Brüssel,27.2.2017

COM(2017) 88 final

KOMISJONI ARUANNE EUROOPA PARLAMENDILE, NÕUKOGULE, EUROOPA MAJANDUS- JA SOTSIAALKOMITEELE NING REGIOONIDE KOMITEELE

jäätmeid käsitlevate ELi õigusaktide rakendamise kohta aastatel 2010-2012

Direktiivi 2008/98/EÜ (jäätmete raamdirektiiv), direktiivi 86/278/EMÜ (reoveesetete direktiiv), direktiivi 1999/31/EÜ (prügiladirektiiv), direktiivi 94/62/EÜ (pakendite ja pakendijäätmete direktiiv), direktiivi 2002/96/EÜ (elektroonikaromude direktiiv) ja direktiivi 2006/66/EÜ (patareide ja akude direktiiv) rakendamine


KOMISJONI ARUANNE EUROOPA PARLAMENDILE, NÕUKOGULE, EUROOPA MAJANDUS- JA SOTSIAALKOMITEELE NING REGIOONIDE KOMITEELE

jäätmeid käsitlevate ELi õigusaktide rakendamise kohta aastatel 2010–2012

1.SISSEJUHATUS

Käesolevas aruandes antakse teavet järgmiste jäätmedirektiivide rakendamise kohta ajavahemikul 2010–2012:

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 19. novembri 2008. aasta direktiiv 2008/98/EÜ, mis käsitleb jäätmeid ja millega tunnistatakse kehtetuks teatud direktiivid (jäätmete raamdirektiiv);

nõukogu 12. juuni 1986. aasta direktiiv 86/278/EMÜ keskkonna ja eelkõige pinnase kaitsmise kohta reoveesetete kasutamisel põllumajanduses (reoveesetete direktiiv);

nõukogu 26. aprilli 1999. aasta direktiiv 1999/31/EÜ prügilate kohta (prügiladirektiiv);

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 20. detsembri 1994. aasta direktiiv 94/62/EÜ pakendite ja pakendijäätmete kohta (pakendite ja pakendijäätmete direktiiv);

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 27. jaanuari 2003. aasta direktiiv 2002/96/EÜ elektri- ja elektroonikaseadmete jäätmete kohta (elektroonikaromude direktiiv);

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 6. septembri 2006. aasta direktiiv 2006/66/EÜ, mis käsitleb patareisid ja akusid ning patarei- ja akujäätmeid ning millega tunnistatakse kehtetuks direktiiv 91/157/EMÜ (EMPs kohaldatav tekst) (patareide ja akude direktiiv).

Aruanne põhineb teabel, mille liikmesriigid esitasid oma vastustes rakendamist käsitlevatele küsimustikele. Juhul kui liikmesriigid ei esitanud nõutud teavet, tugineb aruanne muudele olemasolevatele teabeallikatele, nagu Euroopa Keskkonnaameti aruanded, teave liikmesriikide veebisaitidelt ja eelmiste aruandeperioodide kohta esitatud vastused. Üksikasjalik teave üksikdirektiivide rakendamise kohta on kättesaadav aadressil: http://ec.europa.eu/environment/waste/reporting/index.htm .

2.Aruannete õigeaegne esitamine ja kvaliteet

27-st liikmesriigist, kellel on kohustus aruanne esitada, 1 on enamik vastanud käesoleva aruandega hõlmatud direktiivide rakendamist käsitlevatele küsimustikele. Liikmesriigid täidaksid oma aruandluskohustust paremini, kui nad esitaksid aruanded õigel ajal, vastaksid kõikidele küsimustele ja annaksid kogu teabe. 1. lisas antakse ülevaade esitatud aruannetest.

Aruandluse kvaliteet, üksikasjalikkus ja esitatud teave erinevad märkimisväärselt. Sageli anti ebaselgeid ja ebamääraseid vastuseid. Näiteks osutati vastustes üksnes siseriiklikele õigusaktidele või eelmistel aruandeperioodidel esitatud vastustele, andmata seejuures täiendavat teavet direktiivide kohapealse rakendamise kohta, seda isegi juhul, kui teavet sõnaselgelt küsiti.

Kui liikmesriikidelt küsiti statistilisi andmeid ja direktiivides sätestatud eesmärkidele vastavust käsitlevaid andmeid, viitas enamik neist Eurostatile esitatud aastaaruannetele 2 .

3.Direktiiv 2008/98/EÜ jäätmete kohta

Liikmesriigid pidid uue jäätmete raamdirektiivi üle võtma hiljemalt 12. detsembriks 2010. Aruande esitamise ajaks olid kõik liikmesriigid direktiivi üle võtnud või seda tegemas.

Eelmise aruandeperioodiga võrreldes oli inimese kohta tekitatud olmejäätmete kogus väiksem, olmejäätmete prügila oli vähenenud ning ringlussevõtt ja jäätmete põletamine koos saadava energia kasutamisega suurenenud. 2012. aasta lõpuks olid vähemalt pooled liikmesriigid saavutanud 2020. aasta eesmärgi, mis hõlmas 50 % kodumajapidamiste ning samalaadsete jäätmete korduskasutuseks ettevalmistamist ja ringlussevõttu, või ületasid seda või olid eesmärgini jõudmas. Seitse liikmesriiki teatasid, et nad olid 2012. aastaks juba eesmärgini jõudnud või ületasid seda. Veel seitse liikmesriiki teatasid, et olid valmistunud rohkem kui 40 % kodumajapidamiste ning samalaadsete jäätmete korduskasutuseks.

