20.12.2019   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 330/72


KOMISJONI RAKENDUSOTSUS (EL) 2019/2193,

17. detsember 2019,

millega kehtestatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2012/19/EL (elektri- ja elektroonikaseadmetest tekkinud jäätmete (elektroonikaromude) kohta) kohaldamiseks vajalikud andmete arvutamise, kontrollimise ja esitamise eeskirjad ning andmete esitamise vormid

(teatavaks tehtud numbri C(2019) 8995 all)

(EMPs kohaldatav tekst)

EUROOPA KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 4. juuli 2012. aasta direktiivi 2012/19/EL elektri- ja elektroonikaseadmetest tekkinud jäätmete kohta, (1) eriti selle artikli 11 lõiget 3 ja artikli 16 lõiget 9,

ning arvestades järgmist:

(1)

Direktiivi 2012/19/EL artikli 11 lõikes 2 on kehtestatud kõnealuse direktiivi V lisas esitatud elektroonikaromude minimaalsete taaskasutamise sihtarvude saavutamise arvutusmeetod.

(2)

Ühtlustatud arvutamise, tõendamise ja aruandluse tagamiseks on vaja kehtestada täiendavad eeskirjad mitme arvutamisega seotud näitaja kohta. Need näitajad on seotud eelkõige selliste elektroonikaromude massi arvutamisega, mis valmistatakse ette korduskasutamiseks, sisenevad ringlussevõtukohta, taaskasutatakse ja töödeldakse liikmesriigis, kus elektroonikaromud on kogutud, teises liikmesriigis või kolmandas riigis.

(3)

Eelkõige tuleks summaarse minimaalse taaskasutamise sihtarvu arvutamisel arvesse võtta korduskasutamiseks ettevalmistamist koos ringlussevõtuga.

(4)

Et tagada arvutusmeetodeid käsitlevate eeskirjade ühetaoline kohaldamine kõigis liikmesriikides, on lisaks vaja elektroonikaromude kõige levinumate komponentmaterjalide ja teatavate ringlussevõtutoimingute puhul kindlaks määrata, milliseid jäätmematerjale tuleks arvutuses arvesse võtta ja millisest punktist alates selliseid materjale käsitatakse materjalidena, millega hakatakse tegema ringlussevõtutoiminguid.

(5)

Et tagada elektroonikaromude ringlussevõtu kohta esitatavate andmete võrreldavus, tuleks seda punkti, millest alates materjale käsitatakse materjalidena, millega hakatakse tegema ringlussevõtutoiminguid, kohaldada ka selliste jäätmematerjalide suhtes, mis on eeltöötluse tulemusena lakanud olemast jäätmed.

(6)

Samuti on vaja selgitada esitatava ringlussevõetud või taaskasutatud elektroonikaromude koguse arvutamise meetodit seoses materjalidega, mis on eeltöötluse käigus eemaldatud.

(7)

Kuna elektroonikaromude töötlemine võib hõlmata eri etappe, milleks elektroonikaromud võidakse saata teise liikmesriiki või eksportida väljapoole liitu töötlemiseks kas tervikuna või osadena, on vaja selgitada, mida võib sellises toimingus osalevates liikmesriikides töödeldud elektroonikaromude massi hulka arvata.

(8)

Direktiivi 2012/19/EL artikli 10 lõike 1 kohaselt võib elektroonikaromude töötlemine teatavatel tingimustel toimuda väljaspool elektroonikaromu kogunud liikmesriiki või väljaspool liitu. Sellistel juhtudel peaks ainult elektroonikaromusid kogunud liikmesriigil olema võimalik seda vastava(te) minimaalse(te) taaskasutamise sihtarvu(de) saavutamisel arvesse võtta.

(9)

Direktiivi 2012/19/EL artikli 16 lõike 4 kohaselt peavad liikmesriigid koguma teatavat liiki teavet elektri- ja elektroonikaseadmete ning elektroonikaromude kohta.

(10)

Direktiivi 2012/19/EL (mida on muudetud Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiviga (EL) 2018/849) (2) artikli 16 kohaselt peavad liikmesriigid esitama komisjonile iga kalendriaasta kohta kõnealuse artikli lõike 4 rakendamisel kogutud andmed komisjoni kehtestatud vormis. Kõnealune vorm peaks tagama, et esitatud andmed loovad kindla aluse direktiivis 2012/19/EL sätestatud elektroonikaromude kogumise ja taaskasutamise miinimumeesmärkide saavutamise kontrollimiseks ja jälgimiseks.

(11)

Direktiivi artikli 16 lõike 7 kohaselt peavad liikmesriigid esitama koos komisjonile artikli 16 lõike 6 kohaselt esitatavate andmetega ka kvaliteedikontrolli aruande. On oluline, et need kvaliteedikontrolli aruanded oleksid võrreldavad, et komisjon saaks muu hulgas vaadata üle esitatud andmed, sealhulgas andmete kogumise korralduse, andmeallikad, elektroonikaromude kogumise määra arvutamiseks kasutatud metoodika, põhjendatud hinnangute kirjelduse ning andmete täielikkuse, usaldusväärsuse, ajakohasuse ja järjepidevuse. Selleks on vaja kehtestada kvaliteedikontrolli aruande vorm.

