Vastupanuvõime suurendamine arengumaades

KOKKUVÕTE:

komisjoni teatis COM(2012) 586 final – ELi lähenemisviis vastupanuvõimele: õppetunnid toidukriisidest

KOKKUVÕTE

MIS ON TEATISE EESMÄRK?

Teatise eesmärk on võtta õppust sellest piirkonnast saadud õppetundidest, et tõhustada ELi panust katastroofidele vastuvõtlike ja ebakindlate riikide haavatavuse vähendamisel, lisades keskse eesmärgina vastupanuvõime* kontseptsiooni.

PÕHIPUNKTID

ELi reageerimine Aafrika toidukriisidele

Pärast toidukriise Aafrikas reageeris EL humanitaar- ja arenguabiga. Lisaks elude päästmisele hõlmas see abi ka taastumisprotsessile kaasaaitamist, näiteks tänu seemnete ja tööriistade jagamisele ning veevarude paremale haldamisele.

Pikaajalised vastupanuvõime strateegiad aitavad asjaomastel riikidel ja kogukondadel taastuda ning arendada suutlikkust toimetulekuks tulevaste kriisidega.

Vastupanuvõime algatused SHARE* ja AGIR* annavad tunnistust humanitaar- ja arenguabi koostoime paranemisest. Lühiajaline abi paraneb siis, kui tunnustatakse, et hädaabi, taastus- ja arenguabi (LRRD) on omavahel ühendatud. EL võib pühenduda pikemas perspektiivis peamistele toidualase ebakindluse põhjustele, taastades elatisallikad, tugevdades sotsiaalkaitset ja katastroofide ohjamise süsteeme ning parandades toitumist.

Need meetmed keskenduvad toiduga kindlustatusele ja toidukriisidele Sahara-taguses Aafrikas. Sellist lähenemisviisi saaks kohaldada siiski teistele piirkondadele ja haavatavuse liikidele, näiteks piirkondadele, mida ohustavad:

See keskendub kolmele peamisele küsimusele.

Teatises esitatakse kümnepunktiline kava, et suurendada vastupanuvõimet, sealhulgas edendada dialoogi kolmandate riikidega selliste kättesaadavate suhtluskanalite kaudu nagu ÜRO ning rikaste ja arenevate riikide G8 ja G20 foorumid. Kava konsolideeriti ja seda laiendati vastupanuvõime tegevuskavas kriisialdistes riikides 2013–2020, milles kutsutakse ELi ja ELi riike üles:

TAUST

Sahelis ja Aafrika Sarve piirkonnas korduvad toidu- ja toitumiskriisid mõjutavad miljoneid inimesi ning nende tagajärjel levib laialdaselt näljahäda ja inimesed elavad alalises vaesuses. Selles olukorras tõuseb teravalt esile vajadus pikaajalise ja süsteemse lähenemisviisi järele haavatavate riikide ja elanikkondade vastupanuvõime suurendamiseks.

PÕHIMÕISTED

* Vastupanuvõime – üksikisiku, majapidamise, kogukonna, riigi või piirkonna võime pidada vastu stressile ja šokile, nendega kohaneda ja neist kiiresti taastuda

* SHARE – Aafrika Sarve vastupanuvõime toetamine

* AGIR – Saheli vastupanuvõime algatuse ülemaailmne liit

ÕIGUSAKT

Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile ja nõukogule. ELi lähenemisviis vastupanuvõimele: õppetunnid toidukriisidest (COM(2012) 586 final, 3.10.2012)

SEONDUVAD ÕIGUSAKTID

Nõukogu 28. mai 2013. aasta järeldused seoses ELi lähenemisviisiga vastupanuvõimele

Komisjoni talituste töödokument. Vastupanuvõime tegevuskava kriisialdistes riikides 2013–2020 (SWD(2013) 227 final, 19.6.2013)

Viimati muudetud: 25.11.2015