Mitmed liikmesriigid esitasid andmed ehitus- ja lammutusjäätmete taaskasutusmäärade kohta aastatel 2010–2012. 14 liikmesriiki teatasid, et nad olid juba jõudnud eesmärgini taaskasutada 70 % ehitus- ja lammutusjäätmetest või ületasid seda.

Enamik liikmesriike on avaldanud jäätmetekke vältimise kavad. Kaheksa liikmesriiki alles viisid oma jäätmekavasid jäätmete raamdirektiivi nõuetega vastavusse. Liikmesriigid on võtnud laiendatud tootjavastutuse, iseseisvuse ja läheduse põhimõtted ning „saastaja maksab“ põhimõtte, samuti TEEP-nõuded 3 üle siseriiklikku õigusesse ja poliitilisse strateegiasse.

Paljudes liikmesriikides, kus olmejäätmeid ladestatakse endiselt peamiselt prügilasse, on märkimisväärseid vajakajäämisi jäätmeid käsitlevate ELi õigusaktide kohaldamisel jäätmekäitluse suhtes. Komisjon on välja töötanud sihipärased nõuanded erimeetmete rakendamiseks ja Euroopa fondide kasutamiseks, et aidata kõnealustel liikmesriikidel oma jäätmekäitlust tõhustada 4 .

4.Direktiiv 86/278/EMÜ reoveesetete kohta

Reoveesetete direktiiv on kehtinud ligikaudu kolm aastakümmet ja selle rakendamine kulgeb probleemideta. Võrreldes eelmise aruandeperioodiga ei ole palju muutunud.

Aruandeperioodi jooksul ei kasutanud kõik liikmesriigid põllumajanduses reoveesetet. Osades liikmesriikides ei kasutata reoveesetet põllumajanduslikel eesmärkidel või tehakse seda vähe. Üks liikmesriik teatas, et on alustanud reoveesette kasutamist põllumajanduses.

Kõik liikmesriigid on loonud reoveesette käitlemise taristu ja esitasid andmed selle kohta, kuidas reoveesetet enne maapinnale laotamist käideldakse.

Mis puutub nõudesse sätestada sellise pinnase analüüsimise sagedus, millele on laotatud reoveesetet, toimivad liikmesriigid suuresti erinevalt. Osa liikmesriike on sätestanud ajad, mil pinnast pärast reoveesette esialgset laotamist analüüsida. Teised on määranud analüüsisageduseks iga 10 või koguni 20 aasta tagant. Osa liikmesriike ei ole sagedust kindlaks määranud ja nõuavad pinnase analüüsimist üksnes siis, kui piirväärtusi eeldatavasti ületatakse.

Liikmesriikide esitatud andmed reoveesette tootmise ja põllumajanduses kasutamise kohta kinnitavad, et see on jätkuvalt üks peamisi kasutusviise. Kuigi reoveesette tootmine vähenes ajavahemikul 2010–2012 2 % võrreldes ajavahemikuga 2007–2009, teatasid liikmesriigid, et eelmisel perioodil kasutati põllumajanduses ligikaudu sama kogus reoveesetet.

See vastab ligikaudu 45 %-le toodetud reoveesette kogusest.

5.Direktiiv 1999/31/EÜ prügilate kohta

Prügiladirektiiv on kehtinud pikka aega ja eelmise aruandeperioodiga võrreldes ei ole palju muutunud.

Liikmesriigid on võtnud meetmed, et minimeerida või kõrvaldada jäätmete prügilatesse ladestamine. Olmejäätmete prügilasse ladestamine on EL 27 riikides vähenenud kokku 96 055 miljonilt tonnilt / 193 kg inimese kohta 2009. aastal kokku 78 036 miljonile tonnile / 152 kg inimese kohta 2012. aastal. Prügilasse ladestamise keskmine osakaal toodetud jäätmete koguhulgast vähenes 2012. aastal 32 %-le. Osa liikmesriike teatasid, et olmejäätmete prügilasse ladustamise osakaal oli 2012. aastal alla 5 %. Paljudes liikmesriikides on prügilasse ladestamine siiski veel peamine olmejäätmete käitlemise viis ja see moodustab rohkem kui 80 % tekitatud jäätmete koguhulgast. Neil liikmesriikidel on prügilasse ladestamise vähendamiseks veel palju teha.

Enamik liikmesriike teatas biolagunevate olmejäätmete ja muude biolagunevate jäätmete prügilasse ladestamise iga-aastasest vähendamisest. Esitatud andmete täielikkus oli riigiti siiski erinev.

Liikmesriigid on võtnud meetmeid prügilagaasi kogumiseks, töötlemiseks ja kasutamiseks ning häiringute ja ohtude minimeerimiseks.

