31.10.2019   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 279/54


KOMISJONI DIREKTIIV (EL) 2019/1833

24. oktoober 2019,

millega muudetakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2000/54/EÜ I, III, V ja VI lisa üksnes tehniliste kohanduste osas

EUROOPA KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 18. septembri 2000. aasta direktiivi 2000/54/EÜ töötajate kaitse kohta bioloogiliste mõjuritega kokkupuutest tulenevate ohtude eest tööl, (1) eriti selle artiklit 19,

ning arvestades järgmist:

(1)

Euroopa sotsiaalõiguste samba kümnenda põhimõttega, (2) mis kuulutati välja Göteborgis 17. novembril 2017, on ette nähtud, et igal töötajal on õigus tervislikule, ohutule ja hästi kohandatud töökeskkonnale. Töötajate õigus kõrgetasemelisele tervise ja ohutuse kaitsele töökohal ning töötajate vajadustele kohandatud töökeskkonnale, mis võimaldab neil kauem tööturul osaleda, hõlmab ka kaitset bioloogiliste mõjuritega kokkupuute eest töökohal.

(2)

Töötajate tervise ja ohutusega seotud direktiivide, sealhulgas direktiivi 2000/54/EÜ rakendamise kohta toimus järelhindamine, mida nimetatakse REFIT-hindamiseks. Hindamisel käsitleti direktiivide asjakohasust, teaduslikku uurimistööd ja uusi teadussaavutusi mitmesugustes asjaomastes valdkondades. REFIT-hindamisel, millele on osutatud komisjoni talituste töödokumendis, (3) leiti muu hulgas, et direktiivi 2000/54/EÜ III lisas esitatud bioloogiliste mõjurite loendit tuleks teaduse ja tehnika arengut silmas pidades muuta ning tuleks suurendada kooskõla muude asjaomaste direktiividega.

(3)

Oma teatises „Ohutumad ja tervislikumad töötingimused meile kõigile – ELi tööohutuse ja töötervishoiu poliitika ajakohastamine“, (4) märkis komisjon, et kuigi REFITi hindamine töötervishoidu ja tööohutust käsitleva liidu õigustiku kohta kinnitas, et selle valdkonna õigusaktid on üldiselt tõhusad ja eesmärgikohased, oleks asjakohane ajakohastada aegunud eeskirju, et tagada parem ja ulatuslikum kaitse, nõuetele vastavus ja kohapealne rakendamine. Komisjon rõhutab eriti, et on vaja ajakohastada direktiivi 2000/54/EÜ III lisas esitatud bioloogiliste mõjurite loend.

(4)

Direktiiviga 2000/54/EÜ on kehtestatud eeskirjad, mille eesmärk on kaitsta töötajaid nende tervist ähvardava ohu eest, sealhulgas ära hoida tööl bioloogiliste mõjuritega kokkupuutest tulenevad või tuleneda võivad ohud. Direktiivi 2000/54/EÜ kohaldatakse selliste tegevusalade suhtes, mille puhul töötajad oma töö tõttu puutuvad kokku või võivad kokku puutuda bioloogiliste mõjuritega, ning sellega nähakse ette meetmed, mida tuleb võtta, kui mingi tegevusega võib kaasneda oht kokku puutuda bioloogiliste mõjuritega, ja meetmed, millega määrata kindlaks töötajate sellise kokkupuute laad, ulatus ja kestus.

(5)

Kuna riskihindamise tulemusel võib ilmneda, et kokkupuude bioloogiliste mõjuritega võib toimuda tahtmatult, võib leiduda ka selliseid tegevusalasid, mis ei ole kantud direktiivi 2000/54/EÜ I lisasse ja mida tuleks siiski arvesse võtta. Seega tuleks direktiivi 2000/54/EÜ I lisas esitatud tegevusalade soovituslikku loendit muuta ja lisada sissejuhatav lause, millega täpsustatakse, et loend ei ole täielik.

(6)

Direktiivi 2000/54/EÜ III lisas on sätestatud loend bioloogilistest mõjuritest, mis teadaolevalt nakatavad inimesi ning mis on jagatud ohutustasemetele vastavalt nende nakatamistoimele või -riskile. Kooskõlas nimetatud lisa sissejuhatava märkusega 6 tuleks loendit muuta, et võtta arvesse uusimaid teadmisi, mis on saadud tänu teaduse arengule, mis on toonud kaasa märkimisväärseid muudatusi pärast loendi viimast ajakohastamist, eelkõige bioloogiliste mõjurite taksonoomia, nomenklatuuri, klassifitseerimise ja omaduste osas ning seoses uute bioloogiliste mõjuritega.

(7)

Direktiivi 2000/54/EÜ V ja VI lisas on sätestatud laborite, loomakasvatus- ja tööstusettevõtete ohutusmeetmed ja -tasemed. V ja VI lisa tuleks muuta ja ümber struktureerida, et nad viia kooskõlla isoleerimis- ja muude kaitsemeetmetega, mis on sätestatud Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivis 2009/41/EÜ, (5) ning kõnealuseid meetmeid arvesse võtta.

(8)

Direktiivi 2000/54/EÜ I, III V ja VI lisa praeguse ajakohastamise ettevalmistamisel kaaluti vajadust säilitada olemasolevad töötajate kaitse tasemed nende töötajate jaoks, kes oma töö käigus puutuvad või võivad kokku puutuda bioloogiliste mõjuritega, ning vajadust tagada, et muudatustega võetakse arvesse asjaomase valdkonna teaduse arengut, juhul kui see nõuab kohanduste tegemist töökohtadel, mitte üksnes tehnilist laadi muudatuste tegemist.

(9)

Tööohutuse ja -tervishoiu nõuandekomiteega konsulteeriti seoses meetmetega, mis tulenevad komisjoni teatise „Ohutumad ja tervislikumad töötingimused meile kõigile – ELi tööohutuse ja töötervishoiu poliitika ajakohastamine“ vastuvõtmisest, et säilitada liidu töötervishoiu ja -ohutuse alaste õigusaktide tõhusus ja eesmärgipärasus.

(10)

Tööohutuse ja töötervishoiu nõuandekomitee soovitab oma 6. detsembril 2017 vastu võetud arvamuses „Opinion on the Modernisation of Six OSH Directives to Ensure Healthier and Safer Work for All“ (Arvamus kuue tööohutuse ja -tervishoiu alase direktiivi ajakohastamise kohta) (6) muuta direktiivi 2000/54/EÜ, et suurendada selle asjakohasust ja tõhusust.

(11)

Seejärel 31. mail 2018 vastu võetud arvamuses „Opinion on technical updates to the annexes of the Biological Agents Directive (2000/54/EC)“ (Arvamus bioloogiliste mõjurite direktiivi (2000/54/EÜ) lisade tehnilise ajakohastamise kohta) (7) soovitab tööohutuse ja -tervishoiu nõuandekomitee ajakohastada I, III, V ja VI lisa, et võtta arvesse uusimat tehnoloogia ja teaduse arengut kõnealuses valdkonnas.

(12)

Direktiivi 2000/54/EÜ I, III, V ja VI lisa praeguse ajakohastamise ettevalmistamisel aitasid komisjoni liikmesriike esindavad eksperdid, kes andsid nõu tehnilistes ja teaduslikes küsimustes.