(12)

Direktiivi 2012/19/EL artikli 7 lõike 1 kohaselt peab iga liikmesriik alates 2019. aastast igal aastal saavutama minimaalse kogumise määra 65 % asjaomases liikmesriigis kolmel eelneval aastal turule lastud elektri- ja elektroonikaseadmete keskmisest massist või 85 % kõnealuse liikmesriigi territooriumil tekkinud elektroonikaromude massist. Komisjoni rakendusmääruses (EL) 2017/699 (3) on kehtestatud liikmesriikides turule lastud elektri- ja elektroonikaseadmete massi arvutamise ühine metoodika ning liikmesriikides tekkinud elektroonikaromude koguse massi järgi arvutamise ühine metoodika Liikmesriigid peaksid andmete esitamise ja kvaliteedikontrolli aruande vormis esitama metoodika, mida nad otsustavad elektroonikaromude kogumise määra arvutamisel kasutada.

(13)

Vastavalt direktiivi 2012/19/EL artikli 2 lõike 1 punktile b tuleb alates 15. augustist 2018 kõik elektri- ja elektroonikaseadmed liigitada direktiivi III lisas esitatud kuude kategooriasse, mitte kümnesse kategooriasse, mida kohaldati üleminekuperioodil enne kõnealust kuupäeva. Andmete esitamise vorm peaks seda üleminekut kajastama ja seega tagama, et esitatav teave võimaldaks kontrollida ja jälgida kategooriate kaupa direktiivi 2012/19/EL artikli 11 lõikes 1 ja V lisas (3. osa) sätestatud elektroonikaromude taaskasutamisega seotud sihtarvude saavutamist.

(14)

Käesoleva otsusega ettenähtud meetmed on kooskõlas Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2008/98/EÜ (4) artikli 39 alusel loodud komitee arvamusega,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

Artikkel 1

Direktiivi 2012/19/EL artikli 11 lõikes 1 osutatud minimaalsete taaskasutamise sihtarvude arvutamise eeskirjad

1.   Korduskasutamiseks ettevalmistatud elektroonikaromude massina esitatav mass on jäätmeteks muutunud tervikseadmete ning elektroonikaromude selliste osade mass, mida saab pärast kontrolli-, puhastus- või parandustoiminguid korduskasutada ilma täiendava sortimise ja eeltöötluseta.

Kui korduskasutamiseks valmistatakse ette elektroonikaromude osi, esitatakse korduskasutamiseks ettevalmistatud massina ainult osa enda mass.

Kui korduskasutamiseks valmistatakse ette tervikseadmeid ja selle käigus asendatakse uute osadega ainult sellised osad, mis moodustavad kokku vähem kui 15 % seadme kogumassist, esitatakse korduskasutamiseks ettevalmistatud massina seadme kogumass.

Seadmed ja osad, mis eraldatakse elektroonikaromude töötluskohas ja mis on mõeldud korduskasutamiseks ilma täiendava sortimise või eeltöötluseta, esitatakse samuti korduskasutamiseks ettevalmistatuna.

2.   Ringlussevõtukohta saabuvate elektroonikaromude mass on sellistest elektroonikaromudest pärit materjalide mass, millega pärast nõuetekohast töötlemist vastavalt direktiivi 2012/19/EL artikli 8 lõikele 2 hakatakse tegema ringlussevõtutoiminguid, mille käigus jäätmematerjalid töötatakse ümber toodeteks, materjalideks või aineteks, mis ei ole jäätmed.

Ringlussevõtuks ei loeta eelnevaid toiminguid, sealhulgas sortimist, demonteerimist, purustamist või muud eeltöötlust selliste jäätmematerjalide kõrvaldamiseks, mis ei ole ette nähtud järgnevaks ümbertöötamiseks.

Need punktid, millest alates hakatakse teatavate elektroonikaromudest pärit jäätmematerjalidega tegema ringlussevõtutoiminguid, on esitatud I lisas. Kui eeltöötluse tulemusena jäätmematerjalid lakkavad olemast jäätmed I lisas esitatud punktides, arvatakse nende materjalide kogus ringlussevõetud elektroonikaromude kogusena esitatud koguse hulka.

Kui ringlussevõtukohas tehakse eeltöötlus, ei arvata eeltöötluse käigus eemaldatud ringlusse võtmata materjalide massi kõnealuses ringlussevõtukohas ringlusse võetud või taaskasutatud elektroonikaromude kogusena esitatud koguse hulka ning seda ei võeta arvesse ringlussevõtu ja taaskasutamise sihtarvude saavutamisel.

3.   Taaskasutatud elektroonikaromude massina esitatud mass hõlmab korduskasutamiseks ettevalmistamist, ringlussevõttu ja muud taaskasutamist, sealhulgas energiakasutust.

