euroopa Nõukogu Moneyvali soovitustega.

Tugevdada arestitud ja konfiskeeritud varade haldamise ameti suutlikkust.

Jätkata teiste riikide asutustega tehtava koostöö parandamist.

Tagada aruandluskohustuse nõuetekohane jõustamine ja uurida aruandlusega seotud ülekannete väärtuslävesid.

Võtta tõhusamaid meetmeid sularaha kasutamise vähendamiseks majanduses.

Uimastid

Rakendada riiklikku uimastivastast strateegiat, sellega seotud tegevuskava ja väikese Dublini rühma soovitusi.

Parandada uimastitevastases võitluses osalevate politseiametnike koolitust, varustust ja juhtkonna järjepidevust ning võtta täiendavaid meetmeid, et tagada uimastitevastases võitluses parem koordineerimine nii oma riigis kui ka partneritega teistes riikides.

Teha kõigil avaliku halduse tasanditel kindlaks isikud, kes vastutavad uimastiäriga seotud korruptsiooni eest, ning esitada neile süüdistus.

Tagada arestimisi käsitlevate arvude suurem läbipaistvus ja võtta meetmeid konfiskeeritud uimastite nõuetekohaseks hävitamiseks.

Rakendada tasakaalustatud üldstrateegiat, sealhulgas uimastitega seotud ennetustööd, uimastisõltlaste ravi ja rehabilitatsiooni, et vähendada nõudlust uimastite järele.

Politsei

Tagada uue politseiseaduse teenistusastmeid käsitlevate sätete täielik rakendamine.

Parandada Albaania riigipolitsei haldussuutlikkust.

Tugevdada politsei siseasjade üksust ja tagada, et kuriteo toime pannud politseiametnikele esitatakse nõuetekohane süüdistus.

Koostada kõigi kriminaalpolitseiametnike jaoks ühtne menetluskorra käsiraamat ja võtta see kasutusele.

Rakendada ühiskondliku korravalve strateegiat.

Organiseeritud kuritegevuse ja terrorismi vastane võitlus

Jätkata meetmete võtmist koostöö edendamiseks organiseeritud kuritegevuse ja terrorismi vastase võitlusega seotud riigiasutuste ning eelkõige kohtuasutuste ja politsei vahel.

Jätkata meetmete võtmist, et luua sidusad ja kooskõlastatud teabe kogumise ja töötlemise süsteemid.

Edendada uurimise erivahendite kasutamist, side pealtkuulamist ja luureandmete kasutamist.

Võtta kiiresti praktilisi meetmeid tunnistajakaitse tagamiseks.

Tugevdada riiklikku ja rahvusvahelist koostööd inimkaubanduse tõkestamisel ning politsei inimkaubandusvastase võitluse üksuse varustatust personaliga.

Võtta meetmeid terrorismivastase võitluse analüütikutele ja uurijatele parema varustuse ja väljaõppe andmiseks.

Isikuandmete kaitse

Viia kehtivad isikuandmete kaitset käsitlevad õigusaktid vastavusse acquis'ga ning Euroopa Nõukogu isikuandmete kaitse konventsiooniga.

Luua sõltumatu andmekaitsega tegelev järelevalveasutus, kellel on piisavad volitused avaliku ja erasektori üle, küllaldased rahalised vahendid ning piisav personal.

3.2.   KESKMISE TÄHTAJAGA PRIORITEEDID

Poliitilised kriteeriumid

Demokraatia ja õigusriik

Valitsemistavad

Tagada arengu ja integratsiooni riikliku strateegia tõhus rakendamine ja järelevalve selle üle.

Avalik haldus

Tagada, et haldussektorid, kes vastutavad stabiliseerimis- ja assotsieerimislepingu rakendamise eest, ning need, kes on seotud EÜ finantsabi rakendamisega, on saanud oma ülesannete täitmiseks asjakohast koolitust ja neil on asjakohane varustus.

Võtta avalike teenistujate puhul kasutusele tulemuspõhine juhtimine ja koolitus.

Kavandada ja rakendada avaliku teenistuse palgastruktuuri, mis võimaldab koostada eelarvet nõuetekohaselt ja toetab motiveerivat karjääristruktuuri.

Tagada avalikus halduses reformide jätkusuutlikkus.

Kohtusüsteem

Tagada raskete kuritegude, eelkõige organiseeritud kuritegevuse korral süüdistuse esitamine, osutades erilist tähelepanu piiriülese koostöö mehhanismidele.

Jõustada tunnistajakaitset käsitlevad õigusaktid.

Tagada kohtunike ja prokuröride järjepidev ja asjakohane koolitus, mis hõlmab ka inimõigusi, eetikat, kaubandus- ja äriõigusalaseid küsimusi ning stabiliseerimis- ja assotsieerimislepinguga seotud küsimusi.

Tagada kohtunike koolitusasutuse finantsiline jätkusuutlikkus.

Vaadata läbi kohtuametnike roll ja kvalifikatsioonid ning võtta nad järk-järgult avalikku teenistusse, tagades neile võrdse palga ministeeriumi töötajatega.

Korruptsioonivastane poliitika

Rakendada Albaania ratifitseeritud Euroopa konventsioone korruptsiooni kohta kriminaal- ja tsiviilasjades ning asjaomaseid ÜRO konventsioone.

Saavutada asjakohaste õigusaktide jõustamise kaudu märkimisväärseid tulemusi korruptsioonivastases võitluses kõigil tasanditel ja kõigis valdkondades.

Inimõigused ja vähemuste kaitse

Inimõigusi käsitleva rahvusvahelise õiguse järgimine

Tagada, et kinnipeetavaid ja eeluurimisvanglas viibivaid isikuid koheldakse vastavalt rahvusvahelistele standarditele.

Kodaniku- ja poliitilised õigused

Parandada alaealiste kohtu süsteemi.

Tagada vastavus piinamise ja ebainimliku või alandava kohtlemise või karistamise tõkestamise Euroopa Nõukogu konventsioonile.

Võtta vastu laiaulatuslikud diskrimineerimisvastased õigusaktid ning tagada ohvritele asjakohane institutsionaalne toetus, sealhulgas olemasolevate inimõigustega tegelevate institutsioonide poolt.

Jõustada õigusaktid kommunistliku korra ajal konfiskeeritud vara tagastamise/hüvitamise kohta.

Viia lõpule maa registreerimine.

Tagada, et omandi üleminek toimuks kooskõlas seadusega, ning tagada kõigi sellega seotud asutuste nõuetekohane toimimine (notarid, vararegister jne).

Jõustada trüki- ja elektroonilist meediat käsitlevad õigusaktid, võttes arvesse Euroopa standardeid.

Tagada, et televisioonisageduste jaotamine toimub õiglasel ja mittediskrimineerival viisil vastavalt riiklikule kavale ning et ringhäälinguorganisatsioonid järgivad täielikult kehtestatud nõudeid. Parandada avalik-õigusliku ringhäälinguorganisatsiooni neutraalsust.

Toetada valitsusväliste organisatsioonide ja teiste kodanikuühiskonna organisatsioonide osalemist valitsuse otsuste tegemise protsessis ning ajakirjanduse kvaliteedi parandamise jätkamist.

Piirkondlikud küsimused ja rahvusvahelised kohustused

Edendada veelgi piirkondlikku dialoogi, stabiilsust, heanaaberlikkust ja koostööd.

Viia Ameerika Ühendriikidega sõlmitud leping, milles käsitletakse isikute Rahvusvahelisele Kriminaalkohtule üleandmise tingimusi, vastavusse 2002. aasta septembri Euroopa Ülemkogul vastu võetud ELi põhimõtetega.

Majanduslikud kriteeriumid

Vähendada riigi rahanduse jätkusuutlikkuse tagamiseks ühelt poolt palkadelt makstavaid maksusid ning parandada tööturul ergutusmehhanisme ja paindlikkust, et suurendada tööturul osalemise määra ja tööhõivemäära, ning teiselt poolt kindlustada maksudena laekuvaid vahendeid maksubaasi laiendamise ja maksualaste õigusaktide täitmise parandamise abil, tehes mõlemat mõõdukas ja mõistlikus tempos.

Täiustada haridussüsteemi, et suurendada nende oskuste pakkumist tööjõuturul, mille järele on suur nõudlus, ning edendada tööhõivet ja pikaajalist majanduskasvu.

Ajakohastada riigi infrastruktuur, eelkõige energeetika ja transpordi valdkonnas, et tugevdada majanduse konkurentsivõimet tervikuna.

Kiirendada riigiettevõtete erastamist, et tugevdada äriühingute juhtimist ja vähendada maksude saamata jäämisest tulenevat kahju.

Parandada ettevõtluskeskkonda, et suurendada otseseid välisinvesteeringuid uutesse projektidesse.

Kehtestada tõhusad menetlused riigi ja rahvusvaheliste rahaliste vahenditega seotud (võimalike) pettusjuhtumite ja muude rikkumiste tuvastamiseks, menetlemiseks ja järelmeetmete võtmiseks.

Euroopa standardid

Siseturg

Kaupade vaba liikumine

Tagada haldussuutlikkus, et rakendada stabiliseerimis- ja assotsieerimislepingust ning vahelepingust tulenevaid nõudeid kõnealuses valdkonnas.

Teha edasisi edusamme Euroopa standardite kasutuselevõtmisel ja tõhustada jõupingutusi, et saada Euroopa standardiorganisatsioonide täisliikmeks.

Teha edusamme uuel ja üldisel lähenemisviisil ning vanal lähenemisviisil põhinevate direktiivide ülevõtmisel.

Luua täielik turujärelevalve süsteem.

Tagada standardimise, akrediteerimise ja sertifitseerimise ning metroloogia ja kalibreerimise eest vastutavate asutuste parem toimimine, võttes arvesse EÜ parimaid tavasid.

Tagada Albaania liikmesus Euroopa akrediteerimiskoostöö organisatsioonis.

Isikute ja teenuste vaba liikumine ning asutamisõigus

Kiita heaks välismaalaste tööhõivet käsitlevad õigusaktid ning võtta meetmeid sotsiaalkindlustusteenuste koordineerimiseks.

Tagada, et asutamisõigust käsitlevate õigusaktide rakendamine toimub õiglaselt ja erapooletult.

Kapitali vaba liikumine

Teha edusamme, et Albaania hakkaks täitma stabiliseerimis- ja assotsieerimislepingu raames võetud kapitali liikumise täieliku liberaliseerimisega seotud kohustusi, tagades seejuures ELi ja Albaania kodanike võrdse kohtlemise seoses portfelliinvesteeringute ning finantslaenude ja krediidiga, mille tähtaeg on lühem kui aasta.

Toll ja maksustamine

Tagada Albaania tolli- ja maksualaste õigusaktide jätkuv ühtlustamine ELi acquis'ga ning jätkata haldussuutlikkuse suurendamist, et rakendada tolli- ja maksualaseid õigusakte ja võidelda korruptsiooni, piiriülese kuritegevuse ja maksude vältimise vastu.

Suurendada läbipaistvust ja parandada teabevahetust ELi liikmesriikidega, et hõlbustada selliste meetmete jõustamist, mis takistavad maksudest kõrvalehoidmist ja maksude vältimist.

Konkurents

Parandada õigusaktide jõustamist monopolivastase võitluse ja riigiabi kontrolli valdkonnas.

Viia lõpule riigiabikavade vastavusseviimine ELi konkurentsieeskirjadega vastavalt vahelepingus sätestatule.

Riigihanked

Tagada Albaania õigusraamistiku vastavus ELi acquis'ga.

Saavutada täielikult toimivad riigihankestruktuurid, mis tagavad riigihankemenetluste täieliku vastavuse seadusele ja stabiliseerimis- ja assotsieerimislepingust tulenevatele nõuetele.

Intellektuaalomandiõigus

Rakendada täielikult ratifitseeritud rahvusvahelisi konventsioone intellektuaal-, kaubandus- ja tööstusomandiõiguste valdkonnas.

Rakendada intellektuaalomandiõigusi käsitlevaid õigusakte nõuetekohaselt ning saavutada paremaid tulemusi piraatluse- ja võltsimisevastases võitluses.

Tagada piisav haldussuutlikkus, et täita käesolevas valdkonnas stabiliseerimis- ja assotsieerimislepingust tulenevaid nõudeid.

Tööhõive ja sotsiaalpoliitika

Hõlbustada naiste tööturule kaasamist ja nende osalemist otsuste tegemise protsessis.

Lisada tööhõive- ja kutseõppe strateegiad sotsiaal-, haridus-, maksu-, ettevõtlus- ja regionaalpoliitikasse. Tegeleda rahvusvaheliste kohustuste, eelkõige rahvusvaheliste meditsiiniliste tervishoiueeskirjade rakendamisega tervise valdkonnas.

Saavutada edu vereülekanneteks kasutatava vere ja verekomponentide kvaliteedistandardeid käsitlevate õigusaktide vastavusseviimisel ELi õigusaktidega.

Alustada riikliku tervishoiusüsteemi strateegia (2007–2013) rakendamist.

Haridus ja teadus

Jätkata jõupingutusi hariduse kvaliteedi parandamiseks, luua ajakohane kutsehariduse ja täiendõppe süsteem ning edendada kõrghariduse valdkonnas piirkondlikku koostööd.

Valdkondlik poliitika

Tööstus ning väikesed ja keskmise suurusega ettevõtjad

Jõustada parandatud õigusaktid kaubandusõiguse kohta.

Tagada, et varimajanduse vastase võitluse strateegia vastab kõnealuse sektori arengule.

Arendada edasi spetsialiseeritud ettevõtluse tugistruktuure (nt ettevõtlusinkubaatorid ja väikeettevõtjate ühendused) ning uurida ettevõtlus- ja tehnoloogiapargi teostatavust.

Alustada integreeritud teaduspoliitika kavandamist ja rakendamist ning arendada edasi meetmeid, mille abil ergutatakse väikeettevõtjate innovatsiooni ja konkurentsivõimet.

Kehtestada avalikustamise ja finantsaruandluse standardid kooskõlas ELi standarditega ning tagada nende tõhus jõustamine.

Jätkata Euroopa väikeettevõtete harta rakendamist.

Põllumajandus ja kalandus

Töötada välja maa kasutamise, maaturu, maaelu arendamise, põllumajandustegevuse mitmekesistamise ja põllumajandusliku konkurentsivõime suurendamise strateegiad.

Teha märkimisväärseid edusamme toiduohutuse ja fütosanitaar- ja veterinaartingimuste osas vastavalt EÜ nõuetele.

Hinnata põllumajanduslike toidutööstuste vastavust ELi nõuetele ning valmistada ette selliste tööstuste ajakohastamise tegevuskava ja alustada selle rakendamist.

Alustada meetmete võtmist omamaise taimekasvatuse tõhusa kontrolli tagamiseks, eelkõige taimede puhul, mille suhtes kehtivad ELi erinõuded, ning luua fütosanitaarvaldkonnas analüüsisuutlikkus.

Võtta meetmeid, et tagada Albaania kalanduspoliitika lähendamine ELi standarditele, eelkõige varude haldamise, järelevalve ja kontrolli ning turu- ja struktuuripoliitika valdkonnas.

Keskkond

Koostada keskkonnaohtude täielik loetelu ja jätkata jõupingutusi kindlakstehtud ohuallikate kõrvaldamiseks.

Vähendada Balshi rafineerimistehase tekitatud saastet, sealhulgas heiteid Gjanica jõkke, ning võtta meetmeid veereostuse probleemi üldiseks lahendamiseks.

Tugevdada keskkonnaseiret ja tagada reostajatele piisavalt hoiatavad karistused.

Jätkata keskkonda käsitlevate piirkondlike ja rahvusvaheliste kohustuste rakendamist.

Transpordipoliitika

Jätkata Albaania transpordi üldkava rakendamist.

Viia lõpule vajalikud institutsionaalsed reformid, et parandada transpordivara haldamist, investeeringute prioriseerimist, poliitika kavandamist ja erasektori kaasamist.

Teha olulisi edusamme Durrësi ja Vlorë sadamate taastamisel ning tugevdada nende sadamate tööd.

Saavutada paremaid tulemusi liiklusohutuses (sealhulgas rakendada digitaalset sõidumeerikut) ning võtta täiendavaid meetmeid, et jätkata turulepääsu (juurdepääs tegevusalale) vallas õigusaktide vastavusseviimist acquis'ga ja sotsiaalalaste eeskirjadega.

Jätkata Kagu-Euroopa transpordi piirkondliku tuumikvõrgu väljaarendamist käsitleva vastastikuse mõistmise memorandumi rakendamist ning koostööd Kagu-Euroopa transpordi vaatluskeskusega.

Luua raudteetranspordisektoris konkurentsitingimused, sealhulgas luua reguleerimise ja ohutusega tegelevad asutused.

Täita Euroopa ühise lennunduspiirkonna lepingu teise üleminekuetapi raames võetud kohustusi.

Saavutada märkimisväärseid tulemusi meresõiduohutuse tingimuste parandamisel, sealhulgas parandada sadamariigi kontrolli vahendeid ning laevaregistri toimimist, vastavalt vastastikuse mõistmise Pariisi memorandumile.

Energeetika

Jätkata elektri- ja gaasisektoriga seotud tegevuskavade nõuetekohase rakendamise tagamist ning teha täiendavaid edusamme Albaania energeetikastrateegia rakendamisel.

Tagada mitmesuguste selliste projektide õigeaegne rakendamine, mille eesmärk on parandada elektrienergia tootmise, edastamise ja jaotuse infrastruktuuri.

Jätkata piirkondlike ja rahvusvaheliste kohustuste täitmist energeetika valdkonnas, et luua konkurentsivõimeline piirkondlik energiaturg.

Parandada energiatõhususe seaduse täitmist.

Infoühiskond ja meedia

Jätkata elektroonilist sidet käsitleva ELi raamistiku ülevõtmist ja rakendamist.

Jätkata õigusaktide vastavusseviimist piiriülese televisiooni Euroopa konventsiooni ja piirideta televisiooni direktiiviga.

Finantskontroll

Töötada kooskõlas rahvusvaheliste standardite ja ELi heade tavadega välja juhtide detsentraliseeritud vastutust ja sõltumatut siseauditit käsitlevad põhimõtted ning rakendada neid.

Arendada välja menetlused ja haldussuutlikkus, et tagada EÜ finantshuvide tõhus kaitse.

Tagada välisauditi seaduse vastavus Kõrgeimate Kontrolliasutuste Rahvusvahelise Organisatsiooni suunistele.

Jätkata välisauditi, finantskontrolli juhtimise ja siseauditi suutlikkuse tugevdamist.

Statistika

Parandada põllumajandusstatistikat ja makromajandusstatistikat, arendada sotsiaalstatistikat, sealhulgas haridus- ja rahvatervise statistikat, ning saavutada edu kõigi Euroopa klassifikatsioonide, sealhulgas statistiliste piirkondade klassifikaatori rakendamisel.

Õigus, vabadus ja turvalisus

Viisad, piirikontroll, varjupaigaõigus ja ränne

Tagada, et Albaania reisidokumendid vastavad täielikult rahvusvahelistele standarditele.

Täita piirihalduse valdkonnas kõiki Albaania poolt võetud rahvusvahelisi kohustusi.

Jõustada varjupaigaõigust käsitlevad õigusaktid ja arendada täielikult välja varjupaigasüsteem, sealhulgas varjupaigataotlejate vastuvõtmine, mis vastab rahvusvahelistele standarditele.

Rakendada Albaania riiklikku rändestrateegiat ja varjupaigaõiguse riiklikku tegevuskava.

Tagada Albaania suutlikkus täita stabiliseerimis- ja assotsieerimislepingust tulenevaid nõudeid seoses ELi kodanikega, kes töötavad ja/või elavad Albaanias.

Sõlmida ja ratifitseerida rände valdkonnas järk-järgult kõik peamised rahvusvahelised konventsioonid ning neid rakendada.

Rahapesu

Tugevdada võitlust majandus- ja finantskuritegude vastu, sealhulgas rahapesu ja -võltsimise vastu.

Saavutada selgeid tulemusi rahapesuvastases võitluses nii finantssektoris kui ka väljaspool seda.

Uimastid

Tagada oluliselt paremad tulemused võitluses uimastiäri vastu, eelkõige sünteetiliste uimastite, heroiini ja kokaiini osas.

Politsei

Jätkata politseiteenistuse vastavusseviimist Euroopa standarditega, eeskätt asjakohase koolituse ja varustuse abil.

Saavutada märkimisväärseid tulemusi kuritegevusevastases võitluses ning võitluses korruptsiooni ja muude kuritegude vastu politseis.

Organiseeritud kuritegevuse ja terrorismi vastane võitlus

Jätkata rahvusvahelise koostöö suurendamist võitluses organiseeritud kuritegevuse ja terrorismi vastu.

Teha olulisi edusamme nii organiseeritud kuritegevuse ja salakaubaveoga seotud õigusrikkumiste eest esitatavate süüdistuste määras, arvus ja kvaliteedis kui ka kuritegelikul teel saadud tulu arestimisel.

Liita riigi õigusaktidesse kõik Albaania osalusega rahvusvahelised konventsioonid ja protokollid, milles käsitletakse terrorismi ennetamist, ning rakendada neid.

Isikuandmete kaitse

Tagada isikuandmete kaitset käsitlevate riiklike õigusaktide tõhus jõustamine ja tõhus järelevalve nende täitmise üle.

4.   PROGRAMMID

Stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsessi alusel antakse Lääne-Balkani riikidele ühenduse abi olemasolevate rahastamisvahendite raames, eelkõige vastavalt määrusele (EÜ) nr 1085/2006 (ühinemiseelse abi rahastamisvahend) ning enne 2007. aastat vastu võetud programmide puhul vastavalt nõukogu määrusele (EÜ) nr 2666/2000 (CARDS-määrus) (1). Rahastamislepingud on õiguslikuks aluseks konkreetsete programmide rakendamisele. Sellest tulenevalt puudub käesoleval otsusel finantsmõju.

Albaania võib taotleda rahastamist ka mitut riiki hõlmavatest ja horisontaalprogrammidest.

5.   TINGIMUSLIKKUS

Lääne-Balkani riikidele antava abi tingimuseks on Kopenhaageni kriteeriumide ning käesoleva Euroopa partnerluse konkreetsete prioriteetide täitmisel tehtavad edasised edusammud. Nende tingimuste mittetäitmise korral võib nõukogu võtta asjakohaseid meetmeid määruse (EÜ) nr 1085/2006 artikli 21 alusel ning enne 2007. aastat vastu võetud programmide puhul määruse (EÜ) nr 2666/2000 artikli 5 alusel. Abi suhtes kohaldatakse ka nõukogu 29. aprilli 1997. aasta järeldustes kindlaks määratud tingimusi, milles käsitletakse eelkõige abisaaja kohustust korraldada demokraatlikke, majanduslikke ja institutsionaalseid reforme. Iga-aastased programmid sisaldavad ka eritingimusi. Rahastamisotsustele järgneb Albaaniaga sõlmitav rahastamisleping.

6.   JÄRELEVALVE

Euroopa partnerluse rakendamist kontrollitakse stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsessi alusel kehtestatud mehhanismide abil, eelkõige komisjoni esitatavate iga-aastaste aruannete alusel.


(1)  EÜT L 306, 7.12.2000, lk 1. Määrust on viimati muudetud määrusega (EÜ) nr 2112/2005 (ELT L 344, 27.12.2005, lk 23).


