5.12.2019   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 315/134


KOMISJONI DELEGEERITUD MÄÄRUS (EL) 2019/2017,

11. märts 2019,

millega täiendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) 2017/1369 seoses kodumajapidamises kasutatavate nõudepesumasinate energiamärgistusega ja tunnistatakse kehtetuks komisjoni delegeeritud määrus (EL) nr 1059/2010

(EMPs kohaldatav tekst)

EUROOPA KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 4. juuli 2017. aasta määrust (EL) 2017/1369, millega kehtestatakse energiamärgistuse raamistik ning tunnistatakse kehtetuks direktiiv 2010/30/EL, (1) eelkõige selle artikli 11 lõiget 5 ja artiklit 16,

ning arvestades järgmist:

(1)

Määrusega (EL) 2017/1369 antakse komisjonile õigus võtta vastu delegeeritud õigusakte seoses nende tooterühmade märgistamise või klassifikatsiooni muutmisega, millel on märkimisväärne potentsiaal säästa energiat ja asjakohasel juhul muid olulisi ressursse.

(2)

Kodumajapidamises kasutatavate nõudepesumasinate energiamärgistuse sätted kehtestati komisjoni delegeeritud määrusega (EL) nr 1059/2010 (2).

(3)

Komisjoni teatises COM(2016) 773 final (3) (ökodisaini tööplaan), mille on koostanud komisjon Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2009/125/EÜ (4) artikli 16 lõike 1 kohaselt, on aastateks 2016–2019 kehtestatud tähtsaimad töösuunad ökodisaini ja energiamärgistuse valdkonnas. Ökodisaini tööplaanis on kindlaks määratud energiamõjuga toodete rühmad, mida tuleb käsitada esmatähtsatena ettevalmistavate uuringute tegemisel ja võimalike rakendusmeetmete vastuvõtmisel ning komisjoni määruse (EL) nr 1016/2010 (5) ja delegeeritud määruse (EL) nr 1059/2010 läbivaatamisel.

(4)

Ökodisaini tööplaanis esitatud meetmetega on 2030. aastaks hinnanguliselt võimalik saavutada aastane lõppenergia sääst, mis on suurem kui 260 TWh ja millele vastab kasvuhoonegaaside heite vähenemine ligikaudu 100 miljonit tonni aastas 2030. aastaks. Kodumajapidamises kasutatavad nõudepesumasinad on üks tööplaanis loetletud tooterühmi, mille hinnanguline 2,1 TWh suurune aastane energiasääst toob kaasa kasvuhoonegaaside heite vähenemise 0,7 miljonit CO2 ekvivalenttonni aastas ja hinnangulise veesäästu 16 miljonit kuupmeetrit 2030. aastal.

(5)

Kodumajapidamises kasutatavad nõudepesumasinad on üks määruse (EL) 2017/1369 artikli 11 lõike 5 punktis b osutatud tooterühmadest, mille kohta peaks komisjon vastu võtma delegeeritud õigusakti, et võtta kasutusele muudetud skaala A–G.

(6)

Komisjon vaatas delegeeritud määruse (EL) nr 1059/2010 vastavalt selle artiklile 7 läbi ja analüüsis kodumajapidamises kasutatavate nõudepesumasinate tehnilisi, keskkonnaalaseid ja majanduslikke aspekte ning kasutajate käitumise mõju. Määrus vaadati läbi tihedas koostöös liidu ja kolmandate riikide sidusrühmade ja huvitatud isikutega. Läbivaatamise tulemused avalikustati ja esitati nõuandefoorumil, mis on asutatud määruse (EL) 2017/1369 artikli 14 alusel.

(7)

Läbivaatamisel jõuti järeldusele, et kodumajapidamises kasutatavate nõudepesumasinate energiamärgistuse nõudeid tuleb muuta.

(8)

Väljaspool kodumajapidamist kasutatavatel nõudepesumasinatel on teistsugused omadused ja kasutusalad. Nende suhtes kohaldatakse muid õigusakte, eelkõige Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2006/42/EÜ, (6) ning need ei peaks kuuluma käesoleva määruse kohaldamisalasse. Käesolevat kodumajapidamises kasutatavate nõudepesumasinate määrust tuleks kohaldada samade tehniliste näitajatega nõudepesumasinate kohta sõltumata sellest, millises olukorras neid kasutatakse.

(9)

Kodumajapidamises kasutatavate nõudepesumasinate keskkonnaaspektid, mida loetakse käesoleva määruse eesmärkide seisukohast oluliseks, on kasutusetapi energia- ja veetarbimine, jäätmete tekitamine olelusringi lõpus ning õhku- ja vetteheide tootmisetapis tooraine kaevandamise ja töötlemise tõttu ja elektritarbimise tõttu kasutusetapis.

(10)

Läbivaatamisest ilmneb, et kodumajapidamises kasutatavate nõudepesumasinate elektri- ja veetarbimist saab veelgi vähendada, rakendades energiamärgistuse meetmeid, mis keskenduvad toodete paremale eristamisele. See peaks olema tarnijatele stiimuliks kodumajapidamises kasutatavate nõudepesumasinate energia- ja ressursitõhusust veelgi parandada, kiirendades samal ajal turgude üleminekut tõhusamatele tehnilistele lahendustele.

(11)

Kodumajapidamises kasutatavate nõudepesumasinate energiamärgistus võimaldab tarbijatel teha teadlikke valikuid energia- ja ressursitõhusamate seadmete kasuks. Märgisel esitatud teabe arusaadavust ja asjakohasust kinnitati määruse (EL) 2017/1369 artikli 14 lõike 2 kohase tarbijauuringu abil.

(12)

Messidel esitletavatel kodumajapidamises kasutatavatel nõudepesumasinatel peaks olema energiamärgis, kui mudeli esimene seade on juba turule lastud või see lastakse messil turule.

(13)

Asjakohaste tootenäitajate mõõtmisel tuleks kasutada usaldusväärseid, täpseid ja korratavaid meetodeid. Neis meetodeis tuleks arvesse võtta üldtunnustatult parimaid mõõtmismeetodeid, sealhulgas, kui need on olemas, ka harmoneeritud standardeid, mille on vastu võtnud Euroopa standardiorganisatsioonid, mis on loetletud Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 1025/2012 (7) I lisas.

(14)

Kuna energiamõjuga toodete müük suureneb pigem veebipoodide ja interneti müügikeskkondade kaudu kui otse tarnijatelt ostmise teel, tuleks selgitada, et veebipoodide ja interneti müügikeskkondade kaudu müügiteenuse pakkujad peaksid vastutama selle eest, et märgis, mille tarnija on kättesaadavaks teinud, kuvatakse toote hinna lähedal. Nad peaksid tarnijaid sellest kohustusest teavitama, kuid ei peaks vastutama neile esitatud märgise ja toote teabelehe täpsuse ega sisu eest. Vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2000/31/EÜ (8) (elektroonilise kaubanduse kohta) artikli 14 lõike 1 punktile b peaksid aga sellised veebimajutusplatvormid kõrvaldama kiiresti asjaomast toodet käsitleva teabe või tõkestama juurdepääsu sellele, kui nad on nõuetele mittevastavusest (nt märgis või tooteteabeleht puudub või on puudulik või ebaõige) teadlikud, näiteks kui neid on sellest teavitanud turujärelevalveasutus. Tarnijatele, kes müüvad tooteid otse lõppkasutajatele oma veebisaidi kaudu, kehtivad kaugmüüki käsitlevad edasimüüjate kohustused, millele on osutatud määruse (EL) 2017/1369 artiklis 5.