(13)

Vastavalt liikmesriikide ja komisjoni 28. septembri 2011. aasta ühisele poliitilisele deklaratsioonile selgitavate dokumentide kohta (8) on liikmesriigid kohustatud põhjendatud juhtudel lisama ülevõtmismeetmeid käsitlevale teatele ühe või mitu dokumenti, milles selgitatakse seost direktiivi osade ja ülevõtvate siseriiklike õigusaktide vastavate osade vahel.

(14)

Käesoleva direktiiviga ettenähtud meetmed on kooskõlas nõukogu direktiivi 89/391/EMÜ (9) artikli 17 alusel moodustatud komitee arvamusega,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA DIREKTIIVI:

Artikkel 1

Direktiivi 2000/54/EÜ I, III, V ja VI lisa asendatakse käesoleva direktiivi lisa tekstiga.

Artikkel 2

1.   Liikmesriigid jõustavad käesoleva direktiivi järgimiseks vajalikud õigus- ja haldusnormid hiljemalt 20. novembriks 2021. Nad edastavad kõnealuste õigus- ja haldusnormide teksti viivitamata komisjonile.

Kui liikmesriigid need normid vastu võtavad, lisavad nad nende ametlikul avaldamisel nendesse või nende juurde viite käesolevale direktiivile. Sellise viitamise viisi näevad ette liikmesriigid.

2.   Liikmesriigid edastavad komisjonile käesoleva direktiiviga reguleeritavas valdkonnas nende poolt vastuvõetavate põhiliste siseriiklike õigusnormide teksti.

Artikkel 3

Käesolev direktiiv jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Artikkel 4

Käesolev direktiiv on adresseeritud liikmesriikidele.

Brüssel, 24. oktoober 2019

Komisjoni nimel

president

Jean-Claude JUNCKER


(1)  EÜT L 262, 17.10.2000, lk 21.

(2)  Euroopa sotsiaalõiguste sammas, november 2017, https://ec.europa.eu/commission/priorities/deeper-and-fairer-economic-and-monetary-union/european-pillar-social-rights_et

(3)  SWD(2017) 10 final.

(4)  COM(2017) 12.

(5)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 6. mai 2009. aasta direktiiv 2009/41/EÜ geneetiliselt muundatud mikroorganismide suletud keskkonnas kasutamise kohta (ELT L 125, 21.5.2009, lk 75.

(6)  Tööohutuse ja töötervishoiu nõuandekomitee dokument 1718/2017

(7)  Tööohutuse ja töötervishoiu nõuandekomitee dokument 434/18

(8)  ELT C 369, 17.12.2011, lk 14.

(9)  Nõukogu 12. juuni 1989. aasta direktiiv 89/391/EMÜ töötajate töötervishoiu ja tööohutuse parandamist soodustavate meetmete kehtestamise kohta (ELT L 183, 29.6.1989, lk 1).


LISA

1)   

Direktiivi 2000/54/EÜ I lisa asendatakse järgmisega:

„I LISA

TEGEVUSALADE SOOVITUSLIK LOEND

(Artikli 4 lõige 2)

Sissejuhatav märkus

Kui käesoleva direktiivi artikli 3 ja artikli 4 lõike 2 kohaselt tehtud riskihindamine näitab tahtmatut kokkupuudet bioloogiliste mõjuritega, tuleb võib-olla käsitleda muid tegevusalasid, mida ei ole käesolevasse lisasse kantud.

1.

Töö toiduainetetööstuse ettevõtetes.

2.

Töö põllumajanduses.

3.

Töö tegevusaladel, kus puututakse kokku loomade ja/või loomset päritolu saadustega.

4.

Töö tervishoiu alal, sealhulgas isolaatorites ning lahkamis- ja surnukambrites.

5.

Töö kliinilistes, veterinaar- ja diagnostikalaborites, välja arvatud mikrobioloogia diagnostikalaborites.

6.

Töö jäätmekäitlusettevõtetes.

7.

Töö reoveepuhastusrajatistes.

2)   

Direktiivi 2000/54/EÜ III lisa asendatakse järgmisega:

„III LISA

ÜHENDUSE LIIGITUS

Artikli 2 teine lõik ja artikkel 18

SISSEJUHATAVAD MÄRKUSED

1.

Kooskõlas direktiivi reguleerimisalaga kantakse loendisse üksnes mõjurid, mis teadaolevalt nakatavad inimesi.

Vajaduse korral on esitatud andmed, mis näitavad, kas mõjurid võivad põhjustada mürgistust või allergiat.

Loendisse ei ole kantud loomade ja taimede patogeene, mis teadaolevalt inimest ei ohusta.

Käesolevat rühmadesse jagatud bioloogiliste mõjurite loendit koostades ei ole arvesse võetud geneetiliselt muundatud mikroorganisme.

2.

Mõjurite ohurühmadesse jagamise aluseks on toime, mida kõnealused mõjurid avaldavad tervetele töötajatele.

Eraldi ei ole arvesse võetud mõju isikutele, kelle vastuvõtlikkust võivad mõjutada mitmesugused põhjused, nagu juba eelnevalt olemasolev haigus, ravimid, immuunpuudulikkus, rasedus või rinnaga toitmine.

Selliste töötajate lisariski tuleb käesolevas direktiivis nõutava riskihindamise juures arvestada.

Teatavate tööstusprotsesside puhul, teatavate laboratoorsete tööde puhul või teatava töö puhul loomadega, kus esineb kokkupuude või võimalik kokkupuude 3. või 4. rühma bioloogiliste mõjuritega, peavad kõik tarvitusele võetud tehnilised ettevaatusabinõud vastama käesoleva direktiivi artiklile 16.

3.

Bioloogilisi mõjureid, mida ei ole kantud loendi 2.–4. rühma, ei loeta automaatselt 1. rühma kuuluvaks.

Perekondade puhul, milles on teada mitu inimesele patogeenset liiki, on loendisse kantud sellised liigid, mis teadaolevalt kõige sagedamini põhjustavad haigusi, ja lisatud üldisem viide asjaolule, et teised sama perekonna liigid võivad tervist mõjutada.

Kui bioloogiliste mõjurite loendis on nimetatud kogu perekond, arvatakse teadaolevalt haigusi mittepõhjustavad liigid ja tüved sellest välja.

4.

Kui tüve virulentsust on nõrgendatud või kui see on kaotanud oma teadaolevalt virulentsed geenid, võib algtüve ohurühmale vastavad ohutusmeetmed jätta rakendamata, kui töökeskkonna riskianalüüsi tulemused seda lubavad.

Seda tuleb ette näiteks juhul, kui tüvi on mõeldud kasutamiseks tootena või toote osana profülaktilisel või ravieesmärgil.

5.

Käesoleva loendi koostamisel kasutatud rühmadesse jaotatud mõjurite nimetused kajastavad loendi koostamise ajal kehtinud uusimaid rahvusvahelisi mõjurite taksonoomia ja nomenklatuuri alaseid kokkuleppeid ning on nendega kooskõlas.

6.

Rühmadesse jagatud bioloogiliste mõjurite loend kajastab selle koostamise ajal valitsenud teadmiste taset.

Seda ajakohastatakse niipea, kui see enam ei vasta uusimale teadmiste tasemele.

