5.12.2019   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 315/241


KOMISJONI MÄÄRUS (EL) 2019/2021,

1. oktoober 2019,

millega kehtestatakse kuvarite ökodisaini nõuded vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivile 2009/125/EÜ, muudetakse komisjoni määrust (EÜ) nr 1275/2008 ning tunnistatakse kehtetuks komisjoni määrus (EÜ) nr 642/2009

(EMPs kohaldatav tekst)

EUROOPA KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingu artiklit 114,

võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 21. oktoobri 2009. aasta direktiivi 2009/125/EÜ, mis käsitleb raamistiku kehtestamist energiamõjuga toodete ökodisaini nõuete sätestamiseks, (1) eriti selle artikli 15 lõiget 1,

ning arvestades järgmist:

(1)

Direktiivi 2009/125/EÜ kohaselt peaks komisjon kehtestama selliste energiamõjuga toodete ökodisaini nõuded, mille müügi- ja kaubandusmaht liidus on märkimisväärne ning millel on märkimisväärne keskkonnamõju, mida on võimalik disaini muutmisega ilma liigsete kuludeta oluliselt parandada.

(2)

Komisjon kehtestas televiisorite ökodisaini nõuded komisjoni määrusega (EÜ) nr 642/2009 (2) ja vastavalt nimetatud määrusele peaks komisjon selle korrapäraselt läbi vaatama, võttes arvesse tehnika arengut.

(3)

Komisjoni teatises COM(2016) 773 final (3) (ökodisaini tööplaan), mille on koostanud komisjon direktiivi 2009/125/EÜ artikli 16 lõike 1 kohaselt, on aastateks 2016–2019 kehtestatud tähtsaimad töösuunad ökodisaini ja energiamärgistuse valdkonnas. Ökodisaini tööplaanis on kindlaks määratud energiamõjuga toodete rühmad, mida tuleb käsitada esmatähtsatena ettevalmistavate uuringute tegemisel ja võimalike rakendusmeetmete vastuvõtmisel ning määruse (EÜ) nr 642/2009 läbivaatamisel.

(4)

Ökodisaini tööplaanis esitatud meetmetega on 2030. aastaks hinnanguliselt võimalik saavutada aastane primaarenergia sääst, mis on suurem kui 260 TWh ja millele vastab kasvuhoonegaaside heite vähenemine ligikaudu 100 miljonit tonni aastas 2030. aastaks. Kuvarid moodustavad ühe tööplaanis loetletud tooterühma.

(5)

Vastavalt määruse (EÜ) nr 642/2009 artiklile 6 on komisjon kõnealuse määruse läbi vaadanud, võttes arvesse tehnilist arengut, ning analüüsinud televiisorite ja muude kuvarite tehnilisi, keskkonna- ja majanduslikke aspekte. Läbivaatamine toimus tihedas koostöös liidu ja kolmandate riikide sidusrühmade ja huvitatud isikutega. Läbivaatamise tulemused avalikustati ja esitati nõuandefoorumil, mis on asutatud direktiivi 2009/125/EÜ artikli 18 alusel.

(6)

Läbivaatamise tulemusel järeldati, et televiisoritele on vaja kehtestada uued energiaalased ökodisaininõuded ning et samu nõudeid tuleks kohaldada ka muude kuvarite, nt arvutikuvarite suhtes, sest eri kuvariliikide funktsioonide kattuvus suureneb kiiresti. Projektorites kasutatakse hoopis teistsuguseid tehnilisi lahendusi ja seetõttu tuleks need käesoleva määruse kohaldamisalast välja jätta.

(7)

Digitaalseid infoekraane kasutatakse avalikes kohtades, näiteks lennu-, metroo- ja rongijaamades, jaekauplustes, poevitriinidel, restoranides, muuseumides, hotellides, konverentsikeskustes ja hoonete juures silmapaistval kohal, ning nende puhul on tegemist tärkava turuga. Nende energiatarve on muude kuvarite omast erinev ja üldjuhul suurem, sest neid kasutatakse sageli valgusküllastes kohtades ja hoitakse pidevalt töös. Miinimumnõudeid digitaalsetele infoekraanidele sisselülitatud seisundis tuleks hinnata siis, kui saadaval on lisaandmeid, kuid neile peaksid vähemalt kehtima vähimnõuded väljalülitatud, oote- ja võrguühendusega ooteseisundi ning materjalitõhususe kohta.

(8)

Euroopa Liidus moodustas televiisorite aastane energiatarbimine 2016. aastal üle 3 % liidu elektritarbimisest. Televiisorite, arvutikuvarite ja digitaalsete infoekraanide energiatarbimine peaks olema 2030. aastal ligikaudu 100 TWh aastas. Käesolev määrus koos sellega kaasneva energiamärgistuse määrusega aitab hinnanguliselt vähendada 2030. aastaks üldist energiatarbimist 39 TWh aastas.

(9)

Tuleks sätestada erinõuded kuvarite võimsustarbimisele oote-, võrguühendusega oote- ja väljalülitatud seisundis. Seetõttu ei tuleks komisjoni määruse (EÜ) nr 1275/2008 (4) (mida ei kohaldata televiisorite suhtes) nõudeid enam kohaldada selliste täiendavate kuvariliikide suhtes, mis kuuluvad käesoleva määruse kohaldamisalasse. Määrust (EÜ) nr 1275/2008 tuleks vastavalt muuta.

(10)

Kuvaritel, mida kasutatakse kutsetöös, näiteks videomontaažiks, raalprojekteerimiseks ja -joonistamiseks või ringhäälingus, on parem pildikvaliteet ja väga spetsiifilised funktsioonid, millega tavaliselt kaasneb küll suurem energiakulu, kuid nende seadmete suhtes ei tuleks kohaldada tavalisemate toodete sisselülitatud seisundi kohta kehtestatud energiatõhususnõudeid.

(11)

Komisjoni teatises ringmajanduse kohta (5) ja teatises ökodisaini tööplaani kohta (6) on rõhutatud, kui tähtis on kasutada ökodisaini raamistikku, et toetada üleminekut ressursitõhusamale ringmajandusele. Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2012/19/EL (7) põhjenduses 11 ja artikli 4 on samuti viidatud direktiivile 2009/125/EÜ ning märgitud, et ökodisaininõuded peaksid hõlbustama elektri- ja elektroonikaseadmete romude korduskasutamist, demonteerimist ja taaskasutamist probleemide lahendamisega olelusringi algetapis, ning see peaks hõlbustama ka jäätmetekke vältimist ja taaskasutamist, mis on seatud eesmärgiks Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivis (EL) 2018/851 (8). Peale selle sisaldub Euroopa Parlamendi ja nõukogu otsuses nr 1386/2013/EL (9) liidu üldise keskkonnaalase tegevusprogrammi kohta aastani 2020 eesmärk „muuta liidu majandus ressursitõhusaks, keskkonnahoidlikuks ja konkurentsivõimeliseks vähese CO2-heitega majanduseks“. Et optimeerida ressursi- ja materjalitõhusust toote olelusringi lõpus, võivad asjakohased olla rakendatavad ja täitmisele pööratavad nõuded toote väljatöötamise etapi jaoks. Kooskõlas liidu ringmajanduse loomise tegevuskavaga (10) peaks komisjon kandma hoolt selle eest, et ökodisainikriteeriumide kehtestamisel või läbivaatamisel pannakse erilist rõhku ringmajanduse seisukohast olulistele aspektidele. Seepärast tuleks käesolevas määruses sätestada energiaga mitteseotud aspekte käsitlevad asjakohased nõuded, mis aitavad saavutada ringmajanduse eesmärke, sh parandamist ja varuosade kättesaadavust hõlbustavad nõuded.

(12)

Vedelkristallekraanid (LCD), mille ekraani pindala on suurem kui 100 ruutsentimeetrit, kuuluvad direktiivi 2012/19/EL artiklis 8 ja VII lisas elektroonikaromude materjalide ja osade selektiivse töötlemise kohta sätestatud nõuete kohaldamisalasse, mis tähendab, et sellised kuvarid tuleb eemaldada tootest, millesse need on sisse ehitatud. Arvestades ka, et kuvaritel, mille ekraani pindala on kuni 100 ruutsentimeetrit, tarbivad ekraanid väga vähe energiat, peaksid kõik sellised kuvarid jääma käesoleva määruse kohaldamisalast välja nii energia aspektides kui ka ringmajanduse eesmärke saavutada aitavate eesmärkide osas.

(13)

Olelusringi lõpus elektri- ja elektroonikaseadmete romude kogumise kohta toodud televiisoreid, arvutikuvareid, digitaalseid infoekraane, kutsetöös kasutatavaid või ringhäälingukuvareid, turvaekraane ning tahvelarvutitesse või kokkuehitatud laua- või kaasaskantavatesse arvutitesse sisseehitatud kuvareid ei ole üldjuhul võimalik üksteisest eristada. Seepärast tuleks nende kõigi suhtes kohaldada samu õige töötlemise nõudeid ja need peaksid samuti aitama saavutada ringmajanduse eesmärke. Kuvareid, mis on sisse ehitatud arvutitesse, nagu tahvel- või sülearvutitesse või kokkuehitatud lauaarvutitesse, vaatamata sellele, et neid on vaevalt võimalik eristada muudest kuvaritest, tuleks aga hõlmata arvuteid käsitleva komisjoni määruse (EL) nr 617/2013 (11) läbivaatamisel.

(14)

Kuvarite purustamine põhjustab suurt ressursikadu ega lase täita ringmajanduse eesmärke, nt taaskasutada teatavaid haruldasi ja väärtuslikke materjale. Direktiivi 2012/19/EL artikli 8 lõigete 1 ja 2 kohaselt peavad liikmesriigid tagama, et kõiki liigiti kogutud jäätmeid töödeldakse nõuetekohaselt, mis hõlmab vähemalt mitme osa (mida kuvarid tavaliselt sisaldavad) selektiivset töötlemist taaskasutamise või ringlussevõtu jaoks ettevalmistamiseks ja enne purustamist. Seepärast tuleks hõlbustada vähemalt selliste konkreetsete osade demonteerimist, mis on loetletud kõnealuse direktiivi VII lisas. Lisaks on artikliga 15 ette nähtud, et tootjad peavad andma tasuta teavet elektri- ja elektroonikaseadmete romude korduskasutamiseks ettevalmistamise ning nõuetekohase ja keskkonnaohutu töötlemise hõlbustamiseks ning et seda teavet võib anda vabatahtliku elektroonilise platvormi kaudu (12).

(15)

Halogeenitud leegiaeglustite sisaldus on kuvarites kasutatud plasti ringlussevõtmisel suur probleem. Mõne halogeenitud ühendi kasutust on nende suure toksilisuse tõttu Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiviga 2011/65/EL (13) piiratud, kuid neid võib ikka veel leiduda vanades kuvarites, mõni halogeenitud ühend on aga endiselt lubatud. Keelatud ühendite suurimat sisaldust ringlussevõetud plastis ei ole kulutõhus kontrollida ja seega põletatakse kogu materjal. Kuvarite suuremate plastosade, nt kesta ja aluse puhul võiks kasutada muid lahendusi, et saaks rohkem plasti ringlusse võtta. Neis osades tuleks halogeenitud leegiaeglustite kasutust piirata.

