Brüssel,24.11.2022

COM(2022) 651 final

2022/0388(NLE)

Ettepanek:

NÕUKOGU OTSUS

Euroopa Liidu nimel võetava seisukoha kohta ühelt poolt Euroopa Liidu ja Euroopa Aatomienergiaühenduse ning teiselt poolt Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriigi vahelise kaubandus- ja koostöölepinguga loodud energeetika erikomitees seoses ELi ja Ühendkuningriigi vahelise elektrienergiaga kauplemise kokkulepetega


SELETUSKIRI

1.Ettepaneku reguleerimisese

Käesolev ettepanek käsitleb otsust, millega määratakse kindlaks ühelt poolt Euroopa Liidu ja Euroopa Aatomienergiaühenduse ning teiselt poolt Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriigi vahelise kaubandus- ja koostöölepingu (edaspidi „kaubandus- ja koostööleping“) alusel loodud ELi ja Ühendkuningriigi energeetika erikomitees (edaspidi „erikomitee“) liidu nimel võetav seisukoht, mis käsitleb kummalegi lepinguosalisele mõeldud soovituse kavandatud vastuvõtmist seoses nende nõudega põhivõrguettevõtjatele valmistada ette tehniline kord elektrivõrkudevaheliste ühenduste tõhusaks kasutamiseks.

2.Ettepaneku taust

2.1.ELi ja Ühendkuningriigi kaubandus- ja koostööleping

Kaubandus- ja koostöölepingu eesmärk on seada ELi ja Ühendkuningriigi vahel sisse koostöö, muu hulgas energeetika valdkonnas. Elektrivõrkudevaheliste ühenduste kaudu kauplemisega seoses võetud kohustused on sätestatud teise osa („Kaubandus, transport, kalandus ja muud kokkulepped“) esimese rubriigi VIII jaotises („Energeetika“). Kaubandus- ja koostöölepingu energeetikat käsitlev jaotis ja 29. lisa sisaldavad eelkõige sätteid, mille eesmärk on töötada välja uus menetlus võimsuse jaotamiseks elektrivõrkudevahelistes ühendustes järgmise päeva turu ajavahemikus. See uus menetlus peab põhinema „mitme piirkonna lahtiste mahtude liitmisel“ täpse ajakava alusel. Lisaks pannakse kaubandus- ja koostöölepinguga kummalegi lepinguosalisele kohustus tagada elektrivõrkudevaheliste ühenduste maksimumvõimsuse kättesaadavus, järgides samal ajal vajadust tagada võrkude turvaline toimimine ning võrkude kõige tõhusam kasutamine.

Kaubandus- ja koostöölepingu reeglid on kehtinud alates 1. jaanuarist 2021.

2.2.ELi ja Ühendkuningriigi energeetika erikomitee

Kaubandus- ja koostöölepingu artikli 8 lõike 1 punktiga l loodud ELi ja Ühendkuningriigi energeetika erikomitee (edaspidi „komitee“) käsitleb teise osa („Kaubandus, transportport, kalandus ja muud kokkulepped“) esimese rubriigi VIII jaotisega („Energeetika“) 1 hõlmatud küsimusi.

Kaubandus- ja koostöölepingu artikli 8 lõike 4 punktide a ja c kohaselt on komiteel õigus teha järelevalvet kaubandus- ja koostöölepingu rakendamise üle ning vaadata leping läbi ja tagada oma pädevusvaldkonnas selle nõuetekohane toimimine. Tal on õigus võtta vastu otsuseid, sealhulgas muudatusi, ja soovitusi kõikides küsimustes, mille puhul see on kaubandus- ja koostöölepinguga nii ette nähtud või mille jaoks on partnerlusnõukogu oma õigused artikli 7 lõike 4 punkti f alusel sellele komiteele delegeerinud. Seda õigust on täpsustatud kaubandus- ja koostöölepingu teise osa esimese rubriigi VIII jaotises („Energeetika“), milles on sätestatud, et asjaomase erikomitee ülesanne on muu hulgas anda soovitusi, sealhulgas sellistes küsimustes nagu võrkudevaheliste ühenduste tõhusa kasutamise kauplemiskord vastavalt kaubandus- ja koostöölepingu artiklitele 311–313, artiklile 317 ja 29. lisale.

Kaubandus- ja koostöölepingu artikli 8 lõikes 7 on sätestatud, et erikomiteesid (sh energeetika erikomiteed) juhivad ühiselt liidu esindaja ja Ühendkuningriigi esindaja. Kaubandus- ja koostöölepingu artikli 10 lõike 2 kohaselt võetakse komitee otsused ja soovitused vastu lepinguosaliste vastastikusel kokkuleppel.

2.3.Komitee kavandatav akt

Komitee võtab vastu soovituse lepinguosalistele kaubandus- ja koostöölepingus sätestatud elektrienergiaga kauplemise kokkulepete väljatöötamise kohta (edaspidi „kavandatav akt“).

Komitee soovitus adresseeritakse lepinguosalistele seoses kahe konkreetse küsimusega. Esiteks kinnitab komitee oma soovitusena lepinguosalistele esialgset soovitust, mille energeetika peadirektoraat ning Ühendkuningriigi valitsuse ettevõtluse, energeetika ja tööstusstrateegia ministeerium esitasid 22. jaanuaril 2021 ELi ja Ühendkuningriigi põhivõrguettevõtjatele. Esialgne soovitus esitati enne komitee töö algust ja selles kutsuti põhivõrguettevõtjaid üles alustama elektrivõrkudevaheliste ühenduste tõhusa kasutamise tehnilise korra ettevalmistamist. Teiseks, tunnustades küll põhivõrguettevõtjate juba tehtud tööd, esitatakse soovituses põhivõrguettevõtjatele lisateabe päring. See lisateave aitab komiteel täita oma kohustusi, mis tulenevad kaubandus- ja koostöölepingu artikli 312 lõikest 1 ja artikli 317 lõikest 2, ning eelkõige aitab see otsustada, kuidas elektrienergiaga kauplemise kokkuleppeid kõige optimaalsemalt välja töötada.

Komitee peaks kavandatava akti vastu võtma niipea kui võimalik, kas oma järgmisel koosolekul või kaubandus- ja koostöölepingu I lisas sätestatud kirjaliku menetlusega, olenevalt sellest, kumb on varasem.

3.Liidu nimel võetav seisukoht

3.1.1.Soovitus, millega kinnitatakse lepinguosaliste poolt põhivõrguettevõtjatele esitatud esialgset soovitust alustada elektrivõrkudevaheliste ühenduste tõhusa kasutamise tehnilise korra ettevalmistamist

22. jaanuaril 2021 andsid Euroopa Komisjoni energeetika peadirektoraat ning Ühendkuningriigi valitsuse ettevõtluse, energeetika ja tööstusstrateegia ministeerium välja esialgse soovituse oma asjaomastele põhivõrguettevõtjatele, paludes neil alustada elektrivõrkudevaheliste ühenduste tõhusa kasutamise tehnilise korra ettevalmistamist. Soovitus anti kohe pärast kaubandus- ja koostöölepingu ajutise kohaldamise algust liidus ja enne komitee töö algust. Esialgne soovitus võimaldas põhivõrguettevõtjatel eelkõige alustada kohe tehnilise korra ettevalmistamist elektrivõrkudevaheliste ühenduste tõhusaks kasutamiseks päev-ette-etapis.

Esialgne soovitus andis aluse ka põhivõrguettevõtjate tööks elektrivõrkudevaheliste ühenduste tõhusa kasutamise muude aspektidega, mis on sätestatud kaubandus- ja koostöölepingu artikli 311 lõikes 1, nagu võimsuse arvutamine, ülekoormuse juhtimine või asjakohastel juhtudel elektrivõrkudevaheliste ühenduste kaudu toimuva kauplemise tõhustamine muudel ajavahemikel kui järgmine päev. Seetõttu on see jätkuvalt kasulik võrdlusalus ja suunis põhivõrguettevõtjate edaspidiseks tööks, kuigi esmatähtsaks peetakse kindlasti elektrienergiaga kauplemist järgmise päeva turu ajavahemikus.

Võttes arvesse, et komitee alustas tegevust 2021. aastal, on nüüd asjakohane, et ta kinnitaks selle esialgse soovituse kehtivust seoses põhivõrguettevõtjate edasise tööga.

Seetõttu tehakse ettepanek, et liidu nimel komitees võetav seisukoht on toetada komitees kaubandus- ja koostöölepingu artikli 311 lõigete 1 ja 2, artikli 312 lõike 1 ja artikli 317 lõike 2 kohase kummalegi lepinguosalisele mõeldud sellise soovituse vastuvõtmist, milles kinnitatakse komitee soovitusena esialgset soovitust, mille lepinguosalised esitasid 22. jaanuaril 2021 põhivõrguettevõtjatele, paludes alustada elektrivõrkudevaheliste ühenduste tõhusa kasutamise tehnilise korra ettevalmistamist.

3.1.2.Soovitus lepinguosalistele seoses nõudega põhivõrguettevõtjatele esitada lisateavet nii tasuvusanalüüsi kui ka tehnilise korra üldettepanekute kohta

Kaubandus- ja koostöölepingu artikli 312 lõike 1 kohaselt teeb komitee prioriteedina kõik vajaliku, et põhivõrguettevõtjad teeksid kaubandus- ja koostöölepingu 29. lisa 2. osa järgides konkreetse ajakava kohaselt kokkulepped, milles sätestatakse tehniline kord võimsuse jaotamiseks ja ülekoormuse juhtimiseks järgmise päeva turu ajavahemikus. Kaubandus- ja koostöölepingu artikli 317 lõike 2 kohaselt võib komitee soovitada kummalgi lepinguosalisel nõuda oma põhivõrguettevõtjatelt elektrivõrkudevaheliste ühenduste tõhusa kasutamise tehnilise korra ettevalmistamist.