(15)

Käesolevas määruses sätestatud meetmeid arutasid määruse (EL) 2017/1369 artikli 17 kohaselt nõuandefoorum ja liikmesriikide eksperdid.

(16)

Delegeeritud määrus (EL) nr 1059/2010 tuleks kehtetuks tunnistada,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

Artikkel 1

Reguleerimisese ja kohaldamisala

1.   Käesoleva määrusega kehtestatakse kodumajapidamises kasutatavate ja avaliku elektrivõrgu toitega nõudepesumasinate ning kodumajapidamises kasutatavate avaliku elektrivõrgu toitega nõudepesumasinate, mis töötavad ka akutoitel, sealhulgas kodumajapidamises kasutatavate sisseehitatavate nõudepesumasinate märgistamise ja täiendava tooteteabe esitamise nõuded.

2.   Käesolevat määrust ei kohaldata järgmiste seadmete suhtes:

a)

direktiivi 2006/42/EÜ kohaldamisalasse kuuluvad nõudepesumasinad;

b)

akutoitel töötavad kodumajapidamises kasutatavad nõudepesumasinad, mida saab ühendada avalikku elektrivõrku vahelduvvoolu-alalisvoolu muunduriga, mida on võimalik eraldi osta.

Artikkel 2

Mõisted

Käesolevas määruses kasutatakse järgmisi mõisteid:

1)

„avalik võrk“ või „avalik elektrivõrk“ – võrk, mis tarnib 50 Hz vahelduvvoolu pingega 230 (± 10 %) volti;

2)

„kodumajapidamises kasutatav nõudepesumasin“ – seade, mis peseb ja loputab lauanõusid, ning mis tootja vastavustunnistuse kohaselt vastab Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivile 2014/35/EL (9) või Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivile 2014/53/EL (10);

3)

„kodumajapidamises kasutatav sisseehitatud nõudepesumasin“ – kodumajapidamises kasutatav nõudepesumasin, mis on ette nähtud, mida on katsetatud ja mida turustatakse üksnes:

a)

paigaldamiseks kappi või plaatidest kesta (mis koosneb üla- ja alapinnast ning külgedest);

b)

selleks, et see kinnitataks kindlalt kapi või paneelide või plaatide külgede, üla- või alapinna külge, ning

c)

selleks, et selle külge kinnitataks komplektne tehases valmistatud esikülg või tellimuse järgi valmistatud esikülg;

4)

„müügikoht“ – koht, kus kodumajapidamises kasutatavaid nõudepesumasinaid esitletakse või pakutakse müügiks, rentimiseks või järelmaksuga müügiks.

Lisades kasutatavad mõisted on määratletud I lisas.

Artikkel 3

Tarnijate kohustused

1.   Tarnija tagab järgmise:

a)

iga kodumajapidamises kasutatava nõudepesumasinaga on kaasas trükitud märgis, mille vorm on sätestatud III lisas;

b)

V lisas sätestatud toote teabelehe näitajad sisestatakse toodete andmebaasi;

c)

edasimüüja erinõudmisel tehakse toote teabeleht kättesaadavaks trükitult;

d)

VI lisas sätestatud tehnilise dokumentatsiooni andmed sisestatakse toodete andmebaasi;

e)

iga kodumajapidamises kasutatava nõudepesumasina mudeli visuaalsele reklaamile lisatakse märgisel olev energiatõhususe klass ja energiatõhususe skaala kooskõlas VII ja VIII lisaga;

f)

kodumajapidamises kasutatava nõudepesumasina konkreetset mudelit käsitlevates tehnilistes reklaammaterjalides, sealhulgas internetis avaldatud reklaammaterjalides, milles kirjeldatakse selle tehnilisi näitajaid, esitatakse selle mudeli märgisel märgitud energiatõhususe klass ja energiatõhususe skaala vastavalt VII lisale;

g)

kõigi kodumajapidamises kasutatavate nõudepesumasinate mudelite edasimüüjatele tehakse elektrooniliselt kättesaadavaks III lisa kohase vormi ja sisuga märgis;

h)

kõigi kodumajapidamises kasutatavate nõudepesumasinate mudelite edasimüüjatele tehakse elektrooniliselt kättesaadavaks V lisa kohane toote teabeleht.

2.   Energiatõhususe klassid ja õhus leviva müra klassid on määratud kindlaks II lisas ja arvutused tehakse vastavalt IV lisale.

Artikkel 4

Edasimüüjate kohustused

Edasimüüja tagab järgmise:

a)

igal kodumajapidamises kasutataval nõudepesumasinal on müügikohas, sealhulgas ka messidel, märgis, mille on lisanud tarnija kooskõlas artikli 3 lõike 1 punktiga a ning mis on kodumajapidamises kasutatava sisseehitatud nõudepesumasina puhul esitatud nii, et see on selgelt nähtav, ja kõigi muude kodumajapidamises kasutatavate nõudepesumasinate puhul nii, et see on selgelt nähtav seadme välispinnal esiküljel või peal;

b)

kaugmüügi korral esitatakse märgis ja toote teabeleht vastavalt VII ja VIII lisale;

c)

kodumajapidamises kasutatava nõudepesumasina konkreetse mudeli visuaalses reklaamis esitatakse selle mudeli märgisel märgitud energiatõhususe klass ja kasutatav energiatõhususe skaala vastavalt VII lisale;

d)

kodumajapidamises kasutatava nõudepesumasina konkreetset mudelit käsitlevates tehnilistes reklaammaterjalides, sealhulgas internetis avaldatud reklaammaterjalides, milles kirjeldatakse selle tehnilisi näitajaid, esitatakse selle mudeli märgisel märgitud energiatõhususe klass ja kasutatav energiatõhususe skaala vastavalt VII lisale.

Artikkel 5

Veebimajutusplatvormide kohustused

Kui direktiivi 2000/31/EÜ artiklis 14 osutatud veebimajutusteenuse pakkuja lubab oma veebisaidi kaudu müüa kodumajapidamises kasutatavaid nõudepesumasinaid, peab ta võimaldama näidata toote edasimüüja esitatud elektroonilist toote teabelehte ja elektroonilist toote märgist kuvamismehhanismi kaudu VIII lisa kohaselt ning teatama edasimüüjale, et ta on kohustatud neid näitama.

