European flag

Euroopa Liidu
Teataja

ET

C-seeria


C/2024/4032

17.7.2024

P9_TA(2023)0272

Ökodisaini määrus

Euroopa Parlamendi 12. juulil 2023. aastal vastu võetud muudatusettepanekud ettepanekule võtta vastu Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, millega kehtestatakse kestlike toodete ökodisaininõuete sätestamise raamistik ja tunnistatakse kehtetuks direktiiv 2009/125/EÜ (COM(2022)0142 – C9-0132/2022 – 2022/0095(COD))  (1)

(Seadusandlik tavamenetlus: esimene lugemine)

(C/2024/4032)

Muudatusettepanek 1

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 1

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(1)

Euroopa roheline kokkulepe (25) on Euroopa kestliku majanduskasvu strateegia, mille eesmärk on muuta liit õiglaseks ja jõukaks, nüüdisaegse, konkurentsivõimelise ja kliimaneutraalse ringmajandusega ühiskonnaks. Selles seatakse ambitsioonikas eesmärk tagada, et liidust saaks 2050. aastaks esimene kliimaneutraalne maailmajagu. Strateegias tunnistatakse eeliseid, mida annab investeerimine liidu konkurentsivõimelisse kestlikkusse, ehitades üles õiglasema, keskkonnahoidlikuma ja digitaalsema Euroopa. Toodetel on selles rohepöördes oluline roll. Tuues esile, et senised tootmisprotsessid ja tarbimisharjumused on endiselt liiga lineaarsed ning sõltuvad uutest ammutatud, kaubeldud ja kaupadeks töödeldud materjalidest, mis lõpuks jäätmete või heitena kõrvaldatakse, osutatakse Euroopa rohelises kokkuleppes tungivale vajadusele minna üle ringmajanduse mudelile ja rõhutatakse, et veel on vaja teha märkimisväärseid edusamme. Samuti nimetatakse ühe prioriteedina energiatõhusust, mis on vajalik energiasektori CO2-heite vähendamiseks ning 2030. ja 2050. aasta kliimaeesmärkide saavutamiseks.

(1)

Euroopa roheline kokkulepe (25) on Euroopa kestliku majanduskasvu strateegia, mille eesmärk on muuta liit õiglaseks ja jõukaks, nüüdisaegse, konkurentsivõimelise ja kliimaneutraalse ringmajanduse ning mürgivaba keskkonnaga ühiskonnaks. Selles seatakse ambitsioonikas eesmärk tagada, et liidust saaks 2050. aastaks esimene kliimaneutraalne maailmajagu. Strateegias tunnistatakse eeliseid, mida annab investeerimine liidu konkurentsivõimelisse kestlikkusse, ehitades üles õiglasema, keskkonnahoidlikuma ja digitaalsema Euroopa. Toodetel on selles rohepöördes oluline roll. Tuues esile, et senised tootmisprotsessid ja tarbimisharjumused on endiselt liiga lineaarsed ning sõltuvad uutest ammutatud, kaubeldud ja kaupadeks töödeldud materjalidest, mis lõpuks jäätmete või heitena kõrvaldatakse, osutatakse Euroopa rohelises kokkuleppes tungivale vajadusele minna üle ringmajanduse mudelile ja rõhutatakse, et veel on vaja teha märkimisväärseid edusamme. Samuti nimetatakse ühe prioriteedina energiatõhusust, mis on vajalik energiasektori CO2 heite vähendamiseks ning 2030. ja 2050. aasta kliimaeesmärkide saavutamiseks.

Muudatusettepanek 2

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 2

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(2)

Ringmajanduse mudelile ülemineku kiirendamiseks kavandas komisjon oma ringmajanduse tegevuskavas „Puhtama ja konkurentsivõimelisema Euroopa nimel“ (26) tulevikku suunatud tegevuskava eesmärgiga muuta õigusraamistik kestliku tuleviku jaoks sobivaks. Kavas osutatakse sellele, et praegu puudub terviklik nõuete kogum, mis tagaks, et kõik liidu turule lastavad tooted muutuvad kestlikumaks ja vastavad ringluse põhimõttele. Tootedisain ei taga piisavat kestlikkust toodete kogu olelusringi jooksul. Tulemuseks on toodete sagedane asendamine ning sellega kaasneb märkimisväärne energia- ja ressursikasutus, mis on seotud uute toodete tootmise ja turustamisega ning vanade toodete kõrvaldamisega. Asjakohase teabe ja taskukohaste võimaluste puudumise tõttu on ettevõtjatel ja kodanikel endiselt liiga keeruline teha toodete osas kestlikke valikuid. Selle tõttu jäävad kasutamata kestlikkuse tagamise ja väärtuse säilitamise võimalused, nõudlus teiseste materjalide järele on piiratud ja ringmajanduse ärimudelite kasutuselevõtt on takistatud.

(2)

Ringmajanduse mudelile ülemineku kiirendamiseks kavandas komisjon oma ringmajanduse tegevuskavas „Puhtama ja konkurentsivõimelisema Euroopa nimel“ (26) tulevikku suunatud tegevuskava eesmärgiga muuta õigusraamistik kestliku tuleviku jaoks sobivaks. Tegevuskavas rõhutatakse, et kodanike jaoks pakub ringmajandus kvaliteetseid, funktsionaalseid ja ohutuid tooteid, mis on tõhusad ja taskukohased, kestavad kauem ning mõeldud korduskasutamiseks, parandamiseks ja kvaliteetseks ringlussevõtuks. Kavas osutatakse sellele, et praegu puudub terviklik nõuete kogum, mis tagaks, et kõik liidu turule lastavad tooted muutuvad kestlikumaks ja vastavad ringluse põhimõttele. Tootedisain ei taga piisavat kestlikkust toodete kogu olelusringi jooksul. Tulemuseks on toodete sagedane asendamine ning sellega kaasneb märkimisväärne energia- ja ressursikasutus, mis on seotud uute toodete tootmise ja turustamisega ning vanade toodete kõrvaldamisega. Asjakohase teabe ja taskukohaste võimaluste puudumise tõttu on ettevõtjatel ja kodanikel endiselt liiga keeruline teha toodete osas kestlikke valikuid. Selle tõttu jäävad kasutamata kestlikkuse tagamise ja väärtuse säilitamise võimalused, nõudlus teiseste materjalide järele on piiratud ja ringmajanduse ärimudelite kasutuselevõtt on takistatud.

Muudatusettepanek 3

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 3 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(3a)

Kriitilise tähtsusega toorainete kindel ja piisav kättesaadavus on Euroopa kaksikülemineku eduks hädavajalik, tagades samal ajal Euroopa tööstuse konkurentsivõime. Oluline on kehtestada põhjalikud teabeesitusnõuded liidu turule lastavate toodete materjalide, sealhulgas kriitilise tähtsusega toorainete kohta, et viia ellu komisjoni 3. septembri 2020. aasta teatises „Kriitilise tähtsusega toorainetega seotud vastupanuvõime: teekond suurema julgeoleku ja kestlikkuse poole“  (1a) ja Euroopa Parlamendi 24. novembri 2021. aasta resolutsioonis Euroopa kriitilise tähtsusega toorainete strateegia kohta  (1b) kirjeldatud lähenemisviis.

 

 

Muudatusettepanek 4

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 4

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(4)

Liidu tasandi õigusaktide puudumisel on juba kujunenud riikide erinevad lähenemisviisid toodete keskkonnasäästlikkuse parandamisele, alates elektroonikaseadmete tarkvara ühilduvuse kestuse kohta teabe esitamise nõuetest kuni kohustuseni anda aru müümata kestvuskaupade käitlemisest. See on märk sellest, et liikmesriikide edasised jõupingutused käesoleva määrusega taotletavate eesmärkide saavutamiseks viivad tõenäoliselt siseturu edasise killustumiseni. Selleks et tagada nii siseturu toimimine kui ka keskkonnakaitse kõrge tase, on vaja õigusraamistikku, mis võimaldab järk-järgult kehtestada toodete ökodisaininõuded. Käesoleva määrusega luuakse selline raamistik, muutes algselt Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivis 2009/125/EÜ (29) sätestatud ökodisaini lähenemisviisi kohaldatavaks võimalikult laia tootevaliku suhtes.

(4)

Liidu tasandi õigusaktide puudumisel on juba kujunenud riikide erinevad lähenemisviisid toodete keskkonnasäästlikkuse parandamisele, alates elektroonikaseadmete tarkvara ühilduvuse kestuse kohta teabe esitamise nõuetest kuni kohustuseni anda aru müümata kestvuskaupade käitlemisest. See on märk sellest, et liikmesriikide edasised jõupingutused käesoleva määrusega taotletavate eesmärkide saavutamiseks viivad tõenäoliselt siseturu edasise killustumiseni. Selleks et tagada nii siseturu toimimine kui ka keskkonnakaitse kõrge tase, on vaja nõudlikku õigusraamistikku, mis võimaldab järk-järgult kehtestada toodete ökodisaininõuded. Käesoleva määrusega luuakse selline raamistik, muutes algselt Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivis 2009/125/EÜ (29) sätestatud ökodisaini lähenemisviisi kohaldatavaks võimalikult laia tootevaliku suhtes.

Muudatusettepanek 5

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 5

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(5)

Käesolev määrus aitab muuta tooted kliimaneutraalse ja ressursitõhusa ringmajanduse jaoks sobivaks, vähendada jäätmeid ja tagada, et kestlikkuse eestvedajate tulemuslikkus muutub järk-järgult normiks. Määrusega tuleks ette näha uute ökodisaininõuete kehtestamine, et parandada toodete vastupidavust, korduskasutatavust, täiustatavust ja parandatavust, laiendada renoveerimis- ja hooldusvõimalusi, võtta meetmeid seoses ohtlike kemikaalide esinemisega toodetes, suurendada toodete energia- ja ressursitõhusust, vähendada toodetest eeldatavalt tekkivate jäätmematerjalide kogust ja suurendada ringlussevõetud materjali sisaldust toodetes, tagades samal ajal toodete tulemuslikkuse ja ohutuse, võimaldades taastootmist ja kvaliteetset ringlussevõttu ning vähendades CO2 jalajälge ja keskkonnajalajälge.

(5)

Käesoleva määrusega toetatakse tootmis- ja tarbimisharjumusi, mis on kooskõlas liidu üldiste kestlikkuse eesmärkidega, sealhulgas kliima, keskkonna, energia, ressursside kasutamise ja elurikkuse valdkonnas, jäädes samal ajal planeedi võimaluste piiresse, ning sellega kehtestatakse õigusraamistik, mis aitab muuta tooted kliimaneutraalse ja ressursitõhusa ringmajanduse jaoks sobivaks, vähendada jäätmeid ja tagada, et kestlikkuse eestvedajate tulemuslikkus muutub järk-järgult normiks. Määrusega tuleks ette näha uute ökodisaininõuete kehtestamine, et parandada toodete vastupidavust, korduskasutatavust, täiustatavust , ringlussevõetavust ja parandatavust, laiendada renoveerimis- ja hooldusvõimalusi, võtta meetmeid seoses ohtlike kemikaalide esinemisega toodetes, suurendada toodete energia- ja ressursitõhusust, vähendada toodetest eeldatavalt tekkivate jäätmematerjalide kogust ja suurendada ringlussevõetud materjali sisaldust toodetes, tagades samal ajal toodete tulemuslikkuse ja ohutuse, võimaldades taastootmist ja kvaliteetset ringlussevõttu ning vähendades CO2 jalajälge ja keskkonnajalajälge.

Muudatusettepanek 6

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 5 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(5a)

Tavad, mille tõttu muutub toode enneaegselt iganenuks või mittetoimivaks, mõjutavad negatiivselt tarbijaid ja avaldavad kahjulikku mõju keskkonnale, kuna seepärast kasutatakse majanduses materjale rohkem. Selleks et tagada toodete pikk kasutusiga tarbijate jaoks, vähendada jäätmeteket ja aidata kaasa kestlikule tarbimisele, tuleks käesolevas määruses selliseid tavasid käsitleda, eelkõige juhul, kui need on tootjate disainivalikute tulemus, kui tarkvarauuendusi või tarvikuid ei pakuta sobiva aja jooksul või kui toote funktsionaalsus on piiratud, sest tarbijad kasutavad selliseid tarbekaupu, varuosi või tarvikuid, mida algne tootja ei pakkunud. Kuna parandatavus on toodete pika kasutusaja nurgakivi, tuleks määrusega samuti tagada, et põhikomponentide demonteerimist ei takistata ning et parandusteabe ja varuosade kättesaadavus ei piirdu üksnes volitatud parandajatega.

Muudatusettepanek 7

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 6

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(6)

Euroopa Parlament väljendas oma 25. novembri 2020. aasta resolutsioonis „Kestlikuma ühtse turu suunas äriettevõtete ja tarbijate jaoks“ (30) heameelt kavatsuse üle edendada vastupidavaid tooteid , mida on lihtsam parandada, korduskasutada ja ringlusse võtta. 16. veebruaril 2021 vastu võetud raportis uue ringmajanduse tegevuskava kohta (31) toetas Euroopa Parlament komisjoni poolt ringmajanduse tegevuskavas esitatud plaane . Euroopa Parlament leidis, et üleminek ringmajandusele võib pakkuda lahendusi praegustele keskkonnaprobleemidele ja COVID-19 pandeemiast tingitud majanduskriisile. Nõukogu pidas 11. detsembril 2020 vastu võetud järeldustes „Teeme majanduse taastamise ringluspõhiseks ja keskkonnahoidlikuks“ (32) tervitatavaks komisjoni kavatsust esitada seadusandlikud ettepanekud osana tervikliku ja integreeritud kestlike toodete poliitika raamistikust, mis edendab kliimaneutraalsust, energia- ja ressursitõhusust ning mürgivaba ringmajandust, kaitseb rahvatervist ja bioloogilist mitmekesisust ning võimestab ja kaitseb tarbijaid ja avaliku sektori hankijaid.

(6)

Euroopa Parlament nõudis oma 25. novembri 2020. aasta resolutsioonis „Kestlikuma ühtse turu suunas äriettevõtete ja tarbijate jaoks“ (30) õige raamistiku kehtestamist, et tagada selliste vastupidavate toodete tootmine , mida on lihtsam parandada, korduskasutada ja ringlusse võtta , tagades samal ajal tarbijatele suuremad õigused, sealhulgas teabeesitusnõuded ja pikemad seaduslikud garantiiajad . 16. veebruaril 2021 vastu võetud raportis uue ringmajanduse tegevuskava kohta (31) rõhutas Euroopa Parlament , et kestlikud ringluspõhised ohutud mittemürgised tooted ja materjalid peaksid saama ELi turul erandi asemel standardiks ning neid tuleks näha atraktiivse, taskukohase ja kõigile tarbijatele kättesaadava vaikevalikuna. Euroopa Parlament nõudis ka liidu siduvaid eesmärke, et vähendada olulisel määral ELi materjalide ja tarbimise ökoloogilist jalajälge . Euroopa Parlament leidis, et üleminek ringmajandusele võib pakkuda lahendusi praegustele keskkonnaprobleemidele ja COVID-19 pandeemiast tingitud majanduskriisile. Nõukogu pidas 11. detsembril 2020 vastu võetud järeldustes „Teeme majanduse taastamise ringluspõhiseks ja keskkonnahoidlikuks“ (32) tervitatavaks komisjoni kavatsust esitada seadusandlikud ettepanekud osana tervikliku ja integreeritud kestlike toodete poliitika raamistikust, mis edendab kliimaneutraalsust, energia- ja ressursitõhusust ning mürgivaba ringmajandust, kaitseb rahvatervist ja bioloogilist mitmekesisust ning võimestab ja kaitseb tarbijaid ja avaliku sektori hankijaid.

Muudatusettepanek 8

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 8

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(8)

Käesolev määrus peaks aitama kaasa ka liidu laiemate keskkonnaeesmärkide saavutamisele. Kaheksanda keskkonnaalase tegevusprogrammi (38) kohaselt sätestatakse õigusraamistikus liidu eesmärk jääda maakera võimaluste piiresse ja määratakse kindlaks tingimused, mis võimaldavad saavutada esmatähtsad eesmärgid, sealhulgas ülemineku mürgivabale ringmajandusele. Ka Euroopa roheline kokkulepe sisaldab nõuet, et liit jälgiks paremini õhusaastet, vee- ja pinnasereostust ning tarbijale mõeldud toodetest tulenevat reostust, teavitaks sellest ning väldiks ja heastaks seda. See tähendab, et kemikaalid, materjalid ja tooted tuleb kavandada võimalikult ohutuks ja säästvaks ning need peavad selliseks jääma kogu olelusringi jooksul; see võimaldab saavutada mürgivabad materjalitsüklid (39) . Lisaks tunnistatakse nii Euroopa rohelises kokkuleppes kui ka ringmajanduse tegevuskavas, et liidu siseturg tagab kriitilise massi, mis suudab mõjutada toodete kestlikkuse ja tootedisaini ülemaailmseid standardeid. Seega peaks käesolev määrus etendama olulist rolli ÜRO kestliku arengu tegevuskava 2030 kestliku arengu eesmärkide alusel kehtestatud mitme alaeesmärgi saavutamisel (40) nii liidus kui ka väljaspool liitu.

(8)

Käesolev määrus peaks aitama kaasa ka liidu laiemate keskkonnaeesmärkide saavutamisele. Kaheksanda keskkonnaalase tegevusprogrammi (38) kohaselt sätestatakse õigusraamistikus liidu eesmärk jääda maakera võimaluste piiresse ja määratakse kindlaks tingimused, mis võimaldavad saavutada esmatähtsad eesmärgid, sealhulgas ülemineku mürgivabale ringmajandusele. Ka Euroopa roheline kokkulepe sisaldab nõuet, et liit jälgiks paremini õhusaastet, vee- ja pinnasereostust ning tarbijale mõeldud toodetest tulenevat reostust, teavitaks sellest ning väldiks ja heastaks seda. See tähendab, et kemikaalid, materjalid ja tooted tuleb kavandada võimalikult ohutuks ja kestlikuks või selliseks muutuma ning seda kogu nende olelusringi jooksul; see võimaldab saavutada mürgivabad materjalitsüklid (39). Lisaks tunnistatakse nii Euroopa rohelises kokkuleppes kui ka ringmajanduse tegevuskavas, et liidu siseturg tagab kriitilise massi, mis suudab mõjutada toodete kestlikkuse ja tootedisaini ülemaailmseid standardeid. Seega peaks käesolev määrus etendama olulist rolli ÜRO kestliku arengu tegevuskava 2030 kestliku arengu eesmärkide alusel kehtestatud mitme alaeesmärgi saavutamisel (40) nii liidus kui ka väljaspool liitu.

Muudatusettepanek 9

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 12 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(12a)

Kasutatud toodete sektoril on eriline roll kestlike tootmis- ja tarbimisharjumuste edendamisel, sh uute ringmajanduse ärimudelite arendamisel. Selle sektori eripära tõttu, mis põhineb toote eluea pikendamisel ja jäätmete tekke vältimisel, ei tohiks liidust pärit kasutatud tooteid, eelkõige renoveeritud või parandatud tooteid, käsitada uute toodetena, mis lastakse turule või võetakse kasutusele, ning need ei peaks seetõttu vastama ökodisaininõuetele. Kolmandatest riikidest imporditud kasutatud tooted peaksid vastama ökodisaininõuetele, kuid teatavate tingimuste täitmise korral peaks olema võimalik neid nimetatud nõuetest vabastada.

Muudatusettepanek 10

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 13

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(13)

Selleks et parandada toodete keskkonnasäästlikkust ja tagada toodete vaba liikumine siseturul, tuleks komisjonile anda õigus võtta kooskõlas ELi toimimise lepingu artikliga 290 vastu delegeeritud õigusakte, et täiendada käesolevat määrust ökodisaininõuetega. Neid ökodisaininõudeid tuleks põhimõtteliselt kohaldada konkreetsete tooterühmade suhtes, nagu pesumasinad või pesumasinad ja kuivatiga pesumasinad. Ökodisaininõuete maksimaalse mõjususe tagamiseks ja toodete keskkonnasäästlikkuse tõhusaks parandamiseks peaks olema võimalik kehtestada ka üks või mitu horisontaalset ökodisaininõuet suuremale hulgale tooterühmadele, nagu elektroonikaseadmed või tekstiiltooted. Horisontaalsed ökodisaininõuded tuleks kehtestada juhul, kui tooterühmade tehniline sarnasus võimaldab parandada nende keskkonnasäästlikkust samade nõuete alusel.

(13)

Selleks et parandada toodete keskkonnasäästlikkust ja tagada toodete vaba liikumine siseturul, tuleks komisjonile anda õigus võtta kooskõlas ELi toimimise lepingu artikliga 290 vastu delegeeritud õigusakte, et täiendada käesolevat määrust ökodisaininõuetega. Neid ökodisaininõudeid tuleks põhimõtteliselt kohaldada konkreetsete tooterühmade suhtes, nagu pesumasinad või pesumasinad ja kuivatiga pesumasinad. Ökodisaininõuete maksimaalse mõjususe tagamiseks ja toodete keskkonnasäästlikkuse tõhusaks parandamiseks peaks olema võimalik kehtestada ka üks või mitu horisontaalset ökodisaininõuet suuremale hulgale tooterühmadele, nagu elektroonikaseadmed või tekstiiltooted. Horisontaalsed ökodisaininõuded tuleks kehtestada juhul, kui tooterühmade tehniline sarnasus võimaldab parandada nende keskkonnasäästlikkust samade nõuete alusel. Oluline on töötada välja horisontaalsed nõuded, eelkõige vastupidavuse ja parandatavuse kohta. Ettevõtjatele tuleks anda piisavalt aega uute ökodisaininõuetega kohanemiseks. Nendes horisontaalsetes nõuetes tuleks arvesse võtta võimalikku keskkonnakasu, mida toob kaasa mitme toote jaoks ühe ühtse laadija kasutamine. Seepärast tuleks nõuda, et tehniliste sarnasustega tooterühmad oleksid varustatud ühtsete laadijatega.

Muudatusettepanek 11

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 14

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(14)

Selleks et võimaldada komisjonil kehtestada määrusega hõlmatud tooterühmadele asjakohaseid nõudeid, peaksid ökodisaininõuded hõlmama tulemuslikkusnõudeid ja teabeesitusnõudeid. Neid nõudeid tuleks kasutada selleks, et parandada keskkonnasäästlikkuse seisukohast olulisi tooteaspekte, nagu energiatõhusus, vastupidavus, parandatavus ning CO2 jalajälg ja keskkonnajalajälg. Ökodisaininõuded peaksid olema läbipaistvad, objektiivsed, proportsionaalsed ja kooskõlas rahvusvaheliste kaubanduseeskirjadega.

(14)

Selleks et võimaldada komisjonil kehtestada määrusega hõlmatud tooterühmadele asjakohaseid nõudeid, peaksid ökodisaininõuded hõlmama tulemuslikkusnõudeid ja teabeesitusnõudeid. Neid nõudeid tuleks kasutada selleks, et parandada keskkonnasäästlikkuse seisukohast olulisi tooteaspekte, nagu energiatõhusus, vastupidavus, parandatavus , korduskasutatavus, ringlussevõetavus ning CO2 jalajälg ja keskkonnajalajälg. Ökodisaininõuded peaksid olema läbipaistvad, objektiivsed, proportsionaalsed ja kooskõlas rahvusvaheliste kaubanduseeskirjadega. Need nõuded peaksid põhinema ka I lisas osutatud tooteparameetritel ning komisjon peaks nende kehtestamisel võtma arvesse liidu eesmärke kliima, keskkonna ja elurikkuse, energiatõhususe ja ressurssidega kindlustatuse valdkonnas. Sellised nõuded peaksid aitama vähendada liidu keskkonna, materjalide ja tarbimise jalajälge, et viia need võimalikult kiiresti planeedi taluvuspiiridesse.

Muudatusettepanek 12

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 15

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(15)

Kui komisjon võtab vastu delegeeritud õigusakti, millega kehtestatakse teatava tooterühma ökodisaininõuded, ei tohiks liikmesriikidel siseturu toimimise tagamiseks enam lubada kehtestada riigisiseseid tulemuslikkusnõudeid, mis põhinevad asjaomases delegeeritud õigusaktis sätestatud tulemuslikkusnõuetega hõlmatud tooteparameetritel, ning neil ei tohiks enam lubada kehtestada riigisiseseid teabeesitusnõudeid, mis põhinevad asjaomases delegeeritud õigusaktis sätestatud teabeesitusnõuetega hõlmatud tooteparameetritel. Siseturu toimimise tagamiseks tuleks komisjonile anda õigus sätestada, et konkreetse tooteparameetri puhul ei ole ökodisaininõudeid kas tulemuslikkusnõuete ja/või teabeesitusnõuete vormis vaja.

(15)

Kui komisjon võtab vastu delegeeritud õigusakti, millega kehtestatakse teatava tooterühma ökodisaininõuded, ei tohiks liikmesriikidel siseturu toimimise tagamiseks enam lubada kehtestada riigisiseseid tulemuslikkusnõudeid, mis põhinevad asjaomases delegeeritud õigusaktis sätestatud tulemuslikkusnõuetega hõlmatud tooteparameetritel, ning neil ei tohiks enam lubada kehtestada riigisiseseid teabeesitusnõudeid, mis põhinevad asjaomases delegeeritud õigusaktis sätestatud teabeesitusnõuetega hõlmatud tooteparameetritel. Siseturu toimimise tagamiseks tuleks komisjonile anda õigus sätestada, et konkreetse tooteparameetri puhul ei ole ökodisaininõudeid kas tulemuslikkusnõuete ja/või teabeesitusnõuete vormis vaja. Kui komisjon otsustab tulemuslikkus- või teabeesitusnõudeid mitte kehtestada, siis on oluline, et ta seda asjakohaselt põhjendaks.

Muudatusettepanek 13

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 17

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(17)

Tegevuse dubleerimise ja regulatiivse koormuse vältimiseks tuleks tagada kooskõla käesoleva määruse ja muude liidu õigusaktidega, eelkõige tooteid, kemikaale ja jäätmeid käsitlevate õigusaktidega või nende alusel kehtestatud nõuete vahel (51). Muude liidu õigusaktidega antud õigused kehtestada nõudeid, millel on sama või sarnane mõju kui käesoleva määruse alusel kehtestatavatel nõuetel, ei piira siiski käesolevas määruses sisalduvaid õigusi, kui käesolevas määruses ei ole sätestatud teisiti.

(17)

Kooskõla tuleks tagada käesoleva määruse ja muude liidu õigusaktidega, eelkõige tooteid, kemikaale , pakendeid ja jäätmeid käsitlevate õigusaktidega või nende alusel kehtestatud nõuete vahel. Muude liidu õigusaktidega antud õigused kehtestada nõudeid, millel on sama või sarnane mõju kui käesoleva määruse alusel kehtestatavatel nõuetel, ei piira siiski käesolevas määruses sisalduvaid õigusi, kui käesolevas määruses ei ole sätestatud teisiti. (51)

Muudatusettepanek 14

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 19

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(19)

Selleks et võtta arvesse toodete mitmekesisust, peaks komisjon valima meetodid ökodisaininõuete kehtestamise hindamiseks ja vajaduse korral neid edasi arendama, lähtudes toote laadist, selle kõige olulisematest aspektidest ja toote olelusringi jooksul avalduvast mõjust. Seejuures peaks komisjon võtma arvesse direktiivi 2009/125/EÜ alusel nõuete kehtestamise hindamisel saadud kogemusi ning jõupingutusi, mida tehakse selleks, et töötada välja ja täiustada teaduspõhiseid hindamisvahendeid, nagu energiamõjuga toodete ökodisaini ajakohastatud metoodika ja komisjoni soovituses (EL) 2021/2279 (56) sätestatud toote keskkonnajalajälje määramise meetod, sealhulgas seoses süsinikdioksiidi ajutise säilitamisega, aga ka standardite, sealhulgas energiamõjuga toodete materjalitõhususe standardite väljatöötamist rahvusvaheliste ja Euroopa standardiorganisatsioonide poolt. Tuginedes nendele vahenditele ja kasutades vajaduse korral sihtotstarbelisi uuringuid, peaks komisjon toodete hindamisel ja ökodisaininõuete ettevalmistamisel veelgi tugevdama ringluse aspekte (nt vastupidavus, parandatavus, sealhulgas parandatavuse hindamine, korduskasutamist ja ringlussevõttu takistavate kemikaalide kindlakstegemine) ning töötama vajaduse korral välja uued meetodid või vahendid. Uusi lähenemisviise võib olla vaja ka kohustuslike riigihankekriteeriumide väljatöötamiseks ja tarbijale mõeldud müümata toodete hävitamise keelustamiseks.

(19)

Selleks et võtta arvesse toodete mitmekesisust, peaks komisjon valima meetodid ökodisaininõuete kehtestamise hindamiseks ja vajaduse korral neid edasi arendama, lähtudes toote laadist, selle kõige olulisematest aspektidest ja toote olelusringi jooksul avalduvast mõjust. Seejuures peaks komisjon võtma arvesse direktiivi 2009/125/EÜ alusel nõuete kehtestamise hindamisel saadud kogemusi ning jõupingutusi, mida tehakse selleks, et töötada välja ja täiustada teaduspõhiseid hindamisvahendeid, nagu energiamõjuga toodete ökodisaini ajakohastatud metoodika ja komisjoni soovituses (EL) 2021/2279 (56) sätestatud toote keskkonnajalajälje määramise meetod, sealhulgas seoses süsinikdioksiidi ajutise säilitamisega, aga ka standardite, sealhulgas energiamõjuga toodete materjalitõhususe ja elektrotehnika valdkonna standardite väljatöötamist rahvusvaheliste ja Euroopa standardiorganisatsioonide poolt. Tuginedes nendele vahenditele ja kasutades vajaduse korral sihtotstarbelisi uuringuid, peaks komisjon toodete hindamisel ökodisaininõuete ettevalmistamisel veelgi tugevdama ringluse aspekte (nt vastupidavus, parandatavus, sealhulgas parandatavuse hindamine, ringlussevõetavus, korduskasutatavus, korduskasutamist ja ringlussevõttu takistavate kemikaalide kindlakstegemine) kooskõlas olelusringil põhineva lähenemisviisiga, et töötada vajaduse korral välja uued meetodid või vahendid. Uusi lähenemisviise võib olla vaja ka kohustuslike riigihankekriteeriumide väljatöötamiseks ja tarbijale mõeldud müümata toodete hävitamise keelustamiseks.

Muudatusettepanek 15

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 20

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(20)

Tulemuslikkusnõuded peaksid olema suunatud valitud tooteparameetrile, mis on seotud toote sihtaspektiga, mille puhul on kindlaks tehtud keskkonnasäästlikkuse parandamise potentsiaal. Need nõuded võivad hõlmata tooteparameetriga seotud tulemuslikkuse miinimum- või maksimumtasemeid, muid kui kvantitatiivseid nõudeid, mille eesmärk on parandada tooteparameetriga seotud tulemuslikkust, või nõudeid, mis on seotud toote funktsionaalse tulemuslikkusega, tagamaks, et valitud tulemuslikkusnõuded ei mõjuta negatiivselt toote võimet täita funktsiooni, mille jaoks see on kavandatud ja turustatud. Miinimum- või maksimumtasemed võidakse kehtestada näiteks kasutusaegse energiatarbimise või teatava tootes sisalduva materjali koguse piirnormi, ringlussevõetud materjali miinimumsisalduse nõude või konkreetse keskkonnamõju kategooria või kõigi asjakohaste keskkonnamõjude piirangu kujul. Muu kui kvantitatiivne nõue võidakse kehtestada näiteks toote parandatavust kahjustava konkreetse tehnilise lahenduse keelu kujul. Tulemuslikkusnõudeid kasutatakse selleks, et tagada halvimate näitajatega toodete turult kõrvaldamine, kui see on vajalik määruse keskkonnasäästlikkuse eesmärkide saavutamiseks.