Euroopa Komisjoni energeetika peadirektoraadi ning Ühendkuningriigi valitsuse ettevõtluse, energeetika ja tööstusstrateegia ministeeriumi poolt 22. jaanuaril 2021 välja antud esialgse soovituse alusel tegid liidu ja Ühendkuningriigi põhivõrguettevõtjad liidu ja Ühendkuningriigi vaheliste elektrienergiaga kauplemise kokkulepete tehnilise korra väljatöötamise esimese sammuna tasuvusanalüüsi ja koostasid üldettepanekud.

26. aprillil 2021 komisjonile edastatud analüüsis leiti, et teoreetiliselt on võimalik välja töötada kokkulepped, mis vastavad kaubandus- ja koostöölepingu 29. lisas sätestatud mitme piirkonna lahtiste mahtude liitmise tingimustele (nn eelkorralduste registri lahendus 2 ). ELi ja Ühendkuningriigi põhivõrguettevõtjad jõudsid siiski ka järeldusele, et see lahendus ei oleks soovitav, sest tekitaks turuga manipuleerimise ja turuhäirete tõsise ohu. ACER kinnitas neid probleeme sõnaselgelt 7. mail 2021 komisjonile esitatud arvamuses.

ELi ja Ühendkuningriigi põhivõrguettevõtjad analüüsisid teist lahendust elektrienergiaga kauplemise kokkulepete väljatöötamiseks ehk nn korralduste tavaregistri lahendust 3 . Selleks tuleks aga muuta komisjoni määrust (EL) 2015/1222, millega kehtestatakse võimsuse jaotamise ja ülekoormuse juhtimise suunised (edaspidi „võimsuse jaotamise ja ülekoormuse juhtimise määrus“) 4 . See pakutud lahendus põhineb hüpoteesil, et ühtse järgmise päeva turu mehhanismi menetluste praegust ajakava, mis on sätestatud võimsuse jaotamise ja ülekoormuse juhtimise määruses, võiks muuta, et võtta arvesse Ühendkuningriigi kauplemisparameetreid ja -protsesse.

Põhivõrguettevõtjate hinnangul, mida toetab ACERi arvamus, eeldaks korralduste tavaregistri lahendus lisaks tehnilise korra väljatöötamisele ning võimsuse jaotamise ja ülekoormuse juhtimise määruse muutmisele ka selle teostatavuse keerukat täiendavat tehnilist analüüsi ning kaubandus- ja koostöölepingu 29. lisas sätestatud algsest ajakavast oluliselt pikemat rakendamisaega, mille jooksul tuleks seda lahendust katsetada ja kontrollida.

Võttes arvesse neid järeldusi, mida arutati komitee 30. märtsi 2022. aasta koosolekul, peavad komisjon ja Ühendkuningriigi valitsus vajalikuks paluda põhivõrguettevõtjatel neid tulemusi täiendavalt ja üksikasjalikumalt analüüsida. Komisjon ja Ühendkuningriigi valitsus leidsid, et põhivõrguettevõtjad peavad iga uuritud variandi puhul vastama mitmele lisaküsimusele, enne kui komitee saab soovitada lepinguosalistele sobivat varianti, mille jaoks tuleks töötada välja tehniline kord järgmise päeva turu ajavahemiku kohta. Komisjon ja Ühendkuningriik märkisid ka, et kaubandus- ja koostöölepingu 29. lisas sätestatud ajakavast ei ole kinni peetud. Komitee peaks sellegipoolest täitma oma kohustused, mis tulenevad kaubandus- ja koostöölepingu artikli 312 lõikest 1 ja artikli 317 lõikest 2.

Seetõttu tehakse ettepanek, et liidu nimel komitees võetav seisukoht on toetada komitees kaubandus- ja koostöölepingu artikli 312 lõike 1, artikli 317 lõike 2 ja 29. lisa kohaselt kummalegi lepinguosalisele mõeldud soovituse vastuvõtmist nõuda oma asjaomastelt põhivõrguettevõtjatelt soovitusele lisataval küsimuste loetelul põhineva lisateabe esitamist viie kuu jooksul alates kummagi lepinguosalise taotluse kuupäevast.

4.Õiguslik alus

4.1.Menetlusõiguslik alus

4.1.1.Põhimõtted

Euroopa Liidu toimimise lepingu (edaspidi „ELi toimimise leping“) artikli 218 lõikes 9 on sätestatud nii: „[n]õukogu võtab komisjoni või liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja ettepaneku põhjal vastu otsuse, millega peatatakse lepingu täitmine ja kehtestatakse lepingus sätestatud organis liidu nimel võetavad seisukohad, kui asjaomasel organil tuleb vastu võtta õigusliku toimega akte, välja arvatud õigusaktid, millega täiendatakse või muudetakse lepingu institutsioonilist raamistikku“ (rõhuasetus lisatud).

Mõiste „õigusliku toimega aktid“ hõlmab selliseid õiguslikke vahendeid, mis ei ole küll rahvusvahelise õiguse kohaselt siduvad, kuid „võivad mõjutada otsustavalt liidu seadusandja vastu võetud õigusaktide sisu“ 5 .

4.1.2.Kohaldamine käesoleval juhul

ELi ja Ühendkuningriigi energeetika erikomitee on ELi ja Ühendkuningriigi kaubandus- ja koostöölepinguga loodud organ.

Akt, mille komitee peab vastu võtma, on tõenäoliselt õigusliku toimega akt. See aitab täita kohustusi, milles lepinguosalised on kaubandus- ja koostöölepingu artikli 312 lõikes 1 ja artikli 317 lõikes 2 kokku leppinud. Kuna komitee soovituses sätestatakse ELi ja Ühendkuningriigi vahelise elektrienergiaga kauplemise kokkulepete väljatöötamise tingimused ja piirid, võib sellel olla otsustav mõju liidu õigustiku, eelkõige komisjoni määruse (EL) 2015/1222 (millega kehtestatakse võimsuse jaotamise ja ülekoormuse juhtimise suunised) 6 sisule või rakendamise viisile.

Kavandatud aktidega ei täiendata ega muudeta kaubandus- ja koostöölepingu institutsioonilist raamistikku.

Seepärast on esildatud otsuse menetlusõiguslik alus ELi toimimise lepingu artikli 218 lõige 9.

4.2.Materiaalõiguslik alus

4.2.1.Põhimõtted

ELi toimimise lepingu artikli 218 lõike 9 kohase otsuse materiaalõiguslik alus sõltub eelkõige selle kavandatava akti eesmärgist ja sisust, mille kohta liidu nimel seisukoht võetakse. Kui kavandatava aktiga taotletakse kaht eesmärki või reguleeritakse kaht valdkonda ning üht neist võib pidada peamiseks või ülekaalukaks, samas kui teine on kõrvalise tähtsusega, peab ELi toimimise lepingu artikli 218 lõike 9 kohasel otsusel olema üksainus materiaalõiguslik alus, st peamise või ülekaaluka eesmärgi või valdkonna tõttu nõutav õiguslik alus.

4.2.2.Kohaldamine käesoleval juhul

Kavandatava akti peamine eesmärk ja sisu on seotud energeetika valdkonnaga. Seepärast on esildatud otsuse materiaalõiguslik alus ELi toimimise lepingu artikli 194 lõige 1.

4.3.Järeldus

Esildatud otsuse õiguslik alus peaks olema ELi toimimise lepingu artikli 194 lõige 1 koostoimes artikli 218 lõikega 9.

2022/0388 (NLE)

Ettepanek:

NÕUKOGU OTSUS

Euroopa Liidu nimel võetava seisukoha kohta ühelt poolt Euroopa Liidu ja Euroopa Aatomienergiaühenduse ning teiselt poolt Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriigi vahelise kaubandus- ja koostöölepinguga loodud energeetika erikomitees seoses ELi ja Ühendkuningriigi vahelise elektrienergiaga kauplemise kokkulepetega

EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut, eriti selle artikli 194 lõiget 1 koostoimes artikli 218 lõikega 9,

võttes arvesse Euroopa Komisjoni ettepanekut

ning arvestades järgmist:

(1)Nõukogu võttis 29. aprillil 2021 vastu otsuse (EL) 2021/689 7 ühelt poolt Euroopa Liidu ja Euroopa Aatomienergiaühenduse ning teiselt poolt Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriigi vahelise kaubandus- ja koostöölepingu 8 (edaspidi „kaubandus- ja koostööleping“) sõlmimise kohta. Lepingut kohaldati ajutiselt alates 1. jaanuarist 2021 ja see jõustus 1. mail 2021.

(2)Kaubandus- ja koostöölepingu artikli 8 lõike 4 punkti c kohaselt võib energeetika erikomitee (edaspidi „komitee“) oma pädevusvaldkonda kuuluvates küsimustes võtta vastu otsuseid ja soovitusi kõikides küsimustes, mille puhul see on kaubandus- ja koostöölepingu või selle lisalepingutega nii ette nähtud või mille jaoks on partnerlusnõukogu oma õigused sellele komiteele delegeerinud. Kaubandus- ja koostöölepingu artikli 10 lõike 2 kohaselt võtab komitee vastu otsuseid ja annab soovitusi vastastikusel kokkuleppel.

(3)Kaubandus- ja koostöölepingu artikli 311 lõikes 1 on sätestatud lepinguosalistele nõue tagada, et elektrivõrkudevaheliste ühenduste võimsust jaotatakse ja ülekoormust juhitakse turupõhiselt, läbipaistvalt ja mittediskrimineerivalt. Muu hulgas peaksid lepinguosalised vajaduse korral käsitlema võimsuse arvutamist, ülekoormuse juhtimist ja kauplemiskokkuleppeid kõigi asjakohaste, sealhulgas järgmise päeva turu ajavahemike jaoks. Vastavalt kaubandus- ja koostöölepingu artikli 311 lõike 1 punktile f koostoimes artikli 311 lõikega 2 peab kumbki lepinguosaline tagama, et võimsuse jaotamist ja ülekoormuse juhtimist koordineerivad elektrivõrkudevahelise ühenduste puhul asjaomased liidu ja Ühendkuningriigi põhivõrguettevõtjad (edaspidi „põhivõrguettevõtjad“) kõigil asjakohastel ajavahemikel, samas kui selline koordineerimine ei hõlma ega eelda viimati nimetatute osalemist asjakohastes liidu menetlustes.

