31.3.2017   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 87/411


KOMISJONI DELEGEERITUD MÄÄRUS (EL) 2017/588,

14. juuli 2016,

millega täiendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2014/65/EL seoses aktsiate, hoidmistunnistuste ja börsil kaubeldavate fondide hinnasammude korda käsitlevate regulatiivsete tehniliste standarditega

(EMPs kohaldatav tekst)

EUROOPA KOMISJON,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

võttes arvesse Euroopa Parlamendi ja nõukogu 15. mai 2014. aasta direktiivi 2014/65/EL finantsinstrumentide turgude kohta ning millega muudetakse direktiive 2002/92/EÜ ja 2011/61/EL, (1) eriti selle artikli 49 lõikeid 3 ja 4,

ning arvestades järgmist:

(1)

Teatavate finantsinstrumentide kohta tuleks kehtestada hinnasammude kord või minimaalsed hinnasammud, et tagada turgude nõuetekohane toimimine. Ennekõike tuleks kohustusliku hinnasammude korra abil kontrollida riski, et aktsiate, hoidmistunnistuste ja teatud tüüpi börsil kaubeldavate fondide hinnasamm pidevalt väheneb, ning vähenemise mõju turu nõuetekohasele toimimisele.

(2)

Muude finantsinstrumentide puhul ei saa nende laadi ja nendega kauplevate turgude mikrostruktuuri arvesse võttes eeldada, et hinnasammu kord võiks tõhusalt kaasa aidata turgude nõuetekohasele toimimisele, mistõttu nende finantsinstrumentide suhtes hinnasammu korda kohaldada ei tuleks.

(3)

Eelkõige sertifikaatidega kaubeldakse ainult teatud liikmesriikides. Kõnealuste finantsinstrumentide tunnuseid ning nendega kauplevate turgude likviidsust, suurust ja laadi arvestades ei ole kohustuslik hinnasammu kord nõuetele mittevastavate kauplemistingimuste tekkimise vältimiseks vajalik.

(4)

Mittekapitaliinstrumentide ja fikseeritud tulumääraga väärtpaberitega kaubeldakse suures osas börsiväliselt ja ainult piiratud arv tehinguid tehakse kauplemiskohtades. Võttes arvesse kõnealuste finantsinstrumentide likviidsuse iseärasusi elektroonilistel kauplemisplatvormidel ja nende killustatust, ei peeta kohustuslikku hinnasammu korda vajalikuks ka kõnealuste finantsinstrumentide puhul.

(5)

Börsil kaubeldavate fondide ja alusvaraks olevate kapitaliinstrumentide korrelatsioonist tulenevalt on vajalik minimaalse hinnasammu kehtestamine neile börsil kaubeldavatele fondidele, mille alusvaraks on aktsiad ja hoidmistunnistused. Ent samas ei tuleks kohustuslikku hinnasammu korda kohaldada nende börsil kaubeldavate fondide suhtes, mille alusvaraks on muud finantsinstrumendid kui aktsiad või hoidmistunnistused.

(6)

Oluline on, et kõigile käesoleva määruse kohaldamisalasse kuuluvatele börsil kaubeldavatele fondidele kehtiks nende päevas keskmiselt tehtavate tehingute arvust sõltumata sama, ühelainsal likviidsusvahemikul põhinev hinnasammu kord, vähendamaks seoses nimetatud finantsinstrumentidega hinnasammu korrast kõrvalehoidmise ohtu.

(7)

Käesoleva määruse kohaldamisel tuleks täpsustada mõistet „likviidsuse mõttes kõige asjakohasem turg“, kuna Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruses (EL) nr 600/2014 (2) kasutatakse mainitud mõistet nii võrdlushinnaga seotud kohustustest vabastuse kui ka tehinguaruandluse kontekstis.

