Brüssel,6.9.2018

COM(2018) 612 final

KOMISJONI ARUANNE EUROOPA PARLAMENDILE JA NÕUKOGULE

Europeana hindamise ja edasiste sammude kohta

{SWD(2018) 398 final}


1.Sissejuhatus

Käesolevas aruandes antakse ülevaade Europeana kui Euroopa kultuuri ja digitaalse innovatsiooni projekti sõltumatu hindamise tulemustest ning komisjoni nägemusest, kuidas Europeanat tulevikus edasi arendada.

Aruandele on lisatud komisjoni talituste töödokument (SWD(2018) 398), milles esitatakse üksikasjalikud andmed Europeana hindamise kohta.

1.1.Europeana

Europeana käivitati 2008. aastal kui Euroopa digitaalne raamatukogu, mille eesmärk on muuta Euroopa kultuuripärand ühtse juurdepääsupunkti kaudu kõigile kättesaadavaks. Europeana loomine algatati kuue riigi- ja valitsusjuhi 2005. aastal komisjonile saadetud kirjaga.

Alates sellest on komisjon pakkunud jätkuvalt rahalist ja poliitilist toetust 1 , et koordineerida ja ühendada ELi liikmesriikide jõupingutusi kultuurimaterjalide digiteerimisel ja veebis kättesaadavaks tegemisel. See hõlmab standardimist, Euroopa kultuuripärandiasutuste koostalitlusvõimet ja koostööd. Europeana aitab kaasa mitme omavahel põimunud poliitikavaldkonna, sealhulgas digitaalse ühtse turu ning komisjoni soovituse (2011/711/EL) 2 ja sellega seotud nõukogu järelduste rakendamisele, 3 kutsudes liikmesriike üles rohkem materjali veebis kättesaadavaks tegema ning digitaalse materjali pikaajalist säilitamist tagama.

Praegu on Europeana Euroopa kultuuripärandi digitaalne platvorm, mida rahastatakse väljakujunenud digitaalteenuste taristuna Euroopa ühendamise rahastust 4 eesmärgiga

-viia Euroopa digiteeritud kultuuripärandimaterjal veebi ning edendada selle piiriülest nähtavust ja kasutamist kogu Euroopas,

-pakkuda lahendusi Euroopa pärandi digitaalsete ressursside üleeuroopalise koostalitlusvõime ja kättesaadavuse tagamiseks,

-parandada veelgi taasesitamise tingimusi ning hõlbustada digitaalse kultuurisisu ja metaandmete kasutuselevõttu teistes sektorites, nt teadustegevuses, hariduses, turismis või loomemajanduses, ning

-pakkuda mitmekeelset, kasutajasõbralikku juurdepääsupunkti Euroopa rikkaliku ja mitmekesise pärandi juurde.

Europeana pakub praegu oma põhiportaali Europeana Collections ( europeana.eu ) ja platvormi rakenduste programmiliideste kaudu juurdepääsu enam kui 51 miljonile üksikteosele, mis on pärit kogu Euroopa rohkem kui 3 700 raamatukogu, arhiivi, muuseumi, galerii kogudest ja audiovisuaalteoste kollektsioonidest. Europeana pakub teenuseid erinevatele kasutajarühmadele, näiteks

-andmepartneritele (kaastööd tegevad kultuuriasutused) ja kultuuripärandi valdkonna professionaalidele,

-lõppkasutajatele (kõik kultuurihuvilised) ning

-taasesitajatele (haridus-, teadus- ja loomevaldkonna professionaalid).

Europeana võrgustiku assotsiatsioon, kuhu kuulub üle 1 700 kultuuripärandi ning loome- ja tehnoloogiaprofessionaali, toetab Europeana väärtusi ja tööd, vahetab ja edendab digiteerimise ja metaandmete standardimise parimaid tavasid ning ergutab kultuuripärandi kogukonnas suutlikkuse suurendamist.