(4)Kaubandus- ja koostöölepingu artikli 312 lõikes 1 on sätestatud nõue, et võimsuse jaotamise ja ülekoormuse juhtimise jaoks päev-ette-etapis teeb komitee prioriteedina kõik vajaliku, järgides artiklit 317, et põhivõrguettevõtjad teeksid kokkulepped, milles on sätestatud järgmise päeva turu ajavahemiku tehniline kord.

(5)22. jaanuaril 2021, enne komitee töö algust, andsid Euroopa Komisjoni energeetika peadirektoraat ning Ühendkuningriigi valitsuse ettevõtluse, energeetika ja tööstusstrateegia ministeerium välja esialgse soovituse asjaomastele põhivõrguettevõtjatele. Seoses võimsuse arvutamise ja jaotamisega järgmise päeva turu ajavahemikule paluti esialgses soovituses põhivõrguettevõtjatel koostada kaubandus- ja koostöölepingu artikli 312 lõike 1 ja artikli 317 lõigete 2 ja 3 ning 29. lisa kohaselt „mitme piirkonna lahtiste mahtude liitmise“ põhimõttel järgmise päeva sihtmudel. Seoses võimsuse arvutamise ja jaotamisega muudele kui järgmise päeva turu ajavahemikele kutsuti esialgses soovituses lepinguosaliste põhivõrguettevõtjaid üles koostama ühiselt ettepanekut tehnilise korra kavandi väljatöötamise ajakava kohta.

(6)Võttes arvesse, et komitee alustas tegevust 2021. aastal, on kaubandus- ja koostöölepingu artikli 317 lõike 2 kohaselt asjakohane, et ta kinnitaks nüüd oma soovitusena lepinguosalistele 22. jaanuaril 2021 välja antud esialgset soovitust, mille lepinguosalised esitasid põhivõrguettevõtjatele, paludes neil alustada elektrivõrkudevaheliste ühenduste tõhusa kasutamise tehnilise korra ettevalmistamist. Esialgne soovitus, kui see on komitee soovitusena kinnitatud, peaks jätkuvalt piiritlema põhivõrguettevõtjate edasist tööd selles valdkonnas.

(7)Tuginedes 22. jaanuari 2021. aasta esialgsele soovitusele, esitasid mõlema lepinguosalise põhivõrguettevõtjad komisjonile tasuvusanalüüsi kaubandus- ja koostöölepingu 29. lisas sätestatud mitme piirkonna lahtiste mahtude liitmise variantide väljatöötamise kohta ja asjaomase tehnilise korra ülevaate. Energeetikasektorit Reguleerivate Asutuste Koostööamet esitas 7. mail 2021 komisjonile selle analüüsi kohta oma mitteametliku arvamuse.

(8)Komisjon võrdles tasuvusanalüüsi tulemust ja Energeetikasektorit Reguleerivate Asutuste Koostööameti arvamust kaubandus- ja koostöölepingu nõuetega ning teavitas nõukogu oma esialgsetest seisukohtadest. Ta leidis, et põhivõrguettevõtjate saadud tulemusi tuleb täpsustada ja kõigi nende analüüsitud variantide kohta on vaja lisateavet. Ühendkuningriik nõustus komitee 30. märtsi 2022. aasta koosolekul selle järeldusega.

(9)Seetõttu on asjakohane toetada komitee poolt lepinguosalistele esitatud soovituse vastuvõtmist seoses põhivõrguettevõtjatele kehtestatava nõudega esitada lisateavet, mis täiendaks tasuvusanalüüsi ja tehnilise korra üldettepanekuid, et aidata komiteel täita oma kohustusi, mis tulenevad kaubandus- ja koostöölepingu artikli 312 lõikest 1 ja artikli 317 lõikest 2. On asjakohane, et liit nõuab oma põhivõrguettevõtjatelt sellise lisateabe esitamist viie kuu jooksul alates nõude kuupäevast.

(10)Komitee võtab vastu soovituse kummalegi lepinguosalisele seoses nende nõudega põhivõrguettevõtjatele valmistada võimalikult kiiresti ette tehniline kord elektrivõrkudevaheliste ühenduste tõhusaks kasutamiseks. Komitee võtab soovituse vastu kas oma järgmisel koosolekul või kirjaliku menetlusega, olenevalt sellest, kumb on varasem, pärast seda, kui kumbki lepinguosaline on oma riigisisesed menetlused lõpule viinud.

(11)On asjakohane määrata kindlaks komitees liidu nimel võetav seisukoht, kuna soovitusel võib olla otsustav mõju liidu õigustiku, eelkõige komisjoni määruse (EL) 2015/1222 9 sisule või rakendamise viisile,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

Artikkel 1

Euroopa Liidu nimel energeetika erikomitees võetav seisukoht põhineb käesolevale otsusele lisatud erikomitee otsuse eelnõul.

Artikkel 2

Käesolev otsus on adresseeritud komisjonile.

Brüssel,

   Nõukogu nimel

   eesistuja

(1)    Välja arvatud küsimused, mis on hõlmatud kaubandus- ja koostöölepingu 4. peatükiga, artikliga 323 ja 27. lisaga.
(2)    Eelkorralduste registri lahenduse puhul algab mitme piirkonna lahtiste mahtude liitmine ühtse järgmise päeva turu mehhanismi mõju minimeerimiseks varem, kasutades selleks kõiki selliste korralduste registreid, mis on saadud piirnevates pakkumispiirkondades näiteks hiljemalt kell 11.45 (ja lõplikke korralduste registreid Suurbritanniast). ELi piirnevate pakkumispiirkondade turuosalised võivad esitada uusi korraldusi või muuta juba esitatud korraldusi kuni ühtse järgmise päeva turu mehhanismi tehingute sulgemiseni kell 12.00 Kesk-Euroopa aja järgi. Suurbritannia tehingute sulgemise aeg oleks kell 11.45 Kesk-Euroopa aja järgi. See ei tähenda viivitust ega ühtse järgmise päeva turu mehhanismi protsessi muutmist.
(3)    Korralduste tavaregistri lahenduse puhul algab mitme piirkonna lahtiste mahtude liitmine kell 12.00, mis on ühtse järgmise päeva turu mehhanismi praegune tehingute sulgemise aeg. See tähendab, et Suurbritannia ja ühtse järgmise päeva turu mehhanismi piirnevate pakkumispiirkondade turuosaliste korralduste registrid on täielikud ja neid kasutatakse mitme piirkonna lahtiste mahtude liitmisel. Korralduste tavaregistri lahendus mõjutaks seega ühtse järgmise päeva turu mehhanismi praegust protsessi.
(4)    Komisjoni 24. juuli 2015. aasta määrus (EL) 2015/1222, millega kehtestatakse võimsuse jaotamise ja ülekoormuse juhtimise suunised (ELT L 197, 25.7.2015, lk 24).
(5)    Kohtuotsus, Euroopa Kohus, 7. oktoober 2014, Saksamaa vs. nõukogu, C-399/12, ECLI:EU:C:2014:2258, punktid 61–64.
(6)    Komisjoni 24. juuli 2015. aasta määrus (EL) 2015/1222, millega kehtestatakse võimsuse jaotamise ja ülekoormuse juhtimise suunised (ELT L 197, 25.7.2015, lk 24).
(7)    Nõukogu 29. aprilli 2021. aasta otsus (EL) 2021/689 ühelt poolt Euroopa Liidu ja Euroopa Aatomienergiaühenduse ning teiselt poolt Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriigi vahelise kaubandus- ja koostöölepingu ja Euroopa Liidu ning Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriigi vahelise salastatud teabe vahetamise ja kaitse julgeolekukorda käsitleva lepingu liidu nimel sõlmimise kohta (ELT L 149, 30.4.2021, lk 2).
(8)    ELT L 149, 30.4.2021, lk 10.
(9)    Komisjoni 24. juuli 2015. aasta määrus (EL) 2015/1222, millega kehtestatakse võimsuse jaotamise ja ülekoormuse juhtimise suunised (ELT L 197, 25.7.2015, lk 24).

Brüssel,24.11.2022

COM(2022) 651 final

LISA

järgmise dokumendi juurde:

Ettepanek: NÕUKOGU OTSUS

Euroopa Liidu nimel võetava seisukoha kohta ühelt poolt Euroopa Liidu ja Euroopa Aatomienergiaühenduse ning teiselt poolt Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriigi vahelise kaubandus- ja koostöölepinguga loodud energeetika erikomitees seoses ELi ja Ühendkuningriigi vahelise elektrienergiaga kauplemise kokkulepetega


LISA

Ühelt poolt Euroopa Liidu ja Euroopa Aatomienergiaühenduse ning teiselt poolt Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriigi vahelise kaubandus- ja koostöölepingu artikli 8 lõike 1 punktiga l loodud erikomitee 

soovitus nr x/202x,

[kuupäev],

kummalegi lepinguosalisele seoses nende nõudega põhivõrguettevõtjatele valmistada ette elektrivõrkudevaheliste ühenduste tõhusa kasutamise tehniline kord

Erikomitee,

võttes arvesse ühelt poolt Euroopa Liidu ja Euroopa Aatomienergiaühenduse ning teiselt poolt Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriigi vahelist kaubandus- ja koostöölepingut (edaspidi „kaubandus- ja koostööleping“), eriti selle artikli 311 lõikeid 1 ja 2, artikli 312 lõiget 1, artikli 317 lõikeid 2 ja 3 ning 29. lisa,

ning arvestades järgmist:

(1)Kaubandus- ja koostöölepingu artikli 8 lõike 4 punkti a kohaselt on erikomiteel (edaspidi „komitee“) õigus teha järelevalvet kaubandus- ja koostöölepingu rakendamise üle ja vaadata see läbi ning tagada oma pädevusvaldkonnas selle nõuetekohane toimimine. Artikli 8 lõike 4 punkti c kohaselt on tal õigus võtta vastu otsuseid ja soovitusi kõikides küsimustes, mille puhul see on kaubandus- ja koostöölepinguga nii ette nähtud või mille jaoks on partnerlusnõukogu oma õigused artikli 7 lõike 4 punkti f alusel sellele komiteele delegeerinud. Kaubandus- ja koostöölepingu artikli 329 lõike 3 kohaselt esitab komitee oma vastutusalas olevate peatükkide tulemuslikuks rakendamiseks vajalikke soovitusi.

