Euroopa Strateegiliste Investeeringute Fond

 

KOKKUVÕTE:

määrus (EL) 2015/1017 – Euroopa Strateegiliste Investeeringute Fond, Euroopa investeerimisnõustamise keskus ja Euroopa investeerimisprojektide portaal

MIS ON MÄÄRUSE EESMÄRK?

PÕHIPUNKTID

EFSI eesmärk on toetada strateegilisi investeeringuid põhivaldkondades, nagu taristud, energiatõhusus, taastuvenergia, teadustegevus ja innovatsioon, ning parandada rahastamise kättesaadavust kuni 3000 töötajaga üksustele, keskendudes eelkõige väikestele ja keskmise suurusega ettevõtjatele (VKEd) ja väikestele keskmise turukapitalisatsiooniga ettevõtjatele*. See saavutatakse ELi tagatise abil Euroopa Investeerimispanga (EIP) ja Euroopa Investeerimisfondi (EIF) (mis moodustavad koos Euroopa Investeerimispanga grupi) riskivõtmisvõime suurendamise teel. EFSI üldeesmärk oli mobiliseerida 2020. aasta lõpuks 500 miljardi euro väärtuses täiendavaid investeeringuid.

EFSI juhtimisstruktuur koosneb

Kõlblikkustingimused

EFSIst toetuse saamiseks on kõlblikud projektid, mis

ELi tagatis ja tagatisfond

ELi tagatis on tagasivõtmatu, tingimusteta ja esimesel nõudmisel realiseeritav tagatis EIP-le ja EIFile, mille eesmärk on suurendada suurema riskiga projektide mahtu või toetada muidu täiendavaid projekte. ELi tagatise maksimumsumma on 26 miljardit eurot.

ELi tagatisfond on likviidsuspuhver, millest tuleb EIP grupile maksta EFSI toetusega toimingu makseviivituse korral. Seda rahastatakse ELi eelarvest ja EFSI tagatisega toimingutest saadud tulust.

Euroopa investeerimisnõustamise keskus

Euroopa investeerimisprojektide portaal

See on üldsusele kättesaadav kasutajasõbralik andmebaas, kus on üksikasjalikku teavet ELis praegu ja edaspidi teostatavate investeerimisprojektide kohta.

EFSI pikendamine

EFSI loodi 2015. aastal algselt kolmeks aastaks. Algset määrust (EL) 2015/1017 muudeti 2017. aasta detsembris määrusega (EL) 2017/2396, millega

EFSI-le järgnev programm „InvestEU“

MIS AJAST MÄÄRUSI KOHALDATAKSE?

TAUST

Lisateave:

PÕHIMÕISTED

Keskmise turukapitalisatsiooniga ettevõtjad – ehkki seda mõistet ei ole ELis ühtselt määratletud, loetakse sellisteks keskmise turukapitalisatsiooniga ettevõtjateks neid, kellel on ligikaudu 250–3000 töötajat.
Täiendavus: EFSI kohaldamisel tähendab see mõiste toetust toimingutele, millega kõrvaldatakse turutõrkeid või lahendatakse mitteoptimaalseid investeerimisolukordi ning mida EIP grupi poolt või olemasolevate ELi rahastamisvahendite abil ei oleks üldse või samas ulatuses saavutatud ilma EFSI toetuseta ajavahemikul, mil on võimalik kasutada ELi tagatist.

PÕHIDOKUMENT

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 25. juuni 2015. aasta määrus (EL) 2015/1017, mis käsitleb Euroopa Strateegiliste Investeeringute Fondi, Euroopa investeerimisnõustamise keskust ja Euroopa investeerimisprojektide portaali ning millega muudetakse määrusi (EL) nr 1291/2013 ja (EL) nr 1316/2013 – Euroopa Strateegiliste Investeeringute Fond (ELT L 169, 1.7.2015, lk 1–38)

Määruse (EL) 2015/1017 hilisemad muudatused on algdokumenti lisatud. Käesoleval konsolideeritud versioonil on üksnes dokumenteeriv väärtus.

SEONDUVAD DOKUMENDID

Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, nõukogule, Euroopa Keskpangale, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele, Regioonide Komiteele ja Euroopa Investeerimispangale – Euroopa investeerimiskava: ülevaade ja edasised sammud (COM(2018) 771 final)

Komisjoni talituste töödokument – Euroopa Strateegiliste Investeeringute Fondi, Euroopa investeerimisnõustamise keskuse ja Euroopa investeerimisprojektide portaali hindamine – Lisatud dokumendile „Ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, millega luuakse programm „InvestEU““ (SWD(2018) 316 final)

Komisjoni talituste töödokument – Mõjuhinnang, mis on lisatud dokumendile „Ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, millega luuakse programm „InvestEU““ (SWD(2018) 314 final)

Viimati muudetud: 20.07.2021