Europeana aitab kaasa Euroopa kultuuri säilitamisele ja edendamisele digiajastul ning hõlmab kõiki ELi liikmesriike. Europeana toetab Euroopa kultuuripärandiaasta 2018 eesmärke, et ergutada Euroopa kultuuripärandi jagamist ja väärtustamist, suurendada teadlikkust ühisest ajaloost ja väärtustest ning tugevdada ühisesse Euroopa ruumi kuulumise tunnet. Europeana on Euroopa kultuuripärandiaasta 2018 ainus digitaalse kultuuripärandi partner.

1.2.Euroopa kultuurivaldkonna uus tegevuskava

Oma 22. mail 2018 avaldatud teatises 5 teatas komisjon järgmistest sammudest seoses Euroopa kultuuripärandi digitaalse platvormiga Europeana aastaks 2018, mille eesmärk on edendada seda platvormi kultuuripärandi üleeuroopalise digiteerimise võimaldajana ning kultuurile demokraatliku juurdepääsu tagamise peamise algatusena. Koos teiste väljakuulutatud algatustega, nagu pädevuskeskuste võrgustik, mis kaitseb teadmisi ohustatud pärandimälestiste kohta ulatusliku digiteerimise kaudu, lähiajal luua kavandatav Euroopa filmide veebikataloog ning digitaalsete loominguliste ja innovatsioonikeskuste üleeuroopaline võrgustik, aitab Europeana kaasa Euroopa kultuuri ja kultuuripärandi edasisele edendamisele, levitamisele ja kättesaadavusele.

Käesolevas aruandes antakse ülevaade sõltumatust hindamisest, mida paluti teha nõukogu 31. mai 2016. aasta järeldustes Europeana rolli kohta seoses digitaalse juurdepääsuga Euroopa kultuuripärandile ning selle nähtavuse ja kasutamisega, 6 ning komisjoni nägemusest Europeana tuleviku kohta.

Vastuseks nõukogu palvele tegi komisjon järgmist.

a) Europeana hindamine komisjoni parema õigusloome suuniste 7 viie kohustusliku kriteeriumi alusel (asjakohasus, tulemuslikkus, tõhusus, sidusus, ELi lisaväärtus). Hindamine hõlmab nii Europeana kui ka Euroopa kultuuri ja digitaalse innovatsiooni projekti aluskontseptsiooni ja väärtust, samuti Europeana kui Euroopa ühendamise rahastu digitaalteenuste taristu pakutavate teenuste piisavuse ja elujõulisuse põhjalikku analüüsi.

b) Europeana keskpika ja pikaajalise arengu võimaluste analüüs hindamise tulemuste alusel.

Komisjonile palgati Europeana hindamisel ja selle tulevaste arengusuundade määramisel abiks asjakohaste oskusteabe valdkondade viiest sõltumatust eksperdist koosnev rühm. Hindamisküsimuste ja metoodika viimistlemiseks, tõendusandmete kogumiseks (sealhulgas dokumendiuuringute, juhtuuringute, intervjuude, võrdlusuuringute, tehnilise kasutatavuse hindamise ja avaliku veebikonsultatsiooni abil) ning ekspertide abil hindamisküsimuste hindamiseks viis väliskonsultant läbi sõltumatu uuringu.

Komisjon korraldas ka 12-nädalase veebipõhise avaliku konsultatsiooni kõigis ELi ametlikes keeltes. Avalik konsultatsioon hõlmas Europeana taristu ja professionaalide võrgustiku kogemusega professionaalidele ja organisatsioonidele mõeldud tehnilisemate küsimustega sihtotstarbelist küsimustikku. Avaliku konsultatsiooni tulemused (1 221 vastuse põhjal) andsid hindamiseks olulist materjali.

2.Hindamise peamised tulemused

Hindamise peamised tulemused võib hindamiskriteeriumidest lähtudes võtta kokku järgmistes punktides.

2.1.Asjakohasus

Üldiselt on Europeana ELi poliitika ning Euroopa kultuuripärandi veebipõhise juurdepääsetavuse ja levitamise prioriteetide seisukohast väga oluline. Europeanal on kultuurilise ja tehnoloogilise oskusteabe erialase vahetamise hõlbustajana kultuuripärandiasutuste jaoks oluline roll.

Europeana on ületanud oma eesmärgid üksikteoste koguse osas, kuid selle sisu ja metaandmete asjakohasust ja kvaliteeti tuleb parandada.

