EUROOPA KOMISJON
Brüssel,12.11.2020
COM(2020) 698 final
KOMISJONI TEATIS EUROOPA PARLAMENDILE, NÕUKOGULE, EUROOPA MAJANDUS- JA SOTSIAALKOMITEELE NING REGIOONIDE KOMITEELE
Võrdõiguslikkuse liit: LGBTIQ-inimeste võrdõiguslikkuse strateegia 2020–2025
LGBTIQ-INIMESTE VÕRDÕIGUSLIKKUS: ET ELis SAAKS IGAÜKS OLLA TEMA ISE
Meie liit peab tuginema võrdõiguslikkusele ja ma ei puhka enne, kui see on saavutatud. Selles liidus saate olla see, kes te olete, ja armastada, keda soovite – kartmata süüdistusi või diskrimineerimist.
Sest see, kui oled sina ise, ei ole sinu ideoloogia. See on su identiteet.
Ja keegi ei saa seda sinult ära võtta.
Ursula von der Leyen (Euroopa Komisjoni president)
2020. aasta kõne olukorrast Euroopa Liidus
Euroopa Liidus peaksid kõik saama olla need, kes nad on, turvaliselt ja vabalt. Meie sotsiaalne, poliitiline ja majanduslik jõud tuleb sellest, et oleme ühtsed oma mitmekesisuses: võrdõiguslikkus ja mittediskrimineerimine on ELi alusväärtused ja põhiõigused, mis on sätestatud ELi aluslepingutes ja põhiõiguste hartas
. Võrdsed võimalused on ka üks Euroopa sotsiaalõiguste samba alustalasid. Euroopa Komisjon, Euroopa Parlament ja nõukogu vastutavad koos liikmesriikidega ühiselt põhiõiguste kaitsmise ning kõigi võrdse kohtlemise ja võrdsuse tagamise eest.
Viimastel aastakümnetel on seadusandlikud muudatused, kohtupraktika ja poliitilised algatused parandanud paljude inimeste elu ning aidanud meil luua võrdsemat ja hoolivamat ühiskonda ka lesbide, geide, biseksuaalsete, trans- ja intersooliste, mittebinaarsete ning queer-inimeste (LGBTIQ-inimeste) jaoks. 2015. aastal esitas komisjon LGBTI-inimeste võrdõiguslikkuse edendamise meetmete loetelu, mis on esimene poliitikaraamistik, millega võideldakse konkreetselt LGBTI-inimeste diskrimineerimise vastu. Riiklikul tasandil on 21 liikmesriiki õiguslikult tunnustanud samast soost inimeste paarisuhet ning neli liikmesriiki on kehtestanud soo õigusliku tunnustamise menetlused ilma meditsiiniliste nõueteta.
Hiljutised uuringud näitavad ka seda, et isegi kui suurem ühiskondlik heakskiit ja toetus võrdsetele õigustele on olemas, ei ole see alati kaasa toonud LGBTIQ-inimeste elu märgatavat paranemist.
Euroopa Liidu Põhiõiguste Amet (FRA) leidis 2019. aasta uuringus, et diskrimineerimine seksuaalse sättumuse, sooidentiteedi või -väljenduse või sootunnuste alusel on ELis tegelikult tõusuteel: 2019. aastal ütles 43 % LGBT-inimestest, et tunneb end diskrimineerituna, võrreldes 37 %-ga 2012. aastal.
LGBTIQ-inimesi diskrimineeritakse endiselt kogu ELis. Paljude ELi LGBTIQ-inimeste jaoks on endiselt ebaturvaline avaldada avalikult arvamust, tunnistada varajamatult oma seksuaalset sättumust, sooidentiteeti, sooväljendust või sootunnuseid (olgu siis kodus või tööl) ning olla lihtsalt nemad ise, tundmata end ohustatuna. Märkimisväärset osa LGBTIQ-inimestest ohustab ka vaesus ja sotsiaalne tõrjutus. Mitte kõik ei tunne end piisavalt turvaliselt, et teatada verbaalsest väärkohtlemisest ja füüsilisest vägivallast politseile.
COVID-19 kriis on kaasa toonud uusi pingeid kõige haavatavamatele rühmadele ning LGBTIQ-inimesed ei ole erand. Liikumispiirangud on sulgenud paljud noored ja vanad LGBTIQ-inimesed vaenulikku keskkonda, kus neid võib ohustada vägivald, suurenenud ärevus või süvenev depressioon. Laialt levinud valeuudised on LGBTIQ-inimesi süüdistanud koguni viiruse levitamises.
|
46 % uuringus osalenutest ütles, et tunneks end (väga või mõnevõrra) ebamugavalt, kui intersooline inimene valitaks kõrgeimale poliitilisele ametikohale.
|
|
57 % samale uuringule vastanutest ütles, et tunneks end (väga või mõnevõrra) ebamugavalt, kui tema lapsel oleks suhe transinimesega.
|
|
62 % uuringus osalenud intersoolistest vastajatest leidis, et neid on viimase 12 kuu jooksul intersoolisuse tõttu diskrimineeritud vähemalt ühes eluvaldkonnas.
|
LGBTIQ-inimeste igapäevaelu kogemused on ELi eri osades väga erinevad. Kuigi LGBTI-inimeste ühiskondlik aktsepteerimine on üldiselt suurenenud 71 %-lt 2015. aastal 76 %-le 2019. aastal, on see üheksas liikmesriigis tegelikult vähenenud.
On murettekitav, et mõnes ELi osas sagenevad LGBTIQ-inimeste vastased vahejuhtumid, nagu geiparaadide ja muude avalike LGBTIQ-ürituste ründamine, LGBTIQ-vabade piirkondade väljakuulutamine ning homofoobne hirmutamine karnevalipidustustel. Kodanikuühiskonna organisatsioonid, kes kaitsevad ja edendavad LGBTIQ-inimeste õigusi, teatavad kasvavast vaenulikkusest, mis langeb kokku soolise võrdõiguslikkuse (ja LGBTIQ) vastase liikumise esilekerkimisega. Nende suundumuste muutmiseks on ülimalt oluline, et liikmesriigid reageeriksid kiiresti.
Euroopa Liit peab olema LGBTIQ-inimeste õiguste paremaks kaitsmiseks tehtava töö esirinnas.
Käesolevas LGBTIQ-inimeste võrdõiguslikkuse strateegias, mis on esimene omataoline, käsitleb komisjon LGBTIQ-inimesi mõjutavat ebavõrdsust ja probleeme, et liikuda võrdõiguslikkuse liidu suunas. Erilist tähelepanu pööratakse LGBTIQ-inimeste erinevatele vajadustele ja neist kõige haavatavamatele, sealhulgas neile, kellele langeb osaks intersektsionaalne diskrimineerimine, ning trans-, mittebinaarsetele ja intersoolistele inimestele, kes kuuluvad ühiskonnas kõige vähem aktsepteeritud rühmade hulka ning kannatavad diskrimineerimise ja vägivalla all rohkem kui teised LGBTIQ-kogukonnad. Diskrimineerimine on sageli mitmemõõtmeline ja ainult intersektsionaalne tegutsemisviis saab sillutada teed kestlikele ja lugupidavatele muutustele ühiskonnas.
|
40 % uuringus osalenutest viitas peale LGBTI-identiteedi ka etnilisele päritolule või sisserändaja taustale kui täiendavale diskrimineerimise alusele.
|
|
Geograafiline eraldatus võib olla haavatavust suurendav tegur. 47 % LGBTI-inimestest kõigis ELi vastajarühmades elab suurlinnas, 11 % suurlinna äärelinnas või linnaservas, 30 % linnas või väikelinnas ja 13 % maapiirkonnas.
|
Käesolev strateegia esitatakse vastusena liikmesriikide ja Euroopa Parlamendi üleskutsetele võtta meetmeid, mida toetavad jõuliselt ka LGBTI-õiguste laiendatud töörühm ja kodanikuühiskond. Strateegia koosneb sihipärastest meetmetest, mis on jaotatud nelja sambasse eesmärgiga:
1.võidelda LGBTIQ-inimeste diskrimineerimise vastu;
2.tagada LGBTIQ-inimeste turvalisus;
3.kujundada LGBTIQ-inimesi kaasavat ühiskonda ja
4.seista LGBTIQ-inimeste võrdõiguslikkuse eest kogu maailmas.
Lisaks nendele sihipärastele meetmetele pööratakse suuremat tähelepanu ka LGBTIQ-inimeste konkreetsetele probleemidele võrdõiguslikkuse süvalaiendamisel kõikide ELi poliitikavaldkondade, õigusaktide ja rahastamisprogrammide kaudu.
Strateegia eesmärk on teha LGBTIQ-inimeste hääl paremini kuuldavaks ning tuua kokku liikmesriigid ja kõigil tasanditel tegutsejad, et teha ühiseid jõupingutusi tõhusaks võitluseks LGBTIQ-vastase diskrimineerimisega. See võetakse vastu ajal, mil oleme tunnistajaks põhiõiguste nõrgenemisele või tagasilöökidele mõnes liikmesriigis. Kuigi ELil on põhiõiguste valdkonnas väga kõrged standardid, ei kohaldata neid alati ühetaoliselt. Käesolev strateegia täiendab olemasolevaid ja tulevasi algatusi, mille eesmärk on edendada üldist võrdõiguslikkust ELis.
