Romade sotsiaalne ja majanduslik integratsioon

Käesoleva nõukogu soovitusega tugevdatakse Euroopa Liidu (EL) 2011. aasta romade integratsiooniraamistikku mittesiduva õigusaktiga, mille eesmärk on anda ELi riikidele juhiseid ning juhtida nende tähelepanu mitmele konkreetsele meetmele, mis on otsustavad romade integratsiooni strateegiate tõhususe suurendamiseks.

ÕIGUSAKT

Nõukogu 9. detsembri 2013. aasta soovitus romade tõhusaks integratsiooniks liikmesriikides võetavate meetmete kohta (ELT C 378, 24.12.2013, lk 1-7).

KOKKUVÕTE

Käesoleva nõukogu soovitusega tugevdatakse Euroopa Liidu (EL) 2011. aasta romade integratsiooniraamistikku mittesiduva õigusaktiga, mille eesmärk on anda ELi riikidele juhiseid ning juhtida nende tähelepanu mitmele konkreetsele meetmele, mis on otsustavad romade integratsiooni strateegiate tõhususe suurendamiseks.

PÕHIKÜSIMUSED

Soovituses käsitletakse järgmisi põhiteemasid:

Hariduse valdkonnas kutsutakse nõukogu soovituses ELi riike üles tagama romadele täielik juurdepääs kvaliteetsele tavaharidusele ning vähendama haridussüsteemist varakult lahkumist kõigil haridustasemetel. See on oluline nii alg- ja keskkoolis kui ka kutsehariduses. Soovituses tuuakse esile mitmesuguseid meetmeid, millest võiks olla palju abi, kui neid hoolikalt kavandada ja rakendada.

Tööhõive valdkonnas rõhutatakse nõukogu soovituses, kui tähtis on romade olukorra parandamiseks tagada romade võrdne kohtlemine juurdepääsul tööturule ning kõrvaldada lõhe romade ja teiste töötajate vahel. Lisaks suunatud meetmetele, nt konkreetsete tööotsijate toetamisele suunatud teenused, võib üldises poliitikakujunduses romade vajadustele tähelepanu pööramine anda märkimisväärseid tulemusi.

Tervishoiu valdkonnas antakse soovituses väga praktilisi juhiseid alates sellest, kuidas tagada romadele juurdepääs üldiselt kättesaadavatele tervishoiu- ja pereplaneerimisteenustele ning marginaliseerunud rahvastikurühmadele suunatud tasuta vaktsineerimiskavadele.

Eluasemete valdkonnas juhitakse soovituses tähelepanu integreeritud lähenemisviisile, ruumilise segregatsiooni kaotamisele ning sotsiaalmajutusele mittediskrimineeriva juurdepääsu edendamisele. Samuti soovitatakse ELi riikides edendada kogukondlikult juhitud kohalikku arengut ja integreeritud territoriaalseid investeeringuid, mida võidakse toetada ka ELi vahenditest.

Mis puutub rahastamisse, rõhutatakse soovituses vajadust eraldada piisavalt vahendeid oma riiklike ja kohalike strateegiate ja tegevuskavade rakendamiseks.

Horisontaalsete küsimuste osas (nt võitlus diskrimineerimisega, roma naiste ja laste kaitse, vaesuse vähendamine, sotsiaalne kaasatus ning mõjuvõimu suurendamine) rõhutatakse nõukogu soovituses rassilise võrdsuse direktiivi (nõukogu direktiiv 2000/43/EÜ) praktilise jõustamise tähtsust kohalikul tasandil ning soovitatakse ELi riikidel kasutada Euroopa Inimõiguste Kohtu asjaomast kohtupraktikat selle kindlakstegemisel, kas asjakohased normid ja tavad on kooskõlas inimõigustega.

Romade õiguste kaitse on lahutamatult seotud tõhusa võitlusega lapstööjõu kasutamise ja lapsi kaasava kerjamise, alaealiste ja sundabielude vastu ning romade mõjuvõimu suurendamisega, et nad saaksid täita oma rolli aktiivsete kodanikena.

Samuti peaks võitluses romade vaesuse ja sotsiaalse tõrjutusega põhirõhk olema üldistel poliitilistel meetmetel. Selles valguses kutsutakse soovituses üles investeerima inimkapitali ja rakendama sotsiaalse ühtekuuluvuse poliitikat ning siduma romade integratsiooni riiklike reformiprogrammidega, esmajoones märkimisväärselt suure roma elanikkonnaga riikides.

Soovituses täpsustatakse veel vajalikke samme romade integratsiooni struktuurimeetmete tõhususe suurendamiseks, sh poliitika järelevalve ja hindamine, kohalikud meetmed, võrdset kohtlemist edendavate asutuste tugevdamine, romade integratsiooni riiklike kontaktpunktide toetamine ja riikidevahelise koostöö laiendamine. Samuti antakse praktilisi juhiseid, kuidas nendes valdkondades paremini edu saavutada.

