30.3.2020   

ET

Euroopa Liidu Teataja

C 102/13


Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 1151/2012 (põllumajandustoodete ja toidu kvaliteedikavade kohta) artikli 50 lõike 2 punkti a kohase registreerimistaotluse avaldamine

(2020/C 102/09)

Käesoleva dokumendi avaldamine annab õiguse esitada vastuväiteid vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 1151/2012 (1) artiklile 51.

KOONDDOKUMENT

„ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ ΜΑΚΡΗΣ“ (ELAIOLADO MAKRIS)

ELi nr: PDO-GR-02388-AM01 – 11.1.2018

KPN (X)KGT ()

1.   Nimetus(ed)

„Ελαιόλαδο Μάκρης“ (Elaiolado Makris)

2.   Liikmesriik või kolmas riik

Kreeka

3.   Põllumajandustoote või toidu kirjeldus

3.1.   Toote liik

Klass 1.5. Õlid ja rasvad (või, margariin, õli jne)

3.2.   Punktis 1 esitatud nimetusele vastava toote kirjeldus

„Elaiolado Makris“ on esimese pressi oliiviõli, mis on toodetud kohaliku sordi 'Elia Makris' oliividest, mis moodustavad ligikaudu 99 % määratletud piirkonnas kasvatatavatest oliividest.

Oliiviõlil „Elaiolado Makris“ on järgmised omadused:

värvus

:

ere kollakasroheline, laagerdudes muutub kuldkollaseks;

lõhn

:

keskmine puuviljalisus (mediaan Mf > 4), pooltoorestest oliividest toodetud oliiviõli puhul ürdi-, kirikakra- ja saialillelõhna ning küpsete oliivide puhul domineeriva kummelilõhnaga. Oliiviõli „Elaiolado Makrise“ puuviljaaroomi täiendavad harmooniliselt õuna- ja mandlinüansid;

maitse

:

hästi tasakaalus, kergelt mõrkja järelmaitsega (mõruduse mediaan (Μb) on 2 kuni 3), kergelt terav (teravuse mediaan (Μp) on 2 kuni 3), puuduse mediaan (Μd) 0;

happesus

:

madal happesus < 0,6;

peroksiidarv: < 10,9 meq O2/kg;

ultraviolettkiirguse neeldumine: K270: < 0,18 ja Κ232: < 2,2;

vahad: < 127,8 mg/kg;

oleiinhape: ≥ 75 % rasvhapete üldsisaldusest;

kampesterooli (≤ 2,9) ja jääksteroolide väike kuni keskmine sisaldus ning steroolide üldsisaldus üle 1 000 mg/kg;

neeldumisteguri variatsioon (Delta-K = 0–0,002).

3.3.   Sööt (üksnes loomse päritoluga toodete puhul) ja tooraine (üksnes töödeldud toodete puhul)

Oliiviõli „Elaiolado Makris“ valmistatakse piirkonnas kasvatatud kohalikust oliivisordist 'Elia Makris', mis annab saagiks ümmargusi, keskmise suurusega ja küpsena musti oliive.

3.4.   Täpsustage tootmise erietapid, mis peavad toimuma määratletud geograafilises piirkonnas

Kohaliku oliivisordi 'Elia Makris' vanade ja uute salude harimine, oliivide korjamine ning oliiviõli tootmise ja töötlemise kõik etapid.

3.5.   Sellise toote viilutamise, riivimise, pakendamise jm erieeskirjad, millele registreeritud nimetus viitab

3.6.   Sellise toote märgistamise erieeskirjad, millele registreeritud nimetus viitab

Märgistusel peab olema toote nimetus ja ELi kaitstud päritolunimetuse logo. See sisaldab ka järgmist:

logo, mis koosneb toote kreeka või ladina tähtedega kirjutatud nimest ning oliivipuu pildi kohal olevast Makri küla fotost ja oliivipuu alla tilkunud oliiviõlist tekkinud loigust, mille keskel on oliivid.

