5.1.2018   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 2/11


KOMISJONI RAKENDUSOTSUS (EL) 2018/5,

3. jaanuar 2018,

millega muudetakse rakendusotsust 2012/270/EL organismide Epitrix cucumeris (Harris), Epitrix papa sp. n., Epitrix subcrinita (Lec.) ja Epitrix tuberis (Gentner) tekitatud kahjustuste ning asjakohaste piiritletud alade moodustamise osas

(teatavaks tehtud numbri C(2017) 8788 all)

EUROOPA KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

võttes arvesse nõukogu 8. mai 2000. aasta direktiivi 2000/29/EÜ taimedele või taimsetele saadustele kahjulike organismide ühendusse sissetoomise ja seal levimise vastu võetavate kaitsemeetmete kohta, (1) eriti selle artikli 16 lõike 3 neljandat lauset,

ning arvestades järgmist:

(1)

Alates komisjoni rakendusotsuse 2012/270/EL (2) viimasest muutmisest rakendusotsusega (EL) 2016/1359 (3) on kogemused näidanud, et vastsete poolt kartulimugula epidermi alla uuristatud pinnalähedased käigud ja nendega seotud väikesed avad on usaldusväärne märk konkreetse organismiga nakatumisest. Seepärast tuleks neid rakendusotsuse 2012/270/EL sätteid, mis käsitlevad kontrollimis-, uurimis-, teatamis- ja piiritlemismeetmeid, kohaldada mitte üksnes kõnealuste kahjulike organismide kartulimugulatel esinemise korral, vaid ka siis, kui neid märke on täheldatud ka ilma kõnealuste kahjulike organismideta.

(2)

Seepärast tuleks rakendusotsust 2012/270/EL vastavalt muuta.

(3)

Käesoleva otsusega ette nähtud meetmed on kooskõlas alalise taime-, looma-, toidu- ja söödakomitee arvamusega,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA OTSUSE:

Artikkel 1

Rakendusotsuse 2012/270/EL muudatused

Rakendusotsust 2012/270/EL muudetakse järgmiselt.

1)

Artikli 3 lõike 1 kolmanda lõigu punkt a asendatakse järgmise tekstiga:

„a)

teeb kahjulike organismide esinemise ning kõnealuste organismidega nakatumise märkide kartulimugulatel esinemise intensiivseiret, kontrollides nõuetekohaselt kartulitaimi ja vajaduse korral muid peremeestaimi, sealhulgas põldusid, millel need taimed kasvavad, vähemalt 100 m raadiuses pakendamiskohast;“.

2)

Artikkel 4 asendatakse järgmisega:

„Artikkel 4

Kõnealuste kahjulike organismide kontrolluuringud ja neist organismidest teatamine

1.   Liikmesriigid teevad oma territooriumil igal aastal ametlikud kontrolluuringud, et uurida kõnealuste kahjulike organismide ja nendega nakatumise märkide esinemist kartulimugulatel ning vajaduse korral muudel peremeestaimedel, sealhulgas uurivad nad põlde, kus kartulit kasvatatakse.

Liikmesriigid edastavad kontrolluuringute tulemused komisjonile ja teistele liikmesriikidele iga aasta 30. aprilliks.

2.   Kõnealuste kahjulike organismide esinemise igast kahtlusest või sellele kinnituse leidmisest, samuti märkide leidmisest kartulimugulate nakatumise kohta kõnealuse organismiga, tuleb viivitamata teatada vastutavatele ametiasutustele.“

3)

Artikli 5 lõige 1 asendatakse järgmisega:

„1.   Kui liikmesriik kinnitab artikli 4 lõikes 1 nimetatud kontrolluuringute tulemuste või muude tõendite põhjal, et selle riigi territooriumi osal esineb mõnda kõnealust kahjulikku organismi või kartulimugulatel selle organismiga nakatumise märke, peab liikmesriik viivitamata moodustama piiritletud ala, mis koosneb nakatunud vööndist ja puhvervööndist, nagu on sätestatud II lisa 1. jaos.