(2)Eesmärgiga tagada elektrivõrkudevaheliste ühenduste tõhus kasutamine ja vähendada kaubandustõkkeid lepinguosaliste vahel on kaubandus- ja koostöölepingu artikli 311 lõikes 1 sätestatud kohustused muu hulgas seoses elektrivõrkudevaheliste ühenduste võimsuse jaotamise, ülekoormuse juhtimise ja võimsuse arvutamisega ning sellise korra väljatöötamisega, millega saavutatakse kindlad ja tõhusad tulemused kõigis asjakohastes ajavahemikes.

(3)22. jaanuaril 2021 andsid Euroopa Komisjoni energeetika peadirektoraat ning Ühendkuningriigi valitsuse ettevõtluse, energeetika ja tööstusstrateegia ministeerium kumbki välja esialgse soovituse oma asjaomastele põhivõrguettevõtjatele (edaspidi „põhivõrguettevõtjad“), paludes neil enne komitee töö algust alustada ühiselt elektrivõrkudevaheliste ühenduste tõhusa kasutamise tehnilise korra ettevalmistamist. Võttes arvesse, et komitee alustas tegevust 2021. aastal, peab komitee kinnitama seda esialgset soovitust oma soovitusena lepinguosalistele, mille lepinguosalised esitasid põhivõrguettevõtjatele.

(4)Seoses võimsuse arvutamise ja jaotamisega järgmise päeva turu ajavahemikule, paluti esialgses soovituses põhivõrguettevõtjatel koostada kaubandus- ja koostöölepingu artikli 312 lõike 1 ja artikli 317 lõigete 2 ja 3 ning 29. lisa kohaselt „mitme piirkonna lahtiste mahtude liitmise“ põhimõttel järgmise päeva sihtmudel.

(5)Seoses võimsuse arvutamise ja jaotamisega muudele kui järgmise päeva turu ajavahemikele kutsuti esialgses soovituses lepinguosaliste põhivõrguettevõtjaid üles koostama ühiselt ettepanekut tehnilise korra kavandi väljatöötamise ajakava kohta. See on jätkuvalt kasulik võrdlusalus ja suunis edaspidiseks tööks nendes küsimustes, kuigi esmatähtsaks peetakse elektrienergiaga kauplemist järgmise päeva turu ajavahemikus.

(6)Kuigi esialgses soovituses osutatud ajakavast, mis on sätestatud 29. lisas, ei ole kinni peetud, peaks komitee sellegipoolest täitma oma kohustused, mis tulenevad kaubandus- ja koostöölepingu artikli 312 lõikest 1 ja artikli 317 lõikest 2.

(7)Lepinguosaliste põhivõrguettevõtjad ja reguleerivad asutused on esialgse soovituse alusel juba tööd alustanud. Selleks et komitee saaks täita kaubandus- ja koostöölepingu artikli 312 lõikest 1 ja artikli 317 lõikest 2 tulenevaid kohustusi, on põhivõrguettevõtjate seni tehtud edusamme arvesse võttes vaja lisateavet nii tasuvusanalüüsi kui ka tehnilise korra üldettepanekute kohta.

(8)Seetõttu peaks kumbki lepinguosaline nõudma oma põhivõrguettevõtjatelt selle lisateabe esitamist,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA SOOVITUSE:

Artikkel 1

Euroopa Komisjoni energeetika peadirektoraadi ning Ühendkuningriigi valitsuse ettevõtluse, energeetika ja tööstusstrateegia ministeeriumi 22. jaanuaril 2021 välja antud esialgset soovitust vastavalt ELi ja Ühendkuningriigi põhivõrguettevõtjatele, milles palutakse neil alustada elektrivõrkudevaheliste ühenduste tõhusa kasutamise tehnilise korra ettevalmistamist, nagu on sätestatud käesoleva soovituse I lisas, kinnitatakse komitee soovitusena lepinguosalistele, mille lepinguosalised esitasid põhivõrguettevõtjatele.

Artikkel 2

Komitee soovitab kummalgi lepinguosalisel nõuda oma asjaomastelt põhivõrguettevõtjatelt käesoleva soovituse II lisas sätestatud lisateabe esitamist viie kuu jooksul alates kummagi lepinguosalise nõude kuupäevast.

 

Brüssel ja London, [kuupäev]

Erikomitee nimel

F. ERMACORA    P. KOVACS            M. SKRINAR

kaaseesistujad



LISA ADDENDUM

Soovituse nr x/202x I lisa

Euroopa Komisjoni energeetika peadirektoraadi ning Ühendkuningriigi valitsuse ettevõtluse, energeetika ja tööstusstrateegia ministeeriumi 22. jaanuari 2021. aasta esialgsed soovitused vastavalt ELi ja Ühendkuningriigi põhivõrguettevõtjatele seoses ülekandevõimsuse arvutamise ja jaotamise tehnilise korra ettevalmistamisega, et tagada ELi ja Ühendkuningriigi kaubandus- ja koostöölepingu kohane tõhus kauplemine elektrivõrkudevaheliste ühenduste kaudu



I-A lisa

Euroopa Komisjoni energeetika peadirektoraadi 22. jaanuari 2021. aasta esialgne soovitus ELi põhivõrguettevõtjatele seoses ülekandevõimsuse arvutamise ja jaotamise tehnilise korra ettevalmistamisega, et tagada ELi ja Ühendkuningriigi kaubandus- ja koostöölepingu kohane tõhus kauplemine elektrivõrkudevaheliste ühenduste kaudu




EUROOPA KOMISJON

ENERGEETIKA PEADIREKTORAAT

[saatja]

Brüssel, 22. jaanuar 2021

[adressaat ENTSO-E-s]

Teema: ülekandevõimsuste arvutamise ja jaotamise tehnilise korra kavandi väljatöötamine, et tagada kaubandus- ja koostöölepingu kohane tõhus kauplemine elektrivõrkudevaheliste ühenduste kaudu

Lugupeetud [adressaat]

Nagu Te teate, allkirjastasid 30. detsembril 2020 ühelt poolt Euroopa Liit ja Euroopa Aatomienergiaühendus ning teiselt poolt Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriik kaubandus- ja koostöölepingu (edaspidi „leping“), mis rakendus ajutiselt alates 1. jaanuarist 2021.

Lepingu artikli ENER.19 kohaselt peavad liit ja Ühendkuningriik tagama, et nende põhivõrguettevõtjad teevad koostööd tehnilise korra väljatöötamiseks mitmes valdkonnas, sealhulgas seoses võrkudevaheliste ühenduste kasutamisega, kui energeetika erikomitee seda soovitab. Läbirääkimiste käigus leppisid liit ja Ühendkuningriik kokku, et on asjakohane, et teatavad nendest tehnilistest menetlustest töötatakse välja kohe, see tähendab enne energeetika erikomitee töö algust. Seetõttu palutakse ENTSO-E-l töötada välja ülekandevõimsuste arvutamise ja jaotamise tehnilise korra kavand, et tagada tõhus kauplemine elektrivõrkudevaheliste ühenduste kaudu. Pärast töö alustamist jälgib energeetika erikomitee kogu tehnilise korra väljatöötamisega seotud tööd.

Tehnilise korra kavandis tuleks käsitleda võimsuse arvutamist ja võimsuse jaotamist kõigis asjakohastes ajavahemikes.

Selle taotluse eesmärk on jõustada lepingu artiklite ENER.13, ENER.14 ja ENER.19 aspektid seoses elektrivõrkudevaheliste ühenduste tõhusa kasutamisega ning seda tuleks mõista selles kontekstis. Eelkõige ei tohiks tehniline kord hõlmata ega eeldada Ühendkuningriigi põhivõrguettevõtjate osalemist liidu võimsuse jaotamise ja ülekoormuse juhtimise menetlustes.

ENTSO-E peaks selle tehnilise korra välja töötama koostöös Ühendkuningriigi põhivõrguettevõtjatega lepingu artikli ENER.19 aspektide jõustamiseks sõlmitud vastastikuse mõistmise memorandumiga ettenähtud koostöö raames.

2. lisas (võimsuse arvutamine), 3. lisas (võimsuse jaotamine) ja 4. lisas on esitatud täpsemad üksikasjad selle kohta, mis tuleks tehnilise korra kavandisse lisada.

Konkreetsemalt seoses võimsuse arvutamise ja jaotamisega järgmise päeva turu ajavahemikus palume koostada järgmise päeva sihtmudeli „mitme piirkonna lahtiste mahtude liitmise“ põhimõttel, mis on kooskõlas lepingu artiklitega ENER.14 ja ENER.19 ning lisaga ENER-4; nende sätete kohaselt tuleks sellega alustada esmajärjekorras. Lepingu lisa ENER-4 on esitatud käesoleva kirja 4. lisas.

Järgmise päeva turu ajavahemiku tehnilise korra väljatöötamise ajakava on sätestatud lepingu lisa ENER-4 2. osas. Allpool esitatud kuupäevad põhinevad sellel ajakaval, mille oleme lepingu artikli FINPROV.11.3 kohaselt arvutanud alates 1. jaanuarist 2021, mis on lepingu ajutise kohaldamise kuupäev.

Järgmise päeva sihtmudeli väljatöötamise toetamiseks ja kooskõlas lisaga ENER-4 palume koostada 1. aprilliks 2021 üldettepanekud ja tasuvusanalüüsi, milles hinnatakse sihtmudeli lisaväärtust. Üldettepanekud ja tasuvusanalüüs tuleks koostada vastavalt käesoleva kirja 5. lisale.