1.VÕITLUS LGBTIQ-INIMESTE DISKRIMINEERIMISE VASTU
|
Eelmisel aastal tundis end tööl diskrimineerituna 19 % lesbidest, geidest ja biseksuaalsetest inimestest ning 35 % trans- ja 32 % intersoolistest inimestest.
|
|
46 % LGBTI-inimestest ei räägi kunagi avalikult meditsiinitöötajale ega tervishoiuteenuste osutajale, et on lesbi, gei, biseksuaalne või trans- või intersooline.
|
|
51 % intersoolistest, 48 % transinimestest, 35 % lesbidest ja 31 % geimeestestelavad toimetulekuraskustega leibkondades.
|
Diskrimineerimine mõjutab LGBTIQ-inimesi igas eluetapis. LGBTIQ-lapsi ja -noori ning lapsi, kes kasvavad LGBTIQ- või vikerkaareperedes, kus üks liikmetest on LGBTIQ-inimene, narritakse sageli juba varasest east ning nad on diskrimineerimise ja kiusamise sihtmärgiks, mis omakorda mõjutab nende haridustulemusi ja tööväljavaateid, nende igapäevaelu ning isiklikku ja perekondlikku heaolu.
Tööelus kogevad LGBTIQ-inimesed jätkuvalt diskrimineerimist nii töölevõtmisel, töökohal kui ka karjääri lõpetamisel, ehkki see on vastuolus ELi selle valdkonna õigusaktidega. Paljudel on raskusi sellegagi, et üldse endale õiglane ja stabiilne töökoht leida, ning see suurendab vaesuse, sotsiaalse tõrjutuse ja kodutuse ohtu. Hiljutised uuringud on näidanud, et transinimesed puutuvad tööturule pääsemisel kokku täiendavate takistustega.
LGBTI-inimesed on keskmisest sagedamini kodutud. Perekonna eluasemelt väljaheitmine ja diskrimineerimine eluaseme leidmisel on peamised kodutuks jäämise põhjused, eriti noorte LGBTIQ-inimeste puhul. Hinnanguliselt 25–40 % kodututest noortest määratleb end LGBTI-inimesena.
Diskrimineerimine seksuaalse sättumuse, sooidentiteedi või -väljenduse või sootunnuste alusel võib samuti suuresti mõjutada LGBTIQ-inimeste füüsilist, vaimset ja seksuaalset tervist ning heaolu. ELi uuringud on näidanud märkimisväärset tervisealast ebavõrdsust LGBTIQ-kogukonna ja ülejäänud elanikkonna vahel. Peale selle on LGBTIQ-inimesed sageli tervishoiuteenuste kasutamise suhtes ettevaatlikud, sest nad on kogenud või kardavad tervishoiutöötajate vaenulikku suhtumist ning neil on endiselt raske saada kvaliteetseid ja taskukohaseid ravimeid ja raviteenuseid, sealhulgas kogukonna- ja sotsiaalhoolekande teenuseid. Diskrimineerimise suhtes on eriti haavatavad puudega inimesed, eakad, sisserändajad ja etnilise või usulise vähemuse taustaga inimesed. COVID-19 kriis on seda haavatavust veelgi süvendanud.
1.1
Tugevam ja tõhusam õiguskaitse diskrimineerimise eest
LGBTIQ-inimeste võrdõiguslikkuse edendamise võti on ELi õigus, mis tagab õiguskaitse diskrimineerimise eest, ning Euroopa Liidu Kohtu kohtupraktika. Selline kaitse kuulub erinevate õigusraamistike alla sõltuvalt sellest, kas LGBTIQ-inimeste võimaliku diskrimineerimise aluseks on seksuaalne sättumus (diskrimineerimisvastane raamistik) või sugu, sealhulgas soovahetus (soolise võrdõiguslikkuse raamistik).
Võrdse tööalase kohtlemise direktiivis on sätestatud õigus mitte aktsepteerida tööalases olukorras seksuaalse sättumuse alusel diskrimineerimist ega ahistamist. Hiljutises otsuses selgitas Euroopa Liidu Kohus, et isiku avalik avaldus, millega välistatakse teatava seksuaalse sättumusega isiku värbamine, võib endast kujutada diskrimineerimist ning on keelatud. Kuigi kõnealuse direktiiviga loodud alused on tugevad, on selle sätete mõju piiratud kahel viisil, milleks on direktiivi kohaldamisega seotud probleemid ja selle kohaldamisala piirangud, kuna direktiiv reguleerib ainult tööalaseid olukordi.
Komisjon tagab võrdse tööalase kohtlemise direktiivis sätestatud õiguste järjekindla kohaldamise liikmesriikides ja esitab 2021. aastal aruande direktiivi kohaldamise kohta. Aruandes hinnatakse muu hulgas seda, kas liikmesriigid on järginud komisjoni soovitust kaaluda direktiivi kohaldamisalas võrdõiguslikkusega tegeleva asutuse loomist, et võidelda diskrimineerimisega usutunnistuse või veendumuste, puude, vanuse või seksuaalse sättumuse alusel. Komisjon esitab 2022. aastaks kõik selleks vajalikud õigusaktid, eelkõige võrdõiguslikkust edendavate asutuste rolli kohta.
Soolise võrdõiguslikkuse direktiivis on sätestatud õigus mitte aktsepteerida sool, sealhulgas soo korrigeerimisel, põhinevat diskrimineerimist ega ahistamist seoses tööhõive, töötingimuste (sealhulgas töötasu) ja kutsealaste sotsiaalkindlustusskeemidega. Meeste ja naiste võrdse kohtlemise põhimõte välistab vallandamise soo korrigeerimisega seotud põhjustel. ELi õigus, mida on kinnitanud Euroopa Kohus, näeb samuti ette õiguse mitte aktsepteerida sool (ning jällegi ka soo korrigeerimisel) põhinevat diskrimineerimist juurdepääsul üldsusele kättesaadavatele kaupadele ja teenustele ning riiklikule sotsiaalkindlustusele. Selles õigusraamistikus ei ole sootunnuseid veel sõnaselgelt nimetatud keelatud diskrimineerimise alusena.
Peale selle esitas komisjon 2008. aastal ettepaneku võrdse kohtlemise direktiivi kohta, millega laiendataks ELi õiguskaitset muu hulgas seksuaalsel sättumusel põhineva diskrimineerimise eest ka väljapoole tööhõive ja kutseõppe valdkonda: selles kutsutakse nõukogu üles ettepanekut vastu võtma, et kaotada ELi õiguses esinevad lüngad kaitse pakkumisel seksuaalsel sättumusel põhineva diskrimineerimise eest.
Komisjoni, Euroopa Nõukogu ja kodanikuühiskonna toetusel korraldatud uuringud on näidanud, et liikmesriikidel on erinevad lähenemisviisid LGBTIQ-inimeste, eelkõige mittebinaarsete, intersooliste ja queer-inimeste kaitsele diskrimineerimise eest. Komisjon toetab liikmesriike parimate tavade tihedamal vahetamisel seoses õiguskaitsega seksuaalse sättumuse, sooidentiteedi või -väljenduse ja sootunnuste alusel diskrimineerimise eest eri valdkondades. Mõned liikmesriigid on võrdõiguslikkust käsitlevatesse siseriiklikesse õigusaktidesse diskrimineerimise võimaliku alusena lisanud sootunnused, teised aga on kasutanud mõiste „sugu“ laia tõlgendust. Samuti on sooväljendus diskrimineerimise võimaliku alusena sätestatud vaid väheste liikmesriikide diskrimineerimisvastastes õigusaktides. Komisjon uurib võimalusi, kuidas mittebinaarseid, intersoolisi ja queer-inimesi diskrimineerimise eest paremini kaitsta.
Uued tehnoloogiad pakuvad uusi võimalusi eurooplaste elu parandamiseks, kuid toovad kaasa ka uusi probleeme. Kuigi tehisintellekti saab kasutada paljude ühiskondlike probleemidega tegelemisel, võib see päriselus süvendada teiste seas ka LGBTIQ-inimeste diskrimineerimist ning soolist ebavõrdsust. Nagu rõhutati komisjoni hiljutises poliitikaülevaates, on üks uusi probleeme tehisintellekti näotuvastussüsteemide valdkonnas transinimeste näo kindlakstegemine, eriti üleminekuperioodidel. Komisjon kavatseb esitada õigusraamistiku, milles käsitletakse konkreetselt kõrge riskiga tehisintellektisüsteemidele, sealhulgas biomeetrilistele süsteemidele omast kallutatust ja põhjendamatut diskrimineerimist. Komisjon teeb ettepaneku erinõuete, sealhulgas dokumenteerimisnõuete kohta, mis on seotud kõrvalekallete avastamise ja korrigeerimise eesmärgil programmide treenimisel kasutatavate andmekogumite kvaliteedi ja kontrollimenetlustega. Nende nõuetega hoitaks varakult ära negatiivne diskrimineeriv mõju ning tagataks pidev järelevalve ja valvsus kehtivate võrdõiguslikkust käsitlevate õigusaktide järgimise suhtes kogu tehisintellekti elutsükli jooksul.
