Strasbourg, 25.10.2016

COM(2016) 710 final

KOMISJONI TEATIS EUROOPA PARLAMENDILE, NÕUKOGULE, EUROOPA MAJANDUS- JA SOTSIAALKOMITEELE NING REGIOONIDE KOMITEELE


Komisjoni 2017. aasta tööprogramm

Luues Euroopat, mis hoiab, kaitseb ja avardab võimalusi

{SWD(2016) 400 final}


I.    Euroopa on jõudnud otsustavasse pöördepunkti

Eurooplased teavad ja näevad oma igapäevaelus, kuidas meie kestvad probleemid meid mõjutavad: majanduse elavnemine, mis on alles hoogu võtmas ega ole veel jõudnud tuua kasu kõigile meie ühiskonnas, eelkõige aidanud luua töökohti noorte jaoks ja vähendanud ebavõrdsust; rändevood, mis on seadnud surve alla meie välispiirid ja liidu suutlikkuse solidaarse tagamisel; kõrgendatud terrorioht; jätkuv ebastabiilsus meie ida- ja lõunapoolsetes naaberriikides, millele tuleb nüüd lisada Ühendkuningriigi referendumist tulenev ebakindlus.

Eurooplasi kuulates oleme mõistnud, et nad soovivad lahendust neile probleemidele ning kaitset nende ohtude vastu. Nad soovivad vahendeid, mis avardavad nende võimalusi ehitada enda ja oma pere jaoks üles jätkusuutlik tulevik. Ja nad soovivad tulevikuperspektiivi: kindlust, et juhtimine kohalikul, piirkondlikul, riiklikul ja Euroopa tasandil suudab ühiselt täita tänase ja homse põlvkonna ootusi.

Komisjon, mis keskendub olulisele...

Ametiaja algusest on praegune komisjon seadnud endale prioriteediks keskenduda olulistele küsimustele, kus tulemuslik Euroopa tegevus saab tuua konkreetset kasu Euroopa kodanike, liikmesriikidele ja liidu kui terviku ees seisvate probleemide lahendamisel. Viimase aasta jooksul oleme teinud suuri edusamme selliste strateegiate rakendamisel nagu Euroopa investeerimiskava, digitaalne ühtne turg, energialiit, Euroopa julgeoleku tegevuskava, Euroopa rände tegevuskava, kapitaliturgude liidu tegevuskava, äriühingute õiglase ja tõhusa maksustamise tegevuskava, uus kaubandusstrateegia, majandus- ja rahaliidu lõpuleviimiseks võetavad meetmed, ühtse turu strateegia ja ringmajanduse tegevuskava.

Keskendudes olulistele asjadele ja jagades neid prioriteete Euroopa Parlamendi ja nõukoguga, oleme olulistes valdkondades saavutanud konkreetseid ja kiireid tulemusi. Vaid ühe aasta jooksul on Euroopa Strateegiliste Investeeringute Fondi kasutatud 27 liikmesriigis ja selle raames on tehtud 138 miljardi euro väärtuses investeeringuid, sealhulgas on uut rahastust saanud ligikaudu 300 000 väikest ja keskmise suurusega ettevõtjat. Oleme teinud olulisi edusamme kontrolli taastamisel ebaseaduslike rändevoogude üle ning hukkumiste ärahoidmisel Egeuse merel ja Vahemerel. Kõigest kümme kuud pärast komisjoni ettepanekut tegutseb Euroopa piiri- ja rannikuvalve juba selle nimel, et tugevdada kontrolli meie välispiiridel. Samal ajal on Euroopa näidanud üles solidaarsust 1 miljoni süürlase ees, kes on meil leidnud peavarju ja kaitset. Oleme viimase kaheteistkümne kuu jooksul ümber paigutanud ja asustanud rohkem kui 15 000 täiendavat pagulast. Viimase kolme kuu jooksul oleme ümber paigutanud keskmiselt ligikaudu 1 000 inimest kuus. Septembris suurenes ümberpaigutatute arv kuni 1 200 inimeseni. Kreekast pagulaste ümberpaigutamise vajaduse ja tegelike ümberpaigutamiste vahe on vähenemas, kuid lähikuudel tuleb jõupingutusi jätkata ja ümberpaigutamist Itaaliast tuleks oluliselt kiirendada.

Käesolevas tööprogrammis sätestatakse peamised algatused, 1 mille komisjon kohustub 2017. aasta lõpuks ellu viia. Need konkreetsed ettepanekud on kõige nähtavam viis, kuidas meie töö aitab kaasa uuendamisele enne 2017. aasta märtsis tähistatavat Rooma lepingute 60. aastapäeva. Teeme koostööd Euroopa Parlamendi ja nõukoguga, et need ja varasemad olulised ettepanekud saaksid kiiresti vastu võetud, nii et neil oleks käegakatsutav mõju kohapeal.

... ja sellele, kuidas asju paremini teha

Kuid ühine prioriteetide seadmine on vaid üks viis, kuidas koostöö parandamine Euroopa tasandil saab näidata eurooplastele, et meie juhtimisstruktuurid on tõepoolest nende teenistuses. Sellepärast, et kodanike usalduse seisukohast on asjade paremini tegemine niisama oluline kui paremate asjade tegemine.

Seepärast kavatseme järgmistel kuudel pöörata erilist tähelepanu meie töö korralduslikule küljele: hoolitseda selle eest, et kehtivaid Euroopa õigusakte kohaldatakse ja nende täitmine tagatakse nõuetekohaselt ning et need on jätkuvalt eesmärgipärased; anda struktuuritoetust, nt Kreekale; edendada Euroopa Strateegiliste Investeeringute Fondi kasutuselevõttu ja vähendada investeerimistõkkeid ning teha koostööd liikmesriikide, sotsiaalpartnerite ja kodanikuühiskonnaga, et aidata luua soodne keskkond liidu poliitikaeesmärkide saavutamiseks, kasutades selleks muu hulgas meie käsutuses olevaid eelarvevahendeid. Sel aastal suurendame eelkõige oma jõupingutusi õigusaktide täitmise tagamisel, sest isegi parimad õigusaktid on kasutud, kui nendega ei saavutata konkreetseid tulemusi kohapeal.

Samuti jätkame parema õigusliku reguleerimise põhimõtete kohaldamist kogu oma töös, nii et saaks pidevalt hinnata, kas meie tegevus on seatud poliitikaeesmärkide saavutamiseks tõhus ja proportsionaalne. Paljud järgmisel aastal esitatavad põhialgatused hõlmavad ettepanekuid, mis tulenevad õigusloome kvaliteedi ja tulemuslikkuse programmist (REFIT) ja mis aitavad ajakohastada ja parandada kehtivaid õigusakte, nii et need täidaksid oma eesmärke tõhusalt ja liigse koormusta.

Lisaks põhialgatustele paneme ette vaadata REFITi raames läbi mitmed kehtivad õigusaktid 2 ning püüame tulevikus alati saavutada kehtivate õigusakte läbivaatamisel REFITi eesmärgid. Järgnevateks kuudeks prioriteetide seadmisel oleme eelkõige võtnud arvesse REFITi platvormi 22 arvamust. Töötame või kavatseme töötada kõigis arvamustega hõlmatud valdkondades 3 . Paralleelselt käesoleva tööprogrammiga avaldame tulemustabeli, milles esitatakse üksikasjalikult REFITi platvormi arvamuste järelmeetmed ning jätkuvad jõupingutused kehtivate õigusaktide hindamisel ja läbivaatamisel, ning samas paneme ette tunnistada kehtetuks mitmed aegunud õigusaktid 4 . Samuti teeme ettepaneku võtta tagasi mitmed arutlusel olevad ettepanekud, mis on tehniliselt iganenud või mis ei täida enam oma eesmärki, et kaasseadusandjad saaksid keskenduda ettepanekutele, mis on tegelikult olulised 5 .

Samuti jätkame muude töökorda tehtud muudatuste rakendamist. Viimase kahe aasta jooksul on komisjon märkimisväärselt suurendanud oma avatust ja vastutust kodanike ees 6 ning see on parandanud meie töö ja ettepanekute kvaliteeti. Nüüd soovime kuulda üldsuse seisukohti kõigis küsimustes, sealhulgas delegeeritud õigusaktide ja rakendusaktide eelnõude kohta. Oleme avameelsed huvirühmade küsimuses, kes soovivad mõjutada meie poliitilisi otsuseid, ja oleme kutsunud Euroopa Parlamenti ja nõukogu üles kaasseadusandjatena ühinema uue institutsioonidevahelise kokkuleppega kohustusliku läbipaistvusregistri kohta, 7 et kodanikele antaks aru Euroopa õigusloome kõigis etappides toimuva lobitöö kohta.

II.    Kümne prioriteedi elluviimine

Järgmisel aastal keskendub komisjon kümnele prioriteedile, 8 mis esitati poliitilistes suunistes, mida tutvustati praeguse komisjoni ametiaja alguses pärast Euroopa Parlamendiga peetud arutelusid ning mis olid inspireeritud Euroopa Ülemkogu dokumendist „Liidu strateegiline tegevuskava muutuste aegadel“, et viia ellu sihipärane ja positiivne tegevuskava, mis annab konkreetseid tulemusi kodanike hoidmisel, kaitsmisel ja nende võimaluste avardamisel 9 .

1.    Uus hoog töökohtade loomisele ning majanduskasvu ja investeeringute edendamisele

Euroopa, mis kaitseb meie eluviisi ja avardab noorte võimalusi. Viimase kolme aasta jooksul on loodud ligikaudu kaheksa miljonit uut töökohta, kuid töötuse määr on paljudes liikmesriikides endiselt lubamatult kõrge, eriti noorte hulgas. Peame aitama liikmesriikidel luua noortele parimad võimalikud tingimused vajaminevate oskuste arendamiseks, et nad saaksid aktiivselt osaleda tööturul ja ühiskonnas.

Meie uue noortealgatuse eesmärk on tagada igale noorele reaalsed väljavaated hariduseks, koolituseks ja tööhõiveks. Seame noored esiplaanile Euroopa uute oskuste tegevuskava rakendamisel. Ettepanekutes keskendutakse hariduse ajakohastamisele, parandades õpipoisiõppe kvaliteeti ja veelgi edendades praktikantide liikuvust, ja noorte tulemuste jälgimisele tööturul, kui nad on lõpetanud akadeemilise või kutseõppe. Samuti tugevdame noortegarantiid kui vahendit investeerimiseks noortesse, nende oskustesse ja nende esimestesse karjäärisammudesse, 10 ning noorte tööhõive algatust 11 . Sellega toetatakse liikmesriikide meetmeid, keskendudes piirkondadele ja noortele, kes kõige enam abi vajavad.

Käivitame 2016. aasta lõpuks Euroopa solidaarsuskorpuse, mis annab alla 30-aastastele noortele võimaluse panustada aktiivselt ühiskonda solidaarsuse vaimus ning omandada selle käigus uusi oskusi ja kogemusi, sealhulgas arendada keeleoskust.

Ettevõtted saavad luua töökohti innovatsiooni ja majandusse õige investeerimise kaudu. Euroopa investeerimiskava 12 algse edu põhjal kavatseb komisjon kahekordistada Euroopa Strateegiliste Investeeringute Fondi (EFSI) kestust ja finantssuutlikkust. Algupärane fond lepiti kaasseadusandjaga kokku rekordajaga neli ja pool kuud ning komisjon loodab, et Euroopa Parlament ja nõukogu aitavad jõuda kiiresti kokkuleppele ka selle laiendamises ja tugevdamises, toetades seeläbi jätkusuutlikku investeerimist. EFSI edu taustal on komisjon esitanud ka välisinvesteeringute kava Aafrika ja ELi naaberriikide jaoks, et võidelda rände algpõhjustega ning edendada tööhõivet ja jätkusuutlikku majanduskasvu nendes piirkondades 13 .

Jätkame tööd, et luua Euroopas soodne innovatsioonikeskkond, aidata luua uusi ettevõtteid ja töökohti, lahendada sotsiaalseid ja keskkonnaprobleeme ning parandada inimeste eluolu. Peavoolustades innovatsiooni kõigis liidu poliitikavaldkondades ja suunates tulemuslikult teadus- ja arendustegevust ning struktuuri- ja investeerimisfonde, soovime teha Euroopast liidri uute tehnoloogiate ja ärimeetodite edendamisel, sealhulgas aruka spetsialiseerumise kaudu.

Komisjon jätkab tööd, et saavutada säästva arengu eesmärgid. Ringmajandus pakub suuri võimalusi innovatsiooni, majanduskasvu ja töökohtade loomise edendamiseks. Komisjon jätkab ringmajanduse tegevuskava rakendamist, parandades plasti ringlussevõtu ja korduskasutuse tasuvust, kvaliteeti ja rakendamist ELis ning vähendades plasti sattumist keskkonda. Samuti esitame seadusandliku ettepaneku taaskasutatava vee kvaliteedi miinimumnõuete kohta ning joogivee direktiivi läbivaatamise kohta REFIT-hindamise ja Euroopa kodanikualgatuse „Right2Water“ järelmeetmete raames. Töötame välja järelevalveraamistiku, tagamaks, et liikumine ringmajanduse eesmärkide saavutamise suunas kulgeb kavakohaselt ja toob üksteist vastastikku täiendavat kasu nii keskkonnale kui ka majanduskasvule.

2017. aasta Euroopa poolaasta raames pööratakse jätkuvalt tähelepanu vajalikele meetmetele, mida liikmesriigid peaksid võtma, et tagada investeeringud, riigi rahanduse usaldusväärsus ja struktuurireformid. Järgmises soovituses euroala majanduspoliitika kohta edendab komisjon ka positiivset euroala eelarvepoliitikat, mis toetab Euroopa Keskpanga rahapoliitikat. Veebruaris vastuvõetavates riigiaruannetes esitatava analüüsi põhjal töötab komisjon välja uued riigipõhised soovitused, mis esitatakse nõukogule mais.

Võtame koos Euroopa Parlamendi ja nõukoguga järelmeetmeid seoses meie ettepanekuga vaadata läbi mitmeaastane finantsraamistik (2014–2020) 14 . Meie eesmärk on parandatud eelarve, mis toetab tugevamini liidu prioriteete ning suudab paremini ja kiiremini reageerida ettenägematutele olukordadele ning mille puhul lihtsustatakse abisaajate jaoks eeskirju ja keskendutakse rohkem tulemustele. Põhjalik ettepanek tulevase raamistiku kohta pärast 2020. aastat, sealhulgas omavahendite kohta, esitatakse hiljem. Kõnealune ettepanek juhindub algatusest „Tulemustele keskenduv ELi eelarve“ ning kajastab liidu tulevasi väljakutseid ja vajadusi pärast 2020. aastat, tuginedes olemasolevale kulupoliitikale ja rahastamisvahenditele.

Komisjon jätkab tööd ja konsulteerib laialdaselt ühise põllumajanduspoliitika lihtsustamise ja ajakohastamise küsimustes, et maksimeerida selle panust komisjoni kümne prioriteedi ja säästva arengu eesmärkide saavutamisse. Selles keskendutakse konkreetsetele tuleviku poliitikaprioriteetidele, võttes arvesse REFITi platvormi arvamust, ilma et see piiraks komisjoni ettepanekut vaadata läbi mitmeaastane finantsraamistik. Mis puutub põllumajandustootjate positsiooni toiduainete tarneahelas, siis kaalub komisjon põllumajandusturgude töökonna ja toiduainete tarneahela kõrgetasemelise foorumi käimasoleva töö tulemuste põhjal vajaduse korral täiendavaid meetmeid.