(16)

Ka kaadmiumi kui väga toksilise ja kantserogeense aine sisaldus kuvaripaneelides muudab selle jäätmevoo tõhusa käitlemise probleemseks. Teatavate ohtlike ainete, sh kaadmiumi kasutamist elektri- ja elektroonikaseadmetes on piiratud direktiiviga 2011/65/EL. Kaadmiumi kasutamine kuvarites kuulub aga III lisas loetletud selliste kasutusviiside hulka, mille puhul on kõnealusest piirangust tehtud teatavaks ajaks erand. Seepärast peaksid tootjad tähistama kaadmiumi sisaldavad kuvarid erimärgisega, et hõlbustada olelusringi lõpus nende nõuetekohast ja keskkonnaohutut töötlemist.

(17)

Toodete asjakohaste näitajate mõõtmisel tuleks kasutada usaldusväärseid, täpseid ja korratavaid meetodeid, milles võetakse arvesse üldtunnustatult parimaid mõõtmismeetodeid ning, kui need on olemas, ka harmoneeritud standardeid, mille on vastu võtnud Euroopa standardiorganisatsioonid, mis on loetletud Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 1025/2012 (14) I lisas.

(18)

Kooskõlas direktiivi 2009/125/EÜ artikliga 8 tuleks käesolevas määruses kindlaks määrata kasutatavad vastavushindamismenetlused.

(19)

Vastavuskontrolli hõlbustamiseks peaksid tootjad, importijad või volitatud esindajad esitama direktiivi 2009/125/EÜ IV ja V lisas osutatud tehnilistes dokumentides ka teavet, mis on seotud käesolevas määruses sätestatud nõuetega. Turujärelevalve eesmärgil peaks tootjatel, importijatel või volitatud esindajatel olema lubatud viidata toodete andmebaasile, kui komisjoni delegeeritud määruse (EL) 2019/2013 (15) kohased tehnilised dokumendid sisaldavad sama teavet.

(20)

Et käesolev määrus oleks tulemuslikum ja et kaitsta tarbijaid, tuleks keelata turule lasta tooteid, mis muudavad katsetamise ajal automaatselt oma toimimist esitatud näitajate parandamiseks.

(21)

Lisaks käesolevas määruses sätestatud õiguslikult siduvatele nõuetele tuleks kooskõlas direktiivi 2009/125/EÜ I lisa 3. osa punktiga 2 kindlaks teha parimate võimalike tehniliste lahenduste soovituslikud võrdlusandmed, millega tagataks, et käesoleva määruse kohaldamisalasse kuuluvate toodete kogu olelusringi keskkonnatoimet iseloomustavad andmed on laialdaselt kättesaadavad ja kergesti juurdepääsetavad.

(22)

Käesoleva määruse läbivaatamisel tuleks hinnata selle sätete asjakohasust ja tulemuslikkust määruse eesmärkide saavutamisel. Läbivaatamise ajastamisel tuleks arvesse võtta käesoleva määruse kohaldamisalasse kuuluvate toodetega seotud tehnilise arengu kiirust.

(23)

Seepärast tuleks määrus (EÜ) nr 642/2009 kehtetuks tunnistada.

(24)

Käesoleva määrusega ettenähtud meetmed on kooskõlas direktiivi 2009/125/EÜ artikli 19 alusel loodud komitee arvamusega,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

Artikkel 1

Reguleerimisese ja kohaldamisala

1.   Käesoleva määrusega kehtestatakse ökodisaininõuded kuvarite, sh televiisorite, arvutikuvarite ja digitaalsete infoekraanide turule laskmise ja kasutusele võtmise kohta.

2.   Käesolevat määrust ei kohaldata järgmiste toodete suhtes:

a)

kuvarid, mille ekraani pindala on kuni 100 ruutsentimeetrit,

b)

projektorid;

c)

kõik ühes videokonverentsisüsteemid;

d)

meditsiiniseadmete kuvarid;

e)

virtuaalreaalsusekomplektid;

f)

kuvarid, mis on sisse ehitatud või ette nähtud sisseehitamiseks direktiivi 2012/19/EL artikli 2 lõike 3 punktis a ja lõikes 4 loetletud toodetesse;

g)

kuvarid, mis on direktiivi 2009/125/EÜ alusel vastu võetud rakendusmeetmetega hõlmatud toodete komponendid või alakoostud.

3.   II lisa punktides A ja B esitatud nõudeid ei kohaldata järgmiste kuvarite suhtes:

a)

ringhäälingukuvarid,

b)

kutsetöös kasutatavad kuvarid,

c)

turvaekraanid,

d)

digitaalsed interaktiivsed tahvlid,

e)

digitaalsed pildiraamid,

f)

digitaalsed infoekraanid.

4.   II lisa punktides A, B ja C esitatud nõudeid ei kohaldata järgmiste kuvarite suhtes:

a)

olekuekraanid,

b)

juhtpaneelid.

Artikkel 2

Mõisted

Käesolevas määruses kasutatakse järgmisi mõisteid:

1)

„kuvar“ – ekraan ja sellega seotud elektroonikaseadised, mille peamine funktsioon on kuvada visuaalset teavet traadiga või traadita allikatest;

2)

„televiisor“ – kuvar, mis on eelkõige ette nähtud audiovisuaalsete signaalide kuvamiseks ja vastuvõtmiseks ning mis koosneb kuvarist ja ühest või mitmest tuunerist/vastuvõtjast;

3)

„tuuner/vastuvõtja“ – elektroonikasõlm, mis tuvastab teleringhäälingusignaali, näiteks maapealse, digitaalse või satelliitsignaali, kuid mitte interneti üksikedastust, ning aitab valida TV-kanaleid ringhäälingukanalite rühmast;

4)

„arvutikuvar“ – kuvar, mis on ette nähtud ühele isikule lähedalt vaatamiseks, näiteks töölaual;

5)

„digitaalne infoekraan“ – kuvar, mis on eelkõige ette nähtud kasutamiseks väljaspool kontori-ja kodukeskkonda kohtades, kus seda peaks nägema palju inimesi. Seadmel peavad olema kõik järgmised omadused:

a)

kordumatu tunnuskood, mis võimaldab konkreetse kuvari poole pöörduda;

b)

funktsioon, mis takistab loata juurdepääsu kuvari seadetele ja kuvatavale kujutisele;

c)

võrguühendus (sisaldab kas traadiga või traadita liidest), et juhtida, jälgida või võtta vastu teavet eemal asuvast monoedastus- või multiedastusallikast, kuid mitte ringhäälinguallikast;

d)

seade on ette nähtud riputamiseks, alusele paigaldamiseks või füüsilise struktuuri külge kinnitamiseks nii, et seda näeks palju inimesi, ja seda ei lasta turule põrandal paikneva alusega;

e)

ei sisalda tuunerit ringhäälingusignaali kuvamiseks;

6)

„ekraani pindala“ – kuvari kujutist kuvava osa pindala, mille arvutamiseks korrutatakse piki paneeli pinda (lame või kumer) mõõdetud nähtava kuva suurim laius nähtava kuva suurima kõrgusega;

7)

„digitaalne pildiraam“ – kuvar, mis kuvab üksnes liikumatut visuaalset teavet;

8)

„projektor“ – optiline seade, mis töötleb analoog- või digitaalvideokujutist, sõltumata formaadist, et moduleerida valgusallikat ja projitseerida saadud kujutis väljaspool asuvale pinnale;

9)

„olekuekraan“ – kuvar, mida kasutatakse selleks, et näidata lihtsat, kuid muutuvat teavet, näiteks valitud kanalit, aega või energiatarbimist. Lihtsat indikaatorlampi ei loeta olekuekraaniks;

10)

„juhtpaneel“ – kuvar, mille põhifunktsioon on kuvada toote tööolekuga seotud kujutisi; kasutajal võib olla võimalik oma käsklusi toote töö juhtimiseks edastada juhtpaneeli puudutamise teel või muul viisil. Juhtpaneel võib olla tootesse sisse ehitatud või see võib olla spetsiaalselt välja töötatud ja seda turustatakse ainult asjaomase tootega kasutamiseks;

11)

„kokkuehitatud videokonverentsisüsteem“ – videokonverentsideks ja koostööks ettenähtud spetsiaalne süsteem, mis on sisse ehitatud ühte kesta ning millel peavad olema kõik järgmised omadused:

a)

tootja tarnitaval kujul toetab videokonverentsiprotokolli ITU-T H.323 või IETF SIP;

b)

kaamera(d), ekraan ja andmetöötlussuutlikkus kahesuunalise reaalajas videopildi edastamiseks, sh paketikaoga toimetuleku võime;

c)

valjuhääldi ja audiotöötlussuutlikkus kahesuunalise reaalajalise vabakäe-audiosüsteemi jaoks, mis hõlmab ka kaja vältimist;

d)

krüpteerimisfunktsioon;

e)

HiNa;

12)

„HiNa“ – HiNa (High Network Availability), nagu on määratletud määruse (EÜ) nr 1275/2008 artiklis 2;

13)

„ringhäälingukuvar“ – kuvar, mis on ette nähtud ja mida turustatakse ringhäälinguorganisatsioonidele ja videotootmisettevõtjatele kutsetöös kasutamiseks videotoodete loomiseks. Seadmel peavad olema kõik järgmised omadused:

a)

värvikalibreerimisfunktsioon;

b)

sisendsignaali analüüsi funktsioon sisendsignaali jälgimiseks ja vigade avastamiseks, näiteks videoanalüüsis kasutatavate ostsilloskoopidega (signaali uurimiseks ajas või signaali uurimiseks sageduse järgi), seoses RGB väljalõikega, vahendiga videosignaali oleku kontrollimiseks tegeliku eraldusteravuse korral, ülerealaotuse osas ning ekraani markeri (kursor) abil;

c)

seadmel on sisseehitatud digitaalne jadaliides (SDI) või interneti videokonverentsi protokolli (VoIP) kasutamise võimalus;

d)

ei ole ette nähtud avalikes kohtades kasutamiseks;

14)

„digitaalne interaktiivne tahvel“ – kuvar, mis võimaldab kasutajal otse kujutise kuvamist juhtida. Digitaalne interaktiivne tahvel on eelkõige mõeldud ettekanneteks, õppetööks või kaugkoostööks, sh audio- ja videosignaalide edastamiseks. Seadmel peavad olema kõik järgmised omadused:

a)

seade on eelkõige ette nähtud riputamiseks, põrandal paiknevale alusele paigaldamiseks, riiulile või lauale asetamiseks või füüsilise struktuuri külge kinnitamiseks nii, et seda näeks palju inimesi;

b)

seda tuleb kasutada koos arvutitarkvaraga, millel on sisu kuvamist ja toimimise juhtimist võimaldavad erifunktsioonid;

c)

see on arvutisse sisse ehitatud või ette nähtud spetsiaalselt arvutiga kasutamiseks, et kasutada punktis b nimetatud tarkvara;

d)

kuvari ekraani pindala on suurem kui 40 dm2;

e)

kasutaja juhib seda sõrme või pliiatsiga puudutamise teel või muul viisil, näiteks käeviipe või häälega;

15)

