Brüssel,21.9.2022

COM(2022) 471 final

2022/0285(NLE)

Ettepanek:

NÕUKOGU OTSUS

seisukoha kohta, mis võetakse Euroopa Liidu nimel ühelt poolt Euroopa Ühenduse ning teiselt poolt Taani valitsuse ja Fääri saarte kohaliku valitsuse vahel sõlmitud kokkuleppega moodustatud ühiskomitees ELi ja Fääri saarte ühiskomitee töökorra vastuvõtmise küsimuses


SELETUSKIRI

1.Kavandatav reguleerimisese

Käesolevas ettepanekus käsitletakse nõukogu otsust, millega määratakse kindlaks liidu nimel ühelt poolt Euroopa Ühenduse ning teiselt poolt Taani valitsuse ja Fääri saarte kohaliku valitsuse vahelise kokkuleppe 1 (edaspidi „leping“) alusel loodud ühiskomitees võetav seisukoht. Eeskätt puudutab ettepanek lepingu artikli 31 lõiget 3, milles on sätestatud, et ühiskomitee võtab vastu oma töökorra.

2.Ettepaneku taust

2.1.Ühelt poolt Euroopa Ühenduse ning teiselt poolt Taani valitsuse ja Fääri saarte kohaliku valitsuse vaheline leping

Lepingu eesmärk on:

edendada vastastikuse kaubavahetuse laiendamise abil Euroopa Liidu (EL) ja Fääri saarte vaheliste majandussuhete harmoonilist arengut ning soodustada sellega ELis ja Fääri saartel majandustegevuse elavnemist, elu- ja töötingimuste paranemist, tootlikkuse kasvu ja finantsstabiilsust;

kindlustada lepinguosaliste vahelises kaubanduses õiglased konkurentsitingimused;

aidata kaubandustõkete kõrvaldamisega kaasa maailmakaubanduse harmoonilisele arengule 2 .

Leping jõustus 1. jaanuaril 1997.

2.2.Ühiskomitee

Lepingu haldamise ja nõuetekohase täitmise eest vastutab lepingu artikli 31 lõikega 1 moodustatud EÜ ja Fääri saarte ühiskomitee (edaspidi „ühiskomitee“), lisaks annab ühiskomitee soovitusi ja teeb otsuseid ELi ja Fääri saarte vaheliste kaubandussuhete kohta. Lepingu artikli 31 artikli 3 järgi võtab ühiskomitee vastu ka oma töökorra.

2.3.Ühiskomitee kavandatav õigusakt

Praegu tegutseb ühiskomitee aegunud töökorra kohaselt, mis pärineb lepingu jõustumise eelsest ajast. Seepärast peaks ühiskomitee võtma 2022. aasta kolmandas kvartalis kirjaliku menetluse teel vastu otsuse, millega kehtestatakse ühiskomitee töökord (edaspidi „kavandatav õigusakt“).

Kavandatava õigusakti eesmärk on kehtestada töökord, selleks et tagada lepingu nõuetekohane rakendamine ja haldamine ning täita lepingu artikli 31 lõikes 3 sätestatud kohustus.

3.Liidu nimel võetav seisukoht

Kavandatud nõukogu otsusega määratakse kindlaks liidu nimel ühiskomitees võetav seisukoht seoses ühiskomitee töökorra vastuvõtmisega.

Kõnealune seisukoht põhineb ühiskomitee otsuse eelnõul, mis on lisatud kavandatud nõukogu otsusele. Ühiskomitee töökorra eelnõu on omakorda lisatud ühiskomitee otsuse eelnõule. Töökorra eelnõu reguleerib ühiskomitee rolli ja nime, selle koosseisu ja eesistujat, sekretariaati, koosolekute korraldamist, delegatsioonide koosseisu, koosolekute päevakorda, ekspertide kutsumist, protokolle, otsuseid ja soovitusi, läbipaistvust, keeli, kulusid, töörühmi ning töökorra muutmist.

