24.1.2018   

ET

Euroopa Liidu Teataja

C 24/2


Euro käibemüntide uus liikmesriiki tähistav külg

(2018/C 24/02)

Image

Euro käibemündid on seadusliku maksevahendina kasutusel kogu euroalal. Müntidega ametialaselt tegelevate isikute ja avalikkuse teavitamiseks avaldab komisjon kõikide uute euromüntide kujunduse kirjelduse (1). Vastavalt nõukogu 10. veebruari 2009. aasta järeldustele (2) võivad euroala liikmesriigid ja riigid, kes on Euroopa Liiduga sõlminud euro käibemüntide käibelelaskmist käsitleva rahanduskokkuleppe, lasta käibele euro mälestusmünte. Selleks peavad olema täidetud teatavad tingimused, millest peamine on nõue, et mälestusmündina kasutataks üksnes 2-eurost münti. Mälestusmüntide tehnilised näitajad vastavad tavaliste 2-euroste käibemüntide näitajatele, kuid nende liikmesriiki tähistaval küljel on mälestust jäädvustav motiiv, mis on riigi või Euroopa tasandil sümboolne.

Käibele laskev riik : Prantsusmaa

Motiiv : Bleuet de France (Prantsuse rukkilill)

Kujunduse kirjeldus : rukkilill on Prantsusmaal juba 100 aastat mälestamise ja solidaarsuse lill. See sümbol tekkis soovist aidata esimeses maailmasõjas (1914–1918) vigastada saanud sõdureid. Peagi hakkas see väike lill sümboliseerima Prantsuse rahvast, kes oli tänulik tema riiki ja ideaale kaitsnud sõdurite ohverduse eest.

Bleuet de France jätkab oma traditsioonilise missiooni täitmist ning pakub moraalset ja rahalist tuge möödunud ja kestvate sõdade veteranidele ja ohvritele ning terrorismiohvritele.

Ta osaleb ka selliste väärtuste nagu austus, rahu ja sallivus edasiandmises kõige noorematele. Mälestamisega austatakse inimesi, kes on võidelnud ja võitlevad praegu meie vabaduse eest.

Mündi keskel on rukkilill. Selle ümber on kiri „Le Bleuet de France, fleur de mémoire et de solidarité“ (Prantsuse rukkilill, mälestamise ja solidaarsuse lill). Mündil on ka aastaarvud 1918–2018, tähis RF ning rahapaja ja graveerimiskoja tunnused.

Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Käibele lastavate müntide arv : 15 miljonit

Käibelelaskmise aeg :


(1)  EÜT C 373, 28.12.2001, lk 1, kus on esitatud teave kõikide 2002. aastal käibele lastud müntide liikmesriiki tähistava külje kohta.

(2)  Vt majandus- ja rahandusküsimuste nõukogu 10. veebruari 2009. aasta järeldused ning komisjoni 19. detsembri 2008. aasta soovitus, mis käsitleb ühiseid suuniseid euro käibemüntide liikmesriike tähistavate külgede ja kõnealuste müntide emiteerimise kohta (ELT L 9, 14.1.2009, lk 52).