19.3.2008   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 80/18


NÕUKOGU OTSUS,

18. veebruar 2008,

millega sätestatakse Bosnia ja Hertsegoviinaga loodud Euroopa partnerluse põhimõtted, prioriteedid ja tingimused ning tunnistatakse kehtetuks otsus 2006/55/EÜ

(2008/211/EÜ)

EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Ühenduse asutamislepingut,

võttes arvesse nõukogu 22. märtsi 2004. aasta määrust (EÜ) nr 533/2004 Euroopa partnerluse loomise kohta stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsessi raames (1) (koos muudatustega), eriti selle artiklit 2,

võttes arvesse komisjoni ettepanekut

ning arvestades järgmist:

(1)

19. ja 20. juunil 2003 Thessalonikis kokku tulnud Euroopa Ülemkogu kiitis heaks Euroopa partnerluste kasutuselevõtmise vahendina, millega realiseerida Lääne-Balkani riikide Euroopa-suunalisi tulevikuväljavaateid.

(2)

Määruses (EÜ) nr 533/2004 on sätestatud, et partnerluste põhimõtteid, prioriteete ja tingimusi ning mis tahes hilisemaid muudatusi käsitlevaid otsuseid teeb nõukogu. Kõnealuses määruses on ka märgitud, et Euroopa partnerluste järelmeetmed tagatakse stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsessi alusel loodud mehhanismide abil, eelkõige iga-aastaste eduaruannetega.

(3)

Nõukogu võttis 30. jaanuaril 2006 vastu Bosnia ja Hertsegoviinaga loodud teise Euroopa partnerluse (2).

(4)

Komisjoni dokumendis „Laienemisstrateegia ja peamised väljakutsed aastatel 2006–2007” osutati, et partnerlusi ajakohastatakse 2007. aasta lõpus.

(5)

Nõukogu võttis 17. juulil 2006 vastu määruse (EÜ) nr 1085/2006 (3) (millega luuakse ühinemiseelse abi rahastamisvahend), millega uuendatakse ühinemiseks valmistuvatele riikidele finantsabi andmise raamistikku.

(6)

Seepärast on asjakohane võtta vastu läbivaadatud Euroopa partnerlus, millega ajakohastatakse praegust partnerlust, et määrata edasiseks tööks kindlaks uued prioriteedid, tehes seda 2007. aasta eduaruande järelduste põhjal, milles käsitletakse Bosnia ja Hertsegoviina ettevalmistusi edasiseks integreerumiseks Euroopa Liiduga.

(7)

Et edasist integreerumist Euroopa Liiduga ette valmistada, peaksid Bosnia ja Hertsegoviina pädevad ametiasutused välja töötama tegevuskava koos ajakava ja konkreetsete meetmetega käesoleva Euroopa partnerluse prioriteetide saavutamiseks.

(8)

Otsus 2006/55/EÜ tuleks seepärast kehtetuks tunnistada,

ON TEINUD JÄRGMISE OTSUSE:

Artikkel 1

Bosnia ja Hertsegoviinaga loodud Euroopa partnerluse põhimõtted, prioriteedid ja tingimused on sätestatud käesoleva otsuse lisas.

Artikkel 2

Euroopa partnerluse rakendamist kontrollitakse stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsessi alusel loodud mehhanismide, eelkõige komisjoni esitatavate iga-aastaste eduaruannete abil.

Artikkel 3

Otsus 2006/55/EÜ tunnistatakse kehtetuks.

Artikkel 4

Käesolev otsus jõustub kolmandal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Brüssel, 18. veebruar 2008

Nõukogu nimel

eesistuja

D.RUPEL


(1)  ELT L 86, 24.3.2004, lk 1. Määrust on muudetud määrusega (EÜ) nr 269/2006 (ELT L 47, 17.2.2006, lk 7).

(2)  Nõukogu 30. jaanuari 2006. aasta otsus 2006/55/EÜ, millega sätestatakse Bosnia ja Hertsegoviinaga loodud Euroopa partnerluse põhimõtted, prioriteedid ja tingimused ning tunnistatakse kehtetuks otsus 2004/515/EÜ (ELT L 35, 7.2.2006, lk 19).

(3)  ELT L 210, 31.7.2006, lk 82.


LISA

BOSNIA JA HERTSEGOVIINAGA LOODUD 2007. AASTA EUROOPA PARTNERLUS

1.   SISSEJUHATUS

Euroopa Ülemkogu kiitis heaks Euroopa partnerluste kasutuselevõtmise vahendina, millega realiseerida Lääne-Balkani riikide Euroopa-suunalisi tulevikuväljavaateid. Kavandatud läbivaadatud partnerlusega ajakohastatakse teist partnerlust komisjoni Bosniat ja Hertsegoviinat käsitleva 2007. aasta eduaruande järelduste põhjal. Selles määratakse kindlaks uued ja veel täitmata tegevusprioriteedid. Uusi prioriteete kohandatakse vastavalt riigi konkreetsetele vajadustele ja ettevalmistustasemele ning neid ajakohastatakse vajaduse korral. Euroopa partnerluse prioriteetide saavutamiseks tuleb Bosnial ja Hertsegoviinal töötada välja tegevuskava koos ajakava ja konkreetsete meetmetega. Partnerlusega antakse ka riigile juhised finantsabi andmise kohta.

2.   PÕHIMÕTTED

Stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsess jääb Lääne-Balkani riikide Euroopale lähenemise raamistikuks kuni nende tulevase ühinemiseni ELiga. Bosnia ja Hertsegoviina suhtes kindlaks määratud prioriteedid on seotud suutlikkusega täita 1993. aastal Kopenhaagenis kokku tulnud Euroopa Ülemkogu kehtestatud kriteeriume ning stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsessiks seatud tingimusi, eriti nõukogu 29. aprilli 1997. aasta ning 21. ja 22. juuni 1999. aasta järeldustes, Zagrebi 24. novembri 2000. aasta tippkohtumise lõppdeklaratsioonis ja Thessaloníki arengukavas seatud tingimusi.

3.   PRIORITEEDID

Käesolevas Euroopa partnerluses loetletud prioriteedid on valitud põhimõttel, et Bosnia ja Hertsegoviina suudaks need lähiaastatel reaalselt saavutada või märgatavalt nende suunas liikuda. Eristatakse lühiajalisi prioriteete, mis tuleks täita ühe kuni kahe aasta jooksul, ja keskmise tähtajaga prioriteete, mis tuleks täita kolme kuni nelja aasta jooksul. Prioriteedid käsitlevad nii õigusakte kui ka nende rakendamist.

Prioriteete seades tuleb silmas pidada, et Bosnial ja Hertsegoviinal on ka muid ülesandeid, mida ta peab täitma ja mis võivad saada mõne järgmise partnerluse prioriteetideks, võttes arvesse ka Bosnia ja Hertsegoviina edaspidi tehtavaid edusamme.

Peamised lühiajalised prioriteedid on kindlaks määratud ja rühmitatud loetelu alguses. Peamised prioriteedid ei ole esitatud tähtsuse järjekorras.

3.1.   LÜHIAJALISED PRIORITEEDID

Peamised prioriteedid

Võtta vastu politseireformi käsitlevad riigi ja piirkondlike üksuste tasandi õigusaktid kooskõlas kolme ELi põhimõttega ning hakata neid rakendama.

Teha ulatuslikku koostööd endise Jugoslaavia asjade rahvusvahelise kriminaalkohtuga (ICTY), sealhulgas tegutseda ennetavalt kõigi nimetatud kohtu poolt süüdistatavate tabamisel.

Võtta vastu nõutavad avalik-õiguslikku ringhäälingut käsitlevad õigusaktid Bosnia ja Hertsegoviina Föderatsiooni tasandil. Rakendada avalik-õigusliku ringhäälingu reformi.

Rakendada 2006. aasta avaliku halduse reformimise strateegiat ning tagada riiklike ministeeriumite ja asutuste piisav rahastamine, töölerakendamine ja asjakohane varustatus (eelkõige tööruumide ja personaliga).

Tugevdada haldussuutlikkust stabiliseerimis- ja assotsieerimislepingu ning vahelepinguga võetud kohustuste rakendamise ettevalmistustes.

Jätkata jõupingutusi piirkonna riikide kodanike lepitamiseks ning suurendada jõupingutusi lõplike lahenduste leidmiseks veel lahendamata kahepoolsetele küsimustele, eriti piiriküsimustele.

Teha olulisi edusamme ühtse majandusruumi loomisel Bosnias ja Hertsegoviinas ning toetada kaupade, kapitali, teenuste ja isikute vaba liikumist.

Vähendada struktuurilist jäikust, mis moonutab tööturu toimimist, eriti seoses tööjõu suhtes kehtestatud maksustamise, sotsiaaltoetuste taseme ja palkade reguleerimise mehhanismidega, et suurendada tööturul osalemise määra ja tööhõivemäära.

Võtta meetmeid toimivamate ja jätkusuutlikumate institutsiooniliste struktuuride loomiseks ning inimõiguste ja põhivabaduste suuremaks austamiseks, sealhulgas leppida vajaduse korral kokku Bosnia ja Hertsegoviina põhiseaduse muudatustes ja need vastu võtta.

Poliitilised kriteeriumid

Demokraatia ja õigusriik

Põhiseadus/valitsemine

Võtta täiendavaid meetmeid, et tagada Bosnia ja Hertsegoviina parlamentaarse assamblee nõuetekohane varustamine tehniliste vahendite ja personaliga.

Tagada riigi ja piirkondlike üksuste vahel struktureeritud ja ametlik kooskõlastamine, luues toimivad mehhanismid, mis toetavad riigi ja piirkondlike üksuste vahelist poliitilist, seadusandlikku ja tehnilist kooskõlastamist.

Tagada Bosnia ja Hertsegoviina kõrgeimate auditeerimisasutuste aruannetele järgnevate nõuetekohaste meetmete võtmine ning võtta meetmeid rikkumiste eest vastutavate isikute suhtes.

Parlament/valimised

Muuta valimisi käsitlevaid õigusakte seoses Bosnia ja Hertsegoviina presidentuuri liikmete ning rahvakoja saadikutega, et tagada Euroopa inimõiguste konventsiooni ja Euroopa Nõukogu kehtestatud ühinemisjärgsete kohustuste täielik järgimine.

Avalik haldus

Tagada avaliku halduse koordineerimisameti tööks vajalikud vahendid ja personal.

Parandada veelgi värbamismenetlusi, mis põhinevad objektiivsetel ja tulemuspõhistel kriteeriumidel, et tagada läbipaistvus ja piisavalt kvalifitseeritud avalike teenistujate viivitamatu ametisse nimetamine.

Ühtlustada avalikku teenistust käsitlevaid õigusakte, et luua vastutustundlik ja tõhus avalik teenistus, mis põhineb teenistuskäigu arengu kriteeriumitel.

Viia lõpule riigi ja piirkondlike üksuste ombudsmani ametikoha ühendamine ning tagada, et riigi tasandi institutsioonil oleksid tööks vajalikud vahendid.

Kohtusüsteem

Tugevdada kohtusüsteemi sõltumatust ja usaldusväärsust ning muuta kohtusüsteemi tõhusamaks, vähendades sealhulgas kohtuasjade lahendamise mahajäämust.

Võtta vastu kohtusüsteemi arengustrateegia ning alustada selle rakendamist.

Tagada kohtunike nõuetekohane koolitus, osutades erilist tähelepanu inimõiguste ning stabiliseerimis- ja assotsieerimislepingu rakendamisega seotud küsimustele.

Korruptsioonivastane poliitika

Võtta vastu üksikasjalik korruptsioonivastase võitluse tegevuskava, mis põhineb riiklikul korruptsioonivastasel strateegial, ja rakendada seda.

Rakendada korruptsioonivastase riikide ühenduse soovitusi ja täita rahvusvahelistest korruptsiooni käsitlevatest konventsioonidest tulenevaid kohustusi.

Esitada jõuliselt korruptsioonialaseid süüdistusi ja võtta korruptsiooni suhtes vastu nulltolerantsi poliitika.

Tagada huvide konflikti käsitleva seaduse nõuetekohane rakendamine.

Inimõigused ja vähemuste kaitse

Tühistada surmanuhtlust käsitlevad sätted Serblaste Vabariigi põhiseadusest.

Parandada Bosnia ja Hertsegoviina poolt ratifitseeritud rahvusvaheliste konventsioonide, sealhulgas aruandlust käsitlevate nõuete rakendamist.

Laiendada juurdepääsu õigusemõistmisele.

Tugevdada naiste ja laste õiguste kaitset.

Leppida kokku laiaulatuslikus kinnipidamissüsteemi reformis ning tagada riikliku vangla ehitamine.

Jätkata rahvusvähemusi käsitleva õigusliku raamistiku täiustamist, et see vastaks täielikult Euroopa Nõukogu rahvusvähemuste kaitse raamkonventsiooni nõuetele, ning tagada selle rakendamine kogu Bosnias ja Hertsegoviinas.

Tagada Bosnia ja Hertsegoviina rahvusvähemuste nõukogu ning piirkondlike üksuste tasandi vastavate asutuste nõuetekohane toimimine.

Töötada mustlaste riikliku strateegia raames välja kõik valdkondlikud tegevuskavad, mis moodustavad osa laiaulatuslikust strateegiast vaesuse leevendamiseks ja sotsiaalseks kaasamiseks, ning rakendada neid.

Jätkata deinstitutsionaliseerimist, kohalike teenuste pakkumist ning ülalpeetavate isikute abistamist, sealhulgas vaimse tervise valdkonnas.

Piirkondlikud küsimused ja rahvusvahelised kohustused

Aidata kaasa piirkondliku koostöö, lepitamise ja heanaaberlike suhete tugevdamisele, edendades sealhulgas stabiilsuspaktilt piirkondliku tasandi koostööraamistikule üleminekut ja Kesk-Euroopa vabakaubanduslepingu tõhusamat rakendamist.

Edendada koostööd naaberriikidega, eelkõige piiriülese koostöö, organiseeritud kuritegevuse, ebaseadusliku kaubanduse ja salakaubaveo vastase võitluse, õigusalase koostöö ja piirihalduse valdkonnas.

Aidata kaasa lahenduse leidmisele naaberriikidega tekkinud piiriprobleemidele.

Tagada pagulaste tagasipöördumise fondi nõuetekohane rahastamine ja tõhus toimimine; aidata kaasa Sarajevo deklaratsiooni täielikule rakendamisele; viia lõpule pagulaste tagasipöördumise protsess ning saavutada nende tunduvalt edukam majanduslik ja sotsiaalne integreerumine.

Majanduslikud kriteeriumid

Tugevdada makromajanduslikku stabiilsust jätkusuutlike rahanduspoliitika põhimõtete ja järelevalvepoliitika vahendite kasutamise kaudu, et säilitada vaatamata finantsvahenduse kiirele arengule finantsstabiilsus.

Kiirendada erastamisprotsessi eesmärgiga kanda 5–10 % avaliku sektori kapitalist üle erasektorisse. Föderatsiooni puhul on eesmärgiks nimetatud vahemiku ülemmäär.

Töötada välja finantseeskirjadel ja institutsioonilisel koostööl tuginevad finantsjärelevalve mehhanismid, millega edendatakse eelarvedistsipliini piirkondlikes üksustes ning selliste üksuste ja riigiasutuste vahel. Tagada asjakohane keskkond institutsiooniliseks koostööks nõuetekohaselt toimiva riikliku maksunõukogu raamistikus.

Lõpule viia sisemaiste võlgade tagasimaksmine vastavalt eelarve tagasimaksevõimele ning alustada riigivõla jätkusuutlikku vähendamist.

Parandada ettevõtete juhtimist, tehes märkimisväärseid edusamme kahjumit tootvate riigiettevõtete ümberkorraldamises ja likvideerimises.

Tagada kaubandusasjade kohtute nõuetekohane tegevus ning eelkõige suurendada kohtute suutlikkust käsitleda ettevõtete pankroti- ja likvideerimismenetlusi tõhusamalt.

Tugevdada kohalike ja välismaiste ettevõtjate õiguskindlust ning parandada ettevõtluskeskkonda.

Euroopa standardid

Siseturg

Kaupade vaba liikumine

Parandada ja rakendada toodete standardimise, metroloogia, akrediteerimise ja sertifitseerimise õiguslikku raamistikku, et viia see vastavusse ELi standardite ja heade tavadega; ühtlustada veelgi tehnilisi eeskirju acquis’s olevatega; suurendada kvaliteedi infrastruktuuri ja kvaliteediga tegelevate asutuste suutlikkust ning luua vastavushindamismenetlustele õiguslik alus.

Tagada pidevad edusammud Euroopa standardite kasutuselevõtmisel.

Kehtestada uute tehniliste eeskirjade jaoks sisemine konsultatsiooni- ja teavitamismehhanism enne kaubandust mõjutavate meetmete vastuvõtmist.

Tagada, et turujärelevalve amet toimiks täielikult, ning jätkata meetmete võtmist, et luua turujärelevalve struktuur, mis vastab acquis’ga sätestatud, kaupade vabale liikumisele esitatavatele nõuetele.

Võtta vastu riiklik seadus farmaatsias kasutatavate ja meditsiiniseadmete kohta ning asutada riigi ravimiamet.

Isikute ja teenuste vaba liikumine ning asutamisõigus

Tuua pangandusjärelevalve (koos järelevalvega seotud täiendava tegevusega) riiklikule tasandile ning tagada, et kõnealust järelevalvet tegev amet toimiks Baseli ühe peamise, tõhusat pangandusjärelevalvet käsitleva põhimõtte kohaselt tõhusalt.

Võtta vastu riigi tasandi võlaõiguslikud õigusaktid.

Tagada, et Bosnia ja Hertsegoviina kindlustusamet tegutseb nõuetekohaselt ning tagab kindlustuse ühtse siseturu.

Luua kapitaliturgusid käsitlev ühtne õiguslik ja regulatiivne raamistik, et tagada selle kaudu ühtne majanduspiirkond ning luua kapitaliturgude poliitika ja seda poliitikat käsitlevate õigusaktide kooskõlastamiseks asjakohane institutsionaalne raamistik.

Kapitali vaba liikumine

Teha täiendavaid edusamme kapitali välisülekannetele kehtestatud piirangute kaotamisel.

Toll ja maksustamine

Ühtlustada veelgi tolli- ja maksualaseid õigusakte ja menetlusi acquis’ga ning tagada, et Bosnia ja Hertsegoviina tariife ajakohastatakse õigeaegselt vastavalt kõige viimasele kombineeritud nomenklatuurile.

Tagada, et vabakaubanduspiirkondi käsitlevad õigusaktid vastavad ELi standarditele ning nendega kindlustatakse nõuetekohane järelevalve nimetatud piirkondade üle.

Tagada päritolureeglite, sealhulgas diagonaalse kumulatsiooni nõuetekohane rakendamine.

Rakendada tolliväärtuse määramise eeskirju kooskõlas rahvusvaheliste standardite ja tavadega.

Kaotada tollimaksuga samaväärse toimega maksud (tolli teenustasu tollideklaratsiooni menetlemise eest).

Parandada veelgi haldussuutlikkust tolli- ja maksualaste õigusaktide rakendamisel ning võitluses korruptsiooni, piiriülese kuritegevuse ja maksude vältimise vastu.

Leppida kokku pikaajaline valem kaudsetest maksudest saadud tulu jagamiseks riigi, piirkondlike üksuste ja Brčko piirkonna vahel.

Järgida äriühingute maksustamise juhendi põhimõtteid ja tagada, et uued maksumeetmed on nimetatud põhimõtetega vastavuses.

Konkurents

Parandada kehtivaid monopolivastaseid õigusakte vastavalt stabiliseerimis- ja assotsieerimislepingu nõuetele ning tugevdada konkurentsinõukogu haldussuutlikkust.

Kiirendada ettevalmistusi riigiabi valdkonnas, eelkõige võtta vastu vajalikud õigusaktid, luua oma tegevuses sõltumatu riiklik riigiabi järelevalve amet ning tagada Bosnias ja Hertsegoviinas antud mis tahes abi läbipaistvus.

Riigihanked

Tagada, et ühtne riigihankesüsteem toimib nõuetekohaselt, ning rakendada riigihankeid käsitlevaid õigusakte ja menetlusi. Jätkata haldussuutlikkuse väljaarendamist.

Intellektuaalomandiõigus

Muuta intellektuaalomandi instituut täielikult toimivaks, et ta täidaks tõhusalt oma ülesandeid ning rakendaks kehtivat õiguslikku raamistikku ja jõustaks selle.

Valmistada ette tegevuskava intellektuaalomandit käsitlevate õigusaktide rakendamiseks ja jõustamiseks vajaliku suutlikkuse saavutamiseks, osutades erilist tähelepanu vajadusele pakkuda erikoolitust õiguskaitseasutustele, kohtunikele, prokuröridele ja tolliametnikele.

Parandada õiguskaitseasutuste ja kõikide asjaomaste sidusrühmade vahelist koostööd eesmärgiga tugevdada õigusaktide jõustamist, ning alustada teadlikkuse suurendamise kampaaniate väljatöötamist.

Tööhõive ja sotsiaalpoliitika

Arendada edasi sotsiaalse kaasamise ja sotsiaalkaitse poliitikat.

Töötada välja sotsiaalse dialoogi mehhanismid.

Teha täiendavaid edusamme puudega inimeste olukorra parandamiseks.

Töötada tarbija- ja tervisekaitse valdkonnas välja asjakohased haldusstruktuurid ning arendada välja suutlikkus.

Haridus ja teadus

Rakendada riiklikku kõrgharidusseadust, millega valmistatakse ette Bologna protsessi ja kõrgharidusele juurdepääsu võimaldavate tunnistuste tunnustamise Lissaboni konventsiooni peamiste elementide rakendamine.

Lahendada haridussüsteemi killustatuse ning erinevate tasandite organisatsioonide ülesannete kattuvuse küsimus. Tugevdada tegevuspõhimõtete väljatöötamist ja strateegilist planeerimist, et parandada hariduse kvaliteeti.

Võtta meetmeid, et takistada laste segregeerimist koolides etnilise kuuluvuse alusel.

Kirjutada alla UNESCO kultuurilise väljenduse mitmekesisuse kaitse ja edendamise konventsioonile ning ratifitseerida see.

Alustada integreeritud teadusuuringutepoliitika väljatöötamist.

WTOga seonduvad küsimused

Jätkata WTO eeskirjade ja kohustuste järgimiseks vajalikke reforme ning tööd WTOga ühinemise nimel.

Valdkondlik poliitika

Tööstus ning väikesed ja keskmise suurusega ettevõtjad

Luua sidus õiguslik ja institutsionaalne raamistik väikestele ja keskmise suurusega ettevõtjatele, et rakendada nõuetekohaselt väikeste ja keskmise suurusega ettevõtjate hartat.

Võtta vastu esitatud riiklik strateegia väikeste ja keskmise suurusega ettevõtjate kohta ning arendada riigi tasandil välja nõutav minimaalne võimekus väikesi ja keskmise suurusega ettevõtjaid käsitleva sidusa ja kooskõlastatud poliitika tagamiseks kogu riigis, sealhulgas luua riiklik väikeste ja keskmise suurusega ettevõtjate amet ning foorum dialoogi ja konsultatsioonide pidamiseks nimetatud ettevõtjatega.

Töötada välja terviklik tööstuspoliitika.

Põllumajandus ja kalandus

Võtta vastu põllumajandus-, toidualane ja maaelu arengu seadus ning tagada asjakohane õiguslik raamistik põllumajandus-, toidu- ja maaelu arengu poliitika ühtlustatud rakendamiseks. Töötada riigi tasandil välja terviklik põllumajandusstrateegia.