2.    Ühendatud digitaalne ühtne turg

Euroopa, mis avardab oma kodanike ja ettevõtjate võimalusi. Digitaaltehnoloogia ja digitaalne kommunikatsioon on tungimas kõigisse eluvaldkondadesse, tuues kaasa uusi loovuse, ettevõtluse ja tööhõive võimalusi, kuid samas tõstes esile ka usalduse ja küberjulgeoleku vajadust. Digitaalse ühtse turu kogu täiendava kasvupotentsiaali kasutamine strateegia rakendamise lõpuleviimise kaudu on 2017. aastal endiselt päevakorras olulisel kohal. Nagu märgitud eelmise aasta tööprogrammis, esitame lähikuudel ülejäänud ettepanekud, nt käibemaksu REFITi paketi, mis hõlmab ettepanekuid e-kaubanduse, e-väljaannete ja e-raamatute kohta, ja algatused andmemajanduse edendamiseks, sh põhjendamatute takistuste kõrvaldamiseks andmete vaba liikumise eest Euroopas.

Pöörame erilist tähelepanu koostööle kaasseadusandjatega, et liikuda kiiresti edasi juba esitatud ettepanekutega. Need ettepanekud hõlmavad digitaalseid lepinguid 15 , autoriõigust 16 , asukohapõhiseid piiranguid 17 , kaasaskantavust 18 , pakkide kättetoimetamist 19 , audiovisuaalmeedia teenuseid 20 , telekommunikatsiooni 21 , 700 MHz sagedusala kasutamist mobiilsideteenuste jaoks 22 ja meie hiljutist ettepanekut WiFi4EU kohta 23 . Esmatähtis on ühenduvus ning komisjon kavatseb täita oma lubaduse kaotada mobiilside rändlustasud 2017. aasta keskpaigaks. Vaatame läbi digitaalse ühtse turu rajamise lõpuleviimiseks tehtud edusammud ja teeme kindlaks, kus on vaja kaasseadusandjate täiendavaid jõupingutusi ja mis tahes täiendavaid ettepanekuid.

3.    Vastupidav energialiit ja tulevikku suunatud kliimamuutuste poliitika

Euroopa, mis vastutab antud lubatuste täitmise eest. Pariisi lepingu kiire ratifitseerimine on näidanud, et liikmesriigid suudavad jõuda ühisele seisukohale, kui on selge, et koos tegutsedes on liidu mõju suurem kui üksikute liikmesriikide summa. Lisaks on see kinnitanud ELi üleilmset liidrirolli kliimamuutustega võitlemisel. Nüüd tuleb täita meie kohustused, et viia meie majanduse ajakohastamine ellu ja samas tagada sotsiaalselt õiglane üleminek. Nüüd on esmatähtis rakendada Pariisi leping ja rahvusvaheline kokkuleppe õhusõidukite tekitatud heite kohta (Rahvusvaheline Tsiviillennunduse Organisatsioon).

Nagu juba teatavaks tehtud, jätkame energialiidu strateegia elluviimist ja esitame enne käesoleva aasta lõppu põhjaliku paketi, mille eesmärk on ajakohastada majandust, seades esikohale energiatõhususe, järgida eesmärki saada maailma liidriks taastuvenergia valdkonnas ning pakkuda tarbijale kaupu ja teenuseid õiglase hinnaga. See hõlmab seadusandlikke meetmeid, mis käsitlevad energiatõhusust, taastuvaid energiaallikaid, sealhulgas bioenergia jätkusuutlikkust, elektrituru ülesehitust ja energialiidu juhtimise eeskirju. Puhta energia valdkonna innovatsiooni kiirendamise algatusega toetatakse energiatõhususe ja taastuvate energiaallikate tehnoloogiliste uuenduste teadusuuringuid ja kasutuselevõttu, et täita Pariisi lepinguga seatud süsinikdioksiidiheite vähendamise eesmärgid ja meie 2030. aasta eesmärgid. Kõiki energialiiduga seotud seadusandlikke ettepanekuid, mille komisjon esitas 2015. ja 2016. aastal, peavad parlament ja nõukogu käsitlema prioriteedina. Need hõlmavad eespool nimetatud paketti ja gaasivarustuskindluse paketti 24 , ELi heitkogustega kauplemise süsteemi 25 ja sellega seotud jõupingutuste jagamise eeskirju 26 ning maakasutust ja metsandust 27 .

Samuti võtame järelmeetmeid juulis esitatud vähese süsinikdioksiidiheitega liikuvuse strateegia raames. Eesmärgiks on tõsta transpordi tõhusust, võttes arvesse inimeste ja kaupade liikuvusvajadust ning soodustades väiksemat süsinikdioksiidiheidet, sealhulgas minna järk-järgult üle heitevabadele sõidukitele, mis suurendab ka tööstuse konkurentsivõimet. Selle saavutamiseks kavatseme esimese sammuna vaadata REFITi raames läbi autosid ja väikesi tarbesõidukeid käsitlevad määrused, esitades strateegiad vähese heitega ja heitevabade sõidukite nõuete kehtestamiseks pärast 2020. aastat, ja keskkonnasõbralike sõidukite direktiivi, et parandada riigihangete stiimuleid ja eeskirju. Kasutaja-maksab- ja-aastaja-maksab-põhimõtet rakendades kavatseme teha ettepaneku täienduste kohta nende liikmesriikide jaoks, kes otsustavad kehtestada teemaksu, sealhulgas elektrooniliste maksukogumisteenuste koostalitluse kohta.

4.    Süvendatud ja õiglasem siseturg tugevama tööstusbaasiga

Euroopa, mis tugevasti panustab töökohtade loomisse ja majanduskasvu ning seisab oma tööstuse eest. Kaupade, inimeste, teenuste ja kapitali vaba liikumine on Euroopa majandusliku võimsuse alus. Meil on maailma suurim ühtne turg ning ühtse turu strateegias kavandatud reformid peaksid avama selle kogu potentsiaali. Koostoimes muude strateegiatega loob see õiged tingimused Euroopa majanduse jätkusuutlikuks konkurentsivõimeks ning toetab innovatsiooni, digiteerimist ja tööstuse ümberkujundamist.

Juba teatavaks tehtud tulevased sammud hõlmavad meetmeid VKEde ja idufirmade kasvu soodustamiseks, intellektuaalomandiõiguste paketti ja teenuste paketti tõkete kõrvaldamiseks teenusteturul. Esitame äriühinguõiguse algatuse, et hõlbustada digitehnoloogia kasutamist ettevõtte kogu tegevustsükli jooksul ning piiriülest ühinemist ja jagunemist.

Järgmisel aastal võtab komisjon meetmeid kaupade ühtse turu tugevdamiseks, eelkõige hõlbustades vastastikust tunnustamist ja vaadates REFITi raames läbi asjaomased õigusaktid, et vähendada nõuetele mittevastavate toodete hulka ELi turul. See võimaldab ettevõtjatel hõlpsamini oma tooteid pakkuda piiriüleselt ja pakub samas stiimuleid õigusnormidele vastavuse tagamiseks ning taastab võrdsed tingimused ettevõtjate ja kodanike hüvanguks. Samuti teeme algatuse tervisetehnoloogia koordineeritud hindamise kohta.

Tuginedes vähese heitega liikuvuse strateegiale, tegeleb komisjon integreeritud viisil liikuvuse, ühenduvuse ja tuleviku autotööstusega, mis peab vastama struktuursetele väljakutsetele ja taastama usalduse oma pühendumusse ja suutlikkusse tegeleda sõidukite süsinikdioksiidiheite probleemiga. Eelkõige jätkame tööd regulatiivse keskkonna, ökosüsteemi ülesehitamise, ressursitõhususe ja standardimise valdkonnas, et hõlbustada järjest tõhusamate autonoomsete ja ühendatud sõidukite turuletoomist.

Kosmosetööstuse valdkonnas esitab komisjon Euroopa kaitsealase tegevuskava ja Euroopa kosmosestrateegia järelmeetmena 2017. aastal algatuse, et tagada riigiasutustele usaldusväärsed, turvalised ja kulutõhusad satelliitsideteenused (GOVSATCOM – riiklik satelliitside), ja meetmed kosmoseteenuste ja -andmete turuleviimise hõlbustamiseks.

Et ühtse turu eeskirjad annaksid tulemusi kohapeal, on esmatähtis tagada nende täitmine. Komisjon esitab 2017. aastal osana laiemast nõuete täitmise tagamise algatusest ettepanekud, et ajakohastada ja sujundada probleemide lahendamise vahendeid, sealhulgas SOLVITi võrgustikku, ning suurendada kodanike ja ettevõtjate teadlikkust oma õigustest. See hõlmab ühtse turu teabevahendit ja ühtset digiportaali, et toetada ettevõtjaid ja aidata neil arendada piiriülest tegevust kogu ühtsel turul, võttes arvesse REFITi platvormi arvamust. Tehakse ettepanekud riiklike konkurentsiasutuste volituste suurendamiseks, et nad saaksid tulemuslikumalt tagada selliste eeskirjade täitmist, mis tagavad ühtsel turul konkurentsivõimelise keskkonna.

Kooskõlas Euroopa Ülemkogu üleskutsega teha kiireid edusamme, et tagada ettevõtjatele hõlpsam juurdepääs rahastamisele ja toetada investeeringuid reaalmajandusse, esitab komisjon kapitaliturgude liidu tegevuskava vahekokkuvõtte, tehes kindlaks järelejäänud takistused ja võimalikud täiendavad meetmed. Paneme ette lihtsa, tõhusa ja konkurentsivõimelise ELi erapensionitoote, mille eesmärk on vähendada takistusi pensioniteenuste osutamisel piiriüleselt ja suurendada pensioni pakkujate vahelist konkurentsi, Euroopa turu infrastruktuuri määruse läbivaatamise REFITi raames, jätkusuutliku rahanduse strateegia, meetmed taristuettevõtete rahastamise hõlbustamiseks ning jaefinantsteenuste tegevuskava, et kaotada riiklikud tõkked, mis takistavad tarbijatel saada parimat väärtust, valikut ja hinda, ning saada kasu uutest finantstehnoloogiatest. Samuti tagab komisjon järelmeetmed seoses üleskutsega avaldada arvamust finantsalaste õigusaktide üldmõju kohta, võttes arvesse ka REFITi platvormi arvamust aruandlusnõuete kohta. Esitame ka ülejäänud ettepanekud, mis on juba teatavaks tehtud, sealhulgas õigusakti ettevõtete restruktureerimise ja teise võimaluse andmise kohta, tagamaks, et kui ettevõte jääb maksejõuetuks, lõpetatakse see õiglaselt ja tõhusalt ning ettevõtja saab uuesti alustada.

Usaldusväärne maksukeskkond peab olema piiriüleselt tegutsevate äriühingute jaoks lihtne ja tõhus, tagades samas, et need äriühingud maksavad õiglaselt ja tulemuslikult makse seal, kus nad tegelikult kasumit teenivad. Paralleelselt käesoleva tööprogrammiga taaskäivitab komisjon äriühingu tulumaksu ühtse konsolideeritud maksubaasi esimese sammuna kohustusliku ühtse maksubaasi 28 . Komisjon esitab ka täiendavad meetmed, et võidelda maksupettuste ja maksudest kõrvalehoidumisega, sealhulgas kolmandate riikide kaudu 29 . Võttes arvesse käimasolevat konsultatsiooni, võivad täiendavad meetmed maksustamise läbipaistvuse valdkonnas järgmise aasta jooksul hõlmata ettepanekut agressiivse maksuplaneerimise skeemide edendajate ja võimaldajate järelevaatamise tõhustamist. Tõhusa maksustamise välisstrateegia peamise elemendina teeb komisjon liikmesriikidega koostööd, et töötada välja selliste kolmandate riikide ELi loetelu, kes ei täida rahvusvahelisi hea maksuhaldustava nõudeid, ja rakendada asjaomased rahvusvahelised lepingud parimate tavade kohta kasumi ümberpaigutamise ja maksubaasi õõnestamise ärahoidmiseks.

Piiriülene käibemaksupettus läheb igal aastal liikmesriikide maksumaksjale maksma ligikaudu 50 miljardit eurot. Samal ajal on käibemaksunõuete täitmisega seotud halduskoormus väikeettevõtjate jaoks suur ning tehniline innovatsioon paneb tulemusliku maksukogumise uuel moel proovile. Seepärast esitab komisjon meetmed, et rakendada käibemaksu tegevuskava, lihtsustada käibemaksu väikeste ettevõtete jaoks ning luua alus ajakohaseks, tõhusamaks, ettevõtjasõbralikuks ja pettusekindlaks lõplikuks käibemaksukorraks kogu Euroopas, võttes arvesse REFITi platvormi arvamusi. Tulemuslikum ja proportsionaalsem lähenemisviis käibemaksumääradele on selle reformi põhielement.

5.    Süvendatud ja õiglasem majandus- ja rahaliit

Euroopa, mis kaitseb meie majandust ning tagab töötajatele ja ettevõtjatele võrdsed tingimused. Tugeva rahvusvahelise valuutana toob euro suurt, sageli nähtamatut majanduslikku kasu. Tänu madalatele intressimääradele ja Euroopa Keskpanga rahapoliitikale on euroala riigid hoidnud käesoleval aastal intressimaksetelt kokku 50 miljardit eurot. Komisjon püüdleb eesmärkide poole ja järgib tegevuskavasid, mis esitati viie juhi aruandes Euroopa majandus- ja rahaliidu loomise lõpuleviimise kohta.

Euroopa majandus- ja rahaliidu tulevikku käsitlevas valges raamatus, milles määratakse kindlaks sammud, kuidas reformida 27 liikmesriiki koondavat ELi 60 aastat pärast Rooma lepinguid, käsitletakse ka majandus- ja rahaliidu tulevikku, et valmistada ette majandus- ja rahaliidu süvendamise 2. etapp uues poliitilises ja demokraatlikus raamistikus; sealhulgas nähakse ette stabiilsuse ja kasvu pakti stabiilsusele suunatud läbivaatamine ning majandus- ja rahaliidu stabiilsuse, koordineerimise ja juhtimise lepingu artikli 16 järelmeetmed (millega võetakse kõnealuse lepingu sisu üle ELi õigusraamistikku). Vaatame läbi ka Euroopa finantsjärelevalve süsteemi, et muuta usaldatavusnõuete täitmise järelevalve tulemuslikumaks ja tõhusamaks nii mikro- kui ka makrotasandil. Tuleks kiirendada euroala ühtset esindatust Rahvusvahelises Valuutafondis käsitleva ettepaneku 30 vastuvõtmist.

Endiselt on esmatähtis kujundada välja Pangandusliit ja sellega seoses jõuda kokkuleppele ühtset Euroopa hoiuste tagamise skeemi käsitleva ettepaneku 31 üle. Võttes arvesse viimaseid seisukohti rahvusvahelisel tasandil, vaatab komisjon läbi ka mõned pangandusalased õigusaktid ja paneb ette kapitalinõuete määruse ja direktiivi ning pankade finantsseisundi taastamise ja kriisilahenduse direktiivi sihipärased muudatused, et muuta pangad veelgi vastupidavamaks, lihtsustades samas eeskirju vähem keerukate ärimudelitega pankade jaoks, edendades investeeringuid eelkõige väikestesse ja keskmise suurusega ettevõtjatesse ning tugevdades juba olemasolevaid riskide vähendamise meetmeid, eelkõige rakendades ülemaailmseid standardeid süsteemselt oluliste pankade kogu kahjumikatmisvõime kohta. Kapitaliturgude liidu elluviimise kiirendamine on erasektori suurema riskijagamise edendamiseks majandus- ja rahaliidus esmatähtis. Kiirendada tuleb menetluses olevate väärtpaberistamis- 32 ja prospektialaste 33 ettepanekute vastuvõtmist.

Komisjon on võtnud kohustuse edendada sotsiaalset ülespoole lähendamist ja tugevdada Euroopa integratsiooni sotsiaalset mõõdet. Tuginedes sel aastal avaliku konsultatsiooni raames kogutud tõenditele, teeme ettepaneku Euroopa sotsiaalõiguste samba kohta, milles määratakse kindlaks sotsiaalsel õiglusel põhineva liidu põhimõtted. Sambaga kehtestatakse põhimõtete raamistik, millega edendatakse Euroopa sotsiaalses turumajanduses võrdseid võimalusi. See tagab poliitilise kompassi ausaks ja dünaamiliseks tööturuks, kus igaühel on võimalik kasutada oma andeid, ning hästi toimivateks ja jätkusuutlikeks hoolekandesüsteemideks, mis kajastavad tänapäeva kiiresti muutuvaid olusid. Sellega kaasnevad asjakohased algatused, näiteks algatused töötavate perede töö- ja eraelu tasakaaluga seotud probleemide lahendamiseks.

