Brüssel,6.10.2021

COM(2021) 611 final

2021/0310(NLE)

Ettepanek:

NÕUKOGU MÄÄRUS,

milles käsitletakse Euroopa Liidu ja Cooki saarte valitsuse vahelise säästva kalapüügi partnerluslepingu rakendusprotokolliga (2021–2024) ettenähtud kalapüügivõimaluste jaotamist


SELETUSKIRI

1.ETTEPANEKU TAUST

Ettepaneku põhjused ja eesmärgid

Euroopa Liidu ja Cooki saarte valitsuse vahelise säästva kalapüügi partnerluslepingu allkirjastas Euroopa Liit 3. mail 2016 ja Cooki saarte valitsus 14. mail 2016, seda hakati ajutiselt kohaldama 14. mail 2016 ning lepingu kehtivusaeg oli kaheksa aastat. Partnerlusleping pikeneb vaikimisi ja on seega endiselt kehtiv. Säästva kalapüügi partnerluslepingu esimest nelja-aastast rakendusprotokolli hakati ajutiselt kohaldama 14. oktoobril 2016 ja selle kehtivusaeg lõppes 13. oktoobril 2020. Nii leping kui ka protokoll jõustusid 10. mail 2017.

Nõukogu võttis 7. juulil 2020 vastu otsuse, 1 millega volitati Euroopa Komisjoni alustama läbirääkimisi Euroopa Liidu ja Cooki saarte valitsuse (edaspidi „Cooki saared“) vahelise säästva kalapüügi partnerluslepingu uue protokolli üle ning kõnealuse lepingu kehtiva protokolli (mis aegus 13. oktoobril 2020) kehtivusaja võimaliku pikendamise üle 2 .

Läbirääkimiste esimeses voorus (16. juuli 2020) jõudsid ELi ja Cooki saarte läbirääkijad ühisele seisukohale, et keerukate läbirääkimiste lõpuleviimiseks on vaja mitut läbirääkimisvooru. Seepärast leppisid pooled kokku protokolli kehtivusaja pikendamises kuni üheks aastaks vastavalt nõukogu antud volitustele. Pikendamine on sätestatud kirjavahetuse vormis sõlmitud kokkuleppes, mis parafeeriti Brüsselis ja Rarotongas (Cooki saared) 29. juulil 2020.

Kehtivat protokolli pikendati ühe aasta võrra alates kuupäevast, mil mõlemad pooled selle kokkuleppe kirjavahetuse teel allkirjastasid, st 14. novembrist 2020. Sellest tulenevalt kaotab praegune protokoll kehtivuse 13. novembril 2021.

Asjaomaste läbirääkimisjuhiste 3 alusel pidas komisjon Cooki saartega läbirääkimisi, et sõlmida Euroopa Liidu nimel uus säästva kalapüügi partnerluslepingu rakendusprotokoll. Läbirääkimiste tulemusena parafeerisid läbirääkijad 28. juulil 2021 uue protokolli. Uus protokoll kehtib kolm aastat alates selle ajutise kohaldamise kuupäevast, st kuupäevast, mil lepinguosalised selle allkirjastasid, nagu on sätestatud artiklis 11.

Protokolli eesmärk on sätestada liidu laevade kalapüügivõimalused Cooki saarte püügipiirkonnas kalavarude kasutamata ülejäägi piires, lähtudes teaduslikest nõuannetest ning Vaikse ookeani lääne- ja keskosa kalanduskomisjoni soovitustest. Lisaks on partnerluslepingu eesmärk tihendada koostööd Euroopa Liidu ja Cooki saarte vahel, et luua mõlema lepinguosalise huvides partnerlusraamistik säästva kalanduspoliitika ja kalavarude vastutustundliku kasutuse arenguks Cooki saarte püügipiirkonnas.

ELi ja Cooki saarte vahelise uue protokolli kohaselt on ELi laevastikul õigus püüda Cooki saarte püügipiirkonnas tuuniliike ning kalapüügivõimalused on järgmised:

neli tuunipüügiseinerit, millel on juurdepääs Cooki saarte püügipiirkonnale 100 päeva aastas;

taotluse korral võib ELi laevastikule anda täiendavalt juurdepääsu 110 päevaks aastas.

Käesoleva ettepaneku eesmärk on kehtestada ELi ja Cooki saarte vahelise säästva kalapüügi partnerluslepingu rakendusprotokollis sätestatud kalapüügivõimaluste jaotus liikmesriikide vahel.