Tugevdada seoses põllumajanduse, toidu ja maaelu arenguga riigi tasandi haldussuutlikkust, et tõhusalt kooskõlastada turu- ja maaelu arengu poliitika rakendamist kogu riigis. Teha jõupingutusi riikliku põllumajandus-, toidu- ja maaelu arengu ministeeriumi loomise nimel ning tagada sellele piisavad vahendid oma ülesannete täitmiseks.

Tagada toiduohutuse, veterinaar- ja fütosanitaarvaldkonnas Euroopa standarditele vastavate õigusaktide vastuvõtmine ning alustada nende rakendamist.

Tõhustada teadusliku analüüsi ja kontrollisuutlikkust toiduohutuse, veterinaar- ja fütosanitaarküsimuste valdkonnas, asutada tugilaborid ning töötada välja ELi nõuetele vastavad proovivõtmise meetodid.

Parandada veiste identifitseerimise ja nende liikumise registreerimise süsteemi ning alustada sigade, lammaste ja kitsede identifitseerimist ja nende liikumise registreerimist.

Keskkond

Vastu võtta riiklik keskkonnaseadus, et luua kogu riiki hõlmav ühtne keskkonnakaitse raamistik.

Jätkata keskkonnamõju hindamist käsitlevate õigusaktide rakendamist.

Ratifitseerida asjakohased rahvusvahelised konventsioonid, sealhulgas Århusi ja Espoo konventsioon, ning alustada nende rakendamist.

Luua riiklik keskkonnaamet ja tagada selle nõuetekohane tegevus.

Tugevdada veelgi keskkonnaga seotud asutuste haldussuutlikkust, eelkõige riigi tasandil, ning parandada selliste asutuste vahelist teabevahetust ja kooskõlastamist.

Energeetika

Täita energiaühenduse lepingust alates 1. juulist 2007 tulenevaid kohustusi, mis on seotud acquis’ täieliku rakendamisega gaasi ja elektri siseturu ning piiriülese elektrikaubanduse valdkonnas.

Töötada välja ja võtta vastu terviklik energeetikastrateegia.

Transpordipoliitika

Jätkata Kagu-Euroopa transpordi piirkondliku tuumikvõrgu väljaarendamist käsitlevast vastastikuse mõistmise memorandumist, sealhulgas Kagu-Euroopa raudteetranspordi piirkonda käsitlevast addendum’ist tulenevate nõuete rakendamist ning tugevdada riigi ja piirkondlike üksuste tasandil transpordi infrastruktuuri kavandamist, eesmärgiga sidusalt prioriseerida transpordiprojekte vastavalt Kagu-Euroopa transpordi piirkondlikule tuumikvõrgule.

Ühtlustada õigusaktid maanteetransporti käsitleva acquis’ga (tehnilised ja ohutusstandardid, sotsiaalsed eeskirjad ja turulepääs).

Rakendada täielikult riiklikku raudteeseadust. Valmistada ette raudteevõrguaruanne avatud juurdepääsu kohta infrastruktuuri kasutamisele.

Täita Euroopa ühise lennunduspiirkonna lepingu esimese üleminekuetapi raames võetud kohustusi, sealhulgas rakendada asjakohaseid lennundust käsitlevaid õigusakte.

Infoühiskond ja meedia

Võtta vastu infoühiskonnaameti seadus ja asutada nimetatud amet.

Rakendada telekommunikatsiooni / elektroonilist sidet käsitlevaid määrusi ja jõustada need, eesmärgiga turg täielikult liberaliseerida ja konkurentsivõimeliseks muuta. Kehtestada turul vajalikud konkurentsi soodustavad meetmed.

Säilitada sideteenuseid reguleeriva asutuse sõltumatus. Tugevdada selle asutuse haldussuutlikkust.

Finantskontroll

Töötada välja ja võtta vastu avaliku sektori sisefinantskontrolli strateegia.

Võtta vastu avaliku sektori sisekontrolli ja -auditit käsitlevad õigusaktid ning rakendada neid.

Statistika

Rakendada statistikasüsteemi kuuluvate piirkondlike üksuste vahelist kokkulepet, et parandada Bosnia ja Hertsegoviina statistika keskameti tööd, ning laiendada statistika ulatust ja parandada selle kvaliteeti, eelkõige riiklikul tasandil.

Täiustada põllumajandusstatistika koostamist ja töötlemist kooskõlas ELi standardite ja metoodikaga.

Parandada valitsemissektori konsolideeritud aastaaruannet käsitleva statistika kvaliteeti ja laiendada selle ulatust.

Luua rahvaloenduse korraldamiseks vajalik õiguslik raamistik. Leppida kokku loenduse tähtaeg ja alustada ettevalmistusi selle rakendamiseks.

Õigus, vabadus ja turvalisus

Viisad, piirikontroll, varjupaigaõigus ja ränne

Tagada piisav personal julgeolekuministeeriumi rändeosakonnas ning piisav hulk ruume, vahendeid, personali ja koolitust välisasjade osakonnas.

Võtta vastu riiklik rändestrateegia ning uus seadus välismaalaste riigis liikumise ja viibimise kohta.

Rakendada EÜ / Bosnia ja Hertsegoviina tagasivõtmislepingut ning pidada läbirääkimisi tagasivõtmislepingute üle Bosniat ja Hertsegoviinat läbivate rändajate päritoluriikidega.

Tagada, et vastuvõtukeskused vastavad rahvusvahelistele standarditele, ning võtta täielik vastutus nende rahastamise ja juhtimise eest.

Võtta vastu läbivaadatud integreeritud piirihalduse riiklik strateegia, mis tugineb Lääne-Balkani riikide jaoks kehtestatud ühtse piirikontrolli põhimõtetele, ja vastav riiklik tegevuskava ning rakendada neid.

Täiustada veelgi piiripunkte.

Rahapesu

Tagada finantsteabeüksuse täielik komplekteeritus.

Täiustada veelgi rahapesuvastaseid õigusakte, sealhulgas rakendada ja jõustada neid.

Uimastid

Töötada välja Euroopa standarditele vastav riiklik uimastipoliitika.

Tagada uimastite küsimustega tegeleva riikliku asutuse täielik toimimine.

Politsei

Tugevdada veelgi riiklikku uurimis- ja julgeolekuametit, viies eelkõige lõpule personali värbamise.

Organiseeritud kuritegevuse ja terrorismi vastane võitlus

Valmistada ette kõik tegevuskavad, mis on ette nähtud organiseeritud kuritegevuse vastu võitlemise riikliku strateegiaga, ja rakendada neid.

Ajakohastada ja rakendada inimkaubanduse vastu võitlemise riiklikku tegevuskava.

Ratifitseerida Euroopa Nõukogu inimkaubanduse vastaste meetmete konventsioon.

Tugevdada organiseeritud kuritegevuse vastast võitlust ning rahvusvahelist koostööd õiguskaitseasutustega.

Võtta täiendavaid meetmeid inimkaubanduse ohvrite kaitsmiseks ja tagada tunnistajate kaitset käsitlevate õigusaktide asjakohane rakendamine.

Suurendada riikliku uurimis- ja julgeolekuameti suutlikkust terrorismivastases võitluses ning tugevdada selles valdkonnas rahvusvahelist koostööd, sealhulgas rahvusvaheliste konventsioonide nõuetekohase rakendamise kaudu.

Isikuandmete kaitse

Luua sõltumatu, piisavate volituste ja rahaliste vahendite ning piisava personaliga järelevalveasutus (andmekaitseamet).

3.2.   KESKMISE TÄHTAJAGA PRIORITEEDID

Poliitilised kriteeriumid

Demokraatia ja õigusriik

Põhiseadus/valitsemine

Jätkata protsessi, mille raames lepitakse kokku ja võetakse vastu Bosnia ja Hertsegoviina põhiseaduse muudatused, mis aitavad luua toimivamad ja jätkusuutliku eelarvega institutsioonilised struktuurid, parandada inimõiguste ja põhiõiguste austamist ning toetada Euroopaga integreerumise protsessi.

Tagada riikliku vastutuse jätkuv tugevdamine poliitika kujundamisel ja otsuste tegemisel.

Avalik haldus

Rakendada avaliku halduse reformi ja tagada selle jätkusuutlikkus. Parandada suutlikkust õigusaktide järkjärgulisel ühtlustamisel ja acquis’ rakendamisel.

Kohtusüsteem

Rakendada kohtusüsteemi arengustrateegiat, tugevdada sõltumatut, usaldusväärset ja tõhusat kohtusüsteemi, millega tagatakse õigusriigi põhimõtted ja kodanike võrdne juurdepääs õiguskaitsele, ning tagada kohtute varustatus tehniliste ja finantsvahenditega, mida on vaja tõhusaks ja nõuetekohaseks õigusemõistmiseks.

Inimõigused ja vähemuste kaitse

Tagada riiklike õigusaktide täielik vastavus Euroopa inimõiguste ja põhivabaduste kaitse konventsioonile.

Tagada vähemuste kaitse kooskõlas ELi ja rahvusvaheliste standarditega; rakendada täielikult mustlasi käsitlevat riiklikku strateegiat ja selle valdkondlikke tegevuskavasid; töötada välja andmed, mida saaks kasutada usaldusväärse alusena sotsiaalset kaasamist käsitlevate strateegiate, tegevuskavade ja nende hindamise edasise arendamise edendamiseks.

Piirkondlikud küsimused ja rahvusvahelised kohustused

Edendada veelgi piirkondlikku dialoogi, stabiilsust, heanaaberlikkust ja koostööd.

Viia Ameerika Ühendriikidega sõlmitud leping, milles käsitletakse isikute Rahvusvahelisele Kriminaalkohtule üleandmise tingimusi, vastavusse 2002. aasta septembri Euroopa Ülemkogul vastuvõetud ELi põhimõtetega.

Majanduslikud kriteeriumid

Parandada riigi rahanduse kvaliteeti, vähendades selleks riiklike kulutuste osatähtsust SKPst, suunates kulutused ümber majanduskasvu soodustavatesse kulukategooriatesse ning tugevdades majanduspoliitika kujundamise võimekust.

Lõpule viia erastamisprotsess ning likvideerida järelejäänud kahjumit tootvad riigiettevõtted, mida ei õnnestu müüa.

Suurendada ametliku majanduse ulatust, vähendades selleks sotsiaalmaksude määra ja reformides pensionisüsteemi, ning hõlbustada tööjõu liikumist riigis.

Kiirendada võrgutööstuste osadeks jagamist, et avada elektri-, gaasi- ja sideturg uutele pakkujatele, eesmärgiga suurendada konkurentsi ning tõhustada ressursside jaotust.

Jätkata reforme omandiõiguse registreerimise, lepingute jõustamise, pankrotimenetluste ning äriühingute registreerimise, maksustamise ja neile tegevuslubade andmise valdkonnas, et parandada ettevõtluskeskkonda ja edendada ettevõtlust. Tunnistada kehtetuks valitsuse eri tasanditel vastu võetud kattuvad määrused ning kaotada ettevõtete topeltmaksustamine piirkondlike üksuste poolt.

Euroopa standardid

Siseturg

Kaupade vaba liikumine

Jätkata kvaliteedi infrastruktuuri loomist ning õigusaktide vastavusse viimist acquis’ga sellistes valdkondades nagu standardimine, sertifitseerimine, metroloogia, akrediteerimine ja vastavushindamine ning võtta üle uuel ja üldisel lähenemisviisil ning vanal lähenemisviisil põhinevad direktiivid.

Teha täiendavaid edusamme Euroopa standardite kasutuselevõtmisel ning suurendada jõupingutusi, et saada Euroopa Standardikomitee, Euroopa Elektrotehnika Standardikomitee ja Euroopa Telekommunikatsiooni Standardiinstituudi täisliikmeks.

Luua Euroopa standarditele vastav turujärelevalve süsteem.

Toll ja maksustamine

Tagada tolli- ja maksualaste õigusaktide jätkuv vastavusse viimine acquis’ga ning suurendada veelgi haldussuutlikkust, et rakendada nimetatud õigusakte ning võidelda korruptsiooni, piiriülese kuritegevuse ja maksude vältimisega.

Suurendada läbipaistvust ning parandada teabevahetust asjaomases piirkonnas ja ELiga, et hõlbustada maksudest kõrvalehoidmist ja maksude vältimist takistavate meetmete täielikku rakendamist.

Konkurents

Rakendada riigiabi käsitlevaid õigusakte ning tagada, et riigiabi järelevalve amet toimiks tõhusalt.

Koostada riigiabi terviklik loend.

Riigihanked

Tagada riigihankeid käsitleva õigusraamistiku vastavus acquis’le ning riigihankemenetluste nõuetekohane rakendamine.

Tööhõive ja sotsiaalpoliitika

Töötada vaimse tervise valdkonnas välja kohalikud teenused kui alternatiiv institutsionaliseeritusele, võttes arvesse piisavate finantsvahendite jaotamist vaimsele tervishoiule.

Haridus ja teadus

Võtta meetmeid haridussüsteemi, sealhulgas alghariduse parandamiseks ning luua ajakohane kutsehariduse ja täiendõppe süsteem.

Edendada kõrghariduse valdkonnas piirkondlikku koostööd.

Statistika

Töötada välja usaldusväärne majandusstatistika ning arendada institutsioonilist suutlikkust, et koostada Euroopa standarditele vastavad statistilised põhiandmed ja need avaldada, eelkõige rahvamajanduse arvepidamise, põllumajanduse, makromajanduse ja äritegevuse valdkonnas. Töötada välja sotsiaalstatistika, sealhulgas hariduse, töö ja tervisega seotud statistika.

Korraldada rahvaloendus.

Valdkondlik poliitika

Tööstus ning väikesed ja keskmise suurusega ettevõtjad

Tagada väikeste ja keskmise suurusega ettevõtjate harta rakendamine.

Tagada tööstuspoliitika rakendamine.

Põllumajandus ja kalandus

Rakendada laiaulatuslikku riiklikku põllumajandusstrateegiat kogu riigis.

Tugevdada veelgi riigi tasandil suutlikkust kooskõlastada ja ühtlustada põllumajandus-, toidu- ja maaelu arendamise poliitikat, tugevdada rakendusmehhanisme ning jätkata nimetatud valdkondade ühtlustamist acquis’ga.

Jätkata nõuetekohaste õigusaktide vastuvõtmist toiduohutuse, veterinaar- ja fütosanitaarvaldkonnas ning töötada välja tõhus kontrollisüsteem.

Hinnata põllumajanduslike toidutööstuste vastavust ELi nõuetele, valmistada ette selliste tööstuste ajakohastamise tegevuskava ja alustada selle rakendamist.

Keskkond

Jätkata acquis’ järkjärgulist ülevõtmist, osutades erilist tähelepanu jäätmekäitlusele, vee ja õhu kvaliteedile, looduskaitsele ning saastuse komplekssele ennetamisele ja kontrollile.

Rakendada strateegilisi kavu, sealhulgas investeerimisstrateegiaid, ning suurendada investeeringuid keskkonnainfrastruktuuri, osutades erilist tähelepanu reoveekogumisele ja -käitlusele, joogiveega varustamisele ja tahkete jäätmete käitlusele.

Tagada keskkonnakaitsenõuete integreerimine muude valdkondade poliitika kujundamisse ja rakendamisse.

Transpordipoliitika

Kehtestada konkurentsitingimused raudteetranspordis, sealhulgas luua seda valdkonda reguleerivad ja ohutusega tegelevad asutused.

Tagada õigusaktide edasine vastavusse viimine transpordialase acquis’ga, eelkõige seoses tehniliste ja ohutusstandarditega (sealhulgas digitaalse sõidumeeriku kasutamine), sotsiaalsete standarditega ja turu liberaliseerimisega.

Täita Euroopa ühise lennunduspiirkonna lepingu teise üleminekuetapi raames võetud kohustused.

Energeetika

Kiirendada energiaettevõtjate reformi, eelkõige elektri- ja gaasisektoris, rakendada ettevõtjate tegevuskavasid energeetikasektori ümberkorraldamiseks, töötada välja kavad söesektori ümberkorraldamiseks ja rakendada neid, luua gaasisektoris edastamisvõrgu ettevõtja ja jaotusvõrgu ettevõtjad ning arendada välja gaasi siseturg.

Tagada kooskõlas energiaühenduse lepinguga elektri- ja gaasisektorit käsitlev tugev reguleerimissüsteem, kuhu on võimalik lisada muid energeetikasektoreid käsitlevaid õigusakte, ning samal ajal tagada, et vähekindlustatud klientidega seotud küsimustele pööratakse tähelepanu.

Infoühiskond ja meedia

Rakendada täielikult avalik-õiguslikku ringhäälingut käsitlevaid õigusakte ja viia lõpule avalik-õigusliku ringhäälingu struktuurireform.

Viia õigusaktid vastavusse ELi elektroonilisi sidevõrke ja -teenuseid reguleeriva raamistikuga ning tagada selliste õigusaktide rakendamine ja jõustamine.

Viia õigusaktid vastavusse piiriülese televisiooni Euroopa konventsiooniga ja piirideta televisiooni direktiiviga.

Finantskontroll

Rakendada avaliku sektori sisefinantskontrolli poliitikat käsitlevat dokumenti ja tegevuskava.

Tugevdada kõrgeimate auditeerimisasutuste toimimis- ja tegutsemissuutlikkust ning eelarve sõltumatust.

Arendada välja menetlused ja haldussuutlikkus, et tagada EÜ finantshuvide tõhus kaitse.

Õigus, vabadus ja turvalisus

Viisad, piirikontroll, varjupaigaõigus ja ränne

Rakendada viisa-, varjupaiga- ja rändepoliitikat kooskõlas ELi standarditega.

Tugevdada veelgi piiride haldamist, osutades erilist tähelepanu piiri infrastruktuurile ja maismaapiiri valvamisele.

Rahapesu

Tagada rahapesuvastaste meetmete järjest edukam jõustamine.

Uimastid

Tagada õiguskaitseasutuste nõuetekohane varustatus uimastikaubandusega võitlemiseks. Arendada asutuste vahel ning rahvusvahelisel tasandil välja piisav koostöö, mis tooks selles valdkonnas kaasa tulemuste märkimisväärse paranemise.

Politsei

Rakendada täielikult politseireformi.

Organiseeritud kuritegevuse ja terrorismi vastane võitlus

Saavutada märkimisväärseid tulemusi organiseeritud kuritegevuse, mis tahes ebaseadusliku kaubanduse ja terrorismi vastases võitluses ning tagada nõuetekohane süüdistuste esitamine.

Isikuandmete kaitse

Rakendada isikuandmete kaitse riiklikku seadust kooskõlas acquis’ga ning tagada tõhus järelevalve ja jõustamine.

4.   PROGRAMMID

Stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsessi alusel antakse Lääne-Balkani riikidele ühenduse abi olemasolevate rahastamisvahendite raames, eelkõige vastavalt määrusele (EÜ) nr 1085/2006 (ühinemiseelse abi rahastamisvahend) ning enne 2007. aastat vastuvõetud programmide puhul vastavalt nõukogu määrusele (EÜ) nr 2666/2000 (CARDS-määrus) (1). Rahastamislepingud on õiguslikuks aluseks konkreetsete programmide rakendamisele. Sellest tulenevalt puudub käesoleval otsusel finantsmõju. Bosnia ja Hertsegoviina võib taotleda rahastamist mitut riiki hõlmavatest ja horisontaalprogrammidest.

5.   TINGIMUSLIKKUS

Lääne-Balkani riikidele antava abi tingimuseks on Kopenhaageni kriteeriumide ning käesoleva Euroopa partnerluse konkreetsete prioriteetide täitmisel tehtavad edasised edusammud. Nende tingimuste mittetäitmise korral võib nõukogu võtta asjakohaseid meetmeid määruse (EÜ) nr 1085/2006 artikli 21 alusel ning enne 2007. aastat vastuvõetud programmide puhul määruse (EÜ) nr 2666/2000 artikli 5 alusel. Abi suhtes kohaldatakse ka nõukogu 29. aprilli 1997. aasta järeldustes kindlaks määratud tingimusi, milles käsitletakse eelkõige abisaaja kohustust korraldada demokraatlikke, majanduslikke ja institutsionaalseid reforme. Iga-aastased programmid sisaldavad ka eritingimusi. Rahastamisotsustele järgneb Bosniaga ja Hertsegoviinaga sõlmitav rahastamisleping.

6.   JÄRELEVALVE

Euroopa partnerluse rakendamist kontrollitakse stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsessi alusel kehtestatud mehhanismide abil, eelkõige komisjoni esitatavate iga-aastaste aruannete alusel.


(1)  EÜT L 306, 7.12.2000, lk 1. Määrust on viimati muudetud määrusega (EÜ) nr 2112/2005 (ELT L 344, 27.12.2005, lk 23).


19.3.2008   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 80/32


NÕUKOGU OTSUS,

18. veebruar 2008,

millega sätestatakse endise Jugoslaavia Makedoonia Vabariigiga loodud ühinemispartnerluse põhimõtted, prioriteedid ja tingimused ning tunnistatakse kehtetuks otsus 2006/57/EÜ

(2008/212/EÜ)

EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Ühenduse asutamislepingut,

võttes arvesse nõukogu 22. märtsi 2004. aasta määrust (EÜ) nr 533/2004 Euroopa partnerluse loomise kohta stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsessi raames (1) (koos muudatustega), eriti selle artiklit 2,

võttes arvesse komisjoni ettepanekut

ning arvestades järgmist:

(1)

19. ja 20. juunil 2003 Thessaloníkis kokku tulnud Euroopa Ülemkogu kiitis heaks Euroopa partnerluste kasutuselevõtmise vahendina, millega realiseerida Lääne-Balkani riikide Euroopa-suunalisi tulevikuväljavaateid.

(2)

Määruses (EÜ) nr 533/2004 on sätestatud, et partnerluste põhimõtteid, prioriteete ja tingimusi ning mis tahes hilisemaid muudatusi käsitlevaid otsuseid teeb nõukogu. Kõnealuses määruses on ka märgitud, et partnerluste järelmeetmed tagatakse stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsessi alusel loodud mehhanismide abil, eelkõige iga-aastaste eduaruannetega.

(3)

17. detsembril 2005 kokku tulnud Euroopa Ülemkogu andis endisele Jugoslaavia Makedoonia Vabariigile kandidaatriigi staatuse. Seepärast on tehtud ettepanek muuta määrust (EÜ) nr 533/2004, et nimetada kõnealuse riigiga loodud Euroopa partnerlus ümber ühinemispartnerluseks.

(4)

Komisjoni novembris 2005 esitatud ettepaneku põhjal võttis nõukogu 30. jaanuaril 2006 vastu endise Jugoslaavia Makedoonia Vabariigiga loodud teise ühinemispartnerluse (2).

(5)

Komisjoni dokumendis „Laienemisstrateegia ja peamised väljakutsed aastatel 2006–2007” osutati, et partnerlusi ajakohastatakse 2007. aasta lõpus.

(6)

Nõukogu võttis 17. juulil 2006 vastu määruse (EÜ) nr 1085/2006 (3) (millega luuakse ühinemiseelse abi rahastamisvahend), millega uuendatakse ühinemiseks valmistuvatele riikidele finantsabi andmise raamistikku.

