24.6.2006   

ET

Euroopa Liidu Teataja

C 148/12


Põllumajandustoodete ja toidu päritolunimetuste ja geograafiliste tähiste kaitset käsitleva nõukogu määruse (EÜ) nr 510/2006 artikli 6 lõike 2 kohase taotluse avaldamine

(2006/C 148/04)

Käesoleva dokumendi avaldamine annab õiguse esitada vastuväiteid vastavalt nõukogu määruse(EÜ) nr 510/2006 artiklile 7. Komisjon peab vastuväited kätte saama kuue kuu jooksul alates käesoleva dokumendi avaldamisest.

KOKKUVÕTE

NÕUKOGU MÄÄRUS (EÜ) nr 510/2006

Registreerimistaotlus vastavalt artiklile 5 ja artikli 17 lõikele 2

“STAFFORDSHIRE CHEESE”

UK/0354/26.7.2004

KPN (X) KGT ( )

Käesolev kokkuvõte on koostatud üksnes teavitamiseks. Üksikasjaliku teabe saamiseks palutakse eelkõige asjaomaste kaitstud päritolunimetuste või kaitstud geograafilise tähisega hõlmatud toodete tootjatel tutvuda tehnospetsifikaadi täieliku variandiga, mis on kättesaadav riiklikest ametiasutustest või Euroopa Komisjonist. (1)

1.   Liikmesriigi vastutav talitus:

Nimi:

Department for Environment, Food and Rural Affairs

Food Chain, Marketing and Competitiveness Division

Aadress:

Area 4 C, 4th Floor

Nobel House

17 Smith Square

London, SWIP 3JR

United Kingdom

Tel:

0207 238 6075

Faks:

0207 238 5728

E-post:

Funda.Lancaster@defra.gsi.gov.uk

2.   Taotlejate rühm:

Nimi:

The Staffordshire Cheese Company

Aadress:

Glenmore House

55 Rose Bank

Leek

Staffordshire ST13 6AG

United Kingdom

Tel:

01538 399733

Faks:

01538 399985

E-post:

JKnox1066@aol.com

Liikmed:

tootjad/töötlejad ( X ) muud ( X

3.   Tooteliik:

Klass 1.3 — Juust

4.   Tehnospetsifikaat (artikli 4 lõikes 2 sätestatud nõuete kokkuvõte)

4.1.   Nimi: “Staffordshire Cheese”

4.2.   Kirjeldus: Staffordshire`i juustu valmistatakse Staffordshire`i krahvkonna põllumajandusettevõtetes peetavate lüpsilehmade piimast. Sellel on sile, veidi murenev tekstuur, mis võib olla laagerdumisajast sõltuvalt kõva või poolkõva. Juust on kreemjasvalget värvi ning värske, koore ja piima maitsega, rasvaprotsendiga 30–35 %, mis moodustab 48-51 % kuivainest. Juust on silinderjas, kaalub 8-10 kg ja seda müüakse tekstiilümbrises.

4.3.   Geograafiline piirkond: Staffordshire`i krahvkond Inglismaal.

4.4.   Päritolutõend: Juustu valmistamiseks kasutatav piim ja rõõsk koor võib olla pärit Staffordshire`i krahvkonna igast põllumajandusettevõttest. Staffordshire`i krahvkonna seitse põllumajandusettevõtet, mis asuvad meierei lähedal, varustavad seda praegu toorainega. Piima ja koort koguvatel piimakogumisautodel on spetsiaalne varumismarsruut ja pardaarvutid, mis märgivad põllumajandusettevõtte andmed, piima koguse, piima temperatuuri ja kogumise kuupäeva. Tootja koostab piimatootmisühistu Dairy Farmers of Britain (DFB — suur piimakarjapidajate ühistu, mille kaudu ostetakse piima Staffordshire`i juustu valmistamiseks) ettekirjutuste alusel juustu tootmisprotsessi kohta aruande, milles on kättetoimetamisteatis andmetega alates piimatootmisettevõttest kuni pressitud juustuni laagerdumisruumis. Kui piimakogumisauto toob piima Staffordshire Cheese Company'le, siis koostab pardaarvuti kättetoimetamisteatise piima koguse, piimakogumisauto marsruudi numbri, piima temperatuuri ja kättetoimetamise kuupäeva kohta. Ühistul on keskne elektrooniline süsteem nimetusega “Core milk system”, kuhu piimakogumisautode pardaarvutitest laekuvad iga päev andmed asjaomaste autode marsruudi, põllumajandusettevõtte kogumispunkti ning kogutud piima keemilise ja bakteriaalse analüüsi kohta.

