ELi Alpi piirkonna strateegia

KOKKUVÕTE:

komisjoni teatis COM(2015) 366 final – Alpi piirkonna jõukuse suurendamine

KOKKUVÕTE

MIS ON TEATISE EESMÄRK?

Aitamaks Alpi piirkonnal toime tulla erinevate majanduslike, demograafiliste ja keskkonnaalaste probleemidega, esitatakse Euroopa Komisjoni teatises ELi Alpi piirkonna strateegia. See hõlmab tegevuskava, mille eesmärk on edendada piirkonna jätkusuutlikku majanduslikku ja sotsiaalset jõukust.

PÕHIPUNKTID

ELi Alpi piirkonna strateegia on neljas ELi makropiirkondlik strateegia*. See puudutab seitset riiki ja 48 piirkonda, sealhulgas:

viis ELi riiki: Austria, Prantsusmaa, Saksamaa, Itaalia ja Sloveenia

kaks kolmandat riiki: Liechtenstein ja Šveits.

Probleemid

Alpi piirkond seisab silmitsi mitme probleemiga, mis vajavad ühist lahendust:

demograafilised suundumused: vananemine, hõre asustus mägipiirkondades ja uued rändemudelid (st elanikkonna väljaränne maapiirkondadest linnapiirkondadesse puuduliku taristu tõttu);

suur haavatavus kliimamuutuse suhtes ja selle mõju keskkonnale, elurikkusele ja elanike elutingimustele;

eriline geograafiline asukoht transiidipiirkonnana Euroopas;

energianõudluse juhtimine;

hooajalise tegevuse väga suur osakaal, eriti turismipiirkondades;

märkimisväärne sotsiaalne ja majanduslik ebavõrdsus piirkonna erinevate alade vahel.

Strateegia eesmärgid: kolm temaatilist ja üks horisontaalne meede

Nende probleemide ületamiseks läheb vaja tõhusamat koostööd piirkondade ja riikide vahel. Sellest tulenevalt on strateegia üles ehitatud kolmele temaatilisele tegevusele suunatud eesmärgile.

Temaatilised meetmed

1.

Töövõimalustele õiglase juurdepääsu pakkumine ja piirkonna kõrgele konkurentsivõimele tuginemine, hoogustades majanduskasvu ja innovatiivsust. Selle valdkonna meetmed võivad hõlmata Alpi toodete ja teenustega seotud teadusuuringuid ja innovatiivseid lähenemisviise piirkonna jätkusuutlikkuse tugevdamiseks.

2.

Sisemise ja välise juurdepääsu ja transpordiühenduse tagamine kõigile piirkonna elanikele. Need meetmed on mõeldud parema liikuvuse edendamiseks, kasutades erinevaid alternatiivseid transpordivõimalusi (ühendvedusid ja koostalitlusvõimet) reisijate ja kaubaveo puhul ning interneti ja telefoniühenduse kättesaadavuse laiendamist kõrvalistes piirkondades.

3.

Piirkonna muutmine keskkonnasäästlikuks ja atraktiivseks, koondades ühised vahendid, et

säilitada keskkonna- ja kultuuripärandit;

edendada töökindlate energialahenduste jätkusuutlikku tootmist.

Lisaks on veel ka neljas valdkonnaülene eesmärk, mis hõlmab makropiirkondlike strateegiate kindlapõhjalise juhtimismudeli loomist koostöö tõhustamiseks. Seoses sellega tegutseb komisjon sõltumatu nõustajana ja tagab strateegia koordineerimise koostöös osalevate riikide ja piirkondadega ning kooskõlas subsidiaarsuse põhimõttega.

Rakendamine ja ELi lisandväärtus

ELi Alpi piirkonna strateegia eesmärk on pakkuda koostööraamistikku seal, kus makropiirkondlikke teemasid saab üheskoos käsitleda suurema sidususe saavutamiseks, ning samuti kaasata rohkem osalejaid erinevatelt tasanditelt kõikides asjaomastes piirkondades.

Samuti soovib ELi Alpi piirkonna strateegia luua uusi sidemeid suurlinna- ja mägialade vahel (sh vahepealsed alad).

Strateegia tugineb samadele olulisematele põhimõtetele, mis kohalduvad olemasolevatele makropiirkondlikele strateegiatele ja mille kohaselt ei tule

ühtegi uut ELi rahastamisvahendit,

ühtegi täiendavat ELi ametlikku struktuuri,

ühtegi uut ELi õigusakti.

Samuti tugineb see kooskõlastatud lähenemisele, koostoimele ja ELi rahastamisvahendite tõhusamale kasutamisele ning muudele finantsinstrumentidele.

Strateegia mobiliseerib ja koondab ELi 2014.–2020. aasta regionaalpoliitika programmid (lähtudes ELi struktuuri- ja investeerimisfondidest) ning muud asjakohased piirkondlikud ja riiklikud poliitikaraamistikud.

PÕHIMÕISTED

* Makropiirkondlik strateegia on integreeritud raamistik, mis käsitleb teatud geograafilise piirkonna ühiseid probleeme.

Praegu on ELi makropiirkondlikke strateegiaid neli:

ELi Alpi piirkonna strateegia.

TAUST

ÕIGUSAKT

Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele seoses Euroopa Liidu Alpi piirkonna strateegiaga (COM(2015) 366 final, 28.7.2015)

SEONDUVAD ÕIGUSAKTID

Komisjoni talituste töödokument. Tegevuskava. Järgmise dokumendi kaasdokument: komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele seoses Euroopa Liidu Alpi piirkonna strateegiaga SWD(2015) 147 final, 28.7.2015)

19. ja 20. detsembri 2013. aasta Euroopa Ülemkogu järeldused

Viimati muudetud: 16.11.2015