4.Õiguslik alus

4.1.Menetlusõiguslik alus

4.1.1.Põhimõtted

Euroopa Liidu toimimise lepingu (edaspidi „ELi toimimise leping“) artikli 218 lõikes 9 on sätestatud, et: nõukogu võtab komisjoni ettepaneku põhjal vastu otsuse, millega kehtestatakse lepingus sätestatud organis liidu nimel võetavad seisukohad, kui asjaomasel organil tuleb vastu võtta õigusliku toimega akte, välja arvatud õigusaktid, millega täiendatakse või muudetakse lepingu institutsioonilist raamistikku.

4.1.2.Kohaldamine käesoleval juhul

Ühiskomitee on ühelt poolt Euroopa Ühenduse ning teiselt poolt Taani valitsuse ja Fääri saarte kohaliku valitsuse vahelise lepinguga moodustatud organ. Akt, mille ühiskomitee peab vastu võtma, on õigusliku toimega akt. Kavandatav akt on rahvusvahelise õiguse alusel siduv kooskõlas lepingu artikliga 31.

Kavandatava aktiga ei täiendata ega muudeta lepingu institutsioonilist raamistikku.

Seega on esildatud otsuse menetlusõiguslik alus ELi toimimise lepingu artikli 218 lõige 9.

4.2.Materiaalõiguslik alus

4.2.1.Põhimõtted

ELi toimimise lepingu artikli 218 lõike 9 kohase otsuse materiaalõiguslik alus sõltub eelkõige selle kavandatud akti eesmärgist ja sisust, mida liidu nimel võetav seisukoht puudutab. Kui kavandatava aktiga taotletakse kahte eesmärki või reguleeritakse kahte valdkonda ning üht neist võib pidada peamiseks, samas kui teine on kõrvalise tähtsusega, peab ELi toimimise lepingu artikli 218 lõike 9 kohasel otsusel olema üksainus materiaalõiguslik alus, st peamise või ülekaaluka eesmärgi või valdkonna tõttu nõutav õiguslik alus.

4.2.2.Kohaldamine käesoleval juhul

Kavandatava akti peamine eesmärk ja sisu on seotud üksnes ühise kaubanduspoliitikaga.

Seepärast on esildatud otsuse materiaalõiguslik alus ELi toimimise lepingu artikli 207 lõike 4 esimene lõik.

4.3.Kokkuvõte

Ettepanekus esitatud otsuse õiguslik alus peaks seega olema ELi toimimise lepingu artikli 207 lõige 4 koostoimes artikli 218 lõikega 9.

5.Kavandatava akti avaldamine

Kuna ühiskomitee akt täiendab kokkuleppe õiguslikku raamistikku, on asjakohane see pärast vastuvõtmist avaldada Euroopa Liidu Teatajas.

2022/0285 (NLE)

Ettepanek:

NÕUKOGU OTSUS

seisukoha kohta, mis võetakse Euroopa Liidu nimel ühelt poolt Euroopa Ühenduse ning teiselt poolt Taani valitsuse ja Fääri saarte kohaliku valitsuse vahel sõlmitud kokkuleppega moodustatud ühiskomitees ELi ja Fääri saarte ühiskomitee töökorra vastuvõtmise küsimuses

EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut, eriti selle artikli 207 lõike 4 esimest lõiku koostoimes artikli 218 lõikega 9,

võttes arvesse Euroopa Komisjoni ettepanekut

ning arvestades järgmist:

(1)Liit sõlmis ühelt poolt Euroopa Liidu ja selle liikmesriikide ning teiselt poolt Taani valitsuse ja Fääri saarte kohaliku valitsuse vahelise kokkuleppe (edaspidi „leping“) nõukogu otsusega 97/126/EÜ 3 ja see jõustus 1. jaanuaril 1997.

(2)Lepingu artikli 31 lõigetega 1 ja 2 luuakse ühiskomitee, mille ülesanne on muu hulgas tagada lepingu nõuetekohane rakendamine.