„kutsetöös kasutatav kuvar“ – kuvar, mis on ette nähtud ja mida turustatakse kutsetöös kasutamiseks (videote ja jooniste töötlemiseks). Seadmel peavad olema kõik järgmised omadused:

a)

kontrastsus vähemalt 1000:1 mõõdetuna ekraani vertikaaltasandi ristsirge suunas ning vähemalt 60:1 mõõdetuna vähemalt 85kraadise horisontaalse vaatenurga all nimetatud ristsirge suhtes ja kumerekraani puhul vähemalt 83kraadise horisontaalse vaatenurga all nimetatud ristsirge suhtes; mõõtmised tehakse ekraani katteklaasiga või ilma selleta;

b)

loomulik eraldusteravus vähemalt 2,3 megapikslit;

c)

värvihaare hõlmab vähemalt 38,4 % CIE LUV värviruumist (vähemalt 99 % Adobe RGB värviruumist ja üle 100 % RGB värviruumist). Erinevused värviruumis on lubatud, tingimusel et värvihaare hõlmab vähemalt 38,4 % CIE LUV värviruumist. Värvi ja heleduse ühtsus peab vastama 1. klassi kuvarite puhul nõutule;

16)

„turvaekraan“ – kuvar, millel on kõik järgmised omadused:

a)

enesejälgimisfunktsioon, mis suudab saata eemalasuvasse serverisse vähemalt ühe elemendi järgmisest teabeloetelust:

võimsustarbe olek;

ülekoormuse vältimise soojusanduri mõõdetud sisetemperatuur;

videoallikas;

heliallikas ja -tase (helitugevus/hääletu);

mudel ja püsivaraversioon;

b)

kasutaja poolt täpsustatud erikuju, mis võimaldab kuvari paigaldamist kutselisel otstarbel kasutatavasse kesta või konsooli;

17)

„sisseehitatud“ – mõistet kasutatakse sellise kuvari kohta, mis on muu toote funktsionaalne komponent, st kuvari kohta, mis ei tööta sellisest tootest eraldi ja mis sõltub sellest tootest oma funktsioonide täitmiseks, sealhulgas ka toite saamiseks;

18)

„meditsiiniseadme kuvar“ – kuvar, mis kuulub järgmiste õigusaktide kohaldamisalasse:

a)

nõukogu direktiiv 93/42/EMÜ (16) meditsiiniseadmete kohta või

b)

Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EL) 2017/745, (17) milles käsitletakse meditsiiniseadmeid, või

c)

nõukogu direktiiv 90/385/EMÜ (18) aktiivseid siirdatavaid meditsiiniseadmeid käsitlevate liikmesriikide õigusnormide ühtlustamise kohta või

d)

Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 98/79/EÜ (19) meditsiiniliste in vitro diagnostikavahendite kohta või

e)

Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EL) 2017/746 (20) in vitro diagnostikameditsiiniseadmete kohta;

19)

„1. klassi kuvar“ – kuvar, mis on ette nähtud kujutise tehnilise kvaliteedi kõrgetasemeliseks hindamiseks tootmise või ringhäälingu töö põhietappides, nagu filmitud kujutise jäädvustamine digimälusse, filmimisjärgne etapp, ülekanne ja säilitamine;

20)

„virtuaalreaalsusekomplekt“ – peas kantav seade, mis viib selle kandja teda täielikult kaasatõmbavasse virtuaalreaalsusesse, näidates mõlemale silmale stereoskoopilisi kujutisi, kasutades pea liikumise jälgimise funktsiooni.

Lisades kasutatud täiendavad mõisted on esitatud I lisas.

Artikkel 3

Ökodisaininõuded

II lisas esitatud ökodisaininõudeid kohaldatakse alates samas lisas esitatud kuupäevadest.

Artikkel 4

Vastavushindamine

1.   Direktiivi 2009/125/EÜ artiklis 8 osutatud vastavushindamismenetlus on kõnealuse direktiivi IV lisa kohane projekti või kavandi sisemise kontrolli süsteem või sama direktiivi V lisa kohane juhtimissüsteem.

2.   Direktiivi 2009/125/EÜ artikli 8 kohase vastavushindamise jaoks tuleb tehnilistes dokumentides esitada põhjus, miks teatavad plastosad, kui selliseid on, ei ole märgistatud II lisa punkti D alapunkti 2 kohase erandi alusel, ning üksikasjad ja arvutustulemused vastavalt käesoleva määruse III lisale.

3.   Kui tehnilistes dokumentides teatava mudeli kohta esitatud teave on saadud:

a)

mudeli põhjal, millel on esitamisele kuuluva tehnilise teabe seisukohast olulised samad tehnilised omadused, kuid mille on tootnud muu tootja, või

b)

kavandi järgi tehtud arvutustega või sama või muu tootja teise mudeli alusel tehtud ekstrapoleerimisega või mõlemal viisil,

sisaldavad tehnilised dokumendid sellise arvutuse üksikasju, tootja tehtud hindamist arvutuse täpsuse kontrollimiseks ja vajaduse korral ka kinnitust eri tootjate mudelite vahelise samasuse kohta.

Tehnilistes dokumentides tuleb esitada kõikide võrdväärsete mudelite ja nende tähiste loetelu.

4.   Tehnilised dokumendid peavad sisaldama sellist teavet ja sellises järjekorras, nagu on sätestatud määruse (EL) 2019/2013 VI lisas. Turujärelevalve eesmärgil võivad tootjad, importijad või volitatud esindajad, ilma et see mõjutaks direktiivi 2009/125/EÜ IV lisa punkti 2 alapunkti g kohaldamist, osutada toodete andmebaasi üleslaaditud tehnilistele dokumentidele, mis sisaldavad sama teavet, mis on sätestatud määruses (EL) 2019/2013.

Artikkel 5

Turujärelevalve eesmärgil tehtava kontrolli menetlus

Direktiivi 2009/125/EÜ artikli 3 lõikes 2 osutatud turujärelevalvekontrollide tegemisel järgivad liikmesriikide ametiasutused käesoleva määruse IV lisa kohast kontrollimenetlust.

Artikkel 6

Kõrvalehoidmine ja tarkvara ajakohatused

Tootja, importija või volitatud esindaja ei tohi turule lasta tooteid, mis on projekteeritud kindlaks tegema, et nendega tehakse katseid (nt katsetingimuste või -tsükli äratundmise kaudu), ja sellele reageerima katseaegse toimimise automaatse muutmisega, et saavutada paremad tulemused mingi näitaja osas, mille on tootja, importija või volitatud esindaja esitanud tehnilistes dokumentides või mis on esitatud tootele lisatud dokumentides.

Toote energiatarbimine ei tohi suureneda ega muud näitajad halveneda pärast toote tark- või püsivara ajakohastamist, kui mõõtmisel kasutatakse sama standardkatset, mida kasutati vastavustunnistuse otstarbel, välja arvatud enne ajakohastamist lõpptarbijalt saadud kindla nõusoleku korral. Ajakohastusest keeldumise tulemusel ei tohi muutuda seadme toimimine.

Tarkvara ajakohastamine ei tohi kunagi kaasa tuua toote toimimise sellist muutumist, mille tagajärjel toode ei vasta enam vastavustunnistuse puhul kehtivatele ökodisaininõuetele.

Artikkel 7

Soovituslikud võrdlusandmed

Käesoleva määruse jõustumise ajal turul leiduvate parimate toodete ja tehniliste lahenduste soovituslikud võrdlusandmed on esitatud V lisas.

Artikkel 8

Läbivaatamine

Komisjon vaatab käesoleva määruse tehnika arengut arvestades läbi ja esitab hindamise tulemused, sealhulgas vajaduse korral muudatusettepaneku eelnõu nõuandefoorumile hiljemalt 25. detsembril 2022.

Läbivaatamisel hinnatakse eelkõige järgmist:

a)

kas on vaja ajakohastada käesoleva määruse mõisteid või kohaldamisala;

b)

kui asjakohane on tasakaal suuremate ja väiksemate toodete suhtes kehtivate nõuete rangusastmete vahel;

c)

kas on vaja kohandada regulatiivnõudeid, sest on uusi tehnilisi lahendusi, nt laiendatud heledusvahemik (HDR), 3D-režiim, suur kaadrisagedus ning suurem kui standardi UHD-8K eraldusteravus;

d)

lubatud hälvete asjakohasus;

e)

kas on asjakohane kehtestada sisselülitatud seisundi energiatõhususnõuded digitaalsete infoekraanide või muude kuvarite kohta, mis ei ole selle aspekti osas hõlmatud;

f)

kas on asjakohane kehtestada erinevad või täiendavad nõuded vastupidavuse suurendamiseks, parandamise ja korduskasutamise hõlbustamiseks, sh varuosade kättesaadavaks tegemise aeg, ning standardse välise toiteallika lisamise kohta;

g)

kas selleks, et parandada demonteerimist olelusringi lõpus ja ringlussevõetavust, on asjakohane kehtestada erinevad või täiendavad nõuded, sh nõuded kriitilise tähtsusega toorainete ja ringlussevõtjatele teabe andmise kohta;

h)

ressursitõhususnõuded kuvaritele, mis on sisse ehitatud toodetesse, mille suhtes kohaldatakse direktiivi 2009/125/EÜ, ja muudesse direktiivi 2012/19/EL kohaldamisaladesse kuuluvatesse toodetesse.

Artikkel 9

Määruse (EÜ) nr 1275/2008 muudatus

Määruse (EÜ) nr 1275/2008 I lisa muudetakse järgmiselt.

a)

Punkt 2 asendatakse järgmisega:

„2.

Infotehnoloogiaseadmed, mis on ette nähtud kasutamiseks eelkõige kodukeskkonnas, v.a komisjoni määruses (EL) nr 617/2013 määratletud lauaarvutid, integreeritud lauaarvutid ja sülearvutid ning määruse (EL) 2019/2021 (*1) kohaldamisalasse kuuluvad kuvarid.

(*1)  Komisjoni 1. oktoobri 2019. aasta määrus (EL) 2019/2021, millega kehtestatakse kuvarite ökodisaini nõuded vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivile 2009/125/EÜ, muudetakse komisjoni määrust (EÜ) nr 1275/2008 ning tunnistatakse kehtetuks komisjoni määrus (EÜ) nr 642/2009 (ELT L 315, 5.12.2019, lk 241)“;"

b)

punkti 3 viimane lause asendatakse järgmisega:

„Muud seadmed heli või kujutiste salvestamiseks või taasesitamiseks, sh heli ja kujutiste levitamiseks ettenähtud muud signaalid või tehnilised vahendid kui telekommunikatsioonivahendid, v.a määruse (EL) 2019/2021 kohaldamisalasse kuuluvad kuvarid.“

Artikkel 10

Kehtetuks tunnistamine

Määrus (EÜ) nr 642/2009 tunnistatakse kehtetuks alates 1. märtsist 2021.

Artikkel 11

Jõustumine ja kohaldamine

Käesolev määrus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Seda kohaldatakse alates 1. märtsist 2021. Artikli 6 esimest lõiku kohaldatakse alates 25. detsembrist 2019.

Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

Brüssel, 1. oktoober 2019

Komisjoni nimel

president

Jean-Claude JUNCKER


(1)  ELT L 285, 31.10.2009, lk 10.

