29.3.2021   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 108/10


KOMISJONI DELEGEERITUD MÄÄRUS (EL) 2021/539,

11. veebruar 2021,

millega muudetakse delegeeritud määrust (EL) nr 1222/2014, millega täiendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi (EL) nr 2013/36/EL seoses regulatiivsete tehniliste standarditega, millega täpsustatakse globaalsete süsteemselt oluliste ettevõtjate kindlaksmääramise metoodikat ja määratakse kindlaks globaalsete süsteemselt oluliste ettevõtjate alakategooriad

(EMPs kohaldatav tekst)

EUROOPA KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 26. juuni 2013. aasta direktiivi 2013/36/EL, mis käsitleb krediidiasutuste tegevuse alustamise tingimusi ning krediidiasutuste ja investeerimisühingute usaldatavusnõuete täitmise järelevalvet, millega muudetakse direktiivi 2002/87/EÜ ning millega tunnistatakse kehtetuks direktiivid 2006/48/EÜ ja 2006/49/EÜ, (1) eriti selle artikli 131 lõiget 18,

ning arvestades järgmist:

(1)

2018. aasta juulis avaldas Baseli pangajärelevalve komitee muudetud metoodika globaalsete süsteemselt oluliste pankade hindamiseks. Selle muudetud metoodikaga võeti kasutusele uus süsteemse olulisuse näitaja, mis on seotud kauplemismahuga ja kuulub pangagrupi osutatavate teenuste või finantstaristu asendatavuse mõõtmise kategooriasse. Kõnealuse uue näitaja kasutuselevõtmine ei mõjuta aga selle kategooria kaalu, sest uuele kauplemismahu näitajale omistatavat suhtelist kaalu kompenseerib võlakirja- ja aktsiaturgudel tehtud emissiooni tagamise tehingute suhtelise osakaalu vähendamine 6,67 %-lt 3,33 %-le. Seega ei muutu pangagrupi osutatavate teenuste või finantstaristu asendatavuse mõõtmise kategooria suhteline osakaal, mis on 20 % iga üksuse üldisest punktisummast. Muudetud metoodika hakkab sisaldama pangandusgruppide süsteemse olulisuse hindamiseks kasutatavas näitajatel põhinevas mõõtmise arvestuses ka kindlustustegevust. Need globaalsete süsteemselt oluliste pankade hindamise metoodika muudatused peaksid kajastuma komisjoni delegeeritud määruses (EL) nr 1222/2014 (2).

(2)

Asjaomased asutused peaksid arvutama EBA esitatud valimisse kaasatud asjaomaste üksuste punktisummad hiljemalt iga aasta 1. septembriks, et oleks võimalik saavutada kokkulepe liidu tasandil.

(3)

Kauplemismahu näitajat hõlmava muudetud metoodika kohaselt ette nähtud andmete kogumine algab 2022. aasta esimeses kvartalis. Seepärast kasutatakse globaalsete süsteemselt oluliste ettevõtjate kindlaksmääramiseks muudetud raamistikku esimest korda 2022. aasta viimases kvartalis. Selleks et viia muudetud metoodika sätete kohaldamine kooskõlla muudetud metoodika kohaldamise kuupäevadega, tuleks käesoleva määruse sätteid, mis kajastavad metoodika muutmist, kohaldada alates 1. detsembrist 2021.

(4)

Direktiivi 2013/36/EL artiklit 131 muudeti Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiviga (EL) 2019/878, (3) et lisada direktiivi 2013/36/EL täiendav üldine punktisumma globaalsetele süsteemselt olulistele ettevõtjatele, kelle piiriülese tegevuse näitaja ei sisalda piiriülest tegevust ühtses kriisilahenduskorras osalevates liikmesriikides. See täiendav üldine punktisumma võeti kasutusele selleks, et kajastada Euroopa pangandusliitu kuuluvate piiriüleste konsolideerimisgruppide suutlikkust korrakohaseks kriisilahenduseks. Seepärast on asjakohane muuta piiriülese tegevuse näitaja ulatust, et seda muudatust kajastada.