7.

Liikmesriigid peavad tagama, et kõik viirused, mis on inimesel juba avastatud, kuid mida ei ole hinnatud ega käesolevasse lisasse kantud, liigitataks vähemalt 2. rühma, välja arvatud juhul, kui liikmesriikidel on tõendeid, et need tõenäoliselt inimestel haigusi ei põhjusta.

8.

Teatavad 3. rühma liigitatud bioloogilised mõjurid, mis on loendis tähistatud kahe tärniga (**), võivad põhjustada piiratud ohtu töötajate nakatumiseks, kuna sellised nakkused tavaliselt ei levi õhu kaudu.

Liikmesriigid hindavad ohutusmeetmeid, mida rakendada selliste mõjurite suhtes, võttes arvesse asjaomase tegevuse laadi ja mõjuri kogust, et otsustada, kas teatavatel asjaoludel võib mõnest nimetatud meetmest loobuda.

9.

Parasiitide ohurühmale vastava ohutustaseme nõudeid peab töökohas rakendama üksnes siis, kui parasiidi elutsükkel on tõenäoliselt inimestele nakkusohtlikus staadiumis.

10.

Loendis on eraldi näidatud, kas bioloogilised mõjurid võivad põhjustada allergiat või mürgistust, kas on saadaval tõhus vaktsiin või kas on soovitav säilitada mõjuriga kokkupuutunud töötajate nimekirja kauem kui 10 aastat.

Need andmed on esitatud järgmiste tähtede abil:

A:

võib põhjustada allergiat;

D:

selle bioloogilise mõjuriga kokkupuutunud töötajate nimekirja tuleb säilitada kauem kui 10 aastat pärast viimast teadaolevat kokkupuudet;

T:

toodab toksiini;

V:

tõhus vaktsiin on olemas ja ELis registreeritud.

Profülaktilise vaktsineerimise puhul tuleks arvesse võtta VII lisas sätestatud soovitatavaid tegevusjuhiseid.

BAKTERID

ja muud sellised organismid

NB. Käesolevas loendi esitatud bioloogiliste mõjurite puhul tähistab perekonna kandes lühend spp. liike, mis kuuluvad samasse perekonda ja mida ei ole loendisse kantud, kuid mis on teadaolevalt inimestele patogeensed. Üksikasjade kohta vt sissejuhatav märkus 3.

Bioloogiline mõjur

Rühm

Märkused

Actinomadura madurae

2

 

Actinomadura pelletieri

2

 

Actinomyces gerencseriae

2

 

Actinomyces israelii

2

 

Actinomyces spp.

2

 

Aggregatibacter actinomycetemcomitans (Actinobacillus actinomycetemcomitans)

2

 

Anaplasma spp.

2

 

Arcanobacterium haemolyticum (Corynebacterium haenolyticum)

2

 

Arcobacter butzleri

2

 

Bacillus anthracis

3

T

Bacteroides fragilis

2

 

Bacteroides spp.

2

 

Bartonella bacilliformis

2

 

Bartonella quintana (Rochalimaea quintana)

2

 

Bartonella (Rochalimaea) spp.

2

 

Bordetella bronchiseptica

2

 

Bordetella parapertussis

2

 

Bordetella pertussis

2

T, V

Bordetella spp.

2

 

Borrelia burgdorferi

2

 

Borrelia duttonii

2

 

Borrelia recurrentis

2

 

Borrelia spp.

2

 

Brachyspira spp.

2

 

Brucella abortus

3

 

Brucella canis

3

 

Brucella inopinata

3

 

Brucella melitensis

3

 

Brucella suis

3

 

Burkholderia cepacia

2

 

Burkholderia mallei (Pseudomonas mallei)

3

 

Burkholderia pseudomallei (Pseudomonas pseudomallei)

3

D

Campylobacter fetus subsp. fetus

2

 

Campylobacter fetus subsp. venerealis

2

 

Campylobacter jejuni subsp. doylei

2

 

Campylobacter jejuni subsp. Jejuni

2

 

Campylobacter spp.

2

 

Cardiobacterium hominis

2

 

Cardiobacterium valvarum

2

 

Chlamydia abortus (Chlamydophila abortus)

2

 

Chlamydia caviae (Chlamydophila caviae)

2

 

Chlamydia felis (Chlamydophila felis)

2

 

Chlamydia pneumoniae (Chlamydophila pneumoniae)

2

 

Chlamydia psittaci (Chlamydophila psittaci) (lindudel esinevad tüved)

3

 

Chlamydia psittaci (Chlamydophila psittaci) (muud tüved)

2

 

Chlamydia trachomatis (Chlamydophila trachomatis)

2

 

Clostridium botulinum

2

T

Clostridium difficile

2

T

Clostridium perfringens

2

T

Clostridium tetani

2

T, V

Clostridium spp.

2

 

Corynebacterium diphtheriae

2

T, V

Corynebacterium minutissimum

2

 

Corynebacterium pseudotuberculosis

2

T

Corynebacterium ulcerans

2

T

Corynebacterium spp.

2

 

Coxiella burnetii

3

 

Edwardsiella tarda

2

 

Ehrlichia spp.

2

 

Eikenella corrodens

2

 

Elizabethkingia meningoseptica (Flavobacterium meningosepticum)

2

 

Enterobacter aerogenes (Klebsiella mobilis)

2

 

Enterobacter cloacae subsp. cloacae (Enterobacter cloacae)

2

 

Enterobacter spp.

2

 

Enterococcus spp.

2

 

Erysipelothrix rhusiopathiae

2

 

Escherichia coli (v.a mittepatogeensed tüved)

2

 

Escherichia coli, verocytotoxigenic strains (nt O157:H7 või O103)

3 (*1)

T

Fluoribacter bozemanae (Legionella)

2

 

Francisella hispaniensis

2

 

Francisella tularensis subsp. holarctica

2

 

Francisella tularensis subsp. mediasiatica

2

 

Francisella tularensis subsp. novicida

2

 

Francisella tularensis subsp. tularensis

3

 

Fusobacterium necrophorum subsp. funduliforme

2

 

Fusobacterium necrophorum subsp. necrophorum

2

 

Gardnerella vaginalis

2

 

Haemophilus ducreyi

2

 

Haemophilus influenzae

2

V

Haemophilus spp.

2

 

Helicobacter pylori

2

 

Helicobacter spp.

2

 

Klebsiella oxytoca

2

 

Klebsiella pneumoniae subsp. ozaenae

2

 

Klebsiella pneumoniae subsp. pneumoniae

2

 

Klebsiella pneumoniae subsp. rhinoscleromatis

2

 

Klebsiella spp.

2

 

Legionella pneumophila subsp. fraseri

2

 

Legionella pneumophila subsp. pascullei

2

 

Legionella pneumophila subsp. pneumophila

2

 

Legionella spp.

2

 

Leptospira interrogans (kõik serotüübid)

2

 

Leptospira interrogans spp.

