ELi ühised impordieeskirjad

KOKKUVÕTE:

määrus (EL) 2015/478 impordi ühiste eeskirjade kohta

KOKKUVÕTE

MIS ON MÄÄRUSE EESMÄRK?

EL tegutseb põhimõttel, et toodete import peaks olema vaba ja selle suhtes ei tohiks kohaldada mingeid koguselisi piiranguid (nt kvoote), välja arvatud juhul, kui on kehtestatud kaitsemeetmed*. Läbipaistvuse huvides avaldas EL 2015. aastal impordi ühiste eeskirjade kodifitseeritud* versiooni, et koondada hiljutised muudatused ühte õigusakti.

Selles sätestatakse:

PÕHIPUNKTID

Määrust kohaldatakse kolmandatest riikidest pärinevate toodete impordi suhtes, välja arvatud:

Kui impordi suundumused nõuavad järelevalve- või kaitsemeetmeid, peavad ELi riigid teatama sellest Euroopa Komisjonile.

ELi uurimismenetlus

Uurimise eesmärk on määrata kindlaks, kas toote import põhjustab (või ähvardab põhjustada) märgatavat kahju* asjaomastele ELi tootjatele. Uurimine tuleb üldjuhul lõpule viia üheksa kuu jooksul, kuid teatavatel juhtudel võib seda aega pikendada 11 kuuni.

Uuritakse impordi suundumusi, impordi toimumise tingimusi ja seda, kas sellisest impordist tuleneb ELi tootjatele märgatav kahju või niisuguse kahju tekitamise oht.

See hõlmab järgmisi tegureid:

Kui uurimisel selgub, et import on kasvanud niivõrd, et see kahjustab (või ähvardab kahjustada) tõsiselt ELi tootjaid, võib komisjon kehtestada kaitsemeetmed.

Kaitsemeetmed

ELi uurimise tulemusena võidakse kehtestada koguselised piirangud toote impordile mis tahes kolmandast riigist. Impordikvoodid ei tohiks olla väiksemad kui impordi keskmine tase viimase kolme tüüpilise aasta jooksul, mille kohta statistika on kättesaadav.

Kaitsemeetmeid kohaldatakse kõnealuse toote kogu impordile kõigist riikidest.

Järelevalvemeetmed

Uurimise tulemusena võidakse toode võtta eelneva või tagasiulatuva järelevalve alla. Järelevalvesüsteem hõlmab automaatset impordilitsentside andmist määratud aja jooksul. See ei piira importi ei ette- ega tagasiulatuvalt. Eelneva järelevalve all olevaid tooteid võib vabasse ringlusse lubada üksnes impordidokumendi esitamisel, mille on kinnitanud ELi riigi määratud pädev asutus ja mis kehtib kogu ELis.

Teavitamis- ja nõustamiskord

Enne ELi uurimismenetlust ja selle ajal konsulteerib komisjon kaitsemeetmete nõuandekomiteega (kõikide ELi riikide esindajatega). Komisjon peab ELi riike teavitama kõigist kaitsemeetmete kohta tehtud otsustest. Põhimõtteliselt võidakse kaitsemeetmeid kohaldada, kui ELi riigid toetavad seda kvalifitseeritud häälteenamusega. Määruses nähakse ette ka muid hääletamise asjaolusid.

Arenguriigid

Kaitsemeetmeid ei või kohaldada Maailma Kaubandusorganisatsiooni kuuluvast arenguriigist pärit toodete suhtes, kui selle riigi osa kõnealuse toote impordist Euroopa Liitu ei ületa 3% ja kõigi arenguriikide import ei ole üle 9%.

MIS AJAST MÄÄRUST KOHALDATAKSE?

Määrust kohaldatakse alates 16. aprillist 2015.

TAUST

Lisateave: vt Import Euroopa Liitu Euroopa Komisjoni veebilehel.

PÕHIMÕISTED

* Kaitsemeetmed – need on mõeldud olukordadeks, kus ELi tööstusele avaldab mõju impordi hiljutine ootamatu järsk kasv, mis tuleneb ettenägematutest asjaoludest. Kaitsemeetmete eesmärk on anda tööstusele teatav aeg ümberkorralduste tegemiseks.

* Kodifitseerimine – õigusakti ja selle kõigi muudatuste koondamine ühte uude õigusakti.

* Märgatav kahju – ELi tootjate seisundi märkimisväärne halvenemine.

ÕIGUSAKT

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 11. märtsi 2015. aasta määrus (EL) 2015/478 impordi ühiste eeskirjade kohta (ELT L 83, 27.3.2015, lk 16–33)

SEONDUVAD ÕIGUSAKTID

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 9. juuni 2015. aasta määrus (EL) 2015/936 teatavatest kahepoolsete lepingute, protokollide või muude kokkulepetega ja liidu impordi erieeskirjadega hõlmamata kolmandatest riikidest pärit tekstiiltoodete impordi ühiste eeskirjade kohta (ELT L 160, 25.6.2015, lk 1–54)

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 29. aprilli 2015. aasta määrus (EL) 2015/755 teatavatest kolmandatest riikidest pärit impordi ühiste eeskirjade kohta (ELT L 123, 19.5.2015, lk 33–49)

Viimati muudetud: 31.03.2016