23.4.2018   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 102/17


KOMISJONI RAKENDUSOTSUS (EL) 2018/618,

19. aprill 2018,

millega muudetakse rakendusotsust 2012/535/EL seoses erakorraliste meetmete võtmisega Bursaphelenchus xylophilus'e (Steiner et Buhrer) Nickle et al. (männi nematood) leviku takistamiseks liidus

(teatavaks tehtud numbri C(2018) 2227 all)

EUROOPA KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

võttes arvesse nõukogu 8. mai 2000. aasta direktiivi 2000/29/EÜ taimedele või taimsetele saadustele kahjulike organismide ühendusse sissetoomise ja seal levimise vastu võetavate kaitsemeetmete kohta, (1) eriti selle artikli 16 lõike 3 neljandat lauset,

ning arvestades järgmist:

(1)

2017. aastal oli Mandri-Portugali puhvertsoonis laiaulatuslike tulekahjude tagajärjel kahjustatud vastuvõtlike taimede arv enneolematult suur. Selle tulemusena suurenes järsult ja ootamatult nende surevate puude arv, mis tuleb langetada, eemaldada ja hävitada, ligikaudu 1,5 miljoni puuni. Hoolimata asjaolust, et Portugali ametiasutused on järk-järgult suurendanud oma võimekust, suutes tegeleda aastas kuni 300 000 puuga, ning jätkavad eeldatavasti oma võimekuse suurendamist vastavalt kasvavatele vajadustele, ei ole neil võimalik komisjoni rakendusotsusega 2012/535/EL (2) nõutud tähtaegade piires tulla toime kõigi asjaomaste hiljuti surnud puude langetamise, eemaldamise ja hävitamisega.

(2)

Seetõttu ja Portugali taotlusel tuleks kehtestada ajutine erand kõnealuse otsuse II lisa punkti 3 alapunktis b sätestatust, et anda Portugalile võimalus lõpetada langetamistööd asjaomases puhvertsoonis pikema ajavahemiku jooksul, kuid mitte hiljem kui 31. märtsil 2020. See annaks Portugali ametiasutustele asjakohast lisaaega, et jätkata vajalikke langetustöid, mille maht kõnealuste tulekahjude mastaapsuse tõttu märkimisväärselt suurenes.

(3)

Kõnealuse erandi kohta peaks Portugal esitama iga-aastase tegevuskava, et tagada korralikult ettevalmistatud ja kooskõlastatud tegevus. Tegevuskavas peaksid olema täpsustatud vastuvõtlikud taimed, mis on suuremas männi nematoodiga nakatumise ohus ja vajavad kiiremat reageerimist, vajalikud vahendid, mis tuleb eraldada, ja muud asjakohased üksikasjad, näiteks meetmed, mida võetakse männi nematoodiga nakatumise ohu vähendamiseks kõnealuste taimede langetamist, eemaldamist ja hävitamist oodates, sealhulgas vastuvõtlike taimede ja vektorite intensiivsem seire männi nematoodi esinemise varaseks avastamiseks, ning nende meetmete võtmise tähtajad. Kõnealustest taimedest tuleneva riski taset tuleks igal aastal hinnata ning tegevuskava sellekohaselt ajakohastada, et esmajärjekorras töödeldaks neid taimi, mis kujutavad endast männi nematoodi levimisel suurimat riski.

(4)

Seepärast tuleks rakendusotsust 2012/535/EL vastavalt muuta.

(5)

Käesoleva otsusega ette nähtud meetmed on kooskõlas alalise taime-, looma-, toidu- ja söödakomitee arvamusega,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

Artikkel 1

Rakendusotsuse 2012/535/EL II lisa muudetakse vastavalt käesoleva otsuse lisale.

Artikkel 2

Käesolev otsus on adresseeritud liikmesriikidele.

Brüssel, 19. aprill 2018

Komisjoni nimel

komisjoni liige

Vytenis ANDRIUKAITIS


(1)  EÜT L 169, 10.7.2000, lk 1.

(2)  Komisjoni 26. septembri 2012. aasta rakendusotsus 2012/535/EL erakorraliste meetmete võtmise kohta Bursaphelenchus xylophilus (Steiner et Buhrer) Nickle et al. (männi nematood) leviku takistamiseks liidus (ELT L 266, 2.10.2012, lk 42).


LISA

Rakendusotsuse 2012/535/EL II lisa punkti 3 alapunkt b asendatakse järgmisega:

„b)

Liikmesriigid tuvastavad ja langetavad kõigis asjaomastes puhvertsoonides kõik vastuvõtlikud taimed, mis on surnud, halvas seisukorras või tulekahjust või tormist kahjustatud. Langetatud taimed ja raiejäägid eemaldatakse ja hävitatakse, rakendades kõik vajalikud ettevaatusabinõud männi nematoodi ja selle vektori leviku vältimiseks enne langetamist, langetamise ajal ja kuni langetatud taimede ja raiejääkide hävitamiseni järgmistel tingimustel.

i)

Vastuvõtlikud taimed, mis on sellistena määratletud väljaspool vektori lendlusperioodi, langetatakse ja hävitatakse enne järgmist lendlusperioodi kohapeal, veetakse ametliku kontrolli all saastunud vööndisse või eemaldatakse. Viimasel juhul kõnealuste taimede puitu ja koort kas töödeldakse vastavalt III lisa 1. osa punkti 2 alapunktis a sätestatule või vastavalt III lisa 2. osa punkti 2 alapunktis b sätestatule.

ii)

Vastuvõtlikud taimed, mis on sellistena määratletud vektori lendlusperioodil, langetatakse ja hävitatakse viivitamata kohapeal, veetakse ametliku kontrolli all saastunud vööndisse või eemaldatakse. Viimasel juhul kõnealuste taimede puitu ja koort kas töödeldakse vastavalt III lisa 1. osa punkti 2 alapunktis a sätestatule või vastavalt III lisa 2. osa punkti 2 alapunktis b sätestatule.