(3)Lepingu artikli 31 lõikes 3 on sätestatud, et ühiskomitee võtab vastu oma töökorra.

(4)On asjakohane määrata kindlaks liidu nimel ühiskomitees võetav seisukoht seoses ühiskomitee töökorra vastuvõtmisega, kuna asjaomane töökord on liidu jaoks siduv,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

Artikkel 1

Seisukoht, mis võetakse liidu nimel ühiskomitees ühiskomitee töökorra vastuvõtmise küsimuses, on toetada käesolevale otsusele lisatud ühiskomitee otsuse eelnõu vastuvõtmist.

Artikkel 2

Ühiskomitee otsus avaldatakse Euroopa Liidu Teatajas.

Artikkel 3

Käesolev otsus on adresseeritud komisjonile.

Brüssel,

   Nõukogu nimel

   eesistuja

(1)    EÜT L 53, 22.2.1997, lk 2.
(2)    Lepingu artikkel 1.
(3)    Nõukogu 6. detsembri 1996. aasta otsus 97/126/EC ühelt poolt Euroopa Majandusühenduse ning teiselt poolt Taani valitsuse ja Fääri saarte kohaliku valitsuse vahelise kokkuleppe sõlmimise kohta (EÜT L 53, 22.2.1997, lk 1).

Brüssel,21.9.2022

COM(2022) 471 final

LISA

järgmise dokumendi juurde:

Ettepanek: Nõukogu otsus

seisukoha kohta, mis võetakse Euroopa Liidu nimel ühelt poolt Euroopa Ühenduse ning teiselt poolt Taani valitsuse ja Fääri saarte kohaliku valitsuse vahel sõlmitud kokkuleppega moodustatud ühiskomitees ELi ja Fääri saarte ühiskomitee töökorra vastuvõtmise küsimuses











LIIDE

EELNÕU 
EÜ JA FÄÄRI SAARTE ÜHISKOMITEE OTSUS nr 1/2022,

xx xx 2022,

töökorra vastuvõtmise kohta

EÜ JA FÄÄRI SAARTE ÜHISKOMITEE,

võttes arvesse ühelt poolt Euroopa Ühenduse ning teiselt poolt Taani valitsuse ja Fääri saarte kohaliku valitsuse vahelist kokkulepet 1 , eriti selle artikli 31 lõiget 3,

ning arvestades järgmist:

(1)Ühelt poolt Euroopa Ühenduse ning teiselt poolt Taani valitsuse ja Fääri saarte kohaliku valitsuse vahelise kokkuleppe (edaspidi „lepingu“) artikli 31 lõigetega 1 ja 2 on loodud ühiskomitee, mis vastutab muu hulgas lepingu nõuetekohase rakendamise eest.

(2)Lepingu artikli 31 lõike 3 kohaselt võtab ühiskomitee vastu oma töökorra.

(3)Käesolevale otsusele lisatud töökord tuleks seega vastu võtta, selleks et reguleerida ühiskomitee toimimist,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:



Artikkel 1

Käesolevaga võetakse vastu ühiskomitee töökord otsuse lisas esitatud kujul.

Artikkel 2

Käesolev otsus jõustub selle vastuvõtmise päeval.

Brüssel, xx xx 2022

   Ühiskomitee nimel

   Marco Düerkop

   eesistuja

LISA

Ühelt poolt Euroopa Ühenduse ning teiselt poolt Taani valitsuse ja Fääri saarte kohaliku valitsuse vahelise kokkulepe artikli 31 lõikega 1 loodud

EÜ JA FÄÄRI SAARTE ÜHISKOMITEE TÖÖKORD

ARTIKKEL 1

Ühiskomitee roll ja nimi

1.Ühelt poolt Euroopa Ühenduse ning teiselt poolt Taani valitsuse ja Fääri saarte kohaliku valitsuse vahelise kokkuleppe (edaspidi „lepingu“) artikli 31 lõike 1 kohaselt loodud ühiskomitee vastutab kõigi lepingu artiklis 31 nimetatud valdkondade eest.