4.   Teatavas liikmesriigis töödeldud elektroonikaromude massina esitatud mass ei hõlma selliste elektroonikaromude massi, mis on kõnealuses liikmesriigis sorditud ja ladustatud enne nende eksportimist teise liikmesriiki või väljapoole liitu töötlemise eesmärgil.

5.   Liikmesriigi esitatav selliste elektroonikaromude mass, mida on töödeldud teises liikmesriigis või väljaspool liitu, hõlmab vastavalt selliste elektroonikaromude koguseid, mis on jäätmeteks muutunud tervikseadmed ja mis saadetakse saastest puhastamiseks, demonteerimiseks, purustamiseks, ringlussevõtuks või taaskasutamiseks teise liikmesriiki või väljapoole liitu. See mass ei hõlma selliste eksporditud materjalide koguseid, mis on saadud elektroonikaromude töötlemisel andmeid esitavas liikmesriigis.

6.   Kui elektroonikaromud saadetakse töötlemiseks teise liikmesriiki või eksporditakse töötlemiseks kolmandasse riiki vastavalt direktiivi 2012/19/EL artiklile 10, võib neid direktiivi 2012/19/EL artikli 11 lõikes 1 osutatud minimaalsete taaskasutamise sihtarvude saavutamisel arvesse võtta ainult elektroonikaromusid kogunud ja need töötlemiseks saatnud või eksportinud liikmesriik.

7.   Liikmesriigid võivad elektroonikaromudest ja nende osadest pärit ringlussevõetud ja taaskasutatud materjalide keskmise osakaalu arvutamiseks kasutada direktiivi 2012/19/EL artikli 16 lõikes 4 osutatud põhjendatud hinnanguid.

Artikkel 2

Direktiivi 2012/19/EL artikli 16 lõikes 6 osutatud andmete ja kvaliteedikontrolli aruande esitamise vormid

1.   Liikmesriigid esitavad andmed nende turule lastud elektri- ja elektroonikaseadmete koguse, kõigi eri viisil kogutud elektroonikaromude koguse, saavutatud kogumismäära ja vajaduse korral tekkinud elektroonikaromude koguse kohta, kasutades II lisa tabelis 1 esitatud vormi.

Need andmed esitatakse direktiivi 2012/19/EL III lisas esitatud elektri- ja elektroonikaseadmete kategooriate kaupa. Kategooria 4 „Suured seadmed“ andmed esitatakse kahes alamkategoorias: 4a „Suured seadmed, välja arvatud päikesepaneelid“ ja 4b „Päikesepaneelid“.

2.   Liikmesriigid esitavad andmed korduskasutamiseks ettevalmistatud, ringlussevõetud ja taaskasutatud elektroonikaromude koguste, korduskasutamiseks ettevalmistamise ja ringlussevõtu summaarse määra, saavutatud taaskasutusmäära ja liikmesriigis töödeldud ning kui see on asjakohane, teises liikmesriigis või väljaspool liitu töödeldud elektroonikaromude koguste kohta, kasutades II lisa tabelis 2 esitatud vormi.

Need andmed esitatakse direktiivi 2012/19/EL III lisas esitatud elektri- ja elektroonikaseadmete kategooriate kaupa. Kategooria 4 „Suured seadmed“ andmed esitatakse kahes alamkategoorias: 4a „Suured seadmed, välja arvatud päikesepaneelid“ ja 4b „Päikesepaneelid“.

3.   Liikmesriigid esitavad lõigetes 1 ja 2 osutatud andmed elektrooniliselt, kasutades selleks komisjoni kehtestatud andmevahetusstandardit.

4.   Liikmesriigid esitavad andmed turule lastud elektri- ja elektroonikaseadmete massi kohta arvutatuna vastavalt rakendusmääruse (EL) 2017/699 artiklile 3.

5.   Liikmesriigid esitavad andmed tekkinud elektroonikaromude massi kohta arvutatuna vastavalt rakendusmääruse (EL) 2017/699 artiklile 4.

6.   Liikmesriigid esitavad aruandeaastal saavutatud kogumise määra, mis on arvutatud kolmel eelneval aastal nende turule lastud elektri- ja elektroonikaseadmete keskmise massi alusel.

Kui liikmesriik arvutab kogumise määra oma territooriumil tekkinud elektroonikaromude koguse alusel, esitab ta andmed tekkinud elektroonikaromude massi kohta ja tekkinud elektroonikaromudel põhineva elektroonikaromude kogumise määra kohta.

Kui liikmesriik arvutab kogumise määra kolmel eelneval aastal turule lastud elektri- ja elektroonikaseadmete keskmise massi alusel, võib ta vabatahtlikult esitada tekkinud elektroonikaromude massi andmed ja tekkinud elektroonikaromudel põhineva elektroonikaromude kogumise määra andmed.