1.2
Kaasamise ja mitmekesisuse edendamine töökohtadel
Lisaks diskrimineerimiskeelule aitab ka mitmekesine ja kaasav töökeskkond luua tööturul võrdseid võimalusi ja parandada ettevõtlustulemusi. Mitmekesisus ja kaasamine on ülimalt olulised, et inspireerida uusi ideid ning edendada innovaatilist ja heal järjel ühiskonda. Näiteks on tõendatud seos LGBTIQ-inimeste kaasamise ning varadelt, innovatsioonilt ja tootlikkuselt saadava tulu vahel.
Komisjon edendab mitmekesisuse haldamist ELi mitmekesisuse hartade platvormi kaudu. Allakirjutanud on võtnud vastu mitmekesisuse ja kaasamise poliitika, loonud sisemised LGBTIQ-võrgustikud, koolitanud oma töötajaid, tähistanud rahvusvahelist homofoobia-, transfoobia-, bifoobia- ja interfoobiavastast päeva ning osalenud riiklikel geiparaadidel. LGBTIQ-inimestest töötajaid toetab parem kooskõlastamine ELi platvormi, riiklike mitmekesisuse hartade ja üksikute ettevõtete vahel; Euroopa Komisjon toetab ka edaspidi riiklike mitmekesisuse hartade loomist ja teeb konkreetseid jõupingutusi LGBTIQ-inimeste võrdõiguslikkuse edendamiseks mitmekesisuse hartade ELi platvormi raames võetavate sihtotstarbeliste meetmete kaudu.
Komisjon edendab Euroopa Sotsiaalfond+ (ESF+) kasutamist, et parandada kõige tõrjutumate LGBTIQ-inimeste sotsiaal-majanduslikku olukorda ja töötada välja algatusi, mis keskenduvad konkreetsetele rühmadele, nagu LGBTI-inimeste alarühmad. Komisjon kogub tõendeid täieliku võrdõiguslikkuse takistuste kohta nii tööhõives kui ka muudes valdkondades, nagu sotsiaalkaitse. Selle tulemusel saab liikmesriikidele ja ettevõtjatele välja töötada suunised, kuidas suurendada trans- ja intersooliste inimeste osalemist tööturul. Komisjon edendab parimate tavade vahetamist liikmesriikide vahel ning esitab Euroopa Liidu Põhiõiguste Ameti toetusel selles valdkonnas usaldusväärseid ja võrreldavaid andmeid. Komisjon jätkab soolise võrdõiguslikkuse strateegia raames selliste meetmete toetamist, mille eesmärk on parandada naiste, sealhulgas LBTIQ-naiste sotsiaal-majanduslikku olukorda.
Sotsiaalsed ettevõtted ja sotsiaalmajandus tervikuna võivad olla LGBTIQ-inimeste diskrimineerimise vastases võitluses esirinnas. Neis on võimalik välja töötada eriprogramme, koolitusi ja kavasid LGBTIQ-inimeste laiemaks kaasamiseks. Komisjon avaldab 2021. aastal Euroopa sotsiaalmajanduse tegevuskava, millega edendada nende ettevõtete ja organisatsioonide arengut ning käsitleda seda, kuidas ühiskonda paremini kaasata konkreetseid tõrjutud rühmi, sealhulgas LGBTIQ-inimesi.
Komisjon on ise tööandjana eeskujuks. Oma uue personalistrateegia raames püüab komisjon jätkuvalt saavutada täielikult kaasavat töökeskkonda, pakkudes eelkõige sihipärasemat toetust ja suuniseid LGBTIQ-inimestele ning laiendades märkimisväärselt sooneutraalset keelekasutust kogu teabevahetuses. Komisjon kutsub teisi ELi institutsioone üles võtma meetmeid mitmekesisuse ja kaasatuse edendamiseks töökohtadel.
1.3
Võitlus ebavõrdsusega hariduses, tervishoius, kultuuris ja spordis
Komisjon toetab parimate tavade vahetamise edendamist liikmesriikide ja ekspertide vahel, et tagada turvaline ja kaasav haridus kõigile lastele, noortele ja täiskasvanutele. Näiteks on loodud uus eksperdirühm, kes töötab välja strateegiaid, mille abil luua toetavaid õpikeskkondi edasijõudmisraskustega rühmadele ja toetada heaolu koolis. Rühm tegeleb ka hariduse, kiusamise ja seksuaalse ahistamisega seotud soostereotüüpidega. Peale selle tagatakse komisjoni tulevase tervikliku lapse õiguste strateegiaga, et ka LGBTIQ-lastel oleks võrdne juurdepääs õigustele, kaitsele ja teenustele. Kaasavama hariduse edendamine on kõigi õpilaste ja kodanike huvides ning aitab võidelda stereotüüpide vastu ja luua õiglasemat ühiskonda kõigi jaoks.
LGBTIQ-inimeste ning eakate või puuetega inimeste intersektsionaalse diskrimineerimise kogemusi sageli ei uurita. Programmiga „Euroopa horisont“ toetatakse soolise võrdõiguslikkuse uuringuid ja intersektsionaalseid teadusuuringuid, mis on olulised LGBTIQ-inimeste jaoks, sealhulgas tervishoiu valdkonnas. Euroopa Komisjon levitab uurimistulemusi, sealhulgas soovitusi ja poliitilisi suuniseid, ning korraldab ELi tervishoiupoliitika platvormi kaudu kogu ELi hõlmava konverentsi. Samuti teeb komisjon ettepaneku, et edendamise ja ennetamise juhtrühm kaaluks selles valdkonnas teaduslikult tõendatud tervishoiualaseid häid tavasid, mida liikmesriigid saaksid rakendada.
Liikmesriike julgustatakse korraldama tervishoiutöötajatele koolitusi, et suurendada teadlikkust homo- ja biseksuaalsete meeste, lesbiliste ja biseksuaalsete naiste ning inter- ja transsooliste inimeste tervishoiuvajadustest ning vältida diskrimineerimist ja tõrjumist juurdepääsul tervishoiuteenustele. Projekti HEALTH4LGBTI koolitusmaterjale levitatakse edasi ja pakutakse liikmesriikidele. Komisjon julgustab ja hõlbustab liikmesriikidevahelist parimate tavade vahetamist tegelemisel vaimse tervise probleemidega, mis ohustavad paljusid LGBTIQ-inimesi.
Soolised eelarvamused ja muud stereotüübid on paljudes kogukondades LGBTIQ-inimeste suhtes valitseva negatiivse või otseselt vaenuliku suhtumise üks peamisi põhjuseid. Eelkõige võivad need viia selleni, et tõrjutakse välja ja häbimärgistatakse igaüht, kes ei vasta kindlaksmääratud normidele ja ettekujutustele naistest ja meestest (nt mittebinaarsed ja queer-inimesed). Meedia-, kultuuri- ja spordisektor on võimas vahend, mis suudab muuta hoiakuid ning seada kahtluse alla soolisi eelarvamusi ja muid stereotüüpe.
Komisjon toetab projekte, mis kasutavad kultuurilist eneseväljendust, et võidelda diskrimineerimise vastu, suurendada usaldust ja heakskiitmist ning edendada LGBTIQ-inimeste täielikku kaasamist. Komisjon edendab LGBTIQ-inimeste võrdõiguslikkuse süvalaiendamist asjakohaste tööhõive-, haridus- ja tervisealgatuste (eelkõige vaimse tervise algatuste ja HIV/AIDSi ennetuse) ning ELi rahastamisprogrammide (nt EU4 Health ja Erasmus+) kaudu. Tulevases Euroopa vähktõvevastase võitluse kavas võetakse arvesse haavatavate rühmade, sealhulgas LGBTIQ-inimeste olukorda. Projekte, mis käsitlevad LGBTIQ-inimeste intersektsionaalset diskrimineerimist ja ebavõrdsust, soolisi eelarvamusi ja muid stereotüüpe, rahastatakse kodanike, võrdõiguslikkuse, õiguste ja väärtuste programmi kaudu.
Programmist „Erasmus+“ rahastatakse projekte, mis aitavad luua uusi võimalusi ja võimestada noori, keda diskrimineeritakse nende soo, seksuaalse sättumuse või muude sotsiaalsete takistuste tõttu. Ka Euroopa solidaarsuskorpus saab edendada solidaarsustegevust, mille eesmärk on võidelda rassismi ja diskrimineerimise vastu, ning laiendada osalust. Uuel programmitöö perioodil pööratakse erilist tähelepanu kaasamisele, võrdsusele ja mitmekesisusele nii programmis „Erasmus+“ kui ka Euroopa solidaarsuskorpuse programmis. Esitatakse mitmetahuline lähenemisviis, et muuta programm kaasavamaks ja paremini jõuda piiratud võimalustega inimesteni, nähes muu hulgas ette paindlikumate ja kättesaadavamate tegevusvormide kasutuselevõtmise, toetusmeetmed osalejate ettevalmistamiseks ja abistamiseks programmis osalemise ajal ning finantsmeetmed, et kõrvaldada takistused, millega alaesindatud rühmad programmides osalemisel kokku puutuvad.