6.    Kaubandus: mõistlik ja tasakaalustatud vabakaubandusleping USAga

Euroopa, mis on avatud ja kaupleb meie partneritega, tugevdades samas kaitsevahendeid. Tänapäeva maailmamajanduses on kaubandus majanduskasvu, tööhõive ja konkurentsivõime seisukohalt esmatähtis. Kaubandus tähendab töökohti: iga täiendav 1 miljard eurot, mida me saame ekspordist, aitab luua ELis 14 000 uut töökohta. Rohkem kui 30 miljonit töökohta, st üks seitsmest töökohast ELis, sõltub tänapäeval ekspordist ülejäänud maailma. Seepärast on EL jätkuvalt pühendunud eeskirjapõhisele avatud kaubandussüsteemile.

Tuginedes Euroopa Liidu edukale vabakaubanduslepingute võrgustikule, jätkab komisjon läbirääkimisi USA, Jaapani, Mehhiko, Mercosuri, Tuneesia ja ASEANi riikidega. Soovime uusi volitusi läbirääkimiste alustamiseks Türgi, Austraalia, Uus-Meremaa ja Tšiiliga. Jätkame tööd WTOs, sealhulgas mitmepoolsete lepingute sõlmimiseks, samuti Kanadaga sõlmitud laiaulatusliku majandus- ja kaubanduslepingu kiireks ratifitseerimiseks.

Samuti oleme võtnud kohustuse tagada, et kaubandus oleks jätkuvalt õiglane, ajakohastades ja uuendades Euroopa kaubanduse kaitsevahendeid, et tagada nende täielik jätkusuutlikkus, pidades silmas uusi majanduslikke väljakutseid, nagu liigne tootmisvõimsus ja muutuvad õiguslikud olud, nt WTOga ühinemise protokollide teatavate sätete kehtivuse lõppemine. Seepärast on hädavajalik, et nõukogu lahendaks ummikseisu seoses meie 2013. aasta ettepanekuga kaubanduse kaitsevahendite ajakohastamiseks, mis hõlmab ka väiksema tollimaksu reegli reformi 34 . Euroopa Ülemkogu kutsus 21. oktoobril 2016 üles jõudma 2016. aasta lõpuks kiireloomulisele ja tasakaalustatud kokkuleppele nõukogu seisukoha üle kõigi kaubanduse kaitsevahendite ajakohastamise kohta.

Võttes arvesse Euroopa Liidu ja Ameerika Ühendriikide ühiseid väärtusi ning üleatlandiliste suhete strateegilist, poliitilist ja majanduslikku tähtsust, on komisjon valmis sõlmima ambitsioonika, tasakaalustatud ja rangete nõuetega kaubandus- ja investeerimispartnerluse lepingu. Arvestades Ameerika Ühendriikides eelseisvaid valimisi ja läbirääkimiste paratamatut aeglustumist, näevad mõlemad osalised eesmärgina seniste edusammude konsolideerimist. Komisjon on valmis tegema koostööd USA uue administratsiooniga niipea kui võimalik, võttes aluseks komisjonile antud volitused, mida Euroopa Ülemkogu 21. oktoobril 2016 veel kord kinnitas 35 .

Samuti kavatseb komisjon mängida juhtrolli G20 egiidi all toimunud terasetööstuse liigse tootmisvõimsuse ülemaailmse foorumi rakendamisel.

7.    Vastastikusel usaldusel põhinev õigusruum ja põhiõigused

Euroopa, mis kaitseb ja hoiab meie põhiväärtusi, nagu vabadus, demokraatia ja õigusriik. Võttes arvesse praegu Euroopa ees seisvaid ohtusid, on julgeoleku tagamine piiridel ja meie territooriumil peamine ühine probleem. Terrorismioht ei ole kunagi varem olnud Euroopas nii tuntav. Kavatseme ELi julgeoleku tegevuskava raames võtta meetmeid, et sillutada teed julgeolekuliidu suunas ja tugevdada kontrolli meie piiridel. See hõlmab Euroopa reisiteabe ja -lubade süsteemi (ETIAS), millega nähakse ette Schengeni alale reisida kavatsevate viisanõudest vabastatud kolmandate riikide kodanike automaatne kontrollimine ja mis täiendab riiki sisenemise ja riigist lahkumise süsteemi kolmandate riikide kodanike jaoks, 36 mille kohta on komisjon juba ettepaneku esitanud ja milles tuleks koos meie ettepanekuga ELi kodanike korrapärase kontrollimise kohta välispiiridel kiiresti kokkuleppele jõuda 37 . Samuti esitame Schengeni infosüsteemi parandusettepanekud ning edendame meie praeguste ja tulevaste õiguskaitse- ja piirihaldussüsteemide koostalitlusvõimet, tuginedes infosüsteemide ja koostalitlusvõime kõrgetasemelise töörühma käimasolevale tööle. Samuti esitame algatuse, mis käsitleb juurdepääsu elektroonilisele tõendusmaterjalile, pidades silmas selle üha suurenevat tähtsust tulemuslikus kriminaaluurimises ja süüdistuste esitamisel võitluses raskete kuritegude ja terrorismi vastu.

Järgmistel kuudel jätkab komisjon terrorismi rahastamise vastase võitluse ELi tegevuskava rakendamist ja esitab ettepanekud ühtlustatud sanktsioonide kehtestamiseks, mille eesmärk on takistada rahapesu, sularaha ebaseaduslikku liikumist ja ebaseaduslikku kauplemist kultuuriväärtustega ning külmutada ja konfiskeerida kurjategijate vara. Samuti teeme tööd Europoli suutlikkuse edendamiseks ja eelkõige Euroopa terrorismivastase võitluse keskuse rahastamise suurendamiseks. Esitame igal kuul aruande julgeolekuliidu suunas tehtavate edusammude kohta 38 ning teeme Euroopa Parlamendi ja nõukoguga koostööd, et õigel ajal leppida kokku peamised meetmed, mille eesmärk on võidelda tulirelvade kuritarvitamise vastu ja kriminaliseerida terroristlik tegevus, sealhulgas terroristidest välisvõitlejate reisimine.

Õigus julgeolekule ei tohi kunagi kahjustada teisi põhiõigusi, sealhulgas õigust isikuandmete kaitsele. Euroopa isikuandmete kaitse määrust 39 hakatakse kohaldama alates 2018. aastast ning komisjon tagab, et sama rangeid isikuandmete kaitse nõudeid kohaldatakse Euroopa institutsioonides, organites, ametites ja asutustes. Samuti uurib komisjon võimalusi võta vastu uued piisava kaitse otsused, mis käsitlevad isikuandmete vahetamist kolmandate riikidega, et tagada kõrged standardid isikuandmete edastamisel kolmandatesse riikidesse. Esitame ettepaneku e-privaatsuse direktiivi läbivaatamiseks REFITi raames, et ajakohastada seda vastavalt tehnoloogilisele arengule, võttes arvesse REFITi platvormi arvamust. Samuti hindame võimalusi horisontaalsete või täiendavate valdkondlike meetmete võtmiseks ELi tasandil, et kaitsta rikkumisest teatajaid, kes paljastavad õigusvastast tegevust.

Jätkame tööd liidu ühinemiseks Euroopa inimõiguste konventsiooniga, võttes täielikult arvesse Euroopa Kohtu lahendeid. Kuna sõltumatud tulemuslikud kohtusüsteemid soodustavad majanduskasvu ja tagavad põhiõiguste järgimise, teeme jätkuvalt koostööd Euroopa Parlamendi ja liikmesriikidega, et edendada ja kaitsta õigusriigi põhimõtet.

8.    Uue rändepoliitika suunas

Euroopa, mis kaitseb oma piire ja viib ellu vastutustundlikku rändepoliitikat. Rändevoogude haldamine, tagades samal ajal, et need, kes otsivad varjupaika, leiavad selle siin alati, on jätkuvalt igapäevane probleem. Viimase aasta jooksul on komisjon kiirendanud koostööd Euroopa Parlamendi, nõukogu ja liikmesriikidega Euroopa rände tegevuskava raames, et tagada kiire ja koordineeritud reageerimine pagulaskriisile ning töötada välja solidaarsusel ja vastutusel põhinev pikaajaline raamistik.

ELi otsustavus tegeleda kriisi mõjuga on kaasa toonud enneolematu igapäevase osalemise kohapeal. Komisjon, ELi ametid ja liikmesriigid on teinud koostööd, et päästa merel elusid ja toetada kõige suurema surve all olevaid liikmesriike. Rohkem kui 15 miljardit eurot ELi eelarvest on eraldatud pagulaskriisiga toimetulekuks võetavatele ELi meetmetele. ELi-Türgi avaldus on otsustav samm, et lõpetada rändajate ebaseaduslik üle piiri toimetamine, korrastada rändevoogusid ja hoida ära inimelude kaotust. 2017. aastal jätkab komisjon aktiivset tööd, et otseselt toetada pagulasi ja nende integreerimist vastuvõtvates kogukondades Euroopas ja kolmandates riikides, parandada rände haldamist kõige ohustatumatel piirialadel, võidelda sisserändajate, eelkõige saatjata alaealiste, ebaseadusliku üle piiri toimetamise ja inimkaubanduse vastu ning tagada ebaseaduslike sisserändajate tagasisaatmine.

Sisemise vaba liikumise alas on välipiiride kaitse rohkem kui kunagi varem ühine vastutus. On astutud samme, et taastada Schengeni alal tavapärane inimeste vaba liikumine. Vähem kui ühe aasta jooksul on EL toimiva Euroopa piiri- ja rannikuvalve näol loonud alalise süsteemi, millega tagada piiride kaitse ning hoida ära ja lahendada probleemid seoses ELi sisenevate isikute kontrolliga.

Selleks et saavutada püsiv suutlikkus hallata rännet usaldusväärsel ja jätkusuutlikul viisil, tuleb ette näha laiaulatuslikud rändevahendid. Kõik vajalikud elemendid on praegu arutlusel Euroopa Parlamendis ja nõukogus. Peamised ettepanekud, nagu Euroopa ühise varjupaigasüsteemi Dublini eeskirjade reform, 40 Euroopa Varjupaigaküsimuste Tugiameti ümberkujundamine täieõiguslikuks Euroopa Liidu Varjupaigaametiks, 41 Eurodac-süsteemi tugevdamine, 42 uus ümberasustamisraamistik 43 ja nõuetekohaselt hallatava seadusliku rände meetmed, 44 on vaja kiiresti vastu võtta, et luua laiaulatuslik ja ühtne lähenemisviis, mida Euroopa Liit vajab rändega seotud probleemide lahendamiseks.

Tuginedes Euroopa rände tegevuskava 45 alusel kolmandate riikidega kehtestatud partnerlusraamistiku esimestele tulemustele, peavad ELi institutsioonid ja liikmesriigid jätkama tööd nii, et suhetes kõigi peamiste päritolu- ja transiidiriikidega oleksid rändeküsimused kesksel kohal ja oleksid nende suhete kvaliteedi eeltingimuseks. Päritolu- ja transiidiriigid on hakanud tegema tihedamat koostööd ebaseadusliku rände ennetamise ja tagasisaatmise valdkonnas. Samuti peame kehtestama tõhusad õiguslikud võimalused liitu sisserändamiseks, kas seadusliku rände või ümberasustamise kaudu.

Järgmisel aastal esitame kokkuvõtte strateegia eri töösuundadest, et anda põhjalik ülevaade rände tõhusamaks ja jätkusuutlikumaks haldamiseks tehtud edusammudest, ja teeme kindlaks valdkonnad, kus tuleb teha täiendavaid jõupingutusi.

9.     Tugevam tegija rahvusvahelisel tasandil

Euroopa, mis pakub kaitset ja kaitseb meie huve ka väljaspool liidu piire. Euroopa on ülemaailmse tähtsusega pehme jõud. Üldise strateegia ja läbivaadatud Euroopa naabruspoliitika raames kasutab EL jätkuvalt kõiki tema käsutuses olevaid vahendeid, et toetada oma partnereid majandusliku ja poliitilise stabiilsuse saavutamisel, reformide elluviimisel ja vastupanuvõime suurendamisel. Komisjon jätkab kandidaatriikidega ühise stabiilsuse ja jõukuse loomist laienemispoliitika kaudu.

Kuid üha suureneva konfliktiohuga maailmas pehmest jõust ei piisa. Seepärast kavatseb komisjon esitada käesoleva aasta lõpus Euroopa kaitsealase tegevuskava, milles uuritakse, kuidas ELi poliitikameetmete ja vahenditega saaks tagada, et tööstus- ja oskusbaas suudavad pakkuda kaitsevõimet, mida on praegusi ja tulevasi julgeolekuprobleeme silmas pidades vaja. Sellest tulenevalt teeb komisjon ettepaneku luua Euroopa Kaitsefond, et edendada teadusuuringuid ja innovatsiooni, tugevdada Euroopa kaitsesektori tehnoloogilist ja tööstuslikku baasi ning veelgi edendada võtmetähtsusega kaitsevõime arendamist. Lisaks tehakse ettepanek võtta täiendavaid meetmeid kaitsealaste riigihangete valdkonnas.

Menetluses olev komisjoni ettepanek muuta stabiilsuse ja rahu edendamise rahastamisvahendit on suunatud sellele, et parandada Euroopa Liidu suutlikkust toetada partnerriike kriiside ennetamisel ja juhtimisel, eelkõige suurendades suutlikkust julgeoleku ja arengu toetuseks. Võttes arvesse vahetut ohtu stabiilsusele ja rahule ja seega arengule paljudes peamistes partnerriikides, on oluline, et Euroopa Parlament ja nõukogu võtaksid selle ettepaneku vastu võimalikult kiiresti.

Euroopa Liit jätkab püüdlusi lahendada käimasolevad konfliktid ja kriisid naaberriikides ja mujal ning toetab ÜRO ja teiste rahvusvaheliste osalejate käimasolevaid jõupingutusi selles valdkonnas. Komisjon ja kõrge esindaja võtavad vastu ELi strateegia Süüria jaoks, milles määratakse kindlaks, kuidas Euroopa saaks jätkata humanitaarabi andmist ja toetada poliitilist üleminekut, stabiliseerimist ja ülesehitamist, et taas üles ehitada rahumeelne Süüria riik ning pluralistlik ja salliv kodanikuühiskond Süürias.

Aafrika on jätkuvalt ELi üks peamisi strateegilisi partnereid ning hiljutine pagulaskriis on taas kord esile toonud, kui oluline on investeerida jätkusuutlikesse ja usaldusväärsetesse suhetesse Aafrika riikidega ühise vastutuse vaimus. Partnerlusraamistik ning Aafrika jaoks mõeldud ELi hädaolukordade usaldusfondi ja uue Euroopa välisinvesteeringute kava 46  konkreetsed rahastamisvahendid kajastavad meie pühendumust töötada käsikäes koos Aafrika partneritega ja tulla ühiselt toime ülemaailmsete väljakutsetega. ELi-Aafrika 5. tippkohtumisel, mis toimub 2017. aasta lõpus, pakume välja uue lähenemisviisi, mis peaks kindlaks määrama ELi strateegilised eesmärgid ja prioriteedid suhetes Aafrikaga. See edendaks ka Cotonou lepingu järgse raamistiku Aafrika sammast, mille komisjon peagi esitab, ja peaks rõhutama, kuivõrd olulised on meie kaubandussuhted Aafrika partneritega.

