25.4.2018   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 105/31


KOMISJONI RAKENDUSOTSUS (EL) 2018/638,

23. aprill 2018,

millega kehtestatakse erakorralised meetmed, et hoida ära kahjuliku organismi Spodoptera frugiperda (Smith) liitu sissetoomine ja seal levimine

(teatavaks tehtud numbri C(2018) 2291 all)

EUROOPA KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

võttes arvesse nõukogu 8. mai 2000. aasta direktiivi 2000/29/EÜ taimedele või taimsetele saadustele kahjulike organismide ühendusse sissetoomise ja seal levimise vastu võetavate kaitsemeetmete kohta, (1) eriti selle artikli 16 lõike 3 kolmandat lauset,

ning arvestades järgmist:

(1)

Spodoptera frugiperda (Smith) (edaspidi „määratletud organism“) on loetletud direktiivi 2000/29/EÜ I lisa A osa I jao rubriigi a punktis 22 kui kahjulik organism, mida liidus teadaolevalt ei esine.

(2)

Määratletud organismi liitu sissetoomise ja seal levimise ärahoidmiseks kehtestatud erimeetmed on esitatud direktiivi 2000/29/EÜ IV lisa A osa I jao punktis 27.2. Need meetmed hõlmavad erinõudeid liitu sissetoodavate liikide Dendranthema (DC.) Des Moul., Dianthus L. ja Pelargonium l'Hérit. ex Ait. taimede kohta, mis võivad olla kahjuliku organismi peremeestaimed.

(3)

Euroopa Toiduohutusamet (EFSA) on esitanud määratletud organismi kahjurina kategoriseerimise kohta teadusliku arvamuse, mis võeti vastu 28. juunil 2017 (2). Lisaks on liikmesriigid esitanud andmeid kõnealuse organismi tõttu kinni peetud kaubasaadetiste kohta.

(4)

Võttes arvesse määratletud organismi hiljutist Aafrikasse sattumist ja seal levimist, selle levikut Põhja- ja Lõuna-Ameerikas ning liikmesriikide esitatud kinnipidamisandmeid, tuleks teatavate taimede suhtes, mis on määratletud organismi peremeestaimed või mis on pärit Aafrikast või Põhja- ja Lõuna-Ameerikast (edaspidi „määratletud taimed“), kohaldada liitu sissetoomisel erimeetmeid.

(5)

Nende erimeetmetega tuleks tagada määratletud organismi õigeaegne avastamine liidu territooriumil, määratletud taimede liitu sissetoomisega seotud nõuded, sealhulgas fütosanitaarsertifikaat, ja ametlikud kontrollid kõnealuste taimede liitu sissetoomisel. Liikmesriigid peaksid korraldama iga-aastaseid uuringuid, et teha kindlaks määratletud organismi esinemine oma territooriumil, ning tagama, et ettevõtjad teaksid selle võimalikust esinemisest ja meetmetest, mida tuleb võtta.

(6)

Need meetmed on vajalikud selleks, et tagada liidu territooriumi tugevdatud kaitse määratletud organismi sissetoomise, kohandumise ja levimise eest.

(7)

Selleks et vastutavatel ametiasutustel ja ettevõtjatel oleks aega nende nõuetega kohanemiseks, tuleks käesolevat otsust kohaldada alates 1. juunist 2018.

(8)

Käesolev otsus peaks olema ajutine ja seda tuleks kohaldada kuni 31. maini 2020, et selle saaks enne nimetatud kuupäeva läbi vaadata.

(9)

Käesoleva otsusega ettenähtud meetmed on kooskõlas alalise taime-, looma-, toidu- ja söödakomitee arvamusega,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

Artikkel 1

Mõisted

Käesolevas otsuses kasutatakse järgmisi mõisteid:

a)   „määratletud organism“Spodoptera frugiperda (Smith);

b)   „määratletud taimed“– perekondade Capsicum L. ja Momordica L. ning liikide Solanum aethiopicum L., Solanum macrocarpon L. ja Solanum melongena L. viljad, samuti liigi Zea mays L. taimed, välja arvatud elus õietolm, taimede koekultuurid, seemned ja terad, mis on pärit Aafrikast või Põhja- ja Lõuna-Ameerikast;

c)   „tootmiskoht“– tootmispaiga määratletud osa, mida hallatakse fütosanitaarsel otstarbel eraldi üksusena. „Tootmispaik“ tähendab valdusi või maatükke, mida kasutatakse ühtse tootmis- või põllumajandusüksusena.

Artikkel 2

Määratletud organismi kindlakstegemine või kahtlustatav esinemine

1.   Liikmesriigid tagavad, et iga isik, kes kahtlustab määratletud organismi esinemist nende territooriumil või saab sellest teada, teavitab viivitamata vastutavat ametiasutust ja esitab talle kogu asjakohase teabe, mis käsitleb määratletud organismi esinemist või kahtlustatavat esinemist.

2.   Vastutav ametiasutus registreerib sellise teabe viivitamata.

3.   Kui vastutavale ametiasutusele on teatatud määratletud organismi esinemisest või sellisest kahtlusest, võtab ta kõik vajalikud meetmed selleks, et teha kindlaks määratletud organismi esinemine või kahtlustatav esinemine.

4.   Liikmesriik tagab, et iga isikut, kelle kontrolli alla kuulub taimi, mis võivad olla nakatunud määratletud organismiga, teavitatakse viivitamatult määratletud organismi esinemisest või kahtlustatavast esinemisest, võimalikest tagajärgedest ja riskidest ning meetmetest, mis tuleb võtta.