(7)

Seepärast on asjakohane võtta vastu ühinemispartnerlus, millega ajakohastatakse praegust partnerlust, et määrata edasiseks tööks kindlaks uued prioriteedid, tehes seda 2007. aasta eduaruande järelduste põhjal, milles käsitletakse endise Jugoslaavia Makedoonia Vabariigi ettevalmistusi edasiseks integreerumiseks Euroopa Liiduga.

(8)

Et edasist integreerumist Euroopa Liiduga ette valmistada, peaksid endise Jugoslaavia Makedoonia Vabariigi pädevad ametiasutused välja töötama tegevuskava koos ajakava ja konkreetsete meetmetega käesoleva ühinemispartnerluse prioriteetide saavutamiseks.

(9)

Otsus 2006/57/EÜ tuleks seepärast kehtetuks tunnistada,

ON TEINUD JÄRGMISE OTSUSE:

Artikkel 1

Endise Jugoslaavia Makedoonia Vabariigiga loodud ühinemispartnerluse põhimõtted, prioriteedid ja tingimused on sätestatud käesoleva otsuse lisas.

Artikkel 2

Ühinemispartnerluse rakendamist kontrollitakse stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsessi alusel loodud mehhanismide, eelkõige komisjoni esitatavate iga-aastaste eduaruannete abil.

Artikkel 3

Otsus 2006/57/EÜ tunnistatakse kehtetuks.

Artikkel 4

Käesolev otsus jõustub kolmandal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Brüssel, 18. veebruar 2008

Nõukogu nimel

eesistuja

D. RUPEL


(1)  ELT L 86, 24.3.2004, lk 1. Määrust on muudetud määrusega (EÜ) nr 269/2006 (ELT L 47, 17.2.2006, lk 7).

(2)  Nõukogu 30. jaanuari 2006. aasta otsus 2006/57/EÜ, millega sätestatakse endise Jugoslaavia Makedoonia Vabariigiga loodud Euroopa partnerluse põhimõtted, prioriteedid ja tingimused ning tunnistatakse kehtetuks otsus 2004/518/EÜ (ELT L 35, 7.2.2006, lk 57).

(3)  ELT L 210, 31.7.2006, lk 82.


LISA

ENDISE JUGOSLAAVIA MAKEDOONIA VABARIIGIGA LOODUD 2007. AASTA ÜHINEMISPARTNERLUS

1.   SISSEJUHATUS

Euroopa Ülemkogu kiitis heaks partnerluste kasutuselevõtmise vahendina, millega realiseerida Lääne-Balkani riikide Euroopa-suunalisi tulevikuväljavaateid. Kavandatud ühinemispartnerlusega ajakohastatakse 2006. aasta jaanuari Euroopa partnerlust komisjoni endist Jugoslaavia Makedoonia Vabariiki käsitleva 2007. aasta eduaruande järelduste põhjal. Selles määratakse kindlaks uued ja veel täitmata tegevusprioriteedid. Uusi prioriteete kohandatakse vastavalt riigi konkreetsetele vajadustele ja ettevalmistustasemele ning neid ajakohastatakse vajaduse korral. Ühinemispartnerluse prioriteetide saavutamiseks tuleb endisel Jugoslaavia Makedoonia Vabariigil töötada välja tegevuskava koos ajakava ja konkreetsete meetmetega. Partnerlusega antakse ka riigile juhised finantsabi andmise kohta.

2.   PÕHIMÕTTED

Stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsess jääb Lääne-Balkani riikide Euroopale lähenemise raamistikuks kuni nende tulevase ühinemiseni ELiga. Endise Jugoslaavia Makedoonia Vabariigi suhtes kindlaks määratud prioriteedid on seotud riigi suutlikkusega täita 1993. aastal Kopenhaagenis kokku tulnud Euroopa Ülemkogu kehtestatud kriteeriume ning stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsessiks seatud tingimusi, eriti nõukogu 29. aprilli 1997. aasta ning 21. ja 22. juuni 1999. aasta järeldustes, Zagrebi 24. novembri 2000. aasta tippkohtumise lõppdeklaratsioonis ja Thessaloníki arengukavas seatud tingimusi.

3.   PRIORITEEDID

Käesolevas ühinemispartnerluses loetletud prioriteedid on valitud põhimõttel, et endine Jugoslaavia Makedoonia Vabariik suudaks need lähiaastatel reaalselt saavutada või märgatavalt nende suunas liikuda. Eristatakse lühiajalisi prioriteete, mis tuleks täita ühe kuni kahe aasta jooksul, ja keskmise tähtajaga prioriteete, mis tuleks täita kolme kuni nelja aasta jooksul. Prioriteedid käsitlevad nii õigusakte kui ka nende rakendamist.

Prioriteete seades tuleb silmas pidada, et endisel Jugoslaavia Makedoonia Vabariigil on ka muid ülesandeid, mida ta peab täitma ja mis võivad saada mõne järgmise partnerluse prioriteetideks, võttes arvesse ka endise Jugoslaavia Makedoonia Vabariigi edaspidi tehtavaid edusamme.

Peamised lühiajalised prioriteedid on kindlaks määratud ja rühmitatud loetelu alguses. Peamised prioriteedid ei ole esitatud tähtsuse järjekorras.

3.1.   LÜHIAJALISED PRIORITEEDID

Peamised prioriteedid

Tagada kõigi stabiliseerimis- ja assotsieerimislepinguga võetud kohustuste nõuetekohane rakendamine.

Edendada demokraatlike institutsioonide raames konstruktiivset ja kaasavat dialoogi, eelkõige valdkondades, mis eeldavad konsensust kõigi parteide vahel.

Tagada politseiseaduse tõhus rakendamine.

Anda aru kohtureformide rakendamisel saavutatud jätkusuutlikust arengust ning tugevdada kohtusüsteemi sõltumatust ja üldist suutlikkust. Rakendada prokuratuuri reformi ning nimetada ametisse kõik justiitsnõukogu liikmed.

Anda aru korruptsioonivastast võitlust käsitlevate õigusaktide rakendamisel saavutatud jätkusuutlikust arengust.

Tagada, et avalike teenistujate värbamist ja karjääri ei mõjuta poliitiline surve, arendada edasi tulemuspõhist karjäärisüsteemi ning rakendada täielikult avaliku teenistuse seadust.

Vähendada takistusi töökohtade loomisele ning osutada erilist tähelepanu noorte ja pikaajalisele töötusele.

Edendada üldist ettevõtluskeskkonda, tugevdades selleks õigusriigi põhimõtteid ning reguleerivate ja järelevalveasutuste sõltumatust, kiirendades õigusmenetlusi ja jätkates omandiõiguste registreerimist.

Poliitilised kriteeriumid

Demokraatia ja õigusriik

Jätkata Ohridi raamlepingu rakendamist, muu hulgas selleks, et edendada rahvusrühmade vahelist usaldust.

Parlament/valimised

Tagada, et kõik tulevased valimised korraldatakse vastavalt valimisseadustikule.

Võtta kiiresti vastu otsused mis tahes eeskirjade eiramiste kohta valimistel ning määrata karistused, mis hoiavad ära edasised samalaadsed juhtumid.

Edendada parlamendi suutlikkust, suurendades selleks eelkõige tema vahendeid.

Valitsus

Tugevdada kohaliku tasandi haldusasutuste läbipaistvust ja vastutust. Tugevdada eelkõige sisekontrolli ja auditeerimist.

Kehtestada kogu riigis rahuldav kohalike maksude kogumise standard.

Arendada välja kohalike omavalitsuste suutlikkus hallata riigi omandis olevat maad.

Tagada, et kohalike omavalitsuste personali hulk ja pädevus on piisav.

Avalik haldus

Kehtestada tulemuspõhine karjäärisüsteem, et arendada riiklikul ja kohalikul tasandil välja vastutustundlik, tõhus ja professionaalne avalik haldus.

Tagada avalike teenistujate eetikakoodeksi tõhus rakendamine.

Tugevdada haldussuutlikkust, arendades selleks eelkõige välja strateegilise planeerimise ja poliitika kujundamise suutlikkus ja tõhustades koolitusi, ning töötada välja üldstrateegia avalike teenistujate koolitamiseks.

Rakendada tõhusalt meetmeid, mis on vastu võetud halduse, eelkõige otsuste tegemise protsessi läbipaistvuse tagamiseks, ning edendada veelgi kodanikuühiskonna aktiivset osalemist halduses.

Jätkata õiguskaitseasutuste reformide rakendamist.

Tagada piisav haldussuutlikkus ühinemiseelse abi rahastamisvahendi fondide tõhusaks kavandamiseks ja juhtimiseks.

Kohtusüsteem

Arendada kohtunikke ja prokuröre koolitavas akadeemias edasi alg- ja täiendusõpe.

Viia lõpule uue kohtustruktuuri loomine ning anda sellele piisavad vahendid, et tagada selle täielik toimimine ja tõhustada seda.

Tagada kohtuotsuste nõuetekohane ja täielik täitmine.

Korruptsioonivastane poliitika

Tagada järelmeetmete võtmine riikliku korruptsioonivastase komisjoni ja riigikontrolli soovituste põhjal.

Rakendada täielikult korruptsioonivastase riikide ühenduse (GRECO) soovitusi.

Tugevdada haldussuutlikkust, mida on vaja parteide rahastamist ja valimiskampaaniaid käsitlevate eeskirjade rakendamiseks. Rikkumiste korral määrata tõhusad karistused.

Võtta teatavate avalike teenistujate diskretsiooniõiguse läbivaatamise põhjal järelmeetmeid.

Tagada üldsuse juurdepääsu teabele käsitleva seaduse täielik rakendamine.

Tugevdada täiendavalt institutsioonidevahelist koostööd.

Inimõigused ja vähemuste kaitse

Täita täiel määral Euroopa inimõiguste ja põhivabaduste kaitse konventsiooni, piinamise ja ebainimliku või alandava kohtlemise või karistamise tõkestamise Euroopa komitee soovitusi ning rahvusvähemuste kaitse raamkonventsiooni.

Rakendada täielikult eeskirju, mida kohaldatakse eetika, sisekontrolli, ametialaste ja inimõiguste standardite suhtes õiguskaitseasutustes, kohtus ja vanglate administratsioonis, sealhulgas korrapäraste koolituste kaudu.

Tagada piisavad vahendid, et viia vanglatingimused vastavusse kõrgemate standarditega.

Kehtestada tõhusad mehhanismid, et tuvastada riiklike ja mitteriiklike asutuste poolne isikute ja rühmade mis tahes vormis diskrimineerimine, teha selles küsimuses järelevalvet ja karistada diskrimineerimise eest.

Suurendada veelgi naiste ja laste õiguste kaitset.

Ajakohastada ja rakendada rahvusvähemuste tasakaalustatud esindatust käsitlevat strateegiat, tagades selleks eelkõige piisavad vahendid ja kehtestades ettenähtud esindatuse saavutamata jätmise puhul tõhusad karistused.

Edendada rahvusvähemuste liikmete juurdepääsu haridusele, õigusemõistmisele ja sotsiaalhoolekandele.

Piirkondlikud küsimused ja rahvusvahelised kohustused

Jätkata täielikku koostööd endise Jugoslaavia asjade rahvusvahelise kriminaalkohtuga ning selleks, et saada nimetatud kohtust tagasi toimikuid, täita kõik vajalikud eeltingimused, mis tagaksid nõuetekohase menetluse.

Jätkata stabiilsuspaktilt piirkondliku tasandi koostööraamistikule ülemineku protsessi ning Kesk-Euroopa vabakaubanduslepingu tõhusa rakendamise edendamist.

Tagada heanaaberlikud suhted, suurendades selleks eelkõige konstruktiivse lähenemise raames tehtavaid jõupingutusi, et leida nimeprobleemile Kreekaga peetavate läbirääkimiste tulemusel kooskõlas ÜRO julgeolekunõukogu resolutsioonidega 817/93 ja 845/93 vastastikku vastuvõetav lahendus, ning vältida meetmeid, mis võiksid nimetatud suhteid negatiivselt mõjutada.

Edendada koostööd naaberriikidega ning tagada selle tõhus elluviimine, eelkõige sellistes valdkondades nagu piiriülene koostöö, organiseeritud kuritegevuse, ebaseadusliku kaubanduse ja salakaubaveo vastane võitlus, õigusalane koostöö, piirihaldus, isikute tagasivõtmine ning keskkond.

Majanduslikud kriteeriumid

Jätkata maaomandi ja kinnisvara registreerimist ning tugevdada katastrit, et suurendada ettevõtjate õiguskindlust ja parandada turumajandusmehhanismide toimimist.

Tõhustada avalikke teenuseid, eraldades selleks eelkõige täiendavaid vahendeid, et korraldada koolitusi ja ajakohastada praegust infrastruktuuri.

Võime võtta liikmesusest tulenevaid kohustusi

1. peatükk. Kaupade vaba liikumine

Võtta vastu horisontaalse raamistiku õigusaktid ja rakendada neid, et viia lõpule vajaliku infrastruktuuri väljatöötamine, ning tagada vastavushindamismenetlustes erinevate tegevustega (reguleerimine, standardimine, akrediteerimine, metroloogia, vastavushindamine ja turujärelevalve) seotud ülesannete lahusus.

Koostada laiaulatuslik strateegia, mis sisaldab asjaomaste horisontaalsete organisatsioonide (standardimine, akrediteerimine, metroloogia ja turujärelevalve) eesmärke seoses acquis’ rakendamisega ning millega nähakse ette tähtajad ja selged ülesanded seadusandlike meetmete kehtestamiseks ja tõhusaks rakendamiseks ning haldussuutlikkuse tugevdamiseks erinevates sektorites.

Koostada EÜ asutamislepingu artiklitele 28–30 vastav tegevuskava, millega nähakse ette riiklike õigusaktide ja haldustavade riigisisese läbivaatamise, vastastikuse tunnustamise klauslite ning edasiste vajalike muudatustega seotud eesmärgid.

Kiirendada Euroopa standardite kasutuselevõtmist ning teha jõupingutusi, et saada Euroopa standardiorganisatsioonide täisliikmeks.

3. peatükk. Asutamisõigus ja teenuste osutamise vabadus

Kaotada ELi füüsiliste ja juriidiliste isikute suhtes kehtivad tõkked, mis piiravad asutamisõigust ja piiriüleste teenuste osutamist.

Teha õigusaktides vahet püsivas tegevuskohas teenuste osutamisel ja ajutisel teenuste osutamisel.

4. peatükk. Kapitali vaba liikumine

Tugevdada veelgi rahapesuvastase võitluse raamistikku, suurendades selleks eelkõige aruandvate asutuste teadlikkust ja saavutades asjaomastes asutustes usaldusväärse õigusaktide jõustamise. Tugevdada suutlikkust ning jagada asutuste vahel jälitusteavet.

Teha edusamme kapitali liikumise suhtes kehtivate piirangute kõrvaldamisel.

5. peatükk. Riigihanked

Tugevdada kaebuste komisjoni, et näha ette tõhus parandusmeetmete süsteem.

6. peatükk. Äriühinguõigus

Töötada audiitorite ja auditeerimisettevõtjate jaoks välja tõhus ja sõltumatu kvaliteedi tagamise ja riikliku järelevalve süsteem. Tugevdada vastavat haldussuutlikkust.

7. peatükk. Intellektuaalomandiõigus

Valmistada ette riiklik strateegia ja tegevuskava käesolevas peatükis hõlmatud valdkondi käsitleva acquis’ rakendamiseks ja jõustamiseks vajaliku suutlikkuse saavutamiseks, osutades erilist tähelepanu vajadusele pakkuda õiguskaitseasutustele, kohtunikele, prokuröridele ja tolliametnikele erikoolitust.

Töötada välja teadlikkuse suurendamise kampaaniad ning parandada õiguskaitseasutuste vahelist ja kõigi asjaomaste sidusrühmade vahelist koostööd.

8. peatükk. Konkurentsipoliitika

Anda aru monopolivastase võitluse valdkonda käsitlevate õigusaktide jõustamisel saavutatud usaldusväärsest arengust ning keskenduda konkurentsiõiguse kõige olulisematele rikkumistele.

Kehtestada tõhus riigiabi eelkontroll.

Tugevdada konkurentsi kaitsmise komisjoni haldussuutlikkust ning tagada talle küllaldased rahalised vahendid ja piisav personal.

Tagada täielikult konkurentsiõiguse läbipaistev ja mittediskrimineeriv rakendamine.

9. peatükk. Finantsteenused

Tugevdada rahandussektorit, eelkõige kindlustussektorit ja väärtpaberiturge käsitlevaid õigusakte ja järelevalveraamistikku, sealhulgas nende jõustamist.

Tagada, et kindlustussektori sõltumatu järelevalveasutus hakkab tööle ning et tal on nõuetekohane personal.

10. peatükk. Infoühiskond ja meedia

Lõpetada stabiliseerimis- ja assotsieerimislepingu rikkumine, võttes elektroonilise side sektori liberaliseerimise kohustuse täitmiseks kõik vajalikud meetmed, sealhulgas võtta vastu kõik vajalikud teisesed õigusaktid ja tugevdada veelgi reguleerivaid asutusi.

Jõustada olulise turujõuga ettevõtjate konkurentsi soodustavad meetmed.

Tugevdada elektroonilise side ja meedia valdkonda reguleerivate asutuste sõltumatust ja haldussuutlikkust.

Tagada avalik-õigusliku ringhäälinguorganisatsiooni ja ringhäälingunõukogu stabiilne ja jätkusuutlik rahastamine.

11. peatükk. Põllumajandus ja maaelu areng

Kiirendada põllumajandusliku maa kinnistusraamatusse registreerimist.

Tagada veatute ja usaldusväärsete põllumajanduslike andmete kogumine ja töötlemine.

Jätkata ettevalmistusi, et luua kooskõlas ELi nõuete ja rahvusvaheliste auditeerimisstandarditega tõhusad ja finantsiliselt usaldusväärsed makseasutused põllumajandusfondide juhtimiseks ja kontrollimiseks.

12. peatükk. Toiduohutus, veterinaar- ja fütosanitaarpoliitika

Jätkata õigusaktide vastavusseviimist veterinaar- ja fütosanitaaralase acquis’ga, keskendudes acquis’ga kooskõlas olevatele raamõigusaktidele.

Jätkata veterinaarteenistuse suutlikkuse tugevdamist riiklikul ja kohalikul tasandil, et luua ELi nõuetega kokkusobiv kontrollisüsteem, eelkõige impordi kontrollimiseks.

Tagada veiste identifitseerimise ja nende liikumise registreerimise süsteemi toimimine ning võtta kasutusele sigade, lammaste ja kitsede identifitseerimise süsteem.

Jätkata loomahaiguste ja loomade tervisekontrolli süsteemide vastavusseviimist ELi õigusaktide ja institutsiooniliste nõuetega ning teatamiskohustuslike loomataudide situatsioonplaanidega.

Hinnata põllumajanduslike toidutööstuste vastavust ELi nõuetele ning koostada selle alusel hiljem nimetatud tööstuste ajakohastamiskava.

14. peatükk. Transpordipoliitika

Jätkata Kagu-Euroopa transpordi piirkondliku tuumikvõrgu väljaarendamist käsitleva vastastikuse mõistmise memorandumi rakendamist ning tugevdada koostööd Kagu-Euroopa transpordi vaatluskeskusega.

Jätkata õigusaktide vastavusseviimist maanteetranspordi acquis’ga, eelkõige sellistes valdkondades nagu ohtlike kaupade vedu, turulepääs, sotsiaalsed tingimused, digitaalse sõidumeeriku rakendamine ja liiklusohutuse parandamine.

Luua raudteesektoris reguleeriv asutus, kes on sõltumatu infrastruktuuri haldajast ja raudtee-ettevõtjatest, ning ohutusamet, kes vastutab ohutustunnistuste andmise eest. Viia ohtlike kaupade raudteevedu käsitlevad õigusaktid vastavusse ELi eeskirjadega. Tagada finantsiline stabiilsus, kompenseerides sellise reisijateveoteenuse osutamist, mis hõlmab avaliku teenindamise kohustust, ja vähendades võlga.

Täita Euroopa ühise lennunduspiirkonna lepingu esimese üleminekuetapi raames võetud kohustused, sealhulgas rakendada asjakohaseid lennundust käsitlevaid õigusakte.

Tugevdada tsiviillennundusameti haldussuutlikkust.

15. peatükk. Energeetika

Jätkata elektri ja gaasi siseturgu, energiatõhusust ja taastuvaid energiaallikaid käsitlevate õigusaktide vastavusseviimist acquis’ga, et avada energiaturg järk-järgult konkurentsile.

Jätkata energia regulatiivkomisjoni sõltumatuse tugevdamist.

Täita energiaühenduse lepingust tulenevad kohustused, mis on seotud gaasi ja elektri siseturu ning piiriülese elektrikaubanduse valdkonnas kohaldatava acquis’ täieliku rakendamisega.

Tugevdada haldussuutlikkust kõigis energiasektorites, sealhulgas energiaagentuuris energiatõhususe ja taastuvate energiaallikate valdkonnas.

Rajada radioaktiivsetele materjalidele asjakohane hoidla.

Tagada kiirgusohutusdirektoraadi nõuetekohane ja sõltumatu töö.

16. peatükk. Maksustamine

Tugevdada haldussuutlikkust maksualaste õigusaktide rakendamisel ja maksudest hoidumise vastu võitlemisel.

Võtta struktuurimeetmeid, et kiiresti reformida kontrollimise põhimõtteid ja parandada kontrollimise suutlikkust.

Töötada välja auditeerimise strateegia ja asjakohased IT-süsteemid.

Järgida äriühingute maksustamise juhendi põhimõtteid ja tagada, et uued maksumeetmed vastavad neile põhimõtetele.

18. peatükk. Statistika

Tugevdada riigi statistikaameti suutlikkust, et tagada järgmise rahvaloenduse õigeaegne korraldamine ning võimaldada jätkuvalt arendada rahvamajanduse arvepidamist ja selle aluseks olevat statistikat, osutades erilist tähelepanu puudustele põllumajandus- ja ettevõtlusstatistika kogumisel ja töötlemisel kooskõlas ELi standardite ja metoodikaga ning suurendades statistika esitamist Eurostatile.

Viia lõpule statistilise ettevõtlusregistri ja põllumajandusettevõtete registri loomine, sealhulgas töötada välja korraldus, millega tagatakse ajakohastatud teave registrites.

19. peatükk. Tööhõive- ja sotsiaalpoliitika

Jätkata acquis’ ülevõtmist ning tugevdada asjaomaseid haldus- ja jõustamisstruktuure, sealhulgas tööinspektsiooni.

Tagada haldussuutlikkus sotsiaalse kaasamise ja sotsiaalse kaitse poliitika rakendamiseks.

Tagada toimiv ja esinduslik sotsiaalne dialoog.

Teha täiendavaid edusamme puudega inimeste olukorra parandamiseks.

20. peatükk. Ettevõtlus- ja tööstuspoliitika

Koostada tööstusstrateegia, mis soodustab majanduskasvu ja innovatsiooni, ning rakendada seda.

Hakata süstemaatiliselt hindama uute õigusaktide mõju ettevõtetele.

Tugevdada väikeste ja keskmise suurusega ettevõtjate talituse ja ameti vahendeid ning tagada väikeste ja keskmise suurusega ettevõtjate strateegia, tegevuskava ja Euroopa väikeettevõtete harta rakendamine.

Jätkata õiguskeskkonna lihtsustamist, tunnistada kiirendatud korras kehtetuks tarbetud õigusaktid, vähendada äritegevust takistavaid bürokraatlikke tõkkeid ja hakata hindama õiguslikku mõju.