Artikkel 6

Mõõtmismeetodid

Artiklite 3 ja 4 kohaselt esitatava teabe saamiseks kasutatakse usaldusväärseid, täpseid ja korratavaid mõõtmis- ja arvutusmeetodeid, mille puhul võetakse arvesse tunnustatud tipptasemel mõõtmis- ja arvutusmeetodeid, nagu on sätestatud IV lisas.

Artikkel 7

Turujärelevalve eesmärgil tehtav kontroll

Määruse (EL) 2017/1369 artikli 8 lõikes 3 osutatud turujärelevalvekontrollide tegemisel järgivad liikmesriigid käesoleva määruse IX lisas sätestatud kontrollimenetlust.

Artikkel 8

Läbivaatamine

Komisjon vaatab käesoleva määruse tehnika arengut silmas pidades läbi ja esitab läbivaatamise tulemused, sealhulgas asjakohasel juhul muutmisettepaneku kavandi nõuandefoorumile hiljemalt 25. detsembril 2025.

Läbivaatamisel hinnatakse eelkõige järgmist:

a)

kodumajapidamises kasutatavate nõudepesumasinate energiatarbimise, toimimise ja keskkonnatoime parandamise võimalused;

b)

olemasolevate meetmete tõhusus lõppkasutajate käitumisharjumuste muutmisel, et nad ostaksid energia- ja ressursitõhusamaid seadmeid ning kasutaksid energia- ja ressursitõhusamaid programme;

c)

ringmajanduse eesmärkide arvestamise võimalikkus.

Artikkel 9

Kehtetuks tunnistamine

Delegeeritud määrus (EL) nr 1059/2010 tunnistatakse kehtetuks 1. märtsist 2021.

Artikkel 10

Üleminekumeetmed

Alates 25. detsembrist 2019 kuni 28. veebruarini 2021 võib delegeeritud määruse (EL) nr 1059/2010 artikli 3 punkti b kohaselt nõutava tooteteabe teha tootega koos trükitud kujul esitamise asemel kättesaadavaks toodete andmebaasi kaudu. Sel juhul tagab tarnija, et edasimüüja erinõudmisel tehakse tooteteave kättesaadavaks trükitult.

Artikkel 11

Jõustumine ja kohaldamine

Käesolev määrus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Seda kohaldatakse alates 1. märtsist 2021. Artiklit 10 kohaldatakse alates 25. detsembrist 2019 ning artikli 3 lõike 1 punkte a, b ja c alates 1. novembrist 2020.

Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

Brüssel, 11. märts 2019

Komisjoni nimel

president

Jean-Claude JUNCKER


(1)  ELT L 198, 28.7.2017, lk 1.

(2)  Komisjoni 28. septembri 2010. aasta delegeeritud määrus (EL) nr 1059/2010, millega täiendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2010/30/EL seoses kodumajapidamises kasutatavate nõudepesumasinate energiamärgistusega (ELT L 314, 30.11.2010, lk 1).

(3)  Komisjoni teatis „Ökodisaini tööplaan aastateks 2016–2019“ (COM(2016) 773 final, Brüssel, 30.11.2016).

(4)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 21. oktoobri 2009. aasta direktiiv 2009/125/EÜ, mis käsitleb raamistiku kehtestamist energiamõjuga toodete ökodisaini nõuete sätestamiseks (ELT L 285, 31.10.2009, lk 10).

(5)  Komisjoni 10. novembri 2010. aasta määrus (EL) nr 1016/2010, millega rakendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 2009/125/EÜ seoses kodumajapidamises kasutatavate nõudepesumasinate ökodisaini nõuetega EMPs kohaldatav tekst (ELT L 293, 11.11.2010, lk 31).

(6)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 17. mai 2006. aasta direktiiv 2006/42/EÜ, mis käsitleb masinaid (ELT L 157, 9.6.2006, lk 24).

(7)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 25. oktoobri 2012. aasta määrus (EL) nr 1025/2012, mis käsitleb Euroopa standardimist ning millega muudetakse nõukogu direktiive 89/686/EMÜ ja 93/15/EMÜ ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiive 94/9/EÜ, 94/25/EÜ, 95/16/EÜ, 97/23/EÜ, 98/34/EÜ, 2004/22/EÜ, 2007/23/EÜ, 2009/23/EÜ ja 2009/105/EÜ ning millega tunnistatakse kehtetuks nõukogu otsus 87/95/EMÜ ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu otsus nr 1673/2006/EÜ (ELT L 316, 14.11.2012, lk 12).

(8)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 8. juuni 2000. aasta direktiiv 2000/31/EÜ infoühiskonna teenuste teatavate õiguslike aspektide, eriti elektroonilise kaubanduse kohta siseturul (direktiiv elektroonilise kaubanduse kohta) (EÜT L 178, 17.7.2000, lk 1).

(9)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 26. veebruari 2014. aasta direktiiv 2014/35/EL teatavates pingevahemikes kasutatavate elektriseadmete turul kättesaadavaks tegemist käsitlevate liikmesriikide õigusaktide ühtlustamise kohta (ELT L 96, 29.3.2014, lk 357).

(10)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 16. aprilli 2014. aasta direktiiv 2014/53/EL raadioseadmete turul kättesaadavaks tegemist käsitlevate liikmesriikide õigusaktide ühtlustamise kohta ja millega tunnistatakse kehtetuks direktiiv 1999/5/EÜ (ELT L 153, 22.5.2014, lk 62).


I LISA

Lisades kasutatud mõisted

Kasutatakse järgmisi mõisteid:

1)

„energiatõhususindeks“ (EEI) – programmi „eco“ energiatarbimise ja standardprogrammi energiatarbimise suhe;

2)

„programmi „eco“ energiatarbimine“ (EPEC) – energia (kWh tsükli kohta), mille tarbib kodumajapidamises kasutatav nõudepesumasin programmiga „eco“ töötamisel;

3)

„standardprogrammi energiatarbimine“ (SPEC) – tarbitud energia (kWh tsükli kohta) võrdlusväärtus, mis on kodumajapidamises kasutatava nõudepesumasina nimimahutavuse funktsioon;

4)

„programm“ – selliste eelnevalt kindlaksmääratud toimingute kogum, mida tarnija peab konkreetse määrdumisastme või konkreetsete masinasse asetatud nõudeliikide või mõlema puhul sobilikuks;

5)

„tsükkel“ – valitud programmi jaoks ettenähtud täielik pesemis-, loputamis- ja kuivatamisprotsess, mis koosneb reast toimingutest kuni kogu tegevus on lõppenud;

6)

„ruutkood“ – maatrikskood toote mudeli energiamärgisel; sellega on seotud asjaomase mudeli avalikult kättesaadav teave toodete andmebaasis;

7)

„nõudekomplekt“ (ps) – ühele inimesele kasutamiseks mõeldud lauanõud, välja arvatud serveerimisnõud;

8)

„serveerimisnõud“ – toidu valmistamiseks ja serveerimiseks mõeldud nõud, kaasa arvatud potid, serveerimiskausid, serveerimisriistad ja vaagen;

9)