(20)

Tulemuslikkusnõuded peaksid olema suunatud valitud tooteparameetrile, mis on seotud toote sihtaspektiga, mille puhul on kindlaks tehtud keskkonnasäästlikkuse parandamise potentsiaal. Need nõuded võivad hõlmata tooteparameetriga seotud tulemuslikkuse miinimum- või maksimumtasemeid, muid kui kvantitatiivseid nõudeid, mille eesmärk on parandada tooteparameetriga seotud tulemuslikkust, või nõudeid, mis on seotud toote funktsionaalse tulemuslikkusega, tagamaks, et valitud tulemuslikkusnõuded ei mõjuta negatiivselt toote võimet täita funktsiooni, mille jaoks see on kavandatud ja turustatud. Miinimum- või maksimumtasemed võidakse kehtestada näiteks kasutusaegse energiatarbimise või teatava tootes sisalduva materjali koguse piirnormi, ringlussevõetud materjali miinimumsisalduse nõude (võttes samal ajal arvesse ringlussevõetud materjalide kättesaadavust) või konkreetse keskkonnamõju kategooria või kõigi asjakohaste keskkonnamõjude piirangu kujul. Muu kui kvantitatiivne nõue võidakse kehtestada näiteks toote parandatavust kahjustava konkreetse tehnilise lahenduse keelu kujul. Tulemuslikkusnõudeid kasutatakse selleks, et tagada halvimate näitajatega toodete turult kõrvaldamine ja järkjärguline üleminek parimate näitajatega toodetele , kui see on vajalik määruse keskkonnasäästlikkuse eesmärkide saavutamiseks. Käesolevas määruses tuleks kaaluda ka kestlikult hangitud taastuvate materjalide kasutamist toodetes ning käsitleda nano- ja mikroplasti eraldumist.

Muudatusettepanek 16

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 22

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(22)

Toodete kestlikkuse üheks elemendiks peetakse kemikaaliohutust. Selle aluseks on kemikaalidest olemuslikult tulenevad tervise- või keskkonnaohud kombinatsioonis konkreetse või üldise kokkupuutega ning seda käsitletakse kemikaalialastes õigusaktides, nagu Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EÜ) nr 1935/2004, (58) Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EÜ) nr 1907/2006, (59) Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EÜ) nr 1223/2009, (60) Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EL) 2017/745 (61) ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 2009/48/EÜ (62). Käesolev määrus ei tohiks võimaldada piirata ainete kasutamist kemikaaliohutuse kaalutlustel, nagu seda tehakse muude liidu õigusaktide alusel. Samuti ei tohiks käesolev määrus võimaldada piirata ainete kasutamist toiduohutusega seotud põhjustel. Samas ei võimalda kemikaale ja toitu käsitlevad liidu õigusaktid teatavate ainete suhtes kehtestatud piirangute abil käsitleda kestlikkusele avalduvat mõju, mis ei ole seotud kemikaaliohutuse või toiduohutusega. Selle lünga täitmiseks peaks käesolev määrus teatavatel tingimustel võimaldama piirata peamiselt muudel põhjustel kui kemikaali- või toiduohutus selliste toodetes sisalduvate või tootmisprotsessides kasutatavate ainete kasutamist, mis mõjutavad negatiivselt toodete kestlikkust. Samuti ei tohiks käesoleva määrusega dubleerida ega asendada ainetele kehtestatud piiranguid, mis tulenevad Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivist 2011/65/EL, (63) mille eesmärk on kaitsta inimeste tervist ja keskkonda, sealhulgas tagades elektri- ja elektroonikaseadmete jäätmete keskkonnaohutu taaskasutamise ja kõrvaldamise.

(22)

Toodete kestlikkuse üheks elemendiks peetakse kemikaaliohutust. Selle aluseks on kemikaalidest olemuslikult tulenevad tervise- või keskkonnaohud kombinatsioonis konkreetse või üldise kokkupuutega ning seda käsitletakse kemikaalialastes õigusaktides, nagu Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EÜ) nr 1935/2004, (58) Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EÜ) nr 1907/2006, (59) Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EÜ) nr 1223/2009, (60) Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EL) 2017/745 (61) ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 2009/48/EÜ (62). Käesolev määrus ei tohiks võimaldada piirata ainete kasutamist kemikaaliohutuse kaalutlustel, nagu seda tehakse muude liidu õigusaktide alusel , välja arvatud juhul, kui tootes või tootekomponendis sisalduva aine kasutamisest tuleneb vastuvõetamatu risk inimeste tervisele või keskkonnale kas selle turule laskmisel või selle olelusringi järgnevatel etappidel . Käesolev määrus ei tohiks võimaldada piirata ainete kasutamist toiduohutusega seotud põhjustel. Samas ei võimalda kemikaale ja toitu käsitlevad liidu õigusaktid teatavate ainete suhtes kehtestatud piirangute abil käsitleda kestlikkusele avalduvat mõju, mis ei ole seotud kemikaaliohutuse või toiduohutusega. Selle lünga täitmiseks peaks käesolev määrus teatavatel tingimustel võimaldama piirata selliste toodetes sisalduvate ainete kasutamist, mis mõjutavad negatiivselt toodete kestlikkust. Käesoleva määrusega tuleks vajadusel täiendada, kuid mitte dubleerida ega asendada ainetele kehtestatud piiranguid, mis tulenevad Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivist 2011/65/EL, mille eesmärk on kaitsta inimeste tervist ja keskkonda, sealhulgas tagades elektri- ja elektroonikaseadmete jäätmete keskkonnaohutu taaskasutamise ja kõrvaldamise. (63)

Muudatusettepanek 17

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 23

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(23)

Toodete keskkonnasäästlikkuse parandamiseks peaksid teabeesitusnõuded olema suunatud toote teatava aspektiga seotud valitud tooteparameetrile, nagu toote keskkonnajalajälg või vastupidavus. Selliste nõuetega võidakse tootjat kohustada tegema kättesaadavaks teabe toote tulemuslikkuse kohta seoses valitud tooteparameetriga või muu teabe, mis võib mõjutada toote käitlemist muude isikute poolt, et parandada asjaomase parameetriga seotud tulemuslikkust. Teabeesitusnõuded tuleks vastavalt asjakohasusele kehtestada kas lisaks sama tooteparameetriga seotud tulemuslikkusnõuetele või nende asemel. Kui delegeeritud õigusakt sisaldab teabeesitusnõudeid, tuleks selles sätestada nõutava teabe kättesaadavaks tegemise viis, näiteks teabe esitamine vaba juurdepääsuga veebisaidil, tootepassis või toote märgisel. Teabeesitusnõuded on vajalikud selleks, et kutsuda esile käitumisharjumuste muutus, mis on vajalik käesoleva määruse keskkonnasäästlikkuse eesmärkide saavutamiseks. Eeldus on, et teabeesitusnõuded suunavad tarbijaid ja avaliku sektori asutusi tegema kestlikumaid valikuid, andes neile tugeva aluse toodete võrdlemiseks nende keskkonnasäästlikkuse alusel.

(23)

Toodete keskkonnasäästlikkuse parandamiseks peaksid teabeesitusnõuded olema suunatud toote teatava aspektiga seotud valitud tooteparameetrile, nagu toote keskkonna- ja CO2 jalajälg ning vastupidavus. Selliste nõuetega tuleks tootjat kohustada tegema kättesaadavaks teabe toote tulemuslikkuse kohta seoses valitud tooteparameetriga või muu teabe, mis võib mõjutada toote käitlemist muude isikute poolt, et parandada asjaomase parameetriga seotud tulemuslikkust. Teabeesitusnõuded tuleks vastavalt asjakohasusele kehtestada kas lisaks sama tooteparameetriga seotud tulemuslikkusnõuetele või nende asemel. Kui komisjon otsustab kehtestada tulemuslikkusnõuete asemel ainult teabeesitusnõudeid, siis on oluline, et ta seda asjakohaselt põhjendaks. Kui delegeeritud õigusakt sisaldab teabeesitusnõudeid, tuleks selles sätestada nõutava teabe kättesaadavaks ja hõlpsasti juurdepääsetavaks tegemise viis, näiteks teabe esitamine vaba juurdepääsuga veebisaidil, tootepassis või toote märgisel. Lõppkasutajate tervise, ohutuse ja õigustega seotud olulist teavet tuleks tarbijatele alati anda füüsiliste vahendite abil ning see peaks olema kättesaadav tootele lisatud andmekandja kaudu. Teabeesitusnõuded on vajalikud selleks, et kutsuda esile käitumisharjumuste muutus, mis on vajalik käesoleva määruse keskkonnasäästlikkuse eesmärkide saavutamiseks . Teadliku ostuotsuse tegemiseks vajalik teave tuleks anda tarbijale enne toote ostmist . Eeldus on, et teabeesitusnõuded suunavad tarbijaid ja avaliku sektori asutusi tegema kestlikumaid valikuid, andes neile tugeva aluse toodete võrdlemiseks nende keskkonnasäästlikkuse alusel.

Muudatusettepanek 18

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 24

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(24)

Kui delegeeritud õigusaktid sisaldavad teabeesitusnõudeid, võidakse neis määrata kindlaks ka tulemuslikkusklassid seoses ühe või mitme asjakohase tooteparameetriga, et hõlbustada toodete võrdlemist vastava parameetri alusel. Tulemuslikkusklassid peaksid võimaldama eristada tooteid nende suhtelise kestlikkuse alusel ning neid võiksid kasutada nii tarbijad kui ka avaliku sektori asutused. Seega on nende eesmärk juhtida turgu kestlikumate toodete suunas.

(24)

Kui delegeeritud õigusaktid sisaldavad teabeesitusnõudeid, võidakse neis määrata kindlaks ka tulemuslikkusklassid seoses ühe või mitme asjakohase tooteparameetriga, et hõlbustada toodete võrdlemist vastava parameetri alusel. Tulemuslikkusklassid peaksid võimaldama eristada tooteid nende suhtelise kestlikkuse alusel ning neid võiksid kasutada nii tarbijad kui ka avaliku sektori asutused. Seega on nende eesmärk juhtida turgu kestlikumate toodete suunas ilma funktsionaalsust kahjustamata. Kuna toodete vastupidavust ja parandatavust käsitlevatel teabeesitusnõuetel on keskne roll seoses tarbijate kestlike tarbimisharjumuste juurutamisega, peaks käesolev määrus võimaldama kehtestada parandatavushinde.

Muudatusettepanek 19

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 26

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(26)

Käesoleva määruse alusel kehtestatavad teabeesitusnõuded peaksid hõlmama nõuet teha kättesaadavaks tootepass. Tootepass on oluline vahend, mis võimaldab teha teabe kättesaadavaks kõigile väärtusahelas osalejatele, ja tootepassi kättesaadavus peaks märkimisväärselt parandama toote jälgitavust kogu väärtusahela ulatuses. Muu hulgas peaks tootepass aitama tarbijatel teha teadlikke valikuid, parandades tarbijate juurdepääsu nende jaoks olulisele tooteteabele , andma ettevõtjatele, näiteks parandajatele või ringlussevõtjatele, võimaluse saada asjakohast teavet ning võimaldama liikmesriigi pädevatel asutustel oma ülesandeid täita. Seetõttu ei tohiks tootepass asendada mittedigitaalseid teabeedastusviise, näiteks teabe esitamist tootejuhendis või märgisel, vaid peaks neid pigem täiendama. Lisaks peaks olema võimalik kasutada tootepassi selleks, et saada teavet muude kestlikkuse aspektide kohta, mis on asjaomase tooterühma puhul kohaldatavad vastavalt muudele liidu õigusaktidele.

(26)

Käesoleva määruse alusel kehtestatavad teabeesitusnõuded peaksid hõlmama nõuet teha kättesaadavaks tootepass. Tootepass on oluline vahend, mis võimaldab teha teabe kättesaadavaks kõigile väärtusahelas osalejatele, ja tootepassi kättesaadavus peaks märkimisväärselt parandama toote jälgitavust kogu väärtusahela ulatuses. Muu hulgas peaks tootepass aitama tarbijatel teha teadlikke valikuid, parandades tarbijate juurdepääsu nende jaoks olulisele tootele , andma ettevõtjatele ja teistele väärtusahelas osalejatele , näiteks kutselistele parandajatele , sõltumatutele ettevõtjatele, renoveerijatele või ringlussevõtjatele, võimaluse saada asjakohast teavet ning võimaldama liikmesriigi pädevatel asutustel oma ülesandeid täita , kahjustamata konfidentsiaalse äriteabe kaitsmist . Seetõttu ei tohiks tootepass asendada mittedigitaalseid teabeedastusviise, näiteks teabe esitamist tootejuhendis või märgisel, vaid peaks neid pigem täiendama. Lisaks peaks olema võimalik kasutada tootepassi selleks, et saada teavet muude kestlikkuse aspektide kohta, mis on asjaomase tooterühma puhul kohaldatavad vastavalt muudele liidu õigusaktidele.

Muudatusettepanek 20

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 27

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(27)

Tootepõhiste õigusnormide koostamisel tuleks toote laadi ja turu arvessevõtmiseks igal üksikjuhul eraldi hoolikalt uurida, milline teave tuleks tootepassi lisada. Selleks et optimeerida juurdepääsu teabele ja ühtlasi kaitsta intellektuaalomandiõigusi, tuleb tootepass välja töötada ja seda rakendada viisil, mis võimaldab tootepassis sisalduvale teabele diferentseeritud juurdepääsu sõltuvalt teabe liigist ja sidusrühmade liigist. Selleks et vältida ettevõtjate ja üldsuse kulusid, mis on saadava üldisema kasuga võrreldes ebaproportsionaalsed, tuleks tootepass luua kas toote, partii või tootemudeli kohta, sõltuvalt näiteks väärtusahela keerukusest või asjaomaste toodete suurusest, laadist või mõjust.

(27)

Tootepõhiste õigusnormide koostamisel tuleks toote laadi ja turu arvessevõtmiseks igal üksikjuhul eraldi hoolikalt uurida, milline teave tuleks tootepassi lisada , võttes arvesse ainulaadsete esemetega seotud juhtumeid ja konfidentsiaalse äriteabe kaitsmist . Selleks et optimeerida juurdepääsu teabele ja ühtlasi kaitsta intellektuaalomandiõigusi, tuleb tootepass välja töötada ja seda rakendada viisil, mis võimaldab tootepassis sisalduvale teabele diferentseeritud juurdepääsu sõltuvalt teabe liigist ja sidusrühmade liigist. Selleks et vältida ettevõtjate ja üldsuse kulusid, mis on saadava üldisema kasuga võrreldes ebaproportsionaalsed, tuleks tootepass luua kas toote, partii või tootemudeli kohta, sõltuvalt näiteks väärtusahela keerukusest või asjaomaste toodete suurusest, laadist või mõjust. Tootepass peaks jääma kättesaadavaks vähemalt toote eeldatava kasutusea jooksul, kuid piisava varuga, et tagada tootepassi kättesaadavus juhtudel, kui toode kestab oodatust kauem.

Muudatusettepanek 21

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 28

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(28)

Koostalitlusvõime tagamiseks tuleks kindlaks määrata lubatavate andmekandjate liigid. Samal põhjusel tuleks andmekandjad ja toodete kordumatud tunnuskoodid väljastada kooskõlas rahvusvaheliselt tunnustatud standarditega. Komisjonile tuleks anda õigus võtta kooskõlas ELi toimimise lepingu artikliga 290 vastu delegeeritud õigusakte käesoleva määruse muutmiseks, asendades või lisades standardeid, mille kohaselt võib andmekandjaid ja kordumatuid tunnuskoode väljastada, võttes arvesse tehnika ja teaduse arengut. See peaks tagama, et tootepassis sisalduvat teavet saavad salvestada ja edastada kõik ettevõtjad, ning kindlustama kordumatu tunnuskoodi ühilduvuse väliste komponentidega, näiteks skaneerimisseadmetega.

(28)

Koostalitlusvõime tagamiseks tuleks kindlaks määrata lubatavate andmekandjate liigid. Samal põhjusel tuleks andmekandjad ja toodete kordumatud tunnuskoodid väljastada kooskõlas rahvusvaheliselt tunnustatud standarditega. Andmed peaksid olema ülekantavad avatud koostalitlevas andmevahetusvõrgus, mis on müüjatest sõltumatu. Komisjonile tuleks anda õigus võtta kooskõlas ELi toimimise lepingu artikliga 290 vastu delegeeritud õigusakte käesoleva määruse muutmiseks, asendades või lisades standardeid, mille kohaselt võib andmekandjaid ja kordumatuid tunnuskoode väljastada, võttes arvesse tehnika ja teaduse arengut. See peaks tagama, et tootepassis sisalduvat teavet saavad salvestada ja edastada kõik ettevõtjad, ning kindlustama kordumatu tunnuskoodi ühilduvuse väliste komponentidega, näiteks skaneerimisseadmetega.

Muudatusettepanek 22

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 29

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(29)

Selleks et muude kui tootepassi käsitlevate ökodisaininõuete kehtestamine tarbetult ei viibiks või et tagada tootepasside mõjus rakendamine, peaks komisjonil olema lubatud vabastada tooterühmi tootepassi nõuetest juhtudel, kui tootepassi tehnilise teostuse ja käitamise oluliste nõuete tehnilised kirjeldused ei ole kättesaadavad. Samuti tuleks selleks, et vältida ettevõtjate tarbetut halduskoormust, lubada komisjonil vabastada tooterühmi tootepassi nõuetest juhtudel, kui muu liidu õigusakt juba näeb ette tooteteabe digitaalse esitamise süsteemi, mis võimaldab väärtusahelas osalejatel pääseda juurde asjakohasele tooteteabele ja hõlbustab toote nõuetele vastavuse kontrollimist liikmesriigi pädevate asutuste poolt. Need vabastused tuleks korrapäraselt läbi vaadata, võttes arvesse tehniliste kirjelduste edaspidist kättesaadavust.

(29)

Selleks et muude kui tootepassi käsitlevate ökodisaininõuete kehtestamine tarbetult ei viibiks või et tagada tootepasside mõjus rakendamine, peaks komisjonil olema lubatud vabastada tooterühmi tootepassi nõuetest juhtudel, kui tootepassi tehnilise teostuse ja käitamise oluliste nõuete tehnilised kirjeldused ei ole kättesaadavad. Samuti tuleks selleks, et vältida ettevõtjate tarbetut halduskoormust, lubada komisjonil vabastada tooterühmi tootepassi nõuetest erandkorras juhtudel, kui muu liidu õigusakt juba näeb ette tooteteabe digitaalse esitamise süsteemi, mis võimaldab väärtusahelas osalejatel pääseda juurde asjakohasele tooteteabele ja hõlbustab toote nõuetele vastavuse kontrollimist liikmesriigi pädevate asutuste poolt. Need vabastused tuleks korrapäraselt läbi vaadata, võttes arvesse tehniliste kirjelduste edaspidist kättesaadavust , ja võimalusel korral nende kehtivus lõpetada .

Muudatusettepanek 23

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 33

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(33)

Tootepassi mõjusa kasutuselevõtu tagamiseks peaksid tootepassi tehniline teostus, andmenõuded ja käitamine vastama teatavatele olulistele tehnilistele nõuetele. Need nõuded peaksid tagama tootepassi järjepideva juurutamise kõigis sektorites. Kõnealuste oluliste nõuete tulemusliku rakendamise tagamiseks tuleks kehtestada tehnilised kirjeldused kas Euroopa Liidu Teatajas viidatud harmoneeritud standardi kujul või varuvariandina komisjoni poolt vastu võetud ühtse kirjelduse kujul. Tootepassi tehniline teostus peaks tagama andmete turvalisuse ja privaatsuseeskirjade järgimise. Digitaalne tootepass töötatakse välja avatud dialoogis rahvusvaheliste partneritega, et võtta tehniliste kirjelduste väljatöötamisel arvesse nende seisukohti ning tagada, et tehnilised kirjeldused aitavad kõrvaldada keskkonnasäästlikumate toodete puhul eksisteerivaid kaubandustõkkeid ning vähendada kestlike investeeringute, turustamise ja nõuete täitmisega seotud kulusid. Tehnilised kirjeldused ja nõuded, mis on seotud jälgitavusega kogu väärtusahela ulatuses, tuleks nende tulemuslikku rakendamist silmas pidades võimalikult suures ulatuses välja töötada konsensusel põhineva lähenemisviisi alusel ning mitmesuguste osalejate, sealhulgas standardiorganisatsioonide, tööstusliitude, tarbijaorganisatsioonide, ekspertide, valitsusväliste organisatsioonide ja rahvusvaheliste partnerite, sealhulgas arenguriikide osalusel ja tõhusas koostöös nende osalejatega.

(33)

Tootepassi mõjusa kasutuselevõtu tagamiseks peaksid tootepassi tehniline teostus, andmenõuded ja käitamine vastama teatavatele olulistele tehnilistele nõuetele. Need nõuded peaksid tagama tootepassi järjepideva juurutamise kõigis sektorites. Kõnealuste oluliste nõuete tulemusliku rakendamise tagamiseks tuleks kehtestada tehnilised kirjeldused kas Euroopa Liidu Teatajas viidatud harmoneeritud standardi kujul või varuvariandina komisjoni poolt vastu võetud ühtse kirjelduse kujul. Tootepassi tehniline teostus peaks tagama andmete turvalisuse ja privaatsuseeskirjade järgimise. Digitaalne tootepass töötatakse välja avatud dialoogis rahvusvaheliste partneritega, et võtta tehniliste kirjelduste väljatöötamisel arvesse nende seisukohti ning tagada, et tehnilised kirjeldused aitavad kõrvaldada pikema olelusringi ja ringlussevõetavusega keskkonnasäästlikumate toodete puhul eksisteerivaid kaubandustõkkeid ning vähendada kestlike investeeringute, turustamise ja nõuete täitmisega seotud kulusid ning toetada innovatsiooni . Tehnilised kirjeldused ja nõuded, mis on seotud jälgitavusega kogu väärtusahela ulatuses, tuleks nende tulemuslikku rakendamist silmas pidades võimalikult suures ulatuses välja töötada konsensusel põhineva lähenemisviisi alusel ning mitmesuguste osalejate, sealhulgas standardiorganisatsioonide, tööstusliitude , idufirmade , tarbijaorganisatsioonide, ekspertide, valitsusväliste organisatsioonide ja rahvusvaheliste partnerite, sealhulgas arenguriikide osalusel ja tõhusas koostöös nende osalejatega.

Muudatusettepanek 24

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 35

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(35)

Isikuandmete töötlemine käesoleva määruse alusel peaks toimuma kooskõlas isikuandmete kaitset käsitlevate kohaldatavate õigusnormidega. Isikuandmete töötlemine liikmesriigi pädevate asutuste poolt peaks toimuma kooskõlas Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EL) 2016/679 (66). Isikuandmete töötlemine komisjoni poolt peaks toimuma kooskõlas Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EL) 2018/1725 (67).

(35)

Isikuandmete töötlemine käesoleva määruse alusel peaks toimuma kooskõlas isikuandmete kaitset käsitlevate kohaldatavate õigusnormidega. Isikuandmete töötlemine liikmesriigi pädevate asutuste poolt peaks toimuma kooskõlas Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EL) 2016/679 (66) , pöörates eritähelepanu lõimitud andmekaitse ja vaikimisi andmekaitse põhimõtetele . Isikuandmete töötlemine komisjoni poolt peaks toimuma kooskõlas Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EL) 2018/1725 (67). Lõppkasutajate isikuandmeid ei tohiks säilitada digitaalses tootepassis.

Muudatusettepanek 25

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 39

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(39)

Selleks et suunata tarbijaid tegema kestlikumaid valikuid, peaks märgis, kui see on käesoleva määruse kohaselt vastu võetud delegeeritud õigusaktidega nõutav, andma teavet, mis võimaldab tooteid tõhusalt võrrelda, näiteks tulemuslikkusklasside esitamise kaudu. Konkreetselt tarbijate jaoks võib füüsiline märgis olla täiendav teabeallikas müügikohas. See võib anda tarbijatele kiire visuaalse aluse toodete eristamiseks nende tulemuslikkuse alusel seoses konkreetse tooteparameetri või tooteparameetrite kogumiga. Asjakohastel juhtudel peaks märgis võimaldama ka juurdepääsu lisateabele, sisaldades konkreetseid viited, nagu veebisaidi aadress, dünaamiline ruutkood, link veebipõhisele märgisele või mis tahes muu asjakohane tarbijale suunatud vahend. Komisjon peaks asjakohases delegeeritud õigusaktis sätestama kõige mõjusama viisi selliste märgiste esitamiseks, sealhulgas interneti teel toimuva kaugmüügi puhul, võttes arvesse mõju klientidele ja ettevõtjatele ning asjaomaste toodete omadusi. Komisjon võib nõuda ka märgise trükkimist toote pakendile.

(39)

Selleks et suunata tarbijaid tegema kestlikke valikuid, peaks märgis, kui see on käesoleva määruse kohaselt vastu võetud delegeeritud õigusaktidega nõutav, andma selget ja kergesti mõistetavat teavet, mis võimaldab tooteid tõhusalt võrrelda, näiteks tulemuslikkusklasside esitamise kaudu. Konkreetselt tarbijate jaoks võib füüsiline märgis olla täiendav teabeallikas müügikohas. See võib anda tarbijatele kiire visuaalse aluse toodete eristamiseks nende tulemuslikkuse alusel seoses konkreetse tooteparameetri või tooteparameetrite kogumiga. Asjakohastel juhtudel peaks märgis võimaldama ka juurdepääsu lisateabele, sisaldades konkreetseid viited, nagu veebisaidi aadress, dünaamiline ruutkood, link veebipõhisele märgisele või mis tahes muu asjakohane tarbijale suunatud vahend. Komisjon peaks asjakohases delegeeritud õigusaktis sätestama kõige mõjusama viisi selliste märgiste esitamiseks, sealhulgas interneti teel toimuva kaugmüügi puhul, võttes arvesse mõju klientidele ja ettevõtjatele ning asjaomaste toodete omadusi. Komisjon võib nõuda ka märgise trükkimist toote pakendile.

Muudatusettepanek 26

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 41

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(41)

Tarbijaid tuleks kaitsta eksitava teabe eest, mis võib takistada neid tegemast valikut kestlikumate toodete kasuks. Seetõttu tuleks keelata selliste toodete turule laskmine, mille märgis jäljendab käesoleva määrusega ette nähtud märgist.

(41)

Tarbijaid tuleks kaitsta eksitava teabe eest, mis võib takistada neid tegemast valikut kestlikumate toodete kasuks. Seetõttu tuleks keelata selliste toodete turule laskmine, mille märgis on eksitava või vastuolulise teabega või mis jäljendab käesoleva määrusega ette nähtud märgist. Siiski peaks olema võimalik jätkata ELi ökomärgise või muude olemasolevate I tüübi ökomärgiste kasutamist, nagu on sätestatud määruses (EÜ) nr 66/2010.

Muudatusettepanek 27

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 42

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(42)

Selleks et saavutada Euroopa rohelise kokkuleppe eesmärgid kõige tõhusamal viisil ja käsitleda esmajärjekorras kõige suurema mõjuga tooteid, peaks komisjon prioriseerima käesoleva määruse alusel reguleeritavad tooted ja nende suhtes kohaldatavad nõuded. Lähtudes direktiivi 2009/125/EÜ kohase prioriseerimise protsessist, peaks komisjon vastu võtma vähemalt kolme aastat hõlmava tööplaani, milles esitatakse loetelu tooterühmadest, mille kohta komisjon kavatseb vastu võtta delegeeritud õigusaktid, ja tooteaspektidest, mille kohta komisjon kavatseb vastu võtta horisontaalselt kohaldatavad delegeeritud õigusaktid. Prioriseerimisel peaks komisjon lähtuma kriteeriumidest, mis on seotud eelkõige delegeeritud õigusaktide võimaliku panusega liidu kliima-, keskkonna- ja energiaeesmärkide saavutamisse ning nende potentsiaaliga parandada valitud tooteaspekte ilma ebaproportsionaalsete kuludeta üldsusele ja ettevõtjatele. Tööplaanid peaksid sisaldama piisavalt energiamõjuga toodetega seotud meetmeid, võttes arvesse nende tähtsust liidu energiaeesmärkide saavutamisel. Liikmesriikide ja sidusrühmadega tuleks ökodisainifoorumi kaudu konsulteerida. Võttes arvesse käesoleva määruse ja määruse (EL) 2017/1369 vastastikust täiendavust energiamõjuga toodete puhul, tuleks käesoleva määruse kohase tööplaani ja määruse (EL) 2017/1369 artiklis 15 sätestatud tööplaaniga seotud ajakavad omavahel vastavusse viia.

(42)

Selleks et saavutada Euroopa rohelise kokkuleppe eesmärgid kõige tõhusamal viisil ja käsitleda esmajärjekorras kõige suurema mõjuga tooteid, peaks komisjon prioriseerima käesoleva määruse alusel reguleeritavad tooted ja nende suhtes kohaldatavad nõuded. Lähtudes direktiivi 2009/125/EÜ kohase prioriseerimise protsessist, peaks komisjon vastu võtma vähemalt kolme aastat hõlmava tööplaani, milles esitatakse loetelu tooterühmadest, mille kohta komisjon kavatseb vastu võtta delegeeritud õigusaktid, ja tooteaspektidest, mille kohta komisjon kavatseb vastu võtta horisontaalselt kohaldatavad delegeeritud õigusaktid , ja nende koostamise eeldatav ajakava. Tööplaan ja selle ajakohastatud versioonid tuleks teha avalikult kättesaadavaks ja esitatada enne nende vastuvõtmist Euroopa Parlamendile . Prioriseerimisel peaks komisjon ennekõike arvesse võtma käesolevas määruses kindlaks määratud tooterühmi ning lähtuma kriteeriumidest, mis on seotud eelkõige delegeeritud õigusaktide panusega liidu kliima-, keskkonna- ja energiaeesmärkide saavutamisse ning nende potentsiaaliga parandada valitud tooteaspekte ilma ebaproportsionaalsete kuludeta üldsusele ja ettevõtjatele. Tööplaanid peaksid sisaldama piisavalt energiamõjuga toodetega seotud meetmeid, võttes arvesse nende tähtsust liidu energiaeesmärkide saavutamisel. Liikmesriikide ja sidusrühmadega tuleks ökodisainifoorumi kaudu konsulteerida. Võttes arvesse käesoleva määruse ja määruse (EL) 2017/1369 vastastikust täiendavust energiamõjuga toodete puhul, tuleks käesoleva määruse kohase tööplaani ja määruse (EL) 2017/1369 artiklis 15 sätestatud tööplaaniga seotud ajakavad omavahel vastavusse viia.