22. peatükk. Regionaalpoliitika ja struktuurivahendite koordineerimine

Tugevdada eelkõige ministeeriumides institutsiooniliste struktuuride loomist ja haldussuutlikkust sellistes valdkondades nagu programmitöö, projektide ettevalmistamine, järelevalve, hindamine ning finantsjuhtimine ja -kontroll, et rakendada ELi ühinemiseelseid programme ühenduse ühtekuuluvuspoliitika rakendamise ettevalmistamiseks.

Viia lõpule riikliku regionaalarengu strateegia koostamine.

23. peatükk. Kohtusüsteem ja põhiõigused

Rakendada isikuandmete kaitse riiklikku seadust. Kirjutada alla Euroopa Nõukogu isikuandmete automatiseeritud töötlemisel isiku kaitse konventsiooni lisaprotokollile seoses järelevalveasutuste ja piiriülese andmevooga ning ratifitseerida see.

Muud prioriteedid on nimetatud poliitiliste kriteeriumide peatükis.

24. peatükk. Õigus, vabadus ja turvalisus

Jätkata integreeritud piirihalduse tegevuskava rakendamist, töötada välja piirihalduse peamised andmebaasid ja tagada nende ühendatus, ajakohastada dokumentide analüüsi ja piiride valvamise seadmeid, tagada kvaliteetsete reisi- ja isikut tõendavate dokumentide väljaandmisele esitatavate nõuete tõhus rakendamine ning pakkuda personalile täiendavat koolitust.

Tagada piisav rahastamine ja koolitus politseireformi rakendamiseks, tugevdada politseiasutuste vahelist ning politsei ja teiste õiguskaitseasutuste vahelist kooskõlastamist ja koostööd ning tugevdada kriminaalpolitsei ja prokuröride vahelist koostööd.

Töötada politseis välja laiaulatuslik inimressursse ja väljaõpet käsitlev strateegia ja rakendada seda ning ajakohastada politseis kasutusel olevaid seadmeid.

Tugevdada veelgi organiseeritud kuritegevuse vastast võitlust, kasutades selleks paremini uurimise erimeetmeid ning andes õigeaegselt rahvusvahelisi vahistamismäärusi (sealhulgas arvutikuritegevuse valdkonnas, osutades erilist tähelepanu lapspornole) ja tehes nende üle järelevalvet, ning luua asutustevaheline integreeritud jälitussüsteem, et võidelda organiseeritud kuritegevuse, sealhulgas inimkaubanduse, relvade ja narkootikumidega kauplemise vastu.

Suurendada jõupingutusi inimkaubanduse vastu võitlemist käsitleva riikliku tegevuskava rakendamiseks ning tugevdada arvutikuritegevuse uurimise suutlikkust.

Rakendada EÜ ja endise Jugoslaavia Makedoonia Vabariigi tagasivõtmislepingut ning pidada endist Jugoslaavia Makedoonia Vabariiki läbivate rändajate päritoluriikidega läbirääkimisi tagasivõtmislepingute üle.

Hoogustada selliste õigusaktide kehtestamise protsessi, millega tagatakse (rahvusvahelist) kaitset vajavate isikute õigused.

Tagada varjupaiga- ja välismaalaste seaduse vastavus asjakohasele acquis’le.

25. peatükk. Teadus- ja uurimistegevus

Tugevdada uurimisalast ja tehnoloogia arendamise suutlikkust, et tagada edukas osalus ühenduse raamprogrammides.

Alustada sidusa teaduspoliitika väljatöötamist ja võtta meetmeid integreerumiseks Euroopa teadusruumi.

26. peatükk. Haridus ja kultuur

Viia lõpule elukestva õppe programmi ja programmi „Aktiivsed noored” rakendamiseks vajalik õigus- ja haldusraamistik ning tugevdada rakendusasutusi.

27. peatükk. Keskkond

Jätkata õigusaktide vastavusseviimist acquis’ga, eelkõige õhu kvaliteedi, jäätmekäitluse ning vee kvaliteedi valdkonnas, ning parandada märkimisväärselt õigusaktide rakendamist ja keskkonnaseiret.

Tugevdada keskkonnainspektsiooni ja teisi täitevasutusi, anda aru õigusaktide jõustamisel saavutatud usaldusväärsest arengust ning tagada, et trahve ja muid karistusi kohaldatakse tõhusalt ning neil on hoiatav mõju.

Tugevdada haldussuutlikkust riiklikul ja kohalikul tasandil ning parandada keskkonnaga seotud küsimuste eest vastutavate haldusasutuste vahelist kooskõlastamist.

Valmistada ette strateegilised tegevuskavad, sealhulgas finantsstrateegiad, ning töötada välja riiklik jäätmekäitlusstrateegia ja vastav tegevuskava.

Töötada prognoositavate vastavusseviimise kulude põhjal välja keskkonnainvesteeringuid käsitlev strateegia.

Integreerida keskkonnakaitsenõuded muude valdkondade põhimõtetesse, arendades selleks eelkõige keskkonnamõju hindamist.

Suurendada investeeringuid keskkonnainfrastruktuuri, osutades erilist tähelepanu reoveekogumisele ja -käitlusele, joogiveega varustamisele, õhu saastatuse vastu võitlemisele ja jäätmekäitlusele.

29. peatükk. Tolliliit

Tugevdada haldussuutlikkust tollialaste õigusaktide rakendamisel ja piiriüleste kuritegude vastu võitlemisel.

Jätkata õigusaktide ja menetluste vastavusseviimist acquis’ga, eelkõige transiidi ja tariifikvootide jagamise valdkonnas.

Viia tehnoloogia ja tööstuse arendamise piirkondade seadus vastavusse acquis’ga.

31. peatükk. Välis-, julgeoleku- ja kaitsepoliitika

Rakendada õigusakte ühise seisukoha jõustamiseks rahvusvaheliste piiravate meetmete valdkonnas.

32. peatükk. Finantskontroll

Vaadata läbi avaliku sektori sisefinantskontrolli strateegiat käsitlev dokument ning esitada avaliku sektori sisefinantskontrolli ja -auditit käsitlevad seadused, et muuta selline kontroll ja praegused õigusaktid laiaulatuslikuks ja sidusaks, ning ajakohastada nimetatud kontrolliga seotud keskmise tähtajaga prioriteetide rakendamise tegevuskava.

Viia lõpule siseauditiüksuste loomine riigiasutustes, luua samalaadsed üksused vajaduse korral kohaliku omavalitsuse tasandil ning tagada neile piisav personal, koolitus ja seadmed.

Töötada välja tõhusad juhtimis-, järelevalve-, kontrolli- ja auditisüsteemid, mida on vaja programmide detsentraliseeritud rakendamiseks ELi ühinemiseelsete mehhanismide raames.

3.2.   KESKMISE TÄHTAJAGA PRIORITEEDID

Poliitilised kriteeriumid

Demokraatia ja õigusriik

Valitsus

Viia lõpule detsentraliseerimisprotsess.

Avalik haldus

Tugevdada veelgi haldussuutlikkust, et rakendada stabiliseerimis- ja assotsieerimislepingut.

Korruptsioonivastane poliitika

Viia lõpule korruptsioonivastast võitlust käsitleva strateegia rakendamine.

Jõustada huvide konflikti vältimisega seotud määrused kooskõlas rahvusvaheliste standarditega.

Inimõigused ja vähemuste kaitse

Edendada veelgi inimõiguste austamist õiguskaitseasutustes, kinnipidamisasutustes ja vanglates.

Jätkata rahvusvähemuste tasakaalustatud esindatuse strateegia rakendamist.

Piirkondlikud küsimused ja rahvusvahelised kohustused

Edendada piirkondlikku dialoogi, stabiilsust, heanaaberlikkust ja koostööd.

Majanduslikud kriteeriumid

Tõhustada jõupingutusi elektrituru jätkusuutlikkuse tagamiseks, et täita riigi võetud liberaliseerimise kohustust, kõrvaldades selleks praegused moonutused, mis on tekkinud kulupõhisest hinnast madalama hinna tõttu, ning tugevdades reguleerivaid asutusi ja füüsilist infrastruktuuri.

Tõhustada riiklikke kulutusi, parandades selleks avaliku sektori keskmise tähtajaga kavade väljatöötamise suutlikkust ning parandades eelarve täitmist. Jätkata hariduse kvaliteedi parandamist, rahastades haridusvaldkonna hiljutiste reformide täielikuks rakendamiseks vajaliku infrastruktuuri ja personaliga seotud järelmeetmeid.

Jätkata tööturu olukorra parandamist ning vähendada töötust, võttes selleks eelkõige täiendavaid, noorte ja pikaajalisele töötusele suunatud meetmeid ning ajakohastades sotsiaalkindlustus- ja haridussüsteemi.

Jätkata jõupingutusi, et integreerida mitteametlik sektor ametlikku majandusse.

Ajakohastada riigi infrastruktuuri, eelkõige energeetika ja transpordi valdkonnas, et tugevdada majanduse konkurentsivõimet tervikuna.

Võime võtta liikmesusest tulenevaid kohustusi

1. peatükk. Kaupade vaba liikumine

Arendada kooskõlas acquis’ga välja turu järelevalvestruktuur.

3. peatükk. Asutamisõigus ja teenuste osutamise vabadus

Viia kutsekvalifikatsioonide vastastikuse tunnustamise vallas õigusaktid, sealhulgas koolitust käsitlevad sätted, vastavusse ELi acquis’ga ning arendada välja nõutavad haldusstruktuurid.

Viia õigusaktid vastavusse postiteenuseid käsitlev acquis’ga, sealhulgas luua sõltumatu riiklik reguleeriv asutus.

5. peatükk. Riigihanked

Saavutada täielikult toimivad riigihankestruktuurid, mis tagavad, et riigihankemenetlused viiakse ellu täielikus kooskõlas EÜ standarditega. Arendada välja e-riigihanked.

7. peatükk. Intellektuaalomandiõigus

Arendada välja suutlikkus, mida on vaja acquis’ rakendamiseks ja jõustamiseks igas käesolevas peatükis nimetatud valdkonnas, ning anda rahuldavalt aru saavutatud edust piraatluse ja võltsimise uurimises, nende eest süüdistuste esitamises ning nende kohtus menetlemises.

8. peatükk. Konkurentsipoliitika

Jätkata õigusaktide vastavusseviimist ELi monopolivastase ja riigiabialase acquis’ga.

Parandada õigusaktide jõustamist monopolivastase võitluse ja riigiabi kontrolli valdkonnas.

Suurendada valitsusasutuste, ettevõtjate ja avalikkuse teadlikkust.

9. peatükk. Finantsteenused

Anda usaldusväärselt aru saavutatud edust liikluskindlustuseta liiklemise vastases võitluses.

Jätkata finantsteenuste valdkonna õigusaktide vastavusseviimist ELi õigusaktidega.

11. peatükk. Põllumajandus ja maaelu areng

Suurendada põllumajandushalduse suutlikkust, viia lõpule ühise põllumajanduspoliitika juhtimismehhanismide, eelkõige ühtse haldus- ja kontrollisüsteemi jõustamise ja praktilise kohaldamise ettevalmistused ning tagada toimiv maatükkide identifitseerimise süsteem.

12. peatükk. Toiduohutus, veterinaar- ja fütosanitaarpoliitika

Jätkata transmissiivseid spongioosseid entsefalopaatiaid ja loomseid kõrvalsaaduseid käsitlevate õigusaktide vastavusseviimist acquis’ga, rakendada ja kontrollida selliste õigusaktide täitmist ning luua vajalik kogumis- ja töötlemissüsteem.

Luua nõuetekohase personaliga taimekaitseasutus. Jätkata fütosanitaarvaldkonna õigusaktide vastavusseviimist acquis’ga.

Võtta vastu tegevuskava põllumajanduslike toidutööstuste ajakohastamiseks ning alustada selle rakendamist.

Tugevdada laborite suutlikkust toiduohutuse, veterinaar- ja fütosanitaarvaldkonnas.

14. peatükk. Transpordipoliitika

Viia lõpule maanteetranspordi valdkonna õigusaktide täielik vastavusseviimine acquis’ga (sealhulgas rakendada digitaalset sõidumeerikut), jätkata õigusaktide vastavusseviimist raudteealase acquis’ga (esimene ja teine raudteepakett ning koostalitlusvõime), saavutada õigusaktide täielik vastavus lennundusalase acquis’ga ning tagada vastavate õigusaktide jõuline täitmine.

Täita Euroopa ühise lennunduspiirkonna lepingu teise üleminekuetapi raames võetud kohustused.

15. peatükk. Energeetika

Jätkata jõupingutusi selleks, et tagada piisav energiavarustus ning töötada välja energiaühenduse lepingust tulenevaid kohustusi täitev energiapoliitika ja rakendada seda.

17. peatükk. Majandus- ja rahanduspoliitika

Viia õiguslik raamistik acquis’ga vastavusse, et tagada keskpanga täielik sõltumatus.

18. peatükk. Statistika

Jätkata kõikide statistikavaldkondade arendamist, saavutada olulistes valdkondades täielik ühtlustamine seoses andmesageduse, ulatuse, liigituse, õigeaegsuse ja kvaliteediga ning kehtestada ühtne haldus- ja kogumissüsteem.

Luua hästi koordineeritud riiklik statistikasüsteem.

19. peatükk. Tööhõive ja sotsiaalpoliitika

Töötada välja sotsiaalse dialoogi alaline mehhanism.

Töötada välja pikaaegne sotsiaalse kaasamise poliitika ning edendada ebasoodsas olukorras olevate rühmade juurdepääsu tööturule.

Edendada sotsiaalkaitsepoliitikat.

Töötada välja mehhanismid puudega inimeste olukorra jälgimiseks.

20. peatükk. Ettevõtlus- ja tööstuspoliitika

Jätkata väikese ja keskmise suurusega ettevõtjate tugimehhanismide väljaarendamist ning parandada selliste ettevõtjate juurdepääsu finantsteenustele. Koostada tööstusstrateegia, mis soodustab majanduskasvu ja innovatsiooni, ning rakendada seda.

Viia lõpule ettevõtlusalase hariduse süvalaiendamist käsitleva strateegia väljatöötamine edukate katseprojektide alusel, mille elluviimist toetavad rahastajad, ning rakendada seda.

22. peatükk. Regionaalpoliitika ja struktuurivahendite koordineerimine

Tugevdada riiklikul tasandil haldussuutlikkust ning arendada see välja piirkondlikul ja kohalikul tasandil. Tagada selge vastutusalade jaotus ning tugevdada määratud rakendusasutuste ja -struktuuride, sealhulgas kohalike asutuste omavahelist kooskõlastamist.

24. peatükk. Õigus, vabadus ja turvalisus

Tagada varjupaiga- ja sisserändevaldkonna õigusaktide vastavusseviimine acquis’ga.

25. peatükk. Teadus- ja uurimistegevus

Kohaldada ühtset teaduspoliitikat.

26. peatükk. Haridus ja kultuur

Jätkata jõupingutusi, et parandada hariduse, sealhulgas alghariduse kvaliteeti, luua ajakohane kutsehariduse ja täiendõppe süsteem, siduda kõrgharidusvaldkond tööturu- ja majandusvajadustega ning edendada kõrgharidussüsteemis piirkondlikku koostööd.

27. peatükk. Keskkond

Jätkata keskkonnakaitsenõuete integreerimist muude valdkondade põhimõtetesse, eelkõige keskkonnamõju hindamise arendamise kaudu.

Suurendada veelgi investeeringuid keskkonnainfrastruktuuri, osutades erilist tähelepanu reoveekogumisele ja -käitlusele, joogiveega varustamisele, õhu saastatuse vastu võitlemisele ja jäätmekäitlusele.

28. peatükk. Tarbijakaitse ja tervishoid

Viia lõpule tarbijakaitse valdkonna õigusaktide vastavusseviimine ELi acquis’ga ning tugevdada tõhusaks turujärelevalveks vajalikku haldussuutlikkust.

Jätkata õigusaktide vastavusseviimist ELi rahvatervisepoliitika alase acquis’ga, eelkõige valdkondades, mis on seotud tubaka, vere, kudede ja rakkude ning nakkushaigustega. Tugevdada rahvatervise valdkonnas institutsionaalset, haldus- ja finantssuutlikkust.

Töötada vaimse tervise valdkonnas välja kohalikud teenused kui alternatiiv institutsionaliseeritusele ning tagada piisavate finantsvahendite eraldamine vaimsele tervishoiule.

31. peatükk. Välis-, julgeoleku- ja kaitsepoliitika

Viia Ameerika Ühendriikidega sõlmitud leping, milles käsitletakse isikute Rahvusvahelisele Kriminaalkohtule üleandmise tingimusi, vastavusse 2002. aasta septembri Euroopa Ülemkogul vastu võetud ELi põhimõtetega.

32. peatükk. Finantskontroll

Jätkata ELi avaliku sektori sisefinantskontrolli mudeli (juhtide detsentraliseeritud vastutus ja sõltumatu siseaudit) väljatöötamist ja rakendada seda sidusate õigusaktide ja piisava institutsionaalse suutlikkuse kaudu rahandusministeeriumi juhtimisel.

Jätkata riigikontrolli tegevusvõime ning tema tegevuse ja eelarve sõltumatuse tugevdamist.

Rakendada menetlusi ja haldussuutlikkust, et tagada EÜ finantshuvide tõhus kaitse.

4.   PROGRAMMID

Stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsessi alusel antakse Lääne-Balkani riikidele ühenduse abi olemasolevate rahastamisvahendite raames, eelkõige vastavalt määrusele (EÜ) nr 1085/2006 (ühinemiseelse abi rahastamisvahend) ning enne 2007. aastat vastu võetud programmide puhul vastavalt nõukogu määrusele (EÜ) nr 2666/2000 (CARDS-määrus) (1). Rahastamislepingud on õiguslikuks aluseks konkreetsete programmide rakendamisele. Sellest tulenevalt puudub käesoleval otsusel finantsmõju. Endine Jugoslaavia Makedoonia Vabariik võib taotleda rahastamist mitut riiki hõlmavatest ja horisontaalprogrammidest.

5.   TINGIMUSLIKKUS

Lääne-Balkani riikidele antava abi tingimuseks on Kopenhaageni kriteeriumide, stabiliseerimis- ja assotsieerimislepingu nõuete ning käesoleva ühinemispartnerluse konkreetsete prioriteetide täitmisel tehtavad edusammud. Nende tingimuste mittetäitmise korral võib nõukogu võtta asjakohaseid meetmeid määruse (EÜ) nr 1085/2006 artikli 21 alusel ning enne 2007. aastat vastu võetud programmide puhul määruse (EÜ) nr 2666/2000 artikli 5 alusel. Abi suhtes kohaldatakse ka nõukogu 29. aprilli 1997. aasta järeldustes kindlaks määratud tingimusi, milles käsitletakse eelkõige abisaaja kohustust korraldada demokraatlikke, majanduslikke ja institutsionaalseid reforme. Iga-aastased programmid sisaldavad ka eritingimusi. Rahastamisotsustele järgneb endise Jugoslaavia Makedoonia Vabariigiga sõlmitav rahastamisleping.

6.   JÄRELEVALVE

Ühinemispartnerluse rakendamist kontrollitakse stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsessi alusel kehtestatud mehhanismide abil, eelkõige komisjoni esitatavate iga-aastaste aruannete alusel.


(1)  EÜT L 306, 7.12.2000, lk 1. Määrust on viimati muudetud määrusega (EÜ) nr 2112/2005 (ELT L 344, 27.12.2005, lk 23).


19.3.2008   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 80/46


NÕUKOGU OTSUS,

18. veebruar 2008,

millega sätestatakse Serbiaga, kaasa arvatud Kosovo, nagu on määratletud ÜRO Julgeolekunõukogu 10. juuni 1999. aasta resolutsioonis 1244, loodud Euroopa partnerluse põhimõtted, prioriteedid ja tingimused ning tunnistatakse kehtetuks otsus 2006/56/EÜ

(2008/213/EÜ)

EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Ühenduse asutamislepingut,

võttes arvesse nõukogu 22. märtsi 2004. aasta määrust (EÜ) nr 533/2004 Euroopa partnerluse loomise kohta stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsessi raames (1) (koos muudatustega), eriti selle artiklit 2,

võttes arvesse komisjoni ettepanekut

ning arvestades järgmist:

(1)

19. ja 20. juunil 2003 Thessaloníkis kokku tulnud Euroopa Ülemkogu kiitis heaks Euroopa partnerluste kasutuselevõtmise vahendina, millega realiseerida Lääne-Balkani riikide Euroopa-suunalisi tulevikuväljavaateid.

(2)

Määruses (EÜ) nr 533/2004 on sätestatud, et partnerluste põhimõtteid, prioriteete ja tingimusi ning mis tahes hilisemaid muudatusi käsitlevaid otsuseid teeb nõukogu. Kõnealuses määruses on ka märgitud, et Euroopa partnerluste järelmeetmed tagatakse stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsessi alusel loodud mehhanismide abil, eelkõige iga-aastaste eduaruannetega.

(3)

Nõukogu võttis 30. jaanuaril 2006 vastu Serbiaga, kaasa arvatud Kosovo (nagu on määratletud ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsioonis 1244), loodud teise Euroopa partnerluse (2).

(4)

Komisjoni dokumendis „Laienemisstrateegia ja peamised väljakutsed aastatel 2006–2007” osutati, et partnerlusi ajakohastatakse 2007. aasta lõpus.

(5)

Nõukogu võttis 17. juulil 2006 vastu määruse (EÜ) nr 1085/2006 (3) (millega luuakse ühinemiseelse abi rahastamisvahend), millega uuendatakse ühinemiseks valmistuvatele riikidele finantsabi andmise raamistikku.

(6)

Seepärast on asjakohane võtta vastu läbivaadatud Euroopa partnerlus, millega ajakohastatakse praegust partnerlust, et määrata edasiseks tööks kindlaks uued prioriteedid, tehes seda 2007. aasta eduaruannete järelduste põhjal, milles käsitletakse Serbia, kaasa arvatud Kosovo (nagu on määratletud ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsioonis 1244) ettevalmistusi edasiseks integreerumiseks Euroopa Liiduga.

(7)

Et edasist integreerumist Euroopa Liiduga ette valmistada, peaksid Serbia, kaasa arvatud Kosovo (nagu on määratletud ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsioonis 1244) pädevad ametiasutused välja töötama tegevuskava koos ajakava ja konkreetsete meetmetega käesoleva Euroopa partnerluse prioriteetide saavutamiseks.

(8)

Otsus 2006/56/EÜ tuleks seepärast kehtetuks tunnistada,

ON TEINUD JÄRGMISE OTSUSE:

Artikkel 1

Serbiaga, kaasa arvatud Kosovo (nagu on määratletud ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsioonis 1244), loodud Euroopa partnerluse põhimõtted, prioriteedid ja tingimused on sätestatud käesoleva otsuse 2. ja 3. lisas.

Artikkel 2

Euroopa partnerluse rakendamist kontrollitakse stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsessi alusel loodud mehhanismide, eelkõige komisjoni esitatavate iga-aastaste eduaruannete abil.

Artikkel 3

Otsus 2006/56/EÜ tunnistatakse kehtetuks.

Artikkel 4

Käesolev otsus jõustub kolmandal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Brüssel, 18. veebruar 2008

Nõukogu nimel

eesistuja

D. RUPEL


(1)  ELT L 86, 24.3.2004, lk 1. Määrust on muudetud määrusega (EÜ) nr 269/2006 (ELT L 47, 17.2.2006, lk 7).