7.   Liikmesriigid esitavad kvaliteedikontrolli aruande, kasutades käesoleva otsuse III lisas esitatud vormi.

Kui liikmesriigid kasutavad põhjendatud hinnanguid, et esitada andmeid kõigi eri viisil kogutud elektroonikaromude koguste ja kategooriate kohta, liikmesriigis töödeldud elektroonikaromude kohta või elektroonikaromudest ja elektroonikaromude osadest pärit ringlussevõetud ja taaskasutatud materjalide keskmise osakaalu kohta, kirjeldatakse nende hinnangute puhul kasutatud metoodikat kvaliteedikontrolli aruandes.

Artikkel 3

Käesolev otsus on adresseeritud liikmesriikidele.

Brüssel, 17. detsember 2019

Komisjoni nimel

Virginijus SINKEVIČIUS

komisjoni liige


(1)  ELT L 197, 24.7.2012, lk 38.

(2)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 30. mai 2018. aasta direktiiv (EL) 2018/849, millega muudetakse direktiivi 2000/53/EÜ kasutuselt kõrvaldatud sõidukite kohta, direktiivi 2006/66/EÜ, mis käsitleb patareisid ja akusid ning patarei- ja akujäätmeid ning direktiivi 2012/19/EL elektri- ja elektroonikaseadmetest tekkinud jäätmete (elektroonikaromude) kohta (ELT L 150, 14.6.2018, lk 93).

(3)  Komisjoni 18. aprilli 2017. aasta rakendusmäärus (EL) 2017/699, millega kehtestatakse liikmesriikides turule lastud elektri- ja elektroonikaseadmete massi arvutamise ühine metoodika ning liikmesriikides tekkinud elektroonikaromude koguse massi järgi arvutamise ühine metoodika (ELT L 103, 19.4.2017, lk 17).

(4)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 19. novembri 2008. aasta direktiiv 2008/98/EÜ, mis käsitleb jäätmeid ja millega tunnistatakse kehtetuks teatud direktiivid (ELT L 312, 22.11.2008, lk 3).


I LISA

ARTIKLI 1 LÕIKES 2 OSUTATUD PUNKTID, MILLEST ALATES HAKATAKSE ELEKTROONIKAROMUDEST PÄRIT JÄÄTMEMATERJALIDEGA TEGEMA RINGLUSSEVÕTUTOIMINGUID

Materjal

Ringlussevõtutoimingu algus

Klaas

Sorditud klaas, mis ei läbi lisatöötlust enne klaasiahju sisenemist või filtreeriva materjali, abrasiivmaterjalide, klaasisolatsiooni või ehitusmaterjalide tootmist.

Metallid

Sorditud metall, mis ei läbi lisatöötlust enne sulatuskotta või ahju sisenemist.

Plast

Polümeeride kaupa eraldatud plast, mis ei läbi lisatöötlust enne granuleerimist, ekstrusiooni või vormimist.

Plasthelbed, mis ei läbi lisatöötlust enne lõpptootes kasutamist.

Puit

Sorditud puit, mis ei läbi lisatöötlust enne selle kasutamist puitlaastplaatide valmistamiseks.

Sorditud puit, mis läheb kompostimisele.

Tekstiil

Sorditud tekstiil, mis ei läbi lisatöötlust enne selle kasutamist tekstiilkiudude, kaltsude või graanulite tootmiseks.

Elektroonikaromude osad, mis koosnevad mitmest materjalist

Ringlussevõetav metall, plast, klaas, puit, tekstiil ja muu materjal, mis on saadud elektroonikaromude osade töötlemisel (nt trükkplaatide töötlemisel saadud materjalid).


II LISA

ELEKTROONIKAROMUSID KÄSITLEVA DIREKTIIVI 2012/19/EL KOHALDAMISEKS VAJALIKE ANDMETE ESITAMISE VORM

Tabel 1

Turule lastud elektri- ja elektroonikaseadmed, tekkinud ja kogutud elektri- ja elektroonikaseadmete jäätmed (elektroonikaromud) ning elektroonikaromude kogumise määr

 

1

2

3

4

5

6

Tootekategooria

Turule lastud elektri- ja elektroonikaseadmed

Tekkinud elektroonikaromud

Kodumajapidamistest kogutud elektroonikaromud Muudelt kasutajatelt kui kodumajapidamised

Muudelt kasutajatelt kui kodumajapidamised kogutud elektroonikaromud

Kogutud elektroonikaromud kokku

Elektroonikaromude kogumise määr (%)

Metoodika

Kogumass (tonnides)

Kogumass (tonnides)

Kogumass (tonnides)

Kogumass (tonnides)

Kogumass (tonnides)

A. Turule lastud elektroonikaromude alusel (%)

B. Tekkinud elektroonikaromude alusel (%)

1.

Soojusvahetusseadmed

 

 

 

 

 

 

 

2.

Ekraanid, kuvarid ja suurema kui 100 cm2 ekraaniga varustatud seadmed

 

 

 

 

 

 

 

3.

Lambid

 

 

 

 

 

 

 

4.