Muudatusettepanek 28

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 42 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

(42a)

Tsemenditööstus, mis on üks energia-, materjali- ja CO2-mahukamaid sektoreid, tekitab praegu ligikaudu 7 % kogu maailma ja 4 % ELi CO2 heitest  (1a) , tehes sellest olulise sektori, et saavutada võimalikult kiiresti kooskõla Pariisi kliimakokkuleppe ja liidu kliimaeesmärkidega. Kuigi ehitustooted, sealhulgas tsement, peavad olema hõlmatud [tulevase määrusega, millega sätestatakse ehitustoodete ühtlustatud turustustingimused, muudetakse määrust (EL) 2019/1020 ning tunnistatakse kehtetuks määrus (EL) nr 305/2011 (2022/0094 COD)], jäävad need käesoleva määruse kohaldamisalasse. Selleks et vältida ELi kliima- ja keskkonnaeesmärkide saavutamiseks hädavajalike tootenõuete puudumist, tuleks nende toodete asjakohased tulemuslikkus- ja teabeesitusnõuded, mida [tulevane määrus, millega sätestatakse ehitustoodete ühtlustatud turustustingimused, muudetakse määrust (EL) 2019/1020 ning tunnistatakse kehtetuks määrus (EL) nr 305/2011 (2022/0094 COD)] ei sisalda, lisada käesoleva määruse järgmisesse tööplaani.

 

Muudatusettepanek 29

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 43

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(43)

Ehitustoodete käsitlemisel tuleks käesoleva määrusega kehtestada nõuded lõpptoodetele üksnes juhul, kui [ehitustooteid käsitleva muudetud määrusega] kehtestatud kohustuste ja nende rakendamisega ei ole tõenäoliselt võimalik piisavalt saavutada käesoleva määrusega taotletavaid keskkonnasäästlikkuse eesmärke. Lisaks peaks komisjon tööplaanide koostamisel arvesse võtma, et energiamõjuga toodete puhul, mis on ühtlasi ehitustooted, eelistatakse [ehitustooteid käsitleva muudetud määrusega] senise tava jätkuna käesolevas määruse alusel sätestatavaid kestlikkusnõudeid. See peaks nii olema näiteks soojendite, katelde, soojuspumpade, vee- ja ruumikütteseadmete, ventilaatorite, jahutus- ja ventilatsioonisüsteemide ning fotogalvaaniliste toodete (v.a päikesepaneelarhitektuuri) puhul. Nende toodete puhul võidakse [ehitustooteid käsitleva muudetud määrusega] sekkuda vajaduse korral täiendaval viisil, peamiselt seoses ohutusaspektidega, võttes arvesse ka muid liidu õigusakte, mis käsitlevad tooteid, näiteks gaasiseadmeid, madalpingeseadmeid ja masinaid.

(43)

Komisjon peaks tööplaanide koostamisel arvesse võtma, et energiamõjuga toodete puhul, mis on ühtlasi ehitustooted, eelistatakse [ehitustooteid käsitleva muudetud määrusega] senise tava jätkuna käesolevas määruse alusel sätestatavaid kestlikkusnõudeid. See peaks nii olema näiteks soojendite, katelde, soojuspumpade, vee- ja ruumikütteseadmete, ventilaatorite, jahutus- ja ventilatsioonisüsteemide ning fotogalvaaniliste toodete (v.a päikesepaneelarhitektuuri) puhul. Nende toodete puhul võidakse [ehitustooteid käsitleva muudetud määrusega] sekkuda vajaduse korral täiendaval viisil, peamiselt seoses ohutusaspektidega, võttes arvesse ka muid liidu õigusakte, mis käsitlevad tooteid, näiteks gaasiseadmeid, madalpingeseadmeid ja masinaid.

Muudatusettepanek 30

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 44

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(44)

Selleks et soodustada eneseregulatsiooni kui aktsepteeritavat alternatiivi õigusaktidega reguleerimisele, peaks käesolev määrus direktiivi 2009/125/EÜ jätkuna nägema ette tööstuse võimaluse esitada eneseregulatsioonimeetmeid. Komisjon peaks hindama tööstuse kavandatud eneseregulatsioonimeetmeid koos allakirjutanute esitatud teabe ja tõenditega, võttes muu hulgas arvesse liidu rahvusvahelisi kaubanduskohustusi ja vajadust tagada kooskõla liidu õigusega. Selleks et tagada käesoleva määruse rakendamiseks ühetaolised tingimused , tuleks komisjonile anda rakendamisvolitused võtta vastu ja ajakohastada õigusakti, milles loetletakse eneseregulatsioonimeetmed, mida peetakse ökodisaininõudeid kehtestava delegeeritud õigusakti aktsepteeritavaks alternatiiviks. Samuti on asjakohane, näiteks asjaomase tooterühma turu või tehnoloogia arengut silmas pidades, et komisjonil oleks vajaduse korral võimalik nõuda eneseregulatsioonimeetme muudetud versiooni esitamist. Kui eneseregulatsioonimeede on rakendusaktis nimetatud, on ettevõtjatel õiguspärane ootus, et komisjon ei võta vastu delegeeritud õigusakti, millega kehtestatakse vastava tooterühma puhul kohaldatavad ökodisaininõuded. Siiski ei välistata komisjon võimalust võtta vastu horisontaalsed ökodisaininõuded, mida kohaldatakse ka tunnustatud eneseregulatsioonimeetmega hõlmatud toodete suhtes selliste tooteaspektide puhul, mida eneseregulatsioonimeede ei hõlma. Kui komisjon leiab, et eneseregulatsioonimeede ei vasta enam käesolevas määruses sätestatud kriteeriumidele, peaks ta selle eneseregulatsioonimeetme jätma välja rakendusaktist , milles on loetletud tunnustatud eneseregulatsioonimeetmed. Sellest tulenevalt võib kooskõlas käesoleva määrusega kehtestada ökodisaininõuded tooterühmadele, mis olid varem hõlmatud eneseregulatsioonimeetmega.

(44)

Selleks et soodustada eneseregulatsiooni kui aktsepteeritavat alternatiivi õigusaktidega reguleerimisele, peaks käesolev määrus direktiivi 2009/125/EÜ jätkuna nägema ette tööstuse võimaluse esitada eneseregulatsioonimeetmeid , kui need tooted või tooterühmad ei ole lisatud ökodisisani tööplaani. Eneseregulatsioonimeetmed tuleks viia kooskõlla käesoleva määruse eesmärkidega . Komisjon peaks hindama tööstuse kavandatud eneseregulatsioonimeetmeid koos allakirjutanute esitatud teabe ja tõenditega, võttes muu hulgas arvesse liidu rahvusvahelisi kaubanduskohustusi ja vajadust tagada kooskõla liidu õigusega. Komisjonile antakse õigus võtta vastu delegeeritud õigusakte , et võtta vastu ja ajakohastada õigusakti, milles loetletakse eneseregulatsioonimeetmed, mida peetakse ökodisaininõudeid kehtestava delegeeritud õigusakti aktsepteeritavaks alternatiiviks. Samuti on asjakohane, näiteks asjaomase tooterühma turu või tehnoloogia arengut silmas pidades, et komisjonil oleks vajaduse korral võimalik nõuda eneseregulatsioonimeetme muudetud versiooni esitamist. Kui eneseregulatsioonimeede on delegeeritud õigusaktis nimetatud, on ettevõtjatel õiguspärane ootus, et komisjon ei võta vastu delegeeritud õigusakti, millega kehtestatakse vastava tooterühma puhul kohaldatavad ökodisaininõuded. Siiski ei välistata komisjon võimalust võtta vastu horisontaalsed ökodisaininõuded, mida kohaldatakse ka tunnustatud eneseregulatsioonimeetmega hõlmatud toodete suhtes selliste tooteaspektide puhul, mida eneseregulatsioonimeede ei hõlma. Kui komisjon leiab, et eneseregulatsioonimeede ei vasta enam käesolevas määruses sätestatud kriteeriumidele, peaks ta selle eneseregulatsioonimeetme jätma välja delegeeritud õigusaktist , milles on loetletud tunnustatud eneseregulatsioonimeetmed. Sellest tulenevalt võib kooskõlas käesoleva määrusega kehtestada ökodisaininõuded tooterühmadele, mis olid varem hõlmatud eneseregulatsioonimeetmega.

Muudatusettepanek 31

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 45

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(45)

Mikro-, väikesed ja keskmise suurusega ettevõtjad (VKEd) saaksid suurt kasu nõudluse kasvust kestlike toodete järele, kuid mõningad nõuded võivad tekitada neile kulusid ja raskusi. Liikmesriigid ja komisjon peaksid oma vastutusalas andma asjakohast teavet, tagama sihipärase erikoolituse ning võimaldama konkreetset abi ja toetust, sealhulgas rahalist toetust, VKEdele, kes toodavad tooteid, mille suhtes kehtestatakse ökodisaininõuded. Need meetmed peaksid hõlmama näiteks toote keskkonnajalajälje arvutamist ja tootepassi tehnilist rakendamist . Liikmesriigid peaksid oma meetmete võtmisel arvestama kohaldatavaid riigiabi eeskirju.

(45)

Mikro-, väikesed ja keskmise suurusega ettevõtjad (VKEd) saaksid suurt kasu nõudluse kasvust kestlike toodete järele, kuid mõningad nõuded võivad tekitada neile kulusid ja raskusi. Liikmesriigid ja komisjon peaksid VKEde toetamiseks andma oma vastutusalas asjakohast teavet, tagama sihipärase erikoolituse ning võimaldama konkreetset abi ja toetust, sealhulgas olemasolevate rahastamisvõimaluste ja finantsvahendite kaudu rahalist toetust, mikroettevõtjatele ja VKEdele, kes toodavad tooteid, mille suhtes kehtestatakse ökodisaininõuded. Need meetmed peaksid hõlmama vähemalt erimehhanisme, et hõlbustada tootepassis sätestatud nõuete täitmist ja olelusringi hindamist . Liikmesriigid peaksid oma meetmete võtmisel arvestama kohaldatavaid riigiabi eeskirju.

Muudatusettepanek 32

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 46

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(46)

Tarbijale mõeldud müümata toodete, näiteks tekstiilitoodete ja jalatsite hävitamine ettevõtjate poolt on muutumas laialt levinud keskkonnaprobleemiks kogu liidus, eelkõige internetimüügi kiire kasvu tõttu. See tähendab väärtuslike majandusressursside kadu, kuna kaubad toodetakse, transporditakse ja seejärel hävitatakse, ilma et neid kunagi ettenähtud otstarbel kasutataks. Seepärast on keskkonnakaitse huvides vaja käesoleva määrusega kehtestada raamistik, mille eesmärk on vältida Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi (EL) 2019/771 (69) kohaselt peamiselt tarbijatele mõeldud müümata toodete hävitamist, sealhulgas selliste toodete hävitamist, mille tarbija on tagastanud seoses taganemisõigusega, nagu on sätestatud Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivis (EL) 2011/83/EL (70). See kahandab nende toodete keskkonnamõju, vähendades nii jäätmeteket kui ka stiimuleid toodete ületootmiseks. Võttes arvesse, et mitu liikmesriiki on võtnud vastu siseriiklikud õigusaktid tarbijale mõeldud müümata toodete hävitamise kohta, tekitades seeläbi turumoonutusi, on vaja tarbijale mõeldud müümata toodete hävitamist käsitlevaid ühtlustatud õigusnorme, et tagada liikmesriikides ühesuguste õigusnormide ja stiimulite kohaldamine turustajate, jaemüüjate ja teiste ettevõtjate suhtes.

(46)

Tarbijale mõeldud müümata toodete, näiteks tekstiilitoodete ja jalatsite ning elektri- ja elektroonikaseadmete hävitamine ettevõtjate poolt on muutumas laialt levinud keskkonnaprobleemiks kogu liidus, eelkõige internetimüügi kiire kasvu tõttu. See tähendab väärtuslike majandusressursside kadu, kuna kaubad toodetakse, transporditakse ja seejärel hävitatakse, ilma et neid kunagi ettenähtud otstarbel kasutataks. Seepärast on keskkonnakaitse huvides vaja käesoleva määrusega kehtestada raamistik, mille eesmärk on vältida Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi (EL) 2019/771 (69) kohaselt peamiselt tarbijatele mõeldud müümata toodete hävitamist, sealhulgas selliste toodete hävitamist, mille tarbija on tagastanud seoses taganemisõigusega, nagu on sätestatud Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivis (EL) 2011/83/EL (70). See kahandab nende toodete keskkonnamõju, vähendades nii jäätmeteket kui ka stiimuleid toodete ületootmiseks. Võttes arvesse, et mitu liikmesriiki on võtnud vastu siseriiklikud õigusaktid tarbijale mõeldud müümata toodete hävitamise kohta, tekitades seeläbi turumoonutusi, on vaja tarbijale mõeldud müümata toodete hävitamist käsitlevaid ühtlustatud õigusnorme, et tagada liikmesriikides ühesuguste õigusnormide ja stiimulite kohaldamine turustajate, jaemüüjate ja teiste ettevõtjate suhtes.

Muudatusettepanek 33

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 47

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(47)

Selleks et vältida tarbijale mõeldud müümata toodete hävitamist ja koguda täiendavaid andmeid selle tava esinemise kohta, tuleks käesoleva määrusega kehtestada liidus tarbijale mõeldud tooteid valdavatele ettevõtjatele läbipaistvuskohustus, mille kohaselt need ettevõtjad peavad avalikustama teabe tarbijale mõeldud müümata toodete arvu kohta, mis on igal aastal kõrvaldatud. Ettevõtja peaks esitama teabe tooteliigi või -kategooria, kõrvaldamise põhjuste ja järgnevateks jäätmekäitlustoiminguteks üleandmise kohta. Kuigi ettevõtjatel peaks olema vabadus otsustada, kuidas seda teavet oma ärikeskkonnas sobival viisil avalikustada, tuleks parimaks tavaks pidada nõutava teabe esitamist avalikult kättesaadavas muud kui finantsteavet kajastavas aruandes, mis on koostatud kooskõlas Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2013/34/EL (71) artikliga 19a, kui see on kohaldatav.

(47)

Selleks et vältida tarbijale mõeldud müümata toodete hävitamist ja koguda täiendavaid andmeid selle tava esinemise kohta, tuleks käesoleva määrusega kehtestada liidus tarbijale mõeldud tooteid valdavatele ettevõtjatele läbipaistvuskohustus, mille kohaselt need ettevõtjad peavad avalikustama komisjoni veebisaidil teabe tarbijale mõeldud müümata toodete arvu kohta, mis on igal aastal kõrvaldatud. Ettevõtjad peaksid esitama teabe tooteliigi või -kategooria, kõrvaldamise põhjuste ja järgnevateks jäätmekäitlustoiminguteks üleandmise kohta. Parimaks tavaks tuleks pidada ka nõutava teabe esitamist avalikult kättesaadavas muud kui finantsteavet kajastavas aruandes, mis on koostatud kooskõlas Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2013/34/EL (71) artikliga 19a, kui see on kohaldatav.

Muudatusettepanek 34

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 48

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(48)

Selleks et vältida tarbijale mõeldud müümata toodete hävitamist, kui selliste toodete hävitamine on laialt levinud, tuleks komisjonile anda õigus võtta kooskõlas ELi toimimise lepingu artikliga 290 vastu käesolevat määrust täiendavaid delegeeritud õigusakte, millega keelatakse selliste toodete hävitamine. Arvestades suurt hulka tooteid, mis potentsiaalselt hävitatakse, ilma et neid kunagi müüdaks või kasutataks, on vaja käesolevas määruses sätestada vastavad volitused. Delegeeritud õigusaktides sätestatavat keeldu tuleks siiski kohaldada konkreetsete tooterühmade suhtes, mis määratakse kindlaks pärast seda, kui komisjon on hinnanud, kui ulatuslik on vastavate toodete hävitamine praktikas, võttes asjakohastel juhtudel arvesse ettevõtjate poolt kättesaadavaks tehtud teavet. Selle kohustuse proportsionaalsuse tagamiseks peaks komisjon kaaluma konkreetseid vabastusi, mille kohaselt võib tarbijale mõeldud müümata toodete hävitamine siiski olla lubatud, näiteks tervise ja ohutusega seotud kaalutlustel. Selleks et jälgida kõnealuse keelu mõjusust ja vältida keelust kõrvalehoidmist, tuleks ettevõtjatelt nõuda, et nad avalikustaksid kohaldatavate vabastuste alusel hävitatud, tarbijale mõeldud müümata toodete arvu ja nende hävitamise põhjused. Selleks et vältida VKEde põhjendamatut halduskoormust, tuleks nad vabastada kohustusest avalikustada müümata jäänud ja kõrvaldatud toodete arv ning delegeeritud õigusaktides sätestatud keelust kõrvaldada teatavaid tooterühmi. Kui aga on piisavalt tõendeid selle kohta, et VKEsid võidakse kasutada kõnealustest kohustustest kõrvalehoidmiseks, peaks komisjonil olema võimalik kõnealustes delegeeritud õigusaktides siiski nõuda teatavate tooterühmade puhul, et neid kohustusi kohaldataks ka mikro-, väikeste ja keskmise suurusega ettevõtjate suhtes.

(48)

Selleks et vältida tarbijale mõeldud müümata toodete hävitamist, kui selliste toodete hävitamine on laialt levinud, tuleks komisjonile anda õigus võtta kooskõlas ELi toimimise lepingu artikliga 290 vastu käesolevat määrust täiendavaid delegeeritud õigusakte, millega keelatakse selliste toodete hävitamine. Arvestades suurt hulka tooteid, mis potentsiaalselt hävitatakse, ilma et neid kunagi müüdaks või kasutataks, on vaja käesolevas määruses sätestada vastavad volitused. Delegeeritud õigusaktides sätestatavat keeldu tuleks siiski kohaldada konkreetsete tooterühmade suhtes, mis määratakse kindlaks pärast seda, kui komisjon on hinnanud, kui ulatuslik on vastavate toodete hävitamine praktikas, võttes asjakohastel juhtudel arvesse ettevõtjate poolt kättesaadavaks tehtud teavet. Selle kohustuse proportsionaalsuse tagamiseks peaks komisjon kaaluma konkreetseid vabastusi, mille kohaselt võib tarbijale mõeldud müümata toodete hävitamine siiski olla lubatud, näiteks tervise ja ohutusega seotud kaalutlustel. Komisjon peaks ühtlasi jätma ettevõtjatele piisavalt aega keelust tulenevate uute nõuetega kohanemiseks. Selleks et jälgida kõnealuse keelu mõjusust ja vältida keelust kõrvalehoidmist, tuleks ettevõtjatelt nõuda, et nad avalikustaksid kohaldatavate vabastuste alusel hävitatud, tarbijale mõeldud müümata toodete arvu ja nende hävitamise põhjused. Selleks et vältida mikro-, väikeste ja keskmise suurusega ettevõtjate põhjendamatut halduskoormust, tuleks nad vabastada kohustusest avalikustada müümata jäänud ja kõrvaldatud toodete arv ning delegeeritud õigusaktides sätestatud keelust kõrvaldada teatavaid tooterühmi. Kui aga on piisavalt tõendeid selle kohta, et mikro-, väikeseid ja keskmise suurusega ettevõtjaid võidakse kasutada kõnealustest kohustustest kõrvalehoidmiseks, peaks komisjonil olema võimalik kõnealustes delegeeritud õigusaktides siiski nõuda teatavate tooterühmade puhul, et neid kohustusi kohaldataks ka mikro-, väikeste ja keskmise suurusega ettevõtjate suhtes. Üks aasta pärast [käesoleva määruse jõustumise kuupäev] tuleks keelata tarbijale mõeldud müümata toodete hävitamine ettevõtjate poolt tekstiilide ja jalatsite ning elektri- ja elektroonikaseadmete puhul, kuna on piisavalt tõendeid selle kohta, et selliseid tooteid hävitatakse ja see on keskkonnale kahjulik.

Muudatusettepanek 35

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 59

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(59)

On oluline, et internetipõhised kauplemiskohad teeksid turujärelevalveasutustega tihedat koostööd. Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) 2019/1020 (74) artikli 7 lõike 2 alusel kehtestatakse infoühiskonna teenuse osutajate kohustus teha turujärelevalveasutustega koostööd seoses kõnealuse määrusega hõlmatud toodetega, sealhulgas toodetega, mille suhtes on kehtestatud ökodisaininõuded. Selleks et veelgi tõhustada koostööd nõuetele mittevastavate toodetega seotud ebaseadusliku sisu vastu võitlemisel, peaks käesolev määrus sisaldama konkreetseid kohustusi sellise koostöö rakendamiseks internetipõhiste kauplemiskohtade puhul . Näiteks täiustavad turujärelevalveasutused pidevalt veebipõhiseks turujärelevalveks kasutatavaid tehnoloogilisi vahendeid, et teha kindlaks internetis müüdavad nõuetele mittevastavad tooted. Selleks et need vahendid toimiksid , peaksid internetipõhised kauplemiskohad võimaldama juurdepääsu oma liidestele. Lisaks võib turujärelevalveasutustel olla vaja kopeerida internetipõhistest kauplemiskohtadest pärit andmed .

(59)

On oluline, et internetipõhised kauplemiskohad teeksid turujärelevalveasutustega tihedat koostööd. Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) 2019/1020 (74) artikli 7 lõike 2 alusel kehtestatakse infoühiskonna teenuse osutajate kohustus teha turujärelevalveasutustega koostööd seoses kõnealuse määrusega hõlmatud toodetega, sealhulgas toodetega, mille suhtes on kehtestatud ökodisaininõuded. Selleks et pidada sammu tehnoloogia arengu ja uute müügivahenditega, tuleks käesoleva määruse artikliga 25 ja artikli 30 lõikega 1 nõutava teabe saamiseks ning vajaduse korral käesoleva määruse artikli 4 kohaselt vastu võetud delegeeritud õigusaktides sätestatud nõuete täitmiseks kohaldada Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) 2022/2065  (74a) artiklis 31 internetipõhiste kauplemiskohtade pakkujatele sätestatud nõuetelevastavuse täitmist . Nende kohustuste täitmise tagamise suhtes tuleks kohaldada määruse (EL) 2022/2065 IV peatükis sätestatud norme. Määruse (EL) 2022/2065 artikli 31 lõike 3 kohaldamisel peaksid internetipõhiste kauplemiskohtade pakkujad kasutama vähemalt määruse (EL) 2019/1020 artiklis 34 osutatud info- ja sidesüsteemi . Peaks olema võimalik, et ühtne kontaktpunkt käesoleva määruse tähenduses on sama kontaktpunkt , mis on kindlaks määratud määruse (EL) 2022/2065 artikli 11 alusel, ilma et see ohustaks eesmärki käsitleda tooteohutusega seotud küsimusi kiiresti ja sihipäraselt .

 

Muudatusettepanek 36

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 68

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(68)

Harmoneeritud standardite puudumisel tuleks varulahendusena kasutada ühiseid tehnilisi kirjeldusi, et hõlbustada tootjate kohustust järgida ökodisaininõudeid, näiteks kui standardimine on sidusrühmade vahelise konsensuse puudumise tõttu takistatud või kui harmoneeritud standardi kehtestamisel esineb põhjendamatuid viivitusi. Sellised viivitused võivad tekkida näiteks siis, kui ettenähtud kvaliteeti ei saavutata. Lisaks peaks olema võimalik kasutada seda lahendust juhul, kui komisjon on viiteid asjakohastele harmoneeritud standarditele määruse (EL) nr 1025/2012 artikli 11 lõike 5 kohaselt piiranud või need viited kõrvaldanud. Vastavus ühistele tehnilistele kirjeldustele peaks andma aluse eeldada ka nõuetele vastavust.

(68)

Praegune liidu standardimisraamistik, mis põhineb nn uue lähenemisviisi põhimõtetel ja määrusel (EL) 1025/2012, kujutab endast raamistikku selliste standardite väljatöötamiseks, mille puhul eeldatakse vastavust käesolevas määruses sätestatud asjakohastele nõuetele. Asjakohaste viidete puudumisel harmoneeritud standarditele tuleks varulahendusena kasutada ühiseid tehnilisi kirjeldusi rakendusaktide vastuvõtmise kaudu , et hõlbustada tootjate kohustust järgida ökodisaininõudeid, näiteks kui standardimine on sidusrühmade vahelise konsensuse puudumise tõttu takistatud või kui harmoneeritud standardi kehtestamisel esineb põhjendamatuid viivitusi ja ettenähtud tähtajast ei ole võimalik kinni pidada . Sellised viivitused võivad tekkida näiteks siis, kui ettenähtud kvaliteeti ei saavutata. Lisaks peaks olema võimalik kasutada seda lahendust juhul, kui komisjon on viiteid asjakohastele harmoneeritud standarditele määruse (EL) nr 1025/2012 artikli 11 lõike 5 kohaselt piiranud või need viited kõrvaldanud. Vastavus ühistele tehnilistele kirjeldustele peaks andma aluse eeldada ka nõuetele vastavust. Tõhususe tagamiseks peaks komisjon kaasama asjaomased sidusrühmad käesoleva määruse ökodisaininõudeid hõlmavate ühiste tehniliste kirjelduste koostamisse.

Muudatusettepanek 37

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 86

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(86)

Selleks et motiveerida tarbijaid tegema kestlikke valikuid, eelkõige juhul, kui kestlikumad tooted ei ole piisavalt taskukohased, tuleks ette näha sellised mehhanismid nagu ökovautšerid ja keskkonnahoidlik maksustamine. Kui liikmesriigid otsustavad kasutada stiimuleid, et edendada kõige parema tulemuslikkusega tooteid nende toodete seas, mille jaoks on käesoleva määruse kohaselt delegeeritud õigusaktidega kehtestatud tulemuslikkusklassid, peaksid nad suunama need stiimulid kahele kõrgeimale tulemuslikkusklassile, milles on tooted olemas, kui asjaomases delegeeritud õigusaktis ei ole sätestatud teisiti. Liikmesriikidel ei tohiks siiski olla võimalik keelata toote turule laskmist selle tulemuslikkusklassi alusel. Samal põhjusel tuleks komisjonile anda õigus võtta kooskõlas ELi toimimise lepingu artikliga 290 vastu käesolevat määrust täiendavaid delegeeritud õigusakte, milles täpsustatakse täiendavalt, millistele tooteparameetritele või nendega seotud tulemuslikkuse tasemetele on liikmesriikide stiimulid suunatud juhul, kui kohaldatavas delegeeritud õigusaktis ei ole tulemuslikkusklassi kindlaks määratud või kui tulemuslikkusklassid on kehtestatud seoses rohkem kui ühe tooteparameetriga. Liikmesriikide stiimulite kehtestamine ei peaks piirama liidu riigiabi eeskirjade kohaldamist.

(86)

Selleks et motiveerida tarbijaid tegema kestlikke valikuid, eelkõige juhul, kui kestlikumad tooted ei ole piisavalt taskukohased, tuleks ette näha sellised mehhanismid nagu ökovautšerid , mida võib kasutada üksnes keskkonnasäästlike toodete ja teenuste ostmiseks, ja keskkonnahoidlik maksustamine. Kui liikmesriigid otsustavad kasutada stiimuleid, et edendada kõige parema tulemuslikkusega tooteid nende toodete seas, mille jaoks on käesoleva määruse kohaselt delegeeritud õigusaktidega kehtestatud tulemuslikkusklassid, peaksid nad suunama need stiimulid kahele kõrgeimale tulemuslikkusklassile, milles on tooted olemas, kui asjaomases delegeeritud õigusaktis ei ole sätestatud teisiti. Liikmesriikidel ei tohiks siiski olla võimalik keelata toote turule laskmist selle tulemuslikkusklassi alusel. Samal põhjusel tuleks komisjonile anda õigus võtta kooskõlas ELi toimimise lepingu artikliga 290 vastu käesolevat määrust täiendavaid delegeeritud õigusakte, milles täpsustatakse täiendavalt, millistele tooteparameetritele või nendega seotud tulemuslikkuse tasemetele on liikmesriikide stiimulid suunatud juhul, kui kohaldatavas delegeeritud õigusaktis ei ole tulemuslikkusklassi kindlaks määratud või kui tulemuslikkusklassid on kehtestatud seoses rohkem kui ühe tooteparameetriga. Liikmesriikide stiimulite kehtestamine ei peaks piirama liidu riigiabi eeskirjade kohaldamist.

Muudatusettepanek 38

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 87

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(87)

Riigihanked moodustavad 14 % liidu SKPst. Selleks et aidata saavutada kliimaneutraalsuseni jõudmise, energia- ja ressursitõhususe parandamise ning rahvatervist ja elurikkust kaitsvale ringmajandusele ülemineku eesmärki, tuleks komisjonile anda õigus võtta kooskõlas ELi toimimise lepingu artikliga 290 vastu delegeeritud õigusakte, millega asjakohastel juhtudel kohustatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivides 2014/24/EL (78) ja 2014/25/EL (79) määratletud avaliku sektori hankijad ja võrgustiku sektori hankijad viima oma hanked kooskõlla keskkonnahoidlike riigihangete konkreetsete kriteeriumide või eesmärkidega, mis sätestatakse käesoleva määruse kohaselt vastu võetavates delegeeritud õigusaktides. Delegeeritud õigusaktidega konkreetsetele tooterühmadele kehtestatud kriteeriume või eesmärke ei tuleks järgida mitte ainult asjade riigihankelepingute puhul, mille alusel otseselt hangitakse asjaomaseid tooteid, vaid ka ehitustööde või teenuste riigihankelepingute puhul, kui asjaomaseid tooteid kasutatakse kõnealuste lepingute esemeks olevaks tegevuseks. Võrreldes vabatahtlikkusel põhineva lähenemisviisiga võimaldavad kohustuslikud kriteeriumid või eesmärgid maksimeerida avaliku sektori kulutuste mõju paremini toimivate toodete nõudluse suurendamisel. Kriteeriumid peaksid olema läbipaistvad, objektiivsed ja mittediskrimineerivad.

(87)

Riigihanked moodustavad 14 % liidu SKPst. Selleks et aidata saavutada kliimaneutraalsuseni jõudmise, energia- ja ressursitõhususe parandamise ning rahvatervist ja elurikkust kaitsvale ringmajandusele ülemineku eesmärki, tuleks komisjonile anda õigus võtta kooskõlas ELi toimimise lepingu artikliga 290 vastu delegeeritud õigusakte, millega asjakohastel juhtudel kohustatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivides 2014/24/EL (78) ja 2014/25/EL (79) määratletud avaliku sektori hankijad ja võrgustiku sektori hankijad viima oma hanked kooskõlla keskkonnahoidlike riigihangete konkreetsete kriteeriumide või eesmärkidega, mis sätestatakse käesoleva määruse kohaselt vastu võetavates delegeeritud õigusaktides. Delegeeritud õigusaktidega konkreetsetele tooterühmadele kehtestatud kriteeriume või eesmärke ei tuleks järgida mitte ainult asjade riigihankelepingute puhul, mille alusel otseselt hangitakse asjaomaseid tooteid, vaid ka ehitustööde või teenuste riigihankelepingute puhul, kui asjaomaseid tooteid kasutatakse kõnealuste lepingute esemeks olevaks tegevuseks. Võrreldes vabatahtlikkusel põhineva lähenemisviisiga võimaldavad kohustuslikud kriteeriumid või eesmärgid maksimeerida kõigis liikmesriikides avaliku sektori kulutuste mõju paremini toimivate toodete nõudluse suurendamisel. Kriteeriumid peaksid olema läbipaistvad, objektiivsed ja mittediskrimineerivad.