(2)  Komisjoni 22. juuli 2009. aasta määrus (EÜ) nr 642/2009, millega rakendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 2005/32/EÜ seoses televiisorite ökodisaini nõuetega (ELT L 191, 23.7.2009, lk 42).

(3)  Komisjoni teatis „Ökodisaini tööplaan aastateks 2016–2019“, COM(2016) 773 final, 30.11.2016.

(4)  Komisjoni 17. detsembri 2008. aasta määrus (EÜ) nr 1275/2008, millega rakendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2005/32/EÜ seoses ökodisaini nõuetega elektriliste ja elektrooniliste kodumasinate ja kontoriseadmete elektrienergia tarbimise kohta ooteseisundis, väljalülitatud seisundis ja võrguühendusega ooteseisundis (ELT L 339, 18.12.2008, lk 45).

(5)  Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele: „ELi ringmajanduse loomise tegevuskava“ (COM(2015) 614 final, 2.12.2015).

(6)  Komisjoni teatis: „Ökodisaini tööplaan aastateks 2016–2019“ (COM(2016) 773 final, 30.11.2016).

(7)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 4. juuli 2012. aasta direktiiv 2012/19/EL elektri- ja elektroonikaseadmetest tekkinud jäätmete (elektroonikaromude) kohta (ELT L 197, 24.7.2012, lk 38).

(8)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 30. mai 2018. aasta direktiiv (EL) 2018/851, millega muudetakse direktiivi 2008/98/EÜ, mis käsitleb jäätmeid (ELT L 150, 14.6.2018, lk 109).

(9)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 20. novembri 2013. aasta otsus nr 1386/2013/EL, milles käsitletakse liidu üldist keskkonnaalast tegevusprogrammi aastani 2020 „Hea elu maakera võimaluste piires“ (ELT L 354. 28.12.2013, lk 171).

(10)  COM(2015) 614 final.

(11)  Komisjoni 26. juuni 2013. aasta määrus (EL) nr 617/2013, millega rakendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2009/125/EÜ arvutite ja serverarvutite ökodisaini nõuete osas (ELT L 175, 27.6.2013, lk 13).

(12)  Ringlussevõtjatele mõeldud teave – I4R-platvorm teabe vahetamiseks elektri- ja elektroonikaseadmete tootjate ning elektroonikaromude ringlussevõtjate vahel: http://www.i4r-platform.eu.

(13)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 8. juuni 2011. aasta direktiiv 2011/65/EL teatavate ohtlike ainete kasutamise piiramise kohta elektri- ja elektroonikaseadmetes (ELT L 174, 1.7.2011, lk 88).

(14)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 25. oktoobri 2012. aasta määrus (EL) nr 1025/2012, mis käsitleb Euroopa standardimist ning millega muudetakse nõukogu direktiive 89/686/EMÜ ja 93/15/EMÜ ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiive 94/9/EÜ, 94/25/EÜ, 95/16/EÜ, 97/23/EÜ, 98/34/EÜ, 2004/22/EÜ, 2007/23/EÜ, 2009/23/EÜ ja 2009/105/EÜ ning millega tunnistatakse kehtetuks nõukogu otsus 87/95/EMÜ ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu otsus nr 1673/2006/EÜ (ELT L 316, 14.11.2012, lk 12).

(15)  Komisjoni 11. märtsi 2019. aasta delegeeritud määrus (EL) 2019/2013, millega täiendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) 2017/1369 seoses kuvarite energiamärgistusega ja tunnistatakse kehtetuks komisjoni delegeeritud määrus (EL) nr 1062/2010 (vt käesoleva Euroopa Liidu Teataja lk 1).

(16)  Nõukogu 14. juuni 1993. aasta direktiiv 93/42/EMÜ meditsiiniseadmete kohta (EÜT L 169, 12.7.1993, lk 1).

(17)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 5. aprilli 2017. aasta määrus (EL) 2017/745, milles käsitletakse meditsiiniseadmeid, millega muudetakse direktiivi 2001/83/EÜ, määrust (EÜ) nr 178/2002 ja määrust (EÜ) nr 1223/2009 ning millega tunnistatakse kehtetuks nõukogu direktiivid 90/385/EMÜ ja 93/42/EMÜ (ELT L 117, 5.5.2017, lk 1).

(18)  Nõukogu 20. juuni 1990. aasta direktiiv 90/385/EMÜ aktiivseid siiratavaid meditsiiniseadmeid käsitlevate liikmesriikide õigusaktide ühtlustamise kohta (EÜT L 189, 20.7.1990, lk 17).

(19)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 27. oktoobri 1998. aasta direktiiv 98/79/EÜ, meditsiiniliste in vitro diagnostikavahendite kohta (EÜT L 331, 7.12.1998, lk 1).

(20)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 5. aprilli 2017. aasta määrus (EL) 2017/746 in vitro diagnostikameditsiiniseadmete kohta ning millega tunnistatakse kehtetuks direktiiv 98/79/EÜ ja komisjoni otsus 2010/227/EL (ELT L 117, 5.5.2017, lk 176).


I LISA

Lisades kasutatavad mõisted

Kasutatakse järgmisi mõisteid:

1)

„sisselülitatud seisund“ või „aktiivseisund“ – seisund, mille korral on kuvar ühendatud toiteallikaga, aktiveeritud ja täidab üht või mitut kuvamisfunktsiooni;

2)

„väljalülitatud seisund“ – seisund, milles on kuvar ühendatud avalikku elektrivõrku ja ei täida ühtegi funktsiooni; väljalülitatud seisundiks loetakse ka järgmist:

1)

seisundid, milles kuvatakse üksnes märguanne väljalülitatud seisundi kohta;

2)

seisundeid, milles täidetakse üksnes funktsioone, mis on ette nähtud elektromagnetilise ühilduvuse tagamiseks vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivile 2014/30/EL; (1)

3)

„ooteseisund“ – seisund, milles on kuvar ühendatud vooluallikaga, sõltub sellest toitest ettenähtud viisil töötamiseks ja võimaldab kasutada üksnes järgmisi funktsioone, mis võivad toimida määramata aja jooksul:

taasaktiveerimisfunktsioon üksinda või taasaktiveerimisfunktsioon koos ainult märguandega taasaktiveerimisfunktsiooni aktiveerimise kohta ja/või

teabe või oleku kuvamine;

4)

„orgaaniline valgusdiood“ ehk „OLED“ (organic light emitting diode) – seade, milles tekib valgus orgaanilises pn-siirdega tahkises. Valgus tekib pn-siirdes elektrivooluga ergastamisel;

5)

„mikroleedkuvar“ – kuvar, mille piksleid kuvavad mikroskoopilised galliumnitriidvalgusdioodid;

6)

„tavaseadistus“ – kuvari seade, mida tootja soovitab lõppkasutajal valida esialgse seadistamise menüüst, või tehaseseade, mis on kuvaril toote ettenähtud kasutuseks. See peab tagama lõppkasutajale optimaalse kvaliteedi ettenähtud ümbritseva keskkonna ja ettenähtud kasutusotstarbe korral. Tavaseadistus on seadistus, millega mõõdetakse väljalülitatud seisundi, ooteseisundi, võrguühendusega ooteseisundi ja sisselülitatud seisundi näitajad;

7)

„väline toiteallikas“ – seade, mis on määratletud komisjoni määruses (EL) 2019/1782 (2);

8)

„USB“ – universaalne järjestiksiin (Universal Serial Bus);

9)

„heleduse automaatne reguleerimine“ – automaatne mehhanism, mis aktiveerimise korral reguleerib kuvari heledust kuvari esikülge valgustava ümbrusvalguse funktsioonina;

10)

„vaike-“ või „vaikimisi“ – mõiste on seotud konkreetse omaduse või seadega ja tähendab konkreetse omaduse väärtust, mis määratakse kindlaks tehases ja mis on kättesaadav, kui klient toodet esimest korda kasutab, või pärast tehaseseadete taastamise funktsiooni kasutamist, kui toode seda võimaldab;

11)

„heledus“ – etteantud suunas kiirguva valguse tugevuse fotomeetriline väärtus pindalaühiku kohta, väljendatuna kandelates ruutmeetri kohta (cd/m2). Kuvari heleduse „subjektiivseks“ kajastamiseks kasutatakse tihti mõistet „paistvus“;

12)

„lähedalt vaatamine“ – vaatamine kauguselt, mis on võrreldav sellega, kui kuvarit vaadatakse seda käes hoides või istudes laua taga;

13)

„sundmenüü“ – erimenüü, mis ilmub kuvari esimesel käivitamisel või tehaseseadete taastamisel ja mis pakub tootja poolt eelnevalt kindlaks määratud alternatiivseid kuvaseadeid;

14)

„võrk“ – kindla skeemi ja ülesehitusega andmevahetustaristu, mis hõlmab teatavaid füüsilisi komponente, organisatsioonilisi põhimõtteid ning sideprotseduure ja -eeskirju (sideprotokolle);

15)

„võrguliides“ või „võrguport“ – traadiga või traadita toimiv füüsiline liides, mis võimaldab võrguühendust ning mille kaudu saab kuvari funktsioone kaugjuhtimiskäsklusega aktiveerida ja andmeid vastu võtta või saata. Selliste sisendandmete nagu video- ja audiosignaali jaoks ettenähtud liideseid, mille puhul signaal ei pärine võrgust ja võrguaadressi ei kasutata, ei käsitata võrguliidesena;

16)

„võrguühenduse valmisolek“ – kuvari suude aktiveerida funktsioone, kui võrguliidese kaudu on kindlaks tehtud kaugjuhtimiskäsklus;

17)

„võrguühendusega kuvar“ – kuvar, mis saab ennast ühendada võrku, kasutades üht selle võrguliidestest, kui see on aktiveeritud;

18)

„võrguühendusega ooteseisund“ – seisund, milles seade on valmis hakkama taas ülesannet täitma võrguliidese kaudu saabunud kaugjuhtimiskäskluse peale;

19)

„taasaktiveerimisfunktsioon“ – funktsioon, mis tagab kauglüliti, kaugjuhtimispuldi, sisemise anduri, taimeri või, kui tegemist on võrguühendusega kuvariga, mis on võrguühendusega ooteseisundis, võrgu kaudu lülitumise ooteseisundist või võrguühendusega ooteseisundist muusse seisundisse (välja arvatud väljalülitatud seisundisse) ja võimaldab täita lisafunktsioone;

20)

„liikumisandur“ või „viipetuvastusandur“ või „kasutaja kohaloleku andur“ – andur, mis jälgib liikumist toodet ümbritsevas alas ja reageerib sellele ning mille signaal võib viia kuvari sisselülitatud seisundisse. Seda, et eelnevalt määratud aja jooksul ei ole liikumist tuvastatud, saab kasutada seadme lülitamiseks ooteseisundisse või võrguühendusega ooteseisundisse;

21)

„piksel (pildielement)“ – pildi kõige väiksema sellise elemendi pind, mida saab eristada selle naaberelementidest;

22)

„puutefunktsioon“ – võimalus sisestada käsklusi, kasutades sisendseadmena puutetundlikku vahendit, mis kujutab tavaliselt endast kuvaripaneelile paigutatud läbipaistvat pealiskihti;