„nimimahutavus“ – nõudekomplektide ja serveerimisnõude maksimaalne arv, mida saab kodumajapidamises kasutatavas nõudepesumasinas ühe tsükliga pesta, loputada ja kuivatada, kui nõud on asetatud masinasse tarnija juhtnööride kohaselt;

10)

„programmi „eco“ veetarbimine“ (EPWC) – veekogus (l tsükli kohta), mille tarbib kodumajapidamises kasutatav nõudepesumasin programmiga „eco“ töötamisel;

11)

„pesemistõhususe indeks“ (IC) – kodumajapidamises kasutatava nõudepesumasina pesemistõhususe suhe võrdlusnõudepesumasina pesemistõhususse;

12)

„kuivatamistõhususe indeks“ (ID) – kodumajapidamises kasutatava nõudepesumasina kuivatamistõhususe suhe võrdlusnõudepesumasina kuivatamistõhususse;

13)

„programmi kestus“ (Tt) – ajavahemik alates valitud programmi käivitamisest (v.a kasutaja seadistatud viivitus) kuni hetkeni, mil kuvatakse programmi lõppemise tähis ja kasutaja saab nõudele ligipääsu;

14)

„programm „eco““ – nii nimetatakse kodumajapidamises kasutatava nõudepesumasina programmi, mida tootja peab tavapäraselt määrdunud lauanõude pesemiseks sobilikuks ning mille kohta on teave energiamärgisel ja tooteteabes;

15)

„väljalülitatud seisund“ – seisund, milles on kodumajapidamises kasutatav nõudepesumasin ühendatud avalikku elektrivõrku, aga ei täida ühtegi funktsiooni; väljalülitatud seisundiks arvatakse ka:

a)

seisundid, milles kuvatakse üksnes välja lülitatud seisundi märguanne;

b)

seisund, milles täidetakse ainult elektromagnetilise ühilduvuse tagamiseks vajalikke funktsioone vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivile 2014/30/EL (1);

16)

„ooteseisund“ – seisund, milles kodumajapidamises kasutatav nõudepesumasin on ühendatud avalikku elektrivõrku ja mis võimaldab kasutada üksnes järgmisi funktsioone, mis võivad toimida määramata aja jooksul:

a)

taasaktiveerimisfunktsioon üksinda või taasaktiveerimisfunktsioon koos ainult märguandega taasaktiveerimisfunktsiooni aktiveerimise kohta ja/või

b)

võrguühenduse kaudu taasaktiveerimise funktsioon ja/või

c)

teabe või oleku kuvamine ja/või

d)

tuvastamisfunktsioon erakorraliste meetmete võtmiseks;

17)

„võrk“ – kindla ülesehitusega ja organisatsioonilistele põhimõtetele vastav andmevahetustaristu, mis koosneb teatava paigutusega füüsilistest osadest ja füüsilistest ühendustest, mille kohta on sätestatud sideprotseduurid ja -eeskirjad (sideprotokollid);

18)

„viitkäivituse seisund“ – seisund, mille puhul kasutaja on määranud, et valitud programmitsükkel algab teatud viivitusega;

19)

„garantii“ – jaemüüja või tarnija kohustus tarbija ees:

a)

hüvitada makstud hind või

b)

asendada või parandada kodumajapidamises kasutatav nõudepesumasin või seda käidelda mis tahes viisil, kui see ei vasta garantiiavalduses või asjakohases reklaamis esitatud kirjeldusele;

20)

„kuvamismehhanism“ – mis tahes ekraan, sh puutetundlik ekraan, või muu visualiseerimistehnoloogia, mida kasutatakse internetiteabe kuvamiseks kasutajatele;

21)

„pesaaken“ – nähtavat teavet edastav liides, mille kaudu kujutis või andmekogum muutub kättesaadavaks muul kujutisel või andmekogumil tehtava hiireklõpsuga, hiirega üleliikumisega või puutetundlikul ekraanil kujutise venitamisega;

22)

„puutetundlik ekraan“ – puutele reageeriv ekraan, nt tahvelarvuti, klaviatuurita tahvelarvuti või nutitelefoni ekraan;

23)

„tekstialternatiiv“ – tekst, mis on esitatud kujutise asemel ja mis võimaldab esitada teavet muud moodi kui kujutisena, kui kuvaseadmed ei suuda kujutisi esitada, või juurdepääsetavusabina, nt kõnesünteesirakenduste sisendina.


(1)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 26. veebruari 2014. aasta direktiiv 2014/30/EL elektromagnetilist ühilduvust käsitlevate liikmesriikide õigusaktide ühtlustamise kohta (ELT L 96, 29.3.2014, lk 79).


II LISA

A.   Energiatõhususe klassid

Kodumajapidamises kasutatava nõudepesumasina energiatõhususe klass määratakse kindlaks vastavalt tabelis 1 sätestatud energiatõhususindeksile (EEI).

Kodumajapidamises kasutatava nõudepesumasina energiatõhususindeks arvutatakse vastavalt IV lisale.

Tabel 1

Energiatõhususe klassid

Energiatõhususe klass

Energiatõhususindeks (EEI)

A

EEI < 32

B

32 ≤ EEI < 38

C

38 ≤ EEI < 44

D

44 ≤ EEI < 50

E

50 ≤ EEI < 56

F

56 ≤ EEI < 62

G

EEI ≥ 62

B.   Õhu kaudu leviva müra klassid

Kodumajapidamises kasutatava nõudepesumasina õhu kaudu leviva müra klassid määratakse kindlaks vastavalt tabelis 2 sätestatud õhu kaudu leviva müra tasemetele.

Tabel 2

Õhu kaudu leviva müra klassid

Õhu kaudu leviva müra klass

Müratase (dBA)

A

n < 39

B

39 ≤ n < 45

C

45 ≤ n < 51

D

51 ≤ n


III LISA

Märgis

1.   MÄRGIS

Image 1

Märgisel esitatakse järgmine teave:

I.

ruutkood;

II.

tarnija nimi või kaubamärk;

III.

tarnija mudelitähis;

IV.

energiatõhususe skaala A–G;

V.

energiatõhususe klass, mis määratakse kindlaks II lisa punkti A kohaselt;

VI.

programmi „eco“ energiatarbimine (EPEC) kilovatt-tundides 100 tsükli kohta, ümardatud täisarvuni;

VII.

nimimahutavus tavaliste nõudekomplektide puhul programmi „eco“ kasutamise korral;

VIII.

programmi „eco“ veetarbimine (EPWC) liitrites tsükli kohta, ümardatuna esimese kümnendkohani;

IX.

programmi „eco“ kestus tundides ja minutites (hh.mm), ümardatud minutiteni;

X.

õhus leviv müra, väljendatuna dBA nulltaseme 1 pW suhtes ja ümardatud täisarvuni, ning õhus leviva müra klass, mis määratakse kindlaks II lisa punkti B kohaselt;

XI.

käesoleva määruse number „2019/2017“.

2.   MÄRGISE KUJUNDUS

Märgise kujundus vastab järgmisele joonisele.