Europeana on üks maailma suurimaid digikogusid ja on ainus üleeuroopaline platvorm, mis pakub juurdepääsu enam kui 3 700 Euroopa raamatukogu, arhiivi, muuseumi, galerii ja audiovisuaalsektori asutuse kogudest pärit pildi-, teksti-, heli-, video- ja 3D-materjalile. Lisaks paistab Europeana silma sellega, et pakub materjali paljudes keeltes (37 keeles). Europeanat hinnati ELi poliitika ja prioriteetide jaoks väga oluliseks.

Vähemalt kaks kolmandikku Europeana kohta andmeid esitanud avalikul konsultatsioonil vastanuist märkis, et Europeana lisas nende organisatsioonile väärtust publikuni jõudmise abil ning andis lisaväärtust sisule, hõlbustades samas partnerlussuhteid teiste kultuuriasutustega. Kaks kolmandikku vastanuid märkis, et Europeana on oluline Euroopa kultuuripärandi leidmiseks ja uurimiseks. Selle kollektsioone peetakse kultuurialaseid teadmisi ja õppimist edendavaks ning usaldusväärseid sisuallikaid pakkuvaks.

Kuigi Europeana on ületanud oma eesmärgid üksikteoste koguse osas, on probleemiks selle sisu ja metaandmete asjakohasus ning kvaliteet. Kuigi andmete kvaliteedi parandamiseks, andmete edasiseks avamiseks ja selle partnerite jaoks väärtuse loomiseks on käivitatud meetmeid, on peamised probleemid seotud sisuga (nt geograafilise ja temaatilise katvuse, asutuste esindatuse ning sisu asjakohasuse ja kultuurilise huviväärsuse / väärtuse seisukohast) ja metaandmetega (näiteks tõlke puudumine, kvaliteet ja üksikasjalikkus ning vasturääkivused või mittetöötavad lingid).

Metaandmetega seotud probleemid on teenuse üldisele populaarsusele halvasti mõjunud ning mõjutanud nii materjali leitavust Europeanas kui ka selle kasutamist. Rida avalikul konsultatsioonil antud negatiivseid vastuseid käsitles otsingutulemuste vähest asjakohasust. Seepärast on kvaliteetsete andmete saavutamine Europeana jaoks peamine parameeter ning kultuuripärandiasutused, kellel lasub lõplik vastutus pakutava sisu ja metaandmete kvaliteedi üle, täidavad selles valdkonnas keskset rolli. Europeana praeguses strateegias keskendutakse andmete kvaliteedi parandamisele ning Europeanas olemasoleva (ja sissetuleva) sisu lõppkasutajate ja taasesitajate jaoks huvitavamaks ja väärtuslikumaks muutmisele.

2.2.Tulemuslikkus

Mõnes aspektis toimib Europeana hästi, kuid teistes on olemas märkimisväärne paranduste tegemise potentsiaal.

Peamisteks saavutusteks peetakse ühiste standardite, parimate tavade pakkumist ja avatud kultuurialaste andmete reklaamimist. Kultuuripärandiasutused on võtnud kasutusele Europeana ühised lahendused ja avaldamisraamistikud.

Siiski osutasid paljud kasutajarühmad tehnilise taristu (sealhulgas koondamistaristu) ja platvormi funktsionaalsuse nõrkadele kohtadele mitmekeelsuse, portaali otsingu- ja filtreerimisvahendite ning rakenduste programmiliideste ja andmete kvaliteedi mõttes.

Europeana on mõeldud paljudele sihtrühmadele, nagu kultuuripärandiasutused ja professionaalid, teadlased, haridus-, loomemajanduse professionaalid ning üldsus. Kasutajate mitmekesisus ja nende erinevad huvid Europeana suhtes muudavad iga kasutajarühma vajadustele asjakohase rõhuasetusega vastamise keeruliseks ülesandeks.

