5.11.2018   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 274/21


KOMISJONI DELEGEERITUD MÄÄRUS (EL) 2018/1641,

13. juuli 2018,

millega täiendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) 2016/1011 regulatiivsete tehniliste standarditega ja täpsustatakse, millist teavet peavad kriitilise tähtsusega või oluliste võrdlusaluste haldurid esitama võrdlusaluse kindlaksmääramise metoodika, metoodika ettevõtjasisese läbivaatamise ja heakskiitmise ning metoodikas oluliste muudatuste tegemise menetluste kohta

(EMPs kohaldatav tekst)

EUROOPA KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 8. juuni 2016. aasta määrust (EL) 2016/1011, mis käsitleb indekseid, mida kasutatakse võrdlusalustena finantsinstrumentide ja -lepingute puhul või investeerimisfondide tootluse mõõtmiseks, ning millega muudetakse direktiive 2008/48/EÜ ja 2014/17/EL ning määrust (EL) nr 596/2014, (1) eriti selle artikli 13 lõike 3 kolmandat lõiku,

ning arvestades järgmist:

(1)

Määruse (EL) 2016/1011 artikli 13 lõike 1 kohaselt peab võrdlusaluse või vajaduse korral võrdlusaluste kogumi haldur avaldama või tegema kättesaadavaks võrdlusaluse või võrdlusaluste kogumisse kuuluvate võrdlusaluste arvutamise metoodika põhielemendid, metoodika ettevõtjasisese läbivaatamise ja heakskiitmise üksikasjad, metoodika olulisi muudatusi käsitleva konsulteerimise korra ja sellistest muudatustest kasutajatele teatamise menetluse. Käesolevas määruses täpsustatakse, millist teavet peavad haldurid esitama seoses oma oluliste ja kriitilise tähtsusega võrdlusalustega. Seda ei kohaldata haldurite suhtes, kes annavad välja ainult ebaolulisi võrdlusaluseid. Kui haldurid annavad välja nii ebaolulisi kui ka olulisi või kriitilise tähtsusega võrdlusaluseid, peaksid nad käesolevat määrust järgima oluliste ja kriitilise tähtsusega võrdlusaluste puhul. ESMA võib ebaoluliste võrdlusaluste halduritele koostada samal teemal suuniseid.

(2)

Erinevused võrdlusaluste arvutamise metoodikate vahel on väga suured. Käesolevas määruses kindlaks määratud põhielemendid tuleks seega avaldada või kättesaadavaks teha ainult siis, kui need on konkreetse asjaomase võrdlusalusega seotud.

(3)

Kaks põhielementi, mis tuleks metoodika kohta avaldada, et tagada kriitilise tähtsusega või olulise võrdlusaluse usaldusväärsus ja täpsus, on metoodika kasutamiseks ja arvutuse tegemiseks vajalike sisendandmete minimaalne hulk ja kvaliteet. Peale nende elementide suurendab võrdlusaluse manipuleeritavuse riski see, kui võrdlusaluse kindlaksmääramisel kasutatakse kaalutlusõigust. Manipuleeritavuse riski minimeerimiseks peaks haldur avaldama oma metoodika põhielementide hulgas selged reeglid selle kohta, millal ja kuidas võib kaalutlusõigust kasutada.

(4)

Et aidata võimalikel kasutajatel valida võimalike sobivate võrdlusaluste hulgast kõige sobivam, tuleks neile anda teavet selle mõistmiseks, mida võrdlusalus mõõdab, milliseid sisendandmeid on kasutatud, kuidas on valitud võrdlusaluse koostisosad, kes osalevad andmete kogumises ja võrdlusaluse arvutamises, millal ja mil määral võib kasutada kaalutlusõigust, millised on metoodika puudused ning millal ja kuidas võib võrdlusalust muuta.

(5)

Et kasutajatel ja võimalikel kasutajatel oleks piisavalt teavet halduri kasutatava metoodika läbivaatamise protseduuri kohta, peaks ta avaldama seda käsitlevad põhimõtted ja menetlused koos andmetega osalevate organite kohta, samuti selle, millist määruse (EL) 2016/1011 artikli 4 kohast juhtimiskorda rakendatakse.