23)

„heledaim sisselülitatud seisundi seadistus“ – tootja poolt seadistatud kuvariseadistus, mis võimaldab näidata aktsepteeritavat suurima mõõdetud valge tippheledusega pilti;

24)

„poeseadistus“ – seadistus, mis on ette nähtud kasutamiseks spetsiaalselt selleks, et näidata kuvareid näiteks tugeva valgustusega tingimustes (jaekaupluses), ilma et kuvar lülituks automaatselt välja, kui ei ole tuvastatud kasutaja tegevust ega kohalolekut. See seadistus ei pruugi olla juurdepääsetav kuvatava menüü kaudu;

25)

„demonteerimine“ – kokkupandud toote võimalik et pöördumatu lahtivõtmine selle osadeks ja/või komponentideks;

26)

„lahtivõtt“ – kokkupandud toote tagasipööratav lahtivõtmine selle osadeks ja/või komponentideks, tekitamata toote funktsioonidele sellist kahju, mis ei laseks toodet tagasi kokku panna, korduskasutada ega ajakohastada;

27)

„etapp“ – mõiste on seotud demonteerimise või lahtivõtuga ja tähendab toimingut, mis lõpeb tööriista vahetamise või komponendi või osa eemaldamisega;

28)

„trükkplaat“ – koost, mis kannab mehhaaniliselt ja ühendab elektriliselt elektroonilisi ja elektrilisi komponente selliste elektrit juhtivate soonte, ühendavate ja muude elementide kaudu, mis on söövitatud ühest või mitmest elektrit juhtiva metalli kihist, mis on kantud isoleeriva kihi peale või isoleerivate kihtide vahele;

29)

„PMMA“ – polümetüülmetakrülaat;

30)

„leegiaeglusti“ või „tuleaeglusti“ – aine, mis aeglustab märkimisväärselt leegi levikut;

31)

„halogeenitud leegiaeglusti“ – mis tahes halegeeni sisaldav leegiaeglusti;

32)

„homogeenne materjal“ – läbini ühtse koostisega materjal või materjalide kogumist koosnev materjal, mida ei ole võimalik lahutada või eraldada eri materjalideks mehaanilisel viisil, nagu lahtikruvimise, lõikamise, purustamise, jahvatamise või lihvimise teel;

33)

„toodete andmebaas“ – määrusele (EL) 2017/1369 vastav tooteandmete kogu, mis on süstemaatiliselt korrastatud ning koosneb tarbijatele mõeldud avalikust osast, kus tootenäitajaid käsitlev teave on kättesaadav elektrooniliselt, veebiportaalist juurdepääsetavuse tagamiseks ja nõuetele vastavuse osast, koos selgelt kindlaks määratud juurdepääsetavuse ja turvanõuetega;

34)

„võrdväärne mudel“ – mudel, millel on esitamisele kuuluva tehnilise teabe seisukohast olulised samad tehnilised omadused kui mõnel teisel mudelil, kuid mille on sama tootja, importija või volitatud esindaja turule lasknud või kasutusele võtnud teistsuguse mudelitähisega muu mudelina;

35)

„mudelitähis“ – kood, mis koosneb tavaliselt tärkidest ja mis eristab konkreetset tootemudelit teistest sama kaubamärgiga mudelitest, mis kannavad sama tootja, importija või volitatud esindaja nime;

36)

„varuosa“ – eraldi osa, millega saab asendada sama funktsiooniga osa tootes;

37)

„kutseline parandaja“ – teenusepakkuja või ettevõtja, kes osutab kuvarite parandamise ja kutselise hooldamise teenuseid.


(1)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 26. veebruari 2014. aasta direktiiv 2014/30/EL elektromagnetilist ühilduvust käsitlevate liikmesriikide õigusaktide ühtlustamise kohta (ELT L 96, 29.3.2014, lk 79).

(2)  Komisjoni 1. oktoobri 2019. aasta määrus (EL) 2019/1782 millega kehtestatakse välistoiteallikate ökodisaini nõuded vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivile 2009/125/EÜ ning tunnistatakse kehtetuks komisjoni määrus (EÜ) nr 278/2009 (vt käesoleva Euroopa Liidu Teataja lk 95).


II LISA

Ökodisaininõuded

A.   ENERGIATÕHUSUSNÕUDED

1.   ENERGIATÕHUSUSINDEKSI PIIRMÄÄRAD SISSELÜLITATUD SEISUNDIS

Kuvari energiatõhususindeks (EEI) arvutatakse järgmise valemiga:

Formula

kus:

A on ekraani pindala ruutdetsimeetrites (dm2);

Pmeasured on sisselülitatud seisundis mõõdetud võimsus vattides tavaseadistuses standardse heledusvahemiku (SDR) puhul;

corr on parandustegur 10 selliste OLED-kuvarite puhul, mille korral ei kasutata heleduse automaatse reguleerimise lubatud hälvet, mis on esitatud punkti B alapunktis 1. See kehtib kuni 28. veebruarini 2023. Kõigil muudel juhtudel on parandustegur corr null.

Kuvari EEI ei tohi olla suurem kui maksimaalne EEI (EEImax ) vastavalt tabelis 1 esitatud piirmääradele ja alates märgitud kuupäevadest.

Tabel 1.

EEI piirmäärad sisselülitatud seisundis

 

EEImax kuvarite puhul, mille lahutusvõime on kuni 2 138 400 pikslit (HD)

EEImax kuvarite puhul, mille lahutusvõime on üle 2 138 400 piksli (HD) ja kuni 8 294 400 pikslit (4k UHD-d)

EEImax kuvarite puhul, mille lahutusvõime on üle 8 294 400 piksli (4k UHD-d), ja mikroleedkuvarite puhul

1. märts 2021

0,90

1,10

ei ole asjakohane

1. märts 2023

0,75

0,90

0,90

B.   LUBATUD HÄLBED JA PARANDID EEI ARVUTAMISEL NING FUNKTSIONAALSED NÕUDED

Alates 1. märtsist 2021 peavad kuvarid vastama järgmistele nõuetele.

1.   Heleduse automaatse reguleerimisega kuvarid

Kuvari puhul võib vähendada näitajat Pmeasured 10 %, kui kuvar vastab kõigile järgmistele nõuetele:

a)

heleduse automaatne reguleerimine on kuvari tavaseadistuses aktiveeritud ja säilib mis tahes muus standardse heledusvahemiku seadistuses, mida saab lõppkasutaja kasutada;

b)

Pmeasured mõõdetakse tavaseadistuses nii, et heleduse automaatne reguleerimine on blokeeritud või kui seda ei saa blokeerida, siis olukorras, kus heleduse automaatse reguleerimise anduri juures mõõdetud valgustustihedus on 100 luksi;

c)

vajaduse korral peab Pmeasured olema juhul, kui heleduse automaatne reguleerimine on blokeeritud, võrdne aktiveeritud heleduse automaatse reguleerimise korral mõõdetud sisselülitatud seisundi võimsusega või sellest suurem, olukorras, kus heleduse automaatse reguleerimise anduri juures mõõdetud valgustustihedus on 100 luksi;

d)

kui heleduse automaatne reguleerimine on aktiveeritud, peab sisselülitatud seisundi võimsuse mõõdetud väärtus vähenema 20 % või rohkem, kui heleduse automaatse reguleerimise anduri juures mõõdetud valgustustihedus väheneb 100 luksilt 12 luksile; ning

e)

kuvari ekraani heleduse automaatne reguleerimine vastab kõigile järgmistele omadustele, kui heleduse automaatse reguleerimise anduri juures mõõdetud valgustustihedus muutub:

mõõdetud ekraani heledus 60 luksi puhul on 65 % kuni 95 % ekraani heledusest 100 luksi puhul;

mõõdetud ekraani heledus 35 luksi puhul on 50 % kuni 80 % ekraani heledusest 100 luksi puhul; ning

mõõdetud ekraani heledus 12 luksi puhul on 35 % kuni 70 % ekraani heledusest 100 luksi puhul.

2.   Sundmenüü ja seadistamismenüüd

Kuvareid võib turule lasta ka esmakäivitamisel avaneva sundmenüüga, mis pakub välja alternatiivseid seadeid. Sundmenüü olemasolu korral tuleb vaikevalikuks seada tavaseadistus, muul juhul on tavaseadistuseks pakendi avamisel olev seade.

Kui kasutaja valib tavaseadistusest erineva seadistuse ja selle tulemusel on tarbimisvõimsus suurem kui tavaseadistuses, ilmub ekraanile teade, milles hoiatatakse energiatarbimise tõenäolise suurenemise eest ning palutakse sõnaselgelt toiming kinnitada.

Kui kasutaja valib tavaseadistuse osaks olevatest seadetest erineva seade ja selle tulemusel on energiatarbimine suurem kui tavaseadistuses, ilmub ekraanile teade, milles hoiatatakse energiatarbimise tõenäolise suurenemise eest ning palutakse sõnaselgelt toiming kinnitada.

Kui kasutaja muudab mingis seades ühtainsat näitajat, ei tohi see kaasa tuua ühtki muudatust muudes energiaga seotud näitajates, välja arvatud siis, kui see on vältimatu. Sel juhul ilmub ekraanile teade, milles hoiatatakse muude näitajate muutmise eest ja palutakse sõnaselgelt muudatus kinnitada.

3.   Suhteline valge tippheledus

Tavaseadistuses ei tohi kuvari valge tippheledus 100-luksise valgustustihedusega vaatamiskeskkonnas olla alla 220 cd/m2 või kui kuvar on peamiselt ette nähtud ühele kasutajale lähedalt vaatamiseks, alla 150 cd/m2.

Kui kuvari valge tippheledus tavaseadistuses on seadistatud neist väärtustest väiksemaks, ei tohi see olla alla 65 % kuvari valgest tippheledusest 100-luksise valgustustihedusega vaatamiskeskkonnas heledaimas sisselülitatud seisundi seadistuses.

C.   VÄLJALÜLITATUD SEISUNDI, OOTESEISUNDI JA VÕRGUÜHENDUSEGA OOTESEISUNDI NÕUDED

Alates 1. märtsist 2021 peavad kuvarid vastama järgmistele nõuetele.

1.   Tarbimisvõimsuse piirmäärad, v.a sisselülitatud seisundis

Kuvarid ei ületa eri seisundites ja tingimustes tarbimisvõimsuse piirmäärasid, mis on esitatud tabelis 2.

Tabel 2.

Tarbimisvõimsuse piirmäärad muus kui sisselülitatud seisundis (vattides)

 

Väljalülitatud seisund

Ooteseisund

Võrguühendusega ooteseisund

Piirmäärad

0,30

0,50

2,00

Lubatud hälbed lisafunktsioonide jaoks, kui need on olemas ja aktiveeritud

 

 

 

 

Olekuekraan

0,0

0,20

0,20

 

Taasaktiveerimine, mis kasutab liikumisandurit

0,0

0,50

0,50

 

Puutefunktsioon, kui seda saab aktiveerimiseks kasutada

0,0

1,00

1,00

 

HiNA-funktsioon

0,0

0,0

4,00

Suurim tarbimise koguvõimsus koos kõigi lisafunktsioonidega, mis on olemas ja aktiveeritud

0,30

2,20

7,70

2.   Väljalülitatud seisundi, ooteseisundi ja võrguühendusega ooteseisundi olemasolu

Kuvaril peab olema väljalülitatud seisund, ooteseisund, võrguühendusega ooteseisund või muud seisundid, mis ei ületa ooteseisundi suhtes kohaldatavaid tarbimisvõimsuse nõudeid.