Muudatusettepanek 39

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 88

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(88)

Selleks et tagada liidu turul võrdsed konkurentsitingimused ning käesoleva määruse eeldatav kasulikkus ja panus liidu kliima-, energia- ja ringluseesmärkide saavutamisse, on vaja tulemuslikult tagada ökodisaininõuete täitmine. Seepärast tuleks määrust (EL) 2019/1020, millega kehtestatakse liidu turule sisenevate toodete turujärelevalve ja kontrolli horisontaalne raamistik, kohaldada toodete suhtes, millele on käesoleva määruse kohaselt kehtestatud ökodisaininõuded, kui käesolevas määruses puuduvad sama eesmärgi, laadi või mõjuga konkreetsed sätted. Selleks et alandada direktiivi 2009/125/EÜ alusel vastu võetud rakendusmeetmetega hõlmatud toodete problemaatilist nõuetele mittevastavuse taset ja paremini vältida mittevastavust tulevastele ökodisaininõuetele, ning võttes arvesse käesoleva määruse laiemat kohaldamisala ja kõrgemat ambitsioonitaset võrreldes direktiiviga 2009/125/EÜ, peaks käesolev määrus sisaldama konkreetseid lisasätteid, mis täiendavad määrusega (EL) 2019/1020 loodud raamistikku. Nende konkreetsete lisasätete eesmärk peaks olema veelgi tõhustada liikmesriikide jõupingutuste kavandamist, koordineerimist ja toetamist ning need peaksid andma komisjonile lisavahendid tagamaks, et turujärelevalveasutused võtavad piisavaid meetmeid ökodisaininõuetele mittevastavuse vältimiseks.

(88)

Selleks et tagada liidu turul võrdsed konkurentsitingimused ning käesoleva määruse eeldatav kasulikkus ja panus liidu kliima-, energia- ja ringluseesmärkide saavutamisse, on vaja tulemuslikult tagada ökodisaininõuete täitmine. Seepärast tuleks määrust (EL) 2019/1020, millega kehtestatakse liidu turule sisenevate toodete turujärelevalve ja kontrolli horisontaalne raamistik, kohaldada toodete suhtes, millele on käesoleva määruse kohaselt kehtestatud ökodisaininõuded, kui käesolevas määruses puuduvad sama eesmärgi, laadi või mõjuga konkreetsed sätted. Selleks et alandada direktiivi 2009/125/EÜ alusel vastu võetud rakendusmeetmetega hõlmatud toodete problemaatilist nõuetele mittevastavuse taset ja paremini vältida mittevastavust tulevastele ökodisaininõuetele, ning võttes arvesse käesoleva määruse laiemat kohaldamisala ja kõrgemat ambitsioonitaset võrreldes direktiiviga 2009/125/EÜ, peaks käesolev määrus sisaldama konkreetseid lisasätteid, mis täiendavad määrusega (EL) 2019/1020 loodud raamistikku. Nende konkreetsete lisasätete eesmärk peaks olema veelgi tõhustada liikmesriikide jõupingutuste kavandamist, koordineerimist ja toetamist ning need peaksid andma komisjonile lisavahendid tagamaks, et turujärelevalveasutused võtavad piisavaid meetmeid ökodisaininõuetele mittevastavuse vältimiseks , ja asjakohasel juhul taastama vastavuse .

Muudatusettepanek 40

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 90

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(90)

Selleks et tagada ökodisaininõuetega seotud asjakohaste kontrollide piisav ulatus, peaksid liikmesriigid koostama spetsiaalse tegevuskava, milles määratakse kindlaks tooted või nõuded, mis on käesoleva määruse kohaselt määratletud turujärelevalve prioriteetidena, ning tegevus, mille eesmärk on vähendada asjaomaste toodete mittevastavust või ökodisaininõuetele mittevastavust. Asjakohasel juhul peaks see tegevuskava olema osa liikmesriigi riiklikust turujärelevalvestrateegiast, mis on vastu võetud määruse (EL) 2019/1020 artikli 13 kohaselt.

(90)

Selleks et tagada ökodisaininõuetega seotud asjakohaste kontrollide piisav ulatus, peaksid liikmesriigid koostama spetsiaalse tegevuskava, milles määratakse kindlaks tooted või nõuded, mis on käesoleva määruse kohaselt määratletud turujärelevalve prioriteetidena, ning tegevus, mille eesmärk on vähendada asjaomaste toodete mittevastavust või ökodisaininõuetele mittevastavust või see lõpetada . Asjakohasel juhul peaks see tegevuskava olema osa liikmesriigi riiklikust turujärelevalvestrateegiast, mis on vastu võetud määruse (EL) 2019/1020 artikli 13 kohaselt.

Muudatusettepanek 41

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 91

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(91)

Käesoleva määruse kohased turujärelevalve prioriteedid tuleks kindlaks määrata selliste objektiivsete kriteeriumide alusel nagu täheldatud mittevastavuse tase või mittevastavusest tulenev keskkonnamõju. Prioriteetide käsitlemiseks kavandatud tegevus peaks omakorda olema proportsionaalne nende prioriteetide seadmiseni viinud asjaoludega. Selleks et tagada ühetaolised tingimused käesoleva määruse rakendamiseks, tuleks komisjonile anda rakendamisvolitused määrata kindlaks tooted ja nõuded, mida liikmesriigid peaksid käsitama turujärelevalve prioriteetidena seoses oma tegevuskavadega, milles määratakse kindlaks käesoleva määruse kohase turujärelevalve prioriteedid ja nõuetele mittevastavuse vähendamiseks kavandatud meetmed.

(91)

Käesoleva määruse kohased turujärelevalve prioriteedid tuleks kindlaks määrata selliste objektiivsete kriteeriumide alusel nagu täheldatud mittevastavuse tase , mittevastavusest tulenev keskkonnamõju või esitatud kaebuste arv . Prioriteetide käsitlemiseks kavandatud tegevus peaks omakorda olema proportsionaalne nende prioriteetide seadmiseni viinud asjaoludega. Selleks et tagada ühetaolised tingimused käesoleva määruse rakendamiseks, tuleks komisjonile anda rakendamisvolitused määrata kindlaks tooted ja nõuded, mida liikmesriigid peaksid käsitama turujärelevalve prioriteetidena seoses oma tegevuskavadega, milles määratakse kindlaks käesoleva määruse kohase turujärelevalve prioriteedid ja nõuetele mittevastavuse vähendamiseks kavandatud meetmed.

Muudatusettepanek 42

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 92

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(92)

Kui käesolevas määruses sätestatud tõhustatud kavandamisele, koordineerimisele ja toetusele vaatamata täheldatakse ökodisaininõuetele mittevastavuse problemaatilist taset, peaks komisjonil olema võimalik sekkuda tagamaks, et turujärelevalveasutused teevad kontrolle piisavas ulatuses. Selleks et tõhusalt tagada ökodisaininõuete täitmine, tuleks komisjonile anda õigus võtta kooskõlas ELi toimimise lepingu artikliga 290 vastu delegeeritud õigusakte, millega kehtestatakse konkreetsete toodete või nõuete kontrollide miinimumarv. See õigus peaks täiendama määruse (EL) 2019/1020 artikli 11 lõikes 4 sätestatud õigust.

(92)

Kui käesolevas määruses sätestatud tõhustatud kavandamisele, koordineerimisele ja toetusele vaatamata täheldatakse ökodisaininõuetele mittevastavuse problemaatilist taset, peaks komisjonil olema võimalik kiiresti ja tõhusalt sekkuda tagamaks, et turujärelevalveasutused teevad kontrolle piisavas ulatuses. Selleks et tõhusalt tagada ökodisaininõuete täitmine, tuleks komisjonile anda õigus võtta kooskõlas ELi toimimise lepingu artikliga 290 vastu delegeeritud õigusakte, millega kehtestatakse konkreetsete toodete või nõuete kontrollide miinimumarv. See õigus peaks täiendama määruse (EL) 2019/1020 artikli 11 lõikes 4 sätestatud õigust.

Muudatusettepanek 43

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 94

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(94)

Selleks et veelgi tugevdada turujärelevalveasutuste tegevuse koordineerimist, peaks määruse (EL) 2019/1020 kohaselt loodud haldustegevuse koordineerimisrühm tegema kindlaks käesoleva määruse kohaselt turujärelevalve prioriteetidena käsitatavad tooted või nõuded ning nõuetele mittevastavuse vähendamise meetmed ning sel eesmärgil korrapäraselt kokku tulema ja määrama kindlaks turujärelevalve ühised prioriteedid, mida tuleb arvesse võtta liikmesriikide tegevuskavades, liidu toetuse andmise prioriteedid ja ökodisaininõuded, mille erinev tõlgendamine põhjustab turumoonutusi.

(94)

Selleks et veelgi tugevdada turujärelevalveasutuste tegevuse koordineerimist, peaks määruse (EL) 2019/1020 kohaselt loodud haldustegevuse koordineerimisrühm tegema kindlaks käesoleva määruse kohaselt turujärelevalve prioriteetidena käsitatavad tooted või nõuded ning nõuetele mittevastavuse vähendamise või lõpetamise meetmed ning sel eesmärgil korrapäraselt kokku tulema ja määrama kindlaks turujärelevalve ühised prioriteedid, mida tuleb arvesse võtta liikmesriikide tegevuskavades, liidu toetuse andmise prioriteedid ja ökodisaininõuded, mille erinev tõlgendamine põhjustab turumoonutusi.

Muudatusettepanek 44

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 95

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(95)

Selleks et toetada liikmesriike nende jõupingutustes tagada, et ökodisaininõuetele mittevastavuse vältimiseks võetakse piisavaid meetmeid, peaks komisjon vajaduse korral kasutama määruses (EL) 2019/1020 sätestatud toetusmeetmeid. Komisjon peaks korraldama ja vajaduse korral rahastama ühiseid turujärelevalve- ja katseprojekte ühist huvi pakkuvates valdkondades, ühiseid investeeringuid turujärelevalve võimekusse ning ühiseid koolitusi turujärelevalveasutuste, teavitavate asutuste ja teavitatud asutuste töötajatele. Lisaks peaks komisjon ökodisaininõuete ühtlustatud kohaldamise eesmärgil vajaduse korral koostama suunised selle kohta, kuidas neid nõudeid kohaldada ja nende täitmist tagada.

(95)

Selleks et toetada liikmesriike nende jõupingutustes tagada, et ökodisaininõuetele mittevastavuse vältimiseks võetakse piisavaid meetmeid, peaks komisjon vajaduse korral kasutama määruses (EL) 2019/1020 sätestatud toetusmeetmeid. Komisjon peaks korraldama ja vajaduse korral rahastama ühiseid turujärelevalve- ja katseprojekte ühist huvi pakkuvates valdkondades, ühiseid investeeringuid turujärelevalve võimekusse ning ühiseid koolitusi turujärelevalveasutuste, teavitavate asutuste ja teavitatud asutuste töötajatele. Lisaks peaks komisjon ökodisaininõuete ühtlustatud kohaldamise eesmärgil koostama suunised selle kohta, kuidas neid nõudeid kohaldada ja nende täitmist tagada.

Muudatusettepanek 45

Ettepanek võtta vastu määrus

Põhjendus 101

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(101)

Selleks et oleks võimalik suurendada usaldust turule lastud toodete vastu, eelkõige seoses asjaoluga, et need vastavad ökodisaininõuetele, peab avalikkus olema kindel, et nõuetele mittevastavaid tooteid turule laskvate ettevõtjate suhtes kohaldatakse karistusi. Seepärast on vaja, et liikmesriigid kehtestaksid siseriiklikus õiguses tõhusad, proportsionaalsed ja hoiatavad karistused käesoleva määruse täitmata jätmise eest.

(101)

Selleks et oleks võimalik suurendada usaldust turule lastud toodete vastu, eelkõige seoses asjaoluga, et need vastavad ökodisaininõuetele, peab avalikkus olema kindel, et nõuetele mittevastavaid tooteid turule laskvate ettevõtjate suhtes kohaldatakse karistusi. Seepärast on vaja, et liikmesriigid kehtestaksid siseriiklikus õiguses tõhusad, proportsionaalsed ja hoiatavad karistused käesoleva määruse täitmata jätmise eest. Karistuste järjepidevama kohaldamise hõlbustamiseks tuleks kehtestada ühised mitteammendavad kriteeriumid, et määrata kindlaks käesoleva määruse rikkumise korral kohaldatavate karistuste liigid ja tasemed. Need kriteeriumid peaksid muu hulgas hõlmama rikkumise laadi ja raskusastet, sellest tulenevat majanduslikku kasu ja rikkumise põhjustatud keskkonnakahju, niivõrd kui neid on võimalik kindlaks määrata.

Muudatusettepanek 46

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 1 – lõige 1 – lõik 1 – sissejuhatav osa

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Käesoleva määrusega nähakse ette raamistik, et muuta tooted keskkonnasäästlikumaks ja tagada nende vaba liikumine siseturul, kehtestades selleks ökodisaininõuded, millele turule lastavad või kasutusele võetavad tooted peavad vastama. Need ökodisaininõuded, mille komisjon täpsustab delegeeritud õigusaktides, on seotud järgmiste aspektidega:

Käesoleva määrusega nähakse ette toodete keskkonnasäästlikkuse parandamise raamistik, et muuta kestlikud tooted normiks, vähendada nende üldist ökoloogilist jalajälge kogu nende olelusringi jooksul ja tagada nende vaba liikumine siseturul, kehtestades selleks ökodisaininõuded, millele turule lastavad või kasutusele võetavad tooted peavad vastama. Need ökodisaininõuded, mille komisjon täpsustab delegeeritud õigusaktides, on seotud järgmiste aspektidega:

Muudatusettepanek 47

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 1 – lõige 1 – lõik 1 – punkt g

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(g)

toodete taastootmine ja ringlussevõtt ;

g)

toodete taastootmine;

Muudatusettepanek 48

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 1 – lõige 1 – lõik 1 – punkt g a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

ga)

toodete ringlussevõtt;

Muudatusettepanek 49

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 2 – lõik 1 – punkt 13

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(13)

„olelusringi lõpp“ – olelusringi etapp, mis algab toote kasutuselt kõrvaldamisega ja lõpeb siis, kui toode jõuab tagasi loodusesse jäätmetootena või see lisatakse muu toote olelusringi;

13)

„olelusringi lõpp“ – olelusringi etapp, mis algab toote kasutuselt kõrvaldamisega ja lõpeb siis, kui toote jäätmematerjal jõuab tagasi loodusesse või see lisatakse muu toote olelusringi;

Muudatusettepanek 50

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 2 – lõik 1 – punkt 15

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(15)

„tulemuslikkusklass“ – ühe või mitme I lisas osutatud tooteparameetriga seotud tulemuslikkustasemete vahemik, mis on jagatud järjestikusteks rühmadeks, et tooteid eristada;

15)

„tulemuslikkusklass“ – ühe või mitme I lisas osutatud tooteparameetriga seotud tulemuslikkustasemete vahemik, mis põhineb toote või tooterühma ühtselt metoodikal ja on jagatud järjestikusteks rühmadeks, et tooteid eristada;

Muudatusettepanek 51

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 2 – lõik 1 – punkt 16

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(16)

„taastootmine“ – tööstuslik protsess, mille käigus toode valmistatakse esemetest, mis on jäätmed, tooted või komponendid, ja mille käigus tehakse tootes vähemalt üks muudatus, mis mõjutab tavaliselt müügigarantiiga turule lastava toote ohutust , tulemuslikkust , otstarvet või tüüpi;

16)

„taastootmine“ – tööstuslik protsess, mille käigus toode valmistatakse esemetest, mis on jäätmed, tooted või komponendid, ja mille käigus tehakse tootes vähemalt üks muudatus, mis mõjutab märkimisväärselt tavaliselt müügigarantiiga turule lastava toote ohutust või tulemuslikkust või muudab selle otstarvet või tüüpi;

Muudatusettepanek 52

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 2 – lõik 1 – punkt 17

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(17)

„täiustamine“ – toote funktsionaalsuse, tulemuslikkuse, võimsuse või väljanägemise parandamine;

17)

„täiustamine“ – toote funktsionaalsuse, tulemuslikkuse, võimsuse , ohutuse või väljanägemise parandamine;

Muudatusettepanek 53

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 2 – lõik 1 – punkt 18

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(18)

„renoveerimine“ – eseme, mis on jääde või toode , ettevalmistamine või muutmine , et taastada selle tulemuslikkus või funktsionaalsus algselt kavandamisetapis ette nähtud kasutuse , tulemuslikkustasemete vahemiku ja hooldustingimuste piires , või et täita kohaldatavaid tehnilisi standardeid või regulatiivseid nõudeid, ning mille tulemusena saadakse täielikult toimiv toode;

18)

„renoveerimine“ – eseme, mis on toode või jääde, katsetamine , hooldamine või parandamine , et taastada selle tulemuslikkus või funktsionaalsus algselt kavandamisetapis ette nähtud kasutuse piires ning mille tulemusena saadakse täielikult toimiv toode;

Muudatusettepanek 54

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 2 – lõik 1 – punkt 20 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

20a)

„enneaegne aegumine“ – sellise toote turul kättesaadavaks tegemine, mille mõni omadus piirab selle eeldatavat kasutusiga;

Muudatusettepanek 55

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 2 – lõik 1 – punkt 21

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(21)

„vastupidavus“ – toote võime täita kindlaksmääratud kasutus-, hooldus- ja parandamistingimustes oma funktsioone ettenähtud viisil , kuni piirav sündmus selle funktsioonide täitmist takistab;

21)

„vastupidavus“ – toote võime täita ja säilitada teatava aja jooksul oma nõutavat funktsiooni ja tulemuslikkust tavapärastes kasutus-, hooldus- ja parandamistingimustes, kuni piirav sündmus toote funktsioonide täitmist takistab;

Muudatusettepanek 56

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 2 – lõik 1 – punkt 22

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(22)

„usaldusväärsus“ – tõenäosus, et toode täidab teatavates tingimustes teatava aja jooksul oma funktsioone ettenähtud viisil, ilma piirava sündmuse esinemiseta;

22)

„usaldusväärsus“ – suur tõenäosus, et toode täidab teatavates tingimustes teatava aja jooksul oma funktsioone ettenähtud viisil, ilma piirava sündmuse esinemiseta;

Muudatusettepanek 57

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 2 – lõik 1 – punkt 23

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(23)

„keskkonnajalajälg“ – toote keskkonnamõju arvuline väljendamine kas seoses ühe keskkonnamõjukategooria või mõjukategooriate kogumiga, võttes aluseks toote keskkonnajalajälje määramise meetodi;

23)

„keskkonnajalajälg“ – toote olelusringi keskkonnamõju arvuline väljendamine kas seoses ühe keskkonnamõjukategooria või mõjukategooriate kogumiga, võttes aluseks toote keskkonnajalajälje määramise meetodi või muud rahvusvaheliste organisatsioonide väljatöötatud teaduslikud meetodid, mida on koostöös erinevate tööstussektoritega laialdaselt katsetatud ja mida komisjon tunnustab ;

Muudatusettepanek 58

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 2 – lõik 1 – punkt 25 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

25a)

„materjali jalajälg“ – tootesüsteemi jaoks vajalike materjalide kogus tarbitud biomassi, fossiilkütuste, metallimaakide ja mittemetalsete mineraalide summana;

Muudatusettepanek 59

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 2 – lõik 1 – punkt 28 – alapunkt a

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

a)

vastab määruse (EÜ) nr 1907/2006 artiklis 57 sätestatud kriteeriumidele ja on määratletud kooskõlas kõnealuse määruse artikli 59 lõikega 1 või

a)

vastab määruse (EÜ) nr 1907/2006 artiklis 57 sätestatud kriteeriumidele või

Muudatusettepanek 60

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 2 – lõik 1 – punkt 28 – alapunkt b – taane 9 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EL) nr 2019/1021  (1a) reguleeritud ained;

 

Muudatusettepanek 61

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 2 – lõik 1 – punkt 28 – alapunkt b – taane 9 b (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

määruse (EÜ) nr 1907/2006 XVII lisas loetletud konkreetsed piirangutega ained;

Muudatusettepanek 62

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 2 – lõik 1 – punkt 35

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(35)

„hävitamine“ – toote tahtlik kahjustamine või kõrvaldamine jäätmena, välja arvatud kõrvaldamine juhul, kui selle ainus eesmärk on tarnida toode korduskasutamiseks ettevalmistamiseks või taastootmiseks;

35)

„hävitamine“ – toote tahtlik kahjustamine või kõrvaldamine jäätmena, välja arvatud kõrvaldamine juhul, kui selle ainus eesmärk on tarnida toode korduskasutamiseks ettevalmistamiseks , renoveerimiseks või taastootmiseks;

Muudatusettepanek 63

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 2 – lõik 1 – punkt 37

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(37)

„tarbijale mõeldud müümata toode“ – tarbijale mõeldud toode, mida ei ole müüdud või mille tarbija on tagastanud vastavalt direktiivi (EL) 2011/83/EL artiklis 9 sätestatud taganemisõigusele;

37)

„tarbijale mõeldud müümata toode“ – tarbimiseks või müügiks kõlblik tarbijale mõeldud toode, mida ei ole müüdud , sealhulgas ülejäägid, liigne inventar, ülevaru ja seisev varu, kaasa arvatud tooted, mille tarbija on tagastanud vastavalt direktiivi (EL) 2011/83/EL artiklis 9 sätestatud taganemisõigusele;

Muudatusettepanek 64

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 2 – lõik 1 – punkt 46 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

46a)

„sõltumatu ettevõtja“ – füüsiline või juriidiline isik, kes on tootjast sõltumatu ning otseselt või kaudselt seotud toote renoveerimise, remondi, hoolduse või kasutusotstarbe muutmisega, sealhulgas jäätmekäitlejad, renoveerijad, remonditöökojad, remondiseadmete, tööriistade või varuosade tootjad või turustajad, samuti tehnilise teabe kirjastajad, kontrolli- ja katsetamisteenuseid pakkuvad ettevõtjad ning seadmete paigaldajatele, tootjatele ja remonditöökodadele koolitust pakkuvad ettevõtjad;

Muudatusettepanek 65

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 2 – lõik 1 – punkt 46 b (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

46b)

„kutseline parandaja“ – füüsiline või juriidiline isik, kes osutab toote jaoks parandus- ja hooldusteenuseid, olenemata sellest, kas ta tegutseb tootja turustussüsteemis või sõltumatult;

Muudatusettepanek 66

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 2 – lõik 1 – punkt 55

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(55)

„internetipõhine kauplemiskoht“ – vahendusteenuse osutaja, kes kasutab tarkvara, sealhulgas veebisaiti, veebisaidi osa või rakendust , mis võimaldab sõlmida klientide ja ettevõtjate vahel kaugmüügilepinguid artikli 4 kohaselt vastu võetud delegeeritud õigusaktidega hõlmatud toodete müügiks;

55)

„internetipõhine kauplemiskoht“ – vahendusteenuse osutaja, kes kasutab veebiliidest , mis võimaldab sõlmida klientide ja ettevõtjate vahel kaugmüügilepinguid artikli 4 kohaselt vastu võetud delegeeritud õigusaktidega hõlmatud toodete müügiks;

Muudatusettepanek 67

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 2 – lõik 3 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

Kohaldatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2012/19/EL  (1a) artikli 3 punkti 1 alapunktis a esitatud mõistet „elektri- ja elektroonikaseade“.

 

Muudatusettepanek 68

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 2 – lõik 4 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

Kohaldatakse määruse (EÜ) nr 1907/20061a artikli 3 punktides 32 ja 33 esitatud mõisteid „aine või valmistise tarnija“ ja „toote tarnija“.

Muudatusettepanek 69

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 4 – lõik 1

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Komisjonil on õigus võtta kooskõlas artikliga 66 käesoleva määruse täiendamiseks vastu delegeeritud õigusakte, milles kehtestatakse toodetele või nendega seoses ökodisaininõuded, et muuta tooted keskkonnasäästlikumaks. Need nõuded hõlmavad VI lisas loetletud elemente ning need kehtestatakse kooskõlas artiklitega 5, 6 ja 7 ning III peatükiga. Õigus võtta vastu ökodisaininõudeid hõlmab õigust sätestada, et teatavate I lisas osutatud tooteparameetrite puhul ei ole tulemuslikkusnõudeid või teabeesitusnõudeid või kumbagi vaja.

Komisjonil on õigus võtta kooskõlas artikliga 66 käesoleva määruse täiendamiseks vastu delegeeritud õigusakte, milles kehtestatakse toodetele või nendega seoses ökodisaininõuded, et muuta tooted keskkonnasäästlikumaks. Need nõuded hõlmavad VI lisas loetletud elemente ning need kehtestatakse kooskõlas artiklitega 5, 6 ja 7 ning III peatükiga. Õigus võtta vastu ökodisaininõudeid hõlmab õigust sätestada, et teatavate I lisas osutatud tooteparameetrite puhul ei ole erandjuhtudel tulemuslikkusnõudeid või teabeesitusnõudeid või kumbagi vaja.

Muudatusettepanek 70

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 4 – lõik 1 – alalõik 1 a (new)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

Õigus võtta vastu ökodisaininõudeid hõlmab õigust sätestada, et imporditud kasutatud toodete või tooterühmade suhtes ei kohaldata piiratud aja jooksul ökodisaininõudeid, kui komisjon järeldab artikli 5 lõike 4 punkti b kohaselt tehtud mõjuhinnangu põhjal, et:

 

a)

asjaomase imporditud kasutatud toote või tooterühma nõuetest vabastamine on asjakohane, kuna sellel on liidu kasutatud kaupade turul oluline koht ja see vastab tarbijate tegelikule nõudlusele ning

 

b)

selline erand ei kahjustaks käesoleva määruse eesmärkide saavutamist ega ökodisaini nõuete laiemat kohaldamist asjaomasel liidu tooteturul ning

 

c)

imporditud kasutatud toote või tooterühma turule laskmisest tulenev ressursisääst kaalub üles uute toodete või tooterühmade ökodisaininõuetest tuleneva kasu.

Muudatusettepanek 71

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 4 – lõik 2

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Esimeses lõigus osutatud delegeeritud õigusaktides ökodisaininõuete kehtestamisel täiendab komisjon käesolevat määrust ka sellega, et määrab kooskõlas artikliga 36 kindlaks käesoleva määruse IV lisas ja otsuse nr 768/2008/EÜ II lisas sätestatud moodulite hulgast kohaldatavad vastavushindamismenetlused ja neis tehtavad kohandused, mis on asjaomast toodet või asjaomaseid ökodisaininõudeid arvesse võttes vajalikud.

Esimeses lõigus osutatud delegeeritud õigusaktides ökodisaininõuete kehtestamisel annab komisjon ettevõtjatele piisavalt aega uute nõuetega kohanemiseks, võttes eelkõige arvesse mikroettevõtjate ja VKEde vajadusi. Komisjon täiendab käesolevat määrust ka sellega, et määrab kooskõlas artikliga 36 kindlaks käesoleva määruse IV lisas ja otsuse nr 768/2008/EÜ II lisas sätestatud moodulite hulgast kohaldatavad vastavushindamismenetlused ja neis tehtavad kohandused, mis on asjaomast toodet või asjaomaseid ökodisaininõudeid arvesse võttes vajalikud.

Muudatusettepanek 72

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 4 – lõik 3 – punkt c a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

ca)

täpsustades toote parandatavuse hindamise metoodikat, et määrata kindlaks parandatavuse hindega väljendatavad tulemuslikkusklassid ja tootekategooriad, mille suhtes parandatavuse hinnet kohaldatakse;

Muudatusettepanek 73

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 5 – lõige 1 – punkt g

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(g)

probleemsete ainete sisaldumine tootes,

g)

probleemsete ainete sisaldumine toodetes;

Muudatusettepanek 74

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 5 – lõige 1 – punkt k

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(k)

taastootmise ja ringlussevõtu võimalus,

k)

taastootmise võimalus,

Muudatusettepanek 75

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 5 – lõige 1 – punkt k a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

ka)

ringlussevõtu võimalus,

Muudatusettepanek 76

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 5 – lõige 2 – lõik 2

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Kui aga kahel või enamal tooterühmal on tehnilisi sarnasusi, mis võimaldavad parandada mõnda lõikes 1 osutatud tooteaspekti ühise nõude alusel, võib nende tooterühmade jaoks kehtestada horisontaalsed ökodisaininõuded.

Kui kahel või enamal tooterühmal on tehnilisi sarnasusi, mis võimaldavad parandada mõnda lõikes 1 osutatud tooteaspekti ühise nõude alusel, võib nende tooterühmade jaoks kehtestada horisontaalsed ökodisaininõuded. Neid horisontaalseid nõudeid võib täiendavalt täpsustada ökodisaininõuete kehtestamisega konkreetsele tooterühmale, mis on hõlmatud horisontaalsete ökodisaininõuetega.