Image 2

Selgitus:

a)

märgise laius on vähemalt 96 mm ja kõrgus 192 mm. Kui märgis trükitakse suuremas formaadis, peab selle mõõtude suhe jääma samaks kui eespool esitatud kirjelduses;

b)

märgise taust on 100 % valge;

c)

kasutatakse kirjatüüpe Verdana ja Calibri;

d)

märgisel kujutatud elementide mõõdud ja näitajad peavad vastama kodumajapidamises kasutatava nõudepesumasina märgise kujundusele;

e)

neljavärvitükk (CMYK): tsüaansinine, magentapunane, kollane ja must vastavalt järgmisele näidisele: 0,70,100,0: 0 % tsüaansinist, 70 % magentapunast, 100 % kollast, 0 % musta;

f)

märgis peab vastama kõikidele järgmistele tingimustele (numbrid viitavad joonisele eespool):

Image 3

ELi logo värvid:

taust: 100,80,0,0;

tähed: 0,0,100,0;

Image 4

energialogo värv: 100,80,0,0;

Image 5

ruutkoodi värv on 100 % musta;

Image 6

tarnija nimi on kirjatüübis Verdana 9 p, paksus kirjas, 100 % musta;

Image 7

mudelitähis on kirjatüübis Verdana 9 p, tavalises kirjas, 100 % musta;

Image 8

skaala A–G on järgmine:

energiatõhususe skaala tähed on kirjatüübis Calibri 19 p, paksus kirjas, 100 % valget; tähed on teljel keskel, noolte vasakust servast 4,5 mm kaugusel;

skaala A–G noolte värvid on järgmised:

A-klass: 100,0,100,0;

B-klass: 70,0,100,0;

C-klass: 30,0,100,0;

D-klass: 0,0,100,0;

E-klass: 0,30,100,0;

F-klass: 0,70,100,0;

G-klass: 0,100,100,0;

Image 9

eraldusjoonte suurus on 0,5 p ja värv on 100 % musta;

Image 10

energiatõhususe klassi täht on kirjatüübis Calibri 33 p, paksus kirjas, 100 % valget. Energiatõhususe klassi noole ja energiatõhususe skaala A–G vastava noole otsad on ühel joonel. Energiatõhususe klassi täht on noole nelinurkse osa (mille värv on 100 % musta) keskel;

Image 11

programmi „eco“ energiatarbimine 100 tsükli kohta on kirjatüübis Verdana 28 p, paksus kirjas; ühik kWh on kirjatüübis Verdana 18 p, tavalises kirjas; arv „100“ piktogrammil, mis tähistab 100 tsüklit, on kirjatüübis Verdana 14 p, tavalises kirjas. Suurus koos ühikuga asub keskel ja on 100 % musta;

Image 12

piktogrammid peavad vastama märgise kujundusele järgmiselt:

piktogrammi joonte paksus on 1,2 p ja nii jooned kui ka tekst (suurused ja ühikud) on 100 % musta;

piktogrammide all olev tekst on kirjatüübis Verdana 16 p, paksus kirjas, kusjuures ühik on kirjatüübis Verdana 12 p, tavalises kirjas, ning see asub piktogrammide all keskel;

õhus leviva müra piktogramm: kõlari kujutisele märgitakse detsibellide arv kirjatüübis Verdana 12 p, paksus kirjas, ühik „dB“ kirjutatakse kirjatüübis Verdana 9 p, tavalises kirjas; müraklasside vahemik (A–D) paigutatakse piktogrammi alla keskele, müraklassi täht märgitakse kirjatüübis Verdana 16 p, paksus kirjas, ülejäänud müraklasse tähistavad tähed kirjutatakse kirjatüübis Verdana 10 p, tavalises kirjas;

Image 13

määruse number on kirjatüübis Verdana 6 p, tavalises kirjas, värv on 100 % musta.


IV LISA

Mõõtmismeetodid ja arvutused

Käesoleva määruse nõuetele vastavuse tagamiseks ja kontrollimiseks tehakse mõõtmised ja arvutused vastavalt harmoneeritud standarditele, mille viitenumbrid on sel eesmärgil avaldatud Euroopa Liidu Teatajas, või muude usaldusväärsete, täpsete ja korratavate üldtunnustatud tipptasemel meetoditega, ja kooskõlas järgmiste sätetega.

Kodumajapidamises kasutatava nõudepesumasina mudeli energiatõhususindeksit, energia- ja veetarbimist, programmi kestust, pesemis- ja kuivatamistõhusust ning õhus levivat müra mõõdetakse ja/või arvutatakse programmi „eco“ kohaselt ja nimimahutavusel. Energia- ja veetarbimist, programmi kestust ning pesemis- ja kuivatamistõhusust mõõdetakse ühel ja samal ajal.

Programmi „eco“ veetarbimine (EPWC) esitatakse liitrites tsükli kohta ja ümardatakse esimese kümnendkohani.

Programmi „eco“ kestus (Tt) esitatakse tundides ja minutites ning ümardatakse minutiteni.

Õhus leviva müra tase, väljendatud dBA nulltaseme 1 pW suhtes ja ümardatud täisarvuni.

1.   ENERGIATÕHUSUSINDEKS

Kodumajapidamises kasutatava nõudepesumasina mudeli EEI arvutamiseks võrreldakse kodumajapidamises kasutatava nõudepesumasina programmi „eco“ energiatarbimist (EPEC) selle masina standardprogrammi energiatarbimisega (SPEC).

a)

Energiatõhususindeks EEI arvutatakse järgmiselt ja ümardatakse esimese kümnendkohani:

EEI = (EPEC/SPEC) × 100,

kus:

EPEC on kodumajapidamises kasutatava nõudepesumasina programmi „eco“ energiatarbimine kilovatt-tundides tsükli kohta, ümardatuna kolme kümnendkohani;

SPEC on kodumajapidamises kasutatava nõudepesumasina standardprogrammi energiatarbimine.

b)

SPEC arvutatakse kilovatt-tundides tsükli kohta (kWh/tsükli kohta) ja ümardatakse kolme kümnendkohani järgmiselt:

1)

kodumajapidamises kasutatavad nõudepesumasinad nimimahutavusega ps ≥ 10 ja laiusega > 50 cm:

SPEC = 0,025 × ps + 1,350;

2)

kodumajapidamises kasutatavad nõudepesumasinad nimimahutavusega ps ≤ 9 ja laiusega ≤ 50 cm:

SPEC = 0,090 × ps + 0,450,

kus ps on nõudekomplektide arv.

2.   PESEMISTÕHUSUSE INDEKS

Pesemistõhususe indeksi (edaspidi „IC“) arvutamisel võrreldakse kodumajapidamises kasutatava nõudepesumasina mudeli programmi „eco“ pesemistõhusust võrdlusnõudepesumasina pesemistõhususega.