(8)

Hinnasammu kord määrab ära ainult väikseima vahemiku, mis on tellimusraamatus konkreetse finantsinstrumendi suhtes antud korralduste kahe hinnataseme vahel. Seega tuleks seda kohaldada ühetaoliselt, sõltumata finantsinstrumendi valuutast.

(9)

Pädevatel asutustel peaks olema võimalus reageerida sündmustele, millest nad on eelnevalt teadlikud ning millest tulenevalt konkreetse finantsinstrumendiga tehtavate tehingute arv muutub ja kohaldatav hinnasamm ei pruugi enam olla asjakohane. Sel eesmärgil tuleks ette näha vastav menetlus, et vältida korporatiivsetest sündmustest tingitud nõuetele mittevastavaid kauplemistingimusi, mille tõttu ühe konkreetse finantsinstrumendi hinnasamm ei pruugi enam olla asjakohane. Nimetatud menetlust tuleks kohaldada korporatiivsete sündmuste suhtes, mis võivad kõnealuse finantsinstrumendi likviidsust olulisel määral mõjutada. Hinnates korporatiivse sündmuse mõju konkreetsele finantsinstrumendile, peaksid pädevad asutused arvesse võtma varasemaid samalaadseid korporatiivseid sündmusi.

(10)

Et tagada hinnasammu korra tõhusus ja jätta turuosalistele piisavalt aega uute nõuete rakendamiseks, on asjakohane näha seoses iga käesoleva määruse kohaldamisalasse kuuluva finantsinstrumendiga ette teatud andmete kogumine ja avaldada varakult päevas sellega keskmiselt tehtavate tehingute arv.

(11)

Ühtsuse huvides ja finantsturgude sujuva toimimise tagamiseks on vaja, et käesoleva määruse sätteid ja seonduvaid direktiivi 2014/65/EL ülevõtvaid siseriiklikke sätteid hakataks kohaldama samast kuupäevast. Samas tuleks uue hinnasammu korra tõhusa toimimise tagamiseks hakata teatavaid käesoleva määruse sätted kohaldama määruse jõustumise kuupäevast.

(12)

Käesolev määrus põhineb regulatiivsete tehniliste standardite eelnõul, mille on komisjonile esitanud Euroopa Väärtpaberiturujärelevalve (ESMA).

(13)

ESMA on korraldanud avalikud konsultatsioonid käesoleva määruse aluseks oleva regulatiivsete tehniliste standardite eelnõu kohta, analüüsinud potentsiaalseid seonduvaid kulusid ja tulusid ning küsinud Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 1095/2010 (3) artikli 37 kohaselt moodustatud väärtpaberituru sidusrühmade kogu arvamust,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

Artikkel 1

Likviidsuse mõttes kõige asjakohasem turg

Käesoleva määruse kohaldamisel käsitatakse aktsia või hoidmistunnistuse puhul likviidsuse mõttes kõige asjakohasema turuna määruse (EL) nr 600/2014 artikli 4 lõike 1 punktis a osutatud ja komisjon delegeeritud määruse (EL) 2017/587 (4) artiklis 4 täpsustatud likviidsuse mõttes kõige asjakohasemat turgu.

Artikkel 2

Aktsiate, hoidmistunnistuste ja börsil kaubeldavate fondide hinnasamm

(Direktiivi 2014/65/EL artikli 49 lõiked 1 ja 2)

1.   Kauplemiskohad kohaldavad aktsiate või hoidmistunnistustega seoses täidetavate korralduste suhtes hinnasammu, mis on võrdne või suurem kui hinnasamm, mis vastab:

a)

lisas olevas tabelis esitatud likviidsusvahemikule, mis vastab päevas keskmiselt tehtavate tehingute arvule konkreetse finantsinstrumendi puhul likviidsuse mõttes kõige asjakohasemal turul ja

b)

hinnavahemikule antud likviidsusvahemikus, mis vastab korralduse hinnale.