Image 1

4.   Geograafilise piirkonna täpne määratlus

Määratletud geograafiline piirkond hõlmab Makri kommunaalpiirkonna – kuhu kuuluvad Makri, Dikella, Mesimvria ja Plaka asulad – halduspiire ning Alexandroupoli omavalitsusüksuses asuvat Chili asulat.

5.   Seos geograafilise piirkonnaga

Oliiviõlil „Elaiolado Makris“ on iseloomulikud organoleptilised ja füüsikalis-keemilised omadused. Need on tingitud mitmest tegurist, nimelt konkreetsest kohalikust oliivisordist 'Elia Makris', mis määratletud piirkonnas jõudsalt kasvab, piirkonna mullastiku- ja ilmastikutingimustest ning kohalike tootjate kasutatud meetoditest.

Oliiviõli „Elaiolado Makris“ iseloomulikud organoleptilised omadused:

ürdi-, kirikakra- ja saialillelõhnaga keskmiselt puuviljaline aroom saagikoristuse algul ning õuna- ja mandlinüansiga domineeriv kummelilõhna küpsete oliivide puhul. Selline kombinatsioon on iseloomulik oliiviõlile „Elaiolado Makris“, mida toodetakse määratletud piirkonnas kohalikust sordist 'Elia Makris';

veidi mõru ja terav maitse, harmooniline ja tasakaalus, mis on samuti kohalikule sordile 'Elia Makris' iseloomulik kombinatsioon.

Oliiviõli „Elaiolado Makris“ füüsikalis-keemilised eriomadused on:

madal happesus < 0,6;

väike peroksiidarv (< 10,9) ning seega suurem vastupidavus oksüdatsioonile ja ladustamissobivus, mis annab õlile selle iseloomuliku värskuse;

väikesed neeldumistegurid (K270: < 0,18 ja K232: < 2,2), mis annab tunnistust värskusest, kiirest koristusjärgsest töötlemisest ja õigetes tingimustes säilitamisest;

neeldumisteguri väike variatsioon (Delta-K: = 0–0,002);

selle säilivus, mis tuleneb peamiselt autooksüdatsioonile minimaalselt vastuvõtliku monoküllastamata oleiinhappe suurest sisaldusest.

Määratletud piirkond on Kreeka kõige põhjapoolsem oliivikasvatuspiirkond, mis koosneb künklikust tasandikust ja mille keskmine kõrgus merepinnast on 200 m. Pinnas koosneb keskmise tekstuuriga liivsavimullast. Mägedes on muld toitainevaene ja lubjarikas ning tasandikel lubjakivine, keskmise tekstuuriga ja viljakas, CaCO3-sisaldusega 3–31,6 %. Mõnes piirkonnas on orgaanilise aine sisaldus väike kuni rahuldav (1,8–6,5 %). Mulla pH (7–8) on üldiselt neutraalne kuni kergelt leeliseline. Lubjakivine muld ning asjaolu, et oliivid on kasvukoha asendi tõttu pidevalt päikesepaiste käes, suurendavad selliste lenduvate koostisosade kontsentratsiooni, mis annavad oliiviõlile „Elaiolado Makris“ puuviljalõhna.

Määratletud piirkonnas, kus oliiviõli „Elaioloado Makris“ toodetakse, on rannikuline vahemereline mikrokliima, mida iseloomustavad pehmed talved ja jahedad suved. Ohtlikke hallasid esineb harva. Harvadel hallade esinemise juhtudel on oliivisort 'Elia Makris' osutunud väga vastupidavaks ning puude kahjustused on olnud minimaalsed. Määratletud piirkonnas, kus on Traakia merega piirnev 15 kilomeetri pikkune rannajoon ning loodes, põhjas ja kirdes Rodope mäestiku harude tipud, on kohaliku oliivisordi 'Elia Makris' kasvatamise tingimused erakordselt head. Päikeseküllus, temperatuuri suurte kõikumiste puudumine ning asjaolu, et määratletud piirkonna põhjaosa mäestikust moodustunud loodusliku tõkke tõttu esineb hallasid ja külmi tuuli harva, võimaldavad oliivipuude iga arengujärgu (õitsemine, kasvufaas) sujumist ning parandavad vilja organoleptilisi omadusi. Piirkonnale iseloomuliku mikrokliima tõttu ei tekita oliivikärbes peaaegu üldse probleeme, mistõttu on kahjustatud oliive väga vähe ja need üksikud ei avalda oliiviõli happesusele kahjulikku mõju.