IC arvutatakse järgmiselt ja ümardatakse kahe kümnendkohani:

IC = exp (ln IC)

ja

Formula

kus:

CT,i on katsetatava kodumajapidamises kasutatava nõudepesumasina programmi „eco“ pesemistõhusus katsel i, ümardatud kahe kümnendkohani;

CR,i on võrdluspesumasina pesemistõhusus katsel i, ümardatud kahe kümnendkohani;

n on katsete arv.

3.   KUIVATAMISTÕHUSUSE INDEKS

Kuivatamistõhususe indeksi (ID) arvutamisel võrreldakse kodumajapidamises kasutatava nõudepesumasina mudeli programmi „eco“ kuivatamistõhusust võrdlusnõudepesumasina kuivatamistõhususega.

ID arvutatakse järgmiselt ja ümardatakse kahe kümnendkohani:

ID = exp (ln ID)

ja

Formula

kus:

ID,i on katsetatava kodumajapidamises kasutatava nõudepesumasina programmi „eco“ kuivatamistõhususe indeks katsel i;

n on kombineeritud pesemis- ja kuivatamiskatsete arv.

ID,i arvutatakse järgmiselt ja ümardatakse kahe kümnendkohani:

ln ID,i = ln (DT,i/DR,t)

kus:

DT,i on katsetatava kodumajapidamises kasutatava nõudepesumasina programmi „eco“ keskmine kuivatamistõhusus katsel i, ümardatud kahe kümnendkohani;

DR,t on võrdlusnõudepesumasina kuivatamistõhususe sihtväärtus, ümardatud kahe kümnendkohani.

4.   VÄIKESE TARBIMISVÕIMSUSEGA SEISUNDID

Mõõdetakse tarbimisvõimsus väljalülitatud seisundis (Po), ooteseisundis (Psm) ja, kui on asjakohane, viitkäivituse korral (Pds). Mõõdetud näitajad esitatakse vattides ja ümardatuna kahe kümnendkohani.

Väikese tarbimisvõimsusega seisundites tehtavate mõõtmiste korral tuleb kontrollida ja märkida üles järgmised andmed:

kas teabe kuvamine on käivitatud;

kas võrguühendus on aktiveeritud.


V LISA

Tootekirjeldus

Tarnija esitab kodumajapidamises kasutatavate nõudepesumasinate toote teabelehe teabeosa vastavalt artikli 3 lõike 1 punktile b toodete andmebaasis, järgides tabelit 3.

Toote kasutusjuhendis või muudes tootele lisatud dokumentides peab olema selgelt esitatud link asjaomasele mudelile andmebaasis inimesele loetavas vormis URLina (Uniform Resource Locator, URL), ruutkoodina või toote registreerimisnumbrina.

Tabel 3

Toote teabelehe teave, korraldus ja vorm

Tarnija nimi või kaubamärk:

Tarnija aadress  (2) :

Mudelitähis:

Toote üldnäitajad:

Näitaja

Väärtus

Näitaja

Väärtus

Nimimahutavus (1) (ps)

x

Mõõtmed (cm)

Kõrgus

x

Laius

x

Sügavus

x

EEI (1)

x,x

Energiatõhususe klass (1)

[A/B/C/D/E/F/G] (3)

Pesemistõhususe indeks (1)

x,xx

Kuivatamistõhususe indeks (1)

x,xx

Energiatarbimine kWh tsükli kohta programmiga „eco“, kui kasutatakse külma vett. Seadme tegelik energiatarbimine oleneb selle kasutusviisist.

x,xxx

Veetarbimine liitrites tsükli kohta programmiga „eco“. Seadme tegelik veetarbimine oleneb selle kasutusviisist ja vee karedusest.

x,x

Programmi kestus (1) (hh.min)

x:xx

Tüüp

[sisseehitatud/eraldiseisev]

Õhus leviv müra (1) (dBA, nulltaseme 1 pW suhtes)

x

Õhus leviva müra klass (1)

[A/B/C/D] (3)

Väljalülitatud seisund (W)

x,xx

Ooteseisund (W)

x,xx

Viitkäivitus (W) (kui on asjakohane)

x,xx

Võrguühendusega ooteseisund (W) (kui on asjakohane)

x,xx

Tarnija pakutava garantii vähimkestus  (2) :

Lisateave:

Link tarnija veebisaidile, kus on esitatud komisjoni määruse (EL) 2019/2022 (1) II lisa punkti 6 kohane teave (2):


(1)  Programmi „eco“ korral.

(2)  Nende elementide muudatusi ei käsitata määruse (EL) 2017/1369 artikli 4 lõike 4 kohaldamisel asjakohastena.

(3)  Kui toodete andmebaas tekitab selle lahtri lõpliku sisu automaatselt, ei pea tarnija neid andmeid sisestama.

(1)  Komisjoni 1. oktoobri 2019. aasta määrus (EL) 2019/2022, millega kehtestatakse kodumajapidamises kasutatavate nõudepesumasinate ökodisaini nõuded vastavalt Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivile 2009/125/EÜ, muudetakse komisjoni määrust (EÜ) nr 1275/2008 ning tunnistatakse kehtetuks komisjoni määrus (EL) nr 1016/2010 (vt käesoleva Euroopa Liidu Teataja lk 267).


VI LISA

Tehniline dokumentatsioon

1.   

Artikli 3 lõike 1 punktis d osutatud tehniline dokumentatsioon peab sisaldama järgmist:

a)

V lisas sätestatud teave;

b)

tabelis 4 sätestatud teave; neid väärtusi käsitatakse IX lisas sätestatud kontrollimenetluses esitatud väärtustena;

Tabel 4

Tehnilises dokumentatsioonis esitatav teave

NÄITAJA

MÕÕTÜHIK

VÄÄRTUS

Programmi „eco“ energiatarbimine (EPEC), ümardatud kolme kümnendkohani

kWh/tsükkel

X,XXX

Standardprogrammi energiatarbimine (SPEC), ümardatud kolme kümnendkohani

kWh/tsükkel

X,XXX

Energiatõhususindeks (EEI)

X,X

Programmi „eco“ veetarbimine (EPWC), ümardatud ühe kümnendkohani

l/tsükli kohta

X,X

Pesemistõhususe indeks (IC)

X,XX

Kuivatamistõhususe indeks (ID)

X,XX

Programmi „eco“ kestus (Tt), ümardatud minutiteni

h:min

X:XX

Tarbimisvõimsus väljalülitatud seisundis (Po), ümardatud kahe kümnendkohani

W

X,XX

Tarbimisvõimsus ooteseisundis (Psm), ümardatud kahe kümnendkohani

W

X,XX

Kas ooteseisundis kuvatakse teavet?

Jah/Ei

Tarbimisvõimsus ooteseisundis (Psm) võrguühendusega ooteseisundi korral (kui on asjakohane), ümardatud kahe kümnendkohani

W

X,XX

Tarbimisvõimsus viitkäivituse korral (Pds) (kui on asjakohane), ümardatud kahe kümnendkohani

W

X,XX

Õhus leviva müra tase

dBA nulltaseme 1 pW suhtes

X

c)

vajaduse korral viited kohaldatud harmoneeritud standarditele;

d)

vajaduse korral muud kasutatud tehnilised standardid ja spetsifikatsioonid;

e)

IV lisa kohaselt tehtud arvutused ja arvutuste tulemused;

f)

kõikide muude võrdväärsete mudelite loetelu, sh mudelitähis.