Nagu juba teatavaks tehtud, teeb komisjon samuti ettepaneku uuendatud Euroopa arengukonsensuse kohta, millega viiakse meie arengupoliitika kooskõlla ÜRO säästva arengu tegevuskavaga aastani 2030 ja tagatakse selle täielik panus säästva arengu eesmärkide täitmisse.

10. Demokraatlike muutuste liit

Euroopa, kes võtab vastutuse, kuulab ja saavutab tulemusi. Demokraatlike muutuste liidu elluviimine, mis on komisjoni seatud 10 prioriteedist kõige laiaulatuslikum, on kiireloomulisem kui kunagi varem. Praegusel otsustava tähtsusega ajal sõltub liidu tulevik sellest, kas me anname eurooplastele piisavalt kindlustunnet, et üheskoos suudame neid kaitsta, nende võimalusi suurendada ning tagada neile positiivse ja jätkusuutliku tuleviku.

Parem õigusloome, aruandekohustus ja läbipaistvus on jätkuvalt praeguse komisjoni keskne tegutsemismudel ning kõik ELi institutsioonid peavad rakendama neid põhimõtteid järjepidevalt ja pühendunult, kui me soovime võita tagasi kodanike usalduse. Komisjon teeb tihedat koostööd Euroopa Parlamendi ja nõukoguga, et tagada institutsioonidevahelise parema õigusloome kokkuleppe täielik rakendamine ja kohaldamine, ning peab mõlema institutsiooniga konstruktiivseid läbirääkimisi oma hiljutise ettepaneku üle, mis käsitleb kohustusliku läbipaistvusregistrit, mis hõlmaks Euroopa Parlamenti, nõukogu ja komisjoni. Komisjon kavatseb esitada ka Euroopa Parlamendiga sõlmitud raamkokkuleppe muudatusettepanekud, tagamaks, et komisjoni liikmed võivad kandideerida Euroopa Parlamendi valimistel.

Komisjon esitab seadusandlikud ettepanekud, et viia kehtivad õigusaktid kooskõlla delegeeritud õigusakte ja rakendusakte käsitlevate asutamislepingu sätetega, kaotades nii järk-järgult kontrolliga regulatiivmenetluse. Samuti hindame delegeeritud õigusaktide ja rakendusaktide vastuvõtmise kehtivate menetluste demokraatlikku legitiimsust ja kaalume võimalusi muuta kehtivaid teatavate teiseste õigusaktide vastuvõtmise menetlusi.

Et ELi õigusaktidel oleks soovitud mõju, kavatseb komisjon tõhustada jõupingutusi ELi õiguse kohaldamisel, rakendamisel ja täitmise tagamisel. See hõlmab ühtse turu eeskirjade täitmise parema tagamise meetmete paketti ja keskkonnavaldkonnas REFITi ettepanekut lihtsustada pärast hiljutist toimivuskontrolli keskkonnaalast aruandlust ning meetmeid, millega lihtsustatakse õiguskaitse kättesaadavust ja toetatakse keskkonnanõuete järgimise tagamist liikmesriikides.

III.    10 prioriteedi elluviimise kiirendamine kolme institutsiooni poolt

Meie tegevuskava, mis pandi ette Euroopa Komisjoni presidendi 14. septembri 2016. aasta kõnes olukorra kohta Euroopa Liidus, 47 ei kajasta mitte üksnes seda, mida kodanikud ootavad liidult, või meie arutelusid Euroopa Parlamendi otse valitud liikmetega 48 ja nõukoguga, kus kõik liikmesriikide valitsused on esindatud, 49 või Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee 50 ning Regioonide Komitee 51 panust, vaid see on ka täielikult kooskõlas 27 riigipea või valitsusjuhti poolt Bratislavas seatud prioriteetidega 52 .

Komisjon keskendub järgmistel aastatel otseselt tulemuste saavutamisele, kuid me ei suuda seda teha üksi. Konstruktiivne aruelu Euroopa Parlamendi ja nõukoguga enne käesoleva tööprogrammi esitamist on aidanud jõuda ühisele arusaamale meie ees seisvates prioriteetides, mis on kooskõlas uue institutsioonidevahelise parema õigusloome kokkuleppega 53 . Komisjon käsitab seda kokkulepet ühise kohustusena keskenduda suurtele ja kiireloomulistele küsimustele, püüeldes lihtsate, tõenduspõhiste, prognoositavate ja proportsionaalsete õigusaktide poole, mis tagavad maksimaalse kasu kodanikele ja ettevõtjatele.

Seepärast oleme eelseisvatel nädalatel valmis tegema Euroopa Parlamendi ja nõukoguga koostööd kokkuleppe saavutamiseks kolme presidendi ühisavalduse kohta, milles sätestatakse üldeesmärgid ja prioriteedid 2017. aastaks ning määratakse kindlaks ettepanekud, mis väärivad õigusloomeprotsessis käsitlemist eelisjärjekorras. See on uus jagatud kohustus institutsioonidevahelise kokkuleppe raames 54 . Käesolev tööprogramm on selle ühise arutelu aluseks ja selles esitatakse arutamiseks ettepanekud, 55 mille puhul peab komisjon kiiret tegutsemist kõige olulisemaks. See võimaldab liidul hakata ettepanekuid rakendama ja saavutada eesmärgid seal, kus seda kõige enam vajatakse.

(1)

I lisa.

(2)

II lisa.

(3)

 Välja arvatud standardne käibedeklaratsioon, mida käsitlev varasem komisjoni ettepanek tuli käesoleval aastal tagasi võtta nõukogu toetuse puudumise tõttu seadusandliku menetluse raames. Näiteks kuuluvad komisjoni käesoleva aasta tööprogrammi järelmeetmete hulka ettepanekud ELi õigusaktide muutmiseks e-privaatsuse ja käibemaksu valdkonnas (vt I lisa) ning elektri- ja elektroonikaseadmete romude direktiivi rakendusakti ettepanek (vt II lisa).

(4)

V lisa.

(5)

 IV lisa.

(6)

Komisjoni 25. novembri 2014. aasta otsus komisjoni liikmete ning organisatsioonide ja füüsilisest isikust ettevõtjate vahelisi kohtumisi käsitleva teabe avaldamise kohta (C(2014)9051 final) ning komisjoni 25. novembri 2014. aasta otsus komisjoni peadirektorite ning organisatsioonide ja füüsilisest isikust ettevõtjate vahelisi kohtumisi käsitleva teabe avaldamise kohta (C(2014)9048 final).

(7)

COM(2016) 627 final.

(8)

http://ec.europa.eu/priorities/docs/pg_en.pdf.

(9)

Sellega seoses keskendub komisjon oma 2017. aasta teavitustöös komisjoni prioriteetidele, lähtudes 2014.–2020. aasta mitmeaastase finantsraamistiku (C(2016) 6838, 25.10.2016) institutsionaalsest teavitustegevusest.

(10)

COM(2016) 646 final.

(11)

Selleks et toetada rakendamist kohapeal, tegime hiljuti ettepaneku suurendada noorte tööhõive algatuse rahastamist aastatel 2017–2020 täiendava 2 miljardi euro võrra.

(12)

Nagu eespool märgitud, on vaid ühe aasta jooksul kasutatud Euroopa Strateegiliste Investeeringute Fondi 27 liikmesriigis ja selle raames on tehtud 138 miljardi euro väärtuses investeeringuid, sealhulgas on uut rahastust võimaldatud ligikaudu 300 000 väikesele ja keskmise suurusega ettevõtjale.

(13)

COM(2016)581 final.

(14)

COM(2016)603 final.

(15)

COM(2015)634 final, COM(2015)635/2 final.

(16)

COM(2016)593 final, COM(2016)594 final, COM(2016)595 final, COM(2016)596 final.

(17)

COM(2016)289 final.

(18)

COM(2015)627 final.

(19)

COM(2016)285 final.

(20)

COM(2016)287 final.

(21)

COM(2016)590 final, COM(2016)591final.

(22)

COM(2016)43 final.

(23)

COM(2016)589 final.

(24)

COM(2016)52 final and COM(2016)53 final/2.

(25)

COM(2015)337 final/2.

(26)

COM(2016)482 final/2.

(27)

COM(2016)479 final.

(28)

COM(2016)683 ja COM(2016)685.

(29)

COM(2016)686 ja COM(2016)687.

(30)

COM(2015)603 final.

(31)

COM(2015)586 final/2.

(32)

COM(2015)472 final/2.

(33)

COM(2015)583 final.

(34)

COM(2013)192 final.

(35)

Euroopa Ülemkogu järeldused – Brüssel, 20.–21. oktoober 2016, punkt 14: „…Ülemkogu kutsub komisjoni üles jätkama läbirääkimisi USA ametivõimudega, et saavutada ambitsioonikas, tasakaalustatud ja laiaulatuslik vabakaubandusleping“.

(36)

COM(2016)194 final ja COM(2016)196 final.

(37)

COM(2015)670 final.

(38)

Komisjoni esimene eduaruanne tulemusliku ja tegeliku julgeolekuliidu suunas liikumise kohta võeti vastu 12. oktoobril 2016 – COM(2016)670 final.

(39)

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 27. aprilli 2016. aasta määrus (EL) 2016/679 füüsiliste isikute kaitse kohta isikuandmete töötlemisel ja selliste andmete vaba liikumise ning direktiivi 95/46/EÜ kehtetuks tunnistamise kohta (isikuandmete kaitse üldmäärus), ELT L 119, 4.5.2016.

(40)

COM(2016)270 final/2.

(41)

COM(2016)271 final.

(42)

COM(2016)272 final/2.

(43)

COM(2016)468 final.

(44)

COM(2016)378 final.

(45)

COM(2016) 385 final.

(46)

 COM(2016)581 final.

(47)

  http://ec.europa.eu/priorities/state-union-2016_en . Vt ka kavatsuste deklaratsioon, mille komisjoni president ja esimene asepresident saatsid Euroopa Parlamendi presidendile ja nõukogu eesistujale. Selle põhjal pidas esimene asepresident 20. septembril aru üldasjade nõukoguga ning Euroopa Komisjon korraldas 3.–4. oktoobril kohtumise parlamendi komisjonide esimeeste konverentsiga.

(48)

  http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT+TA+P8-TA-2016-0312+0+DOC+XML+V0//EN

(49)

Üldasjade nõukogu eesistuja 4. oktoobri kiri komisjoni presidendile ja esimesele asepresidendile.

(50)

  http://www.eesc.europa.eu/resources/docs/eesc_contribution-to-ec--2017-workprogramme_en.pdf

(51)

  https://toad.cor.europa.eu/corwipdetail.aspx?folderpath=RESOL-VI/010&id=24254  

(52)

  http://www.consilium.europa.eu/en/press/press-releases/2016/09/16-bratislava-declaration-and-roadmap

(53)

  http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/PDF/?uri=OJ:L:2016:123:FULL&from=EN

(54)

Institutsioonidevahelise parema õigusloome kokkuleppe punkt 7.

(55)

 III lisa.


Strasbourg, 25.10.2016

COM(2016) 710 final

LISA

järgmise dokumendi juurde:

KOMISJONI TEATIS EUROOPA PARLAMENDILE, NÕUKOGULE, EUROOPA MAJANDUS- JA SOTSIAALKOMITEELE NING REGIOONIDE KOMITEELE


Komisjoni 2017. aasta tööprogramm

Luues Euroopat, mis hoiab, kaitseb ja arvardab võimalusi

{SWD(2016) 400 final}


I lisa: uued algatused

Nr

Pealkiri

Kirjeldus 1  

Uus hoog töökohtade loomisele ning majanduskasvu ja investeeringute edendamisele

1.

Noortealgatus

Algatus hõlmab ettepanekut luua Euroopa solidaarsuskorpus (seadusandlik / muu kui seadusandlik) ja esmatähtsaid meetmeid, et rakendada oskuste tegevuskava noorteaspektid, sealhulgas õpipoisiõppe kvaliteediraamistik ja ettepanek praktikantide liikuvuse suurendamise kohta (seadusandlik); kooli ja kõrghariduse ajakohastamist (muu kui seadusandlik; 2017. aasta 2. kv); samuti ettepanekut ülikoolilõpetajate, aga ka kutsehariduse ja -koolituse läbinud noorte tulemuste paremaks jälgimiseks (muu kui seadusandlik; 2017. aasta 2. kv).

2.

Ringmajanduse tegevuskava rakendamine

See hõlmab plasti kasutamise, taaskasutamise ja ringlussevõtu strateegiat (muu kui seadusandlik; 2017. aasta 4. kv); veealaseid meetmeid: ettepanekut määruse kohta, millega kehtestatakse taaskasutatava vee kvaliteedi miinimumnõuded (sh mõjuhinnang; ELi toimimise lepingu artikkel 192; 2017. aasta 2. kv); joogiveedirektiivi läbivaatamist REFITi raames (sh mõjuhinnang; ELi toimimise lepingu artikli 192 lõige 1; 2017. aasta 4. kv); algatust õiguslike, tehniliste ja praktiliste kitsaskohtade kõrvaldamiseks keemia-, toote- ja jäätmealaste õigusaktide kokkupuutealas (muu kui seadusandlik; 2017. aasta 4. kv); ja ringmajanduse järelevalveraamistikku (muu kui seadusandlik; 2017. aasta 3. kv).

3.

Finantsraamistik pärast 2020. aastat

Üksikasjalik ettepanek järgmise mitmeaastase finantsraamistiku, sealhulgas omavahendite kohta (seadusandlik / muu kui seadusandlik; ELi toimimise lepingu artikkel 312.

Ühendatud digitaalne ühtne turg

4.

Digitaalse ühtse turu strateegia rakendamine

Digitaalse ühtse turu strateegia rakendamise vahekokkuvõte

Vastupidav energialiit ja tulevikku suunatud kliimamuutuste poliitika

5.

Energialiidu strateegia rakendamine: vähesaastav reisimine ja liikuvus

vähesaastava liikuvuse tegevuskavas ette nähtud mitme olulise õigusakti läbivaatamine REFITi raames: sõiduautode / kaubikute ning veoautode ja busside 2020. aasta järgsed strateegiad (seadusandlik, sh mõjuhinnang; 2017. aasta 2. kv); keskkonnasõbralike sõidukite direktiiv (sh mõjuhinnang; ELi toimimise lepingu artikkel 192; 2017. aasta 2. kv); ning Eurovignette’i ja Euroopa elektroonilise maksukogumisteenuse direktiivid (sh mõjuhinnang; ELi toimimise lepingu artikkel 91; 2017. aasta 2. kv). See algatus hõlmab õhusõidukite tekitatud heitkoguseid käsitleva rahvusvahelise kokkuleppe (ICAO) rakendamist (seadusandlikud, sh mõjuhinnang; ELi toimimise lepingu artikkel 192; 2017. aasta 1. kv).

Süvendatud ja õiglasem siseturg tugevama tööstusbaasiga

6.

Ühtse turu strateegia rakendamine

See hõlmab kaupu käsitlevate õigusaktide läbivaatamist REFITi raames (seadusandlik / muu kui seadusandlik, sh mõjuhinnang; ELi toimimise lepingu artiklid 43, 114 ja 207; 2017. aasta 2. kv), äriühinguõiguse algatust, et hõlbustada digitehnoloogia kasutamist ettevõtte kogu tegevustsükli jooksul, ning piiriülest ühinemist ja jagunemist (seadusandlik, sh mõjuhinnang; 2017. aasta 3.–4. kv), tervisetehnoloogia koordineeritud hindamise algatust (seadusandlik / muu kui seadusandlik, sh mõjuhinnang; 2017. aasta 4. kv), meetmeid ühtse turu eeskirjade täitmise paremaks tagamiseks laiema jõustamispaketi raames, sealhulgas ettepanekuid ühtse digivärava (seadusandlik / muu kui seadusandlik, sh mõjuhinnang; ELi toimimise lepingu artikkel 114; 2017. aasta 1. kv) ja ühtse turu teabevahendi kohta (seadusandlik, sh mõjuhinnang; 2017. aasta 1. kv), SOLVITi ajakohastamist (muu kui seadusandlik; 2017. aasta 1. kv) ja riiklikele konkurentsiasutustele tulemuslikumaks õigusaktide täitmise tagamiseks suuremate volituste andmist (seadusandlik/ muu kui seadusandlik, sh mõjuhinnang; 2017. aasta 2. kv). 