1.4
Seismine rahvusvahelist kaitset taotlevate LGBTIQ-inimeste õiguste eest
Euroopa ühises varjupaigasüsteemis pööratakse tähelepanu haavatavate rahvusvahelise kaitse taotlejate (sealhulgas LGBTIQ-inimeste) erilisele olukorrale ja vajadustele. Komisjon on teinud ettepanekuid Euroopa ühise varjupaigasüsteemi reformimiseks, et muuta see vastupidavamaks ja tõhusamaks, võttes samal ajal arvesse kõnealuste taotlejate kaitsevajadusi.
Euroopa Komisjon edendab liikmesriikide vahel heade tavade vahetamist rahvusvahelist kaitset taotlevate LGBTIQ-inimeste vajaduste rahuldamiseks, keskendudes järgmisele:
-võimalused tagada rahvusvahelist kaitset taotlevatele LGBTIQ-inimestele turvalised ja sobivad vastuvõtutingimused, sealhulgas majutus;
-nende kinnipidamise korral kohaldatavad kaitsestandardid (vastavalt vajadusele) ning
-võimalused ära hoida LGBTIQ-inimeste diskrimineerimise ja/või stereotüüpide mõju nende taotluste läbivaatamisele.
Euroopa Varjupaigaküsimuste Tugiamet parandab kaitseametnike ja tõlkide koolitust tagamaks, et LGBTIQ-inimeste rahvusvahelise kaitse taotluste läbivaatamist ei mõjuta stereotüübid ning et see on kooskõlas rahvusvahelise ning ELi õiguse ja muude asjakohaste õigusaktidega.
Liikmesriikidega peetavates aruteludes Varjupaiga- ja Rändefondi rahastamisprioriteetide üle rõhutab komisjon vajadust suurendada suutlikkust, et seista rahvusvahelise kaitse taotlejate ja muude rändajate õiguste eest.
Euroopa Komisjon tagab sünergia LGBTIQ-inimeste võrdõiguslikkuse strateegia ning ELi integratsiooni ja kaasamise tegevuskava rakendamisel. Uue tegevuskava üks peamisi põhimõtteid on „Kaasamine on kõigile“. Selles võetakse arvesse probleeme, mis tulenevad rändaja staatuse ja muude diskrimineerimistegurite, nagu seksuaalse sättumuse ja soo, kokkupuutepunktidest.
Euroopa Komisjoni peamised meetmed:
üesitada 2022. aastaks õigusakti ettepanek järelmeetmete võtmiseks seoses valmiva aruandega võrdse tööalase kohtlemise direktiivi rakendamise kohta, eelkõige selleks, et tugevdada võrdõiguslikkust edendavate asutuste rolli;
ütagada haavatavate (sealhulgas LGBTIQ-inimestest) taotlejate asjakohane kaitse Euroopa ühise varjupaigasüsteemi ja selle reformi raames;
ütagada LGBTIQ-inimeste võrdõiguslikkuse toetamine Varjupaiga- ja Rändefondi meetmetes;
ütoetada programmi „Euroopa horisont“ kaudu LGBTIQ-inimeste, sealhulgas trans- ja intersooliste kogukondade jaoks olulisi terviseuuringuid.
|
Euroopa Komisjon toetab liikmesriike, et:
ütagada õiguskaitse seksuaalse sättumuse, sooidentiteedi või -väljenduse ja sootunnuste alusel diskrimineerimise eest eri valdkondades;
üparandada LGBTIQ-laste ja -noorte võimalusi saada turvalist ja kaasavat haridust;
üpöörata tähelepanu rahvusvahelist kaitset taotlevate LGBTIQ-inimeste erivajadustele, tagades samal ajal turvalised vastuvõtu-, kinnipidamis- ja majutustingimused;
üparandada LGBTIQ-inimeste varjupaigataotlustega tegelevate kaitseametnike ja tõlkide koolitust.
|
2.LGBTIQ-INIMESTE TURVALISUSE TAGAMINE
|
38 % LGBTI-inimestest on uuringule eelnenud 12 kuu jooksul kogenud LGBTI-inimeste vastasest vaenust ajendatud ahistamist.
|
|
22 % intersoolistest inimestest on viimase viie aasta jooksul oma intersoolisuse tõttu kogenud füüsilist ja/või seksuaalset rünnet.
|
|
Üksnes 21 % vaenust ajendatud füüsilise või seksuaalse vägivalla ohvritest LGBTI-inimeste hulgas on viimase viie aasta jooksul esitanud kaebuse mis tahes organisatsioonile, sealhulgas politseile või võrdõiguslikkusega tegelevale asutusele.
|
Igaühel on õigus turvalisusele nii kodus, avalikus ruumis kui ka internetis. LGBTIQ-inimesed kannatavad ebaproportsionaalselt palju vaenukuritegude, vaenukõne ja vägivalla all. Internetis leviva vaenukõne vastu võitlemiseks jõudis komisjon 2016. aastal IT-ettevõtjatega kokkuleppele vabatahtlikus tegevusjuhendis. Tegevusjuhendi rakendamise hindamine näitab, et kõige sagedamini teatatakse vaenukõnest, mille ajendiks on seksuaalne sättumus (33,1 %). COVID-19 kriis on toonud kaasa rohkem vaenu, vägivalda ja diskrimineerimist LGBTIQ-inimeste vastu ning ühiskonna kui terviku polariseerumise.
Õiguste kaitsjad seisavad silmitsi ähvardustega ja rahumeelsetesse meeleavaldustesse suhtutakse vaenulikult.Sageli kujutatakse LGBTIQ-inimesi poliitilises arutelus patuoinastena, sealhulgas valimiskampaaniate ajal. Nn LGBT-vaba piirkonda käsitlevate resolutsioonide eesmärk on keelata LGBTIQ-kogukonnale nende põhiõigused ja -vabadused. LGBTIQ-küsimuste halvustav nimetamine „ideoloogiaks“ levib nii internetis kui ka väljaspool seda ning sama kehtib ka käimasoleva „sooideoloogia“-vastase kampaania kohta. LGBTIQ-vabad piirkonnad on vabad eelkõige inimlikkusest ja neil ei ole meie liidus kohta.
2.1
LGBTIQ-inimeste tugevam õiguskaitse vaenukuritegude, vaenukõne ja vägivalla eest
Õiguskaitse LGBTIQ-inimeste vastu suunatud vaenukuritegude ja vaenukõne eest on liikmesriigiti väga erinev. Rassismi, ksenofoobia ja muus vormis sallimatusega võitlemise ELi kõrgetasemelise töörühma kaudu korraldab Euroopa Komisjon sihipäraseid arutelusid riikide ametiasutuste ja kodanikuühiskonnaga, et vahetada parimaid tavasid riiklike õigusaktide rakendamise kohta nendes valdkondades.
Kuigi EL on Euroopa tasandil vastu võtnud õigusaktid, millega kriminaliseeritakse rassismil ja ksenofoobial põhinevad vaenukuriteod ja vaenukõne, ei ole LGBTIQ-inimeste vastu suunatud vaenukõne ja vaenukuritegude eest ette nähtud konkreetseid ELi tasandi karistusi. Esimese olulise sammuna esitab Euroopa Komisjon 2021. aastal algatuse laiendada Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 83 lõike 1 kohast nimekirja, et määratleda ELis kuriteona vaenukuriteod ja vaenukõne, sealhulgas juhul, kui need on suunatud LGBTIQ-inimeste vastu.
Samuti võtab komisjon meetmeid soolise vägivalla vastu võitlemiseks, nagu on välja kuulutatud soolise võrdõiguslikkuse strateegias. Kodanike, võrdõiguslikkuse, õiguste ja väärtuste programmist kavatsetakse rahastada projekte, mille eesmärk on ennetada LGBTIQ-inimeste vastu suunatud vaenukuritegusid, vaenukõnet ja vägivalda ning nende vastu võidelda, samas kui õigusprogramm pakub rahastamisvõimalusi kuriteoohvrite, sealhulgas LGBTIQ-inimeste õiguste edendamiseks.
2.2
Tugevdatud meetmed LGBTIQ-vastase veebipõhise vaenukõne ja desinformatsiooni vastu võitlemiseks
Komisjon esitab enne 2020. aasta lõppu ettepaneku digiteenuste õigusakti kohta. Kuigi ettepanekus ebaseaduslikku vaenukõnet ei määratleta, on selle eesmärk tegeleda tõhusamalt eri liiki platvormidel hoitava mis tahes vormis ebaseadusliku infosisuga, et tagada põhiõiguste, sealhulgas sõnavabaduse austamine. Komisjon laiendab ka oma suhtlust ja koostööd IT-ettevõtjate ja -platvormidega, sealhulgas tegevusjuhendi rakendamise kontekstis.