(6)

Et kasutajad ja võimalikud kasutajad saaksid aru, kuidas haldur kavatseb konsulteerida kriitilise tähtsusega või olulise võrdlusaluse olulise muudatuse üle ning kuidas ta seda põhjendab, peaks haldur avaldama teatava teabe, sealhulgas selle, kuidas ta kavatseb kavandatud muudatuse mõju hinnata.

(7)

Kooskõlas proportsionaalsuse põhimõttega välditakse käesolevas määruses liigse halduskoormuse tekitamist oluliste võrdlusaluste (vastandina kriitilise tähtsusega võrdlusalustele) halduritele ja lubatakse neil seoses kõnealuste oluliste võrdlusalustega vähendada avaldatavaid elemente või avaldada teatavate elementide kohta vähem üksikasju.

(8)

Käesolev määrus põhineb regulatiivsete tehniliste standardite eelnõul, mille esitas komisjonile Euroopa Väärtpaberiturujärelevalve.

(9)

Euroopa Väärtpaberiturujärelevalve on korraldanud avalikud konsultatsioonid käesoleva määruse aluseks oleva regulatiivsete tehniliste standardite eelnõu kohta, analüüsinud võimalikku asjaomast kulu ja tulu ning küsinud arvamust Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 1095/2010 (2) artikli 37 kohaselt loodud väärtpaberituru sidusrühmade kogult.

(10)

Et käesolev määrus oleks kooskõlas delegeeritud määrusega, milles täpsustatakse käitumisjuhendite nõudeid, mille peavad koostama selliste võrdlusaluste haldurid, mis põhinevad sisendandmete esitajate esitatud sisendandmetel, on asjakohane lükata käesoleva delegeeritud määruse kohaldamist edasi kahe kuu võrra,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

Artikkel 1

Kohaldamisala

Käesolevat määrust ei kohaldata ebaoluliste võrdlusaluste haldurite suhtes.

Artikkel 2

Kriitilise tähtsusega või olulise võrdlusaluse kindlaksmääramise metoodika põhielemendid

1.   Teave, mille võrdlusaluse või vajaduse korral võrdlusaluste kogumi haldur avaldab vastavalt määruse (EL) 2016/1011 artikli 13 lõike 1 punktile a, peab sisaldama vähemalt järgmisi elemente, kui need on kõnealuse võrdlusaluse või võrdlusaluste kogumi või nende kindlaksmääramisel kasutatud sisendandmete seisukohast asjakohased:

a)

võrdlusaluse või võrdlusaluste kogumi ning sellega mõõdetava turu või majandusolukorra määratlus ja kirjeldus;

b)

võrdlusaluse või võrdlusaluste kogumi valuuta või muu mõõtühik;

c)

kriteeriumid, mille alusel haldur valib võrdlusaluse või võrdlusaluste kogumi kindlaksmääramisel sisendandmete allikaid;

d)

võrdlusaluse või võrdlusaluste kogumi kindlaksmääramisel kasutatud sisendandmete liigid ja nende prioriteetsus;

e)

sisendandmete esitajate rühma koosseis ja kriteeriumid sellesse kuulumise üle otsustamiseks;

f)

võrdlusaluse või võrdlusaluste kogumi koostisosad ja nende valiku- ja osakaalukriteeriumid;

g)

võrdlusaluse või võrdlusaluste kogumi koostisosade minimaalse likviidsuse nõuded;

h)

võrdlusaluse või võrdlusaluste kogumi kindlaksmääramisel kasutatud sisendandmete minimaalse hulga ja kvaliteedi nõuded;

i)

selged reeglid selle kohta, millal ja kuidas võib võrdlusaluse või võrdlusaluste kogumi kindlaksmääramisel kasutada kaalutlusõigust;

j)

kas võrdlusaluses või võrdlusaluste kogumis võetakse arvesse selle koostisosadelt teenitud dividendide või kupongiintresside reinvesteerimist;

k)

kui metoodikat võib muuta regulaarselt selle tagamiseks, et võrdlusalus või võrdlusaluste kogum on asjaomase turu või majandusolukorra seisukohast asjakohane:

i)

muutmisvajaduse kindlakstegemise kriteeriumid;