Ühtlasi on nad oma siseriiklikku õigusse üle võtnud jäätmete vastuvõtmise kriteeriumide nõude, sealhulgas tehnilised nõuded, nagu nõrgvee, pinnavee ja põhjavee ning gaasi heitkoguste seire. Paraku ei esitatud alati andmeid selle kohta, kuidas käitajad kõnealuseid nõudeid praktiliselt täitsid.

Viisteist liikmesriiki teatasid, et kõik nende ohtlike jäätmete prügilad vastavad direktiivi nõuetele, ja seitse teatasid, et neil on jätkuvalt nõuetele mittevastavaid prügilaid. Üksteist liikmesriiki teatasid, et kõik tavajäätmeprügilad vastavad direktiivi nõuetele ja kümme liikmesriiki teatasid, et neil on jätkuvalt nõuetele mittevastavaid prügilaid. Kümme liikmesriiki teatasid, et kõik püsijäätmeprügilad vastavad direktiivi nõuetele ja kaheksa liikmesriiki teatasid, et neil on jätkuvalt selliseid nõuetele mittevastavaid prügilaid.

Kõikide jäätmevoogude (ohtlikud, tava- ja püsijäätmed) jaoks toimivate nõuetele mittevastavate prügilate arv on teatavates liikmesriikides probleem. Nii oli see ka eelmisel aruandeperioodil. Probleemi lahendamiseks tuleb palju ära teha.

6.Direktiiv 94/62/EÜ pakendite ja pakendijäätmete kohta

Pakendite ja pakendijäätmete direktiiv on kehtinud rohkem kui 20 aastat ja eelmise aruandeperioodiga võrreldes ei ole palju muutunud.

Liikmesriigid on võtnud mitmesuguseid meetmeid, et ennetada pakendijäätmete teket. Meetmete hulka kuuluvad ennetuskavad, tootjavastutuse süsteem, maksustamismeetmed, äraviskamise otsene maksustamine, keskkonnahoidlikud riigihanked, teavitus- ja teadlikkuse suurendamise kampaaniad, ökodisain ning peamiste tööstusharude tegevuskavad. Ajavahemikul 2010–2012 jäi teatatud pakendite ja pakendijäätmete kogus ja koostis stabiilseks, EL 27 riikides tekitatud pakendijäätmete teatatud kogus suurenes kõnealusel ajavahemikul 0,16 %.

Enamik liikmesriike on võtnud mitmesuguseid meetmeid korduskasutamise soodustamiseks. Meetmete hulka kuuluvad hoiuleandmis- ja tagastussüsteemid konkreetset liiki pakendite jaoks, kohustused pakkuda tooteid korduskasutuspakendis, korduskasutuse edendamine jäätmekavades ja jäätmete tekke vältimise meetmena ning teavitamise ja teadlikkuse suurendamise meetmed. Osa liikmesriike on võtnud kasutusele või kavatsevad kasutusele võtta tagatisrahasüsteemid.

Enamik liikmesriike saavutasid pakendijäätmete üldist taaskasutamist ja ringlussevõttu käsitlevad eesmärgid ning materjaliga seotud ringlussevõttu käsitlevad eesmärgid.

Üldiselt paranes liikmesriikide tulemuslikkus veidi nii taaskasutamise (76,3 %-lt 2010. aastal 78,5 %-le 2012. aastal) kui ka ringlussevõtu (63,3 %-lt 2010. aastal 64,6 %-le 2012. aastal) osas.

Enamik liikmesriike kohustavad tootjaid koguma pakendijäätmeid taaskasutamise ja ringlussevõtu jaoks. Pakenditootjad täidavad oma kohustusi, luues oma tagasivõtusüsteemid või osaledes pakendijäätmete tagastamist, kogumist, korduskasutamist, ringlussevõttu või muud liiki taaskasutamist hõlmavas süsteemis. Mõned liikmesriigid on teinud edusamme, laiendades olemasolevaid ühiseid pakendijäätmete käitluse süsteeme või luues täiendavaid tagastamissüsteeme ja suurendades pakendijäätmeid hõlmavate ühiste nõuetele vastavuse kavade arvu.

Enamik liikmesriike teatasid, et on kehtestanud pakendite raskmetallide maksimaalset kontsentratsioonitaset käsitlevad siseriiklikud normid. Komisjoni 24. märtsi 2009. aasta otsuse 2009/292/EÜ kohaselt kehtib erand plastkastide ja -aluste jaoks seoses pakendite ja pakendijäätmete direktiivis kehtestatud raskmetallide kontsentratsioonitasemetega. Vaatamata kohustusele anda ülevaade käesolevas otsuses sätestatud süsteemi toimimisest ning raskmetallide liiga kõrge kontsentratsioonitasemega plastkastide ja -aluste kasutamise järkjärgulisel kaotamisel tehtavatest edusammudest, ei andnud ükski liikmesriik selle kohta teavet.

7.Direktiiv 2002/96/EL elektri- ja elektroonikaseadmetest tekkinud jäätmete (elektroonikaromude) kohta

Käesolev aruandeperiood hõlmab vana elektroonikaromude direktiivi. See on asendatud direktiiviga 2012/19/EL.