Palume esitada tehnilise korra kavandi arvamuse saamiseks Energeetikasektorit Reguleerivate Asutuste Koostööametile (edaspidi „amet“). Palume, et ENTSO-E korraldaks enne seda tehnilise korra kavandi üle asjakohase konsultatsiooni turuosalistega. Pärast arvamuse saamist palume Teil esitada see koos tehnilise korra kavandiga energeetika erikomiteele piisavalt aegsasti, et seda oleks võimalik rakendada 1. aprilliks 2022.

Seoses võimsuse arvutamise ja jaotamisega muudele kui järgmise päeva turu ajavahemikele palume ENTSO-E-l esitada ettepanek tehnilise korra kavandi väljatöötamise ajakava kohta.

Saadan selle kirja koopia oma kolleegile ettevõtluse, energeetika ja tööstusstrateegia ministeeriumis, kes saadab Ühendkuningriigi põhivõrguettevõtjatele samasuguse kirja, mille koopia on lisatud käesoleva kirja 1. lisana.

Lugupidamisega

[saatja allkiri]

Koopia

Ettevõtluse, energeetika ja tööstusstrateegia ministeerium

1. lisa

Ettevõtluse, energeetika ja tööstusstrateegia ministeeriumi [saatja] kiri Ühendkuningriigi põhivõrguettevõtjatele

2. lisa. Võimsuse arvutamine

Tehnilise korra kavandis tuleks sätestada turul hiljem kättesaadavaks tehtava ülekandevõimsuse jaotamise tingimused ja meetodid.

See võimsus tuleks arvutada kooskõlastatult elektrivõrkudevaheliste ühenduste kohta.

Elektrivõrkudevaheliste ühenduste võimsused tuleks maksimeerida. Selle nõude puhul tuleks

arvesse võtta põhivõrguettevõtjate kohustust järgida võrgu turvalise toimimise ohutusstandardeid;

järgida ELis ja Ühendkuningriigis asjakohaste riigisiseste raamistike alusel kehtestatud pakkumispiirkondade piire;

võimaldada ELi põhivõrguettevõtjatel täita määruse (EL) 2019/943 artikli 16 lõikes 8 sätestatud nõuet tagada ELis pakkumispiirkonna piiridel vähemalt 70 % oma võimsusest;

ette näha liidu ja Ühendkuningriigi põhivõrguettevõtjate vahelise diskrimineerimise keeld võimsuse arvutamisel;

seda toetada elektrivõrkudevaheliste ühenduste puhul koordineeritult võetavate parandusmeetmetega, sealhulgas koormuste ümberjaotamise ja vahetuskaubandusega;

seda toetada lepinguosaliste põhivõrguettevõtjate vahelise kulude jagamise kokkuleppega, mis on seotud koormuste ümberjaotamise ja vahetuskaubandusega.

Tehniliste võimaluste piires tasakaalustavad lepinguosaliste põhivõrguettevõtjad elektrivõrkudevahelistes ühendustes vastassuunas kulgevate võimsusvoogude võimsusnõuded, et ära kasutada võrkudevaheliste ühenduste maksimaalne võimsus.

Võimsuse arvutamise kohta peaksid põhivõrguettevõtjad avaldama vähemalt järgmised andmed:

kord aastas: teave ülekandetaristu pikaajalise arengu ja selle mõju kohta piiriülesele ülekandevõimsusele;

kord kuus: eeloleva kuu ja aasta prognoos turule kättesaadava ülekandevõimsuse kohta, võttes arvesse prognoosi koostamise ajal põhivõrguettevõtjatele kättesaadavat asjaomast teavet (näiteks suve- ja talveperioodi mõju liinide võimsusele, võrguhooldus, tootmisüksuste kättesaadavus jne);

kord nädalas: eeloleva nädala prognoos turule kättesaadava ülekandevõimsuse kohta, võttes arvesse prognoosi koostamise ajal põhivõrguettevõtjatele kättesaadavat asjaomast teavet, nagu ilmaennustus, kavandatud võrguhooldus, tootmisüksuste kättesaadavus jne;

kord päevas: üks päev ette või mitu korda päevas turul kättesaadav ülekandevõimsus igaks turulolemise ajaühikuks, võttes arvesse kõiki tasakaalustatud üks päev ette tehtud määramisi, tootmiskavasid, prognoositavat nõudlust ja kavandatud võrguhooldust;

juba jaotatud üldvõimsus turuajaühikute kaupa ja kõik asjaomased tingimused, mille kohaselt seda võimsust saab kasutada (näiteks enampakkumise arveldushind, võimsuse kasutamisele seatud kohustused jne);

jaotatud võimsus nii kiiresti kui võimalik pärast iga jaotamist, samuti makstud hinnad;

kasutatud üldvõimsus turuajaühikute kaupa viivitamata pärast määramist;

reaalajas nii täpselt kui võimalik: kasutatud koondatud kaubanduslikud ja tegelikud elektrivood turuajaühikute kaupa, sealhulgas kõigi selliste parandusmeetmete mõju, mis põhivõrguettevõtjad on võtnud võrgu- või süsteemiprobleemide lahendamiseks (nt tegevuse piiramine);

asjakohane teave, et hinnata, kas elektrivõrkudevahelise ühenduse võimsus on arvutatud ja jaotatud viisil, mis on kooskõlas ELi ja Ühendkuningriigi vahelise lepinguga.

3. lisa. Võimsuse jaotamine

Tehnilise korra kavandis tuleks sätestada tingimused ja meetodid ühendusvõimsuse turule jaotamiseks järgmistel ajavahemikel:

forvard; 

järgmine päev;

päevasisene.

Iga ajavahemiku puhul tuleks metoodikas

ette näha kõigi elektrivõrkudevaheliste ühenduste kooskõlastatud enampakkumised;

esitada reeglid omandatud ülekandevõimsuste registreerimise, piiramise, püsikindluse, tasustamise, ülekandmise ja tagastamise kohta, samuti varumenetluste ja kompenseerimise kohta tegevuse piiramise korral;

esitama võimsusjaotustulu jaotamise reeglid;

keelata põhivõrguettevõtjatel nõuda baashindu, kui elektrivõrkudevahelistes ühendustes ei esine ülekoormust, välja arvatud juhul, kui kohaldatakse erandit.

4. lisa. Järgmise päeva sihtmudel: „mitme piirkonna lahtiste mahtude liitmine“

1. osa

1.Uus menetlus võimsuse jaotamiseks elektrivõrkudevahelistes ühendustes järgmise päeva turu ajavahemikus põhineb „mitme piirkonna lahtiste mahtude liitmise“ põhimõttel. Uue menetluse üldeesmärk on kaubandusest saadava kasu maksimeerimine. Esimese sammuna uue menetluse väljatöötamisel tagavad lepinguosalised, et põhivõrguettevõtjad koostavad üldettepanekud ja tasuvusanalüüsi.

2.Mitme piirkonna lahtiste mahtude liitmine peab hõlmama turgude liitmise funktsiooni arendamist, et määrata kindlaks energia netopositsioonid (kaudne jaotamine) järgmiste vahel:

(a)määruse (EL) 2019/943 kohaselt kehtestatud pakkumispiirkonnad, mis on otse Ühendkuningriigiga ühendatud elektrivõrkudevahelise ühenduse kaudu, ning

(b)Ühendkuningriik.

3.Energia netopositsioonid elektrivõrkudevahelistes ühendustes arvutatakse kaudse jaotamise protsessi abil, rakendades konkreetset algoritmi:

(a)ärilised pakkumised ja pakkumised järgmise päeva turu ajavahemikus määruse (EL) 2019/943 kohaselt kehtestatud pakkumispiirkondades, mis on otse Ühendkuningriigiga ühendatud elektrivõrkudevahelise ühenduse kaudu;

(b)Ühendkuningriigi asjaomaste järgmise päeva turgude ärilised ostu- ja müügipakkumised järgmise päeva turu ajavahemiku kohta;

(c)võrgu läbilaskevõime andmed ja süsteemi suutlikkus, mis on kindlaks määratud põhivõrguettevõtjate vahel kokku lepitud korras, ning

(d)andmed Ühendkuningriigi ja muude liidu pakkumispiirkondadega ühendatud pakkumispiirkondade vaheliste elektriühenduste eeldatavate kaubandusvoogude kohta, mille liidu põhivõrguettevõtjad on töökindlate meetoditega kindlaks määranud.

See protsess peab olema kooskõlas otseste alalisvooluvõrkudevaheliste ühenduste eriomadustega, sealhulgas kadude ja muutumisnõuetega.

4.Turgude liitmise funktsioon peab

(a)andma tulemusi piisavalt aegsasti enne lepinguosaliste vastavate järgmise päeva turgude toimimist (liidu jaoks on tegemist ühtse järgmise päeva turu mehhanismiga, mis on loodud kooskõlas komisjoni määrusega (EL) 2015/1222 1 ), et neid tulemusi saaks kasutada sisendina protsessides, millega määratakse kindlaks tulemused kõnealustel turgudel;

(b)andma usaldusväärseid ja korratavaid tulemusi;

(c)olema konkreetne protsess liidu ja Ühendkuningriigi eraldiseisvate ja eraldatud järgmise päeva turgude ühendamiseks; eelkõige tähendab see, et konkreetne algoritm peab olema eraldiseisev ja eraldatud määruse (EL) 2015/1222 kohaselt loodud ühtse järgmise päeva turu mehhanismis kasutatavast algoritmist ning et liidu ärilistel ja muudel pakkumistel peab olema juurdepääs ainult pakkumispiirkondadest pärinevatele algoritmidele, mis on Ühendkuningriigiga elektrivõrkudevahelise ühenduse kaudu otse ühendatud.

5.Arvutatud netoenergiapositsioonid avaldatakse pärast valideerimist ja kontrollimist. Kui turgude liitmise funktsioon ei toimi ja tulemust ei saavutata, jaotatakse elektrivõrkudevahelise ühenduse võimsus varumeetodiga ning turuosalisi teavitatakse varumeetodi kohaldamisest.

6.Tehniliste menetluste väljatöötamise ja rakendamise kulud jagatakse võrdselt ühelt poolt asjaomaste Ühendkuningriigi põhivõrguettevõtjate või muude üksuste ning teiselt poolt asjaomaste liidu põhivõrguettevõtjate või muude üksuste vahel, kui energeetika erikomitee ei otsusta teisiti.