2.   Erandina lõike 1 punktist a kohaldavad kauplemiskohad juhul, kui aktsia või hoidmistunnistuse puhul likviidsuse mõttes kõige asjakohasem turg kasutab ainult sellist inimeste sekkumiseta toimivat kauplemissüsteemi, mis sobitab korraldusi perioodioksjoni ja kauplemisalgoritmi põhjal, likviidsusvahemikku, mis vastab lisas olevas tabelis esitatud kõige väiksemale päevas keskmiselt tehtavate tehingute arvule.

3.   Kauplemiskohad kohaldavad börsil kaubeldavate fondidega seoses täidetavate korralduste suhtes hinnasammu, mis on võrdne või suurem kui hinnasamm, mis vastab:

a)

lisas olevas tabelis esitatud likviidsusvahemikule, mis vastab kõige suuremale päevas keskmiselt tehtavate tehingute arvule ja

b)

hinnavahemikule antud likviidsusvahemikus, mis vastab korralduse hinnale.

4.   Lõikes 3 sätestatud nõuded kehtivad ainult neile börsil kaubeldavatele fondidele, mille alusvaraks on ainult sellised kapitaliinstrumendid, mille suhtes kohaldatakse lõikes 1 sätestatud hinnasammu, või nende kapitaliinstrumentide korv.

Artikkel 3

Aktsiate ja hoidmistunnistustega päevas keskmiselt tehtavate tehingute arv

(Direktiivi 2014/65/EL artikli 49 lõiked 1 ja 2)

1.   Määruse (EL) nr 600/2014 kohaldamise kuupäevale järgneva aasta 1. märtsiks ja iga järgneva aasta 1. märtsiks arvutab konkreetse aktsia või hoidmistunnistuse jaoks pädev asutus likviidsuse mõttes kõige asjakohasema turu kindlaksmääramisel välja selle finantsinstrumendiga nimetatud turul keskmiselt tehtavate tehingute arvu ja tagab selle teabe avaldamise.

Lõikes 1 osutatud pädev asutus on likviidsuse mõttes kõige asjakohasema turu pädev asutus vastavalt komisjoni delegeeritud määruse (EL) 2017/590 (5) artiklis 16 sätestatule.

2.   Lõikes 1 osutatud arvutust iseloomustab järgmine:

a)

see hõlmab iga kauplemiskoha puhul vastavalt selle kauplemiskoha eeskirjadele täidetud tehinguid, välja arvatud võrdlushinnaga tehingud ja määratud vastaspoolega tehingud, mis on delegeeritud määruse (EL) 2017/587 I lisa tabeli 4 kohaselt märgistatud, ning tehingud, mille täitmise aluseks on vähemalt üks suuremahulise korralduse vabastuse saanud korraldus, ja kui tehingumaht ületab kohaldatavat suuremahulisuse künnist, mis on määratud vastavalt delegeeritud määruse (EL) 2017/587 artiklile 7;

b)

see hõlmab eelnevat kalendriaastat või vajaduse korral eelneva kalendriaasta ajavahemikku, mille jooksul finantsinstrument lubati kauplemiskohas kauplemisele või kaubeldi sellega ning sellega kauplemist ei peatatud.

3.   Lõikeid 1 ja 2 ei kohaldata aktsiate ja hoidmistunnistuste suhtes, mis kauplemiskohas esimest korda kauplemisele lubati või millega seal esimest korda kaubeldi neli nädalat või vähem enne eelneva kalendriaasta lõppu.

4.   Kauplemiskohad kohaldavad päevas keskmiselt tehtavate tehingute arvule (mis on lõike 1 kohaselt avaldatud) vastavasse likviidsusvahemikku kuuluvaid hinnasamme alates avaldamisele järgnevast 1. aprillist.