Kõik liikmesriigid on loonud kogumissüsteemid ja võtnud meetmed elektroonikaromude keskkonnahoidlikuks käitlemiseks ning meetmed, millega tagatakse, et tootjad rahastavad kodumajapidamiste elektroonikaromude kogumist, käitlemist, taaskasutamist ja keskkonnahoidlikku kõrvaldamist. Samuti on nad võtnud meetmed tagamaks, et tootjad annavad tarbijatele ja elektroonikaromude käitluskohtadele asjaomast teavet.

Ajavahemikul 2010–2012 koguti, korduskasutati / võeti ringlusse ja taaskasutati suuremas koguses elektroonikaromusid kui eelmisel aruandeperioodil.

Kodumajapidamistest kogutud elektroonikaromude kogus EL 27 riikides kasvas 2,97 miljonilt tonnilt 2009. aasta lõpus kuni 3,02 miljoni tonnini 2012. aasta lõpus. Sel ajavahemikul saavutasid 17 liikmesriiki kogumiseesmärgi 4 kg kodumajapidamiste elektroonikaromusid elaniku kohta.

Enamik liikmesriike saavutasid direktiivis sätestatud eri kategooriatele kehtestatud korduskasutamise/ringlussevõtu ja taaskasutamise eesmärgid ning vastavad määrad suurenesid aruandeperioodi jooksul. Kõrgeimatest määradest teatati tarbija-lõppseadmete ja väikeste kodumasinate puhul. Tarbija-lõppseadmete puhul saavutasid 26 liikmesriiki 65 % korduskasutamise/ringlussevõtu eesmärgi ja 75 % taaskasutamise eesmärgi. Nimetatud liikmesriigid saavutasid ka 50 % korduskasutamise/ringlussevõtu eesmärgi ja 70 % taaskasutamise eesmärgi kodumasinate puhul. Kõnealuste eesmärkideni jõudnud liikmesriikide arv oli veidi suurem kui eelmisel aruandeperioodil, kuigi iga elektroonikaromude kategooria puhul on loetletud eri liikmesriigid. Eri kategooriatele kehtestatud korduskasutamise/ringlussevõtu ja taaskasutamise eesmärgid saavutanud liikmesriikide arv langes pisut vaid mõne elektroonikaromude kategooria puhul 5 .

8.Direktiiv 2006/66/EÜ patareide ja akude kohta

Liikmesriigid pidid esmakordselt esitama komisjonile aruande patareide ja akude direktiivi kohta. Seega ei ole seda võimalik võrrelda eelmise aruandeperioodiga.

Kõik ELi liikmesriigid on võtnud patareide ja akude direktiivi üle oma siseriiklikku õigusse.

Enamik liikmesriike on loonud aruandeperioodil patareide ja akude kogumissüsteemid ja mõned teatasid, et süsteemide täielikult toimima panemine on veel käimas. Liikmesriigid on võtnud meetmed patarei- ja akujäätmete käitlemiseks ning ringlussevõtuks.

Liikmesriigid teatasid, et nad on kehtestanud hulgaliselt meetmeid vältimaks patarei- ja akujäätmete saatmist prügilatesse, sh loasüsteemid ja selliste jäätmete loetelud, mida ei või prügilasse ladestada. 11 liikmesriiki teatasid, et on võtnud rangemad meetmed, kui direktiivis sätestatud kohustused seda ette näevad. Need hõlmavad tööstuslike ja mootorsõidukite patareide ja akude jäätmete kõrvaldamist segaolmejäätmetena, teadlikkuse suurendamise kampaaniaid koolides ja kogukondades ning tasuta tagasivõtmise punktide kättesaadavaks tegemist.

26. septembriks 2012 olid 20 liikmesriiki saavutanud 25 % minimaalse kogumiseesmärgi.

Neli liikmesriiki teatasid, et olid saavutanud 100 % ringlussevõtu eesmärgist, ning kaheksa liikmesriiki teatasid ringlussevõtust 50–99 % ulatuses.

19 liikmesriiki jõudsid plii- ja nikkel-kaadmiumpatareide ja -akude ning muude patareide ja akude puhul nimetatud määradeni või ületasid neid. Kaks liikmesriiki jõudsid pliipatareide ja -akude ning muude patareide ja akude puhul nimetatud määradeni või ületasid neid ning kaks liikmesriiki jõudsid eesmärkideni või ületasid neid üksnes pliipatareide ja -akude puhul.

Kaks liikmesriiki eksportisid patarei- ja akujäätmeid kolmandatesse riikidesse. Mitu liikmesriiki eksportisid neid teistesse liikmesriikidesse, kuid see ei kajastu täielikult rakendamise küsimustikus. Liikmesriigid, kellel ei ole oma riigis käitlemis- või ringlussevõturajatisi, eksportisid kõik kogutud patareid ja akud. Siiski teatasid ka mitmed liikmesriigid, kelle on oma riigis käitlemisrajatised, et nad eksportisid oma patarei- ja akujäätmed käitlemiseks teistesse ELi riikidesse.