(5)

Lisaks võimaldas direktiiv (EL) 2019/878 pädevatel ja määratud asutustel kasutada usaldusväärset järelevalvealast otsustamist, et paigutada globaalne süsteemselt oluline ettevõtja kõrgemast alakategooriast ümber madalamasse, lähtudes täiendavast üldisest punktisummast, mis kajastab piiriülese tegevuse näitajate puhul Euroopa pangandusliidu ja ühtse kriisilahenduskorra eripärasid. Selleks et leevendada globaalse süsteemselt olulise ettevõtja süsteemse olulisuse järsu vähenemise võimalikku kahjulikku mõju, tuleks kooskõlas muudetud metoodikaga piirata asjaomaste pädevate ja määratud asutuste võimalusi paigutada globaalne süsteemselt oluline ettevõtja ümber kõrgemast alakategooriast madalamasse alakategooriasse, lubades globaalse süsteemselt olulise ettevõtja paigutada üldise punktisumma alusel algsest alakategooriast maksimaalselt ühe alakategooria võrra allapoole. Selleks et tagada kooskõla Baseli pangajärelevalve komitee seisukohtadega, tuleks selle seisukohti piisavalt arvesse võtta igas järelevalvealases otsuses, mille tulemusel paigutatakse globaalne süsteemselt oluline ettevõtja ümber madalamasse alakategooriasse.

(6)

Seepärast tuleks delegeeritud määrust (EL) nr 1222/2014 vastavalt muuta.

(7)

Käesolev määrus põhineb Euroopa Pangandusjärelevalve (EBA) poolt komisjonile esitatud regulatiivsete tehniliste standardite eelnõul.

(8)

EBA on korraldanud käesoleva määruse aluseks oleva regulatiivsete tehniliste standardite eelnõu kohta avaliku konsultatsiooni, analüüsinud võimalikku asjaomast kulu ja kasu ning küsinud nõu Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 1093/2010 (4) artikli 37 kohaselt loodud pangandussektori sidusrühmade kogult,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

Artikkel 1

Delegeeritud määruse (EL) nr 1222/2014 muudatused

Delegeeritud määrust (EL) nr 1222/2014 muudetakse järgmiselt.

1)

Artikli 2 punkt 1 asendatakse järgmisega:

„1)

„asjaomane üksus“ – konsolideerimisgrupp, mida juhib ELis emaettevõtjana tegutsev krediidiasutus või investeerimisühing, ELis emaettevõtjana tegutsev finantsvaldusettevõtja või ELis emaettevõtjana tegutsev segafinantsvaldusettevõtja, või krediidiasutus või investeerimisühing, mis ei ole ELis emaettevõtjana tegutseva krediidiasutuse või investeerimisühingu, ELis emaettevõtjana tegutseva finantsvaldusettevõtja või ELis emaettevõtjana tegutseva segafinantsvaldusettevõtja tütarettevõtja;“.

2)

Artikli 3 lõige 2 asendatakse järgmisega:

„2.   Asjaomane asutus esitab EBA-le hiljemalt iga aasta 31. juuliks iga sellise asjaomase üksuse näitajate väärtused, kes on saanud tegevusloa tema jurisdiktsioonis ja kelle koguriskipositsioon on Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 575/2013 (*1) artikli 429 lõike 4 kohase arvutuse järgi üle 200 miljardi euro. Näitajate väärtused kogub asjaomane asutus, kes võtab arvesse alusandmete täpsustusi kooskõlas EBA poolt Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 1093/2010 (*2) artikli 16 kohaselt välja töötatud suunistega. Asjaomane asutus tagab, et näitajate väärtused on identsed Baseli pangajärelevalve komiteele esitatud näitajate väärtustega.

(*1)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 26. juuni 2013. aasta määrus (EL) nr 575/2013 krediidiasutuste ja investeerimisühingute suhtes kohaldatavate usaldatavusnõuete kohta ja määruse (EL) nr 648/2012 muutmise kohta (ELT L 176, 27.6.2013, lk 1)."

(*2)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 24. novembri 2010. aasta määrus (EL) nr 1093/2010, millega asutatakse Euroopa Järelevalveasutus (Euroopa Pangandusjärelevalve), muudetakse otsust nr 716/2009/EÜ ning tunnistatakse kehtetuks komisjoni otsus 2009/78/EÜ (ELT L 331, 15.12.2010, lk 12).“"

3)

Artikkel 4 asendatakse järgmisega:

„Artikkel 4

Kindlaksmääramise menetlus

1.   Asjaomane asutus arvutab hiljemalt iga aasta 1. septembriks selliste asjaomaste üksuste punktisummad, kes kuuluvad EBA esitatud valimisse ja kes on saanud tegevusloa asjaomase asutuse jurisdiktsioonis.

2.   Kui asjaomane asutus teeb usaldusväärse järelevalvealase otsuse, millega ta paigutab asjaomase üksuse globaalse süsteemselt olulise ettevõtja ümber madalamast alakategooriast kõrgemasse alakategooriasse või määrab asjaomase üksuse kindlaks kui globaalse süsteemselt olulise ettevõtja kooskõlas direktiivi 2013/36/EL artikli 131 lõike 10 punktidega a või b, edastab asjaomane asutus EBA-le hiljemalt iga aasta 1. novembriks kirjalikult oma hinnangu üksikasjalikud põhjendused.

