Romade integratsioon võrdse kohtlemise kontekstis

 

KOKKUVÕTE

2013. aastal vastu võetud nõukogu soovituses kutsutakse üles võtma meetmeid erinevates valdkondades (sh diskrimineerimisvastaseid meetmeid), et tugevdada romade – Euroopa suurima etnilise vähemuse – integratsiooni.

MIS ON SOOVITUSE EESMÄRK?

Soovitus väljendab kõigi ELi riikide ühist kindlat poliitilist otsustavust suurendada oma jõupingutusi

võitluses sotsiaalse tõrjutuse ja diskrimineerimise vastu ning

jõudmaks tõeliste edusammudeni romade integratsiooni edendamisel hariduse, tööhõive, tervishoiu ja eluaseme valdkonnas.

PÕHIPUNKTID

Konkreetselt diskrimineerimise valdkonnas kutsutakse soovituses ELi riike üles

kohaldama täielikult direktiivis 2000/43/EÜ sätestatud raamistikku rassilise või rahvusliku päritolu alusel diskrimineerimise vastu võitlemiseks. Euroopa Inimõiguste Kohtu praktika on võrdlusaluseks selle kindlakstegemisel, kas õigusnormid ja tavad on kooskõlas inimõigustega;

rakendama nii piirkondlikul kui ka kohalikul tasandil romade desegregatsiooni meetmeid (st tegutsema erinevate rahvastikurühmade eraldatuse kõrvaldamiseks). Sellised meetmed peaksid olema suunatud inimõiguste kaitsele ning nendega peaksid kaasnema asjaomased koolitus- ja teabeprogrammid kohaliku tasandi avalikele teenistujatele, asjaomastele kodanikuühiskonna rühmadele ja romadele endile;

tagama, et väljatõstmise korral järgitakse täiel määral ELi õigust ning samuti teisi rahvusvahelisi, näiteks Euroopa inimõiguste konventsioonist tulenevaid inimõigusalaseid kohustusi;

võtma meetmeid, et võidelda romade diskrimineerimise ja nendega seotud eelarvamuste vastu kogu ühiskonnas:

suurendada romade integratsiooni eelistega seotud teadlikkust roma kogukondade ja üldsuse seas;

suurendada üldsuse teadlikkuse sellest, milliste probleemidega romad silmitsi seisavad, käsitledes seda asjaomastes õppekavades ja õppematerjalides;

võidelda romadevastase retoorika ja vihkamist õhutavate avalduste vastu, mis õhutavad diskrimineerimist ja eelarvamusi.

Järelevalve ja hindamine

ELi riigid peavad tegema järelevalvet romasid käsitlevate riiklike integratsioonistrateegiate või üldisema sotsiaalse kaasatuse poliitika raames võetavate meetmete üle ja hindama nende tõhusust.

Seda saab teha eesmärkide kindlaksmääramise või kvalitatiivsete ja kvantitatiivsete andmete kogumise teel võetud meetmete sotsiaalse ja majandusliku mõju kohta.

ELi Põhiõiguste Amet (FRA) on töötanud välja romade mitmeaastase programmi (2012–2020). FRA koostab korrapäraselt aruandeid tehtud edusammude kohta ning jagab ELi riikidele ja institutsioonidele kogu EList kogutud andmetele tuginevaid tõenduspõhiseid nõuandeid.

Aruandlus ja järelmeetmed

ELi riigid on kohustatud teatama komisjonile mis tahes käesoleva soovituse kohaselt võetud meetmetest 1. jaanuariks 2016. Seejärel tuleb seda teavet esitada igal aastal.

Komisjon tagab omakorda, et saadud teave on aluseks romasid käsitlevate riiklike integratsioonistrateegiate rakendamise alaste aastaaruannete koostamisel.

Samuti kasutatakse seda teavet Euroopa poolaasta protsessis majanduspoliitika koordineerimiseks. Euroopa poolaasta kontekstis on nõukogu esitanud 2012. aastast riigipõhiseid soovitusi viiele suure romade kogukonnaga riigile (Bulgaaria, Rumeenia, Slovakkia, Tšehhi Vabariik ja Ungari).

TAUST

ÕIGUSAKT

Nõukogu 9. detsembri 2013. aasta soovitus romade tõhusaks integratsiooniks liikmesriikides võetavate meetmete kohta (ELT C 378, 24.12.2013, lk 1–7)

SEONDUVAD ÕIGUSAKTID

Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele „Romasid käsitlevate riiklike integratsioonistrateegiate ELi raamistik aastani 2020” (KOM(2011) 173 (lõplik), 5.4.2011)

Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele „Aruanne romasid käsitlevate riiklike integratsioonistrateegiate ELi raamistiku rakendamise kohta (2015)” (COM(2015) 299 final, 17.6.2015)

Nõukogu 29. juuni 2000. aasta direktiiv 2000/43/EÜ, millega rakendatakse võrdse kohtlemise põhimõte sõltumata isikute rassilisest või etnilisest päritolust (EÜT L 180, 19.7.2000, lk 22–26)

Romasid käsitlevate riiklike integratsioonistrateegiate ELi raamistik aastani 2020. Nõukogu järeldused (ELT C 258, 2.9.2011, lk 6–9)

Viimati muudetud: 26.10.2015