The Food Standards Agency (toiduainete hindamise eest vastutav asutus Ühendkuningriigis) koostatud toidu ohutuse tööraamatus on dokumenteeritud toidu ohutuse haldussüsteem. Kõnealune süsteem hõlmab nii tarnijate kvaliteeditagatisi juustu valmistamiseks kasutatud toorainete kohta kui ka juustu jälgitavust pärast tootmiskohast väljastamist. Kui juustu müüakse ühes tükis, siis märgitakse valmistamiskuupäev kättetoimetamisteatisele, kui seda müüakse tükkidena, siis on valmistamiskuupäev pakendamiskuupäeva etiketil, mille alusel on võimalik kindlaks teha valmistamise üksikasjad. Need hõlmavad partii- ja koguseprotokolle, müügiarveid ja andmeteid klientide kohta.

4.5.   Valmistamismeetod: Staffordshire`i krahvkonna põllumajandusettevõtetest saadud värsket toorpiima hoitakse üleöö jahutatult temperatuuril 0-5 °C. Järgmisel päeval lisatakse piimale Staffordshire`i rõõsk koor (mis on samuti saadud kõnealuse krahvkonna põllumajandusettevõtetest) ja segatakse segu 15 minutit. Seda piima-koore segu pastöriseeritakse 72-75,5 °C juures 15-20 sekundit. Seejärel pumbatakse segu juustukatlasse ja soojendatakse temperatuurini 32,5-35 °C. Happe tekkimiseks ja maitseomaduste parandamiseks lisatakse segule 28 °C juures segatüve piimhappebakterid lactococcus lactis subsp.cremoris, lactocuccus lactis subsp. lactis ja lactocuccus lactis subsp.diocetylactis, mis moodustavad segust 0,2-0,4 %.

Pärast 60-75 minutit temperatuuril 32,5 °C laagerdumist lisatakse 31-33 °C juures laabivadak. Laabivadaku kalgendumine kestab 45-50 minutit ja enne lõikamist kontrollitakse seda käega.

Kalgendi on siis tihke, murrukoht selge. 35-45 minuti pärast lõigatakse kalgendit piki katelt vertikaalse noaga ja risti katelt horisontaalse noaga. See kestab 20 minutit.

Kalgendit segatakse siis 30-32 °C juures 40 minutit. Seejärel eraldatakse kalgendist vadak, mis voolab 35 minuti jooksul läbi katla põhjas asuva sõela. Pärast vadaku eraldamist on piimahappe sisaldus 0,29 %. Seejärel lõigatakse kalgendit 45 minuti jooksul iga 15 minuti järel. Piimahappe sisaldus on esimese lõikamise ajal 0,39 %, teise lõikamise ajal 0,45 % ja kolmanda lõikamise ajal 0,53 %.

Kalgendit peenestatakse edasi roostevabast terasest veskis, mille käigus lisatakse 2,5 % soola. Soola segatakse kalgendi hulka üks kord toiduainete jaoks ettenähtud plastikmõladega ja kolm korda käega pöörates. Juustu pööratakse kokku vaid neli korda, kuna liigne pööramine kuivatab kalgendit.

Soolatud juustukalgendi pannakse seejärel käsitsi musliinriidega vooderdatud roostevabast terasest vormidesse. Musliinriidest vooderdisele on õmmeldud ümmargune põhi ja vormid on tehtud spetsiaalselt vadaku nõrgumiseks ja juustu vormimiseks. Seejärel pressitakse juustu 21–25 °C üleöö surve all umbes 907 g/6,5 cm2 kohta. Pärast pressimist kinnitub riie siledalt juustu pealispinnale. Juustu ladustatakse riiulitel 7-10 °C juures, pööratakse üks kord päevas ühe nädala jooksul ja seejärel üks kord nädalas. Mahe juust laagerdub 2–4 nädala jooksul, võib aga laagerduda kuni 12 kuud.

