Direktiiv 2000/31/EÜ – elektrooniline kaubandus ELis
Direktiiviga kehtestatakse ELis elektroonilise kaubanduse mitmesuguseid külgi käsitlevad standardeeskirjad.
Direktiivi reguleerimisalasse kuuluvad muuhulgas järgmised veebipõhised teenused:
Kõnealuse direktiiviga sätestatakse põhimõte, et nende teenuste pakkujatele kohaldatakse seoses tegevuse alustamise ja teenuste pakkumisega selle ELi riigi õigust, kus on nende registrijärgne tegevuskoht, mitte selle riigi õigust, kus asuvad nende kasutatavad serverid, e-posti aadressid või postkastid.
ELi riikide valitsused peavad tagama, et teenusepakkujad avaldavad põhiteabe oma tegevuse kohta (nimi, aadress, äriregistri number jne) hõlpsalt ja alaliselt kättesaadaval kujul.
Reklaam
ELi riikide valitsused peavad tagama, et reklaam vastab konkreetsetele nõuetele:
Pealesunnitud teated
Pealesunnitud teated e-kirja teel (nn rämpspost) peavad samuti olema selgelt identifitseeritavad. Pealesunnitud teadete e-kirja teel saatmisega tegelevad ettevõtjad peavad korrapäraselt jälgima loobujate registreid, kus võivad end registreerida isikud, kes ei soovi selliseid teateid saada, ja neid respekteerima.
Veebilepingud
Kõigis ELi riikides tuleb elektroonilistele lepingutele anda paberil sõlmitud lepingutega samaväärne õiguslik seisund.
Elektroonilistes lepingutes peab samuti olema selgelt ja arusaadavalt esitatud järgmine teave:
Tarbija peab saama lepingu- ja üldtingimusi säilitada ja printida.
Lisateave: direktiiv 2011/83/EL tarbija õiguste kohta.
Veebipõhised tellimused
Tellimused peavad vastama järgmistele nõuetele:
Lisateave: määrus (EL) 910/2014 e-identimise ja usaldusteenuste kohta.
Olemasolevate õigusaktide jõustamine
Käesolev direktiiv soodustab käitajate iseregulatsiooni ning reguleerimist koostöös valitsustega. See hõlmab näiteks järgmist:
ELi riigid peavad samuti nägema ette kiired ja tõhusad lahendused õiguslikele probleemidele veebikeskkonnas ning tagama tõhusad, proportsionaalsed ja hoiatavad karistused.
Teenusepakkujate vastutus
Veebipõhise teenuse pakkujad, kelle tegevus piirdub pelga edastamise, vahemällu salvestamise või talletamisega, ei vastuta edastatava või talletatava teabe eest, kui nad vastavad konkreetsetele tingimustele. Talletusteenuse osutamisel on teenusepakkujad vastutusest vabad, kui
Riikide valitsused ei tohi kehtestada sellistele vahendajatele üldise iseloomuga jälgimiskohustusi teabe kohta, mida nad saadavad või talletavad, eesmärgiga avastada ja vältida ebaseaduslikku tegevust.
Euroopa Parlamendi ja nõukogu 8. juuni 2000. aasta direktiiv 2000/31/EÜ infoühiskonna teenuste teatavate õiguslike aspektide, eriti elektroonilise kaubanduse kohta siseturul (direktiiv elektroonilise kaubanduse kohta)
Õigusakt |
Jõustunud |
Liikmesriikide õigusesse ülevõtmise tähtaeg |
Euroopa Liidu Teataja |
Direktiiv 2000/31/EÜ |
17.7.2000 |
16.1.2002 |
Euroopa Parlamendi ja nõukogu 27. oktoobri 2004. aasta määrus (EÜ) nr 2006/2004 tarbijakaitseseaduse jõustamise eest vastutavate siseriiklike asutuste vahelise koostöö kohta (tarbijakaitsealase koostöö määrus) (ELT L 364, 9.12.2004, lk 1–11)
Viimati muudetud: 13.10.2015