Iseloomulikust kohalikust sordist 'Elia Makris', mida on sadu aastaid kasvatatud üksnes määratletud piirkonnas, ja mis on kohastunud valitsevate mullastiku- ja kliimatingimustega, saadakse iseloomulike kvaliteediomadustega oliiviõli „Elaioloado Makrise“. „Elaioloado Makris“ on Kreekas aasta jooksul üks esimesi toodetavaid oliiviõlisid, kuigi tegemist on riigi kõige põhjapoolsema piirkonnaga ja ühe põhjapoolseima oliivikasvatuspiirkonnaga ELis. See on tingitud nii kohalikust sordist kui ka paiksest mikrokliimast. Kuna sort annab saaki varakult, on vilja kasvu- ja küpsemisperioodid suurima päikesekülluse ajal. Tänu sellele suureneb õli aromaatsete koostisosade sisaldus ning kujuneb tootele „Elaioloado Makrisele“ iseloomulik kollakasroheline või ere kuldkollas värvus.

Kõige olulisemad inimtegurid, mis mõjutavad toote eripära, on järgmised.

Korjamismeetod. Väikestes oliivisaludes korjavad tootjad ise või töötajad oliive käsitsi, et kogutud oliive mitte kahjustada. Suurtes oliivisaludes, kus on palju puid, korjatakse oliive tavaliselt üksikult juhitavate elektriliste kombainide abil. Oliivid kogutakse puitkastidesse või võrkudesse ning pärast okstest ja lehtedest puhastamist paigutatakse need muljumata plastkastidesse, mille põhjas ja külgedel on augud parema tuulutamise tagamiseks.

Oliivide transportimine pressimisettevõttesse ja oliivide pressimine, mis toimub korjamispäeval või 24 tunni jooksul. Kui neid ei pressita samal päeval, kaitstakse oliive selliste tingimuste eest, mis soodustavad mikroorganismide teket ja põhjustavad „Elaiolado Makrise“ kvaliteedi halvenemist. Korjamismeetod ning vahetu transport pressimisettevõttesse ja pressimine tagavad selle, et oliive ei kahjustata, mistõttu toodetud õlil on väikesed neeldumistegurid K270–K232, väike Delta-K (neeldumisteguri variatsioon) ja väike happesus.

Ladustamisaeg, mis on väga lühike, sest õli hakatakse vahetult pärast ladustamist turustama, ladustamistingimused, kus õli hoitakse sobival temperatuuril, jahedas ja pimedas kohas, sobivates kinnistes anumates, et kaitsta seda hapniku ja valgusega kokkupuute eest ning asjaolu, et villimiskordade arv on viidud miinimumini, on tegurid, mis aitavad kaasa toote „Elaiolado Makrise“ väikese peroksiidarvu, väikeste neeldumistegurite (K270–K232) ja väikese Delta-K saavutamisele.

Mõõdukad tootmistingimused. Pärast oliivide purustamist segatakse oliivimassi lühikese aja jooksul (40–45 minutit) aeglasel kiirusel (17–19 pööret minutis) ning oliivimassi temperatuuri hoitakse umbes 27–32 °C juures. See temperatuur aitab tagada, et oliiviõli lenduvad osad ei häviks, värvus ei muutuks ning happesus ei suureneks. Aeglane segamiskiirus ja lühike segamisaeg aitavad piisakestel moodustada suuremaid tilku ning on ülioluline emulsioonide tekke vähendamisel; need emulsioonid raskendavad õli eraldamist oliivimassist ja taimevedelikust.