Kuigi platvormilt leitav kureeritud sisu võib jõuda mitme kasutajarühmani, ei vasta otsingufunktsioonid, eriti peenfiltreerimise puudumine otsingu täpsustamiseks ja otsingutulemuste vähene asjakohasus, sihtkasutajate ootustele. Teine probleem on portaali mitmekeelsuse tase: metaandmete tõlke puudumine ja eri keeltes tehtud otsingute tulemuste järjekindlusetus.

Europeana ei ole olnud väga tulemuslik nende kodanikeni jõudmises, kes ei ole hoolimata sellistest edukatest tegevustest nagu I maailmasõja temaatilise kogu päevade tähistamine üldiselt selle olemasolust teadlikud.

Hoolimata nendest puudustest on Europeana üks olulisemaid saavutusi see, et see pakub ühiseid standardeid ja lahendusi, eelkõige Europeana andmemudelit, 8 rahvusvahelisi õiguste deklaratsioone 9 ja Europeana avaldamisraamistikku 10 . Need on kultuuripärandi sektoris nii Euroopas kui ka rahvusvahelises plaanis laialdaselt kasutusele võetud, näiteks Ameerika digitaalses avalikus raamatukogus (Digital Public Library of America (DPLA)).

2.3.Tõhusus

Üldiselt on Europeana juures näha selle tõhususe parandamise potentsiaali.

Kuigi algatus on olnud agregaatorite ja kultuuripärandiasutuste laiaulatusliku ökosüsteemi rajamisel edukas, on suurim probleem keeruka koondamisprotsessi tõhusus.

Praegune materjali koondamisstruktuur põhineb domeenipõhistel ja riiklikel agregaatoritel, mille andmed pärinevad 3 700 asutuselt. Täpsemalt öeldes töötavad asutused koos agregaatoritega, et ühtlustada nende andmed ja esitada need Europeanale. See hõlmab aga keerukat töövoogu, mille puhul paljudel juhtudel mõjutavad andmete avaldamist ja ajakohastamist viivitused või asjaosaliste vahelised kommunikatsiooniprobleemid. Metaandmete ajakohastamise vahendite puudumise tõttu on kvaliteetsete andmete pakkumiseks vaja suuremaid üldisi jõupingutusi. On ka juhtumeid, kus ELi rahastatud, kuid praeguseks lõppenud projektide kaudu osalenud asutustel on oma andmete ajakohastamiseks piiratud vahendid, eriti riikides, kus ei ole riiklikke agregaatoreid.

Probleeme on olnud ka rahastamiskava tõhususega. Hoolimata komisjoni, liikmesriikide ja sihtasutuse Europeana Foundation (põhiteenuste platvormi operaator) jõupingutustest osutus toetustel (mis eeldasid kaasrahastamist) põhinev rahastamismudel põhiteenuste toetamisel ebasobivaks. Nõukogu 2016. aasta järeldustes kutsuti liikmesriike üles tegema Europeasse jätkuvalt sissemakseid, kuni komisjon muudab oma toetuskava järk-järgult toetusmudelist hankemudeliks, mis võiks hõlmata kõiki põhiteenustega seotud kulusid. Nimetatud üleminek toimus 2017. aasta septembris.

Hoolimata eespool nimetatud piirangutest suutis Europeana luua eelkõige domeenipõhiste ja riiklike agregaatorite ning kultuuripärandiasutuste laiaulatusliku ökosüsteemi või võrgustiku, mis täitis Euroopa digitaalse kultuuripärandile juurdepääsu edendamisel olulist rolli.

2.4.Sidusus

Europeana on ELi poliitika ja prioriteetidega sidus ja nendega hästi kooskõlas, kuid on samal ajal vastavuses ka ELi liikmesriikide riiklike strateegiatega.

