ELi ning Colombia, Peruu ja Ecuadori vaheline kaubandusleping
KOKKUVÕTE:
otsus 2012/735/EL ELi ja selle liikmesriikide ning Colombia ja Peruu vahelise kaubanduslepingu allkirjastamise kohta
ELi ja selle liikmesriikide ning Colombia ja Peruu vaheline kaubandusleping
otsus (EL) 2016/2369 ELi ja ELi liikmesriikide ning Colombia ja Peruu vahelisele kaubanduslepingule Ecuadori kõnealuse lepinguga ühinemise arvesse võtmiseks lisatud ühinemisprotokolli allkirjastamise ja selle ajutise kohaldamise kohta
ELi ja ELi liikmesriikide ning Colombia ja Peruu vahelisele kaubanduslepingule Ecuadori kõnealuse lepinguga ühinemise arvesse võtmiseks lisatud ühinemisprotokoll
MIS ON OTSUSTE JA KAUBANDUSLEPINGU EESMÄRK?
- Otsusega 2012/735/EL kiidetakse heaks ühelt poolt Euroopa Liidu (EL) ja ELi liikmesriikide ning teiselt poolt Colombia ja Peruu vahelise kaubanduslepingu sõlmimine ELi nimel.
- ELi ning Colombia ja Peruu vahelise kaubanduslepingu eesmärk on mõlemapoolne turgude avamine ning lepingupartneritevaheliste kaubandussuhete stabiilsuse suurendamine. Sellega nähakse ette järkjärguline vastastikune liberaliseerimine ambitsioonikas ja tasakaalustatud vabakaubanduspiirkonnas.
- Otsusega (EL) 2016/2369 võetakse vastu kaubanduslepingule lisatud Ecuadori ühinemisprotokoll, mis sisaldab kõiki asjakohaseid eeskirju Ecuadori ühinemise arvesse võtmiseks.
- Kaubanduslepingu üldine eesmärk on edendada kahe piirkonna vahelist kaubandust ja investeeringuid, integreerida tootmise väärtusahelad* ning soodustada kohalike ettevõtete arengut piirkondlikul turul, et nad suudaksid konkureerida ka rahvusvahelisel tasandil.
PÕHIPUNKTID
Kaubanduslepingu eelised partneritele
- Kaubanduslepingu peamine eelis on tagada stabiilsed ja prognoositavad tingimused, mis annavad ettevõtetele kauplemiseks ja investeerimiseks suurema kindluse. Tänu kaubanduslepingule avanevad mõlema poole ettevõtetele ja tarbijatele märkimisväärsed võimalused.
- Täiendav kasu:
- kaupade, teenuste, riigihangete ja investeeringute avatud turg;
- üleminekuaja lõpus säästetakse aastas 500 miljonit eurot imporditollimaksudelt (maksud, mida tolliasutused koguvad impordi korral ning mis põhinevad kaupade väärtusel või muudel kriteeriumidel, nagu näiteks kaal);
- paremad kaubandustingimused, mis saavutatakse lihtsustatud menetluste (näiteks päritolureeglid, hügieeni- ja taimekaitsetingimused, tolliprotseduurid), konkurentsi soodustamise, suurema läbipaistvuse ja intellektuaalomandiõiguste kaitse tagamise abil;
- läbipaistvam ettevõtluskeskkond, mis teeb ettevõtjate ja eraisikute elu lihtsamaks;
- uus koostöö konkurentsivõime, uuendustegevuse, tootmise moderniseerimise, kaubanduse hõlbustamise ja tehnoloogiasiirde alal.
- Samuti loodetakse kaubanduslepinguga soodustada Andide piirkonna riikide piirkondlikku integratsiooni. Seoses sellega jõudsid 2014. aasta juulis lõpule läbirääkimised Ecuadori ühinemise üle kaubanduslepinguga, mille tulemuseks on selle liitumine 2017. aasta jaanuaris.
- Andide Ühenduse liikmel Boliivial on samuti võimalus taotleda kaubanduslepinguga liitumist.
Inimõigused ja säästev areng
Kaubanduslepingus peetakse oluliseks inimõiguste ja õigusriigi põhimõtete austamist. Samuti sisaldab kaubandusleping sätteid säästva arengu edendamiseks tööõiguste ja keskkonnakaitse rahvusvaheliste konventsioonide rakendamise kaudu. Nende kohustuste täitmist jälgib muu hulgas süstemaatiliselt ka kodanikuühiskond.
Kaubanduslepingu rakendamine
- Peruus annab kaubandusleping olulise võimaluse kohalike põllumajandus- ja kalandussaaduste ekspordiks (üks kolmandik kogu riigi ekspordist ELi). EL on Peruu suurim investor, kelle investeeringud on seotud peamiselt sidesektori, maavarasid kaevandavate tööstuste, panganduse ja rahandusega.
- Colombia saab tänu kaubanduslepingule mitmekesistada eksporti ELi, mille tulemusena hakatakse lisaks põllumajandus- ja kalandussaadustele eksportima ka Colombia tööstustooteid. EL kuulub Colombia suurimate investorite hulka ning on investeeringute kaudu seotud peamiselt põllumajanduse, kütusevaldkonna ja kaevandamisega.