2

 

Listeriamonocytogenes

2

 

Listeria ivanovii subsp.ivanovii

2

 

Listeria invanovii subsp.londoniensis

2

 

Morganella morganii subsp.morganii (Proteus morganii)

2

 

Morganella morganii subsp.sibonii

2

 

Mycobacterium abscessus subsp.abscessus

2

 

Mycobacterium africanum

3

V

Mycobacterium avium subsp.avium (Mycobacterium avium)

2

 

Mycobacterium avium subsp.paratuberculosis (Mycobacterium paratuberculosis)

2

 

Mycobacterium avium subsp.silvaticum

2

 

Mycobacterium bovis

3

V

Mycobacterium caprae (Mycobacterium tuberculosis subsp. caprae)

3

 

Mycobacterium chelonae

2

 

Mycobacterium chimaera

2

 

Mycobacterium fortuitum

2

 

Mycobacterium intracellulare

2

 

Mycobacterium kansasii

2

 

Mycobacterium leprae

3

 

Mycobacterium malmoense

2

 

Mycobacterium marinum

2

 

Mycobacterium microti (*1)

3

 

Mycobacterium pinnipedii

3

 

Mycobacterium scrofulaceum

2

 

Mycobacterium simiae

2

 

Mycobacterium szulgai

2

 

Mycobacterium tuberculosis

3

V

Mycobacterium ulcerans

3 (*1)

 

Mycobacterium xenopi

2

 

Mycoplasma hominis

2

 

Mycoplasma pneumoniae

2

 

Mycoplasma spp.

2

 

Neisseria gonorrhoeae

2

 

Neisseria meningitidis

2

V

Neorickettsia sennetsu (Rickettsia sennetsu, Ehrlichia sennetsu)

2

 

Nocardia asteroides

2

 

Nocardia brasiliensis

2

 

Nocardia farcinica

2

 

Nocardia nova

2

 

Nocardia otitidiscaviarum

2

 

Nocardia spp.

2

 

Orientia tsutsugamushi (Rickettsia tsutsugamushi)

3

 

Pasteurella multocida subsp. gallicida (Pasteurella gallicida)

2

 

Pasteurella multocida subsp. multocida

2

 

Pasteurella multocida subsp. septica

2

 

Pasteurella spp.

2

 

Peptostreptococcus anaerobius

2

 

Plesiomonas shigelloides

2

 

Porphyromonas spp.

2

 

Prevotella spp.

2

 

Proteus mirabilis

2

 

Proteus penneri

2

 

Proteus vulgaris

2

 

Providencia alcalifaciens (Proteus inconstans)

2

 

Providencia rettgeri (Proteus rettgeri)

2

 

Providencia spp.

2

 

Pseudomonas aeruginosa

2

T

Rhodococcus hoagii (Corynebacterium equii)

2

 

Rickettsia africae

3

 

Rickettsia akari

3 (*1)

 

Rickettsia australis

3

 

Rickettsia canadensis

2

 

Rickettsia conorii

3

 

Rickettsia heilongjiangensis

3 (*1)

 

Rickettsia japonica

3

 

Rickettsia montanensis

2

 

Rickettsia typhi

3

 

Rickettsia prowazekii

3

 

Rickettsia rickettsii

3

 

Rickettsia sibirica

3

 

Rickettsia spp.

2

 

Salmonella enterica (choleraesuis) subsp. arizonae

2

 

Salmonella Enteritidis

2

 

Salmonella Paratyphi A, B, C

2

V

Salmonella Typhi

3 (*1)

V

Salmonella Typhimurium

2

 

Salmonella (muud serotüübid)

2

 

Shigella boydii

2

 

Shigella dysenteriae (tüüp 1)

3 (*1)

T

Shigella dysenteriae, muud, v.a tüüp 1

2

 

Shigella flexneri

2

 

Shigella sonnei

2

 

Staphylococcus aureus

2

T

Streptobacillus moniliformis

2

 

Streptococcus agalactiae

2

 

Streptococcus dysgalactiae subsp. equisimilis

2

 

Streptococcus pneumoniae

2

T, V

Streptococcus pyogenes

2

T

Streptococcus suis

2

 

Streptococcus spp.

2

 

Treponema carateum

2

 

Treponema pallidum

2

 

Treponema pertenue

2

 

Treponema spp.

2

 

Trueperella pyogenes

2

 

Ureaplasma parvum

2

 

Ureaplasma urealyticum

2

 

Vibrio cholerae (sh El Tor)

2

T, V

Vibrio parahaemolyticus (Benecka parahaemolytica)

2

 

Vibrio spp.

2

 

Yersinia enterocolitica subsp. enterolitica

2

 

Yersinia enterocolitica subsp. palearctica

2

 

Yersinia pestis

3

 

Yersinia pseudotuberculosis

2

 

Yersinia spp.

2

 

VIIRUSED (*)

*Vt sissejuhatavate märkuste punkti 7.

NB. Viirused on loetletud vastavalt oma seltsile (O), sugukonnale (F) ja perekonnale (G).

Bioloogiline mõjur

(viiruse liik või märgitud taksonoomiline üksus)

Rühm

Märkused

Bunyavirales (O)

 

 

Hantaviridae (F)

 

 

Ortohantaviirus (G)

 

 

Andide ortohantaviirus (hantaviiruse liik, mis põhjustab hantaviiruse pulmonaalset sündroomi [HPS])

3

 

Bayou ortohantaviirus

3

 

Black Creek Canali ortohantaviirus

3

 

Caño Delgadito ortohantaviirus

3

 

Choclo ortohantaviirus

3

 

Dobrava-Belgradi ortohantaviirus (neerusündroomiga hemorraagilist palavikku põhjustav hantaviirus [HFRS])

3

 

El Moro Canyoni ortohantaviirus

3

 

Hantaani ortohantaviirus (neerusündroomiga hemorraagilist palavikku põhjustav hantaviirus [HFRS])

3

 

Laguna Negra ortohantaviirus

3

 

Prospect Hilli ortohantaviirus

2

 

Puumala ortohantaviirus (epideemilist neuropaatiat põhjustav hantaviirus [NE])

2

 

Souli ortohantaviirus (neerusündroomiga hemorraagilist palavikku põhjustav hantaviirus [HFRS])

3

 

Sin Nombre ortohantaviirus (hantaviirus, mis põhjustab hantaviiruse pulmonaalset sündroomi [HPS])

3

 

Muud teadaolevalt patogeensed hantaviirused

2

 

Nairoviridae (F)

 

 

Ortonairoviirus (G)

 

 

Krimmi-Kongo hemorraagilise palaviku ortonairoviirus

4

 

Dugbe ortonairoviirus

2

 

Hazara ortonairoviirus

2

 

Lammaste Nairobi haiguse ortonairoviirus

2

 

Muud teadaolevalt patogeensed nairoviirused

2

 

Peribunyaviridae (F)

 

 

Ortobunjaviirus (G)

 

 

Bunyamwera ortobunjaviirus (Germistoni viirus)

2

 

California entsefaliidi ortobunjaviirus

2

 

Oropouche ortobunjaviirus

3

 

Muud teadaolevalt patogeensed ortobunjaviirused

2

 

Phenuiviridae (F)

 

 

Fleboviirus (G)

 

 

Bhanja fleboviirus

2

 

Punta Toro fleboviirus

2

 

Rift Valley palaviku fleboviirus

3

 

Moskiitopalaviku (Sandfly fever) Napoli fleboviirus (Toscana viirus)

2

 