5.   Enne aktsia või hoidmistunnistuse esmakordset kauplemisele lubamist või enne esimest päeva, kui sellega kaubeldakse, esitab pädev asutus, kelle vastutusalasse kuulub kauplemiskoht, kus nimetatud finantsinstrument esimest korda kauplemisele lubatakse või sellega kaubeldakse, prognoosi antud kauplemiskohas päevas keskmiselt tehtavate tehingute arvu kohta, võttes arvesse nimetatud finantsinstrumendi varasemaid kauplemisandmeid, kui see on asjakohane, ja sarnasteks peetavate omadustega finantsinstrumentide varasemaid kauplemisandmeid, ning avaldab selle prognoosi.

Avaldatud päevas keskmiselt tehtavate tehingute arvu prognoosile vastavasse likviidsusvahemikku kuuluvaid hinnasamme kohaldatakse prognoosi avaldamisest kuni selleni, kui finantsinstrumendi kohta avaldatakse kooskõlas lõikega 6 päevas keskmiselt tehtavate tehingute arv.

6.   Mitte hiljem kui kuus nädalat pärast aktsia või hoidmistunnistusega esmakordselt kauplemist arvutab pädev asutus, kelle vastutusalasse kuulub kauplemiskoht, kus nimetatud finantsinstrument esimest korda kauplemisele lubati või sellega kaubeldi, välja antud kauplemiskohas selle finantsinstrumendiga päevas keskmiselt tehtud tehingute arvu, kasutades selle finantsinstrumendiga kauplemise esimese nelja nädala kohta käivaid andmeid, ning tagab nimetatud arvu avaldamise.

Selliselt avaldatud keskmiselt tehtud tehingute arvule vastavasse likviidsusvahemikku kuuluvaid hinnasamme kohaldatakse avaldamisest kuni selleni, kui lõigetes 1 kuni 4 sätestatud menetluse kohaselt on välja arvutatud uus päevas keskmiselt tehtavate tehingute arv.

7.   Käesoleva artikli kohaldamisel arvutatakse finantsinstrumendiga päevas keskmiselt tehtavate tehingute arv asjaomase perioodi ja asjaomase kauplemiskoha kohta nii, et nimetatud finantsinstrumendiga tehtud tehingute arv jagatakse kauplemispäevade arvuga.

Artikkel 4

Korporatiivsed sündmused

(Direktiivi 2014/65/EL artikli 49 lõiked 1 ja 2)

Kui pädev asutus leiab, et korporatiivne sündmus võib muuta konkreetse finantsinstrumendiga päevas keskmiselt tehtavate tehingute arvu, millest tulenevalt finantsinstrumendile kehtib endisest erinev likviidsusvahemik, määrab pädev asutus kindlaks ja avaldab uue nimetatud finantsinstrumendi suhtes kohaldatava likviidsusvahemiku, käsitledes seda nii, nagu oleks finantsinstrument kauplemiskohas esmakordselt kauplemisele lubatud või kaubeldaks sellega seal esmakordselt, ja kohaldab artikli 3 lõigetes 5 ja 6 sätestatud menetlust.

Artikkel 5

Üleminekusätted

1.   Pädev asutus, kelle vastutusalasse kuulub kauplemiskoht, kus aktsia või hoidmistunnistus enne määruse (EL) nr 600/2014 kohaldamise kuupäeva esimest korda kauplemisele lubati või sellega kaubeldi, kogub vajalikud andmed ning arvutab välja asjaomase finantsinstrumendiga antud kauplemiskohas päevas keskmiselt tehtavate tehingute arvu ja tagab selle avaldamise järgmise tähtaja jooksul:

a)

mitte hiljem kui neli nädalat enne määruse (EL) nr 600/2014 kohaldamise kuupäeva, kui aktsiate või hoidmistunnistustega liidu kauplemiskohas esmakordse kauplemise kuupäev ei ole hilisem kui kümme nädalat enne määruse (EL) nr 600/2014 kohaldamise kuupäeva;

b)

hiljemalt määruse (EL) nr 600/2014 kohaldamise kuupäeval, kui aktsiate või hoidmistunnistustega liidu kauplemiskohas esmakordse kauplemise kuupäev langeb perioodi, mis algab kümme nädalat enne määruse (EL) nr 600/2014 kohaldamise kuupäeva ja lõpeb määruse (EL) nr 600/2014 kohaldamise kuupäevale eelneval päeval.