7.

Äriühingute õiglasem maksustamine

Algatus hõlmab käibemaksu tegevuskava rakendamist REFITi ettepanekute raames, mis käsitlevad lõplikku käibemaksusüsteemi ja käibemaksumäärasid (seadusandlik, sh mõjuhinnang; ELi toimimise lepingu artikkel 113; 2017. aasta 3. kv), parema halduskoostöö ja lihtsustamise paketti, et vähendada ettevõtjate ja maksuametite halduskoormust (seadusandlik, sh mõjuhinnang; ELi toimimise lepingu artikkel 113; 2017. aasta 4. kv); ettepanekut selliste kolmandate riikide ELi nimekirja kohta, kes ei täida hea maksuhaldustava nõudeid (muu kui seadusandlik; 2017. aasta 3. kv); ja maksubaasi kahanemist ja kasumi ümberpaigutamist käsitleva rahvusvahelise lepingu rakendamist ELi õiguses (seadusandlik / muu kui seadusandlik, sh mõjuhinnang; 2017. aasta 2. kv).

8.

Euroopa kosmosestrateegia rakendamine

Valitsuste satelliitsideteenuseid käsitlevad seadusandlikud ettepanekud (sh mõjuhinnang; ELi toimimise lepingu artikkel 189; 2017. aasta 4. kv) ja meetmed, et hõlbustada kosmoseteenuste ja -andmete turulepääsu (seadusandlik / muu kui seadusandlik).

9.

Kapitaliturgude liidu tegevuskava rakendamine

Vahekokkuvõttes (muu kui seadusandlik; 2017. aasta 2. kv) antakse ülevaade kapitaliturgude liidu elluviimisel tehtud edusammudest ja määratakse kindalaks võimalikud täiendavad meetmed, mida on vaja majanduse rahastamise parandamiseks. Uued meetmed hõlmavad ELi erapensionitoote raamistikku (seadusandlik / muu kui seadusandlik, sh mõjuhinnang; ELi toimimise lepingu artikkel 114; 2017. aasta 2. kv); Euroopa turu infrastruktuuri määruse läbivaatamist REFITi raames (sh mõjuhinnang; ELi toimimise lepingu artikkel 114; 2017. aasta 1. kv); jaefinantsteenuste tegevuskava (muu kui seadusandlik; 2017. aasta 1. kv); ja täiendavat delegeeritud õigusakti, millega hõlbustatakse institutsionaalsetel investoritel taristuettevõtete rahastamist (sh mõjuhinnang; 2016. aasta 4. kv).

Süvendatud ja õiglasem majandus- ja rahaliit

10.

Tugeval majandus- ja rahaliidul põhinev tugev liit

Valges raamatus Euroopa tuleviku kohta (muu kui seadusandlik; 2017. aasta 1. kv), milles määratakse kindlaks sammud, kuidas reformida 27 liikmesriiki koondavat ELi 60 aastat pärast Rooma lepinguid, käsitletakse ka majandus- ja rahaliidu tulevikku, et valmistada ette majandus- ja rahaliidu süvendamise 2. etapp uues poliitilises ja demokraatlikus raamistikus (sealhulgas stabiilsuse ja kasvu pakti stabiilsusele suunatud läbivaatamine ning majandus- ja rahaliidu stabiilsuse, koordineerimise ja juhtimise lepingu artikli 16 järelmeetmed (millega võetakse kõnealuse lepingu sisu üle ELi õigusraamistikku)). Algatus hõlmab ka Euroopa finantsjärelevalve süsteemi läbivaatamist, et muuta usaldatavusnõuete täitmise järelevalve tulemuslikumaks ja tõhusamaks nii mikro- kui ka makrotasandil.

11.

Euroopa sotsiaalõiguste sammas

Pärast avalikku konsultatsiooni esitatakse algatuse raames ettepanek sotsiaalõiguste samba kohta (2017. aasta 1. kv) ning sellega seotud algatused, näiteks algatused töötavate perekondade töö- ja eraelu tasakaaluga seotud probleemide lahendamiseks (seadusandlik / muu kui seadusandlik, sh mõjuhinnang; ELi toimimise lepingu artiklid 153 / 157), sotsiaalkaitse tagamiseks (seadusandlik / muu kui seadusandlik, sh mõjuhinnang; artiklid 153 / 292) ja tööaja direktiivi rakendamiseks (muu kui seadusandlik). Samuti vaadatakse REFITi raames läbi kirjaliku tõendi direktiiv, millega kehtestatakse tööandjatele kohustus teavitada töötajaid töölepingu või -suhte tingimustest (seadusandlik, sh mõjuhinnang; ELi toimimise lepingu artikli 153 lõike 1 punkt b ja artikkel 154;

Kaubandus: mõistlik ja tasakaalustatud vabakaubandusleping USAga

12.

Strateegia „Kaubandus kõigile“ rakendamine

Paralleelselt kahepoolsete läbirääkimiste jätkamine ja lõpuleviimine (nt Jaapaniga) ning uute läbirääkimiste alustamine Austraalia (sh mõjuhinnang; 2017. aasta 1. kv), Tšiili (sh mõjuhinnang; 2017. aasta 2. kv) ja Uus-Meremaaga (sh mõjuhinnang; 2017. aasta 1. kv) vabakaubanduslepingute sõlmimiseks. See algatus hõlmab ELi kaubanduse kaitsevahendite täiendavat tugevdamist ettepanekuga muuta ELi dumpinguvastaseid õigusakte (sh mõjuhinnang; 2017. aasta 4. kv) kooskõlas komisjoni 18. oktoobri 2016. aasta teatisega.

Vastastikusel usaldusel põhinev õigusruum ja põhiõigused

13.

Andmekaitsepakett

Pakett (2017. aasta 1. kv) hõlmab ELi institutsioonide töödeldavate isikuandmete kaitse eeskirjade viimist uute isikuandmete kaitse üldeeskirjadega kooskõlla (seadusandlik; ELi toimimise lepingu artikkel 16), e-privaatsuse direktiivi läbivaatamist REFITi raames (sh mõjuhinnang; ELi toimimise lepingu artiklid 114/16) ning selliste piisava kaitse otsuste raamistikku, mis käsitlevad isikuandmete vahetamist kolmandate riikidega.

14.

Edusammud tulemusliku ja tõelise julgeolekuliidu suunas

Julgeolekuliidu tegevuskava ja terrorismi rahastamise vastase tegevuskava rakendamine, esitades ettepanekud rahapesu ja selle eest ette nähtud karistuste ühtlustamiseks (seadusandlik; ELi toimimise lepingu artikkel 83; 2017. aasta 4. kv), kuritegelikul teel saadud vara arestimise ja konfiskeerimise korralduste vastastikuse tunnustamise tugevdamiseks (seadusandlik, sh mõjuhinnang; ELi toimimise lepingu artikkel 82; 2017. aasta 4. kv), ebaseadusliku sularahaliikumise takistamiseks (seadusandlik, sh mõjuhinnang; ELi toimimise lepingu artiklid 33/114; 2017. aasta 4. kv) ja kultuuriväärtustega ebaseadusliku kauplemise piiramiseks (seadusandlik, sh mõjuhinnang; ELi toimimise lepingu artikkel 207; 2016. aasta 4. kv). See algatus hõlmab ka ettepanekut luua Euroopa reisiteabe ja -lubade süsteem (seadusandlik; ELi toimimise lepingu artikli 77 lõike 2 punktid b ja d; 2017. aasta 4. kv) ning infosüsteemide ja koostalitlusvõime kõrgetasemelise töörühma töö järelmeetmeid. 

Uue rändepoliitika suunas

15.

Euroopa rände tegevuskava rakendamine

Euroopa rände tegevuskava rakendamise vahekokkuvõte, milles antakse ülevaade eri tegevussuundade tulemustest, sealhulgas kolmandate riikidega sõlmitud uue rändepartnerluse raamistiku rakendamisest.

Tugevam tegija rahvusvahelisel tasandil

16.

Euroopa kaitsealase tegevuskava rakendamine

Hõlmab ettepanekut Euroopa kaitsefondi loomiseks ning meetmeid riigihanke-eeskirjade kohaldamise ja nende tulemuslikkuse parandamiseks (seadusandlik/ muu kui seadusandlik).

17.

Üldise välis- ja julgeolekupoliitika strateegia rakendamine

Hõlmab peamiselt jõupingutusi riiklike struktuuride tugevdamiseks ning majandusliku, keskkonna- ja kliimaalase ning ühiskondliku vastupidavuse edendamiseks kolmandates riikides, eelkõige ELi naaberriikides ja ümbritsevates piirkondades laiemalt (muu kui seadusandlik).

18.

ELi strateegia Süürias

Strateegias on sätestatud, kuidas EL saab aidata taastada rahu ja stabiilsust Süürias ning ehitada seal üles pluralistliku ja salliva kodanikuühiskonna (muu kui seadusandlik; 2017. aasta 1. kv).

19.

Aafrika-ELi partnerlus: uus hoog

Algatus aitab kujundada ELi strateegilised eesmärgid ja prioriteedid suhetes Aafrikaga (muu kui seadusandlik; 2017. aasta 2. kv). 

Demokraatlike muutuste liit

20.

Komiteemenetluse ajakohastamine

Ettepanekud viia teiseste õigusaktide sätted kooskõlla ajakohastatud asutamislepingu sätetega (seadusandlik; 2017. aasta 1. kv); ning kehtiva delegeeritud õigusaktide ja rakendusaktide vastuvõtmise korra demokraatliku legitiimsuse hindamine (muu kui seadusandlik; 2017. aasta 1. kv).

21.

Strateegilisem lähenemisviis ELi õiguse järgimise tagamisele

Meetmed jõupingutuste suurendamiseks ELi õiguse kohaldamisel, rakendamisel ja järgimise tagamisel (muu kui seadusandlik; 2017. aasta 4. kv), kooskõlas komisjoni prioriteetidega; konkreetseid ettepanekud, et tagada ühtse turu eeskirjade parem järgimine (vt eespool punkt 6), samuti REFITi algatused, et tagada keskkonnaalaste õigusaktide nõuetekohane rakendamine ja järgimine, sealhulgas keskkonnanõuetest kinnipidamine (muu kui seadusandlik; 2017. aasta 3. kv), õiguskaitse kättesaadavus (muu kui seadusandlik; 2017. aasta 1. kv) ning järelevalve, läbipaistvus ja aruandlus (seadusandlik / muu kui seadusandlik; 2017. aasta 2. kv).

(1)

Käesolevas lisas esitab komisjon kooskõlas institutsioonidevahelise parema õigusloome kokkuleppega täiendava teabe, kuivõrd see on kättesaadav, tööprogrammis esitatud algatuste kohta. Teave, mis on esitatud sulgudes iga algatuse kirjelduse raames, on esialgne ja võib ettevalmistusprotsessi käigus muutuda, pidades eelkõige silmas mõjuhindamise protsessi tulemusi.


Strasbourg, 25.10.2016

COM(2016) 710 final

LISA

järgmise dokumendi juurde:

KOMISJONI TEATIS EUROOPA PARLAMENDILE, NÕUKOGULE, EUROOPA MAJANDUS- JA SOTSIAALKOMITEELE NING REGIOONIDE KOMITEELE


Komisjoni 2017. aasta tööprogramm

Luues Euroopat, mis hoiab, kaitseb ja arvardab võimalusi

{SWD(2016) 400 final}


II lisa: õigusloome kvaliteedi ja tulemuslikkuse programmi (REFIT) algatused 1

Nr

Pealkiri

Kirjeldus 2

Uus hoog töökohtade loomisele ning majanduskasvu ja investeeringute edendamisele 

1.

Elektri- ja elektroonikaseadmete jäätmed

Rakendusakt aruandluse standardvormingu ja sageduse kohta (direktiivi 2012/19 artikli 16 lõige 3; 2017. aasta 4. kv). REFITi platvormi arvamuse järelmeede.

Ühendatud digitaalne ühtne turg

2.

ENISA (Euroopa Liidu Võrgu- ja Infoturbeamet)

Vaadata läbi määrus nr 526/2013 (ENISA määrus), milles on sätestatud Euroopa Liidu Võrgu- ja Infoturbeameti volitused, eesmärgid ja ülesanded. (sh mõjuhinnang, 2017. aasta 4. kv)

3.

Domeeninimede määrus

Vaadata läbi määrus EÜ nr 733/2002 tippdomeeni .eu kasutuselevõtu kohta ja määrus EÜ nr 874/2004, millega kehtestatakse tippdomeeni .eu rakendamise ja kasutamise üldeeskirjad ning selle registreerimise põhimõtted (sh mõjuhinnang; ELi toimimise lepingu artikkel 173; 2017. aasta 3. kv). Viimase kümne aasta jooksul on tippdomeeniturg märkimisväärselt muutunud, millega on tippdomeeni .eu jaoks kaasnenud strateegilised väljakutsed ja võimalused.

Vastupidav energialiit ja tulevikku suunatud kliimamuutuste poliitika 

4.

Kombineeritud transport

Vaadata läbi direktiivi 92/106/EMÜ, millega kehtestatakse ühiseeskirjad kaupade teatavate kombineeritud vedude kohta liikmesriikide vahel, et parandada ühendvedude tõhusust ja tulemuslikkust ning tagada nende edasine edendamine ELis (sh mõjuhinnang; 2017. aasta 4. kv). See läbivaatamine on 2016. aastal toimunud hindamise järelmeede.

Süvendatud ja õiglasem siseturg tugevama tööstusbaasiga

5.

Üldine grupierandi määrus 2015

Vaadata läbi komisjoni määrus 651/2014 ELi aluslepingu artiklite 107 ja 108 kohaldamise kohta, millega teatavat liiki abi tunnistatakse siseturuga kokkusobivaks, et kehtestada erandid sadamate ja lennujaamade suhtes (nõukogu määrus 2015/1589; 2017. aasta 1. kv).

6.

Aktsiisi üldine kord

Vaadata läbi direktiiv 2008/118/EÜ, et ühtlustada tolli- ja aktsiisialaseid õigusakte ning tagada nende sidusus, parandada õiguskindlust ja tagada ELi õigusaktide ühtne kohaldamine (sh mõjuhinnang; ELi toimimise lepingu artikkel 113; 2017. aasta 4. kv).

7.

Alkoholi ja alkohoolsete jookide suhtes kohaldatava aktsiisi struktuuri läbivaatamine

Vaadata läbi nõukogu direktiiv 92/83/EMÜ alkoholi ja alkohoolsete jookide suhtes kohaldatava aktsiisi struktuuri kohta (sh mõjuhinnang; ELi toimimise lepingu artikkel 113; 2017. aasta 4. kv).

8.

Koolitus, kvalifikatsioon ja lubade andmine maanteetranspordi valdkonnas

Vaadata läbi direktiiv 2003/59/EÜ reisijate- või kaubaveol kasutatavate teatavate maanteesõidukite juhtide alus- ja jätkuõppe kohta (sh mõjuhinnang; ELi toimimise lepingu artikkel 91; 2016. aasta 4. kv). 2016. aasta juulis lõpule viidud hindamise järelmeede.

9.

Bussitranspordituru parem toimimine

Vaadata läbi määrus (EÜ) nr 1073/2009 rahvusvahelisele bussiteenuste turule juurdepääsu käsitlevate ühiseeskirjade kohta ning millega muudetakse määrust (EÜ) nr 561/2006, et parandada konkurentsi siseriiklikel bussiteenuste turgudel ning tagada mittediskrimineeriv juurdepääs terminalidele ja muule taristule (sh mõjuhinnang; ELi toimimise lepingu artikkel 91; 2017. aasta 4. kv). See läbivaatamine on 2016. aastal toimunud hindamise järelmeede.

10.