SFTS-fleboviirus (kõrge palaviku ja trombotsütopeenia sündroomi põhjustav viirus)

3

 

Muud teadaolevalt patogeensed fleboviirused

2

 

Herpesvirales (O)

 

 

Herpesviridae (F)

 

 

Tsütomegaloviirus (G)

 

 

Inimese beetaherpesviirus 5 (tsütomegaloviirus)

2

 

Lümfokrüptoviirus (G)

 

 

Inimese gammaherpesviirus 4 (Epsteini-Barri viirus)

2

 

Radinoviirus (G)

 

 

Inimese gammaherpesviirus 8

2

D

Roseolovirus (G)

 

 

Inimese beetaherpesviirus 6A (inimese B-lümfotroopne viirus)

2

 

Inimese beetaherpesviirus 6B

2

 

Inimese beetaherpesviirus 7

2

 

Lihtherpesviirus (G)

 

 

Macacine alfaherpesviirus 1 (Herpesvirus simiae, Herpes B virus)

3

 

Inimese alfaherpesviirus 1 (lihtherpesviiruse 1. tüüp, HSV-1)

2

 

Inimese alfaherpesviirus 2 (lihtherpesviiruse 2. tüüp, HSV-2)

2

 

Varitselloviirus (G)

 

 

Inimese alfaherpesviirus 3 (Herpesvirus varicella-zoster)

2

V

Mononegavirales (O)

 

 

Filoviridae (F)

 

 

Ebola viirus (G)

4

 

Marburgi viirus (G)

 

 

Marburg marburgvirus

4

 

Paramyxoviridae (F)

 

 

Avulaviirus (G)

 

 

Newcastle’i haiguse viirus

2

 

Henipaviirus (G)

 

 

Hendra henipaviirus

4

 

Nipah’ henipaviirus

4

 

Morbilliviirus (G)

 

 

Leetrite morbilliviirus

2

V

Respiroviirus (G)

 

 

Inimese respiroviirus 1 (paragripiviiruse 1. tüüp)

2

 

Inimese respiroviirus 3 (paragripiviiruse 3. tüüp)

2

 

Rubulaviirus (G)

 

 

Mumpsi rubulaviirus

2

V

Inimese rubulaviirus 2 (paragripiviiruse 2. tüüp)

2

 

Inimese rubulaviirus 4 (paragripiviiruse 4. tüüp)

2

 

Pneumoviridae (F)

 

 

Metapneumoviirus (G)

 

 

Ortopneumoviirus (G)

 

 

Inimese ortopneumoviirus (respiratoorne süntsütiaalviirus)

2

 

Rhabdoviridae (F)

 

 

Lüssaviirus (G)

 

 

Austraalia nahkhiire lüssaviirus

3 (*3)

V

Duvenhage lüssaviirus

3 (*3)

V

Euroopa nahkhiire lüssaviiruse 1. tüüp

3 (*3)

V

Euroopa nahkhiire lüssaviiruse 2. tüüp

3 (*3)

V

Lagose nahkhiire lüssaviirus

3 (*3)

 

Mokola lüssaviirus

3

 

Marutaudi lüssavirus

3 (*3)

V

Vesikuloviirus (G)

 

 

Vesikulaarse stomatiidi viirus, Alagoasi vesikuloviirus

2

 

Vesikulaarse stomatiidi viirus, Indiana vesikuloviirus

2

 

Vesikulaarse stomatiidi viirus, New Jersey vesikuloviirus

2

 

Piry vesikuloviirus (Piry viirus)

2

 

Nidovirales (O)

 

 

Coronaviridae (F)

 

 

Beetakoronaviirus (G)

 

 

Ägedat raskekujulise respiratoorset sündroomi põhjustav koronaviirus (SARS-viirus)

3

 

Lähis-Ida respiratoorse sündroomi koronaviirus (MERS-viirus)

3

 

Muud teadaolevalt patogeensed koronaviirused

2

 

Picornavirales (O)

 

 

Picornaviridae (F)

 

 

Kardioviirus (G)

 

 

Saffoldi viirus

2

 

Kosaviirus (G)

 

 

Kosaviirus A

2

 

Enteroviirus (G)

 

 

Enteroviirus A

2

 

Enteroviirus B

2

 

Enteroviirus C

2

 

Enteroviirus D, inimese enteroviiruse 70. tüüp (ägeda hemorraagilise konjunktiviidi viirus)

2

 

Rinoviirused

2

 

Polioviiruse 1. ja 3. tüüp

2

V

Polioviiruse 2. tüüp 1

3

V

Hepatoviirus (G)

 

 

Hepatoviirus A (A-hepatiidiviirus, inimese enteroviiruse 72. tüüp)

2

V

Kobuviirus (G)

 

 

Aichivirus A (Aichi virus 1)

2

 

Parekoviirus (G)

 

 

A-parekoviirused

2

 

B-parekoviirused (Ljungan virus)

2

 

Muud teadaolevalt patogeensed viirused sugukonnast Picornaviridae

2

 

Määramata (O)

 

 

Adenoviridae (F)

2

 

Astroviridae (F)

2

 

Arenaviridae (F)

 

 

Mammarenaviirus (G)

 

 

Brasiilia mammarenaviirus

4

 

Chapare mammarenaviirus

4

 

Flexali mammarenaviirus

3

 

Guanarito mammarenaviirus

4

 

Juníni mammarenaviirus

4

 

Lassa mammarenaviirus

4

 

Lujo mammarenaviirus

4

 

Lümfotsütaarse koriomeningiidi mammarenaviirus, neurotroopsed tüved

2

 

Lümfotsütaarse koriomeningiidi mammarenaviirus, muud tüved

2

 

Machupo mammarenaviirus

4

 

Mobala mammarenaviirus

2

 

Mopeia mammarenaviirus

2

 

Tacaribe mammarenaviirus

2

 

Whitewater Arroyo mammarenaviirus

3

 

Caliciviridae (F)

 

 

Noroviirus (G)

 

 

Noroviirus (Norwalki viirus)

2

 

Muud teadaolevalt patogeensed viirused sugukonnast Caliciviridae

2

 

Hepadnaviridae (F)

 

 

Ortohepadnaviirus (G)

 

 

B-hepatiidiviirus

3 (*3)

V:

Hepeviridae (F)

 

 

Ortohepeviirus (G)

 

 

A-ortohepeviirus (E-hepatiidiviirus)

2

 

Flaviviridae (F)

 

 

Flaviviirus (G)

 

 

Dengue viirus

3

 

Jaapani entsefaliidi viirus

3

V

Kyasanuri metsa haiguse viirus

3

V

Lammaste entsefalomüeliidi viirus

3 (*3)

 

Murray Valley entsefaliidi viirus (Austraalia entsefaliidi viirus)

3

 

Omski hemorraagilise palaviku viirus

3

 

Powassani viirus

3

 

Rocio viirus

3

 

St. Louisi entsefaliidi viirus

3

 

Puukentsefaliidi viirus

 

 

Absetarovi viirus

3

 

Hanzalova viirus

3

 

Hypri viirus

3

 

Kumlinge viirus

3

 

Negishi viirus

3

 

Vene kevade ja suve entsefaliidi viirus (a)

3

V

Puukentsefaliidi viiruse Kesk-Euroopa alatüüp

3 (*3)