Muudatusettepanek 77

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 5 – lõige 4 – sissejuhatav osa

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

4.   Ökodisaininõuete koostamisel teeb komisjon järgmist:

4.   Ökodisaininõuete koostamisel tagab komisjon kooskõla ja väldib nõuete vastuolu või muude liidu õigusaktidega ning teeb järgmist:

Muudatusettepanek 78

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 5 – lõige 4 – punkt a – alapunkt i

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

i)

liidu kliima-, keskkonna- ja energiatõhususprioriteedid ning muud seotud liidu prioriteedid;

i)

liidu eesmärgid järgmistes valdkondades:

 

kliima, eelkõige eesmärk saavutada hiljemalt 2050. aastaks kliimaneutraalsus, nagu on sätestatud määruses (EL) 2021/1119;

 

keskkond, sealhulgas elurikkus, ressursitõhusus ja ressurssidega kindlustatus, keskkonna-, materjali- ja tarbimisjalajälje vähendamine ning planeedi taluvuspiiridesse jäämine, nagu on sätestatud kaheksandas keskkonnaalases tegevusprogrammis;

 

mürkide vältimine;

 

energiatõhusus ning

 

muud seotud liidu eesmärgid;

Muudatusettepanek 79

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 5 – lõige 4 – punkt a – alapunkt ii

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

ii)

asjakohased liidu õigusaktid, sealhulgas ulatus, mil määral neis käsitletakse lõikes 1 loetletud asjakohaseid tooteaspekte;

ii)

asjakohased liidu õigusaktid, sealhulgas ulatus, mil määral neis käsitletakse lõikes 1 loetletud asjakohaseid tooteaspekte , ning olulise kahju ärahoidmise põhimõte määruse (EL) 2020/852 artikli 17 tähenduses ;

Muudatusettepanek 80

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 5 – lõige 4 – punkt a – alapunkt ii a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

iia)

asjakohased rahvusvahelised lepingud;

Muudatusettepanek 81

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 5 – lõige 4 – punkt a – alapunkt v a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

va)

meetmete prioriseerimine vastavalt direktiivis 2008/98/EÜ sätestatud jäätmehierarhiale;

Muudatusettepanek 82

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 5 – lõige 4 – punkt b

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(b)

teeb mõjuhindamise, mis põhineb parimatel kättesaadavatel tõenditel ja analüüsidel ning vajaduse korral täiendavatel uuringutel ja uuringutulemustel, mis on tehtud või saadud Euroopa rahastamisprogrammide raames. Seda tehes tagab komisjon, et lõikes 1 loetletud tooteaspektide analüüsi põhjalikkus vastab nende olulisusele. Ökodisaininõuete kehtestamine toote kõige olulisemate lõikes 1 loetletud aspektide kohta ei tohi põhjendamatult viibida ebakindluse tõttu, mis valitseb seoses võimalusega kehtestada ökodisaininõuded selle toote muude aspektide parandamiseks;

b)

teeb mõjuhindamise, mis põhineb parimatel kättesaadavatel tõenditel ja analüüsidel ning vajaduse korral täiendavatel uuringutel ja uuringutulemustel, mis on tehtud või saadud Euroopa rahastamisprogrammide raames. Ökodisaininõuete kehtestamine toote lõikes 1 loetletud tooteaspektide kohta ei tohi põhjendamatult viibida ebakindluse tõttu, mis valitseb seoses võimalusega kehtestada ökodisaininõuded selle toote muude aspektide parandamiseks . Mõjuhinnangutes teeb komisjon järgmist:

 

i)

tagab, et kõiki lõikes 1 loetletud tooteaspekte analüüsitakse ja et lõikes 1 loetletud tooteaspektide analüüsi põhjalikkus vastab nende olulisusele;

 

ii)

tagab, et analüüsitakse lõikes 1 loetletud eri tooteaspektide vahelisi kompromisse;

 

iii)

esitab hinnangu keskkonna-, CO2 ja materjalijalajälje eeldatava vähenemise kohta tänu uutele ökodisaininõuetele;

 

iv)

esitab vajaduse korral hinnangu selle kohta, kas imporditud kasutatud tooteid käsitlevad artikli 4 teises lõigus sätestatud kriteeriumid on täidetud;

 

v)

esitab hinnangu mis tahes olulise mõju kohta inimeste tervisele;

 

vi)

esitab hinnangu toote või tooterühma minimaalse tulemuslikkustaseme kohta, mis tuleb edaspidi potentsiaalselt saavutada, et see toode või tooterühm oleks kooskõlas lõike 4 punkti a alapunktis i loetletud liidu eesmärkidega;

 

Vajaduse korral kasutatakse mõjuhinnangut ka selleks, et toetada kriteeriumide kehtestamist keskkonnahoidlike riigihangete, ökomärgise ja muude majanduslike stiimulite kohta, parandamaks eri poliitikavahendite sidusust.

Muudatusettepanek 83

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 5 – lõige 4 – punkt c a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

ca)

võtab arvesse konfidentsiaalse äriteabe kaitset;

Muudatusettepanek 84

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 5 – lõige 4 – punkt c b (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

cb)

võtab arvesse avalike konsultatsioonide käigus saadud tagasisidet;

Muudatusettepanek 85

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 5 – lõige 5 – punkt a

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(a)

kasutaja seisukohalt ei esine märkimisväärset negatiivset mõju toote funktsionaalsusele;

a)

kasutaja seisukohalt ei esine märkimisväärset negatiivset mõju toote funktsionaalsusele või ohutusele ;

Muudatusettepanek 86

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 5 – lõige 5 – punkt c

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(c)

puudub märkimisväärne negatiivne mõju tarbijatele seoses asjaomaste toodete taskukohasusega, võttes samuti arvesse juurdepääsu kasutatud toodetele ning toodete vastupidavust ja olelusringi kulusid;

c)

puudub märkimisväärne negatiivne mõju tarbijatele seoses asjaomaste toodete taskukohasusega, võttes samuti arvesse juurdepääsu kasutatud toodetele , sealhulgas imporditud kasutatud toodetele, ning toodete vastupidavust ja olelusringi kulusid;

Muudatusettepanek 87

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 5 – lõige 5 – punkt d

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(d)

puudub ebaproportsionaalne negatiivne mõju majandustegevuses osalejate ja vähemalt VKEde konkurentsivõimele;

d)

puudub ebaproportsionaalne negatiivne mõju majandustegevuses osalejate , eelkõige mikroettevõtjate ja VKEde konkurentsivõimele;

Muudatusettepanek 88

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 5 – lõige 5 – punkt f

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(f)

tootjatele või muudele majandustegevuses osalejatele ei teki ebaproportsionaalset halduskoormust.

f)

tootjatele või muudele majandustegevuses osalejatele , eelkõige mikroettevõtjatele ja VKEdele ei teki ebaproportsionaalset halduskoormust;

Muudatusettepanek 89

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 5 – lõige 5 – punkt f a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

fa)

tootjatele või muudele majandustegevuses osalejatele antakse piisavalt aega uute nõuetega kohanemiseks, võttes eelkõige arvesse mikroettevõtjate ja VKEde vajadusi.

Muudatusettepanek 90

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 5 – lõige 8

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

8.   Komisjon avaldab asjakohased uuringud ja analüüsid, mida kasutatakse ökodisaininõuete kehtestamisel vastavalt käesolevale määrusele.

8.   Komisjon avaldab asjakohased uuringud ja analüüsid kohe, kui need on kättesaadavad, sealhulgas lõike 4 punktis b osutatud mõjuhinnangud , mida kasutatakse ökodisaininõuete kehtestamisel vastavalt käesolevale määrusele.

Muudatusettepanek 91

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 5 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

Artikkel 5a

 

Toodete vastupidavus ja parandatavus

 

1.     Artikli 5 lõike 1 kohaste ökodisaininõuete kehtestamisel tagab komisjon, et tootjad ei piira toote vastupidavust, muutes selle enneaegselt aegunuks, eelkõige teatava omaduse kavandamise, kulumaterjalide kasutamise, varuosade või tarkvarauuenduste või lisatarvikute mittepakkumise tõttu sobiva aja jooksul.

 

2.     Ökodisaininõuete kehtestamisel vastavalt artikli 5 lõikele 1 tagab komisjon, et tootjad ei piira toodete parandatavust, takistades põhikomponentide demonteerimist või võimaldades remonditeabe ja varuosade kättesaadavust üksnes volitatud remonditöökodadele.

Muudatusettepanek 92

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 6 – lõige 2 – sissejuhatav osa

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

2.   Lõikes 1 osutatud tulemuslikkusnõuded põhinevad I lisas osutatud tooteparameetritel ja hõlmavad vastavalt vajadusele järgmist:

2.   Lõikes 1 osutatud tulemuslikkusnõuded põhinevad I lisas osutatud asjakohastel tooteparameetritel ja hõlmavad vastavalt vajadusele järgmist:

Muudatusettepanek 93

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 6 – lõige 3

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

3.   I lisa punktis f sätestatud tooteparameetril põhinevate tulemuslikkusnõuetega ei tohi piirata ainete sisaldust toodetes põhjustel, mis on eeskätt seotud kemikaaliohutusega.

3.   I lisa punktis f sätestatud tooteparameetril põhinevate tulemuslikkusnõuetega ei tohi piirata ainete sisaldust toodetes põhjustel, mis on eeskätt seotud kemikaaliohutusega , välja arvatud juhul, kui tootes või tootekomponendis sisalduva aine kasutamisest tuleneb kas selle turule laskmisel või selle olelusringi järgnevatel etappidel vastuvõetamatu risk inimeste tervisele või keskkonnale .

Muudatusettepanek 94

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 7 – lõige 2 – punkt b – lõik 1 – alapunkt ii

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

ii)

teave tarbijatele ja teistele lõppkasutajatele selle kohta, kuidas toodet paigaldada, kasutada, hooldada ja parandada, nii et selle mõju keskkonnale oleks võimalikult väike ja toode oleks võimalikult vastupidav, samuti teave selle kohta, kuidas toode olelusringi lõpus tagastada või kõrvaldada;

ii)

selge ja kergesti mõistetav teave tarbijatele ja teistele lõppkasutajatele selle kohta, kuidas toodet paigaldada, kasutada, hooldada ja parandada, nii et selle mõju keskkonnale oleks võimalikult väike ja toode oleks võimalikult vastupidav, samuti teave selle kohta, kuidas toode olelusringi lõpus tagastada või kõrvaldada;

Muudatusettepanek 95

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 7 – lõige 2 – punkt b – lõik 1 – alapunkt ii a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

iia)

selge ja kergesti mõistetav teave tarbijatele ja teistele lõppkasutajatele selle kohta, kuidas paigaldada kolmandate isikute operatsioonisüsteeme;

Muudatusettepanek 96

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 7 – lõige 2 – punkt b – lõik 1 – alapunkt ii b (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

iib)

asjakohane teave parandamis- ja renoveerimisteenuste osutajatele ning korduskasutamiseks ettevalmistamise, korduskasutamise, parandamise ja demonteerimisega tegelevatele ettevõtjatele;

Muudatusettepanek 97

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 7 – lõige 4 – lõik 2

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Need tulemuslikkusklassid vastavad tulemuslikkustasemete statistiliselt olulisele paranemisele.

Need tulemuslikkusklassid vastavad tulemuslikkustasemete statistiliselt olulisele paranemisele ja nendes kasutatakse miinimumtasemena artikli 6 kohaselt kehtestatud minimaalseid tulemuslikkusnõudeid .

Muudatusettepanek 98

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 7 – lõige 4 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

4a.     Asjakohasel juhul esitatakse artikli 5 lõike 4 punktis b osutatud mõjuhinnangus esitatud tõendite põhjal parandatavusega seotud teabeesitusnõuded toote tulemuslikkuse kohta parandatavuse hinde vormis, et lõppkasutajad saaksid toodete tulemuslikkust hõlpsasti võrrelda. Toodete parandatavuse hindamise metoodika töötatakse välja vastavalt tootekategooriate eripärale ja sätestatakse artikli 4 alusel vastu võetud asjakohases delegeeritud õigusaktis. Kõnealuses delegeeritud õigusaktis määratletakse ka parandatavuse hinnet sisaldava märgise sisu ja kujundus vastavalt artiklile 14, kasutades selget ja kergesti mõistetavat keelt ja piktogramme, et vältida tarbijate jaoks teabe üleküllust.

 

Toodete parandatavuse hindamise metoodika, kui see on olemas, võib hõlmata toote muid asjakohaseid aspekte, nagu vastupidavus, usaldusväärsus või töökindlus, ning seda täpsustatakse asjaomases delegeeritud õigusaktis, võttes arvesse tootekategooria eripära.

Muudatusettepanek 99

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 7 – lõige 5 – lõik 1 – sissejuhatav osa

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Lõikes 1 osutatud teabeesitusnõuded peavad võimaldama jälgida kõiki probleemseid aineid toote kogu olelusringi jooksul, välja arvatud juhul, kui sellist jälgimist võimaldab juba mõni muu artikli 4 kohaselt asjaomase toote kohta vastu võetud delegeeritud õigusakt, ning hõlmama vähemalt järgmist:

Lõikes 1 osutatud teabeesitusnõuded peavad võimaldama künnisepõhise lähenemisviisi kohaselt jälgida kõiki probleemseid aineid , mis sisalduvad turule lastud tootes kogu olelusringi jooksul, välja arvatud juhul, kui sellist jälgimist võimaldab juba mõni muu artikli 4 kohaselt asjaomase toote kohta vastu võetud delegeeritud õigusakt, ning hõlmama vähemalt järgmist:

Muudatusettepanek 100

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 7 – lõige 5 – lõik 1 – punkt a

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

( a )

tootes sisalduvate probleemsete ainete nimetus;

a)

Rahvusvahelise Puhta Keemia ja Rakenduskeemia Liidu ( IUPAC ) tootes sisalduvate probleemsete ainete nimetus , sealhulgas kemikaali identifitseerimisnumber, st Euroopa kaubanduslike keemiliste ainete loetelu (EINECS) või Euroopa uute keemiliste ainete loetelu (ELINCS) number või Chemical Abstract Service’i (CAS) number ;

Muudatusettepanek 101

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 7 – lõige 5 – lõik 1 – punkt d

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(d)

asjakohased juhised toote ohutuks kasutamiseks;

d)

asjakohased juhised toote ohutuks kasutamiseks ja keskkonnahoidlikuks käitlemiseks toote olelusringi lõpus ;

Muudatusettepanek 102

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 7 – lõige 5 – lõik 1 – punkt e

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(e)

demonteerimiseks vajalik teave.

e)

demonteerimiseks ja korduskasutamise ettevalmistamiseks vajalik teave.

Muudatusettepanek 103

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 7 – lõige 5 – lõik 3

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Teise lõigu punktis c osutatud erandeid võib teha lähtuvalt probleemsete ainete jälgimise tehnilisest teostatavusest või asjakohasusest, konfidentsiaalse äriteabe kaitsmise vajadusest ja muudel asjakohaselt põhjendatud juhtudel.

Teise lõigu punktis c osutatud erandeid võib teha lähtuvalt probleemsete ainete jälgimise tehnilisest teostatavusest või asjakohasusest, nende avastamiseks ja kvantifitseerimiseks kasutatavate analüüsimeetodite olemasolust, konfidentsiaalse äriteabe kaitsmise vajadusest ja muudel asjakohaselt põhjendatud juhtudel.

Muudatusettepanek 104

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 7 – lõige 6 – lõik 2 – punkt e

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(e)

kasutusjuhendis;

e)

kasutusjuhendis või muudes tootega kaasas olevates dokumentides ;

Muudatusettepanek 105

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 7 – lõige 6 – lõik 3

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Teave , millega tagatakse ainete jälgitavus vastavalt lõikele 5, esitatakse tootel või see peab olema kättesaadav tootel oleva andmekandja kaudu.

Lõppkasutajate tervise, ohutuse ja õiguste seisukohast oluline teave esitatakse ning peab olema kättesaadav füüsilises vormis koos tootega ning see peab olema kättesaadav tootel oleva andmekandja kaudu.

Muudatusettepanek 106

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 7 – lõige 6 – lõik 3 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

Teadliku ostuotsuse tegemiseks vajalik teave esitatakse tarbijatele enne toote ostmist.

Muudatusettepanek 107

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 7 – lõige 7 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

7a.     Teabeesitusnõuete kohaselt esitatav teave esitatakse kooskõlas Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi (EL) 2019/882  (1a) kohaste ligipääsetavusnõuetega.

 

Muudatusettepanek 108

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 8 – lõige 1

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

1.   Artikli 7 lõikes 1 osutatud teabeesitusnõuetega nähakse ette, et tooteid võib turule lasta või kasutusele võtta üksnes juhul, kui kooskõlas artikli 4 ning artiklite 9 ja 10 kohaselt vastu võetud kohaldatava delegeeritud õigusaktiga on kättesaadavaks tehtud tootepass.

1.   Artikli 7 lõikes 1 osutatud teabeesitusnõuetega nähakse ette, et tooteid võib turule lasta või kasutusele võtta üksnes juhul, kui kooskõlas artikli 4 ning artiklite 9 ja 10 kohaselt vastu võetud kohaldatava delegeeritud õigusaktiga on kättesaadavaks tehtud tootepass. Tootepassis sisalduv teave peab olema täpne, täielik ja ajakohane.

Muudatusettepanek 109

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 8 – lõige 2 – punkt a

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(a)

III lisa kohaselt tootepassi lisatav teave;

a)

III lisa kohaselt tootepassi lisatav teave , pöörates erilist tähelepanu konfidentsiaalsele äriteabele.

Muudatusettepanek 110

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 8 – lõige 2 – punkt f

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(f)

tootepassis sisalduvale teabele juurdepääsu saavad osalejad, sealhulgas kliendid, lõppkasutajad, tootjad, importijad ja turustajad, edasimüüjad, toodete parandajad, taastootjad, ringlussevõtjad, liikmesriigi pädevad asutused, avalikus huvis tegutsevad organisatsioonid ja komisjon või nende nimel tegutsevad organisatsioonid, ning see, millisele teabele nad juurdepääsu saavad;

f)

tootepassis sisalduvale teabele juurdepääsu saavad osalejad, sealhulgas kliendid, lõppkasutajad, tootjad, importijad ja turustajad, edasimüüjad, toodete kutselised parandajad , sõltumatud ettevõtjad, renoveerijad , taastootjad, ringlussevõtjad, liikmesriigi pädevad asutused, kodanikuühiskonna organisatsioonid, teadlased, ametiühingud ja komisjon või nende nimel tegutsevad organisatsioonid, ning see, millisele teabele nad juurdepääsu saavad;

Muudatusettepanek 111

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 8 – lõige 2 – punkt g

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(g)

osalejad, kes võivad lisada tootepassi teavet või seda ajakohastada , muu hulgas vajaduse korral uue tootepassi koostada , sealhulgas tootjad, toodete parandajad, hooldusspetsialistid, taastootjad, ringlussevõtjad, liikmesriigi pädevad asutused ja komisjon või nende nimel tegutsevad organisatsioonid, ning see, millist teavet nad võivad lisada või ajakohastada;

g)

osalejad, kes lisavad tootepassi teavet või ajakohastavad seda , muu hulgas koostavad vajaduse korral uue tootepassi , mis on seotud originaaltoote tootepassi või -passidega , sealhulgas tootjad, toodete kutselised parandajad , sõltumatud ettevõtjad, renoveerijad , hooldusspetsialistid, taastootjad, ringlussevõtjad, liikmesriigi pädevad asutused ja komisjon või nende nimel tegutsevad organisatsioonid, ning see, millist teavet nad võivad lisada või ajakohastada , vältides teabe ja aruandluse dubleerimist ;

Muudatusettepanek 112

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 8 – lõige 2 – punkt h

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(h)

ajavahemik, mille jooksul peab tootepass olema kättesaadav.

h)

ajavahemik, mille jooksul peab tootepass olema kättesaadav , mis vastab vähemalt konkreetse toote eeldatavale kasutusajale .

Muudatusettepanek 113

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 8 – lõige 3 – punkt a

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(a)

tagatakse, et väärtusahelas osalejatel , eelkõige tarbijatel, ettevõtjatel ja liikmesriigi pädevatel asutustel oleks juurdepääs nende jaoks olulisele tooteteabele;

a)

tagatakse, et väärtusahelas osalejatel oleks lihtne juurdepääs nende jaoks olulisele tooteteabele;

Muudatusettepanek 114

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 9 – lõige 1 – lõik 1 – punkt a

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(a)

ta on andmekandja kaudu seotud toote kordumatu tunnuskoodiga;

a)

ta on andmekandja kaudu seotud toote kordumatu tunnuskoodiga , mis identifitseerib toote, sõltumata tootepassi tunnuskoodist ja interneti domeeninimest ;

Muudatusettepanek 115

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 9 – lõige 1 – lõik 1 – punkt d

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(d)

kogu tootepassis sisalduv teave põhineb avatud standarditel, on koostatud koostalitlusvõimelises vormingus ning on masinloetav, struktureeritud ja otsitav, kooskõlas artiklis 10 sätestatud oluliste nõuetega;

d)

kogu tootepassis sisalduv teave põhineb avatud standarditel, on koostatud koostalitlusvõimelises vormingus ning on masinloetav, struktureeritud ja otsitav ning edastatav müüjast sõltumatu avatud koostalitleva andmevahetusvõrgu kaudu , kooskõlas artiklis 10 sätestatud oluliste nõuetega;

Muudatusettepanek 116

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 9 – lõige 1 – lõik 1 – punkt d a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

da)

toote lõppkasutajaga seotud isikuandmeid ei säilitata tootepassis;

Muudatusettepanek 117

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 9 – lõige 3

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

3.   Ettevõtja, kes laseb toote turule, esitab edasimüüjatele andmekandja digikoopia, et edasimüüjad saaksid teha selle klientidele kättesaadavaks, kui neil ei ole tootele füüsilist juurdepääsu. Ettevõtja esitab digikoopia tasuta ja viie tööpäeva jooksul alates edasimüüja taotlusest .

3.   Ettevõtja, kes laseb toote turule, esitab edasimüüjatele ja internetipõhistele kauplemiskohtadele andmekandja digikoopia, et nad saaksid teha selle klientidele kättesaadavaks, kui neil ei ole tootele füüsilist juurdepääsu. Ettevõtja esitab digikoopia tasuta ja viie tööpäeva jooksul alates taotluse saamisest .

Muudatusettepanek 118

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 10 – lõik 1 – punkt a a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

aa)

kui see on teostatav ja asjakohane, on tootepassid koostalitlusvõimelised juba olemasolevate toodete andmebaasidega, nt andmebaasiga, mis sisaldab teavet toodetes või komplekssetes esemetes sisalduvate probleemsete ainete kohta (Substances of Concern In articles as such or in complex objects (Products) (SCIP)), ning Euroopa energiamärgisega toodete andmebaasiga (EPREL);

Muudatusettepanek 119

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 10 – lõik 1 – punkt b

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

b)

tarbijatel , ettevõtjatel ja muudel asjaomastel osalejatel on tasuta juurdepääs tootepassile vastavalt nende konkreetsetele juurdepääsuõigustele, mis on sätestatud artikli 4 kohaselt vastu võetud kohaldatavas delegeeritud õigusaktis;

b)

klientidel, lõppkasutajatel, tootjatel, importijatel ja turustajatel, edasimüüjatel , toodete kutselistel parandajatel, sõltumatutel ettevõtjatel , renoveerijatel, taastootjatel, ringlussevõtjatel, liikmesriigi pädevatel asutustel, kodanikuühiskonna organisatsioonidel, ametiühingutel ja muudel asjaomastel osalejatel on tasuta ja lihtne juurdepääs tootepassile vastavalt nende konkreetsetele juurdepääsuõigustele, mis on sätestatud artikli 4 kohaselt vastu võetud kohaldatavas delegeeritud õigusaktis;

Muudatusettepanek 120

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 10 – lõik 1 – punkt b a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

ba)

tootepassid kavandatakse nii, et need oleksid kasutajasõbralikud;

Muudatusettepanek 121

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 10 – lõik 1 – punkt c

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

c)

tootepassis sisalduvad andmed säilitab tootepassi koostamise eest vastutav ettevõtja või teevad seda tema nimel tegutsema volitatud ettevõtjad;

(Ei puuduta eestikeelset versiooni.)

Muudatusettepanek 122

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 12 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

Artikkel 12a

 

Võrdlusplatvorm

 

1.     Hiljemalt [palun sisestada kuupäev: 12 kuud pärast käesoleva määruse jõustumist] loob komisjon avalikult kättesaadava veebipõhise vahendi, mis võimaldab sidusrühmadel võrrelda tootepassides sisalduvat ettevõtja poolt kooskõlas artikli 10 punktiga c säilitatavat teavet, ja haldab seda. Vahendi eesmärk on tagada, et sidusrühmad saaksid teavet otsida kooskõlas oma vastavate juurdepääsuõigustega vastavalt artikli 10 esimese lõigu 1 punktile b.

Muudatusettepanek 123

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 14 – lõige 1 – punkt b

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(b)

märgise kujundus, võttes arvesse nähtavust ja loetavust ;

b)

märgise kujundus, mis tagab nähtavuse ja loetavuse ;

Muudatusettepanek 124

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 14 – lõige 1 – punkt c

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(c)

viis, kuidas märgist klientidele esitletakse, sealhulgas kaugmüügi korral, võttes arvesse artiklis 26 sätestatud nõudeid ja mõju asjaomastele ettevõtjatele;

c)

viis, kuidas märgist klientidele esitletakse, sealhulgas kaugmüügi korral, võttes arvesse artiklis 26 sätestatud nõudeid ja direktiivis (EL) 2019/882 sätestatud nõudeid ning mõju asjaomastele ettevõtjatele;

Muudatusettepanek 125

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 14 – lõige 2

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

2.   Kui teabeesitusnõude kohaselt tuleb märgisele lisada artikli 7 lõike 4 kohane toote tulemuslikkusklass, peab lõike 1 punkti b kohane märgise kujundus võimaldama klientidel hõlpsasti võrrelda toote tulemuslikkust asjaomase tooteparameetri puhul ja valida paremate tulemuslikkusnäitajatega tooted.

2.   Kui teabeesitusnõude kohaselt tuleb märgisele lisada artikli 7 lõike 4 kohane toote tulemuslikkusklass, peab lõike 1 punkti b kohane märgise kujundus olema selge ja kergesti mõistetav ning võimaldama klientidel hõlpsasti võrrelda toote tulemuslikkust asjaomase tooteparameetri puhul ja valida paremate tulemuslikkusnäitajatega tooted.

Muudatusettepanek 126

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 15 – lõik 1

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Kui artikli 4 kohaselt vastu võetud delegeeritud õigusaktide alusel ei pea tootel märgist olema, ei või sellist toodet turule lasta ega kasutusele võtta , kui see on varustatud märgisega või sellel on esitatud märgis, mis võib kliente artiklis 14 sätestatud märgiste suhtes tõenäoliselt eksitada või segadusse ajada.

Toodet ei lasta turule ega võeta kasutusele, kui see on varustatud märgisega või sellel on esitatud märgis, mis võib kliente artiklis 14 sätestatud märgiste suhtes tõenäoliselt eksitada või segadusse ajada , sealhulgas juhul, kui artikli 4 kohaselt vastu võetud delegeeritud õigusaktidega ei nõuta tootel märgise olemasolu .

Muudatusettepanek 127

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 16 – lõige 1 – punkt c

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(c)

keskkonnamõju, energiakasutuse ja jäätmetekke jagunemine väärtusahelas , eelkõige see, kas need leiavad aset liidus ;

c)

kliima- ja keskkonnamõju, energiakasutuse , ressursikasutuse ja jäätmetekke jagunemine väärtusahelas;

Muudatusettepanek 128

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 16 – lõige 2 – lõik 1

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Komisjon võtab vastu vähemalt kolmeaastase tööplaani, koostades loetelu tooterühmadest, mille kohta ta kavatseb kehtestada ökodisaininõuded kooskõlas käesoleva määrusega , ja ajakohastab seda plaani korrapäraselt . Kõnealune loetelu sisaldab artikli 5 lõikes 1 osutatud tooteaspekte, mille suhtes komisjon kavatseb vastu võtta artikli 5 lõike 2 teise lõigu kohaselt kehtestatud horisontaalsed ökodisaininõuded.

Komisjon võtab vastu tööplaani ja teeb selle koos asjakohaste ettevalmistavate dokumentidega avalikult kättesaadavaks. Tööplaanis esitatakse loetelu tooterühmadest, mille kohta ta kavatseb kehtestada ökodisaininõuded kooskõlas käesoleva määrusega ning nende kehtestamise hinnangulise ajakava . Kõnealune loetelu sisaldab artikli 5 lõikes 1 osutatud tooteaspekte, mille suhtes komisjon kavatseb vastu võtta artikli 5 lõike 2 teise lõigu kohaselt kehtestatud horisontaalsed ökodisaininõuded. Tööplaan hõlmab vähemalt kolmeaastast ajavahemikku ja seda ajakohastatakse korrapäraselt.

Muudatusettepanek 129

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 16 – lõige 2 – lõik 2

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Esimeses lõigus osutatud tööplaani vastuvõtmisel või ajakohastamisel võtab komisjon arvesse käesoleva artikli lõikes 1 sätestatud kriteeriume ja konsulteerib artiklis 17 osutatud ökodisainifoorumiga.

Esimeses lõigus osutatud tööplaani vastuvõtmisel või ajakohastamisel võtab komisjon arvesse käesoleva artikli lõikes 1 sätestatud kriteeriume ja konsulteerib sobiva aja jooksul artiklis 17 osutatud ökodisainifoorumiga.

Muudatusettepanek 130

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 16 – lõige 2 – lõik 2 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

Komisjon esitab esialgse tööplaani enne selle vastuvõtmist Euroopa Parlamendile.

Muudatusettepanek 131

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 16 – lõige 2 – lõik 2 b (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

Ajavahemikuks 2024–2027 kaalub komisjon järgmiste tooterühmade prioriseerimist esimeses tööplaanis, mis võetakse vastu hiljemalt … [palun sisestada kuupäev: 3 kuud pärast käesoleva määruse jõustumist]. Kui mõni järgmine tooterühm ei sisaldu tööplaanis, põhjendab komisjon oma otsust tööplaanis:

 

raud, teras

 

alumiinium

 

tekstiiltooted, eelkõige rõivad ja jalatsid

 

mööbel, sh madratsid

 

rehvid

 

detergendid

 

värvid

 

määrdeained

 

kemikaalid

 

energiamõjuga tooted, mille rakendusmeetmed tuleb läbi vaadata või uuesti määratleda

 

IKT-tooted ja muu elektroonika.

Muudatusettepanek 132

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 16 – lõige 2 – lõik 2 c (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

Kui 2027. aastaks ei ole [tulevase määrusega, millega sätestatakse ehitustoodete ühtlustatud turustustingimused, muudetakse määrust (EL) 2019/1020 ja tunnistatakse kehtetuks määrus (EL) nr 305/2011 (2022/0094 COD)] sätestatud piisavaid tulemuslikkus- ja teabeesitusnõudeid tsemendi keskkonna- ja CO2 jalajälje kohta, lisatakse tsement prioriteetse tootekategooriana käesoleva määruse järgmisesse tööplaani.

Muudatusettepanek 133

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 17 – lõik 1

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Komisjon tagab, et ta järgib oma tegevuses liikmesriikide esindajate ja kõigi asjaomase toote või tooterühmaga seotud huvitatud poolte, nagu tööstussektori, sealhulgas VKEde ja käsitööndusettevõtjate, samuti ametiühingute, kauplejate, jaemüüjate, importijate ning keskkonnakaitse- ja tarbijaorganisatsioonide tasakaalustatud osalemise põhimõtet. Nimetatud pooled annavad eelkõige oma panuse ökodisaininõuete koostamisse , kehtestatud turujärelevalvemehhanismide mõjususe uurimisse ja eneseregulatsioonimeetmete hindamisse .

Komisjon tagab, et ta järgib oma tegevuses liikmesriikide esindajate ja kõigi asjaomase toote või tooterühmaga seotud huvitatud poolte, nagu tööstussektori, sealhulgas VKEde , sotsiaalsete ettevõtete ja käsitööndusettevõtjate, jäätmekäitlusettevõtjate, standardiorganisatsioonide, ametiühingute ja ühenduste , kauplejate, jaemüüjate, importijate , keskkonnakaitse- ja tarbijaorganisatsioonide, teadlaste ja muude ekspertide tasakaalustatud osalemise põhimõtet .

Muudatusettepanek 134

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 17 – lõik 1 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

Esimeses lõigus osutatud pooled annavad eelkõige oma panuse ökodisaininõuete koostamisse, kehtestatud turujärelevalvemehhanismide mõjususe uurimisse ja eneseregulatsioonimeetmete hindamisse.

Muudatusettepanek 135

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 17 – lõik 2 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

Komisjon avaldab oma veebisaidil ökodisainifoorumi eelseisvad koosolekud, tagades, et asjaomaseid pooli teavitatakse piisavalt aegsasti enne konsultatsiooni toimumist.

Muudatusettepanek 136

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 17 – lõik 2 b (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

Ökodisainifoorum täidab oma ülesandeid täiesti läbipaistvalt. Komisjon avaldab ökodisainifoorumil vastu võetud järeldused ja koosolekute protokollid ning kõik muud asjakohased dokumendid oma veebisaidil.

Muudatusettepanek 137

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 17 – lõik 2 c (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

Ökodisainifoorum võib taotleda, et komisjon koostaks konkreetse tooterühma ökodisaininõuded. Komisjon võtab sellist taotlust arvesse.