2.Komitee nimetus komitee dokumentides, sealhulgas otsustes ja soovitustes, on EÜ ja Fääri saarte ühiskomitee (edaspidi „ühiskomitee“).

ARTIKKEL 2

Komitee koosseis ja eesistuja

1.Vastavalt lepingu artiklile 32 koosneb ühiskomitee Euroopa Liidu ja Fääri saarte valitsuse esindajatest kõrgemate ametnike tasandil või nende määratud isikutest.

2.Kumbki lepinguosaline on kordamööda ühiskomitee eesistuja. Seda lepinguosalist, kelle kord on olla eesistuja, esindab kõrgem ametnik, kes on ühiskomitee eesistuja. Eesistuja volitus esindada lepinguosalist kehtib kuni kuupäevani, mil lepinguosaline, kelle kord on olla eesistuja, teatab teisele lepinguosalisele uuest eesistujast.

3.Lõike 2 kohaldamisel läheb eesistumine ühelt lepinguosaliselt üle teisele iga kalendriaasta alguses ja selle kestus on üks aasta. Esimene eesistumisperiood algab käesoleva töökorra vastuvõtmise kuupäeval ja lõpeb sama aasta 31. detsembril.

4.Lepinguosalised tagavad, et lepinguosaline, kelle kord on olla ühiskomitee eesistuja, korraldab oma eesistumise aastal ühiskomitee iga-aastase koosoleku vastavalt käesoleva töökorra artikli 4 lõigetele 1 ja 2.

ARTIKKEL 3

Sekretariaat

1.Ühiskomitee sekretariaadina tegutsevad koos üks Euroopa Komisjoni ametnik ja üks Fääri saarte ametnik.

2.Kumbki lepinguosaline teatab teisele lepinguosalisele oma ühiskomitee sekretariaadi liikme nime, ametikoha ja kontaktandmed. Selle ametniku volitus tegutseda lepinguosalise sekretariaadi liikmena kehtib kuni kuupäevani, mil lepinguosaline teatab teisele lepinguosalisele uuest liikmest.

ARTIKKEL 4

Koosolekud

1.Ühiskomitee tuleb kokku korra aastas, et vaadata läbi lepingu üldine toimimine, kui eesistuja ja teise lepinguosalise esindaja ühiskomitees ei otsusta teisiti. Lisaks tuleb ühiskomitee kokku, kui erakorralised asjaolud seda nõuavad, või kiireloomulistel juhtudel kummagi lepinguosalise taotluse korral.

2.Koosolekud toimuvad kokkulepitud kuupäeval ja kellaajal vaheldumisi Brüsselis ja Tórshavnis, kui eesistuja ja teise lepinguosalise esindaja ühiskomitees ei otsusta teisiti.

3.Koosoleku kutsub kokku eesistuja.

4.Koosolek võib toimuda asjaomaste isikute kohtumise vormis või videokonverentsina või muul viisil.

ARTIKKEL 5

Delegatsioonid

Kummagi lepinguosalise ühiskomitee sekretärina tegutsev ametnik teatab teise lepinguosalise sekretärina tegutsevale ametnikule mõistliku aja jooksul enne koosolekut vastavalt Euroopa Liidu ja Fääri saarte delegatsiooni kavandatava koosseisu. Nimekirja märgitakse delegatsiooni iga liikme nimi ja ametikoht.

ARTIKKEL 6

Koosolekute päevakord

1.Ühiskomitee sekretär koostab vähemalt 14 päeva enne koosolekut iga koosoleku esialgse päevakorra, võttes aluseks koosolekut korraldava lepinguosalise ettepaneku, ning esitab tähtaja, mille jooksul teine lepinguosaline peab esitama oma märkused.

2.Ühiskomitee võtab päevakorra vastu iga koosoleku alguses. Punkte, mida esialgses päevakorras ei ole, võib päevakorda lisada konsensuse alusel.