(2)  Nõukogu otsus 2006/56/EÜ, 30. jaanuar 2006, millega sätestatakse Serbia ja Montenegroga, kaasa arvatud Kosovo, nagu määratletud ÜRO Julgeolekunõukogu 10. juuni 1999. aasta resolutsioonis 1244, loodud Euroopa partnerluse põhimõtted, prioriteedid ja tingimused ning tunnistatakse kehtetuks otsus 2004/520/EÜ (ELT L 35, 7.2.2006, lk 32). Otsust on muudetud otsusega 2007/49/EÜ (ELT L 20, 27.1.2007, lk 16).

(3)  ELT L 210, 31.7.2006, lk 82.


1 LISA

SERBIAGA, KAASA ARVATUD KOSOVO, NAGU ON MÄÄRATLETUD ÜRO JULGEOLEKUNÕUKOGU RESOLUTSIOONIS 1244, LOODUD 2007. AASTA EUROOPA PARTNERLUS

1.   SISSEJUHATUS

Euroopa Ülemkogu kiitis heaks Euroopa partnerluste kasutuselevõtmise vahendina, millega realiseerida Lääne-Balkani riikide Euroopa-suunalisi tulevikuväljavaateid. Kavandatud läbivaadatud partnerlusega ajakohastatakse teist partnerlust komisjoni Serbiat ja Kosovot (nagu on määratletud ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsioonis 1244) käsitlevate 2007. aasta eduaruannete järelduste põhjal. Selles määratakse kindlaks uued ja veel täitmata tegevusprioriteedid. Uusi prioriteete kohandatakse vastavalt riigi konkreetsetele vajadustele ja ettevalmistustasemele ning neid ajakohastatakse vajaduse korral. Euroopa partnerluse prioriteetide saavutamiseks tuleb ametiasutustel töötada välja tegevuskava koos ajakava ja konkreetsete meetmetega. Partnerlusega antakse ka riigile juhised finantsabi andmise kohta.

2.   PÕHIMÕTTED

Stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsess jääb Lääne-Balkani riikide Euroopale lähenemise raamistikuks kuni nende tulevase ühinemiseni ELiga. Kindlaksmääratud prioriteedid on seotud riikide suutlikkusega täita 1993. aastal Kopenhaagenis kokku tulnud Euroopa Ülemkogu kehtestatud kriteeriume ning stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsessiks seatud tingimusi, eriti nõukogu 29. aprilli 1997. aasta ning 21. ja 22. juuni 1999. aasta järeldustes, Zagrebi 24. novembri 2000. aasta tippkohtumise lõppdeklaratsioonis ja Thessaloníki arengukavas seatud tingimusi.

3.   PRIORITEEDID

Käesolevas Euroopa partnerluses loetletud prioriteedid on valitud põhimõttel, et neid oleks võimalik lähiaastatel reaalselt saavutada või märgatavalt nende suunas liikuda. Eristatakse lühiajalisi prioriteete, mis tuleks täita ühe kuni kahe aasta jooksul, ja keskmise tähtajaga prioriteete, mis tuleks täita kolme kuni nelja aasta jooksul. Prioriteedid käsitlevad nii õigusakte kui ka nende rakendamist.

Prioriteete seades tuleb silmas pidada, et on ka muid ülesandeid, mida tuleb täita ja mis võivad saada mõne järgmise partnerluse prioriteetideks, võttes arvesse ka Serbia ja Kosovo (nagu on määratletud ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsioonis 1244) edaspidi tehtavaid edusamme.

Peamised lühiajalised prioriteedid on kindlaks määratud ja rühmitatud loetelu alguses. Peamised prioriteedid ei ole esitatud tähtsuse järjekorras.

Prioriteedid on esitatud II ja III lisas.

4.   PROGRAMMID

Stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsessi alusel antakse Lääne-Balkani riikidele ühenduse abi olemasolevate rahastamisvahendite raames, eelkõige vastavalt määrusele (EÜ) nr 1085/2006 (ühinemiseelse abi rahastamisvahend) ning enne 2007. aastat vastu võetud programmide puhul vastavalt määrusele (EÜ) nr 2666/2000 (CARDS-määrus) (1). Rahastamislepingud on õiguslikuks aluseks konkreetsete programmide rakendamisele. Sellest tulenevalt puudub käesoleval otsusel finantsmõju.

Serbia, kaasa arvatud Kosovo (nagu on määratletud ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsioonis 1244), võib taotleda rahastamist ka mitut riiki hõlmavatest ja horisontaalprogrammidest.

5.   TINGIMUSLIKKUS

Lääne-Balkani riikidele antava abi tingimuseks on Kopenhaageni kriteeriumide ning käesoleva Euroopa partnerluse konkreetsete prioriteetide täitmisel tehtavad edasised edusammud. Nende tingimuste mittetäitmise korral võib nõukogu võtta asjakohaseid meetmeid määruse (EÜ) nr 1085/2006 artikli 21 alusel ning enne 2007. aastat vastu võetud programmide puhul määruse (EÜ) nr 2666/2000 artikli 5 alusel. Abi suhtes kohaldatakse ka nõukogu 29. aprilli 1997. aasta järeldustes kindlaks määratud tingimusi, milles käsitletakse eelkõige abisaaja kohustust korraldada demokraatlikke, majanduslikke ja institutsionaalseid reforme. Iga-aastased programmid sisaldavad ka eritingimusi. Rahastamisotsustele järgneb asjaomaste ametiasutustega sõlmitav rahastamisleping.

6.   JÄRELEVALVE

Euroopa partnerluse rakendamist kontrollitakse stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsessi alusel kehtestatud mehhanismide abil, eelkõige komisjoni esitatavate iga-aastaste aruannete alusel.


(1)  EÜT L 306, 7.12.2000, lk 1. Määrust on viimati muudetud määrusega (EÜ) nr 2112/2005 (ELT L 344, 27.12.2005, lk 23).


2 LISA

SERBIA PRIORITEEDID

LÜHIAJALISED PRIORITEEDID

Peamised prioriteedid

Tagada stabiliseerimis- ja assotsieerimislepingu ning eelkõige vahelepingu kohaste tulevaste kohustuste täitmine.

Tagada täielik koostöö endise Jugoslaavia asjade rahvusvahelise kriminaalkohtuga.

Teha konstruktiivset koostööd Kosovoga seotud küsimustes.

Tagada, et põhiseadust ja riigiõigust rakendatakse kooskõlas Euroopa standarditega.

Jätkata jõupingutusi, et reformida avalikku haldust, sealhulgas avaliku teenistuse palgasüsteemi, tagada personali läbipaistev värbamine ja edutamine ning personali professionaalsus ja vastutus, tugevdada Euroopasse integreerumisega tegelevaid struktuure, parandada kooskõlastamist avalikus halduses ja parlamendis ning osutada erilist tähelepanu poliitika koordineerimisele.

Parandada kohtusüsteemi toimimist, tagada selle sõltumatus, vastutus, professionaalsus ja tõhusus ning tagada, et kohtunike ja prokuröride teenistuskäigu areng ja värbamine põhineb tehnilistel ja kutsealastel kriteeriumidel ning et seda ei mõjuta poliitika. Tagada põhiseaduskohtu nõuetekohane tegevus.

Tõhustada kõigil tasanditel korruptsioonivastast võitlust ning töötada välja laiaulatuslik avaliku sektori finantskontrollisüsteem, et suurendada riiklike vahendite kasutamise läbipaistvust ja aruandlust.

Viia lõpule erastamisprotsess ning vajaduse korral likvideerida kollektiiv- ja riigiomandis olevad ettevõtted.

Poliitilised kriteeriumid

Demokraatia ja õigusriik

Põhiseadus

Viia õigusaktid ja asutused vastavusse uue põhiseadusega.

Parlament

Viia lõpule valimisi (sealhulgas valijate registrit) käsitleva õigusliku raamistiku reform, viia see vastavusse uue põhiseaduse nõuetega ning tagada parteide rahastamise läbipaistvus ja aruandlus, sealhulgas vaadata läbi kehtivad õigusaktid, et näha ette piisav järelevalve ja võimalikud karistused.

Avalik haldus

Luua vastavalt õigusaktidest tulenevatele nõuetele täielikult toimiv ombudsmani institutsioon ning tagada nõuetekohaste järelmeetmete võtmine ombudsmani soovituste alusel.

Tsiviiljärelevalve julgeolekujõudude üle

Tagada tugevam demokraatlik järelevalve, tõhustades selleks parlamentaarset kontrolli ja parandades finantsjuhtimise läbipaistvust.

Kohtusüsteem

Tagada kohtute ja prokuratuuri täielik sõltumatus.

Tugevdada sõjakuritegusid uurivate prokuröride rolli.

Rakendada kohtureformi strateegia tegevuskava.

Võtta vastu kohtunike, prokuröride ja kohtu abipersonali kohustuslikku alg- ja täiendõpet käsitlevad õigusaktid ja rakendada neid ning tugevdada koolituskeskusi.

Ratsionaliseerida kohtusüsteemi, ajakohastada menetlusi, kehtestada tõhus kohtute haldamise süsteem ning luua haldus- ja apellatsioonikohtud.

Luua kõigi astmete prokuröridele IT-võrk, tagada kohtuotsuste täitmine ning tugevdada veelgi suutlikkust mõista riigis sõjakuritegude üle kohut täielikus kooskõlas endise Jugoslaavia asjade rahvusvahelisest kriminaalkohtust tulenevate rahvusvaheliste kohustustega.

Korruptsioonivastane poliitika

Rakendada korruptsioonivastase strateegia tegevuskava ning luua sõltumatu ja tõhus korruptsioonivastase võitluse eest vastutav asutus.

Ratifitseerida korruptsioonivastast tegevust käsitlevad rahvusvahelised konventsioonid.

Täpsustada veelgi huvide konflikti vältimisega seotud määrusi ja jõustada need kooskõlas rahvusvaheliste standarditega.

Töötada välja läbipaistev avalike teenistujate varade deklareerimise süsteem ning rakendada seda.

Inimõigused ja vähemuste kaitse

Täita kõik Euroopa Nõukogu liikmesusest tulenevad kohustused.

Tagada uue põhiseaduse inimõigusi käsitlevate sätete täitmine.

Jätkata deinstitutsionaliseerimist, kohalike teenuste pakkumist ning ülalpeetavate isikute abistamist, sealhulgas vaimse tervise valdkonnas.

Kodaniku- ja poliitilised õigused

Vaadata läbi asjakohased usuõigusi käsitlevad õigusaktid eesmärgiga tagada, et need on põhiseadusega kooskõlas.

Võtta meetmeid väidetavate väärkohtlemise juhtude suhtes ning tugevdada sisekontrolliteenistusi, kes tegelevad õiguskaitseasutustega seotud väärkohtlemisega.

Parandada vanglatingimusi, tagada nõuetekohane järelevalve pikaajaliste kinnipeetavate ja organiseeritud kuritegevuse eest kinnipeetavate vanglatingimuste üle ning koolitada karistusasutuste personali ja parendada erivajadustele vastavaid rajatisi.

Parandada ringhäälingunõukogu toimimist kooskõlas rahvusvaheliste standarditega ning tagada piirkondlike ja kohalike ringhäälingusageduste aus ja läbipaistev jagamine meediaettevõtjatele.

Rakendada täielikult seadust vaba juurdepääsu kohta teabele ning tugevdada teabele vaba juurdepääsu käsitleva voliniku institutsiooni, et tagada otsuste/soovituste täitmine.

Võtta vastu ühendusi ja valitsusväliste organisatsioonide õiguslikku staatust käsitlevad õigusaktid, toetada kodanikuühiskonna organisatsioonide arengut ja regulaarset dialoogi kodanikuühiskonnaga poliitiliste algatuste üle.

Laiendada juurdepääsu õigusemõistmisele.

Sotsiaalsed ja majanduslikud õigused

Võtta vastu laiaulatuslikud diskrimineerimisvastased õigusaktid ning tagada ohvritele asjakohane institutsiooniline toetus.

Võtta vastu asjakohased vara tagastamist käsitlevad õigusaktid ning tagada nende täielik rakendamine.

Parandada naiste ja laste õiguste kaitset.

Vähemuste õigused, kultuurilised õigused ja vähemuste kaitse

Tagada, et kultuurilisi ja vähemuste õigusi ning vähemuste kaitset käsitlevaid põhiseaduslikke sätteid järgitakse, ning rakendada täielikult mustlaste, sealhulgas tagasipöördujate integreerumise seisukohalt olulisi strateegiad ja tegevuskavu.

Jätkata jõupingutusi, et edendada rahvusrühmade suhteid, sealhulgas võtta meetmeid hariduse valdkonnas, tugevdada rahvusvähemuste nõukogude toimimist, sealhulgas vastu võtta menetluses olevad õigusaktid, edendada vähemuste osalemist kohtusüsteemis ja muudes õiguskaitseasutustes ning jätkata teadlikkuse suurendamise kampaaniaid, sealhulgas kasutada rahvusvähemuste keeli.

Kohandada asjaomaseid õigusakte uue põhiseadusega ning tagada vähemuste õiguste, eelkõige emakeelse hariduse õiguse täielik rakendamine.

Võtta vastu pagulasi käsitlevad uued õigusaktid ning jätkata pagulasi käsitleva riikliku strateegia rakendamist.

Piirkondlikud küsimused ja rahvusvahelised kohustused

Jätkata Daytoni/Pariisi lepingu järgimist.

Võtta meetmeid, et järgida Rahvusvahelise Kohtu 2007. aasta veebruari otsust kohtuasjas, mille Bosnia ja Hertsegoviina esitas Serbia ja Montenegro vastu seoses genotsiidi vältimise ja karistamise konventsiooni kohaldamisega.

Aidata kaasa piirkondliku koostöö, lepitamise ja heanaaberlike suhete tugevdamisele, sealhulgas edendada stabiilsuspaktilt piirkondliku tasandi koostööraamistikule üleminekut ja Kesk-Euroopa vabakaubanduslepingu tõhusamat rakendamist.

Sõlmida lepinguid naaberriikidega piiriülese koostöö, organiseeritud kuritegevuse, ebaseadusliku kaubanduse ja salakaubaveo vastase võitluse, õigusalase koostöö, piirihalduse ja keskkonna valdkonnas ning rakendada neid.

Aidata kaasa lahenduse leidmisele lahendamata piiriküsimustele Horvaatia ning Bosnia ja Hertsegoviinaga.

Tagada tegelik valikuõigus seoses püsiva tagasipöördumise ja integratsiooniga ning aidata kaasa Sarajevo deklaratsiooni täieliku rakendamise tagamisele.

Majanduslikud kriteeriumid

Rakendada stabiilsusele suunatud eelarvepoliitikat, sealhulgas avaliku sektori palgapoliitikat, mille eesmärk on eelarve tasakaalustamine ning mis soodustab madalat inflatsiooni ja välismajanduse jätkusuutlikkust.

Jätkata riigi rahanduse juhtimise reforme, et tugevdada kontrolli ning suurendada läbipaistvust, aruandlust ja tõhusust.

Järgida hindade stabiilsust soodustavat rahapoliitikat, et vähendada ja pidurdada prognoositud inflatsiooni.

Parandada pankrotimenetlusi, et kiirendada majanduslikult mittetasuvate ettevõtete turult lahkumist ja edendada struktuurimuudatusi.

Viia lõpule veel kehtivate jäikade hindade liberaliseerimine, et tõhustada turumehhanisme ja ressursside jagunemist.

Jätkata finantsjärelevalve tugevdamist, et aidata tagada finantssektori stabiilsus.

Arendada edasi pensionisüsteemi reformi ja rakendada seda, jätkata tervisekindlustussüsteemi reformi ning kiirendada kindlustussektori ümberkorraldamist ja erastamist.

Jätkata jõupingutusi varimajanduse ametlikuks muutmiseks ning rakendada riiklike kulutuste haldamise süsteemi ja maksureforme.

Arendada välja stabiilne ja toimiv maa- ja kinnisvaraturg ning töötada välja katastrit käsitlevad õigusaktid.

Jätkata jõupingutusi tööhõive edendamiseks, sealhulgas kutseõppe ja tööturureformide kaudu, parandada riiklikke tööhõiveteenuseid ning rakendada puudega inimeste tööhõivet käsitlevat strateegiat.

Euroopa standardid

Siseturg

Kaupade vaba liikumine

Jätkata standardimist, sertifitseerimist, metroloogiat, akrediteerimist ja vastavushindamist käsitleva õigusliku raamistiku vastavusseviimist Euroopa standarditega. Jätkata Euroopa standardite kasutuselevõtmist ja luua kvaliteedi infrastruktuuri jaoks riiklik koordineerimisasutus, kes vastutab kogu selle valdkonna tugevdamise eest.

Luua turujärelevalve struktuur ja tagada turujärelevalve asutuste vahel nõuetekohane kooskõlastamine.

Kohandada kauplemiskorda ja vastavaid õigusakte, et täita WTO lepingust, stabiliseerimis- ja assotsieerimislepingust ning Kesk-Euroopa Vabakaubanduskokkuleppest tulenevaid kohustusi.

Kehtestada uute tehniliste eeskirjade jaoks sisemised konsultatsiooni- ja teavitamismehhanismid enne kaubandust mõjutavate meetmete vastuvõtmist.

Tugevdada tarbijakaitse valdkonnas haldussuutlikkust.

Kapitali vaba liikumine

Jätkata rahvusvaheliste maksete tegemise süsteemi väljatöötamist kooskõlas rahvusvaheliste eeskirjadega ning luua riiklik kord kinnisvara ostmiseks.

Toll ja maksustamine

Viia lõpule stabiliseerimis- ja assotsieerimislepingu nõuetekohaseks rakendamiseks vajalike tollialaste õigusaktide vastavusseviimine acquis’ga, tugevdada tolliameti suutlikkust võidelda korruptsiooni, piiriülese kuritegevuse ja maksude vältimisega ning tugevdada jõustamissuutlikkust, eelkõige riskianalüüsi ja tollivormistusjärgse kontrolli valdkonnas.

Jätkata maksualaste õigusaktide ühtlustamist acquis’ga ning rakendada maksualaseid, eelkõige tulude kogumist ja kontrollimist käsitlevaid õigusakte, et vähendada maksupettusi ja suurendada jõustamissuutlikkust.

Järgida äriühingute maksustamise juhendi põhimõtteid ja tagada, et uued maksumeetmed on nimetatud põhimõtetega vastavuses.

Konkurents

Täiustada kehtivaid konkurentsialaseid õigusakte kooskõlas stabiliseerimis- ja assotsieerimislepingu nõuetega ning tugevdada konkurentsikomisjoni haldussuutlikkust, et tagada eeskirjade tõhus ja sõltumatu täitmine kooskõlas ELi acquis’ga.

Luua riigiabi kontrollimiseks sõltumatu ja täielikult toimiv asutus.

Täiustada ühinemise kontrollimenetlusi, et tõhustada konkurentsikomisjoni tegevust.

Kehtestada kooskõlas stabiliseerimis- ja assotsieerimislepingu nõuetega riigiabi käsitlev nõuetekohane õiguslik raamistik.

Riigihanked

Rakendada sidusat ja tõhusat riigihankekorda, tagada riigihankeasutuste sõltumatus ja olenemata lepingu väärtusest menetluste läbipaistvus, tagada Serbia ja ELi tarnijate võrdne kohtlemine ning tugevdada jõustamissuutlikkust selles valdkonnas.

Intellektuaalomandiõigus

Jätkata intellektuaalomandiõiguste kaitse tugevdamist ning tugevdada haldussuutlikkust patentide andmiseks ja intellektuaalomandiõiguste jätkusuutlikuks rakendamiseks ja jõustamiseks.

Tööhõive ja sotsiaalpoliitika

Töötada tervisekaitse valdkonnas välja asjakohased haldusstruktuurid ning arendada välja suutlikkus.

Haridus ja teadus

Jätkata jõupingutusi haridussüsteemi parandamiseks; luua tihedamad sidemed kutse- ja kõrghariduse ning tööturu ja majandusvajaduste vahele; tugevdada haldussuutlikkust ja parandada asjakohaste asutuste vahelist koordineerimist.

Ratifitseerida Unesco kultuurilise väljenduse mitmekesisuse kaitse ja edendamise konventsioon.

WTOga seonduvad küsimused

Jätkata ettevalmistusi WTOga ühinemiseks.

Valdkondlik poliitika

Tööstus ning väikesed ja keskmise suurusega ettevõtjad

Rakendada Euroopa väikeste ja keskmise suurusega ettevõtjate hartat ning vähendada nimetatud ettevõtjate tegevust takistavaid haldustõkkeid.

Võtta vastu väikeseid ja keskmise suurusega ettevõtjaid käsitleva poliitika uus keskmise tähtajaga strateegia ja tööstuspoliitika ning vastavad tegevuskavad.

Tugevdada väikeste ja keskmise suurusega ettevõtjate nõukogu kui avaliku ja erasektori ning ministeeriumide vahelise koostöö vahendit, et mõjutada väikeseid ja keskmise suurusega ettevõtjaid käsitleva poliitika kujundamist ja elluviimist.

Põllumajandus

Tugevdada põllumajandus- ja maaelu arengu poliitika kujundamiseks ja selle rakendamiseks vajalikku haldussuutlikkust.

Ajakohastada õigusakte ning tugevdada nende rakendamist ja täitmise kontrolli toiduohutuse, veterinaar- ja fütosanitaarvaldkonnas.

Laiendada loomade identifitseerimist ja registreerimist kõikidele asjakohastele liikidele.

Jätkata veterinaar-, fütosanitaar-, veini- ja sanitaarlaborite ning inspektsioonide ja kontrollimeetmete ajakohastamist välispiiridel.

Keskkond

Kiirendada õigusaktide ja standardite vastavusseviimist ELi acquis’ga.

Rakendada vastuvõetud õigusakte, eelkõige neid, mis on seotud keskkonnamõju hindamisega.

Alustada Kyoto protokolli rakendamist.

Võtta vastu riiklik keskkonnakaitse strateegia ja säästva arengu strateegia ning neid rakendada.

Tugevdada planeerimise, lubade andmise, kontrollimise ja seire, samuti projektijuhtimise eest vastutavate asutuste haldussuutlikkust, tugevdada suutlikkust kohalikul tasandil ning tagada koordineerimine riikliku ja kohaliku tasandi vahel.

Arendada edasi jäätmekäitluskavu ja alustada nende rakendamist ning alustada ohtlike jäätmete käitlemiseks ja ohutuks kõrvaldamiseks vajaliku rajatise ehitamist.

Transpordipoliitika

Jätkata Kagu-Euroopa transpordi piirkondliku tuumikvõrgu väljaarendamist käsitleva vastastikuse mõistmise memorandumi rakendamist ning tugevdada koostööd Kagu-Euroopa transpordi vaatluskeskusega.

Võtta vastu riiklik transpordistrateegia ja rakendada seda. Võtta meetmeid maanteeohutuse tingimuste parandamiseks.

Täita Euroopa ühise lennunduspiirkonna lepingu esimese üleminekuetapi raames võetud kohustused.

Korraldada ümber raudteesektor ning luua raudteeasutused.

Arendada välja siseveetransport, sealhulgas luua jõeteabeteenused.

Energeetika

Täita energiaühenduse lepingust tulenevad kohustused, mis on seotud gaasi ja elektri siseturu ning piiriülese elektrikaubanduse valdkonnas kohaldatava acquis’ täieliku rakendamisega.