V

Puukentsefaliidi viiruse Kaug-Ida alatüüp

3

 

Puukentsefaliidi viiruse Siberi alatüüp

3

V

Wesselsbroni viirus

3 (*3)

 

Lääne-Niiluse palaviku viirus

3

 

Kollapalaviku viirus

3

V

Zika viirus

2

 

Muud teadaolevalt patogeensed flaviviirused

2

 

Hepatsiviirus (G)

 

 

Hepatsiviirus C (C-hepatiidi viirus)

3 (*3)

D

Orthomyxoviridae (F)

 

 

Gammagripiviirus (C-gripiviirus) (G)

 

 

C-gripiviirus

2

V (c)

A-gripiviirus (G)

 

 

Kõrge patogeensusega linnugripi viirused HPAIV (H5), nt H5N1

3

 

Kõrge patogeensusega linnugripi viirused HPAIV (H7), nt H7N7, H7N9

3

 

A-gripiviirus

2

V (c)

A-gripiviirus/New York/1/18 (H1N1) (Hispaania gripp 1918)

3

 

A-gripiviirus/Singapur/1/57 (H2N2)

3

 

Madala patogeensusega linnugripi viirused (LPAI) H7N9

3

 

B-gripiviirus (G)

 

 

B-gripiviirus

2

V (c)

Thogoto viirus (G)

 

 

Dhori viirus (puukidega levivad orthomyxoviridae: Dhori)

2

 

Thogoto viirus (puukidega levivad orthomyxoviridae: Thogoto)

2

 

Papillomaviridae (F)

2

D (d)

Parvoviridae (F)

 

 

Erütroparvoviirus (G)

 

 

Esikloomaliste erütroparvoviirus 1 (inimese parvoviirus, viirus B 19)

2

 

Polyomaviridae (F)

 

 

Beetapolüoomiviirus (G)

 

 

Inimese polüoomiviiirus 1 (viirus BK)

2

D (d)

Inimese polüoomiviirus 2 (viirus JC)

2

D (d)

Poxviridae (F)

 

 

Molluskpoksviirus (G)

 

 

Nakkusliku molluski viirus

2

 

Ortopoksviirus (G)

 

 

Veiste rõugeviirus

2

 

Ahvide rõugeviirus

3

V

Vaktsiiniaviirus (sh pühvlite rõugeviirus (e), elevantide rõugeviirus (f), jäneste rõugeviirus (g))

2

 

Variolaviirus (Variola major ja Variola minor)

4

V

Parapoksviirus (G)

 

 

Orfi viirus

2

 

Veiste ebarõugete viirus (lüpsja sõlmekeste haiguse viirus, parapoxvirus bovis)

2

 

Jatapoksviirus (G)

 

 

Tanapoksviirus

2

 

Yaba ahvide kasvajaviirus

2

 

Reoviridae (F)

 

 

Seadornaviirus (G)

 

 

Banna viirus

2

 

Koltiviirus (G)

2

 

Rotaviirus (G)

2

 

Orbiviirus (G)

2

 

Retroviridae (F)

 

 

Deltaretroviirus (G)

 

 

Primaatide T-lümfotroopne viirus 1 (inimese T-raku lümfotroopse viiruse 1. tüüp)

3 (*3)

D

Primaatide T-lümfotroopne viirus 2 (inimese T-raku lümfotroopse viiruse 2. tüüp)

3 (*3)

D

Lentiviirus (G)

 

 

Inimese immuunpuudulikkuse viirus 1

3 (*3)

D

Inimese immuunpuudulikkuse viirus 2

3 (*3)

D

Ahviliste immuunpuudulikkuse viirus (SIV) (8)

2

 

Togaviridae (F)

 

 

Alfaviirus (G)

 

 

Paljassabade viirus

3

 

Hobuste entsefalomüeliidi idaviirus

3

V

Bebaru viirus

2

 

Chikungunya viirus

3 (*3)

 

Evergladesi viirus

3 (*3)

 

Mayaro viirus

3

 

Mucambo viirus

3 (*3)

 

Ndumu viirus

3 (*3)

 

O’nyong-nyongi viirus

2

 

Rossi jõe viirus

2

 

Semliki metsa viirus

2

 

Sindbisi viirus

2

 

Tonate viirus

3 (*3)

 

Venetsueela hobuste entsefalomüeliidi viirus

3

V

Hobuste entsefalomüeliidi lääneviirus

3

V

Muud teadaolevalt patogeensed alfaviirused

2

 

Rubiviirus (G)

 

 

Punetisteviirus

2

V

Määramata (F)

 

 

Deltaviirus (G)

 

 

 (2)

2

V, D

PRIOONHAIGUSTE TEKITAJAD

Bioloogiline mõjur

Klassifikatsioon

Märkused

Creutzfeldti-Jakobi tõve tekitaja

3 (*4)

D (9)

Creutzfeldti-Jakobi tõve tekitaja teisend

3 (*4)

D (9)

Veiste spongiformse entsefalopaatia (BSE) tekitaja ja teiste loomadel esinevate transmissiivsete spongiformsete entsefalopaatiate tekitajad

3 (*4)

D (9)

Gerstmanni-Sträussleri-Scheinkeri sündroomi tekitaja

3  (*4)

D (9)

Kuru tõve tekitaja

3 (*4)

D (9)

Skreipi tekitaja

2

 

PARASIIDID

NB. Käesolevas loendis esitatud bioloogiliste mõjurite puhul tähistab perekonna kandes lühend spp. liike, mis kuuluvad samasse perekonda ja mida ei ole loendisse kantud, kuid mis on teadaolevalt inimestele patogeensed. Üksikasjade kohta vt sissejuhatav märkus 3.

Bioloogiline mõjur

Klassifikatsioon

Märkused

Acanthamoeba castellani

2

 

Ancylostoma duodenale

2

 

Angiostrongylus cantonensis

2

 

Angiostrongylus costaricensis

2

 

Anisakis simplex

2

A

Ascaris lumbricoides

2

A

Ascaris suum

2

A

Babesia divergens

2

 

Babesia microti

2

 

Balamuthia mandrillaris

3

 

Balantidium coli

2

 

Brugia malayi

2

 

Brugia pahangi

2

 

Brugia timori

2

 

Capillaria philippinensis

2

 

Capillaria spp.

2

 

Clonorchis sinensis (Opisthorchis sinensis)

2

 

Clonorchis viverrini (Opisthirchis viverrini)

2

 

Cryptosporidium hominis

2

 

Cryptosporidium parvum

2

 

Cyclospora cayetanensis

2

 

Dicrocoelium dentriticum

2

 

Dipetalonema streptocerca

2

 

Diphyllobothrium latum

2

 

Dracunculus medinensis

2

 

Echinococcus granulosus

3 (*5)

 

Echinococcus multilocularis

3 (*5)

 

Echinococcus oligarthrus

3 (*5)

 

Echinococcus vogeli

3 (*5)

 

Entamoeba histolytica

2

 

Enterobius vermicularis

2

 

Enterocytozoon bieneusi

2

 

Fasciola gigantica

2

 

Fasciola hepatica

2

 

Fasciolopsis buski

2

 

Giardia lamblia (Giardia duodenalis, Giardia intestinalis)

2

 

Heterophyes spp.