2. osa

Käesoleva lisa rakendamise ajakava on alates käesoleva lepingu jõustumisest järgmine:

(a)3 kuu jooksul – tasuvusanalüüs ja tehnilise korra ettepanekute visandamine;

(b)10 kuu jooksul – ettepanek tehnilise korra kohta;

(c)15 kuu jooksul – tehnilise korra kasutuselevõtmine.

5. lisa. Üldettepanekutele ja tasuvusanalüüsile esitatavad nõuded

Nagu on sätestatud lepingu lisa ENER-4 1. osas, on uue järgmise päeva korra väljatöötamise esimene etapp üldettepanekute väljatöötamine ja tasuvusanalüüsi tegemine.

Üldettepanekutes tuleks

esitada mitme piirkonna lahtiste mahtude liitmise lahenduse kõrgetasemeline projekt;

määrata kindlaks tööstusharu osaliste rollid ja kohustused;

esitada rakendamiskava;

kirjeldada kõiki rakendamisega seotud riske või probleeme ja esitada ettepanekud nende lahendamiseks ning

hinnata osalejate heite maksustamise kordade erinevuste mõju võrkudevaheliste ühenduste kaudu toimuvatele voogudele.

Tasuvusanalüüsis tuleks võtta arvesse kokkulepete eesmärki maksimeerida kaubandusest saadavat kasu, mis tähendab, et lepingu lisas ENER-4 osutatud piirangute raames peab kauplemiskord

olema võimalikult tõhus ja

tavaolukorras peaksid vood elektrivõrkudevaheliste ühenduste kaudu olema kooskõlas lepinguosaliste järgmise päeva turgude hindadega.



I-B lisa

Ühendkuningriigi valitsuse ettevõtluse, energeetika ja tööstusstrateegia ministeeriumi 22. jaanuari 2021. aasta esialgne soovitus Ühendkuningriigi põhivõrguettevõtjatele seoses ülekandevõimsuse arvutamise ja jaotamise tehnilise korra ettevalmistamisega, et tagada ELi ja Ühendkuningriigi kaubandus- ja koostöölepingu kohane tõhus kauplemine elektrivõrkudevaheliste ühenduste kaudu

[Saatja ettevõtluse, energeetika ja tööstusstrateegia ministeeriumis]

[Adressaat Ühendkuningriigi

põhivõrguettevõtjas]

Reede, 22. jaanuar 2021

Lugupeetud [adressaat]

Ülekandevõimsuste arvutamise ja jaotamise tehnilise korra kavandi väljatöötamine, et tagada ELi ja Ühendkuningriigi vahelise kaubandus- ja koostöölepingu kohane tõhus kauplemine elektrivõrkudevaheliste ühenduste kaudu

Nagu Te teate, allkirjastasid 30. detsembril 2020 ühelt poolt Euroopa Liit ja Euroopa Aatomienergiaühendus ning teiselt poolt Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriik kaubandus- ja koostöölepingu (edaspidi „leping“), mis rakendus ajutiselt alates 1. jaanuarist 2021. Lepingu artikli ENER.19 kohaselt peavad liit ja Ühendkuningriik tagama, et nende põhivõrguettevõtjad teevad koostööd tehnilise korra väljatöötamiseks mitmes valdkonnas, sealhulgas seoses võrkudevaheliste ühenduste kasutamisega, kui energeetika erikomitee seda soovitab. Läbirääkimiste käigus leppisid liit ja Ühendkuningriik kokku, et on asjakohane, et teatavad nendest tehnilistest menetlustest töötatakse välja kohe, see tähendab enne energeetika erikomitee töö algust. Seetõttu palutakse Ühendkuningriigi põhivõrguettevõtjatel töötada välja ülekandevõimsuste arvutamise ja jaotamise tehnilise korra kavand, et tagada tõhus kauplemine elektrivõrkudevaheliste ühenduste kaudu. Pärast töö alustamist jälgib energeetika erikomitee kogu tehnilise korra väljatöötamisega seotud tööd.

Tehnilise korra kavandis tuleks käsitleda võimsuse arvutamist ja võimsuse jaotamist kõigis asjakohastes ajavahemikes.

Selle taotluse eesmärk on jõustada lepingu artiklite ENER.13, ENER.14 ja ENER.19 aspektid seoses elektrivõrkudevaheliste ühenduste tõhusa kasutamisega ning seda tuleks mõista selles kontekstis. Eelkõige ei tohiks tehniline kord hõlmata ega eeldada Ühendkuningriigi põhivõrguettevõtjate osalemist liidu võimsuse jaotamise ja ülekoormuse juhtimise menetlustes.

Ühendkuningriigi põhivõrguettevõtjad peaksid selle tehnilise korra välja töötama koostöös ENTSO-E-ga lepingu artikli ENER.19 aspektide jõustamiseks sõlmitud vastastikuse mõistmise memorandumiga ettenähtud koostöö raames.

2. lisas (võimsuse arvutamine), 3. lisas (võimsuse jaotamine) ja 4. lisas on esitatud täpsemad üksikasjad selle kohta, mis tuleks tehnilise korra kavandisse lisada.

Konkreetsemalt seoses võimsuse arvutamise ja jaotamisega järgmise päeva turu ajavahemikus palume koostada järgmise päeva sihtmudeli „mitme piirkonna lahtiste mahtude liitmise“ põhimõtte alusel, mis on kooskõlas lepingu artiklitega ENER.14 ja ENER.19 ning lisaga ENER-4; nende sätete kohaselt tuleks sellega alustada esmajärjekorras. Lepingu lisa ENER-4 on esitatud käesoleva kirja 4. lisas.

Järgmise päeva turu ajavahemiku tehnilise korra väljatöötamise ajakava on sätestatud lepingu lisa ENER-4 2. osas. Allpool esitatud kuupäevad põhinevad sellel ajakaval, mille oleme lepingu artikli FINPROV.11.3 kohaselt arvutanud alates 1. jaanuarist 2021, mis on lepingu ajutise kohaldamise kuupäev.

Järgmise päeva sihtmudeli väljatöötamise toetamiseks ja kooskõlas lisaga ENER-4 palume koostada 1. aprilliks 2021 üldettepanekud ja tasuvusanalüüsi, milles hinnatakse sihtmudeli lisaväärtust. Üldettepanekud ja tasuvusanalüüs tuleks koostada vastavalt käesoleva kirja 5. lisale.

Palume esitada tehnilise korra kavand arvamuse saamiseks Ühendkuningriigi reguleerivatele asutustele. Palume, et Ühendkuningriigi põhivõrguettevõtjad korraldaksid enne seda tehnilise korra kavandite üle asjakohase konsultatsiooni turuosalistega. Pärast arvamuse saamist palume Teil esitada see koos tehnilise korra kavandiga energeetika erikomiteele piisavalt aegsasti, et seda oleks võimalik rakendada 1. aprilliks 2022.

Seoses võimsuse arvutamise ja jaotamisega muudele kui järgmise päeva turu ajavahemikele palume Ühendkuningriigi põhivõrguettevõtjatel esitada energeetika erikomiteele ettepanek tehnilise korra kavandi väljatöötamise ajakava kohta.

Saadan selle kirja koopia oma kolleegile Euroopa Komisjoni energeetika peadirektoraadis, kes saadab ENTSO-E-le samasuguse kirja, mille koopia on lisatud käesoleva kirja 1. lisana.

Lugupidamisega

[saatja allkiri]

Koopia

Euroopa Komisjoni energeetika peadirektoraat

1. lisa

Euroopa Komisjoni energeetika peadirektoraadi kiri ENTSO-E-le

2. lisa. Võimsuse arvutamine

Tehnilise korra kavandis tuleks sätestada turul hiljem kättesaadavaks tehtava ühendusvõimsuse jaotamise tingimused ja meetodid.

See võimsus tuleks arvutada kooskõlastatult elektrivõrkudevaheliste ühenduste kohta.

Elektrivõrkudevaheliste ühenduste võimsused tuleks maksimeerida. Selle nõude puhul tuleks

arvesse võtta põhivõrguettevõtjate kohustust järgida võrgu turvalise toimimise ohutusstandardeid;

järgida ELis ja Ühendkuningriigis asjakohaste riigisiseste raamistike alusel kehtestatud pakkumispiirkondade piire;

võimaldada ELi põhivõrguettevõtjatel täita määruse (EL) 2019/943 artikli 16 lõikes 8 sätestatud nõuet tagada ELis pakkumispiirkonna piiridel vähemalt 70 % oma võimsusest;

ette näha liidu ja Ühendkuningriigi põhivõrguettevõtjate vahelise diskrimineerimise keeld võimsuse arvutamisel;

seda toetada elektrivõrkudevaheliste ühenduste puhul koordineeritult võetavate parandusmeetmetega, sealhulgas koormuste ümberjaotamise ja vahetuskaubandusega;

seda toetada lepinguosaliste põhivõrguettevõtjate vahelise kulude jagamise kokkuleppega, mis on seotud koormuste ümberjaotamise ja vahetuskaubandusega.

Tehniliste võimaluste piires tasakaalustavad lepinguosaliste põhivõrguettevõtjad elektrivõrkudevahelistes ühendustes vastassuunas kulgevate võimsusvoogude võimsusnõuded, et ära kasutada võrkudevaheliste ühenduste maksimaalne võimsus.