3.   Kui asjaomane asutus teeb usaldusväärse järelevalvealase otsuse, millega ta paigutab globaalse süsteemselt olulise ettevõtja ümber kõrgemast alakategooriast madalamasse alakategooriasse kooskõlas direktiivi 2013/36/EL artikli 131 lõike 10 punktiga c, edastab asjaomane asutus EBA-le hiljemalt iga aasta 30. septembriks kirjalikult oma hinnangu üksikasjalikud põhjendused.

4.   Lõikes 2 osutatud ümberpaigutamine või kindlaksmääramine jõustub sellele kalendriaastale järgneva teise aasta 1. jaanuaril, mil nimetajatest teatati kooskõlas artikli 3 lõikega 3 asjaomastele asutustele. Kui globaalne süsteemselt oluline ettevõtja paigutatakse madalamasse alakategooriasse kui eelmisel aastal kindlaksmääramise käigus, hakatakse madalamat globaalse süsteemselt olulise ettevõtja puhvri nõuet kohaldama alates ümberpaigutamisele järgneva aasta 1. jaanuarist, välja arvatud juhul, kui asjaomane asutus lükkab selle nõude kohaldamise usaldusväärse järelevalvealase otsusega edasi käesoleva lõike esimeses lauses osutatud kuupäevani.

5.   Asjaomane asutus hõlmab asjaomase üksuse kui globaalse süsteemselt olulise ettevõtja kindlaksmääramisel kõik globaalse süsteemselt olulise ettevõtja usaldatavusnõuete kohase konsolideerimise alla kuuluvate juriidiliste isikute LEId (juriidilise isiku tunnused). Asjaomase asutuse poolt kindlaks määratud asjaomane üksus avalikustab asjaomasele asutusele kindlaksmääramise aastale järgneva aasta 1. märtsiks konsolideerimisgrupi struktuuri, esitades võimaluse korral konsolideerimisgrupi kõigi konsolideeritud üksuste LEId. Asjaomane üksus tagab oma konsolideerimisgrupi struktuuri kohta ülemaailmses LEI andmebaasis avalikustatud teabe pideva ajakohastamise.“

4)

Artiklit 5 muudetakse järgmiselt:

a)

lisatakse lõige 1a:

„1a.   Erandina lõikest 1 hõlmavad artikli 6 lõikes 1, artikli 6 lõike 2 punktides a, b ja c ning artikli 6 lõike 4 punktides a ja b osutatud näitajate väärtused ka kindlustusvaldkonna tütarettevõtjaid.“;

b)

lõige 2 asendatakse järgmisega:

„2.   Asjaomane asutus määrab valimisse kuuluva iga asjaomase üksuse punktisumma kindlaks kategooria punktisummade aritmeetilise keskmisena, kohaldades asendatavust mõõtva kategooria puhul ülempiiri 500 baaspunkti.

Igas kategoorias peale konsolideerimisgrupi osutatavate teenuste ja finantstaristu asendatavuse mõõtmise kategooria arvutatakse punktisumma selliste väärtuste aritmeetilise keskmisena, mis saadakse kõnealuse kategooria iga näitaja väärtuse jagamisel EBA esitatud näitaja nimetajaga.

Konsolideerimisgrupi osutatavate teenuste ja finantstaristu asendatavuse mõõtmise kategooria punktisumma arvutatakse kõnealuse kategooria näitajate väärtuste kaalutud keskmisena. Sellel eesmärgil on artikli 6 lõike 3 punktis a osutatud hoiul olevate varade ja artikli 6 lõike 3 punktis b osutatud maksetegevuse näitajate kaal 100 % ning artikli 6 lõike 3 punktis c osutatud võlakirja- ja aktsiaturgudel tehtud emissiooni tagamise tehingute ja artikli 6 lõike 3 punktis d osutatud kauplemismahu näitajate kaal 50 %.

Punktisummad esitatakse baaspunktides ja ümardatakse lähima täisbaaspunktini.“;

c)

lisatakse lõiked 5a ja 5b:

„5a.   Asjaomane asutus määrab Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 806/2014 (*3) artikli 4 lõikes 1 osutatud osalevates liikmesriikides iga piiriülese tegevusega asjaomase üksuse puhul käesoleva artikli lõikes 2 sätestatud menetluse alusel kindlaks täiendava üldise punktisumma, kuid asendab asjaomase üksuse artikli 6 lõike 5 punktides a ja b osutatud näitajate väärtused käesoleva lõike teise lõigu kohaselt arvutatud näitajate väärtustega, ning asendab vastavad nimetajad EBA esitatud muudetud nimetajatega.