- „ELi ning Colombia ja Peruu vahelise kaubanduslepingu rakendamise viienda iga-aastase aruande“ kohaselt on kaubanduslepingu tulemused jäänud positiivseks. Sellel on olnud kaubandusele stabiliseeriv mõju vaatamata kaubahindade langusele ja see edendab jätkuvalt kaubanduse mitmekesistumist. Kaubandusleping on avanud sektoreid ELi investeeringutele ja andnud investoritele suurema õiguskindluse edaspidiste poliitiliste muutuste suhtes. See on julgustanud mikro-, väikeseid ja keskmise suurusega ettevõtteid tegelema kahepoolse kaubandusega osapoolte vahel peamiselt tänu tariifsetele soodustustele ja tolli tõhusale tööle. Põllumajandustoodete eksport moodustab nüüd peaaegu poole kogu ekspordist ELi. Leping on mõjunud positiivselt ELiga kauplevatele sektoritele tööhõive, heaolu, vaesuse vähendamise ja informaalse tegevuse alal. Lepingu täielik rakendamine jääb siiski prioriteediks, et pakkuda täiendavat kasu asjaomastele ettevõtjatele ja tarbijatele. Siiski on veel vaja tööd teha sanitaar- ja fütosanitaarküsimustes seoses ühtlustatud menetlustega (tunnistused ja eelnimekirjad) ning kaubanduse ja säästva arenguga seotud küsimustes, eriti keskkonna, inimõiguste ja töötajate õiguste alal.
JÕUSTUMISE KUUPÄEV
- Kaubanduslepingut Peruuga kohaldatakse ajutiselt alates 1. märtsist 2013 ja Colombiaga alates 1. augustist 2013. Täielikult jõustub see pärast seda, kui liikmesriigid on selle ratifitseerinud.
- Kaubanduslepingut Ecuadoriga kohaldatakse ajutiselt alates 1. jaanuarist 2017. Täielikult jõustub see pärast seda, kui liikmesriigid on selle ratifitseerinud.
- Otsust 2012/735/EL kohaldatakse alates 31. maist 2012.
- Otsust 2016/2369/EL kohaldatakse alates 11. novembrist 2016.
TAUST
Lisateave:
PÕHIMÕISTED
Väärtusahel: mitmesugused äriga seotud tegevused, mille käigus tekib ettevõtte klientideni jõudev väärtus. Toote käsitlemise või töötlemise tulemusena suureneb selle väärtus väärtusahela igas lülis.
PÕHIDOKUMENDID
Nõukogu 31. mai 2012. aasta otsus 2012/735/EL ühelt poolt Euroopa Liidu ja selle liikmesriikide ning teiselt poolt Colombia ja Peruu vahelise kaubanduslepingu Euroopa Liidu nimel allkirjastamise ja selle ajutise kohaldamise kohta (ELT L 354, 21.12.2012, lk 1–2)
Ühelt poolt Euroopa Liidu ja selle liikmesriikide ning teiselt poolt Colombia ja Peruu vaheline kaubandusleping (ELT L 354, 21.12.2012, lk 3–2607)
Lepingu järjestikused muudatused on alusdokumenti lisatud. Käesoleval konsolideeritud versioonil on üksnes dokumenteeriv väärtus.
Nõukogu 11. novembri 2016. aasta otsus (EL) 2016/2369 ühelt poolt Euroopa Liidu ja selle liikmesriikide ning teiselt poolt Colombia ja Peruu vahelisele kaubanduslepingule Ecuadori kõnealuse lepinguga ühinemise arvesse võtmiseks lisatud ühinemisprotokolli liidu nimel allkirjastamise ja selle ajutise kohaldamise kohta (ELT L 356, 24.12.2016, lk 1–2)
Ühelt poolt Euroopa Liidu ja selle liikmesriikide ning teiselt poolt Colombia ja Peruu vahelisele kaubanduslepingule Ecuadori kõnealuse lepinguga ühinemise arvesse võtmiseks lisatud ühinemisprotokoll (ELT L 356, 24.12.2016, lk 3–1456)
SEONDUVAD DOKUMENDID
Komisjoni aruanne Euroopa Parlamendile, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele vabakaubandusepingute rakendamise kohta 1. jaanuar 2018 – 31. detsember 2018 (COM(2019) 455 final, 14.10.2019)
Komisjoni talituste töödokument – Üksikud aruanded ja infolehed ELi vabakaubanduslepingute rakendamise kohta – Lisatud dokumendile „Komisjoni aruanne Euroopa Parlamendile, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele vabakaubanduslepingute rakendamise kohta 1. jaanuar 2018 – 31. detsember 2018“ (SWD(2019) 370 final, 14.10.2019)
Teatis, mis käsitleb ühelt poolt Euroopa Liidu ja selle liikmesriikide ning teiselt poolt Colombia ja Peruu vahelisele kaubanduslepingule Ecuadori kõnealuse lepinguga ühinemise arvesse võtmiseks lisatud ühinemisprotokolli ajutist kohaldamist Euroopa Liidu ja Ecuadori Vabariigi vahel (ELT L 358, 29.12.2016, lk 1)
Teade ühelt poolt Euroopa Liidu ja selle liikmesriikide ning teiselt poolt Colombia ja Peruu vahelise kaubanduslepingu ajutise kohaldamise kohta Euroopa Liidu ja Colombia vahel (ELT L 201, 26.7.2013, lk 7)
Teatis ühelt poolt Euroopa Liidu ja selle liikmesriikide ning teiselt poolt Colombia ja Peruu vahelise kaubanduslepingu ajutise kohaldamise kohta Euroopa Liidu ja Peruu vahel (ELT L 56, 28.2.2013, lk 1)
Viimati muudetud: 30.06.2021