9.Järeldused

Kõik liikmesriigid ei täitnud siiski direktiivides sätestatud kohustust esitada komisjonile iga kolme aasta tagant aruanne direktiivide rakendamise kohta. Osa riike ei esitanud vastuseid 2010.–2012. aasta rakendamise küsimustikule.

Osa vastuseid on üksikasjalikud ja täielikud, teistes osutatakse üksnes siseriiklikele õigusaktidele. Enamik liikmesriike teatasid, kas meetmed on siseriiklikku õigusesse üle võetud, kuid ei märkinud, kas need osutusid tõhusaks või vajasid praktikas täiustamist. Vahel ei olnud vastused järjekindlad. Mõnel juhul oli andmeid puudu. Teistel juhtudel ei võimaldanud vastused võrrelda liikmesriike või liikmesriigi tulemuslikkust eelmisel ja käesoleval aruandeperioodil.

Paljudel juhtudel ei andnud vastused piisavalt teavet direktiivi tegeliku rakendamise hindamiseks. Näiteks osutati paljudes vastustes lihtsalt siseriiklikele õigusaktidele või kirjutati ümber seadusandlike aktide osi, andmata täiendavat teavet rakendamise kohta või viidati üksnes eelmiste aruandeperioodide rakendamise küsimustike vastustele, esitamata nõutud teavet või teavet selle kohta, kuidas olukord ajas muutub.

Kokkuvõttes ei osutunud liikmesriikide koostatud rakendamise aruanded, mida koostatakse iga kolme aasta tagant, tõhusaks direktiivi nõuetele vastamise, nende rakendamise ja mõju kontrollimisel. Aruandlus nõuab ka palju ressursse ja võib tekitada ebavajalikku halduskoormust.

Kõige objektiivsem ja täpsem teave jäätmekäitluse tulemuslikkuse kohta liikmesriikides saadakse andmetest, mida nad peavad igal aastal esitama tekitatud jäätmete, jäätmete kogumise, jäätmete ringlussevõtu ja taaskasutamise, prügilate ja reoveesette tootmise ja kasutamisega. Seepärast peaksid nad rohkem pingutama, et parandada selliste andmete kvaliteeti, usaldusväärsust ja võrreldavust. Seda võiks teha selliselt, et võrreldakse aruandlusmeetodeid ja koostatakse andmekvaliteedi kontrolli aruanne, mis tagaks, et õigusaktides sätestatud eesmärkide saavutamist käsitleva aruande esitamisel kasutavad liikmesriigid kõige uuemat ja ühtlustatud meetodit.

Kõnealuseid järeldusi käsitletakse jäätmepoliitika ja valdkonna õigusaktide hiljutises läbivaatuses. 6 Komisjon teeb selles ettepaneku tunnistada kehtetuks sätted, millega kohustatakse liikmesriike koostama iga kolme aasta tagant aruanne, ja tugineda nõuetele vastavuse kontrollimisel ainult kvaliteetsetele statistilistele andmetele, mida liikmesriigid peavad komisjonile igal aastal esitama.



1. lisa:    Liikmesriikide vastused rakendamise küsimustikele, mille komisjon sai enne 2014. aasta lõppu

Liikmesriigid

Jäätmete raamdirektiiv
2008/98/EÜ

Elektroonikaromude direktiiv
2002/96/EÜ

Prügilajäätmete direktiiv
1999/31/EÜ

Pakendite ja pakendijäätmete direktiiv
94/62/EÜ

Reoveesetete direktiiv
86/278/EMÜ

Patareidedirektiiv
2006/66/EÜ

Austria

+

+

+

+

+

+

Belgia

+

+ 7

+

+

+

Bulgaaria

+

+

+

+

+

+

Horvaatia

+
ei ole nõutud

Ei ole nõutud

Ei ole nõutud

+
ei ole nõutud

+
ei ole nõutud

Ei ole nõutud

Küpros

+

+

+

+

+

Tšehhi Vabariik

+

+

+

+

+

+

Taani

+

+

Eesti

+

+

+

+

+

+

Soome

+

+

+

+

+

+

Prantsusmaa

+

+

+

Saksamaa

+

+

+

+

+

+

Kreeka

+

+

+

+

+

Ungari

+

+

+

+

+

+

Iirimaa

+

+

+

+

+

Itaalia

+

+

+

+

+

Läti

+

+

+

+

Leedu

+

+

+

+

+

+

Luksemburg

+

+

+

+

+

Malta

+

+

+

+

+

Madalmaad

+

+

+

+

+

Poola

+

+

+

+

Portugal

+

+

+

+

+

Rumeenia

+

+

+

Slovakkia

+

+

+

+

+

+

Sloveenia

+

+

+

+

+

+

Hispaania

+

+

+

+

+

+

Rootsi

+

+

+

+

+

+

Ühendkuningriik

+

+

+

+

+

EL 28 riigid: saadud protsendimäär (%)

89 %

(25/28)

75 %

(21/28)

82 %

(23/28)

89 %

(25/28)

82 %

(23/28)

86 %

(24/28)