Artikkel 3

Määratletud taimede liitu sissetoomise nõuded

Määratletud taimed tuuakse liitu sisse üksnes juhul, kui on täidetud järgmised tingimused:

a)

nendega on kaasas direktiivi 2000/29/EÜ artikli 13 lõike 1 punktis ii osutatud fütosanitaarsertifikaat;

b)

nad vastavad käesoleva otsuse artikli 4 punktile a, b, c, d või e. Asjakohane punkt märgitakse fütosanitaarsertifikaadi lahtrisse „Lisadeklaratsioon“. Artikli 4 punktide c ja d puhul märgitakse fütosanitaarsertifikaadile ka teave, mis on vajalik jälgitavuse tagamiseks, nagu on kirjeldatud punkti c alapunktis iv;

c)

vastutav ametiasutus on neid liitu sissetoomisel kontrollinud vastavalt käesoleva otsuse artiklile 5 ja määratletud organismi esinemine ei ole kinnitust leidnud.

Artikkel 4

Määratletud taimede päritolu

Määratletud taimed peavad vastama ühele järgmistes punktides sätestatud nõuetest:

a)

need on pärit kolmandast riigist, kus teadaolevalt määratletud organismi ei esine;

b)

need on pärit piirkonnast, mille asjaomase riigi taimekaitseorganisatsioon on vastavalt fütosanitaarmeetmete asjakohastele rahvusvahelistele standarditele tunnistanud määratletud organismist vabaks; selle piirkonna nimi märgitakse fütosanitaarsertifikaadi lahtrisse „Päritolukoht“;

c)

need on pärit muust kui punktides a ja b osutatud piirkonnast ning vastavad järgmistele tingimustele:

i)

määratletud taimed on toodetud tootmiskohas, mille päritoluriigi taimekaitseorganisatsioon on registreerinud ja mis on kõnealuse organisatsiooni järelevalve all;

ii)

kolm kuud enne eksporti on tootmiskohas tehtud ametlikud kontrollid ja määratletud taimedelt ei ole leitud määratletud organismi;

iii)

määratletud taimi on enne nende eksporti ametlikult kontrollitud ja määratletud organismi ei ole nendelt avastatud;

iv)

nende ekspordile eelneva veo ajal on tagatud sellise teabe kättesaadavus, mille abil tagatakse määratletud taimede jälgitavus kuni nende tootmiskohani;

v)

määratletud taimed on toodetud tootmiskohas, mis on füüsiliselt täiesti kaitstud määratletud organismi sissetoomise eest;

d)

need on pärit muust kui punktides a ja b osutatud piirkonnast ning vastavad punkti c alapunktidele i–iv ja on läbinud mõjusa töötluse, et tagada määratletud organismi puudumine;

e)

need on pärit muust kui punktides a ja b osutatud piirkonnast ning läbinud mõjusa koristusjärgse töötluse, et tagada määratletud organismi puudumine, ja töötlus on märgitud fütosanitaarsertifikaadile.

Artikkel 5

Ametlikud kontrollid liitu sissetoomisel

1.   Kõiki liitu sissetoodud määratletud taimede saadetisi kontrollitakse ametlikult liitu sissetoomise kohas või sihtkohas, mis on määratud kindlaks vastavalt komisjoni direktiivile 2004/103/EÜ (3).

2.   Vastutav ametiasutus teeb järgmisi kontrolle:

a)

visuaalne kontroll,

ning

b)

kui kahtlustatakse määratletud organismi esinemist, siis leitud organismilt proovi võtmine ja organismi kindlakstegemine.

Artikkel 6

Määratletud organismi uuringud liikmesriikide territooriumil

1.   Liikmesriik korraldab iga-aastaseid uuringuid, et teha kindlaks oma territooriumil määratletud organismi esinemine peremeestaimedel.

2.   Kõnealuseid uuringuid teeb vastutav ametiasutus või need tehakse vastutava ametiasutuse ametliku järelevalve all. Need hõlmavad vähemalt asjakohaste püüniste, nagu näiteks feromoon- ja valguspüüniste kasutamist, ning määratletud organismiga nakatumise kahtluse korral proovide võtmist ja organismi kindlakstegemist. Uuringud põhinevad usaldusväärsetel teaduslikel ja tehnilistel põhimõtetel ning neid tehakse sobival aastaajal, kui määratletud organismi on võimalik avastada.

3.   Liikmesriik teatab komisjonile ja teistele liikmesriikidele iga aasta 30. aprilliks eelmisel kalendriaastal korraldatud uuringute tulemused.

Artikkel 7

Kohaldamise kuupäev

Käesolevat otsust kohaldatakse alates 1. juunist 2018.

Artikkel 8

Kehtivuse lõpp

Käesolevat otsust kohaldatakse kuni 31. maini 2020.

Artikkel 9

Adressaadid

Käesolev otsus on adresseeritud liikmesriikidele.

Brüssel, 23. aprill 2018

Komisjoni nimel

komisjoni liige

Vytenis ANDRIUKAITIS


(1)  EÜT L 169, 10.7.2000, lk 1.

(2)  EFSA Journal 2017; 15(7): 4927.

(3)  Komisjoni 7. oktoobri 2004. aasta direktiiv 2004/103/EÜ, mis käsitleb nõukogu direktiivi 2000/29/EÜ V lisa B osas loetletud taimede, taimsete saaduste ja muude toodete identsus- ja fütosanitaarkontrolle, mida võib teha mujal kui ühenduse piiriületuskohas või selle läheduses, ning millega täpsustatakse nende kontrollidega seotud tingimusi (ELT L 313, 12.10.2004, lk 16).