Muudatusettepanek 138

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 18 – lõige 1

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

1.   Kaks või enam ettevõtjat võivad esitada komisjonile artikli 4 kohaselt vastu võetud delegeeritud õigusakti alternatiivina eneseregulatsioonimeetme, millega kehtestatakse toodetele ökodisaininõuded. Need ettevõtjad esitavad tõendid selle kohta, et lõike 3 punktides a–e osutatud kriteeriumid on täidetud. Lõike 3 punkti a puhul on selleks tõendiks struktureeritud tehniline, keskkonnaalane ja majanduslik analüüs, milles põhjendatakse ökodisaininõudeid ja eneseregulatsioonimeetme eesmärke ning hinnatakse eneseregulatsioonimeetmega kehtestatavate ökodisaininõuete mõju.

1.   Kaks või enam ettevõtjat võivad esitada komisjonile artikli 4 kohaselt vastu võetud delegeeritud õigusakti alternatiivina eneseregulatsioonimeetme, millega kehtestatakse toodetele ökodisaininõuded , kui tooted ei sisaldu tööplaanis . Need ettevõtjad esitavad tõendid selle kohta, et lõike 3 punktides a–e osutatud kriteeriumid on täidetud. Lõike 3 punkti a puhul on selleks tõendiks struktureeritud tehniline, keskkonnaalane ja majanduslik analüüs, milles põhjendatakse ökodisaininõudeid ja eneseregulatsioonimeetme eesmärke ning hinnatakse eneseregulatsioonimeetmega kehtestatavate ökodisaininõuete mõju.

Muudatusettepanek 139

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 18 – lõige 2 – lõik 1 – sissejuhatav osa

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Eneseregulatsioonimeede sisaldab järgmist teavet:

Lõike 1 kohaselt esitatud eneseregulatsioonimeede sisaldab järgmist teavet:

Muudatusettepanek 140

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 18 – lõige 2 – lõik 1 – punkt b

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(b)

eneseregulatsioonimeetmega hõlmatud toodete ökodisaininõuded;

b)

eneseregulatsioonimeetmega hõlmatud toodete ökodisaininõuded , nagu on sätestatud artiklis 5 ;

Muudatusettepanek 141

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 18 – lõige 2 – lõik 1 – punkt d

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(d)

eeskirjad teabe kohta, mida meetmele allakirjutanud peavad esitama, ning katsetamist ja kontrollimist käsitlevad eeskirjad.

(Ei puuduta eestikeelset versiooni.)

Muudatusettepanek 142

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 18 – lõige 2 – lõik 1 – punkt d a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

da)

eeskirjad tagajärgede kohta, kui allakirjutanu ei täida nõudeid;

Muudatusettepanek 143

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 18 – lõige 2 – lõik 1 – punkt d a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

db)

selgitus selle kohta, kuidas lõike 1 kohaselt esitatud eneseregulatsioonimeede muudab tooteid keskkonnasäästlikumaks kooskõlas käesoleva määruse eesmärkidega ja tagab vaba liikumise siseturul kiiremini või väiksemate kuludega kui artikli 4 kohaselt vastu võetud delegeeritud õigusakt seda võimaldaks.

Muudatusettepanek 144

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 18 – lõige 2 – lõik 2

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Käesolevas lõikes osutatud teavet ajakohastatakse ja see tehakse kättesaadavaks avalikul veebisaidil.

Käesolevas lõikes osutatud teavet ajakohastatakse ja see tehakse kättesaadavaks komisjoni avalikul veebisaidil. Ettevõtjad teavitavad komisjoni viivitamata kõigist eneseregulatsioonimeetme muudatustest, eelkõige allakirjutanute suhtes tehtud muudatustest.

Muudatusettepanek 145

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 18 – lõige 3 – lõik 1 – sissejuhatav osa

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Komisjon hindab kavandatud eneseregulatsioonimeedet ja küsib vajaduse korral liidu detsentraliseeritud asutustelt teaduslikku nõu. Ta teeb selle hindamise põhjal kindlaks, kas eneseregulatsioonimeede on artikli 4 kohaselt vastu võetud delegeeritud õigusakti aktsepteeritav alternatiiv, milleks peavad olema täidetud järgmised kriteeriumid:

Komisjon hindab kavandatud eneseregulatsioonimeedet ja küsib vajaduse korral liidu detsentraliseeritud asutustelt teaduslikku nõu. Komisjon konsulteerib lõike 1 kohaselt esitatud eneseregulatsioonimeetme teemal ka ökodisainifoorumiga. Ta teeb selle hindamise põhjal kindlaks, kas eneseregulatsioonimeede on artikli 4 kohaselt vastu võetud delegeeritud õigusakti aktsepteeritav alternatiiv, milleks peavad olema täidetud järgmised kriteeriumid:

Muudatusettepanek 146

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 18 – lõige 3 – lõik 1 – punkt a

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(a)

eneseregulatsioonimeede aitab muuta tooted keskkonnasäästlikumaks ja tagada siseturul toodete vaba liikumise kiiresti või väiksemate kuludega kui artikli 4 kohaselt vastu võetud delegeeritud õigusakt seda võimaldaks;

a)

eneseregulatsioonimeede aitab muuta tooted keskkonnasäästlikumaks kooskõlas käesoleva määruse eesmärkidega ja tagada siseturul toodete vaba liikumise kiiremini või väiksemate kuludega kui artikli 4 kohaselt vastu võetud delegeeritud õigusakt seda võimaldaks;

Muudatusettepanek 147

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 18 – lõige 3 – lõik 2

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Komisjon võtab vastu rakendusakti , mis sisaldab loetelu eneseregulatsioonimeetmetest, mis on kehtestatud artikli 4 kohaselt vastu võetud delegeeritud õigusakti aktsepteeritavate alternatiividena. See rakendusakt võetakse vastu kooskõlas artikli 67 lõikes 2 osutatud nõuandemenetlusega.

Komisjon võtab kooskõlas artikliga 66 vastu delegeeritud õigusakti , mis sisaldab loetelu eneseregulatsioonimeetmetest, mis on kehtestatud artikli 4 kohaselt vastu võetud delegeeritud õigusakti aktsepteeritavate alternatiividena. See delegeeritud õigusakt võetakse vastu kooskõlas artikli 67 lõikes 2 osutatud nõuandemenetlusega.

Muudatusettepanek 148

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 18 – lõige 4

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

4.   Komisjon võib igal ajal nõuda, et eneseregulatsioonimeetmele allakirjutanud esitaksid selle läbivaadatud ja ajakohastatud versiooni, kui asjaomases tooterühmas on toimunud asjakohane turu- või tehnikaareng või kui tal on põhjust arvata, et lõikes 3 sätestatud kriteeriumide enam ei täideta.

4.   Komisjon võib igal ajal nõuda, et eneseregulatsioonimeetmele allakirjutanud esitaksid selle läbivaadatud ja ajakohastatud versiooni, kui asjaomases tooterühmas on toimunud asjakohane turu- või tehnikaareng või kui tal on põhjust arvata, et lõikes 3 sätestatud kriteeriumide enam ei täideta. Allakirjutanud esitavad kõnealuse meetme muudetud ja ajakohastatud versiooni kolme kuu jooksul alates komisjoni taotluse saamisest.

Muudatusettepanek 149

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 18 – lõige 5

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

5.   Kui eneseregulatsioonimeede loetletakse lõike 3 teise lõigu kohaselt vastu võetud rakendusaktis , esitavad meetmele allakirjutanud komisjonile selles rakendusaktis sätestatud korrapäraste ajavahemike järel aruanded eneseregulatsioonimeetme eesmärkide saavutamisel tehtud edusammude kohta ja tõendavad neis, et lõike 3 punktides a–e sätestatud kriteeriume täidetakse jätkuvalt. Need aruanded tehakse kättesaadavaks ka avalikul veebisaidil.

5.   Kui eneseregulatsioonimeede loetletakse lõike 3 teise lõigu kohaselt vastu võetud delegeeritud õigusaktis , esitavad meetmele allakirjutanud komisjonile selles delegeeritud õigusaktis sätestatud korrapäraste ajavahemike järel aruanded eneseregulatsioonimeetme eesmärkide saavutamisel tehtud edusammude kohta ja tõendavad neis, et lõike 3 punktides a–e sätestatud kriteeriume täidetakse jätkuvalt. Kui allakirjutanu ei täida eneseregulatsioonimeetme nõudeid, võtab ta parandusmeetmeid. Sõltumatu kontrollija teavitab komisjoni sellest, et teatav allakirjutanu ei täida nõudeid. Eduaruanded, sealhulgas sõltumatu kontrollija koostatud vastavusaruanded, ning teated nõuetele mittevastavuse ja vastavate parandusmeetmete kohta tehakse kättesaadavaks komisjoni avalikul veebisaidil.

Muudatusettepanek 150

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 18 – lõige 6

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

6.   Kui komisjon leiab lõike 4 või 5 kohaselt saadud teabe põhjal, et eneseregulatsioonimeede ei vasta enam lõikes 3 sätestatud kriteeriumidele, jätab ta meetme kõnealuses lõikes osutatud loetelust välja. Sellisel juhul võib komisjon otsustada võtta asjaomase eneseregulatsioonimeetmega hõlmatud toote suhtes vastu ökodisaininõuded.

6.   Kui komisjon leiab lõike 2, 4 või 5 kohaselt saadud teabe põhjal, et eneseregulatsioonimeede ei vasta enam lõikes 3 sätestatud kriteeriumidele, jätab ta meetme kõnealuses lõikes osutatud loetelust välja. Sellisel juhul võib komisjon otsustada võtta asjaomase eneseregulatsioonimeetmega hõlmatud toote suhtes vastu ökodisaininõuded.

Muudatusettepanek 151

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 19 – lõige 1

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

1.   Komisjon võtab VKEdele kasulike programmide raames arvesse algatusi, mis aitavad VKEdel lõimida keskkonnasäästlikkusaspektid, sealhulgas energiatõhususe oma väärtusahelasse.

1.   Komisjon võtab mikroettevõtjatele ja VKEdele kasulike programmide raames arvesse algatusi, mis aitavad mikroettevõtjatel ja VKEdel lõimida keskkonnasäästlikkusaspektid, sealhulgas energiatõhususe oma väärtusahelasse.

Muudatusettepanek 152

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 19 – lõige 2

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

2.   Kui komisjon võtab artikli 4 kohaselt vastu delegeeritud õigusaktid, esitab ta vajaduse korral koos nende aktidega suunised, milles keskendutakse mõjutatud toodete või tooterühmade sektoris tegutsevate VKEde eripäradele, et hõlbustada VKEdel käesoleva määruse kohaldamist.

2.   Kui komisjon võtab artikli 4 kohaselt vastu delegeeritud õigusaktid, esitab ta vajaduse korral koos nende aktidega suunised, milles keskendutakse mõjutatud toodete või tooterühmade sektoris tegutsevate mikroettevõtjate ja VKEde eripäradele, et hõlbustada mikroettevõtjatel ja VKEdel käesoleva määruse kohaldamist. Komisjon konsulteerib suuniste koostamisel mikroettevõtjaid ja VKEsid esindavate organisatsioonidega.

Muudatusettepanek 153

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 19 – lõige 3 – lõik 1

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Liikmesriigid võtavad asjakohaseid meetmeid, et aidata VKEdel kohaldada artikli 4 kohaselt vastu võetud delegeeritud õigusaktides sätestatud ökodisaininõudeid.

Liikmesriigid võtavad asjakohaseid meetmeid, et aidata mikroettevõtjatel ja VKEdel kohaldada artikli 4 kohaselt vastu võetud delegeeritud õigusaktides sätestatud ökodisaininõudeid. Selliste meetmete ettevalmistamisel konsulteerivad liikmesriigid mikroettevõtjaid ja VKEsid esindavate organisatsioonidega.

Muudatusettepanek 154

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 19 – lõige 3 – lõik 2

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Need meetmed hõlmavad vähemalt ühtsete kontaktpunktide või sarnaste mehhanismide kättesaadavuse tagamist, et suurendada teadlikkust ja pakkuda VKEdele kontaktide loomise võimalusi, et aidata neil nõuetega kohaneda.

Need meetmed hõlmavad vähemalt ühtsete kontaktpunktide või sarnaste mehhanismide kättesaadavuse tagamist, et suurendada teadlikkust ja pakkuda mikroettevõtjatele ja VKEdele kontaktide loomise võimalusi, et aidata neil nõuetega kohaneda. Need meetmed hõlmavad ka vähemalt erimehhanisme, et hõlbustada artiklites 8–12a sätestatud nõuete täitmist ja olelusringi hindamist.

Muudatusettepanek 155

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 19 – lõige 3 – lõik 3 – punkt a

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(a)

rahaline toetus, sealhulgas maksusoodustuste andmise ning füüsilisse ja digitaristusse investeerimise kaudu;

a)

rahaline toetus, sealhulgas maksusoodustuste andmise , ökodisainifoorumil osalemise võimaldamise ning füüsilisse ja digitaristusse investeerimise kaudu;

Muudatusettepanek 156

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 20 – lõige 1 – lõik 1 – punkt a

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(a)

tarbijale mõeldud müümata toodete arv, mis aastas kõrvaldatakse, tooteliikide või -kategooriate kaupa;

a)

tarbijale mõeldud müümata toodete arv ja osakaal , mis aastas kõrvaldatakse, tooteliikide või -kategooriate kaupa;

Muudatusettepanek 157

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 20 – lõige 1 – lõik 1 – punkt c

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(c)

andmed kõrvaldatud toodete tarnimise kohta korduskasutamiseks ettevalmistamiseks, taastootmiseks, ringlussevõtuks, energia taaskasutamiseks ja jäätmete kõrvaldamise toiminguteks kooskõlas direktiivi 2008/98/EÜ artiklis 4 määratletud jäätmehierarhiaga.

c)

andmed kõrvaldatud toodete tarnimise kohta annetusteks, korduskasutamiseks ettevalmistamiseks, taastootmiseks, ringlussevõtuks, energia taaskasutamiseks ja jäätmete kõrvaldamise toiminguteks kooskõlas direktiivi 2008/98/EÜ artiklis 4 määratletud jäätmehierarhiaga.

Muudatusettepanek 158

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 20 – lõige 1 – lõik 2

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Ettevõtja avalikustab selle teabe vabalt juurdepääsetaval veebisaidil või teeb selle muul viisil üldsusele kättesaadavaks seni, kuni nende tarbijale mõeldud müümata toodete kategooria suhtes, mida asjaomane ettevõtja kõrvaldab, hakatakse kohaldama lõike 3 kohaselt vastu võetud delegeeritud õigusakti .

Ettevõtja avalikustab selle teabe vabalt juurdepääsetaval komisjoni veebisaidil seni, kuni nende tarbijale mõeldud müümata toodete kategooria suhtes, mida asjaomane ettevõtja kõrvaldab, hakatakse kohaldama lõike 3 kohaselt vastu võetud delegeeritud õigusakti.

Muudatusettepanek 159

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 20 – lõige 2 – lõik 1

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Komisjon võib võtta vastu rakendusaktid, milles sätestatakse lõikes 1 osutatud teabe avalikustamise vorm, sealhulgas liik või kategooria ja teabe kontrollimise viis.

Komisjon võtab vastu rakendusaktid, milles sätestatakse lõikes 1 osutatud teabe avalikustamise vorm, sealhulgas liik või kategooria ja teabe kontrollimise viis.

Muudatusettepanek 160

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 20 – lõige 3 – lõik 1

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Komisjonil on õigus võtta kooskõlas artikliga 66 käesoleva määruse täiendamiseks vastu delegeeritud õigusakte, millega keelatakse ettevõtjatel hävitada liidus tarbijale mõeldud müümata tooteid, kui teatavasse tooterühma kuuluvate tarbijale mõeldud müümata toodete hävitamisel on oluline keskkonnamõju.

Komisjonil on õigus võtta kooskõlas artikliga 66 käesoleva määruse täiendamiseks vastu delegeeritud õigusakte, millega keelatakse ettevõtjatel hävitada tarbijale mõeldud müümata tooteid, kui teatavasse tooterühma kuuluvate tarbijale mõeldud müümata toodete hävitamisel on arvestatav keskkonnamõju.

Muudatusettepanek 161

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 20 – lõige 3 – lõik 1 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

Lõike 1 kohaselt esitatud teabe alusel avaldab komisjon hiljemalt ... [palun sisestada kuupäev: kaks aastat pärast käesoleva määruse jõustumist] ja seejärel iga kolme aasta järel aruande müümata kaupade hävitamise kohta. Kõnealuses aruandes määrab komisjon kindlaks tooted, mille puhul ta peab vajalikuks võtta vastu delegeeritud õigusakti, millega keelatakse müümata kaupade hävitamine.

Muudatusettepanek 162

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 20 – lõige 3 – lõik 2 – punkt a

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(a)

tervise ja ohutusega seotud probleemid;

a)

tervise , hügieeni ja ohutusega seotud probleemid;

Muudatusettepanek 163

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 20 – lõige 3 – lõik 2 – punkt b

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(b)

toodete kahjustused, mis on põhjustatud nende käitlemisest või mis avastatakse pärast seda, kui tarbija on toote tagastanud ;

b)

toodete kahjustused, mida ei ole võimalik kulutõhusalt parandada ning mis on põhjustatud nende käitlemisest või mis avastatakse pärast toote tagastamist ;

Muudatusettepanek 164

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 20 – lõige 3 – lõik 2 – punkt c

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(c)

toote kõlblikkus ettenähtud otstarbel kasutamiseks, võttes asjakohasel juhul arvesse liidu ja liikmesriikide õigusnorme ja tehnilisi standardeid;

välja jäetud

Muudatusettepanek 165

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 20 – lõige 3 – lõik 2 – punkt d a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

da)

võltsitud tooted.

Muudatusettepanek 166

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 20 – lõige 5 – lõik 1 – punkt a

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(a)

tarbijale mõeldud müümata toodete arv, mis hävitatakse;

a)

tarbijale mõeldud müümata toodete arv ja osakaal , mis hävitatakse;

Muudatusettepanek 167

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 20 – lõige 6 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

6a.     Komisjon annab ettevõtjatele uute nõuetega kohanemiseks piisavalt aega.

Muudatusettepanek 168

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 20 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

Artikkel 20a

 

1.     Üks aasta pärast ... [palun sisestada kuupäev: käesoleva määruse jõustumise kuupäev] on ettevõtjatel keelatud tarbijale mõeldud müümata tooteid hävitada järgmiste tootekategooriate puhul:

 

a)

tekstiilitooted ja jalatsid;

 

b)

elektri- ja elektroonikaseadmed.

 

2.     Komisjonil on õigus võtta kooskõlas artikliga 66 vastu delegeeritud õigusakte käesoleva määruse täiendamiseks, et sätestada teatavad erandid lõikes 1 osutatud keeldudest, kui see on asjakohane, võttes arvesse järgmist:

 

a)

tervise, hügieeni ja ohutusega seotud probleemid;

 

b)

toodete kahjustused, mis on põhjustatud nende käitlemisest või mis avastatakse pärast seda, kui toode on tagastatud;

 

c)

annetusteks, korduskasutamiseks ettevalmistamiseks või taastootmiseks pakutavatest toodetest keeldumine;

 

d)

võltsitud tooted.

 

3.     Kui müümata tooted hävitatakse mõne lõikes 2 osutatud erandi alusel, avalikustab vastutav ettevõtja vabalt juurdepääsetaval veebisaidil või teeb muul viisil avalikult kättesaadavaks järgmise teabe:

 

a)

müümata toodete arv ja osakaal, mis hävitatakse;

 

b)

müümata toodete hävitamise põhjused ja viide kohaldatavale erandile;

 

c)

hävitatud toodete tarnimine ringlussevõtuks, energia taaskasutamiseks ja jäätmete kõrvaldamise toiminguteks kooskõlas direktiivi 2008/98/EÜ artiklis 4 määratletud jäätmehierarhiaga.

 

Käesoleva lõike kohaselt avalikustatava teabe suhtes kohaldatakse artikli 20 lõike 2 kohaselt vastu võetud rakendusaktis teabe avalikustamise suhtes sätestatud üksikasju ja vormi, välja arvatud juhul, kui lõike 2 kohaselt vastu võetud delegeeritud õigusaktis on sätestatud teisiti.

 

4.     Käesolevat artiklit ei kohaldata VKEde suhtes.

 

Komisjon võib siiski lõike 2 kohaselt vastu võetud delegeeritud õigusaktidega ette näha, et lõikes 1 osutatud keeldu hävitada tarbijale mõeldud müümata tooteid või lõikes 3 osutatud avalikustamiskohustust kohaldatakse

 

a)

keskmise suurusega ettevõtjate suhtes, kui on piisavalt tõendeid selle kohta, et nende arvele langeb oluline osa tarbijale mõeldud müümata toodetest, mis hävitatakse;

 

b)

mikroettevõtjate ning väikeste või keskmise suurusega ettevõtjate suhtes, kui on piisavalt tõendeid selle kohta, et neid võidakse kasutada selleks, et hiilida mööda lõikes 1 osutatud keelust hävitada tarbijale mõeldud müümata tooteid või lõikes 3 osutatud avalikustamiskohustusest.

Muudatusettepanek 169

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 21 – lõige 3

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

3.   Tootja säilitab tehnilist dokumentatsiooni ja ELi vastavusdeklaratsiooni kümme aastat pärast toote turule laskmist või kasutuselevõttu. Artikli 4 kohaselt vastu võetud delegeeritud õigusaktides võidakse kindlaks määrata kümnest aastast pikem või lühem tähtaeg, et võtta arvesse asjaomaste toodete või nõuete laadi .

3.   Tootja säilitab tehnilist dokumentatsiooni ja ELi vastavusdeklaratsiooni kümme aastat pärast toote turule laskmist või kasutuselevõttu. Artikli 4 kohaselt vastu võetud delegeeritud õigusaktides võidakse kindlaks määrata kümnest aastast pikem või lühem tähtaeg, et võtta arvesse toodete laadi, esitatava teabe keerukust või asjaomaseid nõudeid .

Muudatusettepanek 170

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 21 – lõige 7

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

7.   Tootja tagab, et artikli 4 kohaselt vastu võetud delegeeritud õigusaktiga hõlmatud tootega on kaasas juhised, mis võimaldavad tarbijatel ja teistel lõppkasutajatel toodet ohutult kokku panna, paigaldada, kasutada, säilitada, hooldada, parandada ja kõrvaldada ning mis on koostatud tarbijatele ja teistele lõppkasutajatele kergesti arusaadavas keeles, mille määrab kindlaks asjaomane liikmesriik. Need juhised peavad olema selged, arusaadavad ja loetavad ning sisaldama vähemalt artikli 4 kohaselt vastu võetud delegeeritud õigusaktides ja artikli 7 lõike 2 punkti b alapunktis ii kindlaks määratud teavet.

7.   Tootja tagab, et artikli 4 kohaselt vastu võetud delegeeritud õigusaktiga hõlmatud tootega on kaasas digitaalkujul juhised, mis võimaldavad tarbijatel ja teistel lõppkasutajatel toodet ohutult kokku panna, paigaldada, kasutada, säilitada, hooldada, parandada ja kõrvaldada ning mis on koostatud tarbijatele ja teistele lõppkasutajatele kergesti arusaadavas keeles, mille määrab kindlaks asjaomane liikmesriik. Need juhised peavad olema selged, arusaadavad ja loetavad ning sisaldama vähemalt artikli 4 kohaselt vastu võetud delegeeritud õigusaktides ja artikli 7 lõike 2 punkti b alapunktis ii kindlaks määratud teavet. Artikli 4 kohaselt vastu võetud delegeeritud õigusaktides määratakse kindlaks ka ajavahemik, mille jooksul sellised juhised internetis kättesaadavaks tehakse. See ajavahemik ei tohi olla lühem kui kümme aastat pärast toote turule laskmist.

Muudatusettepanek 171

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 21 – lõige 7 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

7a.     Lõikes 7 osutatud juhiste esitamisel esitab tootja need vormingus, mis võimaldab neid alla laadida ja salvestada elektroonilisele seadmele, et tarbijal või muul lõppkasutajal oleks neile igal ajal juurdepääs.

Muudatusettepanek 172

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 21 – lõige 7 b (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

7b.     Kui tarbija või muu lõppkasutaja taotleb seda ostu ajal või kuni kuus kuud pärast ostu, esitab tootja juhised paberkandjal ja tasuta.

Muudatusettepanek 173

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 21 – lõige 7 c (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

7c.     Artikli 4 kohaselt vastu võetud delegeeritud õigusaktides võib nõuetekohaselt põhjendatud juhtudel täpsustada, et käesoleva artikli lõikes 7 sätestatud juhistes sisalduva konkreetse kokkuvõtliku teabe võib esitada paberkandjal.

Muudatusettepanek 174

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 21 – lõige 8 – lõik 1

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Tootja, kes arvab või kellel on põhjust arvata, et artikli 4 kohaselt vastu võetud delegeeritud õigusaktiga hõlmatud toode, mille ta on turule lasknud või kasutusele võtnud, ei vasta selles delegeeritud õigusaktis sätestatud nõuetele, võtab viivitamata vajalikud parandusmeetmed, et viia toode nõuetega vastavusse või vajaduse korral toode turult kõrvaldada või see tagasi võtta.

Tootja, kes arvab või kellel on põhjust arvata, et artikli 4 kohaselt vastu võetud delegeeritud õigusaktiga hõlmatud toode, mille ta on turule lasknud või kasutusele võtnud, ei vasta selles delegeeritud õigusaktis sätestatud nõuetele, võtab põhjendamatu viivituseta vajalikud parandusmeetmed, et viia toode viivitamata nõuetega vastavusse või vajaduse korral toode turult kõrvaldada või see tagasi võtta.

Muudatusettepanek 175

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 21 – lõige 8 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

8a.     Tootja loob avalikult kättesaadavad sidekanalid, nagu telefoninumber, e-posti aadress või spetsiaalne rubriik oma veebisaidil, võttes arvesse puuetega inimeste juurdepääsuvajadusi, et lõppkasutajad saaksid esitada kaebusi või teatada probleemidest, mis on seotud toodete võimaliku nõuetele mittevastavusega.

 

Tootja võtab asjakohaseid meetmeid, kui ta on seisukohal, et tegemist on käesolevas määruses sätestatud nõuetele mittevastavusega, ning teavitab sellest turujärelevalveasutusi. Tootja peab kaebuste ja probleemide registrit üksnes nii kaua, kui see on käesoleva määruse kohaldamiseks vajalik, ning teeb selle turujärelevalveasutusele taotluse alusel kättesaadavaks.

Muudatusettepanek 176

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 21 – lõige 9 – lõik 1

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Tootja esitab liikmesriigi pädeva asutuse põhjendatud taotluse korral kõnealusele asutusele kergesti arusaadavas keeles kogu teabe ja dokumentatsiooni, mida on vaja toote nõuetele vastavuse tõendamiseks, sealhulgas tehnilise dokumentatsiooni. See teave ja dokumentatsioon esitatakse kas paberkandjal või elektrooniliselt. Asjakohased dokumendid tuleb teha kättesaadavaks kümne päeva jooksul pärast liikmesriigi pädeva asutuse taotluse kättesaamist.

Tootja esitab liikmesriigi pädeva asutuse põhjendatud taotluse korral kõnealusele asutusele kergesti arusaadavas keeles kogu teabe ja dokumentatsiooni, mida on vaja toote nõuetele vastavuse tõendamiseks, sealhulgas tehnilise dokumentatsiooni. See teave ja dokumentatsioon esitatakse kas paberkandjal või elektrooniliselt. Asjakohased dokumendid tuleb teha kättesaadavaks võimalikult kiiresti, ent hiljemalt 15  päeva jooksul pärast liikmesriigi pädeva asutuse taotluse kättesaamist.

Muudatusettepanek 177

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 22 – lõige 2 – punkt d

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(d)

teha liikmesriigi pädeva asutuse taotluse korral asjakohased dokumendid kättesaadavaks kümne päeva jooksul alates sellekohase taotluse saamisest;

d)

teha liikmesriigi pädeva asutuse taotluse korral asjakohased dokumendid kättesaadavaks võimalikult kiiresti, ent hiljemalt 15  päeva jooksul alates sellekohase taotluse saamisest;

Muudatusettepanek 178

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 23 – lõige 4

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

4.   Importija tagab, et tootega on kaasas juhised, mis võimaldavad tarbijal toodet kokku panna, paigaldada, kasutada, säilitada, hooldada, parandada ja kõrvaldada ning mis on koostatud tarbijatele ja teistele lõppkasutajatele kergesti arusaadavas keeles, mille määrab kindlaks asjaomane liikmesriik. Need juhised peavad olema selged, arusaadavad ja loetavad ning sisaldama vähemalt artikli 4 kohaselt vastu võetud delegeeritud õigusaktides kindlaks määratud teavet.

4.   Importija tagab, et tootega on kaasas juhised, mis võimaldavad tarbijal toodet kokku panna, paigaldada, kasutada, säilitada, hooldada, parandada ja kõrvaldada ning mis on koostatud tarbijatele ja teistele lõppkasutajatele kergesti arusaadavas keeles, mille määrab kindlaks asjaomane liikmesriik. Need juhised peavad olema selged, arusaadavad ja loetavad ning sisaldama vähemalt artikli 4 kohaselt vastu võetud delegeeritud õigusaktides kindlaks määratud teavet. Artikli 21 lõigetes 7b ja 7c sätestatud kohustusi kohaldatakse mutatis mutandis.

Muudatusettepanek 179

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 23 – lõige 6 – lõik 1

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Importija, kes arvab või kellel on põhjust arvata, et artikli 4 kohaselt vastu võetud delegeeritud õigusaktiga hõlmatud toode, mille ta on turule lasknud või kasutusele võtnud, ei vasta selles aktis sätestatud nõuetele, võtab viivitamata vajalikud parandusmeetmed, et viia toode nõuetega vastavusse või vajaduse korral toode turult kõrvaldada või see tagasi võtta.

Importija, kes arvab või kellel on põhjust arvata, et artikli 4 kohaselt vastu võetud delegeeritud õigusaktiga hõlmatud toode, mille ta on turule lasknud või kasutusele võtnud, ei vasta selles aktis sätestatud nõuetele, võtab põhjendamatu viivituseta vajalikud parandusmeetmed, et viia toode nõuetega vastavusse või vajaduse korral toode viivitamata turult kõrvaldada või see tagasi võtta.

Muudatusettepanek 180

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 23 – lõige 8 – lõik 1

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Importija esitab liikmesriigi pädeva asutuse põhjendatud taotluse korral kõnealusele asutusele kergesti arusaadavas keeles kogu teabe ja dokumentatsiooni, mida on vaja toote nõuetele vastavuse tõendamiseks, sealhulgas tehnilise dokumentatsiooni. See teave ja dokumentatsioon esitatakse kas paberkandjal või elektrooniliselt. Asjakohased dokumendid tuleb teha kättesaadavaks kümne päeva jooksul pärast liikmesriigi pädeva asutuse taotluse kättesaamist.

Importija esitab liikmesriigi pädeva asutuse põhjendatud taotluse korral kõnealusele asutusele kergesti arusaadavas keeles kogu teabe ja dokumentatsiooni, mida on vaja toote nõuetele vastavuse tõendamiseks, sealhulgas tehnilise dokumentatsiooni. See teave ja dokumentatsioon esitatakse kas paberkandjal või elektrooniliselt. Asjakohased dokumendid tuleb teha kättesaadavaks võimalikult kiiresti, ent hiljemalt 15  päeva jooksul pärast liikmesriigi pädeva asutuse taotluse kättesaamist.