Juurdepääs ELi autoveoturule

Vaadata läbi määrused (EÜ) nr 1072/2009 ja (EÜ) nr 1071/2009, et lihtsustada ja hõlbustada rakendamist ning tugevdada võrdseid tingimusi (sh mõjuhinnang; ELi toimimise lepingu artikkel 91; 2017. aasta 2. kv). See läbivaatamine on 2016. aastal toimunud hindamise järelmeede.

11.

Sotsiaalõigusnormide tugevdamine maanteevedude valdkonnas

Vaadata läbi määrus (EÜ) nr 561/2006, direktiiv 2002/15/EÜ ja direktiiv 2006/22/EÜ, et tagada maanteevedude sektoris tõeliselt võrdsed tingimused ja asjakohased töötingimused (sh mõjuhinnang; 2017. aasta 2. kv). See läbivaatamine on 2016. aastal toimunud hindamise järelmeede.

12.

Väikelaevakoodeks

Ettepanek nõukogu soovituseks, et hõlbustada ja lihtsustada väikeste reisilaevade ehitust ja piiriülest kaubandust, samuti nende registreerimist (ELi toimimise lepingu artikli 100 lõige 2; 2017. aasta 4. kv). ELi reisilaevade ohutust käsitlevate õigusaktide REFITi toimivuskontrolli järelmeede.

13.

Sõidukite rentimine

Vaadata läbi direktiiv 2006/1/EÜ ilma juhita renditud sõidukite kasutamise kohta kaupade autoveol, et optimeerida ressursside kasutamist, suurendada kaubavedude korraldamise paindlikkust ja seega ettevõtete tootlikkust (sh mõjuhinnang; ELi toimimise lepingu artikkel 91; 2017. aasta 2. kv). See läbivaatamine on 2016. aastal toimunud hindamise järelmeede.

14.

Teetaristu ja tunnelite ohutus

Vaadata läbi direktiiv 2008/96/EÜ maanteede infrastruktuuri ohutuse korraldamise kohta ja direktiiv 2004/54/EÜ tunnelite miinimumohutusnõuete kohta üleeuroopalises teedevõrgus, et parandada liiklusohutust, TEN-T teedel tunnelitaristu ohutuse korraldamise tavasid, tagada võrdsed tingimused ohutuse korraldamisel ja vähendada halduskoormust. See on 2015. aastal toimunud kahe hindamise järelmeede (sh mõjuhinnang; ELi toimimise lepingu artikkel 91; 2017. aasta 4. kv).

Süvendatud ja õiglasem majandus- ja rahaliit

15.

Piiriülesed maksed

Vaadata läbi määrus (EÜ) nr 924/2009 piiriüleste maksete kohta, et laiendada selle kohaldamisala kõigile muudele vääringutele kui euro, parandada avalikustamist ja vähendada piiriüleste tehingute tasusid, eelkõige euroalaväliste liikmesriikide puhul (ELi toimimise lepingu artikkel 114; 2017. aasta 4. kv).

Vastastikusel usaldusel põhinev õigusruum ja põhiõigused 

16.

Schengeni infosüsteem

Vaadata läbi määrus 1987/2006 ja nõukogu otsus 2007/533/JSK, mis käsitleb teise põlvkonna Schengeni infosüsteemi (SIS II) loomist, toimimist ja kasutamist (ELi toimimise lepingu artikli 77 lõike 2 punktid b ja d ning artiklid 82 ja 87; 2016. aasta 4. kv). Algatus on õiguslikes alustes (määrus (EÜ) nr 1987/2006, nõukogu otsus 2007/533/JSK) ette nähtud SIS II rakendamise hindamise järelmeede; 2016. aastal toimunud hindamise järelmeede.

17.

Tarbijaõigus

Vaadata läbi nõukogu direktiiv 93/13/EMÜ ebaõiglaste tingimuste kohta tarbijalepingutes, direktiiv 98/6/EÜ tarbijakaitse kohta tarbijatele pakutavate toodete hindade avaldamisel, direktiiv 1999/44/EÜ tarbekaupade müügi ja nendega seotud garantiide teatavate aspektide kohta, direktiiv 2005/29/EÜ, mis käsitleb ettevõtja ja tarbija vaheliste tehingutega seotud ebaausaid kaubandustavasid siseturul, direktiiv 2006/114/EÜ eksitava ja võrdleva reklaami kohta, direktiiv 2009/22/EÜ tarbijate huve kaitsvate ettekirjutuste kohta ja direktiiv 2011/83/EL tarbija õiguste kohta. (sh mõjuhinnang, 2017. aasta 4. kv) See läbivaatamine on toimivuskontrolli ja hindamise järelmeede.

Uue rändepoliitika suunas

18.

Viisainfosüsteem

Ettepanek muuta määrust 767/2008, mis käsitleb viisainfosüsteemi (VIS) ja liikmesriikidevahelist teabevahetust lühiajaliste viisade kohta, ja määrust 810/2009, millega kehtestatakse ühenduse viisaeeskiri (viisaeeskiri) (sh mõjuhinnang; ELi toimimise lepingu artikli 77 lõike 2 punktid a ja b ning artikkel 87). See on 2016. aastal toimunud hindamise järelmeede.

(1)

Käesolevas lisas on loetletud REFITi raames tehtavad seadusandlikud algatused, mis kavatsetakse vastu võtta 2017. aastal. See täiendab I lisas loetletud uusi algatusi.

(2)

Käesolevas lisas esitab komisjon kooskõlas institutsioonidevahelise parema õigusloome kokkuleppega täiendava teabe, kuivõrd see on kättesaadav, tööprogrammis esitatud algatuste kohta. Teave, mis on esitatud sulgudes iga algatuse kirjelduse raames, on esialgne ja võib ettevalmistusprotsessi käigus muutuda, pidades eelkõige silmas mõjuhindamise protsessi tulemusi.


Strasbourg, 25.10.2016

COM(2016) 710 final

LISA

järgmise dokumendi juurde:

KOMISJONI TEATIS EUROOPA PARLAMENDILE, NÕUKOGULE, EUROOPA MAJANDUS- JA SOTSIAALKOMITEELE NING REGIOONIDE KOMITEELE


Komisjoni 2017. aasta tööprogramm

Luues Euroopat, mis hoiab, kaitseb ja arvardab võimalusi

{SWD(2016) 400 final}


III lisa: prioriteetsed menetluses olevad ettepanekud

Nr

Teema

Täielik pealkiri

Viide

Uus hoog töökohtade loomisele ning majanduskasvu ja investeeringute edendamisele

1.

Euroopa Strateegiliste Investeeringute Fond 2.0

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse määrusi (EL) nr 1316/2013 ja (EL) 2015/1017 Euroopa Strateegiliste Investeeringute Fondi kestuse pikendamise ning kõnealuse fondi ja Euroopa investeerimisnõustamise keskuse tehnilise täiustamise osas

COM/2016/0597 final -

2016/0276 (COD)

14.9.2016

2.

Ringmajanduse pakett

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV, millega muudetakse direktiivi 2000/53/EÜ kasutuselt kõrvaldatud sõidukite kohta, direktiivi 2006/66/EÜ, mis käsitleb patareisid ja akusid ning patarei- ja akujäätmeid ning direktiivi 2012/19/EL elektri- ja elektroonikaseadmetest tekkinud jäätmete (elektroonikaromude) kohta

COM/2015/0593 final - 2015/0272 (COD)

3.

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV, millega muudetakse direktiivi 1999/31/EÜ prügilate kohta

COM/2015/0594 final - 2015/0274 (COD)

4.

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV, millega muudetakse direktiivi 2008/98/EÜ jäätmete kohta

COM/2015/0595 final - 2015/0275 (COD)

5.

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV, millega muudetakse direktiivi 94/62/EÜ pakendite ja pakendijäätmete kohta

COM/2015/0596 final - 2015/0276 (COD)

6.

Mitmeaastase finantsraamistiku läbivaatamine

Ettepanek: NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse määrust (EL, Euratom) nr 1311/2013, millega määratakse kindlaks mitmeaastane finantsraamistik aastateks 2014–2020

COM/2016/0604 final -

2016/0283 (APP)

14.9.2016

7.

Finantsmäärus/koondmäärus

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, mis käsitleb liidu üldeelarve suhtes kohaldatavaid finantseeskirju ja millega muudetakse määrust (EÜ) nr 2012/2002 ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusi (EL) nr 1296/2013, (EL) nr 1301/2013, (EL) nr 1303/2013, (EL) nr 1304/2013, (EL) nr 1305/2013, (EL) nr 1306/2013, (EL) nr 1307/2013, (EL) nr 1308/2013, (EL) nr 1309/2013, (EL) nr 1316/2013, (EL) nr 223/2014, (EL) nr 283/2014, (EL) nr 652/2014 ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu otsust 541/2014

COM(2016)605 final -
2016/0282(COD)

14.9.2016

Ühendatud digitaalne ühtne turg

8.

Veebisisuteenuste piiriülene kaasaskantavus siseturul

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS veebisisuteenuste piiriülese kaasaskantavuse tagamise kohta siseturul

COM/2015/0627 final -

2015/0284 (COD)

9.12.2015

9.

Digitaalsed lepingud

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV digitaalse sisu üleandmise lepingutega seonduvate teatavate aspektide kohta

COM/2015/0634 final -

2015/0287 (COD)

9.12.2015

10.

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV kaupade internetimüügi ja muu kaugmüügi lepingutega seonduvate teatavate aspektide kohta

COM/2015/0635 final/2 -

2015/0288 (COD)

20.6.2016

11.

Telekommunikatsioonireform

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV, millega luuakse Euroopa elektroonilise side seadustik (uuesti sõnastatud)

COM(2016)/0590 final -

2016/0288 (COD)

14.9.2016

12.

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega asutatakse Elektroonilise Side Euroopa Reguleerivate Asutuste Ühendatud Amet

COM(2016)/0591 final -

2016/0286 (COD)

14.9.2016

13.

Autoriõiguse reform

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV, mis käsitleb autoriõigust digitaalsel ühtsel turul

COM(2016)/0593 final -

2016/0280 (COD)

14.9.2016

14.

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, milles sätestatakse eeskirjad, mis käsitlevad selliste autoriõiguste ja nendega kaasnevate õiguste teostamist, mis kuuluvad kohaldamisele teatavate ringhäälinguorganisatsioonide veebiülekannete ning televisiooni- ja raadiosaadete taasedastamise suhtes

COM(2016)/0594 final -

2016/0284 (COD)

14.9.2016

15.

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV, mis käsitleb autoriõigusega ja sellega kaasnevate õigustega kaitstud teoste ja muu materjali teatavaid lubatud kasutusviise pimedate, nägemispuudega või muu trükikirja lugemise puudega isikute huvides ning millega muudetakse direktiivi 2001/29/EÜ autoriõiguse ja sellega kaasnevate õiguste teatavate aspektide ühtlustamise kohta infoühiskonnas

COM(2016)/0596 final -

2016/0278 (COD)

14.9.2016

16.

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, mis käsitleb teatavate autoriõiguse või sellega kaasnevate õigustega kaitstud teoste või muu materjali kättesaadavas vormis koopiate piiriülest vahetamist liidu ja kolmandate riikide vahel pimedate, nägemispuudega või muu trükikirja lugemise puudega isikute huvides

COM(2016)/0595 final -

2016/0279 (COD)

14.9.2016

17.

Kohalike omavalitsuste WiFi4EU vautšerite süsteem

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse määrusi (EL) nr 1316/2013 ja (EL) nr 283/2014 seoses internetiühenduse edendamisega maapiirkondades

COM(2016)/0589 final -

2016/0287 (COD)

14.9.2016

18.

Audiovisuaalsed meediateenused

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV, millega muudetakse direktiivi 2010/13/EL audiovisuaalmeedia teenuste osutamist käsitlevate liikmesriikide teatavate õigus- ja haldusnormide koordineerimise kohta, et võtta arvesse muutuvat turuolukorda

COM/2016/0287 final -

2016/0151 (COD)

25.5.2016

19.

Ettepanek põhjendamatu asukohapõhise piiramise tõkestamiseks

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, mis käsitleb siseturul asukohapõhist piiramist ja muul viisil diskrimineerimist kliendi kodakondsuse, elukoha või asukoha alusel ning millega muudetakse määrust (EÜ) nr 2006/2004 ja direktiivi 2009/22/EÜ

COM/2016/0289 final -

2016/0152 (COD)

25.5.2016

20.

Sagedusala 470-790 MHz kasutamine liidus

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU OTSUS sagedusala 470–790 MHz kasutamise kohta liidus

COM/2016/043 final -

2016/027 (COD)

2.2.2016

Vastupidav energialiit ja tulevikku suunatud kliimamuutuste poliitika

21.

ELi heitkogustega kauplemise süsteem

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV, millega muudetakse direktiivi 2003/87/EÜ eesmärgiga hoogustada heitkoguste kulutõhusat vähendamist ja investeeringuid, mis toetavad süsinikdioksiidiheite vähendamist

COM/2015/0337 final/2 - 2015/0148 (COD)

3.9.2015

22.

Jõupingutuste jagamist käsitlev otsus

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, milles käsitletakse liikmesriikide võetud siduvaid eesmärke kasvuhoonegaaside heite vähendamiseks aastatel 2021–2030, et tagada vastupidav energialiit ning täita Pariisi kokkuleppe alusel võetud kohustused, ning millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) nr 525/2013 kasvuhoonegaaside heite seire- ja aruandlusmehhanismi ning kliimamuutusi käsitleva muu teabe esitamise kohta

COM/2016/0482 final/2 -

2016/0231 (COD)

20.7.2016

23.

Gaasivarustuskindluse pakett

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, milles käsitletakse gaasivarustuskindluse tagamise meetmeid ja millega tunnistatakse kehtetuks määrus (EL) nr 994/2010

COM/2016/052 final -

2016/030 (COD)

16.2.2016

24.

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU OTSUS, millega luuakse liikmesriikide ja kolmandate riikide valitsuste vahelisi energiakokkuleppeid ja mittesiduvaid vahendeid käsitlev teabevahetusmehhanism ning tunnistatakse kehtetuks otsus nr 994/2012/EL

COM/2016/053 final/2 -

2016/031 (COD)

2.6.2016

Süvendatud ja õiglasem siseturg tugevama tööstusbaasiga

25.

Kapitaliturgude liit – väärtpaberistamine

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega kehtestatakse ühised eeskirjad väärtpaberistamise kohta ning luuakse lihtsa, läbipaistva ja standarditud väärtpaberistamise Euroopa raamistik ning millega muudetakse direktiive 2009/65/EÜ, 2009/138/EÜ, 2011/61/EL ja määrusi (EÜ) 1060/2009 ja (EL) nr 648/2012

COM/2015/0472 final/2 -

2015/0226 (COD)

15.2.2016

26.

Kapitaliturgude liit – prospekt

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS väärtpaberite üldsusele pakkumisel või kauplemisele lubamisel avaldatava prospekti kohta

COM/2015/0583 final -

2015/0268 (COD)

30.11.2015

27.

Töötajate lähetamine

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV, millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 16. detsembri 1996. aasta direktiivi 96/71/EÜ töötajate lähetamise kohta seoses teenuste osutamisega

COM/2016/0128 final –

2016/070 (COD)

8.3.2016

28.

Sõidukite tüübikinnitus ja turujärelevalve

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS mootorsõidukite ja nende haagiste ning selliste sõidukite jaoks mõeldud süsteemide, osade ja eraldi seadmestike tüübikinnituse ja turujärelevalve kohta

COM/2016/031 final –

2016/014 (COD)

27.1.2016

Süvendatud ja õiglasem majandus- ja rahaliit

29.

Euroopa hoiuste tagamise skeem

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse määrust (EL) nr 806/2014, et luua Euroopa hoiuste tagamise skeem

COM/2015/0586 final/2 -

2015/0270 (COD)

8.6.2016

30.