Võimsuse arvutamise kohta peaksid põhivõrguettevõtjad avaldama vähemalt järgmised andmed:

kord aastas: teave ülekandetaristu pikaajalise arengu ja selle mõju kohta piiriülesele ülekandevõimsusele;

kord kuus: eeloleva kuu ja aasta prognoos turule kättesaadava ülekandevõimsuse kohta, võttes arvesse prognoosi koostamise ajal põhivõrguettevõtjatele kättesaadavat asjaomast teavet (näiteks suve- ja talveperioodi mõju liinide võimsusele, võrguhooldus, tootmisüksuste kättesaadavus jne);

kord nädalas: eeloleva nädala prognoos turul kättesaadava ülekandevõimsuse kohta, võttes arvesse prognoosi koostamise ajal põhivõrguettevõtjatele kättesaadavat asjaomast teavet, nagu ilmaennustus, kavandatud võrguhooldus, tootmisüksuste kättesaadavus jne;

kord päevas: üks päev ette või mitu korda päevas turul kättesaadav ülekandevõimsus igaks turulolemise ajaühikuks, võttes arvesse kõiki tasakaalustatud üks päev ette tehtud määramisi, tootmiskavasid, prognoositavat nõudlust ja kavandatud võrguhooldust;

juba jaotatud üldvõimsus turuajaühikute kaupa ja kõik asjaomased tingimused, millel seda võimsust saab kasutada (näiteks enampakkumise arveldushind, võimsuse kasutamisele seatud kohustused jne);

jaotatud võimsus nii kiiresti kui võimalik pärast iga jaotamist, samuti makstud hinnad;

kasutatud üldvõimsus turuajaühikute kaupa viivitamata pärast määramist;

reaalajas nii täpselt kui võimalik: kasutatud koondatud kaubanduslikud ja tegelikud elektrivood turuajaühikute kaupa, sealhulgas kõigi selliste parandusmeetmete mõju, mis põhivõrguettevõtjad on võtnud võrgu- või süsteemiprobleemide lahendamiseks (nt tegevuse piiramine);

asjakohane teave, et hinnata, kas elektrivõrkudevahelise ühenduse võimsus on arvutatud ja jaotatud viisil, mis on kooskõlas ELi ja Ühendkuningriigi vahelise lepinguga.

3. lisa. Võimsuse jaotamine

Tehnilise korra kavandis tuleks sätestada tingimused ja meetodid ühendusvõimsuse turule jaotamiseks järgmistel ajavahemikel:

forvard:

järgmine päev;

päevasisene.

Iga ajavahemiku puhul tuleks metoodikas

ette näha kõigi elektrivõrkudevaheliste ühenduste kooskõlastatud enampakkumised;

esitada reeglid omandatud ülekandevõimsuste registreerimise, piiramise, püsikindluse, tasustamise, ülekandmise ja tagastamise kohta, samuti varumenetluste ja kompenseerimise kohta tegevuse piiramise korral, sealhulgas võimsusjaotustulu jaotamise reeglid;

keelata põhivõrguettevõtjatel nõuda baashindu, kui elektrivõrkudevahelistes ühendustes ei esine ülekoormust, välja arvatud juhul, kui kohaldatakse erandit.

4. lisa. Järgmise päeva sihtmudel: „mitme piirkonna lahtiste mahtude liitmine“

1. osa

1.Uus menetlus võimsuse jaotamiseks elektrivõrkudevahelistes ühendustes järgmise päeva turu ajavahemikus põhineb „mitme piirkonna lahtiste mahtude liitmise“ põhimõttel. Uue menetluse üldeesmärk on kaubandusest saadava kasu maksimeerimine. Esimese sammuna uue menetluse väljatöötamisel tagavad lepinguosalised, et põhivõrguettevõtjad koostavad üldettepanekud ja tasuvusanalüüsi.

2.Mitme piirkonna lahtiste mahtude liitmine peab hõlmama turgude liitmise funktsiooni arendamist, et määrata kindlaks energia netopositsioonid (kaudne jaotamine) järgmiste vahel:

(a)määruse (EL) 2019/943 kohaselt kehtestatud pakkumispiirkonnad, mis on otse Ühendkuningriigiga ühendatud elektrivõrkudevahelise ühenduse kaudu, ning

(b)Ühendkuningriik.

3.Energia netopositsioonid elektrivõrkudevahelistes ühendustes arvutatakse kaudse jaotamise protsessi abil, rakendades konkreetset algoritmi:

(a)ärilised pakkumised ja pakkumised järgmise päeva turu ajavahemikus määruse (EL) 2019/943 kohaselt kehtestatud pakkumispiirkondades, mis on otse Ühendkuningriigiga ühendatud elektrivõrkudevahelise ühenduse kaudu;

(b)Ühendkuningriigi asjaomaste järgmise päeva turgude ärilised ostu- ja müügipakkumised järgmise päeva turu ajavahemiku kohta;

(c)võrgu läbilaskevõime andmed ja süsteemi suutlikkus, mis on kindlaks määratud põhivõrguettevõtjate vahel kokku lepitud korras, ning

(d)andmed Ühendkuningriigi ja muude liidu pakkumispiirkondadega ühendatud pakkumispiirkondade vaheliste elektriühenduste eeldatavate kaubandusvoogude kohta, mille liidu põhivõrguettevõtjad on töökindlate meetoditega kindlaks määranud.

See protsess peab olema kooskõlas otseste alalisvooluvõrkudevaheliste ühenduste eriomadustega, sealhulgas kadude ja muutumisnõuetega.

4.Turgude liitmise funktsioon peab

(a)andma tulemusi piisavalt aegsasti enne lepinguosaliste vastavate järgmise päeva turgude toimimist (liidu jaoks on tegemist ühtse järgmise päeva turu mehhanismiga, mis on loodud kooskõlas komisjoni määrusega (EL) 2015/12221 2 ), et neid tulemusi saaks kasutada sisendina protsessides, millega määratakse kindlaks tulemused kõnealustel turgudel;

(b)andma usaldusväärseid ja korratavaid tulemusi;

(c)olema konkreetne protsess liidu ja Ühendkuningriigi eraldiseisvate ja eraldatud järgmise päeva turgude ühendamiseks; eelkõige tähendab see, et konkreetne algoritm peab olema eraldiseisev ja eraldatud määruse (EL) 2015/1222 kohaselt loodud ühtse järgmise päeva turu mehhanismis kasutatavast algoritmist ning et liidu ärilistel pakkumistel ja muudel pakkumistel peab olema juurdepääs ainult pakkumispiirkondadest pärinevatele algoritmidele, mis on Ühendkuningriigiga elektrivõrkude ühenduse kaudu otse ühendatud.

5.Arvutatud netoenergiapositsioonid avaldatakse pärast valideerimist ja kontrollimist. Kui turgude liitmise funktsioon ei toimi ja tulemust ei saavutata, jaotatakse elektrivõrkudevahelise ühenduse võimsus varumeetodiga ning turuosalisi teavitatakse varumeetodi kohaldamisest.

6.Tehniliste menetluste väljatöötamise ja rakendamise kulud jagatakse võrdselt ühelt poolt asjaomaste Ühendkuningriigi põhivõrguettevõtjate või muude üksuste ning teiselt poolt asjaomaste liidu põhivõrguettevõtjate või muude üksuste vahel, kui energeetika erikomitee ei otsusta teisiti.

2. osa

Käesoleva lisa rakendamise ajakava on alates käesoleva lepingu jõustumisest järgmine:

(a)3 kuu jooksul – tasuvusanalüüs ja tehnilise korra ettepanekute visandamine;

(b)10 kuu jooksul – ettepanek tehnilise korra kohta;

(c)15 kuu jooksul – tehnilise korra kasutuselevõtmine.

5. lisa. Üldettepanekutele ja tasuvusanalüüsile esitatavad nõuded

Nagu on sätestatud lepingu lisa ENER-4 1. osas, on uue järgmise päeva korra väljatöötamise esimene etapp üldettepanekute väljatöötamine ja tasuvusanalüüsi tegemine.

Üldettepanekutes tuleks

esitada mitme piirkonna lahtiste mahtude liitmise lahenduse kõrgetasemeline projekt;

määrata kindlaks tööstusharu osaliste rollid ja kohustused;

esitada rakendamise kava;

kirjeldada kõiki rakendamisega seotud riske või probleeme ja esitada ettepanekud nende lahendamiseks ning

hinnata osalejate heite maksustamise kordade erinevuste mõju võrkudevaheliste ühenduste kaudu toimuvatele voogudele.

Tasuvusanalüüsis tuleks võtta arvesse kokkulepete eesmärki maksimeerida kaubandusest saadavat kasu, mis tähendab, et lepingu lisas ENER-4 osutatud piirangute raames peab kauplemiskord

olema võimalikult tõhus ja

tavaolukorras peaksid vood elektrivõrkudevaheliste ühenduste kaudu olema kooskõlas lepinguosaliste järgmise päeva turgude hindadega.

II lisa

Euroopa Komisjoni energeetika peadirektoraadi ning Ühendkuningriigi valitsuse ettevõtluse, energeetika ja tööstusstrateegia ministeeriumi poolt oma asjaomastele põhivõrguettevõtjatele saadetava kirja kavand, milles palutakse esitada lisateavet, et valmistada ELi ja Ühendkuningriigi kaubandus- ja koostöölepingu kohaselt ette tehniline kord võimsuse jaotamiseks ja ülekoormuse juhtimiseks järgmise päeva turu ajavahemikus

[ELi või Ühendkuningriigi põhivõrguettevõtja aadress]

[kuupäev]

Teema: lisateabenõue, et ELi ja Ühendkuningriigi kaubandus- ja koostöölepingu kohaselt valmistada ette tehniline kord võimsuse jaotamiseks ja ülekoormuse juhtimiseks järgmise päeva turu ajavahemikus

Lugupeetud [lisada: adressaat]

Täname Teid kaubandus- ja koostöölepingu energeetikat käsitleva jaotise rakendamisel seni tehtud töö eest ning eelkõige 2021. aasta aprillis avaldatud tasuvusanalüüsi ja üldettepaneku eest, mida toetab [lisada: Ühendkuningriigi reguleerivad asutused [või] ACER] arvamus.

Pärast energeetika erikomitee 30. märtsi 2022. aasta koosolekut ja [lisada: kuupäev] esitatud soovitust [lisada: nr X/202x] palub [lisada: Ühendkuningriigi valitsuse ettevõtluse, energeetika ja tööstusstrateegia ministeerium [või] Euroopa Komisjoni energeetika peadirektoraat] Teil esitada vastused selle kirja lisas olevatele küsimustele viie kuu jooksul alates kirja kättesaamisest.