Õigeaegne esitamine: 30. septembriks 2013

Vahemikus 1.11.2013 kuni 31.12.2014

Vahemikus 1.10.2013 kuni 31.10.2013

Aruannet ei esitatud enne 31.12.2014



2. lisa:    jäätmete tekitamine ja käitlemine

Liikmesriigi tekitatud olmejäätmed (tuhandetes tonnides)

Allikas: EUROSTAT (andmekood veebilehel: t_env_wasst)

Liikmesriigi poolt käideldud olmejäätmed (2012)

Allikas: EUROSTAT (andmekood veebilehel: t_env_wasst)

Kodumajapidamisjäätmete korduskasutamine ja ringlussevõtt liikmesriigis

Allikas: Andmed, mille liikmesriigid esitasid Euroopa Komisjonile rakendamist käsitlevates küsimustikes aastatel 2010–2012 või EUROSTATile, kasutades EDAMISe portaali



Kodumajapidamisjäätmete korduskasutamiseks ettevalmistamine ja ringlussevõtt – arvestusmeetod

Liikmesriik

Kodumajapidamisjäätmete korduskasutamiseks ettevalmistamise ja ringlussevõtu määrad

Liikmesriigi kasutatud arvestusmeetod: 8

2010

2011

2012

Austria

2

79 %

79 %

Belgia

3

58 %

59 %

57 %

Bulgaaria

3

29 %

32 %

Horvaatia

2

15 %

Küpros

2

20,3 %

22,4 %

Tšehhi Vabariik

2

38 %

50 %

46 %

Taani

1

53 %

Eesti

2

27 %

27 %

Soome

4

33 %

35 %

33 %

Prantsusmaa

2

59 %

Saksamaa

4

63 %

63 %

Kreeka

Ungari

2

34 %

40 %

Iirimaa

1

53 %

45 %

44 %

Itaalia

2

37 %

39 %

41 %

Läti

4

16 %

18 %

18 %

Leedu

2

37 %

43 %

42 %

Luksemburg

3

51 %

50 %

Malta

1

23 %

24 %

Madalmaad

2

48 %

48 %

48 %

Poola

2

18 %

Portugal

2

19 %

19 %

22 %

Rumeenia

Slovakkia

3

9 %

13 %

13 %

Sloveenia

4

22 %

34 %

Hispaania

4

29 %

27 %

Rootsi

2

62 %

Ühendkuningriik

3

40 %

43 %

44 %

Märkused:

Et kontrollida vastavust jäätmete raamdirektiivi artikli 11 lõike 2 punkti a kohasele eesmärgile, lubatakse otsusega 2011/753/EL 9 liikmesriikidel kasutada nelja erinevat arvestusmeetodit kodumajapidamisjäätmete korduskasutamise ja ringlussevõtu määradest teatamiseks. Eri arvestusmeetodid on seotud jäätmeliigiga, mida arvestusmeetod hõlmab.

1. meetod: paberist, metallist, plastist, klaasist kodumajapidamisjäätmed.

2. meetod: paberist, metallist, plastist, klaasist jäätmed ning muud kodumajapidamistest pärit üksikud jäätmevood või sarnased jäätmevood.

3. meetod: kodumajapidamisjäätmed.

4. meetod: olmejäätmed.

Allikas: Andmed, mille liikmesriigid esitasid Euroopa Komisjonile rakendamist käsitlevates küsimustikes aastatel 2010–2012 või EUROSTATile, kasutades EDAMISe portaali. 10



Ehitus- ja lammutusjäätmete taaskasutamine; liikmesriigis

Allikas: Andmed, mille liikmesriigid esitasid Euroopa Komisjonile rakendamist käsitlevates küsimustikes aastatel 2010–2012 või EUROSTATile, kasutades EDAMISe portaali. 11


3. lisa: reoveesete

Liikmesriikides aastatel 2010–2012 toodetud ja kasutatud kogused

Reoveepuhastites toodetava sette kogused, kuivainena (tonni/aastas)