Struktuurireformi tugiprogramm

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS struktuurireformi tugiprogrammi kehtestamise kohta ajavahemikuks 2017–2020 ning määruste (EL) nr 1303/2013 ja (EL) nr 1305/2013 muutmise kohta

COM/2015/0701 final - 2015/0263 (COD)

Kaubandus: mõistlik ja tasakaalustatud vabakaubandusleping USAga

31.

Kanadaga sõlmitava laiaulatusliku majandus- ja

kaubanduslepingu kiire ratifitseerimine

Ettepanek: NÕUKOGU OTSUS ühelt poolt Kanada ning teiselt poolt Euroopa Liidu ja selle liikmesriikide vahelise laiaulatusliku majandus- ja kaubanduslepingu Euroopa Liidu nimel sõlmimise kohta

COM/2016/0443 final -

2016/0205 (NLE)

5.7.2016

Ettepanek: NÕUKOGU OTSUS ühelt poolt Kanada ning teiselt poolt Euroopa Liidu ja selle liikmesriikide vahelise laiaulatusliku majandus- ja kaubanduslepingu Euroopa Liidu nimel allkirjastamise kohta

COM/2016/0444 final -

2016/0206 (NLE)

5.7.2016

Ettepanek: NÕUKOGU OTSUS ühelt poolt Kanada ning teiselt poolt Euroopa Liidu ja selle liikmesriikide vahelise laiaulatusliku majandus- ja kaubanduslepingu ajutise kohaldamise kohta

COM/2016/0470 final -

2016/0220 (NLE)

5.7.2016

32.

Kaubanduse kaitsemeetmed

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse nõukogu määrust (EÜ) nr 1225/2009 kaitse kohta dumpinguhinnaga impordi eest riikidest, mis ei ole Euroopa Ühenduse liikmed, ja nõukogu määrust (EÜ) nr 597/2009 kaitse kohta subsideeritud impordi eest riikidest, mis ei ole Euroopa Ühenduse liikmed

COM(2013)0192 -

2013/0103 (COD)

10.4.2013

Vastastikusel usaldusel põhinev õigusruum ja põhiõigused

33.

Euroopa prokurör

Ettepanek: NÕUKOGU MÄÄRUS Euroopa Prokuratuuri asutamise kohta

COM/2013/0534 final -

2013/0255 (APP)

17.7.2013

34.

Tulirelvi käsitlevad direktiivid

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV, millega muudetakse nõukogu direktiivi 91/477/EMÜ relvade omandamise ja valduse kontrolli kohta

COM/2015/0750 final - 2015/0269 (COD)

18.11.2015

35.

Terrorismivastast võitlust käsitlev direktiiv

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV terrorismivastase võitluse kohta, millega asendatakse nõukogu raamotsus 2002/475/JSK terrorismivastase võitluse kohta

COM/2015/0625 final - 2015/0281 (COD)

2.12.2015

36.

Euroopa karistusregistrite infosüsteem (ECRIS)

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV, millega muudetakse nõukogu raamotsust 2009/315/JSK seoses teabe vahetamisega kolmandate riikide kodanike kohta ja Euroopa karistusregistrite infosüsteemiga (ECRIS) ning asendatakse nõukogu otsus 2009/316/JSK

COM/2016/07 final -

2016/02 (COD)

19.1.2016

37.

Riiki sisenemise ja riigist lahkumise süsteem (e-piir)

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega luuakse riiki sisenemise ja riigist lahkumise süsteem Euroopa Liidu liikmesriikide välispiire ületavate kolmandate riikide kodanike riiki sisenemise ja riigist lahkumise andmete ja sisenemiskeelu andmete registreerimiseks ning määratakse kindlaks riiki sisenemise ja riigist lahkumise süsteemile õiguskaitse eesmärgil juurdepääsu andmise tingimused ning millega muudetakse määrust (EÜ) nr 767/2008 ja määrust (EL) nr 1077/2011

COM/2016/0194 final -

2016/0106 (COD)

6.4.2016

38.

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse määrust (EL) 2016/399 riiki sisenemise ja riigist lahkumise süsteemi kasutamise osas

COM/2016/0196 final -

2016/0105 (COD)

6.4.2016

Uue rändepoliitika suunas

39.

Euroopa ühise varjupaigasüsteemi reform

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega kehtestatakse kriteeriumid ja mehhanismid selle liikmesriigi määramiseks, kes vastutab mõnes liikmesriigis kolmanda riigi kodaniku või kodakondsuseta isiku esitatud rahvusvahelise kaitse taotluse läbivaatamise eest (uuesti sõnastatud)

COM/2016/0270 final/2 -

2016/0133 (COD)

4.5.2016

40.

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, milles käsitletakse Euroopa Liidu Varjupaigaametit ja millega tunnistatakse kehtetuks määrus (EÜ) nr 439/2010

COM/2016/0271 final -

2016/0131 (COD)

4.5.2016

41.

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega luuakse sõrmejälgede võrdlemise Eurodac-süsteem [määruse (EL) nr 604/2013 (millega kehtestatakse kriteeriumid ja mehhanismid selle liikmesriigi määramiseks, kes vastutab mõnes liikmesriigis kolmanda riigi kodaniku või kodakondsuseta isiku esitatud rahvusvahelise kaitse taotluse läbivaatamise eest)] tõhusaks kohaldamiseks ja ebaseaduslikult riigis viibivate kolmandate riikide kodanike ja kodakondsuseta isikute tuvastamiseks ning mis käsitleb liikmesriikide õiguskaitseasutuste ja Europoli taotlusi sõrmejälgede andmete võrdlemiseks Eurodac-süsteemi andmetega õiguskaitse eesmärgil (uuesti sõnastatud)

COM/2016/0272 final/2 -

2016/0132 (COD)

4.5.2016

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV, millega sätestatakse rahvusvahelise kaitse taotlejate vastuvõtu nõuded (uuesti sõnastatud)

COM/2016/0465 final/2 -

2016/0222 (COD)

15.9.2015

42.

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, mis käsitleb nõudeid, millele kolmandate riikide kodanikud ja kodakondsuseta isikud peavad vastama, et kvalifitseeruda rahvusvahelise kaitse saajaks, ning nõudeid pagulaste või täiendava kaitse saamise kriteeriumidele vastavate isikute ühetaolisele seisundile ja antava kaitse sisule ning millega muudetakse nõukogu 25. novembri 2003. aasta direktiivi 2003/109/EÜ pikaajalistest elanikest kolmandate riikide kodanike staatuse kohta

COM/2016/0466 final -

2016/0223 (COD)

13.7.2016

43.

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega luuakse rahvusvahelise kaitse ühine menetlus liidus ja tunnistatakse kehtetuks direktiiv 2013/32/EL

COM/2016/0467 final -

2016/0224 (COD)

13.7.2016

44.

Uus ümberasustamisraamistik

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega luuakse liidu ümberasustamisraamistik ja muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) nr 516/2014

COM(2016)/0468 final -

2016/0225 (COD)

13.7.2016

45.

Kriisiolukorras ümberpaigutamise mehhanism

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV, millega kehtestatakse kriisiolukorras ümberpaigutamise mehhanism ning muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 26. juuni 2013. aasta määrust (EL) nr 604/2013, millega kehtestatakse kriteeriumid ja mehhanismid selle liikmesriigi määramiseks, kes vastutab mõnes liikmesriigis kolmanda riigi kodaniku või kodakondsuseta isiku esitatud rahvusvahelise kaitse taotluse läbivaatamise eest

COM/2015/0450 final -

2015/0208 (COD)

9.9.2015

46.

Turvaliste päritoluriikide nimekiri

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega kehtestatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2013/32/EL kohaldamise eesmärgil ELi ühine turvaliste päritoluriikide nimekiri ja muudetakse direktiivi 2013/32/EL

COM/2015/0452 final -

2015/0211 (COD)

9.9.2015

47.

Schengeni piirieeskirjad /

kontroll välispiiril

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse määrust (EÜ) nr 562/2006 seoses asjaomastes andmebaasides tehtavate kontrollide tugevdamisega välispiiridel

COM/2015/0670 final -

2015/0307 (COD)

15.12.2015

Tugevam tegija rahvusvahelisel tasandil

48.

Suutlikkuse suurendamine julgeoleku ja arengu toetamiseks kolmandates riikides

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 11. märtsi 2014. aasta määrust (EL) nr 230/2014, millega luuakse stabiilsuse ja rahu edendamise rahastamisvahend

COM/2016/0447 final/2 - 2016/0207 (COD)

5.7.2016

49.

Välisinvesteeringute kava

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, milles käsitletakse Euroopa Jätkusuutliku Arengu Fondi (EFSD) ning millega luuakse EFSD tagatis ja EFSD tagatisfond

COM/2016/0586 final - 2016/0281 (COD)

14.9.2016

50.

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU OTSUS, millega muudetakse otsust nr 466/2014/EL, millega antakse Euroopa Investeerimispangale ELi tagatis liiduväliste investeerimisprojektide toetamiseks sõlmitud finantseerimistehingutest tekkida võiva kahjumi puhuks

COM/2016/0583 final -

2016/0275 (COD)

14.9.2016

51.

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse määrust (EÜ, Euratom) nr 480/2009 välistegevuse tagatisfondi asutamise kohta

COM/2016/0582 final - 2016/0274 (COD)

14.9.2016


Strasbourg, 25.10.2016

COM(2016) 710 final

LISA

järgmise dokumendi juurde:

KOMISJONI TEATIS EUROOPA PARLAMENDILE, NÕUKOGULE, EUROOPA MAJANDUS- JA SOTSIAALKOMITEELE NING REGIOONIDE KOMITEELE


Komisjoni 2017. aasta tööprogramm

Luues Euroopat, mis hoiab, kaitseb ja avardab võimalusi

{SWD(2016) 400 final}


IV lisa: tagasivõetavad ettepanekud 1

Nr

COM / institutsioonidevaheline viide

Pealkiri

Tagasivõtmise põhjus

Põllumajandus ja maaelu areng

1.

COM/2016/0159

2016/0086/COD

EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, milles käsitletakse määruses (EL) nr 1306/2013 sätestatud otsetoetuste kohandamise määra kehtestamist 2016. kalendriaastaks

Aegunud: seda küsimust käsitletakse komisjoni 14. juuli 2016. aasta rakendusmääruses (EL) nr 2016/1153.

Kliimameetmed ja energeetika

2.

COM/2014/0566

2014/0262/NLE

Ettepanek: nõukogu otsus, millega antakse komisjonile juhised tuumaohutuse konventsiooni muutmise läbirääkimisteks diplomaatilise konverentsi raames

Aegunud: ettepanek aegunud, sest muudatusi käsitleti Viinis toimunud tuumaohutuse konventsioonil.

Majandus- ja finantsküsimused, maksundus ja toll

3.

COM/2011/0121

2011/0058/CNS

Ettepanek: NÕUKOGU DIREKTIIV ettevõtte tulumaksu ühtse konsolideeritud maksustamisbaasi (CCCTB) kohta

2015. aasta juuni äriühingute maksustamise tegevuskava järelmeetmena esitab komisjon uue ettepaneku ettevõtte tulumaksu ühtse konsolideeritud maksustamisbaasi kohta, kasutades etapiviisilist lähenemisviisi. Õigusakti ettepanek ettevõtte tulumaksu kohustusliku ühtse maksustamisbaasi kohta võeti vastu 25. oktoobril 2016. Kooskõlas komisjoni 2016. aasta tööprogrammis juba esitatud teatega võeti olemasolev ettepanek samal ajal tagasi.

Välisasjad ja julgeolekupoliitika

4.

COM/2005/0397

Ettepanek: NÕUKOGU OTSUS, mis käsitleb ühiskomitees vastuvõetavat ühenduse seisukohta seoses Euroopa Ühenduse ning Jordani läänekalda ja Gaza sektori Palestiina omavalitsuse nimel toimiva Palestiina Vabastusorganisatsiooni (PVO) vahelise kaubandust ja koostööd käsitleva Euroopa-Vahemere piirkonna ajutise assotsiatsioonilepingu artikli 66 rakendamisega

Aegunud: viimane asjakohane seda teemat käsitlev dokument on ELi-PVO ühiskomitee otsus, millega moodustatakse kuus allkomiteed (ELT L 187, 17.7.2012, lk 64–72).

5.

JOIN/2015/0035

2015/0303/NLE

Ühisettepanek: NÕUKOGU OTSUS Euroopa Liidu ja Afganistani Islamivabariigi vahelisele laiendatud partnerlus- ja arengukoostöölepingule Euroopa Liidu nimel allakirjutamise kohta

See on asendatud segalepingu ettepanekuga, mis näeb ette ajutist kohaldamist (JOIN (2016)45).

Tervishoid ja toiduohutus

6.

COM/2014/0004

2014/0033/COD

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV, millega muudetakse direktiive 89/608/EMÜ, 90/425/EMÜ ja 91/496/EMÜ seoses viidetega zootehnikaalastele õigusaktidele

Aegunud: kavandatud direktiivi sisu on võetud üle hiljuti vastu võetud Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EL) nr 2016/1012 tõupuhaste aretusloomade, ristandaretussigade ja nende aretusmaterjali aretuse, turustamise ning nende liitu sissetoomise suhtes kehtivate zootehniliste ja genealoogiliste tingimuste kohta (ELT L 171, 29.6.2016, lk 66-143).

7.

COM/2007/0872

2008/0002/COD

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, mis käsitleb uuendtoitu ja millega muudetakse määrust (EÜ) nr XXX/XXXX (ühtne menetlus)

Aegunud: lepitusmenetlus ebaõnnestus 2011. aastal.

Siseturg, tööstus, ettevõtlus ja VKEd

8.

SEK(2010) 312 

Euroopa Komisjoni soovitus nõukogule volitada komisjoni avama läbirääkimised ELi mittekuuluvate riikidega Galileo süsteemi maapealsete jaamade rajamise lepingute sõlmimise üle.

Seda 2010. aasta soovitust ei kiitnud nõukogu heaks, kuna valiti alternatiivne lahendus: selle asemel, et jõuda kokkuleppele Galileo süsteemi jaamade rajamises kolmandates riikides, mis oli ettepaneku esmane eesmärk, eelistasid liikmesriigid rajade need ELi liikmesriikide territooriumile.

Õigus- ja tarbijaküsimused ning sooline võrdõiguslikkus

9.

COM/2011/0126

2011/0059/CNS

Ettepanek: NÕUKOGU MÄÄRUS kohtualluvuse, kohaldatava õiguse ning otsuste tunnustamise ja täitmise kohta abieluvararežiime käsitlevates asjades

Aegunud: see ettepanek asendati ettepanekuga tõhustatud koostöö menetluse raames (COM(2016)108).

10.

COM/2011/0127

2011/0060/CNS

Ettepanek: NÕUKOGU MÄÄRUS kohtualluvuse, kohaldatava õiguse ning otsuste tunnustamise ja täitmise kohta registreeritud kooselust tulenevaid varalisi tagajärgi käsitlevates asjades

Aegunud: see ettepanek asendati ettepanekutega tõhustatud koostöö menetluse raames (COM(2016)107/108).

Ränne, siseasjad ja kodakondsus

11.

COM/2013/0097

2013/0059/COD

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega luuakse registreeritud reisijate programm

Ettepanek oli juba lisatud Euroopa Komisjoni 2016. aasta tööprogrammi tagasivõetavate või muudetavate menetluses olevate ettepanekute loetellu. Nagu märgitud ettepanekus Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse kohta, millega luuakse riiki sisenemise ja riigist lahkumise süsteem (COM(2016)194 final), võttis komisjon riiki sisenemise ja riigist lahkumise süsteemi ettepaneku vastuvõtmisel tagasi ettepaneku, millega luuakse registreeritud reisijate programm (PV(2016)2172 final).

12.