Muuta ja rakendada energiaseadust ning tagada energeetika valdkonda reguleeriva sõltumatu ameti tõrgeteta toimimine.

Jätkata keskkonnaauditite korraldamist jõujaamades, et võtta meetmeid suurimate saastajate vastu, tagada tegevuste osadeks jagamine, et korraldada ümber ja avada turg, ning teha täiendavaid edusamme piirkondliku energiaturu loomiseks, suurendades selleks eelkõige vastastikust seotust naaberriikidega.

Ühineda asjakohaste tuumaohutust käsitlevate rahvusvaheliste konventsioonidega ning luua asjakohane reguleeriv asutus.

Jätkata Vinca uurimisreaktori lammutamist.

Tugevdada asjakohaste ministeeriumide haldussuutlikkust.

Infoühiskond ja meedia

Tagada elektroonilise side valdkonna täielik liberaliseerimine ja reguleerivate asutuste sõltumatus. Tagada, et vastuvõetud strateegia jõustatakse, sealhulgas võtta vastu vajalikud õigusaktid ja vajalik poliitika ning rakendada neid, ning tugevdada haldussuutlikkust.

Alustada audiovisuaalvaldkonna õigusaktide vastavusseviimist acquis’ga ning suurendada läbipaistvust ja vastutust, eelkõige vabariiklikus ringhäälinguorganisatsioonis.

Kirjutada alla piiriülese televisiooni Euroopa konventsioonile ja ratifitseerida see.

Finantskontroll

Võtta vastu avaliku sektori sisefinantskontrolli strateegia ja rakendada seda.

Arendada välja menetlused ja haldussuutlikkus, et tagada ELi finantshuvide tõhus kaitse.

Statistika

Muuta statistikaseadust ning suurendada riiklikus statistikasüsteemis koostööd ja kooskõlastamist.

Korraldada põllumajandusloendus, luua põllumajandusregister ning jätkata rahvamajanduse arvepidamise väljatöötamist, sealhulgas parandada andmeallikaid, vastavalt ESA 95 standardile.

Õigus, vabadus ja turvalisus

Viisad, piirikontroll, varjupaigaõigus ja ränne

Rakendada integreeritud piirihalduse strateegiat ja tugevdada sellega seotud asutuste vahelist koostööd.

Parandada piiriülest politseikoostööd kooskõlas parimate tavadega, tugevdada piiripolitsei suutlikkust ning tagada piiripolitseile ajakohane infrastruktuur ja ajakohased vahendid, eelkõige IT-valdkonnas.

Viia viisarežiim acquis’ga vastavusse ning rakendada ELi ja Serbia vahel sõlmitud viisalihtsustuslepingut.

Tagada kvaliteetsete reisi- ja isikut tõendavate dokumentide väljaandmisele esitatavate nõuete tõhus rakendamine.

Võtta vastu varjupaigaalased õigusaktid ja rakendada neid ning tagada varjupaigataotlejate vastuvõtukeskuse toimimine ja varjupaigataotlustega tegeleva asutuse loomine.

Rakendada ELi ja Serbia vahel sõlmitud tagasivõtulepingut.

Võtta vastu strateegia tagasipöördujate taasintegreerimiseks, sealhulgas osutada tähelepanu sotsiaalmajanduslikele tingimustele.

Rahapesu

Võtta vastu vajalikud rahapesu- ja terrorismi rahastamise vastased õigusaktid ja riiklik strateegia koos ajakavaga, tugevdada rahapesuvastases võitluses osalevaid riiklikke asutusi ning parandada asutustevahelist ja rahvusvahelist koostööd.

Uimastid

Suurendada uimastiäri vastase võitluse suutlikkust, töötada välja ELi uimastistrateegiale vastav riiklik uimastistrateegia ja alustada selle rakendamist ning parandada rahvusvahelist koostööd.

Politsei

Tagada politseiseaduse täielik rakendamine, et muuta politsei professionaalseks ja vastutavaks, parandada läbipaistvust, arendada välja ajakohane politsei, keda ei mõjuta lubamatu poliitiline sekkumine, ning suurendada erikoolituste kaudu suutlikkust.

Võtta vajalikke meetmeid, et sõlmida koostööleping Europoliga.

Organiseeritud kuritegevuse ja terrorismi vastane võitlus

Võtta vastu olulised õigusaktid, arendada välja varade arestimise suutlikkus, rakendada organiseeritud kuritegevuse vastast riiklikku strateegiat ning tugevdada kriminaaljälitust.

Jätkata inimkaubanduse vastast võitlust, sealhulgas rakendada kaubanduse tõkestamise strateegiat ning pakkuda ohvritele piisavat abi ja kaitset.

Tõhustada rahvusvahelist koostööd ja asjakohaste terrorismi käsitlevate rahvusvaheliste konventsioonide rakendamist.

Tõhustada koostööd ja teabevahetust kõigi julgeolekuasutuste vahel ja teiste riikidega ning takistada terrorismiaktide rahastamist ja ettevalmistamist.

Isikuandmete kaitse

Vaadata läbi õiguslik raamistik, kirjutada alla asjakohastele rahvusvahelistele konventsioonidele ning luua sõltumatu järelevalveasutus.

KESKMISE TÄHTAJAGA PRIORITEEDID

Poliitilised kriteeriumid

Demokraatia ja õigusriik

Avalik haldus

Jätkata avalikus halduses Euroopasse integreerumise võime tugevdamist, luues ministeeriumidesse ja teistesse valitsusasutustesse selleks vajalikud struktuurid, ning parandada koostööd kõikide osakondade vahel, kes tegelevad integratsiooniga Euroopasse.

Jätkata avaliku teenistuse ja avaliku halduse seaduse täielikku rakendamist, rakendada meetmeid avalikus teenistuses inimressursi väljaarendamiseks, tugevdada avaliku halduse poliitika kujundamise ja kooskõlastamisvõimet valitsuse ja kohalikul tasandil, kehtestada ühtne palgasüsteem, rakendada detsentraliseerimist käsitlevaid põhiseaduse sätteid ning tagada vahendid kohalikele omavalitsustele.

Tsiviiljärelevalve julgeolekujõudude üle

Jätkata relvajõudude ümberkorraldamist ja reformi, parandada läbipaistvust ning suurendada tsiviiljärelevalvet relvajõudude üle.

Kohtusüsteem

Vähendada kohtuasjade lahendamise mahajäämust ning muuta kohtud tõhusaks ja professionaalseks.

Kehtestada ühtsed standardid usaldusväärsete kohtusüsteemi käsitlevate andmete kogumiseks.

Korruptsioonivastane poliitika

Tagada täielik vastavus korruptsioonivastast võitlust käsitlevatele rahvusvahelistele konventsioonidele. Jätkata korruptsioonivastaste asutuste suutlikkuse tugevdamist.

Inimõigused ja vähemuste kaitse

Rakendada diskrimineerimisvastaseid õigusakte.

Jätkata jõupingutusi puudega laste integreerimiseks ja nende tingimuste parandamiseks. Reformida lastehooldussüsteemi ning tagada vähemuste hulka kuuluvate laste kaasamine tavaharidussüsteemi.

Piirkondlikud küsimused ja rahvusvahelised kohustused

Hõlbustada selliste pagulaste integreerimist, kes on otsustanud mitte tagasi pöörduda.

Majanduslikud kriteeriumid

Tugevdada eelarve tasakaalu ning vähendada avaliku sektori osakaalu mõõdetuna kulutuste osakaaluna SKTst, et toetada erasektori arengut ja majanduskasvu.

Kiirendada erastamist ja vajaduse korral riigiettevõtete likvideerimist, et tugevdada äriühingute juhtimist, vähendada maksude saamata jäämisest tulenevat kahju, edendada eelarve tasakaalu ja suurendada erasektori tegevuse osakaalu.

Vähendada struktuurilist jäikust, mis takistab eelkõige tööturu reguleerituse tõttu tööturul osalemise määra ja tööhõivemäära suurenemist.

Vähendada riigiabi osakaalu SKTst ning tugevdada konkurentsipoliitikat, et edendada vaba ja moonutamata konkurentsi Serbia tarbijate hüvanguks.

Parandada haridussüsteemi, et suurendada selliste oskuste pakkumist, mis laiendavad tööhõivevõimalusi ja soodustavad pikaajalist majanduskasvu.

Parandada ettevõtluskeskkonda, et suurendada otseseid välisinvesteeringuid uutesse projektidesse.

Euroopa standardid

Siseturg

Kaupade vaba liikumine

Jätkata standardimise väljaarendamist ning valmistada ette Euroopa standardiorganisatsioonide täisliikmeks saamine.

Kapitali vaba liikumine

Jätkata kapitali lühiajalise ja keskmise tähtajaga ümberpaigutamise liberaliseerimist.

Toll ja maksustamine

Tagada tolli- ja maksualaste, samuti muude rahandusalaste õigusaktide jätkuv vastavusseviimine acquis’ga ning jätkata haldussuutlikkuse suurendamist, et rakendada nimetatud õigusakte ja võidelda korruptsiooni, piiriülese kuritegevuse ja maksude vältimisega.

Suurendada läbipaistvust ja parandada teabevahetust ELi liikmesriikidega, et hõlbustada maksudest kõrvalehoidmist ja maksude vältimist takistavate meetmete jõustamist.

Konkurents

Rakendada riigiabi käsitlevaid õigusakte ning tagada, et riigiabi järelevalve amet toimib tõhusalt.

Tööhõive ja sotsiaalpoliitika

Võtta meetmeid, et suurendada põhi- ja keskkoolis käivate mis tahes kogukonda kuuluvate laste arvu.

Arendada edasi sotsiaalse kaasamise ja sotsiaalkaitse poliitikat.

Tagada toimiv ja esinduslik sotsiaalne dialoog.

Teha täiendavaid edusamme puudega isikute olukorra parandamiseks.

Haridus ja teadus

Võtta vastu kutseõpet ja haridust käsitlev riiklik kvalifikatsiooniraamistik; edendada kõrghariduse valdkonnas piirkondlikku koostööd.

Võtta vastu ühtne teaduspoliitika.

Valdkondlik poliitika

Väikesed ja keskmise suurusega ettevõtjad ning tööstuspoliitika

Jätkata Euroopa väikeettevõtjate harta rakendamist.

Põllumajandus

Jätkata jõupingutusi põllumajandus- ja maaelu arengu poliitika kujundamiseks ja rakendamiseks vajalike haldusstruktuuride ja -suutlikkuse tugevdamiseks.

Jätkata veterinaar-, sanitaar-, fütosanitaarküsimusi ning toiduohutust käsitlevate õigusaktide ja kontrollimeetmete tugevdamist.

Täiustada jäätmekäitlust ja vähendada põllumajandussaastet.

Jätkata toidutöötlemisettevõtete ajakohastamist ELi nõuetele vastamiseks.

Keskkond

Tagada ELi õigusaktidega vastavusse viidud õigusaktide täielik rakendamine ja jõustamine.

Rakendada asjakohaseid rahvusvahelisi konventsioone ja Kyoto protokolli.

Võtta vastu õhusaaste, jäätmekäitluse ja looduskaitse strateegiad ning alustada nende rakendamist.

Rakendada täielikult riiklikku keskkonnakaitsestrateegiat ja veestrateegiat.

Jätkata keskkonnaasutuste haldussuutlikkuse tugevdamist riiklikul ja kohalikul tasandil.

Rakendada keskkonnakaitsepoliitika rahastamise, sealhulgas investeerimise mitmeaastast kava.

Viia lõpule ohtlike jäätmete käitlemiseks ja nende ohutuks kõrvaldamiseks vajaliku rajatise ehitamine.

Transpordipoliitika

Jätkata Kagu-Euroopa transpordi piirkondliku tuumikvõrgu väljaarendamist käsitleva vastastikuse mõistmise memorandumi rakendamist ning tugevdada koostööd Kagu-Euroopa transpordi vaatluskeskusega.

Jätkata haldussuutlikkuse tugevdamist, sealhulgas tugevdada suurinvesteeringuid ja infrastruktuuri haldamist käsitlevate projektide ettevalmistamist.

Jätkata õigusaktide vastavusseviimist transpordialase acquis’ga, eelkõige seoses tehniliste ja ohutusstandarditega (sealhulgas rakendada digitaalset sõidumeerikut).

Täita Euroopa ühise lennunduspiirkonna lepingu teise üleminekuetapi raames võetud kohustused.

Energeetika

Võtta vastu keskkonnasäästliku energiapoliitika pikaajaline strateegia ja rakendada seda.

Jätkata käesolevas valdkonnas võetud piirkondlike ja rahvusvaheliste kohustuste täitmist, et luua konkurentsivõimeline piirkondlik energiaturg.

Viia lõpule Vinca uurimisreaktori lammutamine.

Infoühiskond ja meedia

Alustada elektroonilist sidet käsitleva ELi raamistiku rakendamist ning jätkata audiovisuaalsektorit käsitlevate õigusaktide vastavusseviimist EÜ acquis’ga.

Finantskontroll

Töötada välja juhtide detsentraliseeritud vastutust ja sõltumatut siseauditit käsitlevad põhimõtted ja rakendada neid kooskõlas rahvusvaheliselt tunnustatud standardite ja ELi parimate tavadega.

Arendada edasi menetlusi ja haldussuutlikkust, et tagada ELi finantshuvide tõhus kaitse.

Statistika

Arendada edasi kvaliteedijuhtimise süsteemi; töötada välja põllumajandusstatistika ja arendada edasi kõiki statistikavaldkondi.

Õigus, vabadus ja turvalisus

Viisad, piirikontroll, varjupaigaõigus ja ränne

Jätkata piiripolitsei ja tolliasutuste suutlikkuse tugevdamist, täiustada piiripunktide rajatisi ning edendada inimkaubanduse vastases võitluses koostööd naaberriikidega.

Leida jätkusuutlikke lahendusi tagasivõetud isikute integreerimiseks.

Uimastid

Rakendada täielikult uimastite tarvitamise vastase võitluse riiklikku strateegiat.

Politsei

Jätkata politsei ümberkorraldamist, tagada läbipaistvus ja vastutus, reformida politseiõpet ning tagada õiguskaitseasutuste vaheline koostöö ja kooskõlastamine.

Organiseeritud kuritegevuse ja terrorismi vastane võitlus

Tagada tõhusa tunnistajakaitse süsteemi kehtestamine, parandada piirkondlikku koostööd, tugevdada võitlust majandus- ja finantskuritegude (sealhulgas rahapesu ja rahavõltsimise), pettuse ja korruptsiooni vastu, hõlbustada ELi liikmesriikidest lähetatud organiseeritud kuritegevuse vastase võitlusega seotud kontaktametnike määramist asjakohastesse riigiasutustesse ning rakendada rahvusvahelist organiseeritud kuritegevust käsitlevat Palermo konventsiooni.

Tugevdada siseministeeriumi (eelkõige organiseeritud kuritegevuse vastase osakonna) suutlikkust ning arendada välja menetlused jälitusteabe jagamiseks erinevate asutuste vahel ja vastav suutlikkus.


3 LISA

ÜRO JULGEOLEKUNÕUKOGU RESOLUTSIOONIS 1244 MÄÄRATLETUD KOSOVO PRIORITEEDID

LÜHIAJALISED PRIORITEEDID

Peamised prioriteedid

Jätkata kavandatud rahvusvahelise/ELi missiooni ettevalmistamiseks tihedat tööd planeerimismeeskondadega, et olla valmis täielikult järgima saavutatavat lahendust.

Teha konstruktiivset koostööd Serbiaga seotud küsimustes.

Tagada täielik koostöö endise Jugoslaavia asjade rahvusvahelise kriminaalkohtuga.

Tagada õigusriigi põhimõtete täielik järgimine, inimõiguste ja vähemuste kaitse täielik austamine ning nulltolerants korruptsiooni, organiseeritud kuritegevuse ja finantskuritegevuse suhtes.

Tagada kõigile inimestele Kosovos demokraatlik valitsemine ja avalike teenuste pakkumine, luues selleks professionaalse, vastutava, ligipääsetava ja esindusliku avaliku halduse, mida ei mõjuta lubamatu poliitiline surve.

Jätkata omavalitsuste reformi ja suurendada haldussuutlikkust detsentraliseerimise hõlbustamiseks, võttes arvesse kõigi Kosovo kogukondade arvamusi ja huve, ning võtta vastu õiguslik raamistik ja eraldada vastavad eelarvelised vahendid.

Luua õhkkond, mis aitab kaasa leppimisele, rahvusrühmadevahelisele sallivusele ja rahvusrühmade jätkusuutlikule kooselamisele, mis omakorda soodustab ümberasustatud isikute tagasipöördumist. Tagada kõigi kogukondade austamine, nende turvalisus, liikumisvabadus ja kaasamine. Mõista sõnaselgelt hukka kõik rahvusvähemustevastased avaldused. Esitada süüdistused mis tahes rahvusrühmadega seotud kuriteojuhtumite eest.

Tagada usuvabaduse täielik austamine. Tagada kultuuri- ja religioonipärandi kaitse ning võtta meetmeid sellega seotud paikadele tehtavate rünnakute ärahoidmiseks ja selliste rünnakute eest süüdistuste esitamiseks.

Luua mis tahes diskrimineerimisest vaba ühiskond ning edendada vähem soodsas olukorras olevate rühmade integreerumist.

Jätkata omandiõiguste, õigusliku raamistiku ja õiguskaitsele juurdepääsu tugevdamist ettevõtlussõbraliku keskkonna edendamiseks.

Poliitilised kriteeriumid

Demokraatia ja õigusriik

Omavalitsuste ajutised institutsioonid

Tagada täielikult rahvusassamblee, selle komiteede, valitsuse ja omavalitsuste tõhus toimimine, sealhulgas austada asjaomast kodukorda ja käitumisjuhendit, ning kõigi kogukondade õiguste ja huvide austamine.

Suurendada rahvusassamblee järelevalvefunktsiooni ning vastutust ja läbipaistvust assamblee sees. Tugevdada rahvusassamblee haldussuutlikkust.

Avaldada õigeaegselt ametlik väljaanne ja tagada selle täielik õigsus. Tõhustada kontrolli eri keeltes olevate versioonide üle, et tagada nende samasus, ning tagada avalikkuse juurdepääs ametlikule väljaandele.

Jätkata vähemuste esindatuse suurendamist kõigis institutsioonides ja avalikus teenistuses kohalikul ja riigi tasandil.

Parlament/valimised

Korraldada vabu ja õiglasi valimisi. Tugevdada sõltumatut paljurahvuselist keskvalimiskomisjoni valimiste õigeaegseks korraldamiseks.

Tagada kõigile kogukondadele piisav arv valimisjaoskondi, piisav turvalisus ja muud meetmed oma valimisõiguse kasutamiseks. Võimaldada riigi sees ümberasustatud isikutel ja pagulastel osaleda valimistel, isegi kui nende võimalused Kosovosse tagasi pöörduda on piiratud.

Tõhustada kõigi uute õigusaktide puhul ELi nõuetele vastavuse kontrolli.

Avalik haldus

Tugevdada valitsuse koordineerimisvõimet ning määrata täpsemalt kindlaks riigi- ja kohalike asutuste kohustused poliitika järjepideva rakendamise tagamisel. Tõhustada valitsuse suutlikkust teha järelevalvet avaliku teenistuse toimimise üle.

Jõustada jõuliselt läbipaistvat avalike teenistujate, sealhulgas politsei- ja kohtusüsteemi töötajate värbamise, üleviimise, hindamise, edutamise, käitumist reguleerivat ja ametist vabastamise ning finantsjuhtimise korda.

Täiustada sõltumatu järelevalvenõukogu ja kõrgemate ametnike ametisse nimetamise komitee toimimist ning tugevdada nende institutsioonide sõltumatust.

Parandada avalike põhiteenuste kvaliteeti ja kättesaadavust kõigi kogukondade jaoks, sealhulgas aidata vähendada nõudlust paralleelsete struktuuride pakutavate teenuste järele.

Jätkata detsentraliseerimise edendamist ning võtta muu hulgas vastu kohalikku omavalitsust ja omavalitsuste piire käsitlevad seadused.

Kohtusüsteem

Tagada kohtu ja prokuratuuri tõhusus, sõltumatus, vastutus ja erapooletus, mida ei mõjuta poliitiline surve.

Tugevdada prokuratuuri, et tagada selle vastavus sõltumatuse ja erapooletuse põhimõttele. Jätkata eriasjade prokuröri institutsiooni tugevdamist. Tagada tõhusa tunnistajakaitse kava rakendamine.

Kiita heaks kohtu- ja prokuratuuriseadus ning rakendada neid. Töötada välja halduskohtu süsteem ning täiustada asjakohaseid õigusakte ja pädevusala.

Rakendada täielikult kohtuasjade automatiseeritud haldamise süsteemi kõigis kohtutes ja prokuratuurides. Vähendada kohtuasjade lahendamise ja tsiviilkohtu otsuste jõustamise mahajäämust.

Tugevdada munitsipaalkohtuid ja politsei tegevust vara ebaseadusliku hõivamise ja kasutamise ning ebaseadusliku ehitamise küsimusega tegelemiseks, selliste juhtumite tõkestamiseks ja nende eest karistamiseks.

Täiustada õigusalast haridust ja koolitust, eelkõige kohtunike, prokuröride ja haldustöötajate puhul. Muuta õigusinstituut elujõuliseks institutsiooniks, kes vastutab õigusalase koolituse eest.

Arendada välja valitsuse suutlikkus kanda vastutust justiits- ja siseküsimuste valdkonnas vabana lubamatust poliitilisest mõjust. Rakendada kohtunike ja prokuröride ametisse nimetamise, ametist vabastamise ja edutamise süsteemi kooskõlas Euroopa standarditega ja ilma poliitilise sekkumiseta.

Suurendada jõupingutusi selleks, et vastata rahvusvahelistele standarditele kriminaalasjadega seotud vastastikuse õigusabi taotluste ja väljaandmistaotluste käsitlemisel.

Kindlustada vähemuskogukondade juurdepääsu õigusemõistmisele ning tugevdada selliseid mehhanisme nagu kohtute kontaktasutused.

Jätkata meetmete võtmist selleks, et hõlbustada kohtunike tasakaalustatud etnilist esindatust.

Suurendada kohtusüsteemi ja kõigi teiste õiguskaitseasutuste haldussuutlikkust, koordineerimist ja tõhusust. Tagada laiaulatusliku õigusabisüsteemi elujõulisus.

Korruptsioonivastane poliitika

Rakendada korruptsiooni tõkestamise seadust ja korruptsioonivastast tegevuskava. Tugevdada korruptsioonivastase võitluse eest vastutavat asutust ning võtta meetmeid, et tagada selle täielik sõltumatus ja toimimine.

Täpsustada korruptsioonivastase võitluse eest vastutava asutuse, hea avaliku halduse asutuse ja korruptsioonivastase võitluse eest vastutava nõukogu pädevust.

Inimõigused ja vähemuste kaitse

Viia lõpule õigusliku raamistiku väljatöötamine ning suurendada austust inimõiguste ja vähemuste õiguste kaitsemehhanismide vastu kooskõlas Euroopa Nõukogu soovitustega. Võtta vastu laiaulatuslik inimõiguste strateegia ja rakendada seda.

Tugevdada sõnavabadust käsitlevat õiguslikku raamistikku. Anda sõltumatule meediakomisjonile õigusaktide täitmiseks vajalikud vahendid. Kõrvaldada kõik õiguslikud ebaselgused, mis on seotud solvamise ja laimamisega.

