Maksustamisalane halduskoostöö

 

KOKKUVÕTE:

direktiiv 2011/16/EL koostöö kohta ELi liikmesriikide maksuasutuste vahel

muutmisdirektiiv (EL) 2021/514

MIS ON DIREKTIIVIDE EESMÄRK?

PÕHIPUNKTID

Halduskoostöö direktiiv kehtib kõikide maksude suhtes, välja arvatud järgmised:

Seda muudeti DAC7-ga selgitamaks, et DAC7 alusel vahetatavat teavet saab kasutada käibemaksu ja teiste kaudsete maksude haldamiseks, määramiseks ja kogumiseks.

Asjaomane riiklik ametiasutus peab määrama teabevahetuse keskasutuse, mille ülesandeks on:

Teabetaotluseid tuleb käsitleda järgmiselt.

Teabe kohustuslik automaatne vahetamine

Alates 2015. aastast peavad riiklikud ametiasutused vähemalt kord aastas ja võimaluse korral automaatselt edastama asjaomastele liikmesriikidele teabe teise liikmesriigi residentide järgmiste tulu ja kapitali kategooriate kohta:

Muutmisdirektiiviga (EL) 2021/514 lisatakse ülalpool esitatud loetelule uus litsentsitasude kategooria. Enne 1. jaanuari 2024 peavad liikmesriigid teatama komisjonile vähemalt neli kategooriat, millega seoses edastavad ta pädevad asutused automaatse teabevahetuse teel teiste liikmesriikide pädevatele asutustele teavet kõnealuse teise liikmesriigi residentide kohta. See teave hõlmab maksustamisperioode, mis algavad 1. jaanuaril 2025 või hiljem. Aastast 2017 peavad riiklikud ametiasutused automaatselt edastama asjaomastele liikmesriikidele teavet teise liikmesriigi residentide finantskontode ning piiriüleste eelotsuste ja siirdehinna eelkokkulepete kohta.

Samuti peavad riiklikud ametiasutused direktiivi 2016/881/EL kohaselt alates 2017. aastast automaatselt edastama asjaomastele liikmesriikidele teavet riigipõhiste aruannete kohta, mida on esitanud ELis tegutsevad hargmaised ettevõtted. Need sisaldavad teavet iga maksujurisdiktsiooni kohta, kus see kontsern tegutseb, tulude summa, tulumaksueelse kasumi, tasutud ja kogunenud tulumaksu, töötajate arvu, osa- või aktsiakapitali, jaotamata kasumi ja materiaalse vara andmeid.

Ametiasutustele tuleb aastast 2018 anda juurdepääs ka tegelikke kasusaajaid käsitlevale teabele, mis on kogutud vastavalt ELi rahapesuvastasele õigusaktile (EL) 2015/849 (vt kokkuvõte).

Alates 2020. aastast peavad riiklikud ametiasutused automaatselt esitama teistele liikmesriikidele teavet aruantavate piiriüleste skeemide kohta. Direktiiviga 2020/876 nähti ette võimalus pikendada vahendajate ja asjaomaste maksumaksjate DAC6 (muutmisdirektiiv (EL) 2018/822) kohustuslike avalikustamisnõuete kohaste aruannete tähtaegu maksimaalselt kuus kuud.

Digiplatvormide uued aruandluskohustused

Muutmisdirektiiviga (EL) 2021/514 kehtestatakse ka uued aruandluskohustused ELi ja ELi-välistele digiplatvormidele, kes võimaldavad teatavatel müüjatel olla ühenduses teiste kasutajatega, et teha järgmisi piiriüleseid ja riigisiseseid tegevusi:

ELi digiplatvormid, kes vastavad teatavatele tingimustele enam kui ühes liikmesriigis, saavad valida oma aruandlusnõuete täitmiseks ühe neist liikmesriikidest. ELi-välised digiplatvormihaldurid, kellel on DAC7 kohaselt aruandluskohustus, peavad end ühes liikmesriigis registreerima.

ELi-välised platvormihaldurid võidakse teabe esitamise kohustustest vabastada, kui nad peavad täitma samaväärseid aruandluskohustusi tingimustele vastavas ELi-välises jurisdiktsioonis ja see jurisdiktsioon edastab seda samaväärset teavet konkreetse kokkuleppe kohaselt kõigile asjaomastele ELi liikmesriikidele.

Uus V lisa sisaldab hoolsusmeetmeid, aruandluskohustusi ja teisi reegleid platvormihalduritele.

Omaalgatuslik teave

Riigi ametiasutused peavad omaalgatuslikult esitama teavet teise ELi riigi pädevale asutusele võimalikult kiiresti ja hiljemalt ühe kuu jooksul pärast teabe saamist, kui

Riiklikud ametiasutused:

Kogu riiklike ametiasutuste vahel jagatud teabe suhtes kehtib ametisaladuse hoidmise kohustus.

Riiklikud ametiasutused peavad igal aastal esitama komisjonile teabe automaatse teabevahetuse mahu kohta ja võimaluse korral hindama sellega seotud kulu ja kasu.

Ühisauditid

Muutmisdirektiivis (EL) 2021/514 on uus lõik, mis on pühendatud kahe või enama liikmesriigi vaheliste ühisauditite õigusraamistiku ja põhimõtete selgitamisele. Liikmesriigid on kohustatud need reeglid vastu võtma ja avaldama 31. detsembriks 2023 ning kohaldama neid hiljemalt alates 1. jaanuarist 2024.

MIS AJAST DIREKTIIVI KOHALDATAKSE?

TAUST

PÕHIDOKUMENDID

Nõukogu 15. veebruari 2011. aasta direktiiv 2011/16/EL maksustamisalase halduskoostöö kohta ja direktiivi 77/799/EMÜ kehtetuks tunnistamise kohta (ELT L 64, 11.3.2011, lk 1–12)

Direktiivi 2011/16/EL hilisemad muudatused on algdokumenti lisatud. Käesoleval konsolideeritud versioonil on üksnes dokumenteeriv väärtus.

Nõukogu 22. märtsi 2021. aasta direktiiv (EL) 2021/514, millega muudetakse direktiivi 2011/16/EL maksustamisalase halduskoostöö kohta (ELT L 104, 25.3.2021, lk 1–26)

Viimati muudetud: 06.12.2021