Hindamine kinnitab Europeana sidusust ELi poliitika seisukohast, kooskõlas 2017. aasta novembri Göteborgi teatisega 11 . Euroopa kultuuripärandiaastale 2018 on osutatud kui võimalusele näidata, kuidas digitaalsed vahendid võivad laiendada juurdepääsu kultuurimaterjalidele ja -võimalustele, ning heita valgust sellistele algatustele nagu Europeana, mis edendab digitaalset juurdepääsu raamatukogudes, arhiivides ja muuseumides hoitavale kultuuripärandile. Ka on see vastavuses ELi liikmesriikide kultuuripärandi materjali digiteerimise ja sellele sidusjuurdepääsu tagavate riiklike strateegiatega. Europeana lahendab teataval määral probleeme, millega ELi liikmesriigid kultuuripärandi digiteerimisel ja kultuurile juurdepääsu ümberkujundamisel kokku puutuvad. Europeana tööd, näiteks standardite, vahendite ja avatud juurdepääsu valdkonnas, peetakse kõigis digiüleminekust mõjutatud sektorites kasulikuks, isegi kui kõik sidusrühmad konkreetsete propageeritavate lahendustega ei nõustu.

2.5.ELi lisaväärtus

Europeana on loonud lisaväärtust, täites Euroopa kultuuripärandi sektori digitaalses arengus olulist rolli. Lisaks sellele on Europeana aidanud kaasa eurooplaste ühise ajaloo- ja identiteeditunnetuse toetamisele.

Europeana algatus on olnud otsustava tähtsusega piiriülese koostöö ja standardimistegevuse tugevdamisel, mille põhieesmärk on suurendada kogu Euroopas kultuurimaterjali digiteerimisel ja digiteeritud kultuurimaterjali jagamisel standardite kasutamist. Metaandmete standardimisega seotud riigi tasandi algatused või riiklike portaalide loomine mitmes liikmesriigis ei oleks ilma Europeata teoks saanud. Europeana kaasamine on olnud väga tähtis ka avatud kultuuriandmete edendamisel. Avalikus konsultatsioonis antud vastustes peetakse Europeana osalust avatud kultuuri-/metaandmete edasiarendamisel tegevuseks, mis on kultuuripärandiasutuste töö edendamisele ja hõlbustamisele kõige rohkem kaasa aidanud (82 %).

Europeana on aidanud ühise ajalootunnetuse ja identiteeditunde levitamisele kaasa ka oma temaatiliste kogude ja osaluskampaaniate kaudu, näiteks I maailmasõja kampaania, sidudes üksikud lood laiemasse Euroopa konteksti, ning viimasel ajal rändeteemaline kampaania.

3.Europeana tulevase arengu suunad

Võttes arvesse hindamisuuringu tulemusi ja analüüsi, mille eksperdirühm tegi seoses Europeana tulevase väärtuse prognoosiga, 12 püüab Euroopa Komisjon muuta Europeana kultuuripärandiasutuste digiülemineku toetamiseks digitaalsete loome- ja innovatsioonikeskuste üleeuroopalise võrgustiku peamiseks osalejaks.

Komisjoni analüüs tugineb Europeana peamistele tugevatele külgedele ning vajadusele parandada hinnangus esile toodud puudusi, võttes samas arvesse digitaalse kultuuripärandi sektori esilekerkivaid suundumusi ja arengut.

3.1.Kohaldamisala

Europeana tulevase kohaldamisala põhirõhk on kultuuripärandi sektori peamiste sidusrühmade, eelkõige kultuuripärandiasutuste vajadustel, mida algatus peaks nende digiülemineku saavutamiseks tehtavates jõupingutustes toetama ja juhtima. Europeana tugevdab sidemeid kultuuripärandiasutustega, luues väärtust järgmistest tegevusvaldkondadest.

i) Algatuse tehnilise põhiplatvormi tugevdamine, pakkudes võimsat ja usaldusväärset alust kultuuripärandiasutuste toetamiseks, eelkõige:

-tehniline taristu ja tipptasemel vahendid, mis võimaldavad kultuuriasutustel teha kvaliteetne sisu ja metaandmed Europeanale lihtsasti juurdepääsetavaks (koondamistaristu ja teenused),

-parandades oluliselt digitaalsete kultuurimaterjalide leitavust,

-tugevdades kasutajate jaoks mitmekeelsuse aspekte, et uurida, nautida ja taasesitada sisu, olenemata kultuurimaterjalide originaalkeelest,

-säilitades vastutuse pakutavate andmete ja teenuste kvaliteedi eest.