Komisjon tagab läbivaadatud audiovisuaalmeedia teenuste direktiivi nõuetekohase ülevõtmise ja range kohaldamise, millega tugevdatakse kaitset vaenule või vägivallale õhutava sisu eest ning keelatakse audiovisuaalsed ärilised teadaanded, mis sisaldavad või edendavad mis tahes vormis diskrimineerimist, sealhulgas soo või seksuaalse sättumuse alusel. Komisjon võtab 2020. aastal vastu Euroopa demokraatia tegevuskava, et tegeleda peamiste probleemidega, mille hulka kuuluvad võitlus desinformatsiooni vastu, kaitse välise sekkumise ja manipuleerimise eest valimistel, meediavabadus ja pluralism.
2.3
LGBTIQ-vastastest vaenukuritegudest teatamine ja heade tavade vahetamine
Komisjon aitab jätkuvalt edendada turvalist keskkonda, kus LGBTIQ-inimestest ohvrid saavad kuritegudest teatada, ning soolise vägivalla, koduvägivalla ja LGBTIQ-inimeste vastu suunatud vaenukuritegude ohvritele pakutakse paremat kaitset ja tuge. Ohvrite õigusi käsitleva ELi strateegia (2020–2025) raames aitab komisjon liikmesriikidel tagada, et ohvriabiteenused, sealhulgas turvakodud, oleksid LGBTIQ-inimestele kättesaadavad ja juurdepääsetavad. Samuti edendab komisjon ELi rahastamisvõimaluste kaudu integreeritud ja sihipärast toetust erivajadustega ohvritele, sealhulgas LGBTIQ-inimestest vaenukuritegude ohvritele.
Komisjon jätkab koostööd liikmesriikidega, et tagada kuriteoohvrite õiguste direktiivi täielik ja nõuetekohane rakendamine, võttes 2020. aasta mai rakendusaruande kohaseid järelmeetmeid. Komisjon suurendab teadlikkust ohvrite õigustest kogu ELi hõlmava teavituskampaania kaudu ja hõlbustab heade tavade vahetamist (näiteks nn vikerkaarelaudade loomine kohalikes politseijaoskondades).
Tihedama koostöö kaudu Euroopa Liidu Õiguskaitsekoolituse Ameti (CEPOL) ning Euroopa Nõukogu, liikmesriikide ja kodanikuühiskonnaga uue vaenukuritegude alase koolituse ja õiguskaitseasutuste suutlikkuse suurendamise töörühma raames toetab komisjon koolitusi, et aidata õiguskaitsetöötajatel tuvastada ja registreerida LGBTIQ-inimeste vastu suunatud eelarvamusi ning suurendada kuritegudest teatamise sagedust.
2.4LGBTIQ-inimeste füüsilise ja vaimse tervise kaitsmine ja edendamine
Kahjulikud tavad, nagu intersooliste imikute ja noorukite mitteelutähtsad operatsioonid ja meditsiiniline sekkumine ilma nende isikliku ja täielikult teadliku nõusolekuta (intersooliste suguelundite moonutamine), transinimeste sundravi ja LGBTIQ-inimestele mõeldud sättumuse muutmise teraapiad, võivad põhjustada tõsiseid füüsilisi ja vaimseid tagajärgi. Komisjon edendab heade tavade vahetamist liikmesriikide vahel, et sellised kahjulikud tavad kaotada. Sunniviisiline abort ja steriliseerimine ning muud naiste ja tütarlaste vastu suunatud kahjulikud tavad on soolise vägivalla vormid ning naiste ja laste õiguste tõsised rikkumised. See hõlmab ka intersektsionaalset perspektiivi soovituses naiste ja tütarlaste vastu suunatud kahjulike tavade kohta, mis kuulutati välja Euroopa soolise võrdõiguslikkuse strateegias aastateks 2020–2025.
Euroopa Komisjoni peamised meetmed:
üesitada 2021. aastal algatus laiendada nn ELi kuritegude nimekirja (ELi toimimise lepingu artikkel 83), et see hõlmaks vaenukuritegusid ja vaenukõnet, sealhulgas juhul, kui need on suunatud LGBTIQ-inimeste vastu;
üpakkuda rahastamisvõimalusi algatustele, mille eesmärk on võidelda LGBTIQ-inimeste vastu suunatud vaenukuritegude, vaenukõne, vägivalla ja kahjulike tavadega (kodanike, võrdõiguslikkuse, õiguste ja väärtuste programm) ning edendada kuriteoohvrite, sealhulgas LGBTIQ-inimeste õigusi (õigusprogramm);
üesitada soovitus naiste ja tütarlaste vastu suunatud kahjulike tavade ennetamise kohta.
|
Euroopa Komisjon toetab liikmesriike, et:
üvahetada parimaid tavasid seoses kaitsega LGBTIQ-inimeste vastu suunatud vaenukõne ja vaenukuritegude eest;
üedendada LGBTIQ-inimestest kuriteoohvrite jaoks turvalist ja toetavat keskkonda;
ütäiustada õiguskaitseasutuste koolitamist ja nende suutlikkuse suurendamist, et paremini tuvastada ja registreerida LGBTIQ-inimeste vastu suunatud eelarvamusi ning suurendada kuritegudest teatamise sagedust.
|
3.LGBTIQ-INIMESI KAASAVATE ÜHISKONDADE LOOMINE
|
53 % LGBTI-inimestest ei räägi oma sättumusest peaaegu kunagi avalikult või teevad seda harva.
|
|
21 liikmesriiki tunnustab samasooliste paaride liite, kuid vaid 15 liikmesriigis on samasoolistel paaridel võimalik lapsendada.
|
|
Soo õiguslik tunnustamine enesemääramise alusel kehtib neljas liikmesriigis.
|
Põhiõiguste hartas on sätestatud õigus era- ja perekonnaelu austamisele ning laste õigus heaoluks vajalikule kaitsele ja hoolitsusele. ELis on palju erinevaid peremudeleid, sealhulgas vikerkaarepered ühe või mitme LGBTIQ-liikmega. ELi sisepiire ületades võidakse peresidemeid aga mitte tunnustada, sest liikmesriikides kehtib erinev perekonnaõigus. COVID-19 pandeemiast tulenevad liikumispiirangud on seda olukorda veelgi halvendanud. Mõnede vikerkaareperede raskused dokumentide ja suhete õiguslikul tunnustamisel on põhjustanud lisaprobleeme just pandeemia ajal, kui riigid sulgesid oma piirid. Mõnel juhul on inimesed piirile kinni jäänud ja neil ei ole olnud võimalik oma perekonnaga pandeemia ajal ühineda.
Trans-, mittebinaarseid ja intersoolisi inimesi ei tunnustata sageli ei õiguses ega ka praktikas, mis põhjustab õiguslikke probleeme nii nende era- kui ka perekonnaelus, sealhulgas piiriülestes olukordades.
3.1
LGBTIQ-inimeste õiguste tagamine piiriülestes olukordades
Vaba liikumist käsitlevates ELi õigusaktides, eelkõige vaba liikumise direktiivis tunnustatakse kõigi ELi kodanike ja nende pereliikmete, sealhulgas registreeritud partnerite ja vikerkaareperede õigust ELis vabalt liikuda ja elada.
Komisjon tagab jätkuvalt vaba liikumist käsitlevate õigusaktide nõuetekohase kohaldamise, sealhulgas tegelemise konkreetsete probleemidega, mis takistavad LGBTIQ-inimestel ja nende peredel oma õigusi kasutada. See hõlmab spetsiaalseid dialooge liikmesriikidega seoses kohtuasjas Coman tehtud otsuse rakendamisega, milles Euroopa Liidu Kohus selgitas, et mõistet „abikaasa“ (nagu seda on kasutatud vaba liikumise direktiivis) kohaldatakse ka samasooliste partnerite suhtes. Vajaduse korral võtab komisjon õiguslikke meetmeid.
Selleks et parandada vaba liikumise õigust kasutavate ELi kodanike jaoks õiguskindlust ning tagada vaba liikumist käsitlevate õigusaktide tõhusam ja ühtlasem kohaldamine kogu ELis, vaatab komisjon 2022. aastal läbi vaba liikumist käsitlevad 2009. aasta suunised. Läbivaadatud suunised kajastavad perede mitmekesisust ja aitavad seega hõlbustada vaba liikumise õiguse kasutamist kõigi perede, sealhulgas vikerkaareperede puhul. Komisjon jätkab tõendite kogumist probleemide kohta, millega LGBTIQ-inimesed ja nende pered piiriülestes olukordades tegelikkuses kokku puutuvad.