4.6.   Seos: Kõnealuse juustu päritolu ulatub 13. sajandisse, kui tsistertslaste ordu mungad asusid elama Leeki Staffordshire`i krahvkonnas. Mungad elasid palve-, õppimise — ja tööelu. Mungad tahtsid olla isemajandavad ja tegutsesid põllumeeste, pottseppade, pagarite, õllepruulijate, juustumeistrite ja trükkalitena. Juustuvalmistamise oskused tõid nad uude elukohta kaasa. Staffordshire`i juustu toodeti Teise maailmasõja alguseni, kui Milk Marketing Board'i (piima turustuskeskuse) keskse piimakogumispoliitikaga tehti lõpp Inglismaa mitmele piirkondliku juustu tootmisele. Käesolev taotlus kujutab endast kõnealuse kadunud traditsioonilise juustu (mis nagu paljud teisedki tooted langes sõjaaja toiduainete varustuspoliitika ohvriks) taaselustamist koostöös juustumeistrite ja kohalike talunikega. Taaselustatud juust taastab oma tuntuse jaemüüjate ja tarbijate hulgas.

Staffordshire`i krahvkonnas on soe, niiske, Atlandi ookeanist mõjutatud kliima, pinnas on karboni lubjakivi, soodus lopsakateks karajaamadeks, kus karjatakse lehmi, kelle koorene piim annab juustule erilise maitse. Pinnas on sobiv loodusliku rohumätta tekkimiseks (naaberkrahvkondades Cheshire ja Derbyshire on võrreldes Staffordshire`i krahvkonnaga suurem sademete hulk ja ilm soojem). Kõnealuse rohu omadused on olulise tähtsusega Staffordshire`i juustu maitse jaoks. Staffordshire`i juustu valmistamiseks kasutatav piim ja juust on saadud asjaomasel rohumaal karjatatavatelt lehmadelt. Talvel söödetakse lehmi peamiselt siloga, mis on toodetud Staffordshire`i pinnasel kasvanud rohust või maisist, millele lisatakse vähesel määral jõusööta, et suurendada sööda proteiinisisaldust.

Staffordshire`i naaberkrahvkonnad on Cheshire ja Derbyshire. Staffordshire`iga võrreldes on Cheshire`i krahvkonnas sademete hulk suurem ja ilm soojem. Pinnas on kivine ja soolarikas (soola lahus), mis oluliselt erineb Staffordshire`i karboni lubjakivipinnasest. Cheshire`i krahvkonna olulisim juustusort on “Cheshire Cheese”, mis on väga happeline ja murenev toode.

Staffordishire`i järgmine lähem naaberkrahvkond on Derbyshire, kus toodetakse juustusorte Stilton ja Derby Cheese. Mõlemad erinevad oluliselt Staffordshire`i juustust: Stiltonit valmistatakse penicillium Rocquforti abil ja kreemjas Derby sarnaneb rohkem Cheddari juustu pehme vormiga.

“Staffordshire Cheese” erineb naaberkrahvkondades valmistatavatest juustusortidest lehmade sööda, kasutatavate segatüve piimhappebakterite ja riidekangasse pressitud juustu suuruse tõttu, mis kõik annab lõpptootele omase maitse ja tekstuuri. Kõnealune juust on taastamas oma tuntust jaemüüjate ja tarbijate hulgas. Seda müüakse talulaatadel, põllumajandusettevõtte müügikohtades, kohalikes delikatessikauplustes ja posti teel.

4.7.   Kontrollasutus:

Nimi:

Staffordshire County Council Trading Standards Service

Aadress:

24 Horninglow Street

Burton on Trent

Staffordshire DE14 1PG

United Kingdom

Tel:

Faks:

E-post:

Kontrollasutus on avalik-õiguslik asutus, mis vastab EN 45011 standardi põhimõtetele.

4.8.   Märgistus: Heakskiidetud kaitstud päritolunimetust (PDO) kasutatakse müügikohtades või kõigil toodet sisaldavatel pakenditel.

4.9.   Siseriiklikud nõuded: —


(1)  Euroopa Komisjon, põllumajanduse ja maaelu arengu peadirektoraat, põllumajandustoodete kvaliteedipoliitika osakond, B-1049 Brüssel.