ii) Lisaks sellele leiab komisjon, et Europeana algatus tuleks koondada liikmesriikides kultuuripärandi kogukondade võimestamise ümber. Europeana peaks andma andmete pakkujatele ja agregaatoritele olulist toetust andmete tõhusaks sisestamiseks ja ajakohastamiseks. Komisjon leiab, et agregaatorid – kohalikud, riiklikud ja domeenipõhised – on Europeana algatuse jaoks väga olulised, ning on seisukohal, et liikmesriigid ja algatus peaksid aktiivselt toetama nende rolli kultuuriasutuste vahendajana.

iii) Komisjon on seisukohal, et algatus peaks näitama sellise sisu potentsiaali kureeritud ja mitmekeelsete kogumike, näituste ja virtuaalsete galeriide kaudu, mis põhinevad kvaliteetsetel andmetel, võimaldades luua mitmesuguseid teemasid, mis tugevdavad Euroopa narratiivi ja mõõdet.

iv) Selleks tuleks Europeana puhul uuesti läbi mõelda aruka sisu arendamiseks ja käsitsemiseks vajalik taristu, et parandada selle digitaalset pakkumist, kasutades erinevaid tehisintellektil põhinevaid meetodeid, loomuliku keele töötlust ja suurandmeid, et automatiseerida sisu ja metaandmete loomine, haldamine ja esitamine võimalikult suures ulatuses. Europeana peaks aktiivselt jälgima ja rakendama standardite, vahendite ja teenuste väljatöötamist, et digitaalset sisu veelgi rikastada, täiustada ja automatiseerida. See võimaldab luua nutisisu, mida saab taasesitada teistes sektorites, näiteks haridus-, teadus- või loomesektoris.

v) Europeana peaks jätkama ka digitaalse kultuuripärandi sektori standardimise, ühiste lahenduste ja parimate tavade juhtimist ning tegutsemist kultuuripärandiasutuste digiülemineku katalüsaatori ja novaatorina.

Sellises kontekstis on väga oluline, et Europeana ja agregaatorite, asutuste ja professionaalide võrgustik kujundavad koos kultuuripärandi sektori digiüleminekut, edendades institutsioonilist ja erialast koostööd, mis toetab vastavate teadmiste ja oskuste arendamist. See aitab kaasa kultuuripärandiasutuste suutlikkuse suurendamisele, tagades, et isegi väikseimatel asutustel on võimalus digitaalsed muutused omaks võtta.

3.2.Rahastamine

Kuni praeguse mitmeaastase finantsraamistiku lõpuni rahastatakse Europeanat jätkuvalt Euroopa ühendamise rahastust toetuste ja hangete kombineerimise kaudu. Kuigi põhiteenuseid rahastatakse hangete kaudu, et tagada osutatavate teenuste stabiilsus, kasutatakse toetuste rahastamisvahendeid kultuuriasutuste toetamiseks, et panustada Europeanasse.

Komisjon tegi ettepaneku rahastada järgmises mitmeaastases finantsraamistikus (COM(2018) 321 final) Europeanat digitaalse Euroopa programmi raames, mille eesmärk on tugevdada eri sektorite suutlikkuse suurendamist ja nendes sektorites juhtprojekte, kus sellist suutlikkuse suurendamist ära kasutatakse.

Selle programmi raames tehtud tööd täiendatakse programmi „Euroopa horisont“ teadus- ja innovatsioonitegevusega kultuuripärandi mälestiste ja objektide digiteerimise, kultuuripärandi automaatse tõlgendamise ja virtuaalsete muuseumide valdkonnas.

3.3.Juhtimine

Juhtimismehhanism toimib komisjoni digitaalse kultuuripärandi ja Europeana eksperdirühma (Digital Cultural Heritage and Europeana, DCHE) egiidi all. Selle rühma liikmed esindavad liikmesriike ja teevad komisjoniga koostööd digiteerimise, kultuurimaterjalidele sidusjuurdepääsu ja digitaalse säilitamise valdkonnas.

DCHE panus Europeana strateegiasse tagab nii liikmesriikide kui ka kultuuriasutuste tugevama ja üha aktiivsema osalemise.