Perekonnaõiguse materiaalõiguslikud küsimused kuuluvad liikmesriikide pädevusse. Perekonnaõigust käsitlevaid ELi õigusakte kohaldatakse piiriüleste juhtumite või piiriülese mõjuga juhtumite puhul ning see hõlmab ka LGBTIQ-inimesi. Tegemist on õigusnormidega, mille alusel on liikmesriikidel hõlpsam tunnustada üksteise kohtuotsuseid, mis käsitlevad abielulahutust, vanemlikku vastutust ja õigusi (sealhulgas lapse hooldus- ja külastusõigust), ülalpidamist (paaride ja laste puhul), abielu ja registreeritud kooselu puhul omatavat vara ning pärimisasju (paaride ja laste puhul).
Komisjon tagab piiriülese perekonnaõiguse range kohaldamise vikerkaareperede suhtes, keskendudes selle rakendamise jälgimisel rohkem sellele rühmale.
3.2
Vikerkaareperede õiguskaitse täiustamine piiriülestes olukordades
Enam kui poolte liikmesriikide õigusaktides on sätted, mida kohaldatakse vikerkaarevanemate suhtes. Kuid olenemata kehtivatest ELi õigusaktidest, nagu neid on tõlgendanud Euroopa Liidu Kohus, on juhul, kui need pered reisivad või kolivad teise liikmesriiki, mõnikord oht, et laste side oma LGBTIQ-vanema(te)ga katkeb, ning see võib mõjutada laste õigusi. Abielus olevatel ja registreeritud partneritel võib teise liikmesriiki reisimisel ja kolimisel samuti probleeme tekkida.
Komisjon teeb tööd peresuhete vastastikuse tunnustamise nimel ELis. Kui isik on lapsevanem ühes riigis, on ta seda igas riigis. 2022. aastal esitab komisjon horisontaalse seadusandliku algatuse, et toetada lapsevanemaks olemise vastastikust tunnustamist liikmesriikide vahel, näiteks ühes liikmesriigis õiguspäraselt määratud lapsevanemaks olemise tunnustamist ka teises.
Lisaks toetab komisjon jätkuvalt liikmesriikide püüdlusi kaitsta vikerkaareperede õigusi, mis on sätestatud ELi põhiõiguste hartas (eelkõige õigus era- ja perekonnaelule ning lapse õigused), mida kohaldatakse ELi õiguse rakendamisel. Komisjon uurib võimalikke meetmeid samast soost abikaasade ja registreeritud partnerite õigusliku seisundi vastastikuse tunnustamise toetamiseks piiriülestes olukordades.
3.3
Trans-, mittebinaarsete ja intersooliste inimeste ulatuslikum tunnustamine
Nõuded, mida kohaldatakse oma juriidilist sugu muuta soovivate isikute suhtes, on liikmesriigiti väga erinevad. Viimastel aastatel on üha rohkem liikmesriike muutnud märkimisväärselt riiklikke soo tunnustamist käsitlevaid õigusakte, et minna üle isikliku enesemääramise mudelile. Teised aga on trans- ja mittebinaarsete inimeste soo tunnustamise tingimusena alles jätnud mitmed nõuded. Need ei pruugi olla proportsionaalsed ja võivad rikkuda inimõiguste standardeid, nagu otsustas Euroopa Inimõiguste Kohus kirurgiliste ja steriliseerimisega seotud nõuete puhul.
Komisjon edendab liikmesriikide vahel parimate tavade vahetamist küsimuses, kuidas kehtestada soo tunnustamist käsitlevad õigusaktid ja menetlused, mis põhinevad enesemääramise põhimõttel ja millel ei ole vanusepiiranguid.
Komisjon algatab valdkondadevahelise dialoogi erinevate sidusrühmadega, sealhulgas liikmesriikide, ettevõtjate ja tervishoiutöötajatega, et suurendada teadlikkust trans- ja mittebinaarsetest identiteetidest ja intersoolistest inimestest ning soodustada kaasavust kõigis asjakohastes meetmetes ja menetlustes, sealhulgas komisjoni siseselt.
3.4
Toetus kodanikuühiskonna jaoks soodsa keskkonna loomisele
Komisjon rahastab LGBTIQ-õiguste eest seisvate kodanikuühiskonna organisatsioonide jaoks soodsa ja jätkusuutliku keskkonna loomist. Strateegias viidatakse asjaomastele ELi rahastamisprogrammidele ja nende rahastamisprioriteetidele LGBTIQ-inimeste võrdõiguslikkuse valdkonnas. Lisaks projektipõhisele rahastamisele avardatakse kodanike, võrdõiguslikkuse, õiguste ja väärtuste programmiga (2021–2027) väikeste ja keskmise suurusega organisatsioonide rahastamisvõimalusi ning tehakse tegevustoetused LGBTIQ-inimeste võrdõiguslikkust edendavatele võrgustikele kättesaadavaks. ELi vahendid peavad aitama kaasa mittediskrimineeriva ühiskonna ülesehitamisele ja toetama komisjoni püüdlusi tagada võrdõiguslikkuse liit.
Lisaks jätkab ja julgustab komisjon struktureeritud ja avatud dialoogi ning konsulteerimist kodanikuühiskonnaga õiguse ja poliitika kujundamise valdkonnas, eelkõige selleks, et arutada strateegia rakendamist. Komisjon edendab dialoogi liikmesriikide, ELi ametite, sotsiaalpartnerite ja erasektoriga, et aidata kaasa LGBTIQ-inimeste diskrimineerimise vastase poliitika edasisele arendamisele. Komisjon jätkab teadlikkuse suurendamist LGBTIQ-inimeste võrdõiguslikkuse ja mittediskrimineerimisega seotud vajadusest ning osalemist avalikel üritustel, mis on LGBTIQ kogukonna jaoks oluliseks teetähiseks.
Noortel on kaasava ühiskonna ülesehitamisel otsustav roll. Komisjon ja liikmesriigid kogusid ELi noortedialoogi käigus noorte eurooplaste seisukohti, mille põhjal määrati kindlaks 11 Euroopa noortega seotud eesmärki, mis nõuavad (muu hulgas) kõigi sugude võrdõiguslikkust ja kaasavat ühiskonda. Need noortega seotud eesmärgid kajastavad noorte eurooplaste arvamusi ja esitavad visiooni Euroopast, kus neil on võimalik oma potentsiaali täielikult realiseerida, aidates samal ajal kõrvaldada takistusi, mis ei lase piiratud võimalustega inimestel sotsiaal- ja majanduselus osaleda.
Euroopa Komisjoni peamised meetmed:
üvaadata 2022. aastal läbi vaba liikumist käsitlevad 2009. aasta suunised, et need kajastaksid perede mitmekesisust ja aitaksid hõlbustada vaba liikumise õiguse kasutamist kõigi perede, sealhulgas vikerkaareperede puhul;
üteha ettepanek horisontaalse seadusandliku algatuse kohta, mis käsitleb lapsevanemaks olemise vastastikust tunnustamist liikmesriikide vahel;
üuurida võimalikke meetmeid samasooliste partnerluste vastastikuse tunnustamise toetamiseks liikmesriikide vahel;
üteha rahastamisvõimalused kättesaadavaks, eelkõige kodanike, võrdõiguslikkuse, õiguste ja väärtuste programmi kaudu.
|
Euroopa Komisjon toetab liikmesriike, et:
ükehtestada kättesaadavad soo õiguslikku tunnustamist käsitlevad õigusaktid ja menetlused;
üparandada trans-, mittebinaarsete ja intersooliste inimeste kaasamist asjakohastesse dokumentidesse, rakendustesse, uuringutesse ja menetlustesse;
ükohaldada rangelt vaba liikumise õigust ja perekonnaõigust käsitlevaid ELi õigusnorme.
|
4.LGBTIQ-INIMESTE VÕRDÕIGUSLIKKUSE EEST SEISMINE KOGU MAAILMAS
LGBTIQ-inimeste õigused on inimõigused ning need peaksid olema igal ajal kõikjal täielikult kasutatavad.
Sellegipoolest on LGBTIQ-inimeste olukord maailma eri paigus endiselt väga ebakindel, kuna nad kogevad tõsiseid õiguste rikkumisi ja kuritarvitusi, ilma et neil oleks juurdepääsu õiguskaitsele. Paljud kogevad diskrimineerimist, ahistamist, tagakiusamist või vabadusekaotust ning neile võib osaks langeda isegi mõrv või surmanuhtlus – lihtsalt selle pärast, kes nad on. Komisjon ja Euroopa välisteenistus on võtnud endale kohustuse neid kaitsta ja võimaldada neil kaitsta oma õigusi. Samuti on LGBTIQ-inimeste olukord riigiti väga erinev. ELi toetuse mõju maksimeerimiseks on vaja kohandatud lähenemisviisi, kasutades kõiki meie käsutuses olevaid vahendeid. EL peab partnerriikidega poliitilist dialoogi, et käsitleda LGBTIQ-inimeste vastaseid diskrimineerivaid seadusi, poliitikat ja tavasid ning dekriminaliseerida samasooliste suhted ja transidentiteedid. EL on eeskujuks, näidates üles solidaarsust ja suurendades vastupanuvõimet LGBTIQ-inimeste õiguste kaitsmisel ja edendamisel kogu maailmas ning aidates kaasa ülemaailmsele taastumisele, mis annab kõigile võimaluse olla sotsiaalselt, majanduslikult ja poliitiliselt edukas ega jäta kedagi kõrvale.