2

 

Hymenolepis diminuta

2

 

Hymenolepis nana

2

 

Leishmania aethiopica

2

 

Leishmania braziliensis

3 (*5)

 

Leishmania donovani

3 (*5)

 

Leishmania guyanensis (Viannia guyanensis)

3 (*5)

 

Leishmania infantum (Leishmania chagasi)

3 (*5)

 

Leishmania major

2

 

Leishmania mexicana

2

 

Leishmania panamensis (Viannia panamensis)

3 (*5)

 

Leishmania peruviana

2

 

Leishmania tropica

2

 

Leishmania spp.

2

 

Loa loa

2

 

Mansonella ozzardi

2

 

Mansonella perstans

2

 

Mansonella streptocerca

2

 

Metagonimus spp.

2

 

Naegleria fowleri

3

 

Necator americanus

2

 

Onchocerca volvulus

2

 

Opisthorchis felineus

2

 

Opisthorchis spp.

2

 

Paragonimus westermani

2

 

Paragonimus spp.

2

 

Plasmodium falciparum

3 (*5)

 

Plasmodium knowlesi

3 (*5)

 

Plasmodium spp. (inimestel ja ahvilistel)

2

 

Sarcocystis suihominis

2

 

Schistosoma haematobium

2

 

Schistosoma intercalatum

2

 

Schistosoma japonicum

2

 

Schistosoma mansoni

2

 

Schistosoma mekongi

2

 

Strongyloides stercoralis

2

 

Strongyloides spp.

2

 

Taenia saginata

2

 

Taenia solium

3 (*5)

 

Toxocara canis

2

 

Toxocara cati

2

 

Toxoplasma gondii

2

 

Trichinella nativa

2

 

Trichinella nelsoni

2

 

Trichinella pseudospiralis

2

 

Trichinella spiralis

2

 

Trichomonas vaginalis

2

 

Trichostrongylus orientalis

2

 

Trichostrongylus spp.

2

 

Trichuris trichiura

2

 

Trypanosoma brucei brucei

2

 

Trypanosoma brucei gambiense

2

 

Trypanosoma brucei rhodesiense

3 (*5)

 

Trypanosoma cruzi

3 (*5)

 

Wuchereria bancrofti

2

 

SEENED

NB. Käesolevas loendis esitatud bioloogiliste mõjurite puhul tähistab perekonna kandes lühend spp. liike, mis kuuluvad samasse perekonda ja mida ei ole loendisse kantud, kuid mis on teadaolevalt inimestele patogeensed. Üksikasjade kohta vt sissejuhatav märkus 3.

Bioloogiline mõjur

Klassifikatsioon

Märkused

Aspergillus flavus

2

A

Aspergillus fumigatus

2

A

Aspergillus spp.

2

 

Blastomyces dermatitidis (Ajellomyces dermatitidis)

3

 

Blastomyces gilchristii

3

 

Candida albicans

2

A

Candida dubliniensis

2

 

Candida glabrata

2

 

Candida parapsilosis

2

 

Candida tropicalis

2

 

Cladophialophora bantiana (Xylohypha bantiana, Cladosporium bantianum, trichoides)

3

 

Cladophialophora modesta

3

 

Cladophialophora spp.

2

 

Coccidioides immitis

3

A

Coccidioides posadasii

3

A

Cryptococcus gattii (Filobasidiella neoformans var. bacillispora)

2

A

Cryptococcus neoformans (Filobasidiella neoformans var. neoformans)

2

A

Emmonsia parva var. parva

2

 

Emmonsia parva var. crescens

2

 

Epidermophyton floccosum

2

A

Epidermophyton spp.

2

 

Fonsecaea pedrosoi

2

 

Histoplasma capsulatum

3

 

Histoplasma capsulatum var. farciminosum

3

 

Histoplasma duboisii

3

 

Madurella grisea

2

 

Madurella mycetomatis

2

 

Microsporum spp.

2

A

Nannizzia spp.

2

 

Neotestudina rosatii

2

 

Paracoccidioides brasiliensis

3

A

Paracoccidioides lutzii

3

 

Paraphyton spp.

2

 

Rhinocladiella mackenziei

3

 

Scedosporium apiospermum

2

 

Scedosporium prolificans (inflatum)

2

 

Sporothrix schenckii

2

 

Talaromyces marneffei (Penicillium marneffei)

2

A

Trichophyton rubrum

2

A

Trichophyton tonsurans

2

A

Trichophyton spp.

2

 

3)   

Direktiivi 2000/54/EÜ V lisa asendatakse järgmisega:

„V LISA

JUHISED OHUTUSMEETMETE JA OHUTUSTASEMETE KOHTA

(Artikli 15 lõige 3 ning artikli 16 lõike 1 punktid a ja b)

Sissejuhatav märkus

Käesolevas lisas sisalduvaid meetmeid võetakse vastavalt tegevuse iseloomule, töökeskkonna riskanalüüsi tulemustele ning asjaomase bioloogilise mõjuri laadile.

Tabelis tähendab märge „Soovitatav“ seda, et põhimõtteliselt tuleks meetmeid kohaldada, välja arvatud juhul, kui artikli 3 lõikes 2 osutatud hindamise tulemustest ei järeldu vastupidine.

A. Ohutusmeetmed

B. Ohutustasemed

2

3

4

Töökoht

1. Töökoht isoleerida muust tegevusest samas ehitises

Ei

Soovitatav

Jah

2. Töökoht peab olema fumigeerimiseks õhukindlalt suletav

Ei

Soovitatav

Jah

Ruumid

3. Nakatunud materjali, sh loomi, käideldakse ohutuskapis või isoleeritult või kasutades muud sobivat kaitset

Vajaduse korral

Jah, kui nakkus võib levida õhu kaudu

Jah

Seadmestik

4. Nii töökohta sisenevat kui ka sealt väljuvat õhku tuleb filtreerida, kasutades kas HEPA-filtrit1 või sellele vastavat seadet

Ei

Jah, väljuv õhk

Jah, sisenev ja väljuv õhk

5. Töökohal hoitakse alarõhk atmosfäärirõhu suhtes

Ei

Soovitatav

Jah

6. Veekindlad ja kergesti puhastatavad pinnad

Jah, lauad ja põrand

Jah, lauad, põrand ja muud pinnad vastavalt riskihindamisele

Jah, lauad, seinad, põrand ja lagi

7. Tööpinnad happe-, aluse-, lahustikindlad ja desinfitseeritavad

Soovitatav

Jah

Jah

Töösüsteem

8. Ligipääs ainult kindlaksmääratud töötajatele

Soovitatav

Jah

Jah, läbi õhuluku2

9. Tõhus vektorikontroll (nt närilised ja putukad)

Soovitatav

Jah

Jah

10. Desinfitseerimine kindlaksmääratud viisil

Jah

Jah

Jah

11. Bioloogilise mõjuri ohutu säilitamine

Jah

Jah

Jah, ohutu säilitamine

12. Töötajad peaksid enne eraldatud alalt lahkumist käima duši all

Ei

Soovitatav

Soovitatav

Jäätmed

13. Valideeritud inaktiveerimisprotsess loomakorjuste ohutuks kõrvaldamiseks

Soovitatav

Jah, kohapeal või väljaspool töökohta

Jah, kohapeal

Muud meetmed

14. Laboris peavad olema ainult seal kasutatavad töövahendid

Ei

Soovitatav

Jah

15. Seesviibijate nägemiseks peab olema jälgimisaken või selle alternatiiv

Soovitatav

Soovitatav

Jah

4)   

Direktiivi 2000/54/EÜ VI lisa asendatakse järgmisega:

„VI LISA

OHUTUSMEETMED TÖÖSTUSPROTSESSIDE PUHUL

(Artikli 4 lõige 1 ja artikli 16 lõike 2 punkt a)

Sissejuhatav märkus

Tabelis tähendab märge „Soovitatav“ seda, et põhimõtteliselt tuleks meetmeid kohaldada, välja arvatud juhul, kui artikli 3 lõikes 2 osutatud hindamise tulemustest ei järeldu vastupidine.