2.   

Kui kodumajapidamises kasutatava nõudepesumasina konkreetse mudeli tehnilises dokumentatsioonis sisalduv teave on saadud ühe või mõlema järgmise meetodiga:

mudeli põhjal, millel on esitamisele kuuluva tehnilise teabe seisukohast olulised samad tehnilised omadused, kuid mille on tootnud muu tarnija;

kavandi järgi tehtud arvutustega või sama või teise tarnija teise mudeli alusel ekstrapoleerimise teel,

sisaldab tehniline dokumentatsioon sellise arvutuse üksikasju, tootja tehtud hindamist arvutuse täpsuse kontrollimiseks ja vajaduse korral ka kinnitust eri tarnijate mudelite samasuse kohta.


VII LISA

Teave, mis tuleb esitada visuaalsetes reklaamides, tehnilistes reklaammaterjalides ning kaugmüügi ja telefonimüügi puhul (välja arvatud kaugmüük interneti teel)

1.   

Et tagada vastavus artikli 3 lõike 1 punktis e ja artikli 4 punktis c sätestatud nõuetele, tuleb visuaalses reklaamis näidata märgisel energiatõhususe klass ja kasutatav energiatõhususe skaala vastavalt käesoleva lisa punktile 4.

2.   

Et tagada vastavus artikli 3 lõike 1 punktis f ja artikli 4 punktis d sätestatud nõuetele, tuleb tehnilistes reklaammaterjalides näidata märgisel energiatõhususe klass ja kasutatav energiatõhususe skaala vastavalt käesoleva lisa punktile 4.

3.   

Kõigis trükitud kaugmüügimaterjalides tuleb näidata märgisel energiatõhususe klass ja kasutatav energiatõhususe skaala vastavalt käesoleva lisa punktile 4.

4.   

Energiatõhususe klass ja energiatõhususe skaala esitatakse vastavalt joonisele 1 järgmiselt:

a)

noolega, millel on kujutatud energiatõhususe klassile vastav täht, mis on 100 % valge, kirjatüübis Calibri, paksus kirjas ja vähemalt hinnaga sama suures kirjas, kui hind on märgitud;

b)

noole värvina kasutatakse energiatõhususe klassile vastavat värvi;

c)

kasutatav energiatõhususe skaala näidatakse 100 % mustaga ja

d)

suurus peab olema selline, et nool oleks selgelt nähtav ja loetav. Energiatõhususe klassile vastav täht peab paiknema noole täisnurkse osa keskel ning noole ümber ja energiatõhususe klassi tähistava tähe ümber peab olema 100 % must ääris suurusega 0,5 p.

Erandjuhul, kui visuaalne reklaam, tehnilised reklaammaterjalid või trükiste alusel toimuva kaugmüügi materjalid on trükitud ühevärviliselt, võib sellises visuaalses reklaamis ning sellistes tehnilistes reklaammaterjalides ja kaugmüügi trükimaterjalides esitada noole ühevärviliselt.

Joonis 1.

Näidis värvilise/ühevärvilise vasak-/paremnoolega, millel on näidatud energiatõhususe skaala

Image 14

5.   

Telefoni teel toimuva kaugmüügi korral tuleb tarbijale eraldi teada anda märgisel olev toote energiatõhususe klass ja kasutatav energiatõhususe skaala, ning see, et tarbijal on juurdepääs täielikule märgisele ja toote teabelehele kas toodete andmebaasi veebisaidi kaudu või trükitud koopia tellimise teel.

6.   

Kõigil punktides 1–3 ja 5 nimetatud juhtudel peab tarbijal olema võimalus saada taotluse korral trükitud märgise koopia ja tooteteabeleht.


VIII LISA

Teave, mis tuleb esitada seadmete müümisel interneti kaudu

1.   

Tarnijate poolt artikli 3 lõike 1 punkti g kohaselt kättesaadavaks tehtud elektrooniline märgis tuleb kuvada kuvamismehhanismil toote hinna lähedal. Märgis peab olema niisuguse suurusega, et see oleks selgelt nähtav ja loetav ning proportsionaalne III lisa punktis 2 sätestatud mõõtudega. Märgise võib kuvada pesaakna kaudu, mille puhul peab märgisele juurdepääsuks kasutatav kujutis vastama käesoleva lisa punktis 2 sätestatud nõuetele. Pesaakna kaudu kuvamise korral peab märgis ekraanile ilmuma pärast esimest kujutisel tehtud hiireklõpsu, hiirega üleliikumist või puutetundliku ekraani puhul pärast selle esimest venitamist.

2.   

Kujutis, mille kaudu pääseb pesaaknas joonisel 2 kujutatud märgise juurde, peab olema järgmine:

a)

nool, mille värv vastab toote märgisel esitatud energiatõhususe klassile;

b)

sellel on kujutatud toote energiatõhususe klassile vastav täht, mis on 100 % valge, kirjatüübis Calibri, paksus kirjas ja hinnaga sama suures kirjas, kui hind on märgitud;

c)

kasutatav energiatõhususe skaala näidatakse 100 % mustaga ja

d)

see kujutis on ühes kahest allpool toodud vormingust ning selle suurus peab olema selline, et nool oleks selgelt nähtav ja loetav. Energiatõhususe klassile vastav täht peab paiknema noole täisnurkse osa keskel ning noole ümber ja energiatõhususe klassi tähistava tähe ümber peab olema hästinähtav 100 % must ääris:

Joonis 2.

Näidis värvilise vasak-/paremnoolega, millel on näidatud energiatõhususe skaala

Image 15

3.   

Pesaakna kaudu kuvamise korral tuleb esitada märgise kujutis järgmises järjekorras:

a)

käesoleva lisa punktis 2 osutatud kujutis esitatakse kuvamismehhanismil toote hinna lähedal;

b)

kujutis lingib märgisele, nagu on sätestatud III lisas;

c)

märgis ilmub pärast hiireklõpsu, hiirega üleliikumist või puutetundlikul ekraanil kujutise venitamist;

d)

märgis kuvatakse hüpikaknas, uuel vahelehel, uuel lehel või aknas kuvataval teisel aknal;

e)

märgise suurendamiseks puutetundlikul ekraanil kasutatakse asjaomaseid puutetundlikul ekraanil kasutatavaid käsklusi;

f)

märgise kuvamine lõpeb pärast sulgemiskäsklust või muud tavapärast sulgemisviisi;

g)

tekstialternatiivi korral, mis kuvatakse juhul, kui märgist ei ole võimalik kuvada, esitatakse toote energiatõhususe klass hinnaga sama suurusega kirjas.

4.   