2.   Lõike 1 punktis a osutatud arvutused tehakse järgmiselt:

a)

kui aktsiate või hoidmistunnistustega liidu kauplemiskohas esmakordse kauplemise kuupäev ei ole hilisem kui 16 nädalat enne määruse (EL) nr 600/2014 kohaldamise kuupäeva, põhineb arvutus andmetel, mis on kättesaadavad 40-nädalase perioodi kohta, mis algab 52 nädalat enne määruse (EL) nr 600/2014 kohaldamise kuupäeva;

b)

kui aktsiate või hoidmistunnistustega liidu kauplemiskohas esmakordse kauplemise kuupäev langeb perioodi, mis algab 16 nädalat enne määruse (EL) nr 600/2014 kohaldamise kuupäeva ja lõpeb 10 nädalat enne määruse (EL) nr 600/2014 kohaldamise kuupäeva, põhineb arvutus andmetel, mis on kättesaadavad finantsinstrumendiga kauplemise esimese nelja nädala kohta;

c)

kui aktsiate või hoidmistunnistustega liidu kauplemiskohas esmakordse kauplemise kuupäev langeb perioodi, mis algab kümme nädalat enne määruse (EL) nr 600/2014 kohaldamise kuupäeva ja lõpeb päeval, mis eelneb määruse (EL) nr 600/2014 kohaldamise kuupäevale, põhineb arvutus aktsiate või hoidmistunnistuste varasematel kauplemisandmetel või selliste muude finantsinstrumentide varasematel kauplemisandmetel, mille tunnuseid peetakse kõnealuste aktsiate või hoidmistunnistuste omade sarnasteks.

3.   Lõikes 1 osutatud avaldatud päevas keskmiselt tehtavate tehingute arvule vastavasse likviidsusvahemikku kuuluvaid hinnasamme kohaldatakse kuni määruse (EL) nr 600/2014 kohaldamise kuupäevale järgneva aasta 1. aprillini. Sel perioodil tagavad pädevad asutused, et nende pädevusse kuuluvate lõike 2 punktides b ja c osutatud finantsinstrumentide suhtes kohaldatavad hinnasammud ei aita kaasa nõuetele mittevastavate kauplemistingimuste tekkele. Kui pädev asutus tuvastab hinnasammudest tuleneva ohu turgude nõuetekohasele toimimisele, määrab ta asjakohaste finantsinstrumentide kohta kindlaks päevas keskmiselt tehtavate tehingute ajakohastatud arvu ja avaldab selle, et nimetatud riski maandada. Seejuures võtab pädev asutus arvesse nimetatud finantsinstrumentide varasemaid kauplemisandmeid, mis pärinevad pikemast perioodist ja on täielikumad. Kauplemiskohad hakkavad viivitamata kohaldama likviidsusvahemikku, mis vastab päevas keskmiselt tehtud tehingute ajakohastatud arvule. Nii toimivad nad kuni määruse (EL) nr 600/2014 kohaldamise kuupäevale järgneva aasta 1. aprillini või seni, kuni pädev asutus avaldab kooskõlas käesoleva lõikega uued andmed.

Artikkel 6

Jõustumine ja kohaldamine

Käesolev määrus jõustub kahekümnendal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

Seda kohaldatakse alates 3. jaanuarist 2018.

Artiklit 5 kohaldatakse siiski alates käesoleva määruse jõustumise kuupäevast.

Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

Brüssel, 14. juuli 2016

Komisjoni nimel

president

Jean-Claude JUNCKER


(1)  ELT L 173, 12.6.2014, lk 349.