Liikmesriik võtab II lisa 2. jaos sätestatud meetmed.“

4)

I ja II lisa muudetakse vastavalt käesoleva otsuse lisale.

Artikkel 2

Adressaadid

Käesolev otsus on adresseeritud liikmesriikidele.

Brüssel, 3. jaanuar 2018

Komisjoni nimel

komisjoni liige

Vytenis ANDRIUKAITIS


(1)  EÜT L 169, 10.7.2000, lk 1.

(2)  Komisjoni 16. mai 2012. aasta rakendusotsus 2012/270/EL organismide Epitrix cucumeris (Harris), Epitrix similaris (Gentner), Epitrix subcrinita (Lec.) ja Epitrix tuberis (Gentner) liitu sissetoomise ja seal levimise vastu võetavate erakorraliste meetmete kohta (ELT L 132, 23.5.2012, lk 18).

(3)  Komisjoni 8. augusti 2016. aasta rakendusotsus (EL) 2016/1359, millega muudetakse rakendusotsust 2012/270/EL organismide Epitrix cucumeris (Harris), Epitrix similaris (Gentner), Epitrix subcrinita (Lec.) ja Epitrix tuberis (Gentner) liitu sissetoomise ja seal levimise vastu võetavate erakorraliste meetmete kohta (ELT L 215, 10.8.2016, lk 29).


LISA

Rakendusotsuse 2012/270/EL I ja II lisa muudetakse järgmiselt.

1)

I lisa 1. jao punkti 3 alapunkt a asendatakse järgmisega:

„a)

vahetult enne eksporti toimunud ametliku kontrolli käigus on kindlaks tehtud, et kartulimugulad on kõnealustest kahjulikest organismidest vabad, neil ei leidu kõnealuste organismidega nakatumise märke ning nende pinnal ei ole üle 0,1 % mulda;“.

2)

II lisa muudetakse järgmiselt:

a)

1. jagu muudetakse järgmiselt:

i)

punkti 1 alapunkt a asendatakse järgmisega:

„a)

nakatunud vöönd, kuhu kuuluvad vähemalt need põllud, kus kõnealuste kahjulike organismide või nende organismidega nakatumise märkide esinemine kartulimugulatel on kindlaks tehtud, ja ka põllud, kus nakatunud kartulimugulaid on kasvatatud, ning“;

ii)

punktid 3, 4 ja 5 asendatakse järgmisega:

„3)

Nakatanud vööndi ja puhvervööndi kehtestamisel võtavad liikmesriigid arvesse järgmisi tegureid: kõnealuste kahjulike organismide bioloogia, nakatumise tase, peremeestaimede paiknemine, tõendid kõnealuste kahjulike organismide esinemise kohta ning kõnealuste kahjulike organismide võime looduslikult levida.

4)

Kui leiab kinnitust, et mõnda kõnealust kahjulikku organismi või selle organismiga nakatumise märke esineb kartulimugulatel väljaspool nakatunud vööndit, tuleb nakatunud vööndi ja puhvervööndi piirid üle vaadata ning vastavalt muuta.

5)

Kui artikli 4 lõikes 1 osutatud kontrolluuringute põhjal selgub, et kahe aasta jooksul ei ole piiritletud alal kõnealuseid kahjulikke organisme ega kartulimugulatel nende organismidega nakatumise märke leitud, kinnitab asjaomane liikmesriik, et sellel alal kõnealuseid kahjulikke organisme enam ei esine, ja tühistab piiritletud ala. Liikmesriik teavitab komisjoni ja teisi liikmesriike.“

b)

2. jao punkt 2 asendatakse järgmisega:

„2)

kõnealuste kahjulike organismide ja kartulimugulatel nende organismidega nakatumise märkide esinemise tõhus seire asjakohaste inspekteerimiste kaudu;“.