Põllumajanduses kasutatava sette kogused

2010

2011

2012

2010

2011

2012

Austria *

117 471

119 069

34 798

33 076

113 248

13 029

Bulgaaria

49 757

51 388

59 261

13 644

17 561

21 241

Horvaatia

21 315

18 570

19 457

546

681

954

Küpros

7 083

6 815

6 533

5 294

3 912

2 756

Tšehhi Vabariik

162 724

163 739

162 217

27 253

20 562

35 542

Taani

131 900

andmed puuduvad

andmed puuduvad

79 140

andmed puuduvad

andmed puuduvad

Eesti

27 950

27 780

22 796

14 100

16 030

12 536

Soome

142 700

140 900

andmed puuduvad

7 500

3 800

andmed puuduvad

Prantsusmaa

1 127 039

1 094 836

1 124 363

779 609

790 780

787 300

Saksamaa

1 774 793

1 836 952

1 742 920

610 249

600 270

580 031

Kreeka

103 866

90 655

89 978

270

180

9 358

Ungari **

236 043

217 494

andmed puuduvad

24 580

22 322

andmed puuduvad

Iirimaa

89 991

85 648

72 429

82 670

57 699

68 329

Itaalia

839 725

851 760

654 024

248 215

299 159

274 095

Läti

23 258

22 458

22 686

8 131

5 307

6 740

Leedu

67 990

65 971

andmed puuduvad

15 517

15 877

andmed puuduvad

Luksemburg

7 434

7 852

8 733

2 738

3 569

4 292

Madalmaad

523 744

513 786

510 000

23 853

20 708

20 000

Poola

533 400

567 300

562 000

98 200

112 000

123 000

Portugal ***

162 680

140 013

284 776

5 646

23 087

29 171

Rumeenia ****

138 850

124 500

andmed puuduvad

0

0

andmed puuduvad

Slovakkia

54 760

58 720

58 706

923

462

1 140

Sloveenia

29 996

26 808

26 171

3

0

2

Hispaania

1 086 720

1 058 999

1 082 669

895 791

863 765

870 059

Rootsi

211 100

214 420

207 460

49 600

44 170

48 340

Ühendkuningriik

1 422 024

1 434 710

1 152 327

1 067 672

1 074 424

834 202

*    2011. aasta andmed ei sisalda Alam-Austria andmeid.

**    Ei ole lõplikud andmed, kuna 2011. aasta lõplik arvestus on käimas.

***    Kasutati hinnangulist keskmist väärtust, mis on 20 % kuivainet.

****    Aastate 2007–2009 kohta kasutatud andmed.



4. lisa: prügilad

Tabel 1. Prügilate arv 2012. aastal

Liikmesriik

ohtlikud jäätmed

tavajäätmed

püsijäätmed

muud jäätmed

Austria

0

156

35

505 12

Belgia

7

31

14

1

Bulgaaria

8

174

3

Küpros

1 13

119

2

Tšehhi Vabariik

26

152

62

Horvaatia

Ei ole nõutud.

Taani

6

52

6

0

Eesti

7

6

Soome

22

90

4

Prantsusmaa

Saksamaa

76

2 643

1 742

11 14

Kreeka

2

74

2 15

Ungari

13

72

11

Iirimaa

0

36

5

45

Itaalia

Läti

1

11

Leedu

0

11

3

0

Luksemburg

0

2

11

0

Malta

0

Madalmaad 16

22

22

22

Poola

Portugal

2

63

4

0

Rumeenia 17

105

105

105

Slovakkia

11

90

17

Sloveenia

2

71

14

0

Hispaania

14

206

170

Rootsi

46

108

30

0

Ühendkuningriik

225

423

429

EL 27

355 18

3 719 19

2 362 20

564



Tabel 2. Tavajäätmeprügilate järelejäänud maht 2012. aastal (tuhandetes tonnides või m3-tes)

Liikmesriik

ohtlikud jäätmed

tavajäätmed

püsijäätmed

muud jäätmed

Austria

0

38 900

5 300

Belgia

3 354 t +

607 460 m3

8 763 t +

16 385 m3

3 992

2 076,52

Bulgaaria

3 693

235 258

1 439

0

Küpros

0

Tšehhi Vabariik

8 821

33 584

9 830

0

Horvaatia

Ei ole nõutud.

Taani 21

463

692

260

0

Eesti

205 500

6 200

0

0

Soome

18 061

48 667

496

0

Prantsusmaa

Saksamaa

54 800

455 200

184 100

7 600

Kreeka

1,5 22

0

Ungari

185 aastas

38 900

16 800

0

Iirimaa

14 500

Itaalia

Läti

180

16 211

0

0

Leedu

0

1 250 aastas

106 aastas

0

Luksemburg

0

1 160 127 m3

14 593 544 m3

0

Malta

0

Madalmaad 23

39 690 m3

0

0

Poola

Portugal

1 670

28 275

653

0

Rumeenia 24

Slovakkia

813

8 964

0

Sloveenia

75

6 464

609

0

Hispaania

5 130 t +
80 000 m3

124 168 t + 53 307 000 m3

102 254

0

Rootsi

7 050

34 726

637

0

Ühendkuningriik

18 545

485 174

130 024

0

EL 27

551 120 25

2 288 590 26

978 550 27

Allikas: Rakendamise küsimustikud 2010–2012 ja EUROSTAT 2015. 28



5. LISA: pakendid ja pakendijäätmed

Liikmesriigi toodetud pakendid ja tekitatud pakendijäätmed (tonnides)

Allikas: EUROSTAT (andmekood: t_env_wasst)



Pakendijäätmete taaskasutamine liikmesriigis (%)

Allikas: EUROSTAT (andmekood: t_env_wasst)

Pakendijäätmete ringlussevõtt liikmesriigis (%)

Allikas: EUROSTAT (andmekood: t_env_wasst)

6. lisa: elektri- ja elektroonikaseadmete romud

Kodumajapidamiste elektroonikaromude koguhulk liikmesriigis (kg elaniku kohta)

Allikas: EUROSTAT (andmekood: env_waselee)



7. LISA: patareid ja akud

Patarei- ja akujäätmete kogumine liikmesriigis (%) 29

Allikas: Liikmesriikidelt Euroopa Komisjonile esitatud andmed (Euroopa Komisjon, 2014)

Patarei- ja akujäätmete ringlussevõtu määr liikmesriigis (%) 30

Allikas: Liikmesriikidelt Euroopa Komisjonile esitatud andmed (Euroopa Komisjon, 2014)

(1)

     Horvaatiast sai Euroopa Liidu liikmesriik 1. juulil 2013. Seepärast ei nõutud temalt aruandlusperioodil kõnealuste direktiivide rakendamist. Siiski saatis Horvaatia vastused jäätmedirektiivi, pakendite ja pakendijäätmete direktiivi ning reoveesetete direktiivi rakendamist ajavahemikul 2010–2012 käsitlevale küsimustikule ja esitatud teave on lisatud käesolevasse aruandesse.