ARTIKKEL 7

Ekspertide kutsumine

Ühiskomitee osalised võivad vastastikusel kokkuleppel kutsuda ühiskomitee koosolekutele eksperte (kes ei ole valitsusametnikud), kes annaksid teavet konkreetsete teemade kohta, kuid ainult koosoleku nendele osadele, kus selliseid konkreetseid teemasid arutatakse.

ARTIKKEL 8

Protokollid

1.Iga koosoleku protokolli kavandi koostab koosolekut korraldava lepinguosalise sekretariaadi liikmena tegutsev ametnik 15 päeva jooksul pärast koosoleku lõppu, kui eesistuja ja teise lepinguosalise esindaja ühiskomitees ei otsusta teisiti. Protokolli kavand edastatakse märkuste tegemiseks teise lepinguosalise sekretariaadi liikmele.

2.Kui käesolevat korda kohaldatakse allkomiteede koosolekute suhtes, tehakse allkomitee koosoleku protokoll kättesaadavaks ühiskomitee järgmiste koosolekute tarbeks.

3.Protokollis võetakse üldjuhul kokku iga päevakorrapunkt, loetledes vajaduse korral:

(a)kõik ühiskomiteele esitatud dokumendid;

(b)kõik avaldused, mille lepinguosaliste esindajad ühiskomitees on palunud protokolli kanda, ning

(c)tehtud otsused, antud soovitused, kokkulepitud seisukohad ja konkreetsetes küsimustes vastu võetud otsused.

4.Protokolli kantakse kõigi selliste ühiskomitee otsuste loetelu, mis on tehtud pärast ühiskomitee viimast koosolekut kirjaliku menetluse teel vastavalt artikli 9 lõikele 2.

5.Protokolli lisasse kantakse ka kõigi ühiskomitee koosolekul osalenud isikute nimed, ametinimetused ja ametikohad.

6.Sekretär täpsustab protokolli kavandit laekunud märkuste alusel ning lepinguosalised kiidavad läbivaadatud protokolli kavandi heaks 30 päeva jooksul alates koosoleku toimumise kuupäevast või muul lepinguosaliste kokkulepitud kuupäeval. Pärast heakskiitmist koostab sekretariaat protokolli kaks originaaleksemplari ning kumbki lepinguosaline saab protokolli ühe originaaleksemplari.

ARTIKKEL 9

Otsused ja soovitused

1.Ühiskomitee võib vastu võtta otsuseid ja soovitusi kõikides kokkuleppega ettenähtud küsimustes. Kooskõlas kokkuleppe artikli 31 lõikega 1 ja artikli 32 lõikega 2 võetakse ühiskomitee otsused ja soovitused vastu konsensuse alusel.

2.Koosolekutevahelisel ajal võib ühiskomitee otsuseid ja soovitusi vastu võtta kirjaliku menetluse teel.

3.Otsuse või soovituse eelnõu teksti esitab ettepaneku teinud lepinguosalise sekretariaadi liige kirjalikult teise lepinguosalise sekretariaadi liikmele ühiskomitee töökeeles. Teisel lepinguosalisel on aega üks kuu või ettepaneku teinud lepinguosalise määratud pikem ajavahemik, et väljendada oma nõusolekut otsuse või soovituse eelnõuga. Kui teine lepinguosaline ei väljenda oma nõusolekut, arutatakse kavandatud otsust või soovitust ja see võidakse vastu võtta ühiskomitee järgmisel koosolekul. Otsuse või soovituse eelnõu loetakse vastuvõetuks, kui teine lepinguosaline on väljendanud oma nõusolekut, ning see kantakse artikli 8 lõike 3 kohaselt ühiskomitee koosoleku protokolli.

