22.2.2022   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 41/1


KOMISJONI DELEGEERITUD MÄÄRUS (EL) 2022/244,

24. september 2021,

millega täiendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) 2019/2033 regulatiivsete tehniliste standardite osas, milles täpsustatakse K-teguri „kliiringu tagatis“ (K-CMG) arvutamiseks kasutatavat tagatiste kogusummat

(EMPs kohaldatav tekst)

EUROOPA KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 27. novembri 2019. aasta määrust (EL) 2019/2033, mis käsitleb investeerimisühingute suhtes kohaldatavaid usaldatavusnõudeid ning millega muudetakse määrusi (EL) nr 1093/2010, (EL) nr 575/2013, (EL) nr 600/2014 ja (EL) nr 806/2014, (1) eriti selle artikli 23 lõike 3 kolmandat lõiku,

ning arvestades järgmist:

(1)

Selleks et täpsustada määruse (EL) 2019/2033 artikli 23 lõikes 2 osutatud „nõutavate tagatiste kogusumma“ arvutamist ning suurendada selgust ja järjepidevust seoses selle komponentidega, tuleks selgitada, et nõutavate tagatiste kogusumma sisaldab tagatist, mida kliiriv liige nõuab vastavalt oma tagatisemudelile.

(2)

Vastavalt määruse (EL) 2019/2033 artikli 23 lõikele 2 kasutatakse K-CMG arvutamiseks päevapõhist nõutavate tagatiste kogusummat. Kui kliirivad liikmed kohandavad oma nõutavat tagatist ühe päeva jooksul, toob see kaasa rohkem kui ühe lisatagatise nõude sama päeva jooksul. Et vältida ebakindlust selles, millist nendest tagatisnõuetest tuleb kasutada, ja võttes arvesse, et K-CMG arvutamiseks tuleb kasutada kolme kuu pikkuse perioodi suuruselt kolmandat summat, on vaja täpsustada, et nõutav päevane tagatissumma peaks olema asjaomase päeva tagatisnõuetest kõige suurem.

(3)

Investeerimisühingud võivad kasutada mitme kliiriva liikme kliirimisteenuseid. Positsioonide puhul, mille suhtes kohaldatakse K-CMGd, tuleks investeerimisühingult nõutavate tagatiste kogusumma kindlaks määrata ammendavalt ja see summa peaks sisaldama kõigi kliirivate liikmete nõutavat kogutagatist. Seega kui investeerimisühing kasutab K-CMGd positsioonide puhul, mida kliirib mitu kliirivat liiget, tuleks CMG arvutada kõigi kliirivate liikmete nõutavate tagatiste summana. Investeerimisühing peaks seega kõigepealt arvutama nõutava päevase tagatiste kogusumma, liites kõigi kliirivate liikmete nõutavad kogutagatised, ning alles seejärel leidma suuruselt kolmanda päevase nõutava tagatiste kogusumma, nagu on nõutud määruse (EL) 2019/2033 artikli 23 lõikes 2.

(4)

Selleks et kohaldada K-CMGd portfellipõhiselt, kui kogu portfelli suhtes kohaldatakse kliiringut või kasutatakse tagatist, peavad olema täidetud määruse (EL) 2019/2033 artikli 23 lõikes 1 sätestatud tingimused. Seega võib ühele kauplemisüksusele määratud kliiritavate positsioonide portfell kasutada K-CMGd, samal ajal kui teisele kauplemisüksusele määratud kliiritavate positsioonide portfell võib kasutada K-tegurit „netopositsioonirisk“ (K-NPR). Arbitraaži vältimiseks peaks K-CMG ja K-NPR kasutamine kauplemisüksustes olema järjepidev. Seetõttu tuleks kauplemisüksuste puhul, mis on äristrateegia ja kauplemisportfelli positsioonide poolest sarnased, kasutada sama lähenemisviisi.