Valida ombudsman ja võtta vastu õigusaktid, millega tagatakse ombudsmani soovituste rakendamine.

Koostada ja võtta vastu valitsuse programm naiste õiguste edendamiseks Kosovos.

Rakendada tõhusalt diskrimineerimisvastast seadust. Eelkõige muuta ministeeriumide koosseisu kuuluvad inimõigustega tegelevad üksused täielikult toimivaks ning tagada nende sõltumatus ja tegevuse koordineeritus ombudsmani tegevusega. Korraldada teadlikkuse suurendamise kampaaniaid, et teavitada erasektorit, kodanikuühiskonda ja akadeemilisi ringkondi kõnealusest seadusest. Jälgida seaduse rakendamist ja anda selle kohta aru.

Arendada välja kohalikud teenused ning pakkuda abi ülalpeetavatele isikutele, sealhulgas vaimse tervise valdkonnas.

Edendada kogu riigis diskrimineerimisvastast poliitikat, osutades tähelepanu kõigile riskirühmadele.

Võtta vastu asjakohased õigusaktid laste õiguskaitse tagamiseks ning rakendada neid.

Vähemuste õigused, kultuurilised õigused ja vähemuste kaitse

Jõustada täielikult riigikeelte seadus ja kultuuripärandi seadus ning luua tõhus mehhanism järelevalve tegemiseks nimetatud seaduste rakendamise üle.

Lahendada mitteametlike asustuste probleem. Leida jätkusuutlikud lahendused laagrites rasketes tingimustes elavatele mustlaskogukondadele ja teistele mitteametlikes keskustes elavatele riigi sees ümberasustatud rühmadele eluaseme andmise ja selliste isikute integreerumise probleemile.

Tugevdada kogukondade ja tagasipöördumisega tegeleva ministeeriumi haldusstruktuure ja aruandlusmehhanisme. Täpsustada tagasipöördumisega seotud ülesannete jagunemist kohaliku tasandi juhtimisega tegeleva ministeeriumi ning kogukondade ja tagasipöördumisega tegeleva ministeeriumi vahel riiklikul ja kohalikul tasandil. Arendada edasi kogukondi ja tagasipöördumist käsitlevat ühtset strateegilist raamistikku ja rakendada seda ning töötada välja kohaliku tasandi mehhanismid tagasipöördujate ja olemasolevate vähemuskogukondade jätkusuutliku integreerumise hõlbustamiseks.

Hõlbustada ja toetada mis tahes kogukonda kuuluvate pagulaste ja ümberasustatud isikute tagasipöördumist ning viia lõpule 2004. aasta märtsisündmuste tagajärjel kahjustatud ja hävitatud vara, sealhulgas ajalooliste ja religioossete rajatiste taastamine.

Piirkondlikud küsimused ja rahvusvahelised kohustused

Tugevdada piirkondlikku koostööd ja heanaaberlikke suhteid.

Rakendada Kesk-Euroopa vabakaubanduslepingut ning osaleda aktiivselt kõigis asjakohastes piirkondlikes algatustes, muu hulgas stabiilsuspakti egiidi all, sealhulgas piirkondliku tasandi koostööraamistikule ülemineku protsessis.

Majanduslikud kriteeriumid

Säilitada usaldusväärne eelarvepoliitika ning eelkõige tagada, et sotsiaalpoliitika raames käsitletavad vaesuse ja sotsiaalse tõrjutusega seotud küsimused on kooskõlas riigi rahanduse pikaajalise jätkusuutlikkusega.

Kehtestada iga-aastased eesmärgid riigiettevõtete maksedistsipliini parandamiseks, töötada välja strateegiad selliste eesmärkide saavutamiseks ja rakendada neid.

Edendada märkimisväärselt varem kollektiivomandis olnud ettevõtete erastamist vastavalt investeerimisagentuuri ajakavale.

Paranda riigiettevõtete juhtimist, tõhusust ja finantsilist jätkusuutlikkust. Jätkata reguleerivate asutuste tegevuse ja eelarve sõltumatuse tugevdamist, et suurendada vastavates sektorites läbipaistvust ja konkurentsivõimet.

Töötada välja poliitika, mille abil hõlbustatakse registreerimata tööjõu registreerimist, et luua toimiv ametlik tööturg ja tõhustada tööturupoliitikat, ning rakendada seda.

Euroopa standardid

Siseturg

Kaupade vaba liikumine

Võtta vastu horisontaalne õiguslik raamistik, et luua kaupade vaba liikumist käsitleva acquis’ kohaldamiseks nõutavate tegevuste (reguleerimine, standardimine, akrediteerimine, metroloogia, vastavushindamine ja turujärelevalve) nõuetekohaseks elluviimiseks ja lahutamiseks vajalik infrastruktuur.

Kapitali vaba liikumine

Võtta tarvitusele asjakohased usaldatavusnõuded ning tugevdada järelevalveprotsessi finantssektoris.

Toll ja maksustamine

Jätkata tollialaste õigusaktide ühtlustamist acquis’ga ning jätkata jõupingutusi, et tugevdada tolliameti suutlikkust võidelda korruptsiooni, võltsimise ja piiriülese kuritegevusega. Tõhustada kriminaaluurimisosakonna suutlikkust.

Täita kohustusi, mis on seotud sooduskaubandusmeetmete rakendamisega, eelkõige seoses päritoluga.

Jätkata maksualaste õigusaktide ühtlustamist ELi acquis’ga ning tugevdada maksuameti haldussuutlikkust. Tugevdada maksuameti võimet makse sisse nõuda ning suurendada maksutulu.

Järgida äriühingute maksustamise juhendi põhimõtteid ja tagada, et uued maksumeetmed on nimetatud põhimõtetega vastavuses.

Riigihanked

Kohandada riigihangete raamistikku, võttes selleks vastu vajalikud rakendusaktid, et tagada vastavus acquis’ga. Tagada riigihangete institutsionaalses raamistikus haldussuutlikkus ja sõltumatus määratud ülesannete täitmiseks.

Intellektuaalomandiõigused

Tagada haldus- ja õigussüsteemi suutlikkus, et rakendada intellektuaalomandiseadust ja jõustada intellektuaalomandiõigused.

Tööhõive ja sotsiaalpoliitika

Võtta vastu tööhõivestrateegia, sealhulgas parandada tööhõivega seotud andmete kogumist.

Parandada üldsuse teadlikkust sotsiaalkindlustussüsteemidele juurdepääsust ja suurendada kohaliku tasandi suutlikkust lahendada sotsiaalabiküsimusi.

Muuta sotsiaalkindlustust ja pensioniskeemi käsitlevaid õigusakte.

Vaadata läbi sotsiaaltoetuste skeem, et tagada abisaajate võrdne kohtlemine.

Haridus ja teadus

Suurendada haridusele eraldatavaid vahendeid, eelkõige selleks, et parandada koolide infrastruktuuri, lõpetada vahetustega õpetamine ning lahendada materjalide ja vahendite puuduse küsimus.

Töötada välja tegevuskavad, et rakendada haridusstrateegiaid kõigi tasandite ja sidusrühmade vahelise tõhusama dialoogi ja koordineerituse kaudu ning tagada vajalikud ressursid.

Rakendada täielikult kutseõpet käsitlevaid õigusakte ning alustada riiklikku kvalifikatsiooniraamistikku käsitleva seaduse rakendamist.

Jätkata õpetamise jälgimist ja hindamist käsitleva riikliku raamistiku väljaarendamist.

Tagada aktiivsem osalemine ELi kõrgharidusprogrammides.

Valdkondlik poliitika

Tööstus ning väikesed ja keskmise suurusega ettevõtjad

Rakendada keskmise tähtajaga strateegiat, sealhulgas tugevdada väikeste ja keskmise suurusega ettevõtjate tugiasutust ning investeeringute edendamise asutust, et toetada väikeste ja keskmise suurusega ettevõtjate arengut. Jätkata Euroopa väikeettevõtete harta rakendamist.

Põllumajandus ja kalandus

Määrata kindlaks põllumajandussektori erinevate teenistuste (sealhulgas veterinaar- ja fütosanitaarameti) selged vastutusalad ning nende suhted põllumajandus-, metsandus- ja maaelu arengu ministeeriumi, kohalike omavalitsuste ja kohaliku tasandiga.

Võtta vastu toiduseadus ja vastavad rakendusaktid ning luua asjakohane amet nimetatud seaduse rakendamiseks ja jõustamiseks.

Tagada loomade identifitseerimise ja nende liikumise registreerimise süsteemi toimimine.

Koostada tegevuskava põllumajanduslike toidutööstuste ajakohastamiseks.

Keskkond

Rakendada rahvusassamblee poolt vastu võetud keskkonnamõju hindamise seadust.

Rakendada laiaulatuslikku keskkonnaalast tegevuskava, eelkõige rahvatervisega seotud küsimustes.

Jätkata keskkonnaalaste normide ühtlustamist Euroopa standarditega.

Jätkata jõupingutusi üldsuse teadlikkuse suurendamiseks keskkonnaküsimustes ning kodanikuühiskonna kaasamiseks selles valdkonnas.

Transpordipoliitika

Jätkata Kagu-Euroopa transpordi piirkondliku tuumikvõrgu väljaarendamist käsitleva vastastikuse mõistmise memorandumi, sealhulgas Kagu-Euroopa raudteetranspordi piirkonda käsitleva lisandi rakendamist.

Rakendada maanteetranspordiseadust ja liiklusohutusseadust. Töötada välja mitmeliigilise transpordi strateegia.

Jätkata andmepõhise varahalduse tõhustamist transpordi infrastruktuuri hooldus- ja taastustööde osas. Tagada kontsessioonialase õigusliku raamistiku vastavus ELi nõuetele ning võtta meetmeid, sealhulgas avaliku ja erasektori partnerluse kaudu, et tõmmata suurte ja strateegiliste infrastruktuuridega seotud tööde kaasrahastamiseks ligi investoreid.

Tagada, et raudteesektori areng vastab majandusarengu strateegiale.

Tagada Pristina lennujaama toimimise piisav turvatase ning lennujaama usaldusväärne ja vastutustundlik juhtimine.

Vaadata läbi juhilubade andmise ja sõidukite tehnilise ülevaatuse süsteem ning täiustada neid.

Energeetika

Tagada elektriettevõtja majanduslik elujõulisus ja jätkusuutlikkus, kogudes selleks märkimisväärselt rohkem makseid ja edendades head valitsemistava.

Jätkata energiaühenduse lepingu raames võetud kohustuste täitmist. Jätkata elektrienergia tootmist ja tarnimist käsitleva projekti „Kosovo C” ettevalmistusi täielikus kooskõlas energiaühenduse lepingus sätestatud acquis’ga.

Infoühiskond ja meedia

Võtta vastu elektroonilisi sidevõrke ja -teenuseid käsitlev poliitika ning alustada selle rakendamist, et saavutada täielik liberaliseerimine ning luua stabiilne, avatud ja konkurentsivõimeline keskkond, eesmärgiga tõmmata ligi välisinvestoreid ja parandada teenuste kvaliteeti.

Tugevdada reguleeriva asutuse haldussuutlikkust. Tugevdada tema rolli ning tagada tegevuse ja eelarve sõltumatus.

Tagada avalik-õigusliku ringhäälinguorganisatsiooni RTK, sõltumatu meediakomisjoni ja meediafondi stabiilne ja jätkusuutlik rahastamine.

Finantskontroll

Jätkata jõupingutusi käesoleva valdkonna keskmise tähtajaga prioriteetide täitmise aluseks oleva avaliku sektori sisefinantskontrolli strateegia ja vastavate õigusaktide rakendamiseks.

Statistika

Suurendada statistikaameti haldussuutlikkust ning tugevdada tema tegevuse ja eelarve sõltumatust. Tagada statistika usaldusväärsus, sealhulgas see, et küsitlustes osalejad esitaksid statistikaametile kvaliteetseid andmeid õigeaegselt ja tasuta.

Jätkata majandusstatistika väljatöötamist ning kiirendada sotsiaalstatistika väljaarendamist.

Õigus, vabadus ja turvalisus

Viisad, piirikontroll, varjupaigaõigus ja ränne

Tõhustada isikute kontrolli piiril ja piiripolitsei osakonda ning suurendada nimetatud osakonna läbipaistvust.

Tugevdada piirihaldusasutuste vahelist ja naaberriikidega tehtavat koostööd.

Luua varjupaigataotlejatele varjupaigad ja vastuvõtukeskused.

Võtta kooskõlas Euroopa standarditega vastu rändeseadus. Koostada rännet käsitlev strateegia ja tegevuskava, milles osutatakse erilist tähelepanu välismaalt naasnud isikute vastuvõtmisele ja taasintegreerimisele.

Rahapesu

Tõhustada Kosovo politseiteenistuse koosseisu kuuluvas organiseeritud kuritegevust käsitlevas osakonnas asuvat finantsuurimisüksust. Koolitada eriasjade prokuröre ja kohtunikke. Täpsustada rahapesu valdkonnas erinevate asjaomaste asutuste pädevusala.

Uimastid

Töötada välja narkomaania ennetamise strateegia ja selle rakendamiseks vajalik tegevuskava. Jätkata kohaliku tasandi suutlikkuse suurendamist narkootikumidega seotud uurimiste vallas.

Politsei

Võtta vastu politseiseadus.

Tõhustada kuritegude uurimist. Võtta vastu õigusaktid Kosovo politseiteenistuse loomiseks ja rakendada neid ning tugevdada selle teenistuse uurimis- ja sisekontrollisuutlikkust. Tõhustada kõnealuse teenistuse juhtimist.

Võtta vastu kuritegevuse vähendamise strateegia ja rakendada seda. Töötada välja relvade kogumise strateegia, viia lõpule väikerelvi käsitlevate õigusaktide väljatöötamine ja jõustada need.

Koostada strateegia ja tegevuskava organiseeritud kuritegevuse ja terrorismi vastu võitlemiseks.

Viia lõpule organiseeritud kuritegevust käsitleva õigusliku raamistiku väljatöötamine.

Jätkata Kosovo politseiteenistuse koosseisu kuuluva organiseeritud kuritegevust käsitleva osakonna suutlikkuse suurendamist kohalikul tasandil.

Rakendada tegevuskava ja tugevdada seadusandlust ja struktuure, et võidelda tõhusamalt inimkaubanduse vastu.

Isikuandmete kaitse

Töötada kooskõlas acquis’ga, eriti andmekaitsedirektiiviga (95/46/EÜ) välja laiaulatuslik isikuandmete kaitse seadus ning rakendada seda. Luua sõltumatu, piisavate volituste ja rahaliste vahendite ning piisava personaliga andmekaitsega tegelev järelevalveasutus.

KESKMISE TÄHTAJAGA PRIORITEEDID

Poliitilised kriteeriumid

Demokraatia ja õigusriik

Avalik haldus

Jätkata eelarvepiiranguid arvestades jätkusuutlikku avaliku halduse reformi. Suurendada kohalike omavalitsuste suutlikkust pakkuda tõhusalt ja õiglaselt teenuseid oma valijaskonnale.

Kohtusüsteem

Määrata kindlaks ja koostada kõigi praegu Kosovos kohaldatavate õiguslike allikate alusel täielik õigusaktide kogu, millega austatakse kõigi kogukondade õigusi ja huve.

Töötada välja alternatiivne vaidluste lahendamise mehhanism.

Parandada karistussüsteemi, osutades erilist tähelepanu turva-, kontrolli- ja haldussüsteemile, kutseõppele ja taasintegratsiooni kavadele, samuti hoonete tingimustele.

Korruptsioonivastane poliitika

Töötada välja tegevuskavad korruptsiooni vastu võitlemiseks ning suurendada avalikus halduses ning kodanikuühiskonnas teadlikkust korruptsiooniprobleemist.

Anda aru edusammudest korruptsioonivastases võitluses.

Inimõigused ja vähemuste kaitse

Tagada vähemuskogukondade eluvõimelisus ja nende võrdväärne osalemine ühiskonnas, võttes konkreetseid meetmeid, et tagada nende turvalisus ja liikumisvabadus ning avalike teenuste õiglane osutamine ja võrdne juurdepääs sellistele teenustele.

Rakendada soolise võrdõiguslikkuse seadust. Tagada naiste õiguste kaitse kõigis poliitikavaldkondades ja kehtivates õigusaktides.

Töötada välja sidus kultuuripärandi kaitse poliitika. Tegeleda aktiivselt kultuuripärandi parema teadvustamisega ning selle suhtes austuse tekitamisega.

Tagada läbipaistev ja võrdväärne juurdepääs kõigile varaga seotud dokumentidele katastriametis ja selle kohalikes osakondades ning tagada seal aruandlusmehhanismide toimimine.

Piirkondlikud küsimused ja rahvusvahelised kohustused

Jätkata piirkondliku ja rahvusvahelise koostöö tõhustamist, sealhulgas õiguskaitse valdkonnas, muu hulgas kahtlusaluste ja süüdimõistetute üleandmise ning vastastikuse õigusabi kaudu.

Majanduslikud kriteeriumid

Jätkata omandiõiguste, õigusriigi põhimõtete ja õiguskaitsele juurdepääsu tugevdamist, et edendada ettevõtlussõbralikku keskkonda.

Töötada välja erastamisstrateegia ning vajaduse korral korraldada ümber riigiettevõtted, et tugevdada selliste ettevõtete juhtimist ja tegevust ning vähendada ettevõtlussektorile antavaid toetusi.

Töötada tihedas koostöös kohalike ettevõtjatega välja aktiivne tööturupoliitika, et suurendada oskuste ja vajaduste vastavust tööturul, ja rakendada seda ning suurendada oskustööliste osakaalu.

Rakendada asjakohast poliitikat, et suurendada igal tasandil hariduse kvantiteeti ja parandada selle kvaliteeti.

Parandada ekspordivõimet.

Euroopa standardid

Siseturg

Kaupade vaba liikumine

Jätkata õigusaktide ühtlustamist uuel ja üldisel lähenemisviisil ning vanal lähenemisviisil põhinevate direktiividega.

Jätkata Euroopa standardite kasutuselevõtmist.

Luua turujärelevalve struktuur.

Toll ja maksustamine

Jätkata maksu- ja tollialaste õigusaktide vastavusseviimist ELi acquis’ga. Suurendada maksu- ja tolliameti haldussuutlikkust, et jõustada õigusakte ning võidelda korruptsiooni, piiriülese kuritegevuse ja maksude vältimise vastu.

Riigihanked

Tagada, et tellijad ja kõigi tasandite asutused rakendavad tõhusalt riigihanke eeskirju, töötades selleks muu hulgas välja töövahendid, pakkudes koolitust ja suurendades haldussuutlikkust.

Intellektuaalomandiõigus

Jätkata intellektuaal-, tööstus- ja kaubandusomandiõiguste jõustamise tugevdamist kooskõlas keskmise tähtajaga strateegiaga.

Tööhõive

Suurendada tööinspektsioonide haldussuutlikkust.

Haridus ja teadus

Tugevdada hariduse valdkonnas kvaliteedi tagamise mehhanisme.

Jätkata jõupingutusi sidemete loomiseks kutsehariduse, -õppe ja kõrgharidussektori ning tööturu ja majanduslike vajaduste vahel.

Edendada kõrghariduse valdkonnas piirkondlikku koostööd.

Alustada teadustegevust edendava poliitika väljatöötamist.

Valdkondlik poliitika

Põllumajandus ja kalandus

Töötada välja poliitika ja reguleeriv raamistik, et toetada elujõulist maareformi. Toetada põllumajandusmaa kaitsmist kavandamata linnaarenduse eest.

Hinnata põllumajanduslike toidutööstuste vastavust ELi nõuetele ning valmistada ette tegevuskava selliste tööstuste ajakohastamiseks.

Alustada meetmete võtmist omamaise taimekasvatuse tõhusaks kontrolliks, eelkõige taimede puhul, mille suhtes kehtivad ELi erinõuded.

Töötada välja usaldusväärne metsamajandamise struktuur, võideldes eelkõige ebaseadusliku metsaraie ja metsatulekahjudega.

Keskkond

Võtta meetmeid, et jõustada ruumiline planeerimine.

Suurendada keskkonna- ja ruumilise planeerimise ministeeriumi institutsioonilist suutlikkust ning parandada kooskõlastamist keskkonnaga seotud küsimuste eest vastutavate haldusasutuste vahel.

Täpsustada keskkonnaga seotud küsimusi muude valdkondade poliitikas, eelkõige energeetika- ja transpordipoliitikas.

Transpordipoliitika

Võtta meetmeid maanteeohutuse parandamiseks.

Kavandada ja rakendada transpordi infrastruktuuri hooldus- ja taastustöid, sealhulgas ehitada vajaduse korral avaliku ja erasektori partnerluse kaudu uus infrastruktuur.

Töötada välja mitmeliigilise transpordi strateegia ja rakendada seda.

Energeetika

Töötada välja reguleeriv raamistik, et soodustada energiasektoris avaliku ja erasektori partnerlust ning segainvesteeringuid vastavalt investeeringutealase uuringu järeldustele.

Tõhustada elektriettevõtja tegevust ning integreerida see piirkondliku elektrituruga.

Infoühiskond ja meedia

Viia õigusaktid vastavusse ELi nõuetega ja rakendada elektroonilisi sidevõrke ja -teenuseid käsitlevaid õigusakte, et luua avatum ja konkurentsivõimelisem keskkond ning tugevdada telekommunikatsiooni valdkonda reguleeriva asutuse positsiooni ning tema tegevuse ja eelarve sõltumatust.

Finantskontroll

Töötada rahandusministeeriumi koordineerimisel ning ühtsete õigusaktide ja piisava haldussuutlikkuse abil välja juhtide detsentraliseeritud vastutust ja sõltumatut siseauditit käsitlevad põhimõtted, mis on kooskõlas rahvusvaheliste standardite ja ELi parimate tavadega, ning rakendada nimetatud põhimõtteid.

Tugevdada juhtiva audiitorasutuse tegevusvõimet ning tegevuse ja eelarve sõltumatust. Järgida ja rakendada nimetatud asutuse soovitusi.

Statistika

Suurendada koostööd ja koordineerimist Kosovo statistikasüsteemis, töötada välja kvaliteedijuhtimise süsteem ja vastav dokument ning standardida tootmis- ja edastamismenetlused.

Õigus, vabadus ja turvalisus

Viisad, piirikontroll, varjupaigaõigus ja ränne

Suurendada siseministeeriumi koosseisu kuuluva piiride-, varjupaiga- ja rändealase üksuse suutlikkust. Tugevdada Kosovo politseiteenistuse koosseisu kuuluva piiripolitsei tegevusvõimet.

Organiseeritud kuritegevuse ja terrorismi vastane võitlus

Rakendada ja ajakohastada organiseeritud kuritegevuse ja terrorismi vastast strateegiat.

Suurendada kohaliku tasandi suutlikkust uurida organiseeritud kuritegevust.

Suurendada õigussüsteemi suutlikkust esitada süüdistus organiseeritud ja finantskuritegevuse eest ning asjaomaseid juhtumeid kohtulikult arutada.

Uimastid

Tagada asutustevaheline ja rahvusvaheline koostöö, et parandada märkimisväärselt tulemusi uimastikaubanduse vastases võitluses.

Isikuandmete kaitse

Rakendada isikuandmete kaitse seadust kooskõlas acquis’ga, tagada selle üle tõhus järelevalve ja selle jõustamine.