1. rühma bioloogilised mõjurid

Töötamisel 1. rühma bioloogiliste mõjuritega, sealhulgas nõrgestatud elusvaktsiinidega, tuleb järgida tööohutuse ja -hügieeni nõudeid.

2., 3. ja 4. rühma bioloogilised mõjurid

Võib olla asjakohane valida riskihindamise alusel välja erinevate kategooriate ohutusnõudeid vastavalt teatavale protsessile või protsessi osale ja neid koos rakendada.

A. Ohutusmeetmed

B. Ohutustasemed

2

3

4

Üldteave

1. Eluvõimelisi organisme tuleks käsitleda süsteemis, mis eraldab protsessi füüsiliselt keskkonnast

Jah

Jah

Jah

2. Suletud süsteemis tekkivate heitgaaside töötlemine nii, et

heidet vähendada

takistada eraldumist

takistada eraldumist

3. Proovide kogumist, materjalide lisamist suletud süsteemi ja eluvõimeliste organismide üleviimist teise suletud süsteemi tuleks teha nii, et:

heidet vähendada

takistada eraldumist

takistada eraldumist

4. Vedelaid jäätmeid ei tohi suletud süsteemist välja võtta enne, kui eluvõimelised organismid on:

valideeritud keemilisel või füüsikalisel meetodil kahjutuks tehtud

valideeritud keemilisel või füüsikalisel meetodil kahjutuks tehtud

valideeritud keemilisel või füüsikalisel meetodil kahjutuks tehtud

5. Tihendid tuleb konstrueerida nii, et:

heidet vähendada

takistada eraldumist

takistada eraldumist

6. Jälgitav ala peaks olema kavandatud terve suletud süsteemi sisu tõkestamiseks

Ei

Soovitatav

Jah

7. Jälgitav ala peaks olema fumigatsiooniks õhukindlalt suletav

Ei

Soovitatav

Jah

Ruumid

 

8. Saastest puhastamise ja pesemise vahendid töötajatele

Jah

Jah

Jah

Seadmestik

9. Kontrollitavale alale sisenev ja sealt väljuv õhk filtreeritakse HEPA-filtriga (4)

Ei

Soovitatav

Jah

10. Kontrollitaval alal tagatakse alarõhk atmosfäärirõhu suhtes

Ei

Soovitatav

Jah

11. Kontrollitaval alal tagatakse piisav ventilatsioon, et vähendada õhu saastumist

Soovitatav

Soovitatav

Jah

Töösüsteem

12. Suletud süsteemid (5) peaksid asuma jälgitaval alal

Soovitatav

Soovitatav

Jah, vastavaks otstarbeks rajatud

13. Üles tuleks seada bioloogilise ohu hoiatusmärgid

Soovitatav

Jah

Jah

14. Ligipääs peaks olema piiratud ainult kindlaksmääratud töötajatega

Soovitatav

Jah

Jah, läbi õhuluku (6)

15. Töötajad peaksid enne jälgitavalt alalt lahkumist käima duši all

Ei

Soovitatav

Jah

16. Töötajad peaksid kandma kaitseriietust

Jah, tööriideid

Jah

Jah, kõikide riiete vahetus

Jäätmed

17. Tarvitatud pesuvesi kogutakse ja muudetakse enne selle äravoolu laskmist kahjutuks

Ei

Soovitatav

Jah

18. Heitvee töötlemine enne äravoolu laskmist

Valideeritud keemilisel või füüsikalisel meetodil kahjutuks tehtud

Valideeritud keemilisel või füüsikalisel meetodil kahjutuks tehtud

Valideeritud keemilisel või füüsikalisel meetodil kahjutuks tehtud


(*1)  Vt sissejuhatavate märkuste punkti 8.

(*2)  (*) Vt sissejuhatavate märkuste punkti 7.

(1)  (1) Klassifikatsioon vastavalt Maailma Terviseorganisatsiooni ülemaailmsele tegevuskavale, millega minimeeritakse polioviirusega tegelevate asutustega seotud riski pärast looduslike polioviiruste tüübispetsiifilist likvideerimist ja suukaudse poliovaktsiini kasutamise järk-järgulist lõpetamist.

(*3)  (**) Vt sissejuhatavate märkuste punkti 8.

(1)  a) Puukentsefaliit.

(2)  b) Deltahepatiidiviirus on töötajale patogeenne üksnes sel juhul, kui tal on samaaegne või sekundaarne nakkus, mille on põhjustanud B-hepatiidiviirus. Vaktsineerimine B-hepatiidi vastu kaitseb seetõttu deltahepatiidiviiruse eest selliseid töötajaid, keda ei ole mõjutanud B-hepatiidi viirus.

(3)  c) Ainult A- ja B-tüüp.

(4)  d) Soovitatav tööks otseses kokkupuutes nende haigustekitajatega.

(5)  e) Kindlaks on tehtud kaks viirust: üks veiste rõugeviiruse tüüp ja üks vaktsiiniaviiruse teisend.

(6)  f) Veiste rõugeviiruse teisend.

(7)  g) Vaktsiiniaviiruse teisend.

(8)  h) Praegu puuduvad tõendid selle kohta, et muud ahvilistelt pärinevad retroviirused oleksid põhjustanud inimeste haigestumist. Ettevaatusabinõuna soovitatakse nendega töötamisel järgida 3. ohutustaset.

(*4)  Vt sissejuhatavate märkuste punkti 8.

(9)  Soovitatav tööks otseses kokkupuutes nende haigustekitajatega

(*5)  Vt sissejuhatavate märkuste punkti 8.

(2)  1 HEPA: tõhus tahkete osakeste filter

(3)  2 Õhulukk: sissepääs peab toimuma läbi õhuluku, mis on laborist eraldatud kamber. Õhuluku puhas pool peab olema piiratud alast eraldatud rõivastumis- või dušialaga ja eelistatavalt vastastikuste lukustuvate ustega.

(4)  HEPA: tõhus tahkete osakeste filter

(5)  Kinnine süsteem: süsteem, mis füüsiliselt eraldab protsessi muust keskkonnast (nt inkubaator, mahuti jne).

(6)  Õhulukk: sissepääs peab toimuma läbi õhuluku, mis on laborist eraldatud kamber. Õhuluku puhas pool peab olema piiratud alast eraldatud rõivastumis- või dušialaga ja eelistatavalt vastastikuste lukustuvate ustega.