(2)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 15. mai 2014. aasta määrus (EL) nr 600/2014 finantsinstrumentide turgude kohta ning millega muudetakse määrust (EL) nr 648/2012 (ELT L 173, 12.6.2014, lk 84)

(3)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 24. novembri 2010. aasta määrus (EL) nr 1095/2010, millega asutatakse Euroopa Järelevalveasutus (Euroopa Väärtpaberiturujärelevalve), muudetakse otsust nr 716/2009/EÜ ning tunnistatakse kehtetuks komisjoni otsus 2009/77/EÜ (ELT L 331, 15.12.2010, lk 84).

(4)  Komisjoni delegeeritud 14. juuli 2016. aasta määrus (EL) 2017/587, millega täiendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) nr 600/2014 finantsinstrumentide turgude kohta seoses regulatiivsete tehniliste standarditega, mis käsitlevad kauplemiskohtade ja investeerimisühingute läbipaistvusnõudeid seoses aktsiatega, hoidmistunnistustega, börsil kaubeldavate fondidega, sertifikaatidega ja muude sarnaste finantsinstrumentidega, samuti tehingute tegemisega seotud kohustusi kauplemiskohas või kliendi korralduste süsteemsete täitjate kaubeldavate teatavate aktsiate puhul (vt käesoleva Euroopa Liidu Teataja lk 387.).

(5)  Komisjoni 28. juuli 2016. aasta delegeeritud määrus (EL) 2017/590, millega täiendatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) nr 600/2014 seoses regulatiivsete tehniliste standarditega, mis käsitlevad pädevatele asutustele tehingutest teatamist (vt käesoleva Euroopa Liidu Teataja lk 449).


LISA

Hinnasammude tabel

 

Likviidsusvahemikud

Hinnavahemikud

0 ≤ päevas keskmiselt tehtavate tehingute arv < 10

10 ≤ päevas keskmiselt tehtavate tehingute arv < 80

80 ≤ päevas keskmiselt tehtavate tehingute arv < 600

600 ≤ päevas keskmiselt tehtavate tehingute arv < 2 000

2 000 ≤ päevas keskmiselt tehtavate tehingute arv < 9 000

9 000 ≤ päevas keskmiselt tehtavate tehingute arv

0 ≤ hind < 0,1

0,0005

0,0002

0,0001

0,0001

0,0001

0,0001

0,1 ≤ hind < 0,2

0,001

0,0005

0,0002

0,0001

0,0001

0,0001

0,2 ≤ hind < 0,5

0,002

0,001

0,0005

0,0002

0,0001

0,0001

0,5 ≤ hind < 1

0,005

0,002

0,001

0,0005

0,0002

0,0001

1 ≤ hind < 2

0,01

0,005

0,002

0,001

0,0005

0,0002

2 ≤ hind < 5

0,02

0,01

0,005

0,002

0,001

0,0005

5 ≤ hind < 10

0,05

0,02

0,01

0,005

0,002

0,001

10 ≤ hind < 20

0,1

0,05

0,02

0,01

0,005

0,002

20 ≤ hind < 50

0,2

0,1

0,05

0,02

0,01

0,005

50 ≤ hind < 100

0,5

0,2

0,1

0,05

0,02

0,01

100 ≤ hind < 200

1

0,5

0,2

0,1

0,05

0,02

200 ≤ hind < 500

2

1

0,5

0,2

0,1

0,05

500 ≤ hind < 1 000

5

2

1

0,5

0,2

0,1

1 000 ≤ hind < 2 000

10

5

2

1

0,5

0,2

2 000 ≤ hind < 5 000

20

10

5

2

1

0,5

5 000 ≤ hind < 10 000

50

20

10

5

2

1

10 000 ≤ hind < 20 000

100

50

20

10

5

2

20 000 ≤ hind < 50 000

200

100

50

20

10

5

50 000 ≤ hind

500

200

100

50

20

10