Pürotehniliste toodete vaba liikumine ühtsel turul

 

KOKKUVÕTE:

direktiiv 2013/29/EL – ELi eeskirjad pürotehniliste toodete kohta

MIS ON DIREKTIIVI EESMÄRK?

Sellega kehtestatakse eeskirjad, mille eesmärk on saavutada pürotehniliste toodete* vaba liikumine Euroopa Liidu (EL) turul ning tagada samal ajal inimeste tervise kaitse, ohutuse ja keskkonnakaitse kõrge tase.

Sellega muudetakse kehtivaid eeskirju pürotehniliste toodete kohta (direktiiv 2007/23/EÜ), et viia need vastavusse uue õigusraamistikuga – meetmepaketiga turujärelevalve ja vastavushindamiste kvaliteedi parandamiseks.

PÕHIPUNKTID

Direktiivis on kasutusviisi järgi loetletud pürotehniliste toodete kategooriad, mille suhtes seda kohaldatakse.

Direktiiviga ei ole hõlmatud ilutulestikud, mis on tootja poolt oma tarbeks toodetud ja mis on üksnes selles ELi liikmesriigis kasutamiseks heaks kiidetud, kus tootja on asutatud, ja mis jäävad sellesse liikmesriiki.

Direktiivis sätestatakse olulised ohutusnõuded, millele pürotehnilised tooted peavad vastama, et teha need turul kättesaadavaks. Need on loetletud direktiivi I lisas.

Sellega sätestatakse vastavushindamismenetlus, mille käigus tehakse ELi tüübihindamine*. Teavitatud asutus hindab toote konstruktsiooni ja kontrollib ning kinnitab, et selle konstruktsioon vastab käesoleva direktiivi nõuetele.

Sellega kehtestatakse vanuse alampiirid ja muud piirangud pürotehniliste toodete kättesaadavusele.

Liikmesriigid võivad neid vanusepiire tõsta ja piirata täiendavalt mõne pürotehnilise toote üldsusele kättesaadavust avaliku korra, julgeoleku, tervise ja ohutuse ning keskkonnakaitse huvides.

Kõik tarne- ja turustamisahelas osalevad ettevõtjad ja organisatsioonid peavad tagama, et nad teevad turul kättesaadavaks ainult käesoleva direktiiviga vastavuses olevad pürotehnilised tooted. Direktiiviga sätestatakse iga kõnealuses ahelas osaleja kohustused.

Tootjad peavad märkima oma nime, registreeritud ärinime või registreeritud kaubamärgi ja ühenduse võtmiseks kasutatava postiaadressi pürotehnilisele tootele või, kui see ei ole võimalik, pürotehnilise toote pakendile või tootega kaasas olevasse dokumenti. Kontaktandmed esitatakse keeles, mis on lõppkasutajate ja turujärelevalveasutuste jaoks kergesti arusaadav.

Juhised ja ohutusalane teave esitatakse keeles, mis on tarbijate ja teiste lõppkasutajate jaoks kergesti arusaadav liikmesriigis, kus toode turul kättesaadavaks tehakse.

Märgisel kasutatakse selle liikmesriigi ametlikku keelt või keeli, kus pürotehniline toode kättesaadavaks tehakse. Selline märgistus peab sisaldama vähemalt direktiivis nõutavat teavet.

Turujärelevalve eesmärgil peavad tootjad koostama iga toote kohta ELi vastavusdeklaratsiooni vastavalt direktiivi III lisas esitatud näidisele. Sellega kinnitatakse, et toode vastab olulistele ohutusnõuetele. ELi vastavusdeklaratsiooni koostamisega võtab tootja endale seadusliku vastutuse pürotehnilise toote vastavuse eest käesolevas direktiivis sätestatud nõuetele.

Tootjad tagavad, et märgistusel on registreerimisnumber, mille on tootele väljastanud vastavushindamist teostav teavitatud asutus.

Importijad tagavad, et nad lasevad turule ainult käesoleva direktiivi nõuetele vastavaid tooteid. Nad peavad tagama, et:

Nii tootjad kui ka importijad peavad säilitama dokumentatsiooni nende toodete registreerimisnumbrite kohta, mille nad teevad turul kättesaadavaks. Rakendusdirektiiviga 2014/58/EL kehtestatakse pürotehniliste toodete jälgitavuse süsteem.

Direktiivi kohaselt peavad liikmesriigid tagama, et tootjad, importijad, turustajad, jaemüüjad jm võivad pürotehnilisi tooteid turule lasta üksnes siis, kui neid säilitatakse nõuetekohaselt ning kasutatakse eesmärgipäraselt nii, et need ei ohusta inimeste tervist ega ohutust.

Liikmesriigid peavad sätestama eeskirjad karistuste kohta, mida kohaldatakse, kui osapooled direktiivi nõudeid ei järgi. Kõnealused eeskirjad võivad hõlmata kriminaalkaristusi raskete rikkumiste eest.

MIS AJAST EESKIRJU KOHALDATAKSE?

Enamikku direktiivi 2013/29/EL uutest eeskirjadest kohaldatakse alates 1. juulist 2015, kuid eeskirju, mis käsitlevad pürotehniliste toodete kõige ohtlikumate kategooriate (P1-, P2-, T2- ja F4-kategooria) uusi ohutusnõudeid, kohaldatakse alates 4. juulist 2013.

TAUST

Lisateave

PÕHIMÕISTED

Pürotehnilised tooted. Toode, mis sisaldab lõhkeainet või lõhkeainete segu, mis on mõeldud kuumuse, valguse, heli, gaasi või suitsu või nende nähtuste kombinatsiooni saamiseks. Näiteks ilutulestikud, teatri pürotehnilised tooted, süüteseadised ja sõiduki turvapadjad.
ELi tüübihindamine. See on vastavushindamismenetluse osa, mille käigus teavitatud asutus hindab pürotehnilise toote konstruktsiooni ja kontrollib ning kinnitab, et selle konstruktsioon vastab direktiivi 2013/29/EL nõuetele, mida selle suhtes kohaldatakse.

PÕHIDOKUMENT

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 12. juuni 2013. aasta direktiiv 2013/29/EL pürotehniliste toodete turul kättesaadavaks tegemist käsitlevate liikmesriikide õigusaktide ühtlustamise kohta (uuesti sõnastatud) (ELT L 178, 28.6.2013, lk 27–65)

SEONDUVAD DOKUMENDID

Komisjoni teatis, mis on seotud Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2013/29/EL (pürotehniliste toodete turul kättesaadavaks tegemist käsitlevate liikmesriikide õigusaktide ühtlustamise kohta) rakendamisega (liidu ühtlustamisaktide kohaste ühtlustatud standardite pealkirjade ja viidete avaldamine) (ELT C 149, 12.5.2017, lk 1–5)

Komisjoni 16. aprilli 2014. aasta rakendusdirektiiv 2014/58/EL, millega Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2007/23/EÜ alusel kehtestatakse pürotehniliste toodete jälgitavuse süsteem (ELT L 115, 17.4.2014, lk 28–31)

Viimati muudetud: 12.07.2022