Kooskõla poliitikavaldkonnas praegu kehtivate õigusnormidega

Kooskõlas ühise kalanduspoliitika määruse 4 prioriteetidega pakub protokoll liidu laevadele kalapüügivõimalusi Cooki saarte püügipiirkonnas, lähtudes parimatest saadaolevatest teaduslikest nõuannetest ja järgides Vaikse ookeani lääne- ja keskosa kalanduskomisjoni soovitusi. Protokolliga luuakse Euroopa Liidule ja Cooki saartele võimalus teha tihedamat koostööd, et edendada kalavarude vastutustundlikku kasutamist Cooki saarte püügipiirkonnas ja toetada Cooki saarte tegevust kalandussektori arendamisel mõlema poole huvides.

Kooskõla muude liidu tegevuspõhimõtetega

Läbirääkimised säästva kalapüügi partnerluslepingu uue rakendusprotokolli üle (mille üks etapp on ka käesolev ettepanek protokolli kehtivusaja pikendamise kohta) on osa ELi välismeetmetest Aafrika, Kariibi mere ja Vaikse ookeani piirkonna (AKV) riikide suhtes, ja selle puhul võetakse eelkõige arvesse ELi eesmärke seoses demokraatlike põhimõtete ja inimõiguste austamisega.

2.ÕIGUSLIK ALUS, SUBSIDIAARSUS JA PROPORTSIONAALSUS

Õiguslik alus

Õiguslik alus on Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 43 lõige 3, milles on sätestatud, et nõukogu võtab komisjoni ettepaneku põhjal vastu meetmed kalapüügivõimaluste eraldamise kohta.

Subsidiaarsus (ainupädevusse mittekuuluva valdkonna puhul)

Ettepanek tehakse Euroopa Liidu ainupädevusse kuuluvas valdkonnas.

Proportsionaalsus

Ettepanek on proportsionaalne eesmärgiga luua õiguslik, keskkonnaalane, majanduslik ja sotsiaalne juhtimisraamistik liidu kalalaevade püügitegevuseks kolmanda riigi vetes ning mis on kehtestatud ühise kalanduspoliitika määruse artiklis 31. Ettepanek vastab nimetatud sätetele ja sama määruse artiklile 32, milles on käsitletud kolmandale riigile antavat finantsabi.

3.JÄRELHINDAMISE, SIDUSRÜHMADEGA KONSULTEERIMISE JA MÕJU HINDAMISE TULEMUSED

Praegu kehtivate õigusaktide järelhindamine või toimivuse kontroll

Huvitatud isikutega konsulteeriti ajavahemikku 2016–2020 hõlmanud protokolli hindamise raames. Liikmesriikide ekspertidega konsulteeriti ka tehnilistel koosolekutel. Konsultatsioonid kinnitasid huvi Cooki saartega sõlmitud kalandusprotokolli uuendamise vastu.

Konsulteerimine sidusrühmadega

Hindamise käigus konsulteeriti liikmesriikidega, tööstusharu esindajatega ja rahvusvaheliste kodanikuühiskonna organisatsioonidega ning Cooki saarte kalandussektori haldusasutuste ja kodanikuühiskonnaga. Konsultatsioonid toimusid ka kaugpüügi nõuandekomisjoni raames.

Eksperdiarvamuste kogumine ja kasutamine

Kooskõlas ühise kalanduspoliitika määruse artikli 31 lõikega 10 kutsus komisjon eel- ja järelhindamist tegema sõltumatu konsultandi.

Mõju hindamine

Ei kohaldata

Õigusnormide toimivus ja lihtsustamine

Ei kohaldata

Põhiõigused

Läbirääkimiste tulemusel koostatud partnerlusleping sisaldab klauslit Cotonou lepingu 5 artiklis 9 või sellele järgneva lepingu vastavas artiklis sätestatud inimõiguste oluliste osade rikkumise tagajärgede kohta.

4.MÕJU EELARVELE

Määruse eelnõu ei mõjuta liidu eelarvet.

5.MUU TEAVE

Rakenduskavad ning järelevalve, hindamise ja aruandluse kord

Järelevalve kord on sätestatud säästva kalapüügi partnerluslepingus ja selle rakendusprotokollis.