Lisaks sellele abistab DCHEd ekspertide alarühm, mille liikmed valitakse välja osalemiskutse alusel. Nende ülesanne on pakkuda jõulisi, uuenduslikke ja tulevikku vaatavaid nõuandeid ja lahendusi, tagades, et Europeana sihtrühmade ja sidusrühmade erinevaid vajadusi võetakse arvesse.

4.Järeldused

Hindamisel rõhutati, et kultuuripärandiasutused kogu Euroopa Liidus hindavad Europeana loodavat Euroopa lisaväärtust üldiselt kõrgelt. Hindamine näitas ka seda, et vastajate erineva, kuid kirgliku tagasiside kohaselt on Europeana asjakohane algatus mitte ainult institutsioonide, vaid ka Euroopa kodanike jaoks. See on toonud kokku Euroopa kultuuriasutused, võimaldades neil koostööd teha ja oma materjale jagada. See on toonud kaasa nii ühiste standardite kohta parimate tavade jagamise kui ka aidanud toetada andmepartnerite, agregaatorite ja eri valdkondade professionaalide Euroopa võrgustikku, mis on ergutanud suutlikkuse suurendamist ja kogemuste vahetamist.

Europeana kümneaastase eksisteerimise jooksul kujutab hindamine endast pöördepunkti, tuues esile paljud saavutused, samuti puudujäägid, nagu eespoole kirjeldatud. Europeana peab uuendama lisaväärtust, mida ta pakub kultuuripärandi sektorile, näiteks suutlikkuse suurendamise, kvaliteetse sisu ja metaandmete tarnimise ja rikastamise vahendite, andmeedastuse ja pideva toe tõhusa struktuuri kaudu. Selleks jätkab komisjon Europeana ja selle agregaatorite, asutuste ja professionaalide võrgustiku toetamist nende kultuuripärandi sektori digitaalse ülemineku nimel tehtavates jõupingutustes.

(1)   Kultuuripärandi digiteerimise ja sellele sidusjuurdepääsu tagamise ajakavas kirjeldatakse kõiki olulisi algatusi ja poliitikadokumente alates 2005. aastast.
(2) Komisjoni 27. oktoobri 2011. aasta soovitus 2011/711/EL kultuurimaterjali digiteerimise, sellele sidusjuurdepääsu tagamise ja selle digitaalse säilitamise kohta (ELT L 283, 29.10.2011, lk 39).
(3) Komisjoni 10. mai 2012. aasta soovitus kultuurimaterjali digiteerimise, sellele sidusjuurdepääsu tagamise ja selle digitaalse säilitamise kohta (ELT C 169, 15.6.2012, lk 5).
(4) Euroopa Parlamendi ja nõukogu 11. detsembri. 2013. aasta määrus (EL) nr 1316/2013, millega luuakse Euroopa ühendamise rahastu, muudetakse määrust (EL) nr 913/2010 ja tunnistatakse kehtetuks määrused (EÜ) nr 680/2007 ja (EÜ) nr 67/2010 (ELT L 348, 20.12.2013, lk 129–171).
(5) Euroopa kultuurivaldkonna uus tegevuskava: COM(2018) 267 final, SWD(2018) 167 final.
(6) Nõukogu järeldused Europeana rolli kohta seoses digitaalse juurdepääsuga Euroopa kultuuripärandile ning selle nähtavuse ja kasutamisega (ELT C 212, 14.6.2016, lk 9).
(7) Hindamise tegevuskava: http://ec.europa.eu/smart-regulation/roadmaps/docs/plan_2016_55_europeana_evaluation_en.pdf  
(8)   https://pro.europeana.eu/resources/standardisation-tools/edm-documentation
(9)   http://rightsstatements.org/et/
(10)   https://pro.europeana.eu/post/publishing-framework
(11) Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide komiteele „Euroopa identiteedi tugevdamine hariduse ja kultuuri kaudu. Euroopa Komisjoni panus ELi juhtide kohtumisse Göteborgis 17. novembril 2017“ (COM(2017)0673 final).
(12) EU Bookshop: uuring „Evaluation of Europeana and orientations for its future development, following adoption of Council Conclusions by EYCS Council on 31/5/2016“ (SMART nr 2016/0100).