ii)

selliste muudatuste sageduse kindlaksmääramise kriteeriumid ja

iii)

sellise muudatuse käigus võrdlusaluse või võrdlusaluste kogumi koostisosade tasakaalu taastamise kriteeriumid;

l)

metoodika võimalikud puudused ja eriolukorras kasutatava metoodika üksikasjad, sealhulgas mittelikviidse turu korral või stressiperioodil või kui tehinguandmete allikad ei pruugi olla piisavad, täpsed või usaldusväärsed;

m)

andmete kogumisse või võrdlusaluse või võrdlusaluste kogumi arvutamisse või levitamisse kaasatud mis tahes kolmandate isikute rolli kirjeldus;

n)

võrdlusaluse andmete ekstrapoleerimise või interpoleerimise mudel või meetod.

2.   Haldurid võivad otsustada avaldada või kättesaadavaks teha lõike 1 punktides m ja n osutatud teabe üksnes kriitilise tähtsusega võrdlusaluste puhul.

Artikkel 3

Metoodika ettevõtjasisese läbivaatamise ja heakskiitmise üksikasjad

1.   Teave, mille võrdlusaluse või vajaduse korral võrdlusaluste kogumi haldur avaldab vastavalt määruse (EL) 2016/1011 artikli 13 lõike 1 punktile b, peab sisaldama vähemalt järgmisi elemente:

a)

metoodika ettevõtjasisese läbivaatamise ja heakskiitmisega seotud põhimõtted ja menetlused;

b)

üksikasjad ettevõtjasisest läbivaatamist tingivate konkreetsete sündmuste kohta, sealhulgas sellise mehhanismi üksikasjad, mida haldur kasutab metoodika jälgitavuse ja kontrollitavuse kindlakstegemiseks;

c)

halduri organisatsioonistruktuuri kuuluvad organid või funktsioonid, mis osalevad metoodika läbivaatamises ja heakskiitmises;

d)

metoodika läbivaatamises või heakskiitmises osalevate isikute täidetavad rollid;

e)

metoodika läbivaatamises või heakskiitmises osalevate isikute kindlaksmääramise ja sellest ülesandest vabastamise menetluse kirjeldus.

2.   Haldurid võivad otsustada avaldada või teha kättesaadavaks lõike 1 punktides d ja e osutatud teabe üksnes kriitilise tähtsusega võrdlusaluste puhul.

Artikkel 4

Metoodika oluline muutmine

1.   Teave, mille võrdlusaluse või vajaduse korral võrdlusaluste kogumi haldur avaldab vastavalt määruse (EL) 2016/1011 artikli 13 lõike 1 punktile c ja lõikele 2, peab sisaldama vähemalt järgmisi elemente:

a)

sellise teabe kirjeldus, mille haldur avaldab iga konsultatsiooni alguses, sealhulgas nõue avaldada metoodika põhielemendid, mida tema arvates kavandantud oluline muudatus mõjutaks;

b)

halduri korraldatud konsultatsiooni tavapärane ajakava;

c)

asjaolud, mille korral võib konsultatsioon toimuda lühema aja jooksul ja sellisel juhul järgitav menetlus.

2.   Määruse (EL) 2016/1011 artikli 13 lõike 1 punkti c kohane halduri põhjendus peab lisaks muule teabele sisaldama seda, kas muudatuse tegemata jätmine ohustaks võrdlusaluse või võrdlusaluste kogumi esinduslikkust ja selle sobivust finantsinstrumentidele ja lepingutele.

Artikkel 5

Jõustumine ja kohaldamine

Käesolev määrus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Seda kohaldatakse alates 25. jaanuarist 2019.

Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

Brüssel, 13. juuli 2018

Komisjoni nimel

president

Jean-Claude JUNCKER


(1)  ELT L 171, 29.6.2016, lk 1.

(2)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 24. novembri 2010. aasta määrus (EL) nr 1095/2010, millega asutatakse Euroopa Järelevalveasutus (Euroopa Väärtpaberiturujärelevalve), muudetakse otsust nr 716/2009/EÜ ning tunnistatakse kehtetuks komisjoni otsus 2009/77/EÜ (ELT L 331, 15.12.2010, lk 84).