Keskkonna ja kliimameetmete programm LIFE (2014-2020)

Kõnealuse määrusega sätestatakse ELi keskkonna- ja kliimamuutuse poliitika põhilise rahastamisprogrammi LIFE viies pakett. Selle põhitähelepanu on suunatud konkreetsetele keskkonna- ja kliimapoliitika prioriteetidele ja tegevusvaldkondadele.

ÕIGUSAKT

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 11. detsembri 2013. aasta määrus (EL) nr 1293/2013, millega luuakse keskkonna- ja kliimameetmete programm (LIFE) ning tunnistatakse kehtetuks määrus (EÜ) nr 614/2007.

KOKKUVÕTE

Keskkonna- ja kliimameetmete rahastamisprogramm („programm LIFE”) aastateks 2014-2020 aitab kaasa säästvale arengule, strateegia „ Euroopa 2020 ” eesmärkide ja sihtide saavutamisele ning teistele liidu asjakohastele keskkonna- ja kliimaalgatustele ning toetab seitsmenda keskkonnaalase tegevusprogrammi rakendamist.

Programmi alla luuakse kaks allprogrammi: keskkonna ja kliimameetmete allprogramm. Lisaks soovitatakse selles edendada suure territoriaalse ulatusega integreeritud projekte, mis hõlmavad üht või mitut piirkonda või linna. Nende eesmärk on rakendada liidu keskkonna- ja kliimapoliitikat õigusaktidel põhinevate strateegiate ja kavade kohaldamise teel ning integreerides kõnealust poliitikat muudesse poliitikavaldkondadesse. Selleks on kavas mobiliseerida täiendavaid rahalisi vahendeid, esmajoones liidu fonde.

Nähakse ette kaks uuenduslikku projektide rahastamisvahendit, mis hõlmavad laenude ja omakapitali kasutamist: komisjon ja Euroopa Investeerimispank (EIP) kaasrahastavad katse korras energiatõhususe vahendi erarahastamise (PF4EE) ja looduskapitali rahastamisvahendit (NCFF).

Kokku on kavas eraldada projektidele vähemalt 81% programmi LIFE vahenditest.

Programmi LIFE põhieesmärgid on muuhulgas:

Keskkonna allprogrammil (75% eelarvest) on kolm prioriteetset valdkonda:

Nimetatud prioriteetsed valdkonnad hõlmavad seitset valdkondlikku prioriteeti: loodus ja bioloogiline mitmekesisus; vesi, sh merekeskkond; jäätmed; ressursitõhusus, sh mullastik ja metsad ning roheline ja ringmajandus; keskkond ja tervis, sh kemikaalid ja müra; õhukvaliteet ja heitkogused, sh linnakeskkond; ning juhtimine ja teave.

Kliimameetmete allprogramm (25% eelarvest) hõlmab kolme prioriteetset valdkonda:

Riiklikud eraldised

Esimese mitmeaastase tööprogrammi jooksul (2014-2017) rakendatakse riiklikke eraldisi ainult „tavapärastes” projektides (st parima tava, tutvustus-, teabe-, teadlikkuse parandamise ja teabe levitamise projektid) ja looduskapitali rahastamisvahendis (NCFF) keskkonna allprogrammi raames. Alates 2018. aastast põhineb projektide valik üksnes nende väärtustel.

Territoriaalne reguleerimisala

Kolmandad riigid võivad osaleda programmis LIFE komisjoniga sõlmitud erikokkuleppe alusel. Programmi LIFE raames võib teatud tingimustel rahastada tegevust väljaspool liitu ning samuti võib teha koostööd rahvusvaheliste organisatsioonidega.

Programmi LIFE eelarve ajavahemikul 2014-2020 on ligi 3456,7 miljonit eurot.

Lisateave:

Euroopa Komisjoni keskkonna peadirektoraadi veebileht programmi LIFE kohta ja esitlus

VIITED

Õigusakt

Jõustunud

Liikmesriikide õigusesse ülevõtmise tähtaeg

Euroopa Liidu Teataja

Määrus (EL) nr 1293/2013

1.1.2014

-

ELT L 347, 20.12.2013

SEONDUVAD ÕIGUSAKTID

Komisjoni 19. märtsi 2014. aasta rakendusotsus 2014/203/EL programmi LIFE mitmeaastase tööprogrammi vastuvõtmise kohta ajavahemikuks 2014-2017 (LT L 116, 17.4.2014).

Viimati muudetud: 16.06.2014