4.Kui ühiskomiteel on lepingust tulenev õigus võtta vastu otsuseid või soovitusi, nimetatakse need vastavalt „otsuseks” või „soovituseks”. Ühiskomitee sekretariaat lisab kõigile otsustele ja soovitustele järjekorranumbri ja vastuvõtmise kuupäeva ning sisu kirjelduse. Igas otsuses ja soovituses sätestatakse selle jõustumise kuupäev.

5.Ühiskomitee vastu võetud otsused ja soovitused koostatakse kahes eksemplaris, kinnitatakse lepinguosaliste poolt ja edastatakse kummalegi lepinguosalisele.

ARTIKKEL 10

Läbipaistvus

1.Lepinguosalised võivad kokku leppida, et koosolekud on avalikud.

2.Kumbki lepinguosaline võib otsustada, kas avaldada ühiskomitee otsused ja soovitused oma ametlikus väljaandes või veebis.

3.Kõiki lepinguosalise esitatud dokumente tuleks käsitada konfidentsiaalsena, kui eesistuja ja teise lepinguosalise esindaja ühiskomitees ei otsusta teisiti.

4.Ühiskomitee koosolekute esialgsed päevakorrad avalikustatakse enne koosoleku toimumist. Koosolekute protokollid avalikustatakse pärast nende heakskiitmist vastavalt artiklile 8.

5.Lõigetes 2–4 nimetatud dokumendid avalikustatakse kooskõlas kummagi lepinguosalise kohaldatavate isikukandmete kaitse normidega.

ARTIKKEL 11

Keeled

1.Ühiskomitee töökeel on inglise keel.

2.Ühiskomitee võtab lepingu muutmist või tõlgendamist käsitlevad otsused vastu kokkuleppe autentsete tekstide keeltes. Ühiskomitee muud otsused, sealhulgas käesoleva töökorra vastuvõtmise otsus, võetakse vastu lõikes 1 osutatud töökeeles.

3.Kumbki lepinguosaline vastutab otsuste ja muude dokumentide tõlkimise eest oma ametlikesse keeltesse, kui see on käesoleva artikli kohaselt nõutav, ning kannab tõlkimise kulud.

ARTIKKEL 12

Kulud

1.Kumbki lepinguosaline kannab ise ühiskomitee koosolekutel osalemise kulud, sealhulgas personali-, sõidu- ja elamiskulud, video- ja telekonverentside ning posti- ja telekommunikatsioonikulud.

2.Koosolekute korraldamise ja dokumentide paljundamisega seotud kulud kannab koosolekut korraldav lepinguosaline.

3.Koosolekutel ühiskomitee töökeelest ja töökeelde tehtava suulise tõlke teenuse osutamisega seotud kulud kannab koosolekut korraldav lepinguosaline.

ARTIKKEL 13

Töörühmad

1.Selleks et oma ülesandeid tulemuslikult täita, võib ühiskomitee moodustada endale alluvaid töörühmasid, mis tegelevad lepinguga seotud konkreetsete teemadega. Ühiskomitee määrab kindlaks töörühmade koosseisu ja ülesanded.

2.Lepingu artikli 33 lõike 3 kohaselt teeb ühiskomitee järelevalvet kõigi lepingu alusel loodud töörühmade töö üle.

3.Teave lepingu alusel moodustatud töörühmade määratud kontaktpunktide kohta esitatakse ühiskomiteele kirjalikult. Kogu asjakohane kirjavahetus ning dokumendid ja muu teave, mida töörühmade kontaktpunktid omavahel lepingu rakendamise kohta vahetavad, edastatakse samaaegselt ka ühiskomitee sekretariaadile.

4.Töörühmad annavad ühiskomiteele aru oma koosolekute tulemuste ja järelduste kohta.

5.Käesolevat töökorda kohaldatakse mutatis mutandis lepingu alusel moodustatud töörühmade suhtes.

ARTIKKEL 14

Töökorra muutmine

Käesolevat töökorda võib muuta ühiskomitee kirjaliku otsusega vastavalt artiklile 9.

(1)    EÜT L 53, 22.2.1997, lk 2.