Suured seadmed  (1)

(mille mis tahes väline mõõde on üle 50 cm)

 

 

 

 

 

 

 

4a.

Suured seadmed, välja arvatud päikesepaneelid  (1)

 

 

 

 

 

 

 

4b.

Päikesepaneelid  (1)

 

 

 

 

 

 

 

5.

Väikesed seadmed

(mille ükski väline mõõde ei ületa 50 cm)

 

 

 

 

 

 

 

6.

Väikesed infotehnoloogia- ja telekommunikatsiooniseadmed

(mille ükski väline mõõde ei ületa 50 cm)

 

 

 

 

 

 

 

Kokku

 

 

 

 

 

 

 

Märkused:

Helehallid lahtrid tähendavad, et asjakohaste andmete esitamine on vabatahtlik.

Tumehallid lahtrid tähendavad, et asjakohaste andmete esitamine võib olla kohustuslik või vabatahtlik vastavalt komisjoni 17. detsembri 2019. aasta rakendusotsuse (EL) 2019/… (millega kehtestatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2012/19/EL (elektri- ja elektroonikaseadmetest tekkinud jäätmete (elektroonikaromude) kohta) kohaldamiseks vajalikud andmete arvutamise, kontrollimise ja esitamise eeskirjad ning andmete esitamise vormid) (ELT L 330, 20.12.2019, lk …) artikli 2 lõikele 6.

Liikmesriigid peavad tegema vahet tegelike nullide (0 tonni) ja puuduvate väärtuste/teadmata koguste vahel. Nad märgivad „0“ koguse „null tonni“ kohta ja „M“, kui andmed ei ole teada.


Tabel 2

Elektroonikaromude korduskasutamiseks ettevalmistamine, ringlussevõtt ja taaskasutamine, elektroonikaromude töötlemine igas liikmesriigis ja eksporditud elektroonikaromud ning korduskasutamiseks ettevalmistamise, ringlussevõtu ja taaskasutamise määr

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

Tootekategooria

Korduskasutamiseks ettevalmistamine

Ringlussevõtt

Korduskasutamiseks ettevalmistamine ja ringlussevõtt

Korduskasutamiseks ettevalmistamise ja ringlussevõtu määr

Taaskasutamine

Taaskasutamise määr

Liikmesriigis töödeldud elektroonikaromud

Teises liikmesriigis töödeldud elektroonikaromud

Väljaspool liitu töödeldud elektroonikaromud

Kogumass (tonnides)

Kogumass (tonnides)

Kogumass (tonnides)

%

Kogumass (tonnides)

%

Kogumass (tonnides)

Kogumass (tonnides)

Kogumass (tonnides)

1.

Soojusvahetusseadmed

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.

Ekraanid, kuvarid ja suurema kui 100 cm2 ekraaniga varustatud seadmed

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.

Lambid

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.

Suured seadmed  (2)

(mille mis tahes väline mõõde on üle 50 cm)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4a.

Suured seadmed, välja arvatud päikesepaneelid  (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4b.

Päikesepaneelid  (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.

Väikesed seadmed

(mille ükski väline mõõde ei ületa 50 cm)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6.

Väikesed infotehnoloogia- ja telekommunikatsiooniseadmed

(mille ükski väline mõõde ei ületa 50 cm)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kokku

 

 

 

 

 

 

 

 

Märkused:

Liikmesriigid peavad tegema vahet tegelike nullide (0 tonni) ja puuduvate väärtuste/teadmata koguste vahel. Nad märgivad „0“ koguse „null tonni“ kohta ja „M“, kui andmed ei ole teada.


(1)  Aruandluse eesmärgil jagatakse kategooria 4 „Suured seadmed“ alamkategooriateks 4a „Suured seadmed, välja arvatud päikesepaneelid“ ja 4b „Päikesepaneelid“. Liikmesriigid esitavad andmed alamkategooriate 4a ja 4b kohta ning jätavad kategooria 4 koondrea tühjaks. Kui liikmesriigil ei ole võimalik jagada andmeid alamkategooriatesse 4a ja 4b, täidab ta eri veergude lahtrid üksnes kategooria 4 koondreal.

(2)  Aruandluse eesmärgil jagatakse kategooria 4 „Suured seadmed“ alamkategooriateks 4a „Suured seadmed, välja arvatud päikesepaneelid“ ja 4b „Päikesepaneelid“. Liikmesriigid esitavad andmed alamkategooriate 4a ja 4b kohta ning jätavad kategooria 4 koondrea tühjaks. Kui liikmesriigil ei ole võimalik jagada andmeid alamkategooriatesse 4a ja 4b, täidab ta eri veergude lahtrid üksnes kategooria 4 koondreal.


III LISA

II LISAS OSUTATUD ANDMETELE LISATAVA KVALITEEDIKONTROLLI ARUANDE VORM

1. OSA

ÜLDTEAVE

Liikmesriik

...