Kui liikmesriik leiab, et tulekahjust või tormist kahjustatud kindlakstehtud vastuvõtlike taimede langetamine ja eemaldamine ei ole vektori lendlusperioodil asjakohane, võib asjaomane liikmesriik otsustada jätkata kõnealuste taimede langetamist ja eemaldamist enne järgmise lendlusperioodi algust. Sellise langetamise ja eemaldamise käigus asjaomased vastuvõtlikud taimed kas hävitatakse kohapeal või eemaldatakse ning nende puitu ja koort töödeldakse vastavalt III lisa 1. osa punkti 2 alapunktile a või III lisa 2. osa punkti 2 alapunktile b. Selle erandi kohaldamise korral ja ilma et see piiraks punkti a kohaldamist, teeb asjaomane liikmesriik vektori lendlusperioodil tihedalt vaatlusi tulekahjust või tormist kahjustatud alal, võttes vektoritelt proove ja analüüsides neid männi nematoodi esinemise suhtes, ning kui esinemine leiab kinnitust, teeb liikmesriik tihedaid vaatlusi ümbritseva piirkonna vastuvõtlikel taimedel, kontrollides selliseid taimi, millel on männi nematoodi esinemise märke või sümptomeid, võttes neilt proove ja analüüsides võetud proove.

Erandina alapunktidest i ja ii võib Portugal otsustada pikema ajavahemiku jooksul, kuid mitte kauem kui 31. märtsini 2020, jätkata nende vastuvõtlike taimede langetamist, eemaldamist ja hävitamist, mille vastutav ametiasutus on ametlikult määranud 2017. aasta tulekahjust kahjustatuks. Kõnealuse ajavahemiku jooksul tuleb eelisjärjekorras langetada, eemaldada ja hävitada need vastuvõtlikud taimed, mis asuvad järgmistes piirkondades:

saastunud vööndi naaberpiirkonnad;

piirkonnad, kus on näha vektorputukate tegevuse märke;

piirkonnad, kus surevate puude osakaal suureneb, mis viitab männi nematoodi võimalikule esinemisele;

mis tahes muud piirkonnad, mille puhul on männi nematoodiga saastumise oht suurim.

Kõnealused vastuvõtlikud taimed langetatakse ja hävitatakse kohapeal, veetakse ametliku kontrolli all saastunud vööndisse või eemaldatakse. Viimasel juhul kõnealuste taimede puitu ja koort kas töödeldakse vastavalt III lisa 1. osa punkti 2 alapunktis a sätestatule või vastavalt III lisa 2. osa punkti 2 alapunktis b sätestatule. Vastuvõtlikud taimed, mida vektorputukad ei saa oma elutsükli täielikuks läbimiseks kasutada, võivad jääda hävitamata samale kohale.

Portugal esitab komisjonile ja liikmesriikidele 31. maiks 2018 iga-aastase tegevuskava, mis sisaldab kaarte, kus on näidatud tulekahjust kahjustatud taimede asukoht puhvertsoonis ning teises lõigus osutatud piirkondade asukohad, kõnealuse valiku põhjendusi, männi nematoodiga nakatumise ohu vähendamiseks võetavaid meetmeid kõnealuste taimede langetamise, eemaldamise ja hävitamise ootamise ajal, sealhulgas tihedad vaatlused vastuvõtlikel taimedel ja vektorite suhtes männi nematoodi esinemise varaseks avastamiseks ning kõnealuste meetmete täitmiseks vajalike ressursside kirjeldust ja meetmete võtmise lõpptähtpäevi. 31. maiks 2019 esitab Portugal veel ühe iga-aastase tegevuskava, mille sisu on sama.

Kõnealuste taimede puhul hinnatakse ohutaset igal aastal ning tegevuskava ajakohastatakse vastavalt. Kõnealust tegevuskava võetakse arvesse artiklis 9 osutatud üldise tegevuskava koostamisel.

Iga-aastase aruande tulemuste kohta, mis sisaldab vektorite tihedamate vaatluste tulemusi, ning kõnealuse tegevuskava kõik uuendused esitab Portugal komisjonile ja liikmesriikidele asjaomasele aastale järgneva aasta 30. aprilliks.

Langetatud vastuvõtlikest taimedest, välja arvatud metsatulekahjus täielikult hävinenud taimedest võetakse proovid, mida analüüsitakse männi nematoodi esinemise suhtes valikuuringukava kohaselt, mille põhjal saab 99 % tõenäosusega kindlaks teha, et kõnealustes vastuvõtlikes taimedes leitud männi nematoodi esinemise tase jääb alla 0,02 %.“