Inimõiguste kaitsjad riskivad LGBTIQ-inimeste võrdõiguslikkuse edendamise nimel üha enam oma eluga. Vaenulikud või eluohtlikud olukorrad sunnivad LGBTIQ-inimesi sageli oma päritoluriigist põgenema. Kogu ELi tegevuse keskmes on kindel pühendumus edendada ja kaitsta inimõigusi. On oluline, et ELi sise- ja välistegevus selles valdkonnas oleks järjepidev ja vastastikku tugevdav. EL edendab oma ülemaailmset juhtpositsiooni inimõiguste universaalsuse ja jagamatuse kaitsmisel kõigi, sealhulgas LGBTIQ-inimeste jaoks.
Olenemata oma varjupaigataotluse põhjustest, puutuvad varjupaika taotlevad LGBTIQ-inimesed ELi saabumisel sageli kokku lisaohtudega ning nende vajadused võivad teiste varjupaigataotlejate omadest erineda.
4.1
ELi jõulisem lähenemine LGBTIQ-inimeste kaitsele kõigis oma välissuhetes
EL läheneb edaspidi jõulisemalt LGBTIQ-inimestega seotud küsimuste käsitlemisele oma välissuhetes nii poliitilisel kui ka tehnilisel tasandil. EL teeb konkreetseid jõupingutusi, et võidelda vägivalla, vaenu ja diskrimineerimise vastu ning tagada LGBTIQ-inimeste õiguste austamine partnerriikides.
Kandidaat- ja potentsiaalsete kandidaatriikide puhul, sealhulgas ühinemisläbirääkimiste ning stabiliseerimis- ja assotsieerimisprotsessi kontekstis, nõuab komisjon LGBTIQ-inimeste võrdõiguslikkust poliitilises dialoogis ning toetab meetmeid nende vastu suunatud vägivalla, vaenu ja diskrimineerimise vastu võitlemiseks, sealhulgas kodanikuühiskonna organisatsioonide toetamisega ühinemiseelse abi rahastamisvahendi (IPA) kaudu. Samuti toetab komisjon piirkonna LGBTIQ-inimeste olukorra seiret ja andmete kogumist ning jätkab nende olukorra jälgimist ja selle kohta aru andmist iga-aastastes laienemist käsitlevates riigiaruannetes.
Komisjon jagab parimaid tavasid diskrimineerimise vastu võitlemiseks ja LGBTIQ-inimeste õiguste edendamiseks väljaspool ELi, tehes koostööd Euroopa Nõukogu, ÜRO ning teiste asjaomaste rahvusvaheliste ja piirkondlike asutustega.
ELi inimõiguste ja demokraatia tegevuskavas (2020–2024) korratakse ELi pühendumust ja kutsutakse üles võtma meetmeid, et võidelda diskrimineerimise kõigi vormide vastu, pöörates erilist tähelepanu diskrimineerimise mitmemõõtmelistele ja intersektsionaalsetele vormidele. EL mõistab hukka diskrimineerivad seadused, poliitika ja tavad, sealhulgas samasooliste isikute suhete kriminaliseerimise. EL võtab rahvusvahelistel foorumitel meetmeid LGBTIQ-inimeste võrdõiguslikkuse valdkonnas, loob võrdõiguslikkuse ja mittediskrimineerimise põhimõtetel põhinevaid rahvusvahelisi partnerlusi ning teeb partnerriikidega korrapärast koostööd poliitilistes ja inimõigustealastes dialoogides vastavalt oma suunistele LGBTI-inimeste inimõiguste edendamiseks ja kaitsmiseks kooskõlas oma inimõigustealaste suunistega mittediskrimineerimise kohta välistegevuses.
Kohalikud kodanikuühiskonna organisatsioonid, kes tegutsevad LGBTIQ-inimeste õiguste edendamisel ja kaitsmisel eesliinil, saavad toetust ELi rahalistest vahenditest.
Euroopa Komisjon jätkab LGBTIQ-inimeste õiguste kaitsjatele ja nende organisatsioonidele suunatud riiklike, piirkondlike ja ülemaailmsete programmide toetamist. Näiteks toetatakse suutlikkuse suurendamist, et:
-luua tugevaid liikumisi kogu maailmas;
-tugevdada kohalikke, riiklikke ja piirkondlikke inimõigustealaseid algatusi ning
-moodustada piirkondlikke liite laienemis- ja naabruspiirkondades, Aafrikas, Aasias ja Vaikse ookeani piirkonnas ning Ladina-Ameerikas ja Kariibi mere piirkonnas.
EL jätkab kiirreageerimist, et kaitsta LGBTIQ-inimeste õiguste eest seisvaid üksikisikuid. Euroopa Komisjon püüab jätkuvalt tagada, et humanitaarabi oleks soo- ja vanusetundlik, kohandatud eri soo- ja vanuserühmade (sealhulgas LGBTIQ-kogukonnad/-üksikisikud) vajadustele ning kooskõlas humanitaarpõhimõtetega, sealhulgas erapooletuse põhimõttega (mittediskrimineerimine). ELi 2021.–2025. aasta tegevuskava soolise võrdõiguslikkuse ja naiste mõjuvõimu suurendamise kohta välissuhetes (GAP III) põhineb muu hulgas intersektsionaalsuse põhimõttel ning edendab naiste ja meeste võrdõiguslikkust kogu nende mitmekesisuses.
COVID-19 kriis on süvendanud ka LGBTIQ-inimeste diskrimineerimist ja suurendanud nende vastu suunatud vägivalda väljaspool Euroopat. 8. aprilli 2020. aasta teatises ELi üleilmse tegevuse kohta seoses COVID-19ga võttis EL kasutusele inimõigustel põhineva lähenemisviisi, mille eesmärk on „taastada paremini“ ning toetada õiglasemaid, kaasavamaid ja jätkusuutlikumaid ühiskondi ning rakendada kestliku arengu tegevuskava aastani 2030, lähtudes põhimõttest, et kedagi ei jäeta kõrvale. EL peab esmatähtsaks tervishoiu- ja sotsiaal-majanduslikke meetmeid, näiteks tagades, et toetus ja esmased sotsiaalteenused on jätkuvalt kõigile kättesaadavad, ning jätkab sellega seoses inimõiguste, võrdõiguslikkuse ja mittediskrimineerimise, inimväärsete töötingimuste, vägivallavastase võitluse ning põhiväärtuste edendamist ja toetamist.
Euroopa Komisjoni peamised meetmed:
ürakendada LGBTIQ-inimeste õigusi toetavaid meetmeid kooskõlas ELi inimõiguste ja demokraatia tegevuskavaga (2020–2024) ning ELi suunistega LGBTI-inimeste kõikide inimõiguste edendamiseks ja kaitsmiseks;
ütagada toetus LGBTIQ-inimeste võrdõiguslikkuse toetamiseks naabruspoliitika, arengu- ja rahvusvahelise koostöö rahastamisvahendi ning ühinemiseelse abi rahastamisvahendi raames.
|
5.STRATEEGIA ELLUVIIMINE: ELi ALGATUSTE TÄIELIK ÄRAKASUTAMINE
Käesolevat strateegiat rakendatakse intersektsionaalsuse kui valdkondadevahelise põhimõtte alusel: seksuaalset sättumust, sooidentiteeti ja -väljendust ja/või sootunnuseid võetakse arvesse koos muude isikuomaduste või identiteetidega, nagu sugu, rassiline või etniline päritolu, usutunnistus või veendumused, puue ja vanus. Selle põhimõtte eesmärk on selgitada, kuidas eri tegurid üksikisikute diskrimineerimise ja haavatavusega seotud kogemustes põimuvad. LBTIQ-naised võivad kogeda diskrimineerimist nii naiste kui ka LBTIQ-inimestena. Puuetega LGBTIQ-inimeste juurdepääsutakistuste tõttu võib neil olla lisaraskusi toetuse ja teabe saamisel ning täielikul osalemisel LGBTIQ-kogukonnas ja ühiskonnas laiemalt, mis suurendab nende tõrjutust. LGBTIQ-inimestel on vaja juurdepääsu tuge ja õigusi käsitlevale teabele kättesaadavates ja alternatiivsetes vormides, samuti juurdepääsu LGBTIQ-inimeste kohtumispaikadele ja kogunemiskohtadele ning tugivõrgustikele.
Strateegias käsitletakse ka COVID-19 kriisi valguses ilmnenud ebavõrdsust, mis on ebaproportsionaalselt mõjutanud haavatavaid LGBTIQ-inimesi. Selle töö osana julgustab komisjon liikmesriike täiel määral ära kasutama ELi taasterahastu „NextGenerationEU“ pakutavaid võimalusi, et leevendada kriisi ebaproportsionaalset mõju ja edendada LGBTIQ-inimeste võrdõiguslikkust. Lisaks on Euroopa Komisjon valmis aitama liikmesriike soolise võrdõiguslikkuse süvalaiendamiseks vajalike reformide kavandamisel ja nende rakendamisel tehnilise toe rahastamisvahendi kaudu.