Kuna käesoleva soovituse eesmärk on suurendada romade integratsioonimeetmete tõhusust ELi riikides ehk toetada riiklike romade integratsioonistrateegiate edukat rakendamist, siis on aruandlus väga tihedalt seotud ELi raamistikuga.

Käesoleva soovitusega seotud meetmete rakendamise kohta liikmesriikide edastatud teave on aluseks romasid käsitlevate riiklike integratsioonistrateegiate rakendamise alaste komisjoni aastaaruannete koostamisel.

TAUST

Roma kogukond on suurim etniline vähemus Euroopas. Komisjon teeb ettepaneku suurendada romade sotsiaalseks ja majanduslikuks integreerimiseks mõeldud vahendite tõhusust pikaajalise lähenemisviisi ning valdkonnaüleste (haridus, tööhõive, tervishoid, eluase jne) meetmete abil.

Viimastel aastatel on EL näidanud ELi riikide suhtes selget poliitilist juhtrolli seoses romade integreerimisega ning on suutnud hoida romade integreerimise teemat nii ELi kui ka ELi riikide tähelepanu keskmes.

2011. aastal võtsid ELi juhid vastu romasid käsitlevate riiklike integratsioonistrateegiate ELi raamistiku. Sellest tulenevalt töötasid kõik ELi riigid välja oma riigis asuva roma kogukonna vajadustele kohandatud romade integratsioonistrateegia. Samuti seati sisse aruandlusmehhanism kohapealsete edusammude hindamiseks. Lisaks on EL sidunud romade integreerimise oma laiema arengukava - Euroopa 2020. aasta strateegiaga. Euroopa Liidu Nõukogu on 2012. aastast esitanud Euroopa poolaasta raames riigipõhistes soovitustes suurema roma elanikkonnaga riikidele ettepanekuid romade integreerimiseks. EL on suutnud tugevdada rahalist toetust romade kaasamisele mitte üksnes 28 ELi riigis (1), vaid ka laienemisprotsessis osalevates riikides, kus romade kaasamise edendamine on jätkuvalt üks peamisi prioriteete vastavalt komisjoni teatisele „Laienemisstrateegia ja peamised ülesanded” .

Samas lasub suurim vastutus liikmesriikidel: nemad suudavad muuta tõrjutud elanikkonnarühmade olukorda. Seega peavad eelkõige liikmesriigid võtma meetmeid romade toetuseks.

Ainus võimalus selle eesmärgini jõudmiseks on kõigi ELi riikide poliitiline otsustavus kõige kõrgemal tasandil. ELi tasandil oli tähtis samm teel romade parema integratsiooni suunas 9. detsembril 2013 ühehäälselt vastuvõetud nõukogu soovitus romade tõhusaks integratsiooniks võetavate meetmete kohta. See lisas uue vahendi õigusalasele ja poliitilisele maastikule, kuid veelgi tähtsam on, et see väljendas kõigi ELi riikide ühist kindlat otsust suurendada oma jõupingutusi jõudmaks tõeliste edusammudeni.

Lisateavet leiate Euroopa Komisjoni õigus- ja tarbijaküsimuste peadirektoraadi veebilehelt „EL ja romad” ning diskrimineerimisvastaseid seadusi käsitlevalt veebilehelt.

SEONDUVAD ÕIGUSAKTID

Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele. Romide sotsiaalne ja majanduslik lõimumine Euroopas (KOM(2010) 133 (lõplik), 7. aprill 2010).

Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele. Aruanne romasid käsitlevate riiklike integratsioonistrateegiate ELi raamistiku rakendamise kohta (COM(2014) 209 final, 2. aprill 2014).

Komisjoni talituste töödokument, kaasdokument teatise juurde: komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele. Aruanne romasid käsitlevate riiklike integratsioonistrateegiate ELi raamistiku rakendamise kohta (SWD(2014) 121 final, 2. aprill 2014).

Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele. Liikumine romasid käsitlevate riiklike integratsioonistrateegiate rakendamise suunas (COM(2013) 454 final, 26. juuni 2013).

Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile ja nõukogule. Laienemisstrateegia ja peamised ülesanded 2013. ja 2014. aastal (COM(2013) 700 final, 16. oktoober 2013).

Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele. Romasid käsitlevad riiklikud integratsioonistrateegiad: ELi raamistiku rakendamise esimesed sammud (COM(2012) 226 final, 21. mai 2012).

Komisjoni talituste töödokument, kaasdokument teatise juurde: komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele. Romasid käsitlevad riiklikud integratsioonistrateegiad: ELi raamistiku rakendamise esimesed sammud (SWD(2012) 133 final, 21. mai 2012).

Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele. Romasid käsitlevate riiklike integratsioonistrateegiate ELi raamistik aastani 2020 (KOM(2011) 173 (lõplik), 5. aprill 2011).

Viimati muudetud: 16.06.2015



(1) Ühendkuningriik astub Euroopa Liidust välja ja on alates 1. veebruarist 2020 kolmas riik (ELi mittekuuluv riik).