(5)

Määruse (EL) 2019/2033 artikli 23 lõike 1 punkti e alusel toimuvaks hindamiseks peaks pädev asutus olema kohustatud hindama, kas K-CMG meetod on asjakohane, kuivõrd see kajastab investeerimisühingu kauplemisportfelli positsioonide riskiprofiili. Investeerimisühingult tuleks nõuda, et ta võrdleks korrapäraselt omaenda riskihinnangut kliirivate liikmete nõutavate tagatistega, et hinnata, kas need tagatised on endiselt hea näitaja investeerimisühingu tururiski taseme kohta. Pädeva asutuse poolse hinnangu andmise hetkel peaks investeerimisühing võrdlema K-NPR ja K-CMG kohaseid kapitalinõudeid ning tal peaks olema võimalik nende kapitalinõuete erinevust pädevale asutusele piisavalt põhjendada. Pädeva asutuse hinnang peaks olema positiivne ainult siis, kui kõik need tingimused on täidetud. Eelkõige peaks pädev asutus tagama, et investeerimisühing suudab jälgida ja piisavalt põhjendada erinevusi kahe meetodi – K-NPR ja K-CMG – tulemuste vahel, eriti juhtudel, kui nõutavates tagatistes esineb suuri kõikumisi.

(6)

Sagedane ümberlülitumine K-NPR kasutamiselt K-CMG-le ja vastupidi annab tugevalt märku omavahendite nõuete võimalikust ebaproportsionaalsest või ebamõistlikust kasutamisest. Kui piirata K-NPR ja K-CMG kasutamise vahel ümberlülitumise sagedust, on võimalik õiguslikku arbitraaži vältida. Nõue kasutada kauplemisüksuse puhul üht neist kahest meetodist pidevalt vähemalt kaks aastat oleks õigusliku arbitraaži riski leevendamiseks proportsionaalne. Erandjuhtudel (nt ettevõtte restruktureerimine), kui kauplemisüksus muutub sellisel määral, et seda saab pidada teiseks kauplemisüksuseks, peaks pädev asutus siiski lubama investeerimisühingul meetodeid selle kaheaastase ajavahemiku jooksul muuta.

(7)

Käesolev määrus põhineb Euroopa Pangandusjärelevalve (EBA) poolt komisjonile esitatud regulatiivsete tehniliste standardite eelnõul.

(8)

EBA on korraldanud käesoleva määruse aluseks oleva regulatiivsete tehniliste standardite eelnõu kohta avaliku konsultatsiooni, analüüsinud võimalikke seonduvaid kulusid ja tulusid ning küsinud nõu Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 1093/2010 (2) artikli 37 alusel loodud pangandussektori sidusrühmade kogult,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

Artikkel 1

Nõutava tagatiste kogusumma arvutamine

1.   Määruse (EL) 2019/2033 artikli 23 lõikes 2 osutatud tagatiste kogusumma on nõutav tagatissumma, mis koosneb alustamise tagatisest, muutuvtagatisest ja muust tagatisest, nagu nõuab kliiriv liige kauplemisüksuste puhul, mille suhtes kohaldatakse K-CMGd, lähtudes tagatismudelist, mida ta kohaldab investeerimisühingu suhtes. Käesoleva määruse kohaldamisel tähendab „kauplemisüksus“ Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 575/2013 (3) artikli 4 lõike 1 punktis 144 määratletud kauplemisüksust.

2.   Kui kliiriv liige ei tee vahet tagatistel, mida nõutakse kauplemisüksuse puhul, mille suhtes kohaldatakse K-CMGd, ja tagatistel, mida nõutakse muude kauplemisüksuste puhul, loeb investeerimisühing lõike 1 alusel nõutavaks tagatiseks kõigi kauplemisüksuste puhul nõutavate tagatiste kogusumma.

3.   Tasusid, mida investeerimisühing maksab kliirivale liikmele tema kliiriva liikme teenuste kasutamise eest, ei käsitata lõike 1 alusel tagatisena.

4.   Kui kliiriv liige uuendab nõutavat tagatiste kogusummat rohkem kui üks kord päeva jooksul, on sellel päeval nõutav tagatiste kogusumma kõige suurem nendest tagatiste kogusummadest, mida kliiriv liige kõnealusel päeval nõuab.

5.   Kui investeerimisühing kasutab kauplemisüksuste jaoks, mille suhtes kohaldatakse K-CMGd, rohkem kui ühe kliiriva liikme teenuseid, arvutatakse määruse (EL) 2019/2033 artikli 23 lõikes 2 osutatud tagatiste kogusumma päevapõhiselt, liites kõigi kliirivate liikmete nõutavad tagatiste summad, nagu on sätestatud käesoleva artikli lõikes 1.