Muudatusettepanek 181

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 24 – lõige 2 – punkt b

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(b)

tootega on kaasas nõutavad dokumendid ja juhised, mis võimaldavad tarbijal toodet kokku panna, paigaldada, kasutada, säilitada, hooldada ja kõrvaldada ning mis on koostatud tarbijatele ja teistele lõppkasutajatele kergesti arusaadavas keeles, mille määrab kindlaks liikmesriik, kus toode turul kättesaadavaks tehakse, ning et sellised juhised on selged, arusaadavad ja loetavad ning sisaldavad vähemalt artikli 7 lõike 2 punkti b alapunktis ii sätestatud teavet, nagu on ette nähtud artikli 4 kohaselt vastu võetud delegeeritud õigusaktiga;

b)

tootega on kaasas nõutavad dokumendid ja juhised, mis võimaldavad tarbijal toodet kokku panna, paigaldada, kasutada, säilitada, hooldada ja kõrvaldada ning mis on koostatud tarbijatele ja teistele lõppkasutajatele kergesti arusaadavas keeles, mille määrab kindlaks liikmesriik, kus toode turul kättesaadavaks tehakse, ning et sellised juhised on selged, arusaadavad ja loetavad ning sisaldavad vähemalt artikli 7 lõike 2 punkti b alapunktis ii sätestatud teavet, nagu on ette nähtud artikli 4 kohaselt vastu võetud delegeeritud õigusaktiga; artikli 21 lõigetes 7b ja 7c sätestatud kohustusi kohaldatakse mutatis mutandis;

Muudatusettepanek 182

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 25 – lõige 3 – punkt c

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(c)

ei paku ega esita muid märgiseid, tähiseid, sümboleid ega silte, mis võivad tõenäoliselt kliente märgisel oleva teabe suhtes eksitada või segadusse ajada.

c)

ei paku ega esita muid märgiseid, tähiseid, sümboleid ega silte, mis võivad tõenäoliselt kliente märgisel oleva ökodisaininõuetega seotud teabe suhtes eksitada või segadusse ajada.

Muudatusettepanek 183

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 25 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

Artikkel 25a

 

Tarnijate kohustused

 

Aine või segu tarnija või toote tarnija esitab ettevõtjale tasuta kogu asjakohase teabe, et hõlbustada tema vastavust käesolevas määruses sätestatud tulemuslikkus- ja teabeesitusnõuetele.

Muudatusettepanek 184

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 26 – lõige 4 – punkt b

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(b)

mitte pakkuma ega esitama muid märgiseid, tähiseid, sümboleid ega silte, mis võivad tõenäoliselt kliente märgisel oleva teabe suhtes eksitada või segadusse ajada.

b)

mitte pakkuma ega esitama muid märgiseid, tähiseid, sümboleid ega silte, mis võivad tõenäoliselt kliente märgisel oleva teabe suhtes eksitada või segadusse ajada , jäljendades kohustuslikke märgiseid või esitades teavet, mis on kohustuslike märgistega vastuolus või ei ole nendega kooskõlas. Need piirangud ei hõlma määruses (EÜ) nr 66/2010 sätestatud ELi ökomärgist ega muid riiklikult või piirkondlikult tunnustatud EN ISO 14024 I tüübi kohaseid ökomärgiseid, millele on osutatud nimetatud määruses.

Muudatusettepanek 185

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 29 – pealkiri

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Internetipõhiste kauplemiskohtade ja otsingumootorite kohustused

Internetipõhiste kauplemiskohtade kohustused

Muudatusettepanek 186

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 29 – lõige 1

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

1.    Internetipõhiste kauplemiskohtade puhul hõlmab määruse (EL) 2019/1020 artikli 7 lõikes 2 osutatud koostöö käesoleva määruse kohaldamisel eelkõige järgmist:

1.    Internetipõhised kauplemiskohad teevad käesoleva määruse kohaldamisel turujärelevalveasutustega koostööd turujärelevalveasutuste taotluse alusel ja erijuhtudel, et hõlbustada meetmete võtmist oma teenuste kaudu internetis müügiks pakutava või pakutud tootega kaasneva ohu eemaldamiseks, või kui see ei ole võimalik, siis leevendamiseks .

(a)

koostöö mõjusate turujärelevalvemeetmete tagamiseks, sealhulgas hoidudes loomast selliste meetmete takistusi;

 

(b)

turujärelevalveasutuste teavitamine kõigist võetud meetmetest;

 

(c)

korrapärase ja struktureeritud teabevahetuse sisseseadmine pakkumiste kohta, mille internetipõhised kauplemiskohad on käesoleva artikli alusel eemaldanud;

 

(d)

selle võimaldamine, et turujärelevalveasutuste kasutatavatel veebipõhistel vahenditel on juurdepääs nende liidestele, et teha kindlaks nõuetele mittevastavad tooted;

 

(e)

kui internetipõhine kauplemiskoht või internetimüüja on loonud oma veebiliidesest andmete ekstraheerimisele tehnilised takistused, võimaldab ta turujärelevalveasutuste nõudmisel selliseid andmeid toodete nõuetele vastavuse kontrollimiseks siiski ekstraheerida, tuginedes taotluse esitanud turujärelevalveasutuste esitatud identifitseerimisparameetritele.

 

Muudatusettepanek 187

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 29 – lõige 2 – lõik 1

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Määruse (EL) .../... [digiteenuste õigusakt] [artikli 22 lõike 7] nõuete kohaldamisel kavandab ja korraldab internetipõhine kauplemiskoht oma veebiliidese viisil, mis võimaldab edasimüüjatel täita käesoleva määruse artiklist 25 ja ettevõtjatel käesoleva määruse artikli 30 lõikest 1 tulenevaid kohustusi.

välja jäetud

Muudatusettepanek 188

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 29 – lõige 2 – lõik 2

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Teavet peab saama esitada iga pakutava toote kohta ja see peab olema klientidele toodete loetelus kuvatud või muul viisil kergesti kättesaadavaks tehtud.

välja jäetud

Muudatusettepanek 189

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 29 – lõige 2 – lõik 3

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Eelkõige juhul, kui artikli 4 kohaselt vastu võetud delegeeritud õigusaktidega on ette nähtud, et teatavate toodete visuaalse internetireklaamiga peab kaasnema ka elektrooniline teave kuvamehhanismil, võimaldab internetipõhine kauplemiskoht edasimüüjatel seda näidata. See kohustus kehtib ka internetipõhistele otsingumootoritele ja muudele internetiplatvormidele, mis pakuvad asjaomaste toodete visuaalset internetireklaami.

välja jäetud

Muudatusettepanek 190

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 29 – lõige 3

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

3.   Kooskõlas määruse (EL) 2019/1020 artikliga 14 annavad liikmesriigid oma turujärelevalveasutustele kõigi artikli 4 kohaselt vastu võetud asjakohase delegeeritud õigusaktiga hõlmatud toodete puhul õiguse anda internetipõhisele kauplemiskohale korraldus eemaldada oma veebiliidesest nõuetele mittevastavale tootele viitav konkreetne ebaseaduslik sisu , blokeerida sellele juurdepääs või kuvada sellele sisule juurde pääsevale lõppkasutajale selgesõnaline hoiatus . Selline korraldus peab vastama määruse (EL) .../... [digiteenuste õigusakt] [artikli 8 lõikele 1].

3.   Kooskõlas määruse (EL) 2019/1020 artikliga 14 annavad liikmesriigid oma turujärelevalveasutustele õiguse anda seoses konkreetse sisuga, mis viitab käesoleva määruse nõuetele mittevastava toote pakkumisele, korralduse, millega nõutakse internetipõhiste kauplemiskohtade pakkujatelt niisuguse sisu eemaldamist oma veebiliidesest , sellele juurdepääsu blokeerimist või sellele sisule juurde pääsevale lõppkasutajale selgesõnalise hoiatuse kuvamist . Selline korraldus peab vastama määruse (EL) .../... [digiteenuste õigusakt] [artikli 8 lõikele 1].

Muudatusettepanek 191

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 29 – lõige 4

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

4.     Internetipõhine kauplemiskoht võtab vajalikud meetmed lõikes 2 osutatud korralduste vastuvõtmiseks ja menetlemiseks kooskõlas määruse (EL) .../... [digiteenuste õigusakt] [artikliga 8].

välja jäetud

Muudatusettepanek 192

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 29 – lõige 5 – lõik 1

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Internetipõhine kauplemiskoht loob ühtse kontaktpunkti, mis võimaldab liikmesriikide turujärelevalveasutustega otsesuhtlust käesolevale määrusele ja artikli 4 kohaselt vastu võetud delegeeritud õigusaktidele vastavuse küsimustes.

Internetipõhine kauplemiskoht loob ühtse kontaktpunkti või määrab olemasoleva kontaktpunkti ühtseks kontaktpunktiks , mis võimaldab liikmesriikide turujärelevalveasutustega otsesuhtlust käesolevale määrusele ja artikli 4 kohaselt vastu võetud delegeeritud õigusaktidele vastavuse küsimustes ning võimaldab tarbijatel nendega ökodisaininõuetega seotud küsimustes otse ja kiiresti suhelda .

Muudatusettepanek 193

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 29 – lõige 5 – lõik 2

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Selleks võib olla sama kontaktpunkt kui see, millele on osutatud määruse (EL) .../... [üldise tooteohutuse määrus] [artikli 20 lõikes 1] või määruse (EL) .../ ... [digiteenuste õigusakt] [artikli 10 lõikes 1] .

Selleks võib olla sama kontaktpunkt kui see, millele on osutatud määruse (EL) .../... [üldise tooteohutuse määrus] [artikli 20 lõikes 1] või määruse (EL)  2022 / 2065 artiklis 11 .

Muudatusettepanek 194

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 30 – lõige 1 – punkt c

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(c)

toodet kindlaks teha aitav teave, sealhulgas toote tüübi- ja võimaluse korral partii- või seerianumber ning mis tahes muu tootetähis.

c)

toodet kindlaks teha võimaldav teave, sealhulgas selle pilt, selle tüüp ja mis tahes muu tootetähis.

Muudatusettepanek 195

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 30 – lõige 3 – lõik 1 – sissejuhatav osa

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Kui komisjon nõuab artikli 4 kolmanda lõigu punkti a kohaselt, et tootjad, nende volitatud esindajad või importijad teeksid digitaalselt kättesaadavaks asjaomase tootega seotud tehnilise dokumentatsiooni osad, võtab ta arvesse järgmisi kriteeriume:

Kui komisjon nõuab riigi pädeva asutuse põhjendatud taotluse alusel artikli 4 kolmanda lõigu punkti a kohaselt, et tootjad, nende volitatud esindajad või importijad teeksid digitaalselt kättesaadavaks asjaomase tootega seotud tehnilise dokumentatsiooni osad, võtab ta arvesse järgmisi kriteeriume:

Muudatusettepanek 196

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 31 – lõige 3 – lõik 1 – punkt a a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

aa)

vajadus tagada andmekaitse ja andmete puutumatuse kaitse;

Muudatusettepanek 197

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 31 – lõige 3 – lõik 2 – punkt a

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(a)

kasutusaja andmete kogumine, kui neile on kaugjuurdepääs interneti teel , välja arvatud juhul , kui lõppkasutaja keeldub sõnaselgelt neid andmeid kättesaadavaks tegemast ;

a)

kasutusaja andmete kogumine, kui neile on kaugjuurdepääs interneti teel pärast seda , kui lõppkasutaja on määruse (EL) 2016/679 kohaselt andnud andmete kättesaadavaks tegemiseks sõnaselge nõusoleku ;

Muudatusettepanek 198

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 33 – lõige 4 – lõik 1

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Vastavushindamiseks kasutatava katsemeetodiga mõõtmisel ei tohi tark- või püsivarauuendused olla vähendanud toote tulemuslikkust ühe või mitme tooteparameetri suhtes, mida reguleeritakse artikli 4 kohaselt vastu võetud ja asjaomaseid tooteid hõlmavate delegeeritud õigusaktidega, ega selle funktsionaalset tulemuslikkust kasutaja seisukohast, välja arvatud juhul, kui lõppkasutaja on enne uuendust andnud oma sõnaselge nõusoleku. Uuendusest keeldumise tulemusel ei tohi toote tulemuslikkus muutuda.

Vastavushindamiseks kasutatava katsemeetodiga mõõtmisel ei tohi tark- või püsivarauuendused olla märkimisväärselt vähendanud toote tulemuslikkust ühe või mitme tooteparameetri suhtes, mida reguleeritakse artikli 4 kohaselt vastu võetud ja asjaomaseid tooteid hõlmavate delegeeritud õigusaktidega, ega selle funktsionaalset tulemuslikkust kasutaja seisukohast, välja arvatud juhul, kui lõppkasutaja on enne uuendust andnud oma sõnaselge nõusoleku. Uuendusest keeldumise tulemusel ei tohi toote tulemuslikkus muutuda.

Muudatusettepanek 199

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 35 – lõige 1 – lõik 2

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Need rakendusaktid võetakse vastu kooskõlas artikli 67 lõikes 3 osutatud kontrollimenetlusega.

Nimetatud rakendusaktid võetakse vastu kooskõlas artikli 67 lõikes 3 osutatud kontrollimenetlusega. Kui Euroopa standardiorganisatsioon võtab vastu harmoneeritud standardi ning see on esitatud komisjonile standardi viite avaldamiseks Euroopa Liidu Teatajas, hindab komisjon seda harmoneeritud standardit kooskõlas määrusega (EL) nr 1025/2012. Kui harmoneeritud standardi viide avaldatakse Euroopa Liidu Teatajas, tunnistab komisjon kehtetuks samu ökodisaininõudeid sisaldavad rakendusaktid või nende osad.

Muudatusettepanek 200

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 58 – lõige 1

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

1.   Artikli 4 kolmanda lõigu punkti h kohased nõuded riigihankelepingutele, mille sõlmivad direktiivi 2014/24/EL artikli 2 punktis 1 või direktiivi 2014/25/EL artikli 3 punktis 1 määratletud avaliku sektori hankijad või direktiivi 2014/25/EL artikli 4 lõikes 1 määratletud võrgustiku sektori hankijad, võib kehtestada vastavalt vajadusele kas kohustuslike tehniliste kirjelduste, kvalifitseerimistingimuste, pakkumuste hindamise kriteeriumide, lepingu täitmise klauslite või eesmärkide kujul.

1.    Ilma et see piiraks direktiivide 2014/24/EL ja 2014/25/EL kohaldamist, kehtestatakse artikli 4 kolmanda lõigu punkti h kohased nõuded riigihankelepingutele, mille sõlmivad direktiivi 2014/24/EL artikli 2 punktis 1 või direktiivi 2014/25/EL artikli 3 punktis 1 määratletud avaliku sektori hankijad või direktiivi 2014/25/EL artikli 4 lõikes 1 määratletud võrgustiku sektori hankijad, vastavalt vajadusele kas kohustuslike tehniliste kirjelduste, kvalifitseerimistingimuste, pakkumuste hindamise kriteeriumide, lepingu täitmise klauslite või eesmärkide kujul.

Muudatusettepanek 201

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 58 – lõige 1 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

1a.     Liikmesriigid annavad koos komisjoniga liikmesriikide avaliku sektori hankijatele abi keskkonnahoidlike riigihangete eest vastutavate töötajate oskuste täiendamiseks ja ümberõppeks.

Muudatusettepanek 202

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 58 – lõige 2 – punkt b

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(b)

vajadus tagada piisav nõudlus keskkonnasäästlikumate toodete järele;

b)

keskkonnakasu ja vajadus tagada piisav nõudlus keskkonnasäästlikumate toodete järele;

Muudatusettepanek 203

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 59 – lõige 1 – lõik 1

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Ilma et see piiraks määruse (EL) 2019/1020 artikli 13 kohaldamist, koostab iga liikmesriik vähemalt iga kahe aasta järel tegevuskava, kus kirjeldatakse turujärelevalvetegevust, mis on kavandatud tagamaks, et käesoleva määruse ning artikli 4 kohaselt vastu võetud delegeeritud õigusaktide suhtes tehakse asjakohaseid kontrolle piisavas ulatuses . Iga liikmesriik koostab esimese tegevuskava hiljemalt [16. juuliks 2024].

Ilma et see piiraks määruse (EL) 2019/1020 artikli 13 kohaldamist, koostab iga liikmesriik vähemalt iga kahe aasta järel tegevuskava, kus kirjeldatakse turujärelevalvetegevust, mis on kavandatud tagamaks, et käesoleva määruse ning artikli 4 kohaselt vastu võetud delegeeritud õigusaktide suhtes tehakse piisavas ulatuses asjakohaseid kontrolle , sealhulgas piisavatel valimitel põhinevaid füüsilisi ja laboratoorseid kontrolle . Iga liikmesriik koostab esimese tegevuskava hiljemalt [16. juuliks 2024].

Muudatusettepanek 204

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 59 – lõige 1 – lõik 2 – punkt b

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(b)

turujärelevalvetegevus, mis on kavandatud selleks, et vähendada nende prioriteetidena kindlaks tehtud toodete või nõuete puhul nõuetele mittevastavust, sealhulgas tegevuskavaga hõlmatud ajavahemikul tehtavate kontrollide laad ja miinimumarv.

b)

turujärelevalvetegevus, mis on kavandatud selleks, et vähendada nende prioriteetidena kindlaks tehtud toodete või nõuete puhul nõuetele mittevastavust või see kõrvaldada , sealhulgas tegevuskavaga hõlmatud ajavahemikul tehtavate kontrollide laad ja miinimumarv.

Muudatusettepanek 205

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 59 – lõige 2 – punkt b a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

ba)

lõppkasutajatelt ja tarbijaorganisatsioonidelt saadud kaebuste arv või muu ettevõtjatelt või meedialt saadud teave.

Muudatusettepanek 206

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 59 – lõige 3

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

3.   Lõike 1 punkti b kohaste kavandatud kontrollide laad ja arv peab olema proportsionaalne objektiivsete kriteeriumidega, mida kasutatakse prioriteetide kindlakstegemiseks kooskõlas lõikega 2.

3.   Lõike 1 punkti b kohaste kavandatud kontrollide laad ja arv peab olema proportsionaalne objektiivsete kriteeriumidega, mida kasutatakse prioriteetide kindlakstegemiseks kooskõlas lõikega 2. Suure nõuetele mittevastavuse riskiga tootekategooriate puhul eeldavad turujärelevalveasutused, et need kontrollid hõlmavad piisavatel valimitel põhinevaid füüsilisi ja laboratoorseid kontrolle.

Muudatusettepanek 207

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 59 – lõige 3 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

3a.     Selleks et teha turujärelevalvet seoses käesoleva määruse ja artikli 4 kohaselt vastu võetud delegeeritud õigusaktidega, tagavad liikmesriigid, et nende turujärelevalveasutustel on oma ülesannete nõuetekohaseks täitmiseks vajalikud vahendid, sealhulgas piisavad eelarvelised ja muud vahendid, näiteks piisav arv pädevaid töötajaid, eksperditeadmised, menetlused ja muu kord.

Muudatusettepanek 208

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 59 – lõige 5 – lõik 1

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Komisjon võib võtta vastu rakendusaktid, milles loetletakse tooted või nõuded, mida liikmesriigid peavad vähemalt käsitama turujärelevalve prioriteetidena vastavalt lõike 1 punktile a.

Komisjon võib kooskõlas artikliga 66 võtta vastu delegeeritud õigusakte käesoleva määruse täiendamiseks, loetledes tooted või nõuded, mille liikmesriigid peavad lisama turujärelevalve prioriteetide hulka vastavalt lõike 1 punktile a.

Muudatusettepanek 209

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 59 – lõige 5 – lõik 2

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Need rakendusaktid võetakse vastu kooskõlas artikli 67 lõikes 2 osutatud nõuandemenetlusega.

välja jäetud

Muudatusettepanek 210

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 60 – lõige 1 – lõik 2 – punkt d

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(d)

vajaduse korral prioriteedid, mis on sätestatud artikli 59 lõikes 5 osutatud rakendusaktides .

d)

vajaduse korral prioriteedid, mis on sätestatud artikli 59 lõikes 5 osutatud delegeeritud õigusaktides .

Muudatusettepanek 211

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 61 – lõige 1

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

1.   Turujärelevalveasutused sisestavad määruse (EL) 2019/1020 artiklis 34 osutatud info- ja teavitussüsteemi teabe kõigi käesolevale määrusele mittevastavustega seoses määratud karistuste laadi ja raskusastme kohta.

1.   Turujärelevalveasutused sisestavad määruse (EL) 2019/1020 artiklis 34 osutatud info- ja teavitussüsteemi teabe tehtud kontrollide arvu ja laadi ning kõigi käesolevale määrusele mittevastavustega seoses määratud karistuste laadi ja raskusastme kohta.

Muudatusettepanek 212

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 61 – lõige 3

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

3.   Komisjon avaldab käesoleva artikli lõikes 2 osutatud aruande määruse (EL) 2019/1020 artiklis 34 osutatud info- ja teavitussüsteemis ning teeb üldsusele kättesaadavaks aruande kokkuvõtte.

3.   Komisjon avaldab käesoleva artikli lõikes 2 osutatud aruande määruse (EL) 2019/1020 artiklis 34 osutatud info- ja teavitussüsteemis ning teeb üldsusele kättesaadavaks nii aruande kokkuvõtte kui ka aruande .

Muudatusettepanek 213

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 62 – lõige 2 – lõik 1 – punkt d a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

da)

asjakohasel juhul konsulteerib sidusrühmade ja ekspertidega.

Muudatusettepanek 214

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 63 – lõige 1 – lõik 2

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Kui turujärelevalveasutused leiavad selle hindamise käigus, et toode ei vasta artikli 4 kohaselt vastu võetud kohaldatavates delegeeritud õigusaktides sätestatud nõuetele, nõuavad nad viivitamata, et asjaomane ettevõtja võtaks mõistliku ajavahemiku jooksul, mille turujärelevalveasutused on määranud ning mis vastab nõuetele mittevastavuse laadile ja asjakohasel juhul raskusastmele, asjakohaseid ja proportsionaalseid parandusmeetmeid, et mittevastavus kõrvaldada. Ettevõtjalt nõutavad parandusmeetmed võivad hõlmata määruse (EL) 2019/1020 artikli 16 lõikes 3 loetletud meetmeid.

Kui turujärelevalveasutused leiavad selle hindamise käigus, et toode ei vasta artikli 4 kohaselt vastu võetud kohaldatavates delegeeritud õigusaktides sätestatud nõuetele, nõuavad nad viivitamata, et asjaomane ettevõtja võtaks mõistliku ajavahemiku jooksul, mille turujärelevalveasutused on määranud ning mis vastab nõuetele mittevastavuse laadile ja asjakohasel juhul raskusastmele, asjakohaseid ja proportsionaalseid parandusmeetmeid, et mittevastavus kõrvaldada. Ettevõtjalt nõutavad parandusmeetmed võivad hõlmata vähemalt määruse (EL) 2019/1020 artikli 16 lõikes 3 loetletud meetmeid.

Muudatusettepanek 215

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 66 – lõige 2

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

2.   Artiklis 4, artikli 9 lõike 1 teises lõigus, artikli 11 lõikes 4, artikli 20 lõikes 3 ja artikli 61 lõikes 1 osutatud õigus võtta vastu delegeeritud õigusakte antakse komisjonile kuueks aastaks alates [üks kuu pärast käesoleva õigusakti jõustumise kuupäeva] . Komisjon esitab delegeeritud volituste kohta aruande hiljemalt üheksa kuud enne kuueaastase tähtaja möödumist. Volituste delegeerimist uuendatakse automaatselt samaks ajavahemikuks, välja arvatud juhul, kui Euroopa Parlament või nõukogu esitab selle suhtes vastuväite , tehes seda hiljemalt kolm kuud enne iga ajavahemiku lõppemist.

2.   Artiklis 4, artikli 9 lõike 1 teises lõigus, artikli 11 lõikes 4, artikli 20 lõikes 3 ja artikli 61 lõikes 1 osutatud õigus võtta vastu delegeeritud õigusakte antakse komisjonile viieks aastaks alates [käesoleva õigusakti jõustumise kuupäev] . Komisjon esitab delegeeritud volituste kohta aruande hiljemalt üheksa kuud enne viieaastase tähtaja möödumist. Volituste delegeerimist pikendatakse automaatselt samaks ajavahemikuks, välja arvatud juhul, kui Euroopa Parlament või nõukogu esitab selle suhtes vastuväite hiljemalt kolm kuud enne iga ajavahemiku lõppemist.

Muudatusettepanek 216

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 66 – lõige 3

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

3.   Euroopa Parlament või nõukogu võib artiklis 4, artikli 9 lõike 1 teises lõigus, artikli 11 lõikes 4, artikli 20 lõikes 3 ja artikli  61 lõikes 1 osutatud volituste delegeerimise igal ajal tagasi võtta. Tagasivõtmisotsusega lõpetatakse otsuses nimetatud volituste delegeerimine. Otsus jõustub järgmisel päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas või otsuses nimetatud hilisemal kuupäeval. See ei mõjuta juba jõustunud delegeeritud õigusaktide kehtivust.

3.   Euroopa Parlament ja nõukogu võivad artiklis 4, artikli 9 lõike 1 teises lõigus, artikli 11 lõikes 4, artikli 20 lõikes 3 ja artikli  60 lõikes 1 osutatud volituste delegeerimise igal ajal tagasi võtta. Tagasivõtmise otsusega lõpetatakse otsuses nimetatud volituste delegeerimine. Otsus jõustub järgmisel päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas või otsuses nimetatud hilisemal kuupäeval. See ei mõjuta juba jõustunud delegeeritud õigusaktide kehtivust.

Muudatusettepanek 217

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 68 – lõik 1

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Liikmesriigid kehtestavad käesoleva määruse rikkumise korral kohaldatavad karistusnormid ja võtavad kõik vajalikud meetmed , et tagada nende rakendamine . Ettenähtud karistused peavad olema tõhusad , proportsionaalsed ja hoiatavad , võttes arvesse nõuetele mittevastavuse ulatust ja liidu turule lastud mittevastavate tooteühikute arvu . Liikmesriigid teavitavad komisjoni neist sätetest hiljemalt [üks aasta pärast käesoleva määruse kohaldamise alguskuupäeva] ja teavitavad komisjoni viivitamata kõigist neid sätteid mõjutavatest edaspidistest muudatustest.

Liikmesriigid kehtestavad käesoleva määruse rikkumise korral kohaldatavad karistusnormid ja võtavad kõik vajalikud meetmed nende rakendamise tagamiseks . Kehtestatud karistused peavad olema mõjusad , proportsionaalsed ja hoiatavad. Liikmesriigid teavitavad komisjoni hiljemalt [üks aasta pärast käesoleva määruse kohaldamise alguskuupäeva] neist sätetest ning teavitavad teda viivitamata nende hilisematest muudatustest.

Muudatusettepanek 218

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 68 – lõik 1 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

Liikmesriikide pädevad asutused võtavad rikkumiste korral määratavate karistuste liigi ja taseme kindlaksmääramisel nõuetekohaselt arvesse järgmisi kriteeriume:

 

a)

rikkumise laad, raskusaste ja kestus, sealhulgas liidu turule lastud nõuetele mittevastavate tooteühikute arv;

 

b)

kui see on asjakohane, kas rikkumine oli tahtlik või tulenes hooletusest;

 

c)

vastutava füüsilise või juriidilise isiku finantsseisundi tugevus, mida näitab näiteks vastutava juriidilise isiku kogukäive või vastutava füüsilise isiku aastane sissetulek;

 

d)

vastutava füüsilise või juriidilise isiku poolt rikkumisest saadud majanduslik kasu, kui seda on võimalik kindlaks teha;

 

e)

rikkumisega inimeste tervisele või keskkonnale tekitatud kahju, kui seda on võimalik kindlaks teha;

 

f)

mis tahes meetmed, mida vastutav füüsiline või juriidiline isik on võtnud tekitatud kahju leevendamiseks või heastamiseks;

 

g)

vastutava füüsilise või juriidilise isiku ja pädeva asutuse koostöö tase;

 

h)

vastutava füüsilise või juriidilise isiku varasemad rikkumised;

 

i)

igasugune tegevus, mille eesmärk on halduskontrollidest kõrvalehoidmine või nende takistamine, ning

 

j)

muud raskendavad või kergendavad asjaolud, mida saab juhtumi puhul arvesse võtta.

Muudatusettepanek 219

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 68 – lõik 1 b (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

Liikmesriigid võivad käesoleva määruse rikkumise korral määrata vähemalt järgmised karistused:

 

a)

rahatrahvid;

 

b)

füüsilise või juriidilise isiku poolt rikkumisega seotud tehingust saadud tulu konfiskeerimine;

 

c)

riigihankemenetlustest kõrvalejätmine.

Muudatusettepanek 220

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 69 – pealkiri

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Hindamine

Seire ja hindamine

Muudatusettepanek 221

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 69 – lõige -1 (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

-1.     Komisjon kogub asjakohaseid andmeid toodete ja tooterühmade kohta, mille suhtes kohaldatakse ökodisaininõudeid, sealhulgas nende olelusringi, keskkonna-, CO2- ja materjali jalajälje kohta, et hinnata nende toodete keskkonnasäästlikkuse paranemist. Nende andmete põhjal avaldab komisjon aastaaruande.

 

Komisjon teeb korrapäraselt, ent vähemalt kord kolme aasta jooksul pärast ökodisaininõuete vastuvõtmist niisuguste nõuete hindamise, et teha kindlaks nende võimaliku läbivaatamise vajadus.

Muudatusettepanek 222

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 69 – lõik 1

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Komisjon hindab kõige varem [kaheksa aastat pärast käesoleva määruse kohaldamise alguskuupäeva] käesolevat määrust ning selle panust siseturu toimimisse ja toodete keskkonnasäästlikumaks muutmisse. Komisjon esitab peamisi järeldusi sisaldava aruande Euroopa Parlamendile, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele. Liikmesriigid esitavad komisjonile aruande koostamiseks vajaliku teabe.

Komisjon hindab hiljemalt [kuus aastat pärast käesoleva määruse kohaldamise alguskuupäeva] ja seejärel iga kuue aasta tagant käesolevat määrust ning selle panust siseturu toimimisse ja toodete keskkonnasäästlikumaks muutmisse. Komisjon hindab ka käesoleva määruse artikli 4 kohaselt vastu võetud delegeeritud õigusaktides sätestatud erandite kasutamist imporditud kasutatud toodete või tooterühmade puhul .

 

Hiljemalt [palun sisestada kuupäev: neli aastat pärast käesoleva määruse kohaldamise alguskuupäeva] kaalub komisjon sotsiaalse kestlikkuse ja hoolsuskohustuse nõuete lisamist käesoleva määruse kohaldamisalasse.

 

Komisjon esitab peamisi järeldusi sisaldava aruande Euroopa Parlamendile, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele ning teeb selle üldsusele kättesaadavaks . Liikmesriigid esitavad komisjonile aruande koostamiseks vajaliku teabe.