COM/2013/0619

2013/0305/COD

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS uute psühhoaktiivsete ainete kohta

Aegunud: mõned selle ettepaneku elemendid on võetud üle uude ettepanekusse: Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus, millega muudetakse määrust (EÜ) nr 1920/2006 seoses uusi psühhoaktiivseid aineid käsitleva teabevahetuse, varajase hoiatamise süsteemi ja riskihindamismenetlusega (COM(2016)547). Teised elemendid on kajastatud ettepanekus: Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv, millega muudetakse nõukogu 25. oktoobri 2004. aasta raamotsust 2004/757/JSK (millega kehtestatakse miinimumeeskirjad ebaseadusliku uimastiäri kuriteokoosseisu ja karistuste kohta) uimasti määratluse osas (COM(2013)618).

13.

COM/2009/0703

2009/0190/NLE

Ettepanek: NÕUKOGU OTSUS Euroopa Liidu ja Ameerika Ühendriikide vahelise lepingu (mis käsitleb Euroopa Liidust pärinevate finantstehinguid käsitlevate sõnumiandmete töötlemist ja edastamist Ameerika Ühendriikidele terroristide rahastamise jälgimisprogrammi raames) sõlmimise kohta

Aegunud: nõukogu 13. juuli 2010. aasta otsus Euroopa Liidu ja Ameerika Ühendriikide vahelise lepingu (mis käsitleb finantstehinguid käsitlevate sõnumiandmete töötlemist ja nende edastamist Euroopa Liidust Ameerika Ühendriikidesse terroristide rahastamise jälgimise programmi raames) sõlmimise kohta võeti vastu teise ettepaneku alusel (COM(2010)316). Seepärast võib eelmise ettepaneku tagasi võtta.

Kaubandus

14.

COM/2015/0390

2015/0170/NLE

Ettepanek: NÕUKOGU OTSUS, millega määratakse kindlaks seisukoht, mis võetakse Euroopa Liidu nimel kaubanduskoosseisus kokkutulnud assotsieerimiskomitees, mis on loodud ühelt poolt Euroopa Liidu ja Euroopa Aatomienergiaühenduse ja nende liikmesriikide ning teiselt poolt Moldova Vabariigi vahelise assotsieerimislepinguga

Aegunud: ettepanek on asendatud ettepanekuga COM(2016)649.

Transport

15.

COM/2010/0263

2010/0141/NLE

Ettepanek: NÕUKOGU OTSUS Euroopa Liidu ja Peruu Vabariigi vahelise teatavaid lennundusküsimusi käsitleva lepingu allakirjutamise ja ajutise kohaldamise kohta

Aegunud: tulenevalt lepingu üle peetud uutest läbirääkimistest on see ettepanek asendatud ettepanekuga COM(2013)423.

16.

COM/2010/0264

2010/0142/NLE

Ettepanek: NÕUKOGU OTSUS Euroopa Liidu ja Peruu Vabariigi vahelise teatavaid lennundusküsimusi käsitleva lepingu sõlmimise kohta

Aegunud: tulenevalt lepingu üle peetud uutest läbirääkimistest on see ettepanek asendatud ettepanekuga COM(2013)424.

17.

COM/2010/0803

2010/0388/NLE

Ettepanek: NÕUKOGU OTSUS Euroopa Liidu ja Saudi Araabia Kuningriigi vahelise teatavaid lennundusküsimusi käsitleva lepingu sõlmimise kohta

Aegunud: 15. juunil 2014 teatas Saudi Araabia Kuningriik komisjonile, et ta ei kavatse lepingule alla kirjutada. Seepärast võib ettepaneku tagasi võtta.

Kodifitseerimised

18.

COM/2011/0120

2011/0053/COD

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU DIREKTIIV mootorsõidukite ja nende haagiste rehvide ja nende paigaldamise kohta (kodifitseerimine)

Aegunud, kuna sisaldab viidet komiteemenetlust käsitlevale aegunud sättele.

19.

COM/2015/0157

2015/0082/COD

Ettepanek: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS teatavate terasetoodetega kauplemise kohta Euroopa Liidu ja Kasahstani Vabariigi vahel (kodifitseerimine)

Aegunud: õigusakt, mille kohta kodifitseerimise ettepanek esitati, on aegunud (aegumisteade ELT C 425, 18.12.2015).

(1)

Selles loetelus on esitatud menetluses olevad seadusandlikud ettepanekud, mille komisjon kavatseb kuue kuu jooksul (aprilliks 2017) tagasi võtta. See hõlmab ka juba tagasi võetud kahte ettepanekut (nr 3 ja 11), mis olid lisatud komisjoni 2016. aasta tööprogrammi ja on siin esitatud läbipaistvuse huvides.


Strasbourg, 25.10.2016

COM(2016) 710 final

LISA

järgmise dokumendi juurde:

KOMISJONI TEATIS EUROOPA PARLAMENDILE, NÕUKOGULE, EUROOPA MAJANDUS- JA SOTSIAALKOMITEELE NING REGIOONIDE KOMITEELE


Komisjoni 2017. aasta tööprogramm

Luues Euroopat, mis hoiab, kaitseb ja avardab võimalusi

{SWD(2016) 400 final}


V lisa: kehtetuks tunnistamine

Nr

Poliitikavaldkond

Pealkiri

Kehtetuks tunnistamise põhjused

1.

Põllumajandus

Horisontaalne meede, millega asendatakse paljud vananenud komisjoni määrused põllumajandusturgude valdkonnas.

Selle meetme eesmärk on ühest küljest viia Lissaboni lepingu eelsete komisjoni määruste sätted kooskõlla põllumajandustoodete ühise turukorralduse eeskirjadega, mis on sätestatud määruses (EL) nr 1308/2013, ja teisest küljest võimalikult palju lihtsustada kehtivaid õigusnorme. Sellest tulenevalt on tunnistatakse kehtetuks paljud komisjoni määrused põllumajandusturgude valdkonnas ja asendatakse need uute delegeeritud õigusaktide ja rakendusaktidega.

2.

Tööhõive

Komisjoni 26. novembri 2012. aasta rakendusotsus (EL) nr 2012/733, millega rakendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) nr 492/2011 seoses vabade töökohtade ja töötaotlejate vahendusega ning EURESi taasloomisega

Asendatud määrusega (EL) nr 2016/589, nagu on sätestatud määruse (EL) nr 492/2011 II peatükis.

3.

Energeetika

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 26. veebruari 2014. aasta määrus (EL) nr 256/2014, milles käsitletakse komisjoni teavitamist Euroopa Liidu energeetikataristu investeerimisprojektidest ning millega asendatakse nõukogu määrus (EL, Euratom) nr 617/2010 ja tunnistatakse kehtetuks nõukogu määrus (EÜ) nr 736/96

Määrus ei anna lisaväärtust ja kattub märkimisväärselt muude õigusaktidega, nagu nähtub ELi energiaõigustiku aruandlus-, kavandamis- ja järelevalvekohustuste toimivuskontrollist. Lisaks on REFITi 2015. aasta tulemustabelis juba märgitud, et määrus tuleks kehtetuks tunnistada.

4.

Toiduohutus

Komisjoni 2. märtsi 1992. aasta otsus ANIMO võrgus kasutamiseks ettenähtud kaartide kohta

Otsus on hiljem asendatud kaubanduse kontrolli- ja ekspertsüsteemi (TRACES) internetipõhise haldamisvahendiga, mis hõlmab kõiki loomade, sperma ja embrüote, toidu, sööda ja taimede liidusisese kaubanduse ja impordi sanitaarnõudeid.

5.

Toiduohutus

Komisjoni 24. juuli 2002. aasta otsus 2002/623/EÜ geneetiliselt muundatud organismide tahtlikku keskkonda viimist ja nõukogu direktiivi 90/220/EMÜ kehtetuks tunnistamist käsitleva Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2001/18/EÜ II lisa täiendavate juhiste kehtestamise kohta

Komisjoni otsuses 2002/623/EÜ esitatakse juhised selliste GMOde keskkonnariski hindamise kohta, millele on osutatud direktiivi 2001/18/EÜ (geneetiliselt muundatud organismide tahtliku keskkonda viimise kohta) II lisas. Komisjon võtab 2017. aastal vastu uue direktiivi, millega võetakse EFSA 2010. aasta keskkonnariski hindamist käsitlevate laiaulatuslike suuniste põhielemendid üle direktiivi 2001/18/EÜ II lisasse, nagu on nõutud direktiiviga 2015/412/EL. Selle tulemusel otsus 2002/623/EÜ aegub. Ettevõtjate ja riiklike asutuste jaoks lihtsustamise huvides on asjakohane tunnistada otsus 2002/623/EÜ kehtetuks ja võtta samal ajal vastu uus direktiiv.

6.

Toiduohutus

Komisjoni 21. juuni 2005. aasta otsus 2005/2005/EÜ, millega luuakse võrkude rühm geneetiliselt muundatud, tavapäraste ja mahepõllunduskultuuride samaaegset viljelemist käsitleva teabe vahetamiseks ja kooskõlastamiseks

Tehakse ettepanek see eksperdirühm kaotada, võttes eelkõige arvesse komisjoni poolt 2016. aasta mais vastu võetud läbivaadatud horisontaalseid eeskirju, mis käsitlevad komisjoni eksperdirühmade loomist ja toimimist, ja selle eksperdirühma tegevusetust viimase viie aasta jooksul.

7.

Siseturg

Nõukogu 19. novembri 1973. aasta direktiiv 73/361/EMÜ terastrosside, kettide ja konksude sertifitseerimist ja märgistamist käsitlevate liikmesriikide õigus- ja haldusnormide ühtlustamise kohta

Kehtiv õigusakt ei sisalda enam sisulisi eeskirju, mis on ikka veel kohaldatavad, kuna mõned selle sätted tunnistati kehtetuks nõukogu direktiiviga 91/368/EMÜ, millega muudetakse varasemat masinadirektiivi 89/392/EMÜ, ja mõned sätted tunnistati kehtetuks või asendati nõukogu määruse (EÜ) nr 807/2003 III lisaga. Ülejäänud sätted on aegunud ning asjakohased ohutussätted on lisatud liftidirektiivi 2014/33/EL.

8.

Siseturg

Komisjoni 16. oktoobri 2009. aasta otsus 2009/767/EÜ, millega kehtestatakse meetmed elektrooniliste haldustoimingute kasutamise lihtsustamiseks ühtsete kontaktpunktide kaudu, mis on sätestatud Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivis 2006/123/EÜ teenuste kohta siseturul

Otsuses 2009/767/EÜ sätestatud kohustused ja tehnilised spetsifikatsioonid on nüüd hõlmatud määrusega (EL) nr 910/2014 e-identimise ja e-tehingute jaoks vajalike usaldusteenuste kohta siseturul ja millega tunnistatakse kehtetuks direktiiv 1999/93/EÜ, ja komisjoni rakendusotsustega 2015/1505/EL ja 2015/1506/EL. Seepärast on otsus 2009/767/EÜ aegunud.

9.

Siseturg

Komisjoni 25. veebruari 2011. aasta otsus 2011/130/EL, millega kehtestatakse pädevate asutuste poolt elektrooniliselt allkirjastatud dokumentide piiriülese töötlemise miinimumnõuded vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivile 2006/123/EÜ teenuste kohta siseturul

Otsuses 2011/130/EL sätestatud kohustused ja tehnilised spetsifikatsioonid on nüüd hõlmatud määrusega (EL) nr 910/2014 e-identimise ja e-tehingute jaoks vajalike usaldusteenuste kohta siseturul ja millega tunnistatakse kehtetuks direktiiv 1999/93/EÜ, ja komisjoni rakendusotsustega 2015/1505/EL ja 2015/1506/EL. Seepärast on otsus 2011/130/EL aegunud.

10.

Maksundus ja toll

Komisjoni 23. detsembri 1980. aasta määrus 3510/80/EMÜ päritolustaatusega toodete määratluse kohta seoses Euroopa Majandusühenduse poolt tariifsete soodustuste kohaldamisega teatavate arengumaadest pärinevate toodete suhtes

See komisjoni määrus on aegunud sooduspäritolureeglite mitmete reformide tõttu. Kõige ajakohastatumad sooduspäritolureeglid on nüüd sätestatud määruses (EL) nr 952/2013 (liidu tolliseadustik), delegeeritud määruses (EL) nr 2015/2446 ja rakendusmääruses (EL) nr 2015/2447 (viimase kahe määrusega asendatakse 1992. aasta varasema tolliseadustiku rakendussätted).

11.

Maksundus ja toll

Nõukogu 25. juuni 2002. aasta määrus (EÜ) nr 1147/2002, millega peatatakse ajutiselt ühise tollitariifistiku ühepoolsed tollimaksud teatavatelt lennukõlblikkussertifikaatidega imporditud kaupadelt

Kõnealuse nõukogu määruse kehtetuks tunnistamiseks esitatakse uus ettepanek nõukogu määruse kohta, millega peatatakse ajutiselt ühise tollitariifistiku ühepoolsete maksumäärade kohaldamine teatavate komponendi hooldustõendiga imporditud kaupade suhtes.

12.

Maksundus ja toll

Komisjoni 7. veebruari 2005. aasta määrus (EÜ) nr 209/2005, millega kehtestatakse selliste tekstiiltoodete loetelu, mille vabasse ringlusse lubamisel ühenduses ei nõuta päritolutõendit

Kõnealune komisjoni määrus oli 2011. aastal kehtetuks tunnistatud nõukogu 13. juuli 1998. aasta määruse (EÜ) nr 1541/98 rakendusakt.

13.

Maksundus ja toll

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 15. jaanuari 2008. aasta otsus nr 70/2008/EÜ tolli ja kaubanduse paberivaba keskkonna kohta

Tollialaste õigusaktide areng ning teabe üksikasjalikkus ja ühtlustamine, mille puhul on kehtestatud õiguslik kohustus kasutada elektroonilisi süsteeme, on muutnud 2008. aasta e-tolli otsuse ülearuseks. Otsuse põhisätted on nüüd asendatud ühe akna süsteemi käsitleva otsuse artikli 4 lõigetega 4–7. Ettevalmistused ühe akna süsteemi uue õigusliku aluse kehtestamiseks on alanud ning ettepanek esitatakse koos ettepanekuga tunnistada otsus 70/2008/EÜ kehtetuks.

14.

Maksundus ja toll

Komisjoni 16. septembri 2011. aasta rakendusotsus 2011/544/EL, millega kehtestatakse gaasiõlide ja petrooli ühine erimärgistus

Rakendusotsus asendatakse 2017. aastast uuega ja tunnistatakse samal ajal kehtetuks.

15.

Transport

Nõukogu 4. detsembri 1989. aasta direktiiv 89/629/EMÜ tsiviilkasutuses olevate allahelikiirusega reaktiivlennukite müra piiramise kohta

See direktiiv on liigne, kuna vastu ja üle on võetud direktiiv 2006/93/EÜ, millega nähakse ette ulatuslikum ja rangem lähenemisviis. Direktiiviga 89/629/EÜ oli lubatud mürarikaste õhusõidukite kasutamist jätkata juhul, kui nad olid juba kantud riiklikesse registritesse. Selliste mürarikaste õhusõidukite esmaregistreerimine ei olnud siiski lubatud (registreerimiskeeld). Vanemaid mürarikkaid õhusõidukeid võis seega edasi kasutada. Direktiiviga 2006/93/EÜ nähti ette, et kasutuselt tuleb kõrvaldada kõik mürarikkad õhusõidukid, sealhulgas kõik direktiiviga 89/629 hõlmatud õhusõidukid, olenemata sellest, kas nad on juba registreeritud või mitte. See tähendab, et nõuetele mittevastavad õhusõidukid ei tohi enam ELi õhuruumis lennata ja need tuli riiklikest registritest välja arvata.

16.

Transport

Nõukogu 4. detsembri 1990. aasta määrus (EMÜ) nr 3572/90, millega muudetakse seoses Saksamaa ühendamisega mõningaid direktiive, otsuseid ja määrusi maantee-, raudtee- ja siseveetranspordi kohta

Määrusega muudetud õigusaktid on kehtetuks tunnistatud või see protsess on käimas. Kui määrus on seeläbi aegunud, tuleks see tühistada.