Artikkel 2

Arbitraaži vältimine

1.   Määruse (EL) 2019/2033 artikli 23 lõike 1 punktis e sätestatud nõue on täidetud, kui on täidetud kõik järgmised tingimused:

a)

kui investeerimisühing arvutab K-CMG kapitalinõuded ühele kauplemisüksusele määratud kliiritavate positsioonide portfellile, kasutab ta sama metoodikat selle kauplemisüksuse kõigi positsioonide suhtes vähemalt 24-kuulise katkematu perioodi jooksul, välja arvatud juhul kui selle kauplemisüksuse diilerite grupi äristrateegia või tegevus on muutunud sel määral, et seda võib pidada teiseks kauplemisüksuseks;

b)

investeerimisühing kasutab K-CMGd järjepidevalt kõigi kauplemisüksuste puhul, mis on äristrateegia ja kauplemisportfelli positsioonide poolest sarnased;

c)

investeerimisühing on kehtestanud põhimõtted ja menetlused, mis näitavad, et portfelli(de) valik, mille suhtes kohaldatakse K-CMGd, kajastaks investeerimisühingu kauplemisportfelli positsioonide riske, sealhulgas eeldatavaid hoidmisperioode, kohaldatavaid kauplemisstrateegiaid ja aega, mis tal võib kuluda kauplemisportfelli positsioonide riskide maandamiseks või juhtimiseks;

d)

investeerimisühing on kehtestanud põhimõtted ja menetlused, mis võimaldavad tal võrrelda K-CMG alusel arvutatud kapitalinõudeid K-NPR alusel arvutatud kapitalinõuetega ning piisavalt põhjendada nende erinevusi, arvestades lõikes 2 sätestatud tegureid, järgmistel juhtudel:

i)

kui kauplemisüksuse äristrateegia muutuse tulemusena muutuvad selle kauplemisüksuse kapitalinõuded K-CMG meetodi põhjal 20 % või rohkem;

ii)

kui kliiriva liikme tagatisemudeli muutuse tulemusena muutuvad kauplemisüksuse sama aluspositsioonide portfelli puhul nõutavad tagatised 10 % või rohkem;

e)

investeerimisühing kasutab K-CMG-põhist arvutustulemust oma riskijuhtimisraamistikus ja võrdleb korrapäraselt oma riskihindamise tulemusi kliirivate liikmete nõutavate tagatistega;

f)

investeerimisühing on iga kauplemisüksuse puhul võrrelnud pädeva asutuse poolse hinnangu andmise hetkel K-CMG põhjal arvutatud kapitalinõudeid K-NPR põhjal arvutatud kapitalinõuetega ning on esitanud pädevale asutusele piisavad põhjendused nende erinevuste kohta, võttes arvesse lõikes 2 sätestatud tegureid.

2.   Lõike 1 punktide d ja f kohaldamisel võtab pädev asutus arvesse järgmisi tegureid, hindamaks, kas K-CMGd ja K-NPRi kasutades arvutatud kapitalinõuete erinevus on põhjendatud:

a)

viide asjaomastele kauplemisstrateegiatele;

b)

investeerimisühingu enda riskijuhtimise raamistik;

c)

investeerimisühingu üldiste omavahendinõuete tase, mis on arvutatud määruse (EL) 2019/2033 artikli 11 kohaselt;

d)

järelevalvealase läbivaatamise ja hindamise tulemused, kui need on kättesaadavad.

Artikkel 3

Jõustumine

Käesolev määrus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

Brüssel, 24. september 2021

Komisjoni nimel

president

Ursula VON DER LEYEN


(1)  ELT L 314, 5.12.2019, lk 1.

(2)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 24. novembri 2010. aasta määrus (EL) nr 1093/2010, millega asutatakse Euroopa Järelevalveasutus (Euroopa Pangandusjärelevalve), muudetakse otsust nr 716/2009/EÜ ning tunnistatakse kehtetuks komisjoni otsus 2009/78/EÜ (ELT L 331, 15.12.2010, lk 12).

(3)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 26. juuni 2013. aasta määrus (EL) nr 575/2013 krediidiasutuste ja investeerimisühingute suhtes kohaldatavate usaldatavusnõuete kohta ja määruse (EL) nr 648/2012 muutmise kohta (ELT L 176, 27.6.2013, lk 1).