Pealkiri

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 4. juuli 2012. aasta direktiivi 2012/19/EL (elektri- ja elektroonikaseadmetest tekkinud jäätmete kohta) (ELT L 197, 24.7.2012, lk 38) kohaldamiseks esitatud andmeid käsitlev kvaliteedikontrolli aruanne

Andmed ja kvaliteedikontrolli aruande esitav organisatsioon

...

Kontaktisik/kontaktandmed

...

Vaatlusaasta

...

Kvaliteedikontrolli aruande esitamise kuupäev/versioon

...

Konfidentsiaalsustaotlus

Käesolev kvaliteedikontrolli aruanne tehakse kättesaadavaks

üldsusele (komisjoni veebilehel):

☐ Jah / ☒ Jah, v.a järgmised punktid: ...

☐ Ei

Kui ei, siis palun esitage sõnaselge teave selle kohta, millised punktid ja miks peaksid olema konfidentsiaalsed: ...

tehnilise kohandamise komitee (TAC) ning elektroonikaromude eksperdirühma liikmetele:

☐ Jah / ☐ Jah, v.a järgmised punktid: ...

☐ Ei

Kui ei, siis palun esitage sõnaselge teave selle kohta, millised punktid ja miks peaksid olema konfidentsiaalsed: ...

2. OSA

ANDMEALLIKAS, ANDMETE KONTROLLIMISE PROTSESS JA KATVUS

A.   Kasutatud meetodid ja andmeallikad

A.1.   Turule lastud elektri- ja elektroonikaseadmete koguse arvutamise meetod

Palun märkige, millist meetodit kasutati turule lastud elektri- ja elektroonikaseadmete koguse arvutamiseks vastavalt komisjoni 18. aprilli 2017. aasta rakendusmäärusele (EL) 2017/699, millega kehtestatakse liikmesriikides turule lastud elektri- ja elektroonikaseadmete massi arvutamise ühine metoodika ning liikmesriikides tekkinud elektroonikaromude koguse massi järgi arvutamise ühine metoodika (ELT L 103, 19.4.2017, lk 17).

...

A.2.   Elektroonikaromude kogumise määra arvutamise meetod

Palun märkige, millist meetodit kasutati elektroonikaromude kogumise määra arvutamiseks.

Kui kasutatud meetod põhineb kolmel eelneval aastal turule lastud elektri- ja elektroonikaseadmete keskmisel massil, esitage palun andmed vaatlussaastale eelnenud kolmel aastal turule lastud elektri- ja elektroonikaseadmete koguse kohta:

 

Liikmesriigi turule lastud elektri- ja elektroonikaseadmete kogumass (tonnides)

Aasta (üks aasta enne vaatlusaastat)

 

Aasta (kaks aastat enne vaatlusaastat)

 

Aasta (kolm aastat enne vaatlusaastat)

 

Kolme aasta keskmine mass =

(ridade 1 + 2 + 3 summa jagatud kolmega)

 

A.3.   Andmeallikas

Palun kirjeldage, millistest allikatest saadi andmed allpool loetletud näitajate kohta (nt loendus/riiklik statistika/ettevõtjate või sertifitseeritud äriüksuste/asutuste/ühenduste aruandluskohustus/jäätmete koostise uuringud/riiklike õigusaktide võimaliku konkreetse mõju hinnangud ja asjakohased õigusnormid).

a)   Turule lastud elektri- ja elektroonikaseadmed (tabel 1, veerg 1)

Palun märkige, milliseid allikaid kasutati turule lastud elektri- ja elektroonikaseadmete kohta andmete kogumiseks.

...

b)   Tekkinud elektroonikaromud (tabel 1, veerg 2)

Palun esitage andmed tekkinud elektroonikaromude massi kohta, mis on arvutatud elektroonikaromude kalkulaatori abil, ning esitage elektroonikaromude kalkulaatori andmete ajakohastused, kui neid on.

Liikmesriikidele, kes esitavad tekkinud elektroonikaromude alusel arvutatud elektroonikaromude kogumise määra, on nende andmete esitamine kohustuslik. Liikmesriikidele, kes esitavad kolmel eelneval aastal turule lastud elektri- ja elektroonikaseadmete keskmise massi alusel arvutatutud elektroonikaromude kogumise määra, on nende andmete esitamine vabatahtlik.

...

c)   Kogutud elektroonikaromud (tabel 1, veerud 3, 4, 5 ja 6)

Palun märkige, milliseid allikaid kasutati kõikide eri viisil kogutud elektroonikaromude kohta andmete kogumiseks. Palun võtke arvesse, et direktiivi 2012/19/EL artikli 7 lõike 2 kohaselt on kogutud elektroonikaromude kogus selliste elektroonikaromude kogus, mille on:

a) vastu võtnud kogumis- ja töötlemiskäitised;

b) vastu võtnud turustajad;

c) kogunud liigiti tootjad või nende nimel tegutsevad kolmandad isikud.