Tarnijate poolt artikli 3 lõike 1 punkti h kohaselt kättesaadavaks tehtud asjakohane elektrooniline toote teabeleht kuvatakse kuvamismehhanismil toote hinna lähedal. Tooteteave peab olema selgelt nähtav ja loetav. Toote teabelehe võib esitada pesaakna kaudu või viitega toodete andmebaasile; viimasel juhul tuleb toote teabelehe juurde viival lingil märkida selgelt ja loetavalt „Toote teabeleht“. Kui kasutatakse pesaakent, kuvatakse toote teabeleht esimese hiireklõpsu, hiirega üleliikumise või puuteekraanil lingi venitamisega.


IX LISA

Turujärelevalve eesmärgil tehtav kontroll

Käesolevas lisas sätestatud kontrollimisel lubatud hälbed kehtivad kasutamiseks ainult siis, kui liikmesriigi ametiasutus kontrollib mõõdetud näitajaid, tarnija ei või neid kasutada tehnilises dokumentatsioonis esitatud näitajate lubatud hälvetena. Märgisel ja tooteteabes esitatud väärtused ja klassid ei tohi olla tarnija jaoks soodsamad kui tehnilises dokumentatsioonis esitatud väärtused.

Kui mudel on projekteeritud kindlaks tegema, et temaga tehakse katseid (nt katsetingimuste või -tsükli äratundmise kaudu), ja sellele reageerima katseaegse toimimise automaatse muutmisega, et saavutada paremad tulemused mõne käesolevas määruses nimetatud näitaja või tehnilises dokumentatsioonis või mõnes esitatud dokumendis kirjeldatud näitaja osas, ei loeta mudelit ega ühtki võrdväärset mudelit nõuetele vastavaks.

Kui liikmesriigi ametiasutused kontrollivad toote mudeli vastavust käesoleva määruse nõuetele, järgivad nad järgmist menetlust.

1)

Liikmesriikide ametiasutused kontrollivad mudeli ühte eksemplari.

2)

Mudel arvatakse kohaldatavatele nõuetele vastavaks järgmistel juhtudel:

a)

määruse (EL) 2017/1369 artikli 3 lõike 3 kohaselt tehnilises dokumentatsioonis esitatud väärtused (esitatud väärtused) ja vajaduse korral nende väärtuste arvutamiseks kasutatud väärtused ei ole tootja seisukohast soodsamad kui vastavad väärtused, mis on esitatud katsearuannetes, ning

b)

kui märgisel ja toote teabelehel märgitud väärtused ei ole tarnija seisukohast paremad kui esitatud väärtused ning kui märgitud energiatõhususe klass ega õhus leviva müra klass ei ole tarnija seisukohast parem kui esitatud väärtuste alusel määratud klass, ja

c)

kui liikmesriikide ametiasutused katsetavad mudeli eksemplari, jäävad määratud väärtused (asjakohaste näitajate katsetamise käigus mõõdetud väärtused ja nende mõõtmistulemuste alusel arvutatud väärtused) tabelis 5 esitatud vastavate kontrollimisel lubatud hälvete piiresse.

3)

Kui punkti 2 alapunktis a või b osutatud tulemusi ei saavutata, käsitatakse seda mudelit ja kõiki võrdväärseid mudeleid käesoleva määruse nõuetele mittevastavana.

4)

Kui punkti 2 alapunktis c osutatud tulemust ei saavutata, valivad liikmesriikide ametiasutused katsetamiseks veel kolm sama mudeli eksemplari. Teise võimalusena võib valida kolm täiendavat eksemplari ühe või mitme võrdväärse mudeli hulgast.

5)

Mudel loetakse kohaldatavatele nõuetele vastavaks, kui nende kolme eksemplari määratud väärtuste aritmeetiline keskmine vastab tabelis 5 esitatud vastavatele kontrollimisel lubatud hälvetele.

6)

Kui punktis 5 osutatud tulemust ei saavutata, käsitatakse seda mudelit ja kõiki võrdväärseid mudeleid käesoleva määruse nõuetele mittevastavana.

7)

Liikmesriigi ametiasutused esitavad teiste liikmesriikide ametiasutustele ja komisjonile kogu asjakohase teabe viivitamata pärast seda, kui mudel tunnistatakse punktide 3 ja 6 kohaselt mittevastavaks.

Liikmesriigi ametiasutused kasutavad IV lisas sätestatud mõõtmis- ja arvutusmeetodeid.

Liikmesriikide ametiasutused kasutavad üksnes tabeli 5 kohaseid kontrollimisel lubatud hälbeid ja punktides 1–7 kirjeldatud korda seoses käesolevas lisas osutatud nõuetega. Tabelis 5 esitatud näitajate puhul ei tohi kasutada muid lubatud hälbeid, nt harmoneeritud standarditega või muude mõõtmismeetoditega ettenähtud lubatud hälbeid.

Tabel 5.

Kontrollimisel lubatud hälbed

Näitaja

Kontrollimisel lubatud hälbed

Programmi „eco“ energiatarbimine (EPEC)

Määratud väärtus (*1) ei tohi olla EPEC-i esitatud väärtusest üle 5 % suurem.

Programmi „eco“ veetarbimine (EPWC)

Määratud väärtus (*1) ei tohi olla EPWC-i esitatud väärtusest üle 5 % suurem.

Pesemistõhususe indeks (IC)

Määratud väärtus (*1) ei tohi olla IC esitatud väärtusest üle 14 % väiksem.

Kuivatamistõhususe indeks (ID)

Määratud väärtus (*1) ei tohi olla ID esitatud väärtusest üle 12 % väiksem.

Programmi kestus (Tt)

Määratud väärtus (*1) ei tohi ületada esitatud väärtust Tt üle 5 % või rohkem kui 10 minutit, olenevalt sellest, kumb on pikem.

Tarbimisvõimsus väljalülitatud seisundis (Po)

Tarbimisvõimsuse Po määratud väärtus (*1) ei tohi olla esitatud väärtusest üle 0,10 W suurem.

Tarbimisvõimsus ooteseisundis (Psm)

Määratud tarbimisvõimsus (*1) Psm ei tohi ületada esitatud väärtust rohkem kui 10 %, kui esitatud väärtus on üle 1,00 W, ja rohkem kui 0,10 W, kui esitatud väärtus on kuni 1,00 W.

Tarbimisvõimsus viitkäivituse (Pds) puhul

Määratud tarbimisvõimsus (*1) Pds ei tohi ületada esitatud väärtust rohkem kui 10 %, kui esitatud väärtus on üle 1,00 W, ja rohkem kui 0,10 W, kui esitatud väärtus on kuni 1,00 W.

Õhus leviva müra tase

Määratud väärtus (*1) ei tohi esitatud väärtust ületada rohkem kui 2 dBA nulltaseme 1pW suhtes.


(*1)  Punkti 4 kohaselt katsetatud kolme täiendava eksemplari puhul on määratud väärtus nende kolme täiendava eksemplari määratud väärtuste aritmeetiline keskmine.