Seadistusemenüüs, kasutusjuhendites ja muudes dokumentides (kui need on olemas) viidatakse väljalülitatud seisundile, ooteseisundile ja võrguühendusega ooteseisundile, kasutades neid termineid.

Automaatne lülitumine väljalülitatud seisundisse ja/või ooteseisundisse ja/või muusse seisundisse, mis ei ületa ooteseisundi suhtes kohaldatavaid tarbimisvõimsuse nõudeid, seatakse vaikeseadistuseks, sh ka võrguühendusega kuvarite puhul, kui võrguliides on sisselülitatud seisundis aktiveeritud.

Võrguühendusega televiisoril peab tavaseadistuses olema võrguühendusega ooteseisund blokeeritud. Lõppkasutajal palutakse võrguühendusega ooteseisundi aktiveerimine kinnitada, kui aktiveerimine on vajalik mõne valitud funktsiooni jaoks, mis on aktiveeritud kaugjuhtimiskäsklusega, ja tal peab olema võimalik see seisund blokeerida.

Võrguühendusega kuvarid peavad vastama ooteseisundi nõuetele, kui võrguühendusega ooteseisund on blokeeritud.

3.   Automaatne ooteseisund televiisorites

a)

Televiisoritel on toitehaldusfunktsioon, mis on tootja tarnitaval seadmel aktiveeritud ja mis lülitab nelja tunni jooksul pärast viimast kasutaja sekkumist televiisori sisselülitatud seisundist ooteseisundisse, võrguühendusega ooteseisundisse või muusse seisundisse, mis ei ületa vastavalt ooteseisundi või võrguühendusega ooteseisundi suhtes kohaldatavaid tarbimisvõimsuse nõudeid. Enne sellist automaatset lülitumist näitab televiisor vähemalt 20 sekundit teadet, milles hoiatatakse kasutajat eelseisva lülitumise eest ning antakse talle võimalus lülitumine edasi lükata või ajutiselt tühistada.

b)

Kui televiisoril on funktsioon, mis võimaldab punkti a kohast seisundite automaatse ülemineku neljatunnist perioodi lühendada, pikendada või blokeerida, ilmub hoiatusteade energiatarbimise võimaliku suurenemise kohta ning kui on valitud neljatunnise perioodi pikendamine või blokeerimine, tuleb nõuda uue valitud seade kinnitamist.

c)

Kui televiisoril on liikumisandur, peab toimuma automaatne ümberlülitumine sisselülitatud seisundist muusse seisundisse vastavalt punktile a juhul, kui liikumist ei tuvastata kuni ühe tunni jooksul.

d)

Erinevate valitavate toiteallikatega televiisorid peavad eelistama valitud ja kuvatud signaaliallika toitehaldusprotokolle vaikeseadistatud toitehaldusmehhanismidele, mida on kirjeldatud punktides a–c.

4.   Automaatne ooteseisund muudes kuvarites kui televiisorites

Muud mitmesuguste valitavate sisendallikatega kuvarid kui televiisorid lülituvad tavaseadistuses juhul, kui üheski sisendallikas ei ole rohkem kui kümne sekundi jooksul või digitaalsete interaktiivsete tahvlite või ringhäälingukuvarite puhul rohkem kui 60 minuti jooksul tuvastatud ringhäälingusignaali, ooteseisundisse, võrguühendusega ooteseisundisse või muusse seisundisse, mis ei ületa vastavalt ooteseisundi või võrguühendusega ooteseisundi suhtes kohaldatavaid tarbimisvõimsuse nõudeid.

Enne sellist lülitumist kuvatakse hoiatusteade ja lülitumine viiakse läbi kümne minuti jooksul.

D.   MATERJALITÕHUSUSE NÕUDED

Alates 1. märtsist 2021 peavad kuvarid vastama järgmistele nõuetele.

1.   Demonteerimist, ringlussevõttu ja taaskasutamist võimaldav disain

Tootjad, importijad või nende volitatud esindajad tagavad, et ühendus-, kinnitus- ja sulgemismeetodid ei takista direktiivi 2012/19/EL (elektroonikaromude kohta) VII lisa punkti 1 ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2006/66/EÜ (1) (mis käsitleb patareisid ja akusid ning patarei- ja akujäätmeid) artikli 11 kohaste komponentide (kui neid seadmes on) eemaldamist laialdaselt kättesaadavate tööriistadega.

Tootjad, importijad või nende volitatud esindajad teevad, ilma et see mõjutaks direktiivi 2012/19/EL artikli 15 punkti 1 kohaldamist, vaba juurdepääsuga veebisaidil kättesaadavaks demonteerimisteabe, mis on vajalik direktiivi 2012/19/EL VII lisa punktis 1 osutatud tootekomponentidele juurdepääsuks.

Demonteerimisteave sisaldab sihtkomponentidele juurdepääsuks vajalike demonteerimisetappide, tööriistade või võtete järjestust.

Olelusringi lõpuga seotud teave peab jääma kättesaadavaks vähemalt 15 aastaks pärast tootemudeli viimase seadme turulelaskmist.

2.   Plastkomponentide märgistamine

Plastkomponendid, mis on raskemad kui 50 g.

a)

Kõnealuste plastkomponentide märgistamisel täpsustatakse polümeeritüüp, kasutades asjakohaseid standardtähiseid või märkide „>“ ja „<“ vahel asuvaid lühendeid, nagu on olemasolevates standardites kindlaks määratud. Märgistus peab olema loetav.

Märgistusnõuded ei kehti plastkomponentidele järgmistel juhtudel:

i)

märgistamine ei ole plastkomponendi kuju või mõõtmete tõttu võimalik;

ii)

märgistus mõjutaks plastkomponendi toimivust või funktsionaalsust; ning

iii)

märgistamine ei ole valumeetodi tõttu tehniliselt võimalik.

Märgistust ei nõuta järgmiste plastkomponentide puhul:

i)

pakend, kleeplint, märgised ja pakkekile;

ii)

juhtmed, kaablid ja liitmikud, kummist osad ning juhtudel, kui sobiv pind ei ole loetava suurusega märgistuse jaoks piisavalt suur;

iii)

trükkplaadikoostud, PMMA-plaadid, optilised komponendid, elektrostaatilise lahenduse vastase kaitse komponendid, elektromagnetiliste häirete vastase kaitse komponendid, kõlarid;

iv)

läbipaistavad osad, mille puhul võib märgistus takistada asjaomase osa toimimist.

b)

Leegiaeglusteid sisaldavad plastkomponendid tuleb lisaks märgistada polümeeri lühendiga, millele järgneb sidekriips, tähis „FR“ ja seejärel sulgudes polümeeri kood. Kesta- ja alusekomponentidel olev märgistus peab olema hästi nähtav ja selgelt loetav.

3.   Kaadmiumisisalduse logo

Kaadmiumisisaldust tähistava logoga peavad olema märgistatud sellise ekraanipaneeliga kuvarid, mille kaadmiumisisalduse (Cd) massiprotsent homogeensetes materjalides ületab 0,01 %, st piirmäära, mis on esitatud direktiivis 2011/65/EL teatavate ohtlike ainete kasutamise piiramise kohta elektri- ja elektroonikaseadmetes. Logo peab olema hästi nähtav, vastupidav, loetav ja kustumatu. Logo peab vastama allpool esitatud näidetele.

Sisaldab kaadmiumi

Kaadmiumivaba

Image 1

Image 2

Mõõdu „a“ pikkus on üle 9 mm ja kasutatav kirjatüüp peab olema Gill Sans.

Täiendav kaadmiumisisaldust tähistav logo peab olema kindlalt kinnitatud sissepoole kuvaripaneelile või sisse vormitud asukohta, mis on töötajatele hästi nähtav pärast seda, kui välist logo kandev tagumine väliskest on eemaldatud.

Kaadmiumi puudumist tähistavat logo kasutatakse juhul, kui kuvari ühegi homogeensetest materjalidest osa kaadmiumisisalduse (Cd) massiprotsent ei ületa piirmäära 0,01 %, mis on esitatud direktiivis 2011/65/EL.

4.   Halogeenitud leegiaeglustid

Kuvarite kestas ega aluses ei ole lubatud kasutada halogeenitud leegiaeglusteid.

5.   Parandamist ja korduskasutamist võimaldav disain

a)

Varuosade kättesaadavus:

1)

kuvarite tootjad, importijad või volitatud esindajad teevad kutselistele parandajatele kättesaadavaks vähemalt järgmised varuosad: sisemine toiteallikas, pistmikud, millega ühendada väliseid seadmeid (kaabel, antenn, USB, DVD ja Blue-Ray), kondensaatorid, patareid ja akud ning vajaduse korral DVD-/Blue-Ray-moodul ja HD-/SSD-moodul vähemalt seitsme aasta jooksul pärast mudeli viimase seadme turulelaskmist;

2)

kuvarite tootjad, importijad või volitatud esindajad teevad kutselistele parandajatele ja lõppkasutajatele kättesaadavaks vähemalt järgmised varuosad: väline toiteallikas ja kaugjuhtimispult vähemalt seitsme aasta jooksul pärast mudeli viimase seadme turulelaskmist;

3)

tootjad tagavad, et need osad saab asendada laialdaselt kättesaadavate tööriistadega ja ilma seadet püsivalt kahjustamata;

4)

loetelu varuosadest, mida puudutab punkt 1, ja nende tellimise kord peavad olema tootja, importija või volitatud esindaja avalikul veebisaidil üldsusele kättesaadavad hiljemalt kaks aastat pärast mudeli esimese seadme turulelaskmist ja kuni selliste varuosade kättesaadavuse perioodi lõpuni; ning

5)

loetelu varuosadest, mida puudutab punkt 2, ning nende tellimise kord ja parandusjuhised peavad olema tootja, importija või volitatud esindaja avalikul veebisaidil üldsusele kättesaadavad mudeli esimese seadme turulelaskmise ajal ja kuni selliste varuosade kättesaadavuse perioodi lõpuni.

b)

Juurdepääs parandus- ja hooldusteabele:

kaks aastat pärast mudeli või võrdväärse mudeli esimese seadme turulelaskmist ja punktis a nimetatud ajavahemiku lõpuni tagab tootja, importija või volitatud esindaja kutselistele parandajatele juurdepääsu seadme parandus- ja hooldusteabele järgmiste tingimuste kohaselt:

1)

tootja, importija või volitatud esindaja veebisaidil tuleb teada anda, kuidas saavad kutselised parandajad teabele juurdepääsemiseks registreeruda; sellise taotluse vastuvõtmiseks võivad tootjad, importijad või volitatud esindajad nõuda kutseliselt parandajalt selle tõendamist, et

i)

sellel kutselisel parandajal on kuvarite parandamiseks vajalik tehniline pädevus ja et ta järgib eeskirju, mis kehtivad elektriseadmete parandajatele liikmesriikides, kus ta tegutseb. Selle punkti järgimise tõendina aktsepteeritakse viidet ametlikule kutseliste parandajate registreerimise süsteemile, kui selline süsteem on asjaomastes liikmesriikides olemas;

ii)

see kutseline parandaja on kaetud kindlustusega, mis hõlmab tema tegevusest tulenevaid kohustusi, olenemata sellest, kas liikmesriik seda nõuab;

2)

tootjad, importijad või volitatud esindajad kiidavad registreerumise heaks või lükkavad selle tagasi viie tööpäeva jooksul pärast kutseliselt parandajalt saadud taotluse kuupäeva;

3)

tootjad, importijad või volitatud esindajad võivad nõuda mõistlikku ja proportsionaalset tasu parandus- ja hooldusteabele juurdepääsu või korrapäraste ajakohastuste saamise eest. Tasu on mõistlik, kui selles võetakse arvesse, mil määral kutseline parandaja teavet kasutab, ja teda ei tõrjuta seega teavet kasutamast.