Palun märkige täpselt, kas vastavalt direktiivi 2012/19/EL artiklile 5 on loodud süsteemid, mis võimaldavad valdajatel ja turustajatel elektroonikaromud vähemalt tasuta tagastada, ning esitage teave andmete kohta, mida te võite nende süsteemide kaudu saada.

...

d)   Elektroonikaromude korduskasutamiseks ettevalmistamine, ringlussevõtt ja taaskasutamine (tabel 2, veerud 1, 2 ja 5)

Palun võtke arvesse, et vastavalt direktiivi 2012/19/EL artikli 11 lõikele 2 peate te kasutama andmeid selliste elektroonikaromude, nende osade ja materjalide või ainete massi kohta, mis saabuvad (sisend) korduskasutamiseks ettevalmistamise või ringlussevõtu- või taaskasutamiskohta pärast nõuetekohast töötlemist vastavalt direktiivi 2012/19/EL artikli 8 lõikele 2.

Palun märkige, millistest allikatest saadi direktiivi 2012/19/EL artikli 11 lõikele 4 vastavad andmed elektroonikaromude korduskasutamiseks ettevalmistamise, ringlussevõtu ja taaskasutamise kohta.

Palun tehke vahet korduskasutamiseks ettevalmistamise koha sisendil, ringlussevõtukoha sisendil, põletuskoha (või sulatusprotsessi) sisendil ja (energia) taaskasutamiskoha sisendil.

...

e)   Töödeldud elektroonikromud (tabel 2, veerud 7, 8 ja 9)

Palun märkige, milliseid allikaid kasutati andmete kogumiseks liikmesriigis töödeldud elektroonikaromude ja teises liikmesriigis või väljaspool liitu töödeldud elektroonikaromude kohta.

Palun esitage ka liikmesriigis kasutusel olevate töötlussüsteemide üldine kirjeldus ja täpsustage, kas kogutud elektroonikaromude töötlemise nõuded või töötlemise kvaliteedi miinimumstandardid liikmesriigis erinevad direktiivi 2012/19/EL VII lisast või on rangemad. Kui see on nii, siis esitage palun nende nõuete või standardite kirjeldus.

...

B.   Andmeallikate kvaliteet/Andmete kontrollimise kord

B.1.   Andmeallikate kvaliteet

Palun kirjeldage kasutatud allikate kvaliteeti (sealhulgas andmete kvaliteediga seotud probleeme ja seda, kuidas kavatsete tulevikus kvaliteeti parandada).

...

B.2.   Eri kategooriate all turule lastud elektri- ja elektroonikaseadmeid käsitlevate hinnangute kvaliteet

Kui enne andmete kogumist liikmesriikide poolt koguvad ettevõtjad andmeid muude kui direktiivis 2012/19/EL sätestatud elektri- ja elektroonikaseadmete kategooriate kaupa või alamkategooriate kaupa, siis selgitage palun, milliseid elektri- ja elektroonikaseadmete kategooriaid või alamkategooriaid kohaldatakse ning kuidas teisendatakse nende kategooriate kohta kogutud andmed direktiivi 2012/19/EL kohastele elektri- ja elektroonikaseadmete kategooriatele vastavateks andmeteks.

B.3.   Eesmärkide saavutamise jälgimine

Palun kirjeldage riiklikke meetmeid, mille eesmärk on edendada kogumise, korduskasutamiseks ettevalmistamise ja ringlussevõtu ning taaskasutamise eesmärkide saavutamist.

Palun esitage ka teave meetmete kohta, mis on võetud selleks, et teavitada elektri- ja elektroonikaseadmete kasutajaid ja julgustada neid osalema elektroonikaromude käitlemises vastavalt direktiivi 2012/19/EL artiklile 14.

Kui on esitatud andmed teistes liikmesriikides töödeldud või väljaspool ELi töödeldud elektroonikaromude koguse kohta, siis palun täpsustage,

kas seda eksporti võetakse arvesse taaskasutamise määrade ning korduskasutamiseks ettevalmistamise ja ringlussevõtu määrade arvutamisel;

kuidas on tuletatud nende eksporditud koguste taaskasutamise määrad ning korduskasutamiseks ettevalmistamise ja ringlussevõtu määrad.

Kui lisaks direktiivi 2012/19/EL artikli 10 lõikes 2 nõutud tõenditele nõuavad pädevad asutused ekspordi heakskiitmiseks täiendavate tõendavate dokumentide esitamist, kirjeldage palun nõutavaid tõendavaid dokumente.

...

B.4.   Andmete ühtlustamine ja järjepidevus

Kirjeldage meetmeid, mida on võetud selleks, et vältida imporditud elektroonikaromude topeltarvestust. Importivas liikmesriigis ei võeta neid arvesse sihtarvude saavutamisel ega töötlemise, korduskasutamiseks ettevalmistamise, ringlussevõtu ja taaskasutamise kohta esitatavates andmetes.

Palun kirjeldage kõiki impordi ja ekspordiga seotud parandusi, et võtta arvesse näiteks eraviisilist importi ja eksporti või eksitavaid deklaratsioone (elektroonikaromude asemel kasutatud elektri- ja elektroonikaseadmed) või muud.