Sobivas küpsusastmes oliivide korjamine, tootjate head tavad oliivide korjamisel ja pressimisettevõttesse transportimisel, oliivide pressimine vahetult pärast saabumist, head segamis- ja ekstraheerimistavad, õli ladustamistingimused ja oliivisort ise ning mullastiku- ja kliimatingimused tagavad kokkuvõttes selle, et õli organoleptilised ja füüsikalis-keemilised eriomadused (puuviljalisus, värskus, väikesed neeldumistegurid, väike happesus, väike peroksiidarv, hea säilivus) säilivad ning selle värvus ei muutu.

Makri ja selle ümbruskonna inimesed on juba ammustest aegadest olnud seotud oliivikasvatuse ja toote „Elaiolado Makrisega“ valmistamisega. Oliivipuude pikaaegne olemasolu selles piirkonnas on seotud selle ajaloo, traditsioonide ja kultuuriga ning seda tõendavad ajaloolised allikad ja kirjandusviited. Makri iidses oliivisalus võib tänapäeval leida oliivipuid, mille suurus, kuju ja pahklikud tüved annavad tunnistust nende kõrgest east. Kohalike elanike pikaajalisest kogemusest oliiviõli tootmisel annavad tunnistust vanamoelised, käsitsi juhitavad oliivipressid ja 19. sajandist pärit puidust pressid.

Toodet „Elaioloado Makris“ on tutvustatud paljudel rahvusvahelistel konkurssidel, kus see on võitnud olulisi auhindu. 2012. aastal Portugalis võitis see toode kuldmedali konkursil 2o Concurso internacional de azeites virgem ekstra - Premio Ovibeja. 2013. aastal Kreekas Kotinoses toimunud kvaliteedikonkursil võitis toode kuldpärja pakendatud, kaubamärgiga kaitstud esimese pressi oliiviõlide kategoorias. 2015. aastal võitis see õli kuldmedali Iisraelis Jeerusalemmas peetud konkursil Concurso Internacional de aceite de oliva en el Mediterraneo - Terraolivo. 2016. aastal võitis kõnealune toode kuldmedali Londoni rahvusvahelisel oliiviõli konkursil. 2018. aastal võitis see oliiviõli kuldmedali nii Argentinas toimunud konkursil Concurso Internacional de Aceites di Oliva Virgin Extra ‘OLIVINUS’ kui ka Ameerika Ühendriikides New Yorgis toimunud rahvusvahelisel oliiviõli konkursil. 2019. aastal saavutas see toode tulemuse „tre gocce“ (kolm tilka) 16. konkursil Concorso Oleario Internazionale AIPO d’Argento. Kõnealune toode oli 2019. aastal 12 000 oliiviõli hulgas EVOO maailmatabelis 18. kohal. Flos Olei 2020. aasta teatmiku kohaselt on see toode teist aastat järjest ka maailma 500 parima oliiviõli hulgas.

Igal suvel toimub augusti viimasel kümnel päeval oliivifestival. Seda korraldab Makri naiste ühendus oliivitootjate ühistu ja Évrose piirkonnaüksuse kaasabil. Festivali külastavad paljud inimesed kõnealusest piirkonnast ja kaugemalt ning korraldatakse seminare ja vestlusi oliivikasvatuse heade tavade teemal ning oliiviõli asjatundjate juhendatud degustatsioone. Samuti külastatakse oliiviistandusi, et sidusrühmad saaksid teavet Makri oliivide kohta, ning toimub palju muid üritusi. Festivali lõpuõhtul tulevad kõik kokku proovima oliiviõliga „Elaiolado Makris“ valmistatud toite ja eriroogasid.

Viide spetsifikaadi avaldamisele

(viitemääruse artikli 6 lõike 1 teine lõik)

http://www.minagric.gr/images/stories/docs/agrotis/POP-PGE/prodiagrafes_elaiolado_makris111219.pdf


(1)  ELT L 343, 14.12.2012, lk 1.