Esimese lõigu kohaldamisel käsitab asjaomane asutus riigisisesena kõiki nõudeid ja kohustusi, mis on seotud määruse (EL) nr 806/2014 artikli 4 lõikes 1 osutatud osalevates liikmesriikides asutatud vastaspooltega. Direktiivi 2013/36/EL artikli 131 lõike 2 punktides a–d osutatud kategooriate puhul võtab asjaomane asutus arvesse samu näitajate muutmata väärtusi, millest asjaomane üksus on teatanud, ja EBA esitatud nimetajaid.

5b.   Lõikes 5a osutatud täiendava üldise punktisumma alusel tehtav usaldusväärne järelevalvealane otsus, millega paigutatakse globaalne süsteemselt oluline ettevõtja kõrgemast alakategooriast madalamasse alakategooriasse kooskõlas direktiivi 2013/36/EL artikli 131 lõike 10 punktiga c, põhineb hinnangul selle kohta, kas globaalse süsteemselt olulise ettevõtja maksejõuetusel oleks väiksem negatiivne mõju ülemaailmsele finantsturule ja maailmamajandusele. Kõnealuses hinnangus võetakse vajaduse korral arvesse kõiki Baseli pangajärelevalve komitee seisukohti või reservatsioone, mis on vastu võetud kooskõlas tema avalikult kättesaadava metoodikaga globaalsete süsteemselt oluliste pankade süsteemse olulisuse hindamiseks.

Lõikes 5a osutatud täiendav üldine punktisumma võib olla otsustav, et asjaomane asutus paigutaks globaalse süsteemselt olulise ettevõtja ümber käesoleva artikli lõikes 3 osutatud järgmisse madalamasse alakategooriasse. Globaalset süsteemselt olulist ettevõtjat saab ümber paigutada maksimaalselt ühe taseme võrra madalamasse alakategooriasse.

(*3)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 15. juuli 2014 määrus (EL) nr 806/2014, millega kehtestatakse ühtsed eeskirjad ja ühtne menetlus krediidiasutuste ja teatavate investeerimisühingute kriisilahenduseks ühtse kriisilahenduskorra ja ühtse kriisilahendusfondi raames ning millega muudetakse määrust (EL) nr 1093/2010 (ELT L 225, 30.7.2014, lk 1).“;"

d)

lõige 6 asendatakse järgmisega:

„6.   Lõigetes 4, 5 ja 5b osutatud otsuste tegemisel tuleb arvesse võtta lisanäitajaid, mis ei ole asjaomase üksuse maksejõuetuse tõenäosuse näitajad. Kõnealused otsused peavad põhinema hästi dokumenteeritud ja kontrollitaval kvantitatiivsel ja kvalitatiivsel teabel.“

5)

Artikli 6 lõikesse 3 lisatakse punkt d:

„d)

kauplemismaht.“

6)

Artikkel 7 jäetakse välja.

Artikkel 2

Jõustumine ja kohaldamine

1.   Käesolev määrus jõustub järgmisel päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

2.   Punkti 4 alapunkte a ja b ning punkti 5 kohaldatakse alates 1. detsembrist 2021.

Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

Brüssel, 11. veebruar 2021

Komisjoni nimel

president

Ursula VON DER LEYEN


(1)  ELT L 176, 27.6.2013, lk 338.

(2)  Komisjoni 8. oktoobri 2014. aasta delegeeritud määrus (EL) nr 1222/2014, millega täiendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi (EL) nr 2013/36/EL seoses regulatiivsete tehniliste standarditega, millega täpsustatakse globaalsete süsteemselt oluliste ettevõtjate kindlaksmääramise metoodikat ja määratakse kindlaks globaalsete süsteemselt oluliste ettevõtjate alakategooriad (ELT L 330, 15.11.2014, lk 27).

(3)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 20. mai 2019. aasta direktiiv (EL) 2019/878, millega muudetakse direktiivi 2013/36/EL seoses vabastatud üksuste, finantsvaldusettevõtjate, segafinantsvaldusettevõtjate, tasustamise, järelevalvemeetmete ja -volituste ning kapitali säilitamise meetmetega (ELT L 150, 7.6.2019, lk 253).

(4)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 24. novembri 2010. aasta määrus (EL) nr 1093/2010, millega asutatakse Euroopa Järelevalveasutus (Euroopa Pangandusjärelevalve), muudetakse otsust nr 716/2009/EÜ ning tunnistatakse kehtetuks komisjoni otsus 2009/78/EÜ (ELT L 331, 15.12.2010, lk 12).