ELi rahastus on väga oluline, et toetada ELi poliitika rakendamist liikmesriikides. Liikmesriikide hallatavad ELi vahendid peavad tooma kasu kõigile ELi kodanikele ilma igasuguse diskrimineerimiseta soo, rassilise või etnilise päritolu, usutunnistuse või veendumuste, puude, vanuse või seksuaalse sättumuse alusel. Komisjon ja liikmesriigid peavad range järelevalve abil tagama, et ELi rahalised vahendid toetavad võrdõiguslikkust ning et kõik ELi rahastatavad projektid on kooskõlas ELi õigusega, sealhulgas aluslepingute ja põhiõiguste hartaga. Kui projektide elluviimisel rikutakse ELi diskrimineerimisvastaseid õigusnorme, võidakse rahastamine peatada või tühistada. Komisjoni ettepanek võtta vastu uus ühissätete määrus, milles kehtestatakse eeskirjad programmitöö perioodiks 2021–2027, sisaldab põhiõiguste hartaga seotud rakendamistingimust
. Lisaks peavad liikmesriigid kehtestama projektide valimiseks mittediskrimineerivad ja hartat arvestavad kriteeriumid ja menetlused ning neid kohaldama.
Usaldusväärsed ja võrreldavad andmed võrdõiguslikkuse kohta on väga olulised LGBTIQ-inimeste olukorra hindamiseks ja ebavõrdsuse tõhusaks vähendamiseks. Komisjon kutsub Euroopa Liidu Põhiõiguste Ametit (FRA) ja Euroopa Soolise Võrdõiguslikkuse Instituuti (EIGE) üles jätkama tehnilist ja metoodilist tuge liikmesriikidele LGBTIQ-inimeste kohta andmete kogumise kavandamisel ja rakendamisel nii ühel kui ka mitmel alusel. Samuti toetab komisjon üksikasjalike intersektsionaalsete andmete kogumist FRA, EIGE ja liikmesriikide poolt, eelkõige mittediskrimineerimise, võrdõiguslikkuse ja mitmekesisuse kõrgetasemelise töörühma võrdõiguslikkust käsitlevate andmete alarühma kaudu.
Lisaks sellele korraldab komisjon võrdõiguslikkust käsitlevate andmete teemal ümarlaua, kuhu kutsutakse peamised sidusrühmad, et uurida rassilise või etnilise päritoluga seotud andmete kogumisel esinevaid takistusi ja teha kindlaks võimalused ühtsema lähenemisviisini jõudmiseks, sealhulgas intersektsionaalsete andmete osas, mis käsitlevad näiteks rassilist või etnilist päritolu ja seksuaalset sättumust.
Komisjon (Eurostat) jätkab võrdõiguslikkust käsitlevate andmetega seotud tööd, arutades seda küsimust vajaduse korral otse liikmesriikidega nende statistikaametitega peetavatel tehnilistel kohtumistel. Eurostat pakub komisjoni talitustele metoodilist tuge, et hinnata võimalust koguda LGBTIQ-inimeste kohta statistilisi andmeid, mille liikmesriigid teevad kättesaadavaks vabatahtlikult.
2023. aastal avaldatakse uus Eurobaromeetri uuring diskrimineerimise kohta ELis. Samuti soovitab komisjon Euroopa Liidu Põhiõiguste Ametil korraldada 2024. aastal ulatuslik LGBTIQ-teemaline uuring.
Liikmesriike julgustatakse tuginema olemasolevatele parimatele tavadele
ja töötama välja oma tegevuskavad LGBTIQ-inimeste võrdõiguslikkuse kohta. Eesmärk on tugevdada kaitset LGBTIQ-inimeste diskrimineerimise vastu, tagada riiklikul tasandil käesolevas strateegias sätestatud eesmärkide ja meetmete järelmeetmed ning täiendada neid sellistega, millega edendatakse LGBTIQ-inimeste võrdõiguslikkust liikmesriikide pädevusse kuuluvates valdkondades. Komisjon jätkab ka linnade jõupingutuste toetamist ja nähtavaks muutmist jõulise kaasamispoliitika loomiseks kohalikul tasandil, sealhulgas iga-aastase Euroopa kaasamise ja mitmekesisuse pealinna(de) nimetamise kaudu.
Lisaks käesolevas strateegias sätestatud põhimeetmete elluviimisele loob komisjon mittediskrimineerimise, võrdõiguslikkuse ja mitmekesisuse kõrgetasemelise töörühma raames LGBTIQ-inimeste võrdõiguslikkuse alarühma, et toetada ja jälgida liikmesriikides tehtavaid edusamme, sealhulgas seoses LGBTIQ-inimeste võrdõiguslikkust käsitlevate riiklike tegevuskavade väljatöötamisega. Komisjon korraldab kodanikuühiskonna ja liikmesriikidega regulaarseid kohtumisi poliitilisel ja ekspertide tasandil ning osaleb Euroopa Nõukogu LGBTI-küsimuste kontaktasutuste valitsustasandi võrgustiku töös. Komisjon jälgib korrapäraselt käesolevas strateegias esitatud meetmete rakendamist ja esitab 2023. aastal vahekokkuvõtte.
Euroopa Komisjoni peamised meetmed:
ühinnata ja jälgida põhiõiguste hartaga seotud rakendamistingimuse täitmist, nagu on sätestatud komisjoni ettepanekus uue ühissätete määruse kohta;
üjälgida ELi rahastatavate programmide rakendamist, et tagada nende vastavus võrdõiguslikkuse põhimõtetele ja ELi õigusele, sealhulgas aluslepingutele ja põhiõiguste hartale;
ükutsuda Euroopa Liidu Põhiõiguste Ametit ja Euroopa Soolise Võrdõiguslikkuse Instituuti üles jätkama tehnilist ja metoodilist tuge liikmesriikidele LGBTIQ-inimesi käsitlevate andmete kogumise kavandamisel ja rakendamisel.
|
Euroopa Komisjon toetab liikmesriike, et:
ütöötada välja LGBTIQ-inimeste võrdõiguslikkust käsitlevad riiklikud kavad.
|
6.
KOKKUVÕTE: KOOSTÖÖ LGBTIQ-INIMESTE VÕRDÕIGUSLIKKUSE NIMEL
Käesolev strateegia põhineb visioonil Euroopast, kus inimesed on kogu oma mitmekesisuses võrdsed – kus nad võivad vabalt elada, olenemata oma seksuaalsest sättumusest, sooidentiteedist või -väljendusest või sootunnustest.
Kuigi Euroopa on viimastel aastatel teinud järk-järgult edusamme, tähistab käesolev LGBTIQ-inimeste võrdõiguslikkuse strateegia uut etappi meie jõupingutustes edendada nende võrdseid õigusi, keskendudes samal ajal jätkuvalt prioriteetsetele valdkondadele. Lisaks rõhutatakse selles vajadust lõimida LGBTIQ-inimeste võrdõiguslikkuse mõõde kõikidesse ELi poliitikavaldkondadesse, nagu ka ELi rahastamisprogrammidesse.
Ebavõrdsuse vastu võitlemine ELis on jagatud vastutus, mis nõuab ühiseid jõupingutusi ja meetmeid kõigil tasanditel. Strateegia eesmärkide saavutamiseks peavad ELi institutsioonid ja asutused, liikmesriigid, sealhulgas piirkondlikud ja kohalikud ametiasutused, võrdõiguslikkust edendavad asutused, kodanikuühiskond ja ettevõtjad sellesse veelgi enam panustama.
Kõik institutsioonid peaksid võtma selge kohustuse järgida ühist strateegiat. Komisjon kutsub Euroopa Parlamenti üles taaskinnitama endale võetud kohustusi ja toetama strateegia rakendamist ning nõukogu võtma strateegia järelmeetmena vastu järeldused. Komisjon kutsub Regioonide Komiteed ning Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteed üles edendama dialoogi kohalike ja piirkondlike omavalitsuste ning kodanikuühiskonnaga, sealhulgas sotsiaalpartneritega selle üle, kuidas edendada LGBTIQ-inimeste võrdõiguslikkust. Euroopa Liidu Põhiõiguste Amet ja Euroopa Soolise Võrdõiguslikkuse Instituut jätkavad LGBTIQ-inimeste võrdõiguslikkuse toetamist korrapäraste uuringute ning liikmesriikidele antava tehnilise abi ja metoodilise toe kaudu.
LGBTIQ-inimeste diskrimineerimine, nendevastane vägivald ja vaen on vastuolus Euroopa Liidu põhiväärtustega ning need tuleb kaotada. Koos saame kaotada takistused LGBTIQ-inimeste võrdõiguslikkusele ja teha 2025. aastaks selgeid edusamme sellise Euroopa Liidu suunas, kus LGBTIQ-inimesed tunnevad end kogu oma mitmekesisuses turvaliselt ning neil on võrdsed võimalused osaleda täiel määral ühiskonnas ja realiseerida kõiki oma võimeid.