Konkurentsivõimelisem ja tõhusam ELi kaitse- ja julgeolekusektor

Euroopa Komisjon on esitanud ettepanekud Euroopa Liidu (EL) kaitse- ja julgeolekusektori konkurentsivõime parandamiseks.

ÕIGUSAKT

Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele. Konkurentsivõimelisem ja tõhusam kaitse- ja julgeolekusektor [COM(2013) 542 final, 24.7.2013 - Euroopa Liidu Teatajas avaldamata].

KOKKUVÕTE

Euroopa Komisjon on teinud ettepaneku uue strateegia kohta, et parandada Euroopa kaitsetööstuse konkurentsivõimet, uurida, kuidas muude valdkondade, näiteks energeetika, kosmose ja kahesuguse kasutusega tehnoloogiate (tsiviil- ja sõjaliseks kasutuseks) abil tugevdada Euroopa kaitsevõimet ja vähendada liikmesriikide kaitseturgude vahelisi tõkkeid.

Üldiselt on Euroopa Komisjoni tööstuspoliitika eesmärk edendada ELis konkurentsi ja innovatsiooni ning toetada VKEsid. Selle taga on idee rajada ELi ühisele julgeoleku- ja kaitsepoliitikale (ÜJKP) tugev tööstuslik alus, mida raskendab Euroopa riikide kaitse-eelarve enneolematu kärpimine. ÜJKP abil püüab EL ennetada väliskonflikte ja hallata kriise, mis võivad ohustada liidu julgeolekut.

Suurem osa kaitsetööstusest on koondunud kuude ELi liikmesriiki (Saksamaa, Hispaania, Itaalia, Prantsusmaa, Rootsi, ja Ühendkuningriik (1)), kuigi abistavaid seadmeid ja süsteeme tootvaid ettevõtteid leidub üle Euroopa. Euroopa kaitsevaldkonnas on olulisel kohal enam kui 1350 VKEd.

Konkurentsivõime

Euroopa kaitsetööstuse konkurentsivõime parandamiseks esitatud ideed puudutavad kaitsevaldkonna VKEdeparemat juurdepääsu toorainele ja eritoetusele (nt seoses ELi-poolse rahastamisega) ning ELi standardeid ja sertifitseerimist.

Tsiviil- ja militaarkoostöö

Seoses sellega loodetakse rakendada ELi rahastatud teadusuuringute kahese kasutuse potentsiaali, näiteks põhitehnoloogiate alal, mida saab kasutada nii kaitse- kui ka tsiviilvaldkonnas. Komisjoni teise ettepaneku kohaselt peaks EL uurima ühiselt alternatiivseid taastuvenergia allikaid, et aidata ELi liikmesriikidel vähendada relvajõudude energiatarbimist.

Kasu

Kui need ettepanekud ellu viiakse, on sellest kasu nii ELi valitsustel, kaitsesektori ettevõtjatel kui ka maksumaksjatel.

ELi liikmesriikidel tervikuna on loota kasu aja ja raha kokkuhoiust tänu ELi standarditele ja sertifitseerimisele, ülesannete spetsialiseeritud jaotusele, ühistele teadusuuringutele ja hangetele ning samuti tänu energiatõhusamale sõjaväele ja kosmosetaristu tõhusamale kasutamisele.

Viimati muudetud: 15.05.2014



(1) Ühendkuningriik astub Euroopa Liidust välja ja on alates 1. veebruarist 2020 kolmas riik (ELi mittekuuluv riik).