Tarbijakaitse – esindushagid

 

KOKKUVÕTE:

direktiiv (EL) 2020/1828, mis käsitleb tarbijate kollektiivsete huvide kaitsmise esindushagisid ja millega tunnistatakse kehtetuks direktiiv 2009/22/EÜ

MIS ON DIREKTIIVI EESMÄRK?

See annab Euroopa Liidu (ELi) liikmesriikide määratud organisatsioonidele või avaliku sektori asutustele õiguse taotleda tarbijate rühmade nimel ettekirjutusi või õiguskaitsemeetmeid esindushagide (sealhulgas piiriüleste esindushagide) kaudu. See hõlmab hüvitiste taotlemist kauplejatelt, kes rikuvad tarbijaõigusi sellistes valdkondades nagu finantsteenused, reisimine ja turism, energeetika, tervishoid, telekommunikatsioon ja andmekaitse, kui see on asjakohane ning ELi või liikmesriigi õigusaktides ettenähtud.

Kuna tarbijate kollektiivseid huve saab tulemuslikult ja tõhusalt kaitsta nii kohtumenetluses kui ka haldusmenetluses, jääb liikmesriikidele valikuvabadus, kas kasutada esindushagi puhul kohtumenetlust, haldusmenetlust või mõlemat, sõltuvalt asjaomasest õigusvaldkonnast või majandussektorist.

PÕHIPUNKTID

Pädevad üksused

Liikmesriigid määravad üksused, kellel võimaldatakse esitada esindushagisid tarbijate nimel (pädevad üksused).

Muusse liikmesriiki kui määrav riik (piiriüleste) esindushagide esitamiseks peab pädev üksus:

Liikmesriigid võivad kohaldada eespool nimetatud kriteeriume ka eelnevalt määratud pädevate üksuste suhtes, kellel on võimalus esitada riigisisese hagi (määravas liikmesriigis). Liikmesriigid võivad konkreetse riigisisese esindushagi esitamiseks määrata pädevaid üksusi ad hoc-põhimõttel.

Euroopa Komisjon avaldab veebiportaalis piiriüleste toimingute jaoks määratud pädevate üksuste loetelu, mida ajakohastab vastavalt vajadusele.

Ettekirjutused

Ettekirjutus on ajutine või lõplik meede tava lõpetamiseks või keelustamiseks. Mõlemat saab kasutada olemasoleva tava peatamiseks või peatselt kasutusele võetava tava keelustamiseks. See võib sisaldada ka (sõltuvalt liikmesriigi õigusest) kohustust avaldada kohtu otsus või korrigeeriv avaldus.

Pädev üksus ei pea tõendama rikkumisest mõjutatud tarbijale tekkinud tegelikku kahju ega kaupleja tahtlikkust või hooletust.

Õiguskaitsevahend

Õiguskaitsemeetme kohaselt peab kaupleja pakkuma õiguskaitsevahendeid, näiteks hüvitamist, parandamist, asendamist, hinnaalandust, lepingu lõpetamist või tasutud hinna tagasimaksmist, kui see on asjakohane ning ELi või liikmesriigi õiguses ette nähtud.

Liikmesriigid tagavad, et:

Nende õiguskaitsevahenditega ei piirata mingeid täiendavaid õiguskaitsevahendeid, mida esindushagis ette ei nähtud.

Huvide konflikti vältimiseks, kui õiguskaitsevahendeid rahastab kolmas isik, peavad sellist rahastamist lubavad liikmesriigid eelkõige tagama, et:

Kokkulepped

Liikmesriigid tagavad, et:

Menetluskulud

Karistused

Liikmesriigid

Kehtetuks tunnistamine

Direktiiviga (EL) 2020/1828 tunnistatakse kehtetuks direktiiv 2009/22/EÜ (vt kokkuvõte) alates 25. juunist 2023.

MIS AJAST DIREKTIIVI KOHALDATAKSE?

See jõustus 24. detsembril 2020. See peab liikmesriikides jõustuma hiljemalt 25. detsembriks 2022 ja kehtima alates 25. juunist 2023.

TAUST

Direktiiv kuulub paketti „Uued võimalused tarbijatele“.

Lisateave

PÕHIDOKUMENT

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 25. novembri 2020. aasta määrus (EL) 2020/1828, mis käsitleb tarbijate kollektiivsete huvide kaitsmise esindushagisid ja millega tunnistatakse kehtetuks direktiiv 2009/22/EÜ (ELT L 409, 4.12.2020, lk 1–27)

Direktiivi 2020/1828/EL hilisemad muudatused on algdokumenti lisatud. Käesoleval konsolideeritud versioonil on üksnes dokumenteeriv väärtus.

Viimati muudetud: 02.05.2023