2021/0310 (NLE)

Ettepanek:

NÕUKOGU MÄÄRUS,

milles käsitletakse Euroopa Liidu ja Cooki saarte valitsuse vahelise säästva kalapüügi partnerluslepingu rakendusprotokolliga (2021–2024) ettenähtud kalapüügivõimaluste jaotamist

EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut, eriti selle artikli 43 lõiget 3,

võttes arvesse Euroopa Komisjoni ettepanekut

ning arvestades järgmist:

(1)Euroopa Liidu ja Cooki saarte valitsuse vaheline säästva kalanduse partnerlusleping (edaspidi „partnerlusleping“), 6 mis on heaks kiidetud nõukogu otsusega (EL) 2017/418, 7 jõustus 10. mail 2017. Lepingu rakendusprotokolli (edaspidi „protokoll“) kohaldati ajutiselt alates 14. oktoobrist 2016 8 nelja aasta jooksul.

(2)Protokolli kehtivusaega pikendati ühe aasta võrra ja see kaotab kehtivuse 13. novembril 2021 9 .

(3)Nõukogu andis 7. juulil 2020 komisjonile volitused alustada Cooki saartega läbirääkimisi säästva kalapüügi partnerluslepingu uue rakendusprotokolli sõlmimiseks.

(4)Läbirääkimiste tulemusena parafeeriti protokoll 28. juulil 2021.

(5)[...] võttis nõukogu vastu otsuse (EL) 2021/... 10 uue protokolli allkirjastamise ja ajutise kohaldamise kohta, tingimusel et see sõlmitakse hilisemal kuupäeval.

(6)Protokolliga ettenähtud kalapüügivõimalused tuleks jaotada liikmesriikide vahel protokolli kogu kohaldamisajaks.

(7)Käesolev määrus peaks jõustuma võimalikult kiiresti, pidades silmas liidu püügitegevuse majanduslikku tähtsust Cooki saarte püügipiirkonnas ja vajadust lühendada nii palju kui võimalik ajavahemikku, mil püügitegevus on katkestatud,

(8)Protokolli kohaldatakse ajutiselt alates selle allkirjastamise kuupäevast, et liidu laevad saaksid püügitegevust jätkata. Seepärast tuleks käesolevat määrust kohaldada alates samast kuupäevast,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

Artikkel 1

Euroopa Liidu ja Cooki saarte valitsuse vahelise säästva kalapüügi partnerluslepingu rakendusprotokollis (edaspidi „protokoll“) sätestatud kalapüügivõimalused jaotatakse liikmesriikide vahel järgmiselt:

tuuniseinerid:

Hispaania: 3 laeva

Prantsusmaa: 1 laev

Artikkel 2

Käesolev määrus jõustub järgmisel päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Seda kohaldatakse alates [OPOCE, please insert the date of signature of the Protocol].

Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

Brüssel,

   Nõukogu nimel

   eesistuja

(1)    NÕUKOGU OTSUS, millega antakse Euroopa Komisjonile volitused alustada läbirääkimisi Euroopa Liidu ja Cooki saarte valitsuse vahelise säästva kalapüügi partnerluslepingu uue protokolli üle ning kõnealuse lepingu kehtiva protokolli võimaliku pikendamise üle (ST 8848/20).
(2)    Euroopa Liidu ja Cooki saarte valitsuse vaheline säästva kalapüügi partnerlusleping (ELT L 131, 20.5.2016, lk 10).
(3)    Vastu võetud põllumajandus- ja kalandusnõukogu 3418. istungil 22. oktoobril 2015.
(4)    ELT L 354, 28.12.2013, lk 22.
(5)    EÜT L 317, 15.12.2000, lk 3.
(6)    ELT L 131, 20.05.2016, lk 3.
(7)    Nõukogu 28. veebruari 2017. aasta otsus (EL) 2017/418 Euroopa Liidu ja Cooki saarte valitsuse vahelise säästva kalapüügi partnerluslepingu ja selle rakendamise protokolli Euroopa Liidu nimel allkirjastamise ja nende ajutise kohaldamise kohta (ELT L 64, 10.3.2017, lk 1).
(8)    ELT L 289, 25.10.2016, lk 1.
(9)    ELT L 395, 25.11.2020, lk 1.
(10)    Nõukogu … 2021. aasta otsus (EL) 2021/… … kohta (ELT C […], […], lk […]).