Euroopa Kaitseagentuur (alates 2011)

Euroopa Kaitseagentuur (EDA) toetab nõukogu ja liikmesriike nende püüdlustes parandada Euroopa Liidu kaitsevõimet ning toetada Euroopa julgeoleku- ja kaitsepoliitikat, tehes kindlaks operatiivvajadused, tugevdades Euroopa Liidu tööstuslikku ja tehnoloogilist baasi ning edendades teadusuuringuid ja tõhusat hanketegevust sõjanduse valdkonnas.

ÕIGUSAKT

Nõukogu 12. juuli 2011. aasta otsus 2011/411/ÜVJP, milles määratakse kindlaks Euroopa Kaitseagentuuri põhikiri, asukoht ja töökord ning tunnistatakse kehtetuks ühine seisukoht 2004/551/ÜVJP.

KOKKUVÕTE

Euroopa Kaitseagentuur (EDA) loodi 2004. aastal kaitsevõime arendamise, teadusuuringute, hangete ja relvastuse alase agentuurina, et toetada nõukogu ja liikmesriike nende püüdlustes parandada Euroopa Liidu kaitsevõimet.

Agentuur tagab õigusliku ja institutsioonilise raamistiku, võimaldamaks Euroopa Liidu (EL) liikmesriikide koostööd sõjalise võime arendamises seoses ELi ühise välis- ja julgeolekupoliitika (ÜVJP) ning eelkõige ÜKJP-ga.

Lissaboni lepinguga viidi Euroopa Liidu lepingusse (artikkel 45; vt ka artikli 42 lõiget 3) sisse erisäte EDA kohta. Selle tulemusena võttis nõukogu 2011. aasta juulis vastu otsuse 2011/411/ÜVJP, millega asendati EDA aluseks olnud esialgne õigusakt.

Ülesanded

Agentuuri ülesanded on

Agentuur on samuti valmis toetama nõukogu otsusel alalist struktureeritud koostööd.

Agentuuri missioon ei piira liikmesriikide pädevust kaitseküsimustes.

Juhtimine

Agentuuri peakontor asub Brüsselis ja agentuur tegutseb nõukogu poliitilise järelevalve all.

EDA otsustusorgan on juhtorgan, kuhu kuuluvad igast liikmesriigist üks esindaja ja Euroopa Komisjoni esindaja (hääleõiguseta). Juhtorgan tuleb kaitseministrite tasandil kokku vähemalt kaks korda aastas ning lisaks veel eraldi erikoosseisus, kuhu kuuluvad näiteks teadusuuringute ja tehnoloogia valdkonna või kaitsepoliitika juhid. EDAs osalevad kõik ELi riigid peale Taani.

EDA tegevust juhib liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja, kes moodustab EDA ja nõukogu vahelüli. Tegevjuht vastutab funktsionaalsete üksuste järelevalve ja koordineerimise eest.

Rahastamine

Agentuuri tegevuskulud katavad agentuuris osalevad liikmesriigid proportsionaalselt nende RKT-ga. Üksikprojekte rahastavad eraldi osalevad liikmesriigid.

Suhted kolmandate riikidega

Agentuur võib luua koostöösuhteid kolmandate riikidega. Samuti võib agentuur teha koostööd rahvusvaheliste organisatsioonidega nagu Euroopa Kosmoseagentuur (ESA) või Relvastuskoostöö Organisatsioon (OCCAR).

VIITED

Õigusakt

Jõustunud

Liikmesriikide õigusesse ülevõtmise tähtaeg

Euroopa Liidu Teataja

Nõukogu otsus 2011/411/ÜVJP

13.7.2011

-

ELT L 183, 13.7.2011

Viimati muudetud: 18.06.2014