(2)

      http://ec.europa.eu/eurostat/web/environment/waste/database .

(3)

     See tähendab, et jäätmeid kogutakse eraldi, kui see on tehniliselt, keskkonnaalaselt ja majanduslikult teostatav (jäätmete raamdirektiivi artikkel 10).

(4)

      http://ec.europa.eu/environment/waste/framework/support_implementation_1st_phase.htm .

(5)

     2009. aastal saavutasid 26 liikmesriiki elektri- ja elektroonikaseadmete korduskasutamise ja ringlussevõtu eesmärgid. 2012. aastal saavutasid 25 liikmesriiki need eesmärgid. 2009. aastal saavutasid 24 liikmesriiki gaaslahenduslampide korduskasutamise ja ringlussevõtu eesmärgid. 2012. aastal saavutasid 23 liikmesriiki need eesmärgid. 2009. aastal saavutasid 26 liikmesriiki elektri- ja elektroonikaseadmete taaskasutamise eesmärgid. 2012. aastal saavutasid 25 liikmesriiki need eesmärgid.

(6)

      http://ec.europa.eu/environment/waste/target_review.htm  

(7)

     Aruanded on saadud Valloonia piirkonnast ja Flandria piirkonnast, aga mitte Belgia pealinna Brüsseli piirkonnast.

(8)

     Commission Decision of 18 November 2011 establishing rules and calculation methods for verifying compliance with the targets set in Article 11(2) of Directive 2008/98/EC of the European Parliament and of the Council (2011/753/EU) (OJ L 310/11).

(9)

     Commission Decision of 18 November 2011 establishing rules and calculation methods for verifying compliance with the targets set in Article 11(2) of Directive 2008/98/EC of the European Parliament and of the Council (2011/753/EU) (OJ L 310/11).

(10)

     ARGUS (2014), Compliance Reporting on Waste Framework Directive — Recycling and Recovery Rates for 2010, 2011 and 2012: Report on the validation of household waste data (draft), December 2014.

(11)

     ARGUS (2014) Compliance Reporting on Waste Framework Directive — Recycling and Recovery Rates for 2010, 2011 and 2012: Report on the validation of construction and demolition waste data (draft), October 2014.

(12)

     Kaevepinnase prügilad

(13)

     Prügila rajati enne direktiivi avaldamist.

(14)

     Maa-alune hoidla ja pikaajaline ladustamine

(15)

     Tööstuslikud tavajäätmed

(16)

     Arvudes, mille Madalmaad 2010.–2012. aasta rakendamise küsimustikule esitasid, ei tehta vahet ohtlike jäätmete, tavajäätmete ja püsijäätmete prügilate vahel.

(17)

     Arvudes, mille Rumeenia 2010.–2012. aasta rakendamise küsimustikule esitas, ei tehta vahet ohtlike jäätmete, tavajäätmete ja püsijäätmete prügilate vahel.

(18)

     EUROSTATi hinnang (järk-järgult kaotatud)

(19)

     EUROSTATi hinnang (järk-järgult kaotatud)

(20)

     EUROSTATi hinnang (järk-järgult kaotatud)

(21)

     Hõlmab mineraalijäätmete prügilaid ja segajäätmete prügilaid.

(22)

     Andmed osutavad ühele nimetatud kahest asukohast.

(23)

     Arvudes, mille Madalmaad 2010.–2012. aasta rakendamise küsimustikule esitasid, ei tehta vahet ohtlike jäätmete, tavajäätmete ja püsijäätmete prügilate vahel.

(24)

     Arvudes, mille Rumeenia 2010.–2012. aasta rakendamise küsimustikule esitas, ei tehta vahet ohtlike jäätmete, tavajäätmete ja püsijäätmete prügilate vahel.

(25)

EUROSTATi hinnang (järk-järgult kaotatud)

(26)

EUROSTATi hinnang (järk-järgult kaotatud)

(27)

EUROSTATi hinnang (järk-järgult kaotatud)

(28)

     EUROSTATi andmebaas. Kättesaadav aadressil: http://ec.europa.eu/eurostat/web/environment/waste/database . Tabelis on esitatud kõik käesoleva aruande kirjutamise ajal kättesaadavad andmed.

(29)

     Võrdluseks on kogumismäärad arvutatud eri patareiliikide keskmise protsendimäärana.

(30)

     Iga liikmesriigi puhul on võetud viimane andmeaasta, et näidata eri patareiliikide ringlussevõtu määra ajavahemikul 2010–2012.