...

B.5.   Andmete kontrollimise protsess

Palun kirjeldage andmete kehtivuse kindlakstegemise protsessi.

Palun märkida ka üksikasjad liikmesriigis direktiivi 2012/19/EL rakendamise kontrollimiseks kohaldatavate kontrolli- ja järelevalvesüsteemide kohta.

C.   Täielikkus/katvus

C.1. Kas eespool käsitletud andmeallikad hõlmavad kogu sektorit?

☐ Jah / ☐ Ei


C.2. Kas turule lastud elektri- ja elektroonikaseadmete kohta kasutatakse rakendusmääruse (EL) 2017/699 kohaseid tõendatud andmetel põhinevaid hinnanguid (põhjendatud hinnanguid)?

☐ Jah / ☐ Ei


C.3. Kas kogutud ja töödeldud elektroonikaromude kohta kasutatakse põhjendatud hinnanguid, mida võetakse arvesse asjaomaste sihtarvude saavutamisega seotud aruandluses?

☐ Jah / ☐ Ei

Kui jah, kirjeldage selliste hinnangute saamise metoodikat ja esitage selliste hinnangute kohta asjakohased tõendavad dokumendid.

...


C.4. Kas kasutatakse põhjendatud hinnanguid selliste elektroonikaromudest pärinevate ringlussevõetud ja taaskasutatud materjalide ja elektroonikaromude osade keskmise osakaalu (%) kohta, mida võetakse arvesse asjaomaste sihtarvude saavutamisega seotud aruandluses?

☐ Jah / ☐ Ei

Kui jah, kirjeldage selliste hinnangute saamise metoodikat ja esitage selliste hinnangute kohta asjakohased tõendavad dokumendid.

...


C.5. Kui suur osa kogutud ja töödeldud elektroonikaromudest (%) on aruandlussüsteemiga hõlmatud või hinnanguliselt hõlmatud?

...

D.   Muu

D.1.   Puuduvad andmed

Kui kohustuslikud andmed puuduvad, kirjeldage palun nende lünkade põhjuseid ja esitage teave olukorra lahendamiseks võetud meetmete kohta.

...

D.2.   Usaldusväärsuse kontroll

Palun märkige, kas on esinenud mõni järgmistest olukordadest:

1.

Turule lastud elektri- ja elektroonikaseadmete kogus on alla 10 kg elaniku kohta aastas.

☐ Jah / ☐ Ei

2.

Kogutud elektroonikaromude kogus on suurem kui turule lastud elektri- ja elektroonikaseadmete kogus.

☐ Jah / ☐ Ei

3.

Elektroonikaromude kogumise määr on suurem kui 75 % turule lastud elektri- ja elektroonikaseadmetest või suurem kui 100 % tekkinud elektroonikaromudest.

☐ Jah / ☐ Ei

4.

Töödeldud elektroonikaromude kogus on suurem kui kogutud elektroonikaromude kogus.

☐ Jah / ☐ Ei

5.

Ringlussevõetud elektroonikaromude kogus (sealhulgas korduskasutamiseks ettevalmistamine) on suurem kui taaskasutatud elektroonikaromude kogus (sh korduskasutamiseks ettevalmistamine).

☐ Jah / ☐ Ei

6.

Ringlussevõtu määr (sh korduskasutamiseks ettevalmistamine) on üle 95 %.

☐ Jah / ☐ Ei

7.

Taaskasutamise määr (sealhulgas korduskasutamiseks ettevalmistamine) on üle 99 %.

☐ Jah / ☐ Ei

8.

Aegridade katkemine (aja jooksul esitatud koguste olulised muutused)

☐ Jah / ☐ Ei

Kui vastus ühele või mitmele küsimusele on jaatav, esitage palun lisateave juhtumi ja sellega seotud põhjuste kohta.

...

E.   Erinevused võrreldes eelmistel aastatel esitatud andmetega

Palun kirjeldage ja selgitage olulisi muudatusi andmete kogumise meetodites või andmete kontrollimise viisis või elektroonikaromude kogumise ja taaskasutamise määrade arvutamiseks jooksval vaatlusaastal kasutatud meetodites, võrreldes eelmistel vaatlusaastatel kasutatud lähenemisviiside ja meetoditega.

...

F.   Peamised riiklikud veebisaidid, viitedokumendid ja väljaanded

Palun esitage mis tahes muud asjakohased teabeallikad, sealhulgas aruanded andmete kvaliteedi, katvuse või muude nõuete täitmise tagamisega seotud aspektide kohta, näiteks tootjavastutusorganisatsioonide aruanded elektroonikaromude kogumisel, töötlemisel ja ringlussevõtul saavutatud tulemuste kohta, aruanded elektroonikaromude kogumise ja töötlemise parimate tavade kohta, aruanded elektroonikaromude impordi ja ekspordi kohta ning mis tahes muud elektroonikaromudega seotud andme- ja teabeallikad.

...