Pärast registreerimist peab kutselisel parandajal olema juurdepääs soovitud parandus- ja hooldusteabele ühe tööpäeva jooksul pärast selle taotlemist. Kättesaadav parandus- ja hooldusteave peab sisaldama järgmist:

seadme kindel tunnus;

lahtivõtuskeem või laotusjoonis;

vajalike parandus- ja katseseadmete loetelu;

komponentide ja diagnostika andmed (nt teoreetilised vähimad ja suurimad mõõdud);

juhtmete ja ühenduste diagrammid;

tõrke- ja veadiagnostika koodid (sh vajaduse korral tootjaspetsiifilised koodid); ning

andmed teatatud ja kuvaris salvestatud tõrkejuhtumite kohta (kui see on asjakohane).

c)

Varuosade maksimaalne tarneaeg:

1)

punkti 5 alapunkti a punktides 1 ja 2 nimetatud ajavahemikul tagavad tootja, importija või volitatud esindajad, et kuvarite varuosad tarnitakse 15 tööpäeva jooksul pärast tellimuse saamist;

2)

kui varuosad on kättesaadavad vaid kutselistele parandajatele, võib see kättesaadavus olla piiratud vaid punkti b kohaselt registreeritud kutseliste parandajatega.

E.   TEABE KÄTTESAADAVUSE NÕUDED

Alates 1. märtsist 2021 peab toote tootja, importija või volitatud esindaja tegema mudeli või võrdväärse mudeli esimese seadme turulelaskmise korral kättesaadavaks allpool kirjeldatud teabe.

Teavet pakutakse tasuta kolmandatele isikutele, kes tegelevad kuvarite kutselise parandamise ja korduskasutamisega (sh kolmandast isikust hooldusteenuste osutajad, vahendajad ja varuosade pakkujad).

1.   Tark- ja püsivarauuenduste kättesaadavus

a)

Viimane kättesaadav püsivaraversioon tehakse tasuta või õiglase, läbipaistva ja diskrimineerimisvaba hinnaga kättesaadavaks vähemalt kaheksaks aastaks pärast teatava toodemudeli viimase seadme turulelaskmist. Püsivara viimane kättesaadav turvauuendus tehakse tasuta kättesaadavaks vähemalt kaheksaks aastaks pärast teatava toodemudeli viimase toote turulelaskmist.

b)

Teave tark- ja püsivarauuenduste minimaalse tagatud kättesaadavuse, varuosade kättesaadavuse ning tootetoe kohta tuleb esitada toote teabelehel, mis on ette nähtud määruse (EL) 2019/2013 V lisaga.


(1)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 6. septembri 2006. aasta direktiiv 2006/66/EÜ, mis käsitleb patareisid ja akusid ning patarei- ja akujäätmeid ning millega tunnistatakse kehtetuks direktiiv 91/157/EMÜ (ELT L 266, 26.9.2006, lk 1).


III LISA

Mõõtmismeetodid ja arvutused

Käesoleva määruse nõuetele vastavuse tagamiseks ja kontrollimiseks tehakse mõõtmised ja arvutused kooskõlas harmoneeritud standarditega, mille viitenumbrid on sel eesmärgil avaldatud Euroopa Liidu Teatajas, või muude usaldusväärsete, täpsete ja korratavate üldtunnustatud tipptaseme meetoditega, ning kooskõlas alljärgnevate eeskirjadega.

Mõõtmistes ja arvutustes tuleb järgida käesolevas lisas esitatud tehnilisi mõisteid, tingimusi, valemeid ja näitajaid. Kuvareid, mis töötavad nii 2D- kui ka 3D-režiimis, katsetatakse 2D-režiimis töötamise ajal.

Kuvarit, mis on jaotatud kaheks või enamaks füüsiliselt eraldiseisvaks üksuseks, kuid mis lastakse turule ühes pakendis, loetakse käesoleva lisa nõuetele vastavuse kontrollimisel üheks kuvariks. Kui mitu kuvarit, mida saab turule lasta eraldi, moodustavad ühe süsteemi, loetakse neid individuaalseid kuvareid üheks kuvariks.

1.   Üldtingimused

Mõõtmised tehakse ümbritseva õhu temperatuuril 23 °C +/– 5 °C.

2.   Sisselülitatud seisundi tarbimisvõimsuse mõõtmine

II lisa punkti A alapunkti 1 kohase tarbimisvõimsuse mõõtmisel tuleb täita kõik järgmised tingimused:

a)

tarbimisvõimsust (Pmeasured ) mõõdetakse tavaseadistuses;

b)

mõõtmised tuleb teha kuvarite tüüpilise televisioonilevi dünaamilise videosignaaliga, kasutades kuvari standardset heledusvahemikku (SDR). Mõõdetakse kümne järjestikuse minuti keskmist võimsustarbimist;

c)

mõõtmised tehakse pärast seda, kui kuvar on olnud vähemalt ühe tunni väljalülitatud seisundis või kui väljalülitatud seisundit ei ole, siis ooteseisundis, ja seejärel kohe vähemalt ühe tunni sisselülitatud seisundis, ning need viiakse lõpule enne, kui kuvar on olnud sisselülitatud seisundis kuni kolm tundi. Vastavat videosignaali kuvatakse kogu sisselülitatud seisundis olemise jooksul. Neid kestusi võib lühendada selliste kuvarite puhul, mis teadaolevalt saavutavad stabiilse seisundi ühe tunni jooksul, kui on võimalik näidata, et nii saadud mõõtmistulemuste erinevus jääb 2 % piiresse võrreldes tulemustega, mis oleks saadud siin kirjeldatud kestusi kasutades;

d)

heleduse automaatse reguleerimise funktsiooni olemasolu korral tehakse mõõtmised nii et see on välja lülitatud. Kui heleduse automaatse reguleerimise funktsiooni ei ole võimalik välja lülitada, tehakse mõõtmised nii, et heleduse automaatse reguleerimise anduri juures mõõdetud valgustustihedus on 100 luksi.

Valge tippheleduse mõõtmine

II lisa punkti B alapunkti 3 kohase valge tippheleduse mõõtmisel:

a)

tuleb kasutada heledusmõõturit, millega tehakse kindlaks selline ekraani osa, kus on täiesti (100 %) valge kujutis, mis moodustab osa täisekraani häälestustabelist, mis ei ületa kujutise keskmise heleduse punkti (APL), mille puhul hakkab kuvari heleduse reguleerimise süsteem võimsust piirama või muud moodi süsteemi rikkuma, mõjutades kuvari heledust;

b)

ei tohi ühestki II lisa punkti B alapunktis 3 osutatud seisundist teise vahetamise käigus muuta heledusmõõturi mõõtepunkti kuvaril.


IV LISA

Turujärelevalve eesmärgil tehtava kontrolli menetlus

Käesoleva lisa kohased kontrollimisel lubatud hälbed kehtivad üksnes siis, kui mõõdetavaid näitajaid kontrollib liikmesriigi ametiasutus; tootja ega importija ei tohi neid kasutada lubatud hälvetena, et saavutada tehnilistes dokumentides esitatud väärtusi, samuti ei tohi ta neid kasutada nimetatud väärtuste tõlgendamisel, et saavutada toote vastavus nõuetele või esitada paremad tulemusnäitajad.

Kui mudel on projekteeritud kindlaks tegema, et temaga tehakse katseid (nt katsetingimuste või -tsükli äratundmise kaudu), ja sellele reageerima katseaegse toimimise automaatse muutmisega, et saavutada paremad tulemused mõne käesolevas määruses nimetatud näitaja või tehnilistes dokumentides või mõnes esitatud dokumendis kirjeldatud näitaja osas, ei loeta mudelit ega ühtki võrdväärset mudelit nõuetele vastavaks.

Kui liikmesriikide ametiasutused kontrollivad direktiivi 2009/125/EÜ artikli 3 lõike 2 alusel tootemudeli vastavust käesolevas määruses sätestatud nõuetele, järgivad nad käesolevas lisas osutatud nõuete puhul allpool II lisa nõuete kohta esitatud menetlust.

1.   Üldmenetlus

Liikmesriikide ametiasutused kontrollivad mudeli ühte eksemplari.

Mudel loetakse kohaldatavatele nõuetele vastavaks järgmisel juhul:

a)

kui direktiivi 2009/125/EÜ IV lisa punkti 2 kohastes tehnilistes dokumentides esitatud väärtused (edaspidi „esitatud väärtused“) ja vajaduse korral nende väärtuste arvutamiseks kasutatud väärtused ei ole tootja, importija või volitatud esindaja seisukohast paremad kõnealuse direktiivi punkti g kohaselt tehtud vastavate mõõtmiste tulemustest;

b)

kui esitatud väärtused vastavad käesolevas määruses sätestatud nõuetele ning kui mitte mingis tootja, importija või volitatud esindaja avaldatud tooteteabes ei ole esitatud väärtuseid, mis on tootja, importija või volitatud esindaja seisukohast paremad kui esitatud väärtused,

c)

kui liikmesriikide ametiasutused katsetavad mudeli eksemplari, jäävad määratud väärtused (asjakohaste näitajate katsetamise käigus mõõdetud väärtused ja nende mõõtmistulemuste alusel arvutatud väärtused) tabelis 3 esitatud vastavate kontrollimisel lubatud hälvete piiresse; ning

d)

kui liikmesriikide ametiasutused kontrollivad mudeli eksemplari ning see vastab funktsionaalsetele nõuetele ja nõuetele remondi ja olelusringi lõpuga seotud aspektide kohta.

1.1.   II lisa punkti B alapunktis 1 esitatud nõuete kontrolli menetlus

Mudel loetakse kohaldatavatele nõuetele vastavaks järgmisel juhul:

a)

kui toote heleduse automaatne reguleerimine on vaikimisi aktiveeritud ja säilib kõigis muudes standardse heledusvahemiku seadistustes, välja arvatud poeseadistuses;

b)

kui toote sisselülitatud seisundi võimsuse mõõdetud väärtus väheneb 20 % või rohkem, kui heleduse automaatse reguleerimise anduri juures mõõdetud valgustustihedus väheneb 100 luksilt 12 luksile;

c)

kui kuvari heleduse automaatne reguleerimine vastab II lisa punkti B alapunkti 1 alapunktis e esitatud nõuetele.