Lisaks peaks [lisada: põhivõrguettevõtja [või] ELi põhivõrguettevõtjate tööd hõlbustav ENTSO-E] taotlema [lisada: Ühendkuningriigi energeetikasektorit reguleerivad asutused [või] ACER] mitteametlikku arvamust kõnealuse lisateabe kohta ja esitama selle koos lisas olevate küsimuste vastustega.

Täname Teid selle teemaga seotud lisatöö eest.

[allkiri]

Koopia: [saatja Euroopa Komisjoni energeetika peadirektoraadis või vajaduse korral

Ühendkuningriigi valitsuse ettevõtluse, energeetika ja tööstusstrateegia ministeeriumis]

Lisa

Taust: järgmised küsimused puudutavad Ühendkuningriigi ja ELi põhivõrguettevõtjate poolt 2021. aasta aprillis avaldatud tasuvusanalüüsis esitatud variante. Pange tähele, et kaubandus- ja koostöölepingu 29. lisa punktis 3 on sätestatud nõue, et energia netopositsioonid elektrivõrkudevahelistes ühendustes arvutatakse kaudse jaotamise protsessi abil, rakendades konkreetset algoritmi, mis hõlmab Ühendkuningriigi asjaomaste järgmise päeva turgude ärilisi ostu- ja müügipakkumisi järgmise päeva turu ajavahemiku kohta. Ühendkuningriigi ja ELi põhivõrguettevõtjate tasuvusanalüüs näitas, et Suurbritannia ühtne hind on väga soovitav mitme piirkonna lahtiste mahtude liitmise tõhusaks rakendamiseks kõigis mitme piirkonna lahtiste mahtude liitmise projekteerimise variantides. Ettevõtluse, energeetika ja tööstusstrateegia ministeerium algatas 2021. aasta septembris konsultatsiooni, et saada arvamusi Suurbritannia elektrienergia hulgimüügituru elektribörsidel toimuva elektriga kauplemise kehtiva korra ja meie ettepanekute kohta tõhusa piiriülese kauplemise toetamiseks. Eelkõige töötas ettevõtluse, energeetika ja tööstusstrateegia ministeerium välja üldise lähenemisviisi selliste konkreetsete igapäevaste järgmise päeva enampakkumiste sidumiseks, mida kasutataks „asjaomaste järgmise päeva turgudena“ kaubandus- ja koostöölepingu 29. lisa tähenduses, eesmärgiga küsida sidusrühmade seisukohti selle kohta, kas seda rakendada ja kui jah, siis kuidas seda praktikas teha. Konsultatsioon lõppes 2021. aasta novembris ja Ühendkuningriigi valitsus avaldab vastuse ettenähtud ajal.

1. Seoses põhivõrguettevõtjate kindlaks tehtud eelkorralduste registri variandiga

(a)Kui suur osa ühtse järgmise päeva turu mehhanismi korraldustest esitatakse tavaliselt viimase 15 minuti jooksul enne tehingute sulgemise aega, millises vahemikus see proportsioon tavaliselt varieerub ja kas on konkreetseid tegureid, mis määravad turuosaliste korralduste esitamise aja, ning kas need tegurid võivad eelkorralduste registri variandi rakendamise tulemusena muutuda?

(b)Mil määral mõjutaks 15 minutit enne ühtse järgmise päeva turu mehhanismi tehingute sulgemise aega esitatud korralduste osakaal võrkudevaheliste ühenduste voogude vastavust lepinguosaliste järgmisepäeva turgude hindadele?

(c)Kas see võimalus kõrvaldaks täielikult korralduste tavaregistri variantide puhul kindlaks tehtud ajastusprobleemid või jääks mõni ajastusprobleem ikkagi alles? Kõiki tegevusega seotud mõjureid ja riske tuleks täielikult selgitada ja põhjendada.

(d) Kas kaubandus- ja koostöölepingu artikli 305 (Elektrienergia ja gaasi hulgimüügituru kuritarvitamise keeld) nõuded maandavad piisavalt turuga manipuleerimise riske, mis tulenevad eelkorralduste registri variandist? Kõiki turuga manipuleerimise jääkriske tuleks täielikult selgitada ja põhjendada.

(e)Kas on võimalik kehtestada lisameetmeid, nõudeid või kohustusi, sealhulgas reguleerivatele asutustele või turuosalistele, põhivõrguettevõtjatele või turukorraldajatele, et eelkorralduste registri variandi puhul avastatud turumanipuleerimisriski täiendavalt maandada? Kõiki turuga manipuleerimise jääkriske tuleks täielikult selgitada ja põhjendada.

2.Seoses põhivõrguettevõtjate kindlaks tehtud korralduste tavaregistri variantidega

(a)Millised on kõik variandid, mis võimaldavad teha mitme piirkonna lahtiste mahtude liitmise turgude liitmise korraldaja funktsiooni arvutusprotsesse ajavahemikus ühtse järgmise päeva turu mehhanismi tehingute sulgemise ajast kell 12.00 Kesk-Euroopa aja järgi kuni ühtse järgmise päeva turu mehhanismi tulemuste avaldamiseni kell 13.00 Kesk-Euroopa aja järgi, sealhulgas kõik variandid, mis võimaldavad käivitada mitme piirkonna lahtiste mahtude liitmise turgude liitmise korraldaja funktsiooni arvutusprotsesse samaaegselt ühtse järgmise päeva turu mehhanismi aspektidega?

Millised on nende variantide eelised/puudused, sealhulgas:

(1)võimalik mõju ühtse järgmise päeva turu mehhanismi ja varuprotsesside toimimisele (st ühtse järgmise päeva turu mehhanismi eraldamise riskid);

(2)mõju põhivõrguettevõtjatele, turukorraldajatele ja turuosalistele?

Kõiki tegevusega seotud mõjusid ja riske tuleks täielikult selgitada ja põhjendada.

(b)Mis on põhivõrguettevõtjate tasuvusanalüüsis korralduste tavaregistri puhul kindlaks tehtud muude täiendavate variantide (ühtse järgmise päeva turu mehhanismi tehingute sulgemise aja muutmine ja/või ühtse järgmise päeva turu mehhanismi tulemuste avaldamine) eelised/puudused, sealhulgas:

(1)mõju protsessidele enne (nt võimsuse arvutamine) ja pärast ühtse järgmise päeva turu mehhanismi (nt päevasisesed/tasakaalustamisturud);

(2)ühtse järgmise päeva turu mehhanismi tehingute sulgemise aja ja ühtse järgmise päeva turu mehhanismi tulemuste vahelise aja pikenemise mõju põhivõrguettevõtjatele, turukorraldajatele ja turuosalistele?

Kõiki tegevusega seotud mõjusid ja riske tuleks täielikult selgitada ja põhjendada.

3.Nii eelkorralduste registri kui ka korralduste tavaregistri variantide kohta

(a)Milliseid eri protsesse on vaja mitme piirkonna lahtiste mahtude liitmise turgude liitmise korraldaja funktsiooni arvutamiseks ja millist ajavahemikku oleks iga protsessi jaoks vaja? Kõiki võimalikke ajavahemikke tuleks täielikult selgitada ja põhjendada.

(b)Palun esitage üldettepanek piirnevate pakkumispiirkondade metoodika kohta täpse ja usaldusväärse prognoosi koostamiseks. Ettepaneku koostamisel lisage

(1)põhiprobleemid, põhimõtted ja parameetrid (sealhulgas sisendandmed, väljundid ja nende kasutamine mitme piirkonna lahtiste mahtude liitmisel), mida tuleb piirnevate pakkumispiirkondade metoodikas käsitleda ja kindlaks teha, ning

(2)ajavahemik, mille jooksul saaks selle metoodika välja töötada ja kasutusele võtta;

(3)esialgne kvalitatiivne hinnang selle kohta, kuidas kavandatud piirnevate pakkumispiirkondade metoodika koos mitme piirkonna lahtiste mahtude liitmisega eeldatavasti toimib, võrreldes võimsuse jaotamise tulemustega otseste enampakkumiste kaudu, et luua tõhusam kauplemiskord, ja eelkõige selle kohta, millistel tingimustel on kavandatav metoodika koos mitme piirkonna lahtiste mahtude liitmisega tulemuslikum kui otsesed enampakkumised.

(c)Rakendamine

(1)Millised on täpsed sammud, mida on vaja nii eelkorralduste registri kui ka korralduste tavaregistri variantide kõigi aspektide rakendamiseks, sealhulgas protsessid mitme piirkonna lahtiste mahtude liitmise toimivuse katsetamiseks ja kontrollimiseks enne täielikku toimima hakkamist, ning põhivõrguettevõtjate, turukorraldajate ja turuosaliste rollid ja kohustused, kuidas neid aspekte võimalikult lühikese ajaga rakendada ning kuidas tehnilise korra struktuuri ja sisu tõhusat rakendamist kõige paremini toetada?

(2)Palun esitage iga variandi rakendamise realistlik ajakava (sellises ajakavas tuleks arvesse võtta praegust ja prognoositud tulevast arengut ning see peaks hõlmama kõiki vajalikke samme, nagu konsultatsioonid sidusrühmadega, uute IT-süsteemide rakendamine mitme piirkonna lahtiste mahtude liitmise turgude liitmise korraldaja funktsiooni jaoks, katsetamisetapid, juhtimisprotsessid jne).

(3)Millised on mitme piirkonna lahtiste mahtude liitmise kasutuselevõtu ja käitamise ning mitme piirkonna lahtiste mahtude liitmise jaoks vajalike eri rollide ja funktsioonide eeldatavad otsesed kulud?

(1)    Komisjoni 24. juuli 2015. aasta määrus (EL) 2015/1222, millega kehtestatakse võimsuse jaotamise ja ülekoormuse juhtimise suunised (ELT L 197, 25.7.2015, lk 24).
(2)    Komisjoni 24. juuli 2015. aasta määrus (EL) 2015/1222, millega kehtestatakse võimsuse jaotamise ja ülekoormuse juhtimise suunised (ELT L 197, 25.7.2015, lk 24).