Muudatusettepanek 223

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 69 a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

Artikkel 69a

 

Õiguskaitsevahendid nõuetele mittevastavuse korral

 

1.     Kui toode ei vasta ökodisaininõuetele, loetakse toode direktiivi (EL) 2019/771 artikli 5 kohaselt müügilepingule mittevastavaks ning see annab tarbijatele õiguse kasutada õiguskaitsevahendeid nimetatud direktiivi artiklis 13 sätestatud tingimustel, sõltumata nimetatud direktiivi artiklis 10 kindlaks määratud tähtaegade möödumisest.

 

2.     Ökodisaininõuetele mittevastava toote turustamist või müügiks pakkumist käsitatakse ebaausa kaubandustavana vastavalt direktiivi 2005/29/EÜ artiklile 5, mistõttu annab see tarbijatele õiguse kasutada õiguskaitsevahendeid nimetatud direktiivi artikli 11a alusel.

Muudatusettepanek 224

Ettepanek võtta vastu määrus

Artikkel 69 b (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

Artikkel 69b

 

Direktiivi (EL) 2020/1828 muutmine

 

Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi (EL) 2020/1828  (1a) I lisa punkt 27 asendatakse järgmisega:

 

27)

Euroopa Parlamendi ja nõukogu ... määrus (EL) .../..., millega kehtestatakse kestlike toodete ökodisaininõuete sätestamise raamistik ja tunnistatakse kehtetuks direktiiv 2009/125/EÜ.“

 

Muudatusettepanek 225

Ettepanek võtta vastu määrus

I lisa – lõik 1 – sissejuhatav osa

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Artikli 5 lõikes 1 osutatud tooteaspektide parandamise alusena võib asjakohasel juhul kasutada järgmisi parameetreid, mida võib vajaduse korral täiendada muude parameetritega:

Artikli 5 lõikes 1 osutatud tooteaspektide parandamise alusena kasutatakse asjakohasel juhul eraldi või kombineeritult järgmisi parameetreid, mida võib vajaduse korral täiendada muude parameetritega:

Muudatusettepanek 226

Ettepanek võtta vastu määrus

I lisa – lõik 1 – punkt b

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(b)

parandamise ja hooldamise lihtsus, väljendatuna järgmise alusel: varuosade omadused, kättesaadavus ja tarneaeg, modulaarsus, ühilduvus laialdaselt kättesaadavate varuosadega, parandamis- ja hooldusjuhiste kättesaadavus, kasutatud materjalide ja komponentide arv, standardkomponentide kasutamine, kodeerimisstandardite järgimine komponentide ja materjalide kindlakstegemiseks, vajalike protsesside ja töövahendite arv ja keerukus, mittepurustava demonteerimise ja uuesti kokkupanemise lihtsus, tooteandmetele juurdepääsu tingimused, vajalikule riist- ja tarkvarale juurdepääsu või selle kasutamise tingimused;

b)

tooteohutust arvesse võttes parandamise ja hooldamise lihtsus, väljendatuna järgmise alusel: varuosade omadused, kättesaadavus , tarneaeg ja taskukohasus , modulaarsus, ühilduvus laialdaselt kättesaadavate töövahendite ja varuosadega, parandamis- ja hooldusjuhiste kättesaadavus, kasutatud materjalide ja komponentide arv, standardkomponentide kasutamine, kodeerimisstandardite järgimine komponentide ja materjalide kindlakstegemiseks, protsesside arv ja keerukus , asjaolu, kas on vaja spetsiifilisi töövahendeid , mittepurustava demonteerimise ja uuesti kokkupanemise lihtsus, tooteandmetele juurdepääsu tingimused, vajalikule riist- ja tarkvarale juurdepääsu või selle kasutamise tingimused;

Muudatusettepanek 227

Ettepanek võtta vastu määrus

I lisa – lõik 1 – punkt d

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(d)

ringlussevõtu lihtsus ja kvaliteet, väljendatuna järgmise alusel: lihtsasti ringlussevõetavate materjalide kasutamine, ohutu, lihtne ja purustamisvajaduseta juurdepääs ringlussevõetavatele komponentidele ja materjalidele või ohtlikke aineid sisaldavatele komponentidele ja materjalidele , materjali koostis ja homogeensus, kõrge puhtusastmega sortimise võimalus, kasutatud materjalide ja komponentide arv, standardkomponentide kasutamine, kodeerimisstandardite järgimine komponentide ja materjalide kindlakstegemiseks, vajalike protsesside ja töövahendite arv ja keerukus, mittepurustava demonteerimise ja uuesti kokkupanemise lihtsus, tooteandmetele juurdepääsu tingimused, vajalikule riist- ja tarkvarale juurdepääsu või selle kasutamise tingimused;

d)

ringlussevõtu lihtsus , kvaliteet ja majanduslik elujõulisus , väljendatuna järgmise alusel: lihtsasti ringlussevõetavate materjalide kasutamine, ohutu, lihtne ja purustamisvajaduseta juurdepääs ringlussevõetavatele komponentidele ja materjalidele või ohtlikke aineid sisaldavatele komponentidele ja materjalidele ning materjali koostis ja homogeensus, kõrge puhtusastmega sortimise võimalus , ringlussevõttu toetav disain , kasutatud materjalide ja komponentide arv, standardkomponentide kasutamine, kodeerimisstandardite järgimine komponentide ja materjalide kindlakstegemiseks, vajalike protsesside ja töövahendite arv ja keerukus, mittepurustava demonteerimise ja uuesti kokkupanemise lihtsus, tooteandmetele juurdepääsu tingimused, vajalikule riist- ja tarkvarale juurdepääsu või selle kasutamise tingimused;

Muudatusettepanek 228

Ettepanek võtta vastu määrus

I lisa – lõik 1 – punkt e

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(e)

toodete ja komponentide korduskasutamist, täiustamist, parandamist, hooldamist, renoveerimist, taastootmist ja ringlussevõttu takistavate tehniliste lahenduste vältimine;

e)

toodete ja komponentide korduskasutamist, täiustamist, parandamist, hooldamist, renoveerimist, taastootmist ja ringlussevõttu takistavate tehniliste lahenduste vältimine , võttes arvesse tooteohutust ;

Muudatusettepanek 229

Ettepanek võtta vastu määrus

I lisa – lõik 1 – punkt e a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

ea)

enneaegse iganemise ärahoidmine;

Muudatusettepanek 230

Ettepanek võtta vastu määrus

I lisa – lõik 1 – punkt f

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(f)

ainete kasutamine puhasainena, muude ainete koostisosana või segudes toodete tootmisprotsessis või selliselt, et tulemuseks on nende ainete sisaldus toodetes, sealhulgas siis, kui toodetest saavad jäätmed;

f)

ainete kasutamine ja eelkõige probleemsete ainete kasutamine puhasainena, muude ainete koostisosana või segudes toodete tootmisprotsessis või selliselt, et tulemuseks on nende ainete sisaldus toodetes, sealhulgas siis, kui toodetest saavad jäätmed;

Muudatusettepanek 231

Ettepanek võtta vastu määrus

I lisa – lõik 1 – punkt h a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

ha)

säästvalt sisseostetud taastuvate materjalide kasutamine või sisaldus;

Muudatusettepanek 232

Ettepanek võtta vastu määrus

I lisa – lõik 1 – punkt h b (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

hb)

kriitiliste toorainete kasutamine või sisaldus;

Muudatusettepanek 233

Ettepanek võtta vastu määrus

I lisa – lõik 1 – punkt m a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

ma)

toote materjali jalajälg;

Muudatusettepanek 234

Ettepanek võtta vastu määrus

I lisa – lõik 1 – punkt n

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(n)

mikroplasti eraldumine;

n)

mikroplasti ja nanoplasti eraldumine;

Muudatusettepanek 235

Ettepanek võtta vastu määrus

I lisa – lõik 1 – punkt p

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(p)

tekitatud jäätmete kogused, sealhulgas plasti- ja pakendijäätmed ning nende korduskasutamise lihtsus, ja tekitatud ohtlike jäätmete kogused;

p)

tekitatud jäätmete kogused, sealhulgas plasti- ja pakendijäätmed ning nende korduskasutamise ja ringlussevõtu lihtsus, ja tekitatud ohtlike jäätmete kogused;

Muudatusettepanek 236

Ettepanek võtta vastu määrus

I lisa – lõik 1 – punkt q

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(q)

kasutustingimused.

q)

kasutustingimused , sealhulgas keskkonnamõju ja -kasu kasutamise ajal;

Muudatusettepanek 237

Ettepanek võtta vastu määrus

I lisa – lõik 1 – punkt q a (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

qa)

mõju inimeste tervisele;

Muudatusettepanek 238

Ettepanek võtta vastu määrus

I lisa – lõik 1 – punkt q b (uus)

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

 

qb)

kindel ja kestlik toorainetega varustatus.

Muudatusettepanek 239

Ettepanek võtta vastu määrus

II lisa – lõik 1 – sissejuhatav osa

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Tulemuslikkusnõuded kehtestatakse järgmiselt.

Tulemuslikkusnõuded aitavad kaasa artikli 5 lõike 4 punktis a nimetatud eesmärkide saavutamisele ja nende puhul võetakse arvesse asjakohaste mõjuhinnangute tulemusi. Tulemuslikkusnõuded kehtestatakse järgmiselt.

Muudatusettepanek 240

Ettepanek võtta vastu määrus

II lisa – lõik 1 – punkt 1 – lõik 2

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Tehnilises, keskkonnaalases ja majanduslikus analüüsis selgitatakse samuti iga asjaomase parameetri puhul välja kõige tulemuslikumad turul olevad tooted ja tehnoloogialahendused.

Tehnilises, keskkonnaalases ja majanduslikus analüüsis selgitatakse samuti iga asjaomase parameetri puhul välja kõige tulemuslikumad turul olevad tooted ja tehnoloogialahendused ning oodatavad tehnoloogia täiustused. Samuti võetakse arvesse olemasolevaid valdkondlikke teekaarte, mis on sätestatud määruses (EL) 2021/1119.

Muudatusettepanek 241

Ettepanek võtta vastu määrus

II lisa – lõik 1 – punkt 1 – lõik 4

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Selle analüüsi põhjal ning võttes arvesse majanduslikku ja tehnilist teostatavust, sealhulgas peamiste ressursside ja tehnoloogialahenduste kättesaadavust, ning tulemuslikkuse parandamise potentsiaali, määratakse kindlaks tulemuslikkustasemed või muud kui kvantitatiivsed nõuded.

Selle analüüsi põhjal ning võttes arvesse toote olelusringi jooksul inimeste tervisele ja keskkonnale avalduvat kahjulikku mõju, planeedi taluvuspiire, majanduslikku ja tehnilist teostatavust, sealhulgas peamiste ressursside ja tehnoloogialahenduste kättesaadavust, ning tulemuslikkuse parandamise potentsiaali, määratakse kindlaks tulemuslikkustasemed või muud kui kvantitatiivsed nõuded.

Muudatusettepanek 242

Ettepanek võtta vastu määrus

VI lisa – lõik 1 – punkt 8

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

(8)

rakendustähtajad, astmelised või üleminekumeetmed või -perioodid, võttes seejuures arvesse võimalikku mõju VKEdele või konkreetsetele tooterühmadele, mida toodavad peamiselt VKEd;

8)

rakendustähtajad, astmelised või üleminekumeetmed või -perioodid, võttes seejuures eelkõige arvesse mikroettevõtjate ja VKEde vajadusi või võimalikku mõju konkreetsetele tooterühmadele, mida toodavad peamiselt mikroettevõtjad ja VKEd;

Muudatusettepanek 243

Ettepanek võtta vastu määrus

VII lisa – lõik 1 – sissejuhatav osa

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Käesoleva määruse artikli 4 kohaselt vastu võetud delegeeritud õigusakti alternatiivina kavandatud eneseregulatsioonimeetmete hindamisel võidakse lähtuda järgmisest mittetäielikust soovituslike kriteeriumide loetelust.

Käesoleva määruse artikli 4 kohaselt vastu võetud delegeeritud õigusakti alternatiivina kavandatud eneseregulatsioonimeetmete hindamisel lähtutakse järgmisest mittetäielikust soovituslike kriteeriumide loetelust.

Muudatusettepanek 244

Ettepanek võtta vastu määrus

VII lisa – lõik 1 – punkt 2

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Eneseregulatsioonimeetmed peavad vastama käesoleva määruse poliitikaeesmärkidele ja olema kooskõlas kestliku arengu majandusliku ning sotsiaalse mõõtmega. Eneseregulatsioonimeetmetes tuleb käsitleda tarbijate huvide, tervise, elukvaliteedi ja majandushuvide kaitset lõimitud viisil.

Eneseregulatsioonimeetmed peavad vastama käesoleva määruse poliitikaeesmärkidele ja olema kooskõlas kestliku arengu majandusliku ning sotsiaalse mõõtmega. Eneseregulatsioonimeetmetes tuleb käsitleda keskkonna, tarbijate huvide, tervise, elukvaliteedi ja majandushuvide kaitset lõimitud viisil.

Muudatusettepanek 245

Ettepanek võtta vastu määrus

VII lisa – lõik 1 – punkt 4

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Eesmärgid, mille eneseregulatsioonimeetmele allakirjutanud meetmes kindlaks määravad, tuleb sõnastada selgelt ja ühemõtteliselt, alustades hästi määratletud lähtealusest. Kui eneseregulatsioonimeede hõlmab pikka ajavahemikku, tuleb seada vahe-eesmärgid. Eesmärkide ja vahe-eesmärkide täitmist peab olema võimalik kontrollida taskukohasel ja usutaval viisil, kasutades selgeid ja usaldusväärseid näitajaid.

Eesmärgid, mille eneseregulatsioonimeetmele allakirjutanud meetmes kindlaks määravad, tuleb sõnastada selgelt , kvantifitseeritavalt ja ühemõtteliselt, alustades hästi määratletud lähtealusest. Kui eneseregulatsioonimeede hõlmab pikka ajavahemikku, tuleb seada vahe-eesmärgid. Eesmärkide ja vahe-eesmärkide täitmist peab olema võimalik kontrollida taskukohasel ja usutaval viisil, kasutades selgeid ja usaldusväärseid näitajaid.

Muudatusettepanek 246

Ettepanek võtta vastu määrus

VII lisa – lõik 1 – punkt 5 – lõik 1

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Läbipaistvuse tagamiseks tuleb eneseregulatsioonimeetmed avaldada, sealhulgas veebis ja muude elektroonilise teabe levitamise vahendite abil.

Läbipaistvuse tagamiseks tuleb eneseregulatsioonimeetmed avaldada, sealhulgas veebis komisjoni avalikul veebisaidil ja muude elektroonilise teabe levitamise vahendite abil.

Muudatusettepanek 247

Ettepanek võtta vastu määrus

VII lisa – lõik 1 – punkt 5 – lõik 2

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Eneseregulatsioonimeetme kohta tuleb arvamust küsida sidusrühmadelt, nagu liikmesriigid, tööstussektor, valitsusvälised keskkonnaorganisatsioonid ja tarbijaühendused.

Eneseregulatsioonimeetme kohta tuleb arvamust küsida sidusrühmadelt, nagu liikmesriigid, tööstussektor liidus ja kolmandates riikides , valitsusvälised keskkonnaorganisatsioonid ja tarbijaühendused.

Muudatusettepanek 248

Ettepanek võtta vastu määrus

VII lisa – lõik 1 – punkt 6 – lõik 4

Komisjoni ettepanek

Muudatusettepanek

Kui allakirjutanu ei ole eneseregulatsioonimeetme nõudeid täitnud , peab ta võtma parandusmeetmeid.

Kui allakirjutanu ei täida eneseregulatsioonimeetme nõudeid, peab ta võtma parandusmeetmeid. Sõltumatu kontrollija peab teavitama teisi eneseregulatsioonimeetmes osalevaid allakirjutanuid sellest, et teatav allakirjutanu ei täida nõudeid, ja parandusmeetmetest, mida see allakirjutanu kavatseb võtta. Kui allakirjutanu ei ole kolme kuu jooksul võtnud piisavaid parandusmeetmeid, tuleb ta eneseregulatsioonimeetmest kõrvale jätta.


(1)  Asi saadeti vastavalt kodukorra artikli 59 lõike 4 neljandale lõigule vastutavale komisjonile tagasi institutsioonidevahelisteks läbirääkimisteks (A9-0218/2023).

(25)  Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, Euroopa Ülemkogule, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele „Euroopa roheline kokkulepe“ (COM(2019) 640 final).

(25)  Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, Euroopa Ülemkogule, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele „Euroopa roheline kokkulepe“ (COM(2019) 640 final).

(26)  Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, Euroopa Ülemkogule, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele „Uus ringmajanduse tegevuskava. Puhtama ja konkurentsivõimelisema Euroopa nimel“ (COM(2020) 98 final).

(26)  Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, Euroopa Ülemkogule, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele „Uus ringmajanduse tegevuskava. Puhtama ja konkurentsivõimelisema Euroopa nimel“ (COM(2020) 98 final).

(1a)   Komisjoni 3. septembri 2020. aasta teatis „Kriitilise tähtsusega toorainetega seotud vastupanuvõime: teekond suurema julgeoleku ja kestlikkuse poole“ (COM(2020)0474).

(1b)   P9_TA(2021)0468.

(29)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 21. oktoobri 2009. aasta direktiiv 2009/125/EÜ, mis käsitleb raamistiku kehtestamist energiamõjuga toodete ökodisaini nõuete sätestamiseks (EMPs kohaldatav tekst) (ELT L 285, 31.10.2009, lk 10).

(29)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 21. oktoobri 2009. aasta direktiiv 2009/125/EÜ, mis käsitleb raamistiku kehtestamist energiamõjuga toodete ökodisaini nõuete sätestamiseks (EMPs kohaldatav tekst) (ELT L 285, 31.10.2009, lk 10).

(30)  P9_TA(2020)0318.

(30)  P9_TA(2020)0318.

(31)  P9_TA(2021)0040.

(31)  P9_TA(2021)0040.

(32)  13852/20.

(32)  13852/20.

(38)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu ... otsus (EL) 2022/..., milles käsitletakse liidu üldist keskkonnaalast tegevusprogrammi aastani 2030 [lisada viide, kui otsus on ELTs avaldatud; kolmepoolne kokkulepe, 2. detsember 2021].

(38)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu ... otsus (EL) 2022/..., milles käsitletakse liidu üldist keskkonnaalast tegevusprogrammi aastani 2030 [lisada viide, kui otsus on ELTs avaldatud; kolmepoolne kokkulepe, 2. detsember 2021].

(39)  Nagu on osutatud ELi tegevuskavas „Õhu, vee ja pinnase nullsaaste suunas“ (COM(2021) 400 final) ja kestlikkust toetavas kemikaalistrateegias (COM(2020) 667 final), milles kutsutakse üles võtma tootmisel ja tarbimisel arvesse nullsaaste eesmärke.

(39)  Nagu on osutatud ELi tegevuskavas „Õhu, vee ja pinnase nullsaaste suunas“ (COM(2021) 400 final) ja kestlikkust toetavas kemikaalistrateegias (COM(2020) 667 final), milles kutsutakse üles võtma tootmisel ja tarbimisel arvesse nullsaaste eesmärke.

(40)  Sealhulgas eelkõige kestliku arengu eesmärgi nr 12 („Vastutustundlik tarbimine ja tootmine“) alaeesmärgid.

(40)  Sealhulgas eelkõige kestliku arengu eesmärgi nr 12 („Vastutustundlik tarbimine ja tootmine“) alaeesmärgid.

(51)  Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele ringmajanduse paketi rakendamise kohta: võimalused kemikaale, tooteid ja jäätmeid käsitlevate õigusaktide vahelise seose tugevdamiseks (COM(2018) 32 final).

(51)  Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele ringmajanduse paketi rakendamise kohta: võimalused kemikaale, tooteid ja jäätmeid käsitlevate õigusaktide vahelise seose tugevdamiseks (COM(2018) 32 final).

(56)  Komisjoni 15. detsembri 2021. aasta soovitus (EL) 2021/2279 toodete ja organisatsioonide olelusringi keskkonnatoime mõõtmisel ja teatavakstegemisel kasutatavate keskkonnajalajälje määramise meetodite kasutamise kohta.

(56)  Komisjoni 15. detsembri 2021. aasta soovitus (EL) 2021/2279 toodete ja organisatsioonide olelusringi keskkonnatoime mõõtmisel ja teatavakstegemisel kasutatavate keskkonnajalajälje määramise meetodite kasutamise kohta.

(58)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 27. oktoobri 2004. aasta määrus (EÜ) nr 1935/2004 toiduga kokkupuutumiseks ettenähtud materjalide ja esemete kohta, millega tunnistatakse kehtetuks direktiivid 80/590/EMÜ ja 89/109/EMÜ (ELT L 338, 13.11.2004, lk 4).

(58)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 27. oktoobri 2004. aasta määrus (EÜ) nr 1935/2004 toiduga kokkupuutumiseks ettenähtud materjalide ja esemete kohta, millega tunnistatakse kehtetuks direktiivid 80/590/EMÜ ja 89/109/EMÜ (ELT L 338, 13.11.2004, lk 4).

(59)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 18. detsembri 2006. aasta määrus (EÜ) nr 1907/2006, mis käsitleb kemikaalide registreerimist, hindamist, autoriseerimist ja piiramist (REACH) ning millega asutatakse Euroopa Kemikaaliamet, muudetakse direktiivi 1999/45/EÜ ja tunnistatakse kehtetuks nõukogu määrus (EMÜ) nr 793/93 ja komisjoni määrus (EÜ) nr 1488/94 ning samuti nõukogu direktiiv 76/769/EMÜ ja komisjoni direktiivid 91/155/EMÜ, 93/67/EMÜ, 93/105/EÜ ja 2000/21/EÜ (ELT L 396, 30.12.2006, lk 1).

(59)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 18. detsembri 2006. aasta määrus (EÜ) nr 1907/2006, mis käsitleb kemikaalide registreerimist, hindamist, autoriseerimist ja piiramist (REACH) ning millega asutatakse Euroopa Kemikaaliamet, muudetakse direktiivi 1999/45/EÜ ja tunnistatakse kehtetuks nõukogu määrus (EMÜ) nr 793/93 ja komisjoni määrus (EÜ) nr 1488/94 ning samuti nõukogu direktiiv 76/769/EMÜ ja komisjoni direktiivid 91/155/EMÜ, 93/67/EMÜ, 93/105/EÜ ja 2000/21/EÜ (ELT L 396, 30.12.2006, lk 1).

(60)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 30. novembri 2009. aasta määrus (EÜ) nr 1223/2009 kosmeetikatoodete kohta (ELT L 342, 22.12.2009, lk 59).

(60)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 30. novembri 2009. aasta määrus (EÜ) nr 1223/2009 kosmeetikatoodete kohta (ELT L 342, 22.12.2009, lk 59).

(61)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 5. aprilli 2017. aasta määrus (EL) 2017/746 in vitro diagnostikameditsiiniseadmete kohta ning millega tunnistatakse kehtetuks direktiiv 98/79/EÜ ja komisjoni otsus 2010/227/EL (ELT L 117, 5.5.2017, lk 176).

(61)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 5. aprilli 2017. aasta määrus (EL) 2017/746 in vitro diagnostikameditsiiniseadmete kohta ning millega tunnistatakse kehtetuks direktiiv 98/79/EÜ ja komisjoni otsus 2010/227/EL (ELT L 117, 5.5.2017, lk 176).

(62)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 18. juuni 2009. aasta direktiiv 2009/48/EÜ mänguasjade ohutuse kohta (ELT L 170, 30.6.2009, lk 1).

(62)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 18. juuni 2009. aasta direktiiv 2009/48/EÜ mänguasjade ohutuse kohta (ELT L 170, 30.6.2009, lk 1).

(63)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 8. juuni 2011. aasta direktiiv 2011/65/EL teatavate ohtlike ainete kasutamise piiramise kohta elektri- ja elektroonikaseadmetes (ELT L 174, 1.7.2011, lk 88).

(63)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 8. juuni 2011. aasta direktiiv 2011/65/EL teatavate ohtlike ainete kasutamise piiramise kohta elektri- ja elektroonikaseadmetes (ELT L 174, 1.7.2011, lk 88).

(66)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 27. aprilli 2016. aasta määrus (EL) 2016/679 füüsiliste isikute kaitse kohta isikuandmete töötlemisel ja selliste andmete vaba liikumise ning direktiivi 95/46/EÜ kehtetuks tunnistamise kohta (ELT L 119, 4.5.2016, lk 1).

(66)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 27. aprilli 2016. aasta määrus (EL) 2016/679 füüsiliste isikute kaitse kohta isikuandmete töötlemisel ja selliste andmete vaba liikumise ning direktiivi 95/46/EÜ kehtetuks tunnistamise kohta (ELT L 119, 4.5.2016, lk 1).

(67)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 23. oktoobri 2018. aasta määrus (EL) 2018/1725, mis käsitleb füüsiliste isikute kaitset isikuandmete töötlemisel liidu institutsioonides, organites ja asutustes ning isikuandmete vaba liikumist, ning millega tunnistatakse kehtetuks määrus (EÜ) nr 45/2001 ja otsus nr 1247/2002/EÜ (ELT L 295, 21.11.2018, lk 39).

(67)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 23. oktoobri 2018. aasta määrus (EL) 2018/1725, mis käsitleb füüsiliste isikute kaitset isikuandmete töötlemisel liidu institutsioonides, organites ja asutustes ning isikuandmete vaba liikumist, ning millega tunnistatakse kehtetuks määrus (EÜ) nr 45/2001 ja otsus nr 1247/2002/EÜ (ELT L 295, 21.11.2018, lk 39).

(1a)   „Decarbonisation options for the cement industry“ (Tsemenditööstuse CO2 heite vähendamise võimalused), EUR 31378 EN, Euroopa Liidu Väljaannete Talitus, Luxembourg, 2023, ISBN 978–92–76–61599–6, doi:10.2760/174037, JRC131246.

(69)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 20. mai 2019. aasta direktiiv (EL) 2019/771 kaupade müügilepingute teatavate aspektide kohta, millega muudetakse määrust (EL) 2017/2394 ja direktiivi 2009/22/EÜ ning tunnistatakse kehtetuks direktiiv 1999/44/EÜ (ELT L 136, 22.5.2019, lk 6).

(69)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 20. mai 2019. aasta direktiiv (EL) 2019/771 kaupade müügilepingute teatavate aspektide kohta, millega muudetakse määrust (EL) 2017/2394 ja direktiivi 2009/22/EÜ ning tunnistatakse kehtetuks direktiiv 1999/44/EÜ (ELT L 136, 22.5.2019, lk 6).

(70)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 25. oktoobri 2011. aasta direktiiv 2011/83/EL tarbija õiguste kohta, millega muudetakse nõukogu direktiivi 93/13/EMÜ ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 1999/44/EÜ ja millega tunnistatakse kehtetuks nõukogu direktiiv 85/577/EMÜ ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 97/7/EÜ (ELT L 304, 22.11.2011, lk 64).

(70)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 25. oktoobri 2011. aasta direktiiv 2011/83/EL tarbija õiguste kohta, millega muudetakse nõukogu direktiivi 93/13/EMÜ ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 1999/44/EÜ ja millega tunnistatakse kehtetuks nõukogu direktiiv 85/577/EMÜ ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 97/7/EÜ (ELT L 304, 22.11.2011, lk 64).

(71)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 26. juuni 2013. aasta direktiiv 2013/34/EL teatavat liiki ettevõtjate aruandeaasta finantsaruannete, konsolideeritud finantsaruannete ja nendega seotud aruannete kohta ja millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2006/43/EÜ ning tunnistatakse kehtetuks nõukogu direktiivid 78/660/EMÜ ja 83/349/EMÜ (ELT L 182, 29.6.2013, lk 19).

(71)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 26. juuni 2013. aasta direktiiv 2013/34/EL teatavat liiki ettevõtjate aruandeaasta finantsaruannete, konsolideeritud finantsaruannete ja nendega seotud aruannete kohta ja millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2006/43/EÜ ning tunnistatakse kehtetuks nõukogu direktiivid 78/660/EMÜ ja 83/349/EMÜ (ELT L 182, 29.6.2013, lk 19).

(74)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 20. juuni 2019. aasta määrus (EL) 2019/1020 turujärelevalve ja toodete vastavuse kohta ning millega muudetakse direktiivi 2004/42/EÜ ja määruseid (EÜ) nr 765/2008 ja (EL) nr 305/2011 (ELT L 169, 25.6.2019, lk 1).

(74)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 20. juuni 2019. aasta määrus (EL) 2019/1020 turujärelevalve ja toodete vastavuse kohta ning millega muudetakse direktiivi 2004/42/EÜ ja määruseid (EÜ) nr 765/2008 ja (EL) nr 305/2011 (ELT L 169, 25.6.2019, lk 1).

(74a)   Euroopa Parlamendi ja nõukogu 19. oktoobri 2022. aasta määrus (EL) 2022/2065, mis käsitleb digiteenuste ühtset turgu ja millega muudetakse direktiivi 2000/31/EÜ (digiteenuste määrus) (ELT L 277, 27.10.2022, lk 1).

(78)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 26. veebruari 2014. aasta direktiiv 2014/24/EL riigihangete kohta ja direktiivi 2004/18/EÜ kehtetuks tunnistamise kohta (ELT L 94, 28.3.2014, lk 65).

(78)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 26. veebruari 2014. aasta direktiiv 2014/24/EL riigihangete kohta ja direktiivi 2004/18/EÜ kehtetuks tunnistamise kohta (ELT L 94, 28.3.2014, lk 65).

(79)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 26. veebruari 2014. aasta direktiiv 2014/25/EL, milles käsitletakse vee-, energeetika-, transpordi- ja postiteenuste sektoris tegutsevate üksuste riigihankeid ja millega tunnistatakse kehtetuks direktiiv 2004/17/EÜ (ELT L 94, 28.3.2014, lk 243).

(79)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 26. veebruari 2014. aasta direktiiv 2014/25/EL, milles käsitletakse vee-, energeetika-, transpordi- ja postiteenuste sektoris tegutsevate üksuste riigihankeid ja millega tunnistatakse kehtetuks direktiiv 2004/17/EÜ (ELT L 94, 28.3.2014, lk 243).

(1a)   Euroopa Parlamendi ja nõukogu 20. juuni 2019. aasta määrus (EL) 2019/1021 püsivate orgaaniliste saasteainete kohta (ELT L 169, 25.6.2019, lk 45).

(1a)   Euroopa Parlamendi ja nõukogu 4. juuli 2012. aasta direktiiv 2012/19/EL elektri- ja elektroonikaseadmetest tekkinud jäätmete (elektroonikaromude) kohta (ELT L 197, 24.7.2012, lk 38).

(1a)   Euroopa Parlamendi ja nõukogu 17. aprilli 2019. aasta direktiiv (EL) 2019/882 toodete ja teenuste ligipääsetavusnõuete kohta (ELT L 151, 7.6.2019, lk 70).

(1a)   1a Euroopa Parlamendi ja nõukogu 25. novembri 2020. aasta direktiiv (EL) 2020/1828, mis käsitleb tarbijate kollektiivsete huvide kaitsmise esindushagisid ja millega tunnistatakse kehtetuks direktiiv 2009/22/EÜ (ELT L 409, 4.12.2020, lk 1).


ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2024/4032/oj

ISSN 1977-0898 (electronic edition)