1.2.   II lisa punkti B alapunktis 2 esitatud nõuete kontrolli menetlus

Mudel loetakse kohaldatavatele nõuetele vastavaks järgmisel juhul:

a)

kui tavaseadistus on kuvari esmakäivitamisel esitatud vaikevalikuna; ning

b)

kui juhul, kui kasutaja valib tavaseadistusest erineva seisundi, palutakse teises valikuprotsessis valik kinnitada.

1.3.   II lisa punkti B alapunktis 3 esitatud nõuete kontrolli menetlus

Mudel loetakse kohaldatavatele nõuetele vastavaks, kui valge tippheleduse või, kui see on asjakohane, suhtelise valge tippheleduse määratud väärtus vastab punkti B alapunktis 3 nõutud väärtusele.

1.4.   II lisa punkti C alapunktis 1 esitatud nõuete kontrolli menetlus

Mudel loetakse kohaldatavatele nõuetele vastavaks, kui toiteallikaga ühendatud seadmel on:

a)

seatud vaikeseisundiks väljalülitatud seisund ja/või ooteseisund ja/või muu seisund, mis ei ületa väljalülitatud seisundi ja/või ooteseisundi suhtes kohaldatavaid tarbimisvõimsuse nõudeid;

b)

võrguühendusega ooteseisund HiNA-ga ja seade ei ületa HiNA puhul kohaldatavaid tarbimisvõimsuse nõudeid, kui võrguühendusega ooteseisund on aktiveeritud; ning

c)

võrguühendusega ooteseisund ilma HiNA-ta ja seade ei ületa HiNA puudumise korral kohaldatavaid tarbimisvõimsuse nõudeid, kui võrguühendusega ooteseisund on aktiveeritud.

1.5.   II lisa punkti C alapunktis 2 esitatud nõuete kontrolli menetlus

Mudel loetakse kohaldatavatele nõuetele vastavaks järgmisel juhul:

a)

kui seadmel on selline väljalülitatud seisund ja/või ooteseisund ja/või muu seisund, milles toiteallikaga ühendatud kuvari tarbimisvõimsus ei ületa väljalülitatud seisundi ja/või ooteseisundi suhtes kohaldatavaid tarbimisvõimsuse nõudeid; ning

b)

võrguühenduse valmisoleku aktiveerimine nõuab lõppkasutaja sekkumist; ning

c)

lõppkasutaja saab võrguühenduse valmisoleku blokeerida; ning

d)

seade vastab ooteseisundi nõuetele, kui võrguühendusega ooteseisund ei ole aktiveeritud.

1.6.   II lisa punkti C alapunktis 3 esitatud nõuete kontrolli menetlus

Mudel loetakse kohaldatavatele nõuetele vastavaks järgmisel juhul:

a)

kui sisselülitatud seisundis televiisor lülitub nelja tunni jooksul pärast viimast kasutaja sekkumist või kui liikumisandur on aktiveeritud ja liikumist ei ole tuvastatud, ühe tunni jooksul, sisselülitatud seisundist automaatselt ooteseisundisse, väljalülitatud seisundisse, võrguühendusega seisundisse (kui see on aktiveeritud) või muusse seisundisse, mis ei ületa ooteseisundi suhtes kohaldatavaid tarbimisvõimsuse nõudeid. Liikmesriikide ametiasutused kasutavad kohaldatavat menetlust, et mõõta tarbimisvõimsust pärast seda, kui automaatse väljalülitamise funktsioon lülitab televiisori vastavasse võimsusseisundisse; ning

b)

kui funktsioon on seatud vaikeseadeks; ning

c)

kui televiisor näitab sisselülitatud seisundis hoiatusteadet, enne kui lülitub sisselülitatud seisundist automaatselt vastavasse seisundisse; ning

d)

kui televiisoril on funktsioon, mis võimaldab punkti a kohast seisundite automaatse ülemineku neljatunnist perioodi muuta, ilmub hoiatusteade energiatarbimise võimaliku suurenemise kohta ning kui on valitud neljatunnise perioodi pikendamine või blokeerimine, nõutakse uue valitud seade kinnitamist; ning

e)

kui kuvaril on liikumisandur, toimub automaatne ümberlülitumine sisselülitatud seisundist muusse seisundisse vastavalt punktile a siis, kui liikumist ei tuvastata kuni ühe tunni jooksul, ning

f)

kui erinevate valitavate toiteallikatega televiisorid eelistavad valitud signaaliallika toitehaldusprotokolle vaikeseadistatud toitehaldusmehhanismidele, mida on kirjeldatud punktis a.

1.7.   II lisa punkti C alapunktis 4 esitatud nõuete kontrolli menetlus

Mudeli puhul katsetatakse lõppkasutaja valitavat iga signaalisisendi liidese tüüpi, mille kohta on märgitud, et see saab üle kanda toitehalduskontrolli signaale või andmeid. Kui esineb kaks või enam täpselt ühesugust signaaliliidest, mille kohta ei ole märgitud kindlat peremeestoote tüüpi (nt HDMI-1, HDMI-2), piisab ühe juhuslikult valitud signaaliliidese katsetamisest. Märgise või menüüga tähistatud signaaliliideste (nt arvuti, teleriboks või muu taoline seade) olemasolu korral tuleks sobiv hosti signaali allikseade ühendada katsetamiseks tähistatud signaaliliidesega. Mudel loetakse kohaldatavale nõudele vastavaks, kui üheski sisendseadmes ei ole tuvastatud signaali ning mudel lülitub ooteseisundisse, väljalülitatud seisundisse või võrguühendusega ooteseisundisse.

1.8.   II lisa punktides D ja E esitatud nõuete kontrolli menetlus

Mudel loetakse kohaldatavatele nõuetele vastavaks, kui liikmesriigi ametiasutused kontrollivad mudeli eksemplari ning see vastab II lisa punktide D ja E ressursitõhususnõuetele.

2.   Menetlus olukorras, kus nõudeid ei ole täidetud

Kui ei saavutata punkti 1 alapunktides c ja d osutatud tulemusi nõuete osas, mis ei ole seotud mõõdetud väärtustega, loetakse asjaomane mudel ja kõik võrdväärsed mudelid nõuetele mittevastavaks.

Kui ei saavutata punkti 1 alapunktides c ja d osutatud tulemusi nõuete osas, mis on seotud mõõdetud väärtustega, valivad liikmesriigi ametiasutused katsetamiseks veel kolm sama või võrdväärsete mudelite eksemplari. Mudel loetakse kohaldatavatele nõuetele vastavaks, kui nende kolme eksemplari puhul kindlaks tehtud väärtuste aritmeetiline keskmine jääb tabelis 3 esitatud vastavate kontrollimisel lubatud hälvete piiresse. Vastasel juhul loetakse mudel ja kõik võrdväärsed mudelid nõuetele mittevastavaks.

Liikmesriikide ametiasutused esitavad teiste liikmesriikide ametiasutustele ja komisjonile viivitamata kogu asjakohase teabe, kui on otsustatud, et mudel ei vasta nõuetele.

Liikmesriikide ametiasutused kasutavad III lisas esitatud mõõtmis- ja arvutusmeetodeid ning üksnes punktides 1 ja 2 kirjeldatud menetlust käesolevas lisas osutatud nõuete puhul.

3.   Kontrollimisel lubatud hälbed

Liikmesriikide ametiasutused kasutavad üksnes tabelis 3 esitatud kontrollimisel lubatud hälbeid. Kasutada ei tohi muid lubatud hälbeid, nt harmoneeritud standarditega või muude mõõtmismeetoditega ettenähtud lubatud hälbeid.

Käesoleva lisa kohased kontrollimisel lubatud hälbed kehtivad üksnes siis, kui mõõdetavaid näitajaid kontrollib liikmesriigi ametiasutus; tootja ei tohi neid kasutada tehnilistes dokumentides esitatud väärtuste lubatud hälbena, et saavutada vastavus toote nõuetele. Esitatud väärtused ei tohi olla tootja seisukohast paremad kui tehnilistes dokumentides esitatud väärtused.

Tabel 3.

Kontrollimisel lubatud hälbed

Näitaja

Kontrollimisel lubatud hälbed

Sisselülitatud seisundi tarbimisvõimsus (Pmeasured ) (vattides), v.a II lisa punktis B esitatud lubatud hälbed ja parandid EEI arvutamiseks vastavalt II lisa punktile A

Määratud väärtus (*1) ei tohi olla esitatud väärtusest üle 7 % suurem.

Vajaduse korral väljalülitatud seisundi, ooteseisundi ja võrguühendusega ooteseisundi tarbimisvõimsus vattides

Määratud väärtus (*1) ei tohi olla esitatud väärtusest üle 0,10 W suurem, kui esitatud väärtus on kuni 1,00 W, ega üle 10 % suurem, kui esitatud väärtus on suurem kui 1,00 W.

Suhteline valge tippheledus

Määratud väärtus peab olema vähemalt 60 % kuvari heledaima sisselülitatud seisundiga seadistuse valgest tippheledusest, kui on asjakohane.

Suhteline valge tippheledus (cd/m2)

Määratud väärtus (*1) ei tohi olla esitatud väärtusest üle 8 % väiksem.

Ekraani nähtava osa diagonaal sentimeetrites (ja esitamise korral tollides)

Määratud väärtus (*1) ei tohi olla esitatud väärtusest üle 1 cm (või 0,4 tolli) väiksem.

Ekraani pindala ruutdetsimeetrites2

Määratud väärtus (*1) ei tohi olla esitatud väärtusest üle 0,1 dm2 väiksem.

Ajastatud funktsioonid vastavalt II lisa punkti C alapunktidele 3 ja 4

Lülitumine peab olema toimunud viie sekundi piires sätestatud väärtusest.

II lisa punkti D alapunktile 2 vastavate plastkomponentide mass

Määratud väärtus (*1) ei tohi erineda esitatud väärtusest üle 5 grammi.


(*1)  IV lisa punkti 2 alapunkti a kohaselt katsetatud kolme täiendava eksemplari puhul on määratud väärtus nende kolme täiendava eksemplari määratud väärtuste aritmeetiline keskmine.


V LISA

Võrdlusandmed

Allpool on esitatud käesoleva määruse jõustumise ajal turul leiduvad ning oluliste ja mõõdetavate keskkonnanäitajate seisukohast parimad tehnilised lahendused.

Direktiivi 2009/125/EÜ I lisa 3. osa punkti 2 kohaldamiseks määratakse kindlaks järgmised soovituslikud võrdlusandmed. Need viitavad parimatele käesoleva määruse väljatöötamise ajal turul leidunud kuvarite tehnilistele lahendustele.

Ekraani diagonaal

HD

UHD

(cm)

(tollides)

vattides

vattides

55,9

22

15

 

81,3

32

25

 

108,0

43

33

47

123,2

49

43

57

152,4

60

62

67

165,1

65

56

71

Muud töörežiimid:

väljalülitatud seisund (füüsilise lülitiga):

0,0 W

väljalülitatud seisund (füüsilise lülitita):

0,1 W

ooteseisund

0,2 